Tegenstrijdige lezingen over bombardementen op Hanoi Kleine man is het meesf gebaat met stopzetten inflatiespiraal Doodstraf tegen Omar Dhani geëist gratis kleurrijke kalender VLEES Bezit Afrika een geheim wapen? RADIO DE KOOK „VERLANGLIJST" VAN DE OUD-MINISTER DEN UYL Offers De olie Prinses Beatrix niet naar Indonesië Volgens Johnson nog moeilijke tijd voor de boeg de MUL HET WEER ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6841 Gasverwarming Maandag bankbiljetten van vijf gulden ,New York Times' over de bombardementen Premier Zijlstra: Verhoging nremie bejaarden verzekering BON HOOFDSCHOTEL! ê&pM President of gewoon burger Juristen wensen oneervol ontslag voor Soekarno Soekarno naar Egypte en Zuid-Slavië De Chinezen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Aardbeving in Griekenland Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuien Advertentieprijs per mm et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (|Ma handel»- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoginz. Inzending advertenties uiterlijk tot run. S uur. Voor hot gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon heeft vrijdag nadrukke lijk tegengesproken dat Ameri kaanse bommen buiten het mi litaire doelgebied zijn gevallen bij de aanvallen van dinsdag en woensdag vlak bij Hanoi. Op grond van luchtfoto's en rappor ten van piloten was vastgesteld dat er geen bommen op Hanoi zelf waren terechtgekomen. Op 14 december hadden Ame rikaanse piloten gemeld dat zij een Noordvietnamese luchtdoel raket hadden waargenomen, die in het gebied van Hanoi op een jonk terechtkwam. Zoals bekend is eerder de suggestie geuit dat luchtdoelraketten en granaten, die voor Amerikaanse vliegtui gen waren bedoeld, in woonwij ken van Hanoi zijn gevallen en daar de schade aangericht die volgens de Noord-Vietnamezen door Amerikaanse bommen zou zijn veroorzaakt. Donderdag zijn wegens zware bewolking geen Amerikaanse aanvallen op het gebied van Hanoi uitgevoerd. Het Noordvietnamese blad Nhan Dan heeft intussen gemeld dat bij de Amerikaanse aanval len van deze week op Hanoi meer dan honderd burgers, on der wie vrouwen en kinderen, zijn gedood. Eerdere berichten (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEDZEN De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij met de uitgifte van de bankbiljetten van 5 (vijf gulden) een aanvang zal maken op maandag 19 december 1966. spraken van meer dan honderd doden en gewonden. Het blad publiceerde drie foto's van ge bouwen in en nabij het centrum van de stad, die door Ameri kaanse bommen zouden zijn ver nield. Het persbureau „Nieuw Chi na" verklaarde donderdag dat ook Chinese burgers bij de Ame rikaanse aanvallen zijn gedood. Het persbureau beschuldigt ook paus Paulus ervan betrokken te zijn bij het „komplot van het vredesoverleg" dat tot doel zou hebben de Noordvietnamezen op de knieën te dwingen. Het Chinese volk zou het Vietname se echter vastbesloten blijven steunen, aldus Nieuw China, dat het pauselijk pleidooi voor een langdurig bestand afwijst. De „New York Times" betreurt de bombardementen bij Hanoi in een hoofdartikel en zegt o.m. dat het bombarderen van doelen dicht bij Hanoi terwijl nieuwe pogingen worden gedaan om tot vredesonderhandelingen te ko men, slechts twijfel kunnen doen rijzen aan de goede trouw van Washington en aan zijn aanbod over verlenging van het Kerst en nieuwjaarsbestand te spre ken. Maar, aldus het Amerikaanse blad, dit is niet het eerste voor beeld van verheviging van de Amerikaanse militaire krachts inspanningen, terwijl vredespo gingen worden ondernomen. Het begin van de bombardementen op Noord-Vietnam werd in fe bruari 1965 gelast, maanden na dat de regering-Johnson gehei me voorstellen tot onderhande lineen van Hanoi, die door Mos kou en Oe Thant werden door gegeven, had genegeerd. „De dubbelzinnige verklarin gen van Washington over de jongste bombardementen kun nen slechts het vertrouwen in de Amerikaanse bedoelingen on dermijnen, want met het hom- barderen van militaire doelen aan de rand van Hanoi worden eigenlijk ook de vredesvoorstel len gebombardeerd". (Zie verder pag. 3) (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 GALA-BERLINER VOOR HUWELIJK PRINSES MARGRIET Den Haag: De gala-berliner, waarin prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zullen zijn ge zeten tijdens hun huwelijksdag op 10 januari 1967. Het rijtuig is in 1836 in Engeland vervaardigd voor de prins van Oranje, de la tere koning Willem II. Dit jaar werd de Berliner verbouwd tot een type glazen koets. Het volgend kabinet zal, naar de mening van oud-minister Den Uyl, prioriteiten moeten gaan stellen. Mocht de heer Den Uyl het voor het zeggen krijgen, dan zal zijn beleid gericht zijn op 1. Het treffen van stimuleren de maatregelen ten behoeve van het bevorderen van de werkgelegenheid. 2. Het bevorderen van maatre gelen om te komen tot een hervorming van de structuur der ondernemingen, waarbij de bescherming der werk nemers centraal wordt ge steld. 3. De afkondiging in de staats courant van de voorwaarden voor het boren en winnen van olie en gas op de Noord zee, „zoals ze door mij op het departement zijn achtergela ten". 4. De instelling van een kleine commissie, die de opdracht krijgt om op korte termijn voorstellen te doen tot her vorming van het huidig kies stelsel en van het thans vi gerende politieke systeem. Oud-minister Den Uyl heeft vrijdag een werkbezoek aan Noord-Brabant gebracht, zulks om zich nader te oriënteren over de in dit gewest bestaande problematiek. Achtereenvolgens bezocht hij Rucphen, Tilburg en Eindhoven. De heer Den Uyl, thans lijsttrekker van de P. v. d. A. bij de komende verkiezin gen, noemde het „geoorloofd en nuttig" iets te doen aan de sti mulering van de werkgelegen heid en in het bijzonder van de bouwnijverheid. De gemeente besturen zullen daarvoor meer financiële steun van de over heid behoeven, zo zei hij. De vooruitzichten voor met name de wollenstoffenindustrie noem de hij „redelijk". Een aanvulling van de thans bestaande facilitei ten-regeling voor de stimu leringsgebieden verdient, naar het oordeel van de oud-bewinds man, aanbeveling. Naar het minis' erie van sociale zaken en volksgezohdhèid mee deelt, is de premie van de zieken fondsverzekering voor bejaarden per 1 januari als volgt vastgesteld Bij een inkomen niet hoger dan 6.260,per jaar wordt de pre mie van 6,63 op 8,16 per week gebracht of 35,46 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan 5.576,gaat de premie van 4,42 naar 5,44 per week of 23,64 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan 4.566,per jaar gaat de premie van 2,21 naar 2,72 per week of 11,82 per maand. (Advertentie) In een Interview voor de tele visie heeft premier Zijlstra don derdagavond gezegd de levens duur van zijn kabinet te kort te achten voor een efficiente door voering van een verlaging der overheidsuitgaven. „Het is best mogelijk om enkele posten zes of acht weken op te schuiven tot de begroting van 1968, maar die weg heeft het ka binet niet willen gaan", zo zei hij. „Als men de uitgaven in over eenstemming wil brengen met 't nationaal inkomen, dan is daar voor een langere periode nodig". De premier was van oordeel dat men gemakkelijk over offers kan praten die „vadertje staat" moet brengen, maar hij meende dat we daarbij niet uit het oog moeten verliezen dat alle staatsburgers tezamen vadertje staat vormen. Ieder offer treft een bepaalde groep burgers. Wel hebben voor al veel „kleine luyden" op enige belastingverlichting per 1 januari a.s. gehoopt, maar juist zij zijn op den duur het meest gebaat met het stopzetten van de inflatiespi raal. Over de toenemende werkloos heid maakt prof. Zijlstra zich be zorgd. Zij kan het huidige kabi net niet worden verweten, want „zij zat al in de machine". De premier houdt zich bezig met maatregelen die zullen genomen worden om deze ontwikkeling in gunstige zin om te buigen. Gevraagd hoe het zal gaan met de voorwaarden waaronder de oliemaatschappijen de Neder landse aardbodem mogen exploi teren, zei hjj: „Het is best moge lijk dat wij de oliemaatschappijen niet zoveel moeten vragen als mi nister Den Uyl wilde. Ook ik sta op het standpunt dat de gemeen schap maximaal moet profiteren". De staatskas krijgt wat hij noemde „het produkt van de hoeveelheid en de winstmarge", dus bijvoorbeeld 10,voor 100 kg bij een winstmarge van 1, per kg. Gaat men nu de winstmar ge opvoeren tot 2,per kg dan zou men weliswaar 200,voor dezelfde hoeveelheid ontvangen, maar het is de vraag of men die hoeveelheid ook kan verkopen. „Wij mikken nu op een zodanig uitgiftebeleid, dat het rendement voor de gemeenschap zo hoog mogelijk is". Tot slot zei de premier geen aspiraties te koesteren om na de verkiezingen in februari nog verder aan te blijven als minis ter. Zotangde voorraad strekt: bestaande uit 23 pagina'3 met tientallen Interessante vleesrecepten en vleestips. U krijgt de kalender thuis gestuurd als u de bon Invult en zegt welke vleesschotels u 1e en 2e Kerstdag graag op tafel zou willen brengen. Zend de bon in een gesloten envelop (als brief frankeren) aan: Hoofdschotel VLEES, POSTBUS 860, DEN HAAG. Bovendien kans op een fraaie vleesvork met voorsnijmes I Mijn vleesschotel 1e Kerstdag: Mijn vleesschotel 2e Kerstdag: 44 NAAM: STRAAT: PLAATS: De openbare aanklager heeft donderdag in het proces tegen oud luchtmachtbevelhebber Omar Dha ni, dat in Djakarta wordt gevoerd, de doodstraf geëist. Hij bracht de republiek in gevaar, probeerde de regering omver te werpen, maakte inbreuk op de leerstellingen van de strijdkrachten en heeft schuld be kend. Ik eis hiervoor de doodstraf, aldus de openbare aanklager. Hierna werd de zitting van de militaire rechtbank verdaagd, tot dinsdag 20 december, wanneer het vonnis wordt gewezen. Dhani had toegegeven, dat hem door de Indonesische communisten was toegezegd, dat hij na de dood van Soekarno staatshoofd zou wor den. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, I heeft tegen een delegatie van het actiefront van middelbare scholie- ren „Kappi" gezegd, dat iedereen, of hij nu president of gewoon bur- ger is, die betrokken is geweest bij l de mislukte staatsgreep, terecht I zal moeten staan voor het buiten- gewone militaire tribunaal. Generaal Nasoetion, de voorzit ter van het Indonesische volkscon gres, zei donderdag tot een studen tenafvaardiging, dat 105 miljoen Indonesiërs hopen op een gerech telijk onderzoek naar de activiteit van Soekarno. Generaal Nasoetion, de voorzit ter van het Indonesische volks congres, zei donderdag tot een stu dentenafvaardiging, dat 105 mil joen Indonesiërs hopen op een ge rechtelijk onderzoek naar de acti viteit van Soekarno. Dit was nodig in verband met de beschuldiging, dat de president be trokken zou zijn geweest bij de mislukte staatsgreep en bij seks schandalen in het buitenland. Het genootschap van Indonesi sche juristen „Pershai" heeft vrij dag geëist, dat president Soekarno oneervol wordt ontslagen- wegens zijn aandeel in de mislukte staats greep van vorig jaar. Soekarno zal binnenkort een be zoek brengen aan Egypte en Zuid Slavië, aldus meldt het officiële Indonesische persbureau Antara. Antara noemt geen daturii voor het vertrek van de president, maar zegt alleen, dat de bezoeken wor den gebracht op uitnodiging van president Nasser en president Tito. De Indonesische regering werkt aan een wetsontwerp, dat de bul- tenlandse kooplieden de toegang tot de landelijke districten zal ont zeggen en zo een einde zal maken aan de economische overheersing van de Chinezen op liet platteland. I Dit heeft de „sterke man van In donesië", generaal Soeharto, don derdag in Djakarta verklaard. De generaal was van mening dat de Indonesiërs van Chinese afkomst en Chinese burgers een ernstig probleem vormen na de mislukte staatsgreep en het slechter worden van de betrekkingen met China Intussen zijn er van Medan op Su matra ai rond 2.000 Chinezen naar China gegaan; 5.000 wachten daar nog op een plaatsje op een schip. Van het eiland Bali is gemeld dat de Chinezen daar ook vertrekken. Jonge Indonesiërs zouden de leeg staande huizen al hebben geplun derd. Naar aanleiding van de uitnodi ging voor een bezoek aan Indone sië, welke president Soekarno tot prinses Beatrix en prins Claus heeft gericht, is namens het minis terie van buitenlandse zaken aan de ambassadeur van Indonesië, dr, Sudjarwo Tjondronegoro, meege deeld, dat het wegens de te ver wachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin niet mogelijk is thans op deze uitnodiging een de finitieve reactie te geven. De woordvoerder van het ministerie deelde dit vrijdag desgevraagd mee. De Zuidafrikaanse minister van den die met Zuid-Afrika willen OPKLARINGEN Vrijdagavond was een front be zig ons land te passeren. Dat ging op tal van plaatsen met enige re gen gepaard. Vandaag zal het weer onder in vloed staan van een zwakke rug van hogedruk, die enkele opklarin gen zal meebrengen. Er wordt dan weinig of geen regen verwacht. De wind, die overwegend tussen noordwest en zuidwest zal waaien, blijft eerst zwak tot matig, maar wordt later overwegend matig. Over het algemeen zal het daar bij vandaag zachter worden dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zachter Aanvankelijk nog hier en daar enige regen, daarna ook enkele opklaringen en weinig of geen regen meer. Zwakke tot matige, later overwegend matige weste- 'lijke wind. Zachter dan vrijdag. defensie, Pieter Botha, heeft in Krugersdorp bij Johannesburg ver klaard, dat de strijdkrachten bin nenkort een nieuw wapen krijgen, dat de veiligheid van het land zal waarborgen. Nadele bijzonderheden wilde de bewindsman niet mee delen. Wel zei hij dat het wapen in Zuid-Afrika is ontworpen. Lan- ZATERDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.07 5.34 Terneuzen 5.43 6.10 Hansweert .6.17 6.44 Walsoorden 6.26 6.53 ZONDAG 18 DECEMBER v.m. n m. Breskens 5.52 6.26 Terneuzen 6.28 7.02 Hansweértt 7.02 7.36 Walsoorden 7.11 7.45 MAANDAG 19 DECEMBER V m. n.m. Breskens 6.48 7.20 Terneuzen 7.16 7.56 Kansweert 7.58 8.30 Walsoorden S.07 8.39 ZON MAAN op on dei op onder Dec. 17 8.43 16.29 12.39 22.05 18 S.44 16.29 12.53 23.17 19 8.44 16.29 13.04 20 8.45 16.30 13.15 0.27 samenwerken, zouden er ook de beschikking over kunnen krijgen. Minister Botha sprak op een plechtigheid ter herdenking van de slag aan de Bloedrivier, waarbij in 1838 een groep blanken de heerschappij over Natal kregen door een overwinning op de Zoe loes. Bij een dergelijke herdenking te Zastron in Oranje-Vrijstaat ver klaarde de minister voor de cul tuurtechnische dienst en irrigatie, Jacobus Fouché, dat Zuid-Afrika als gevolg van een boycot steeds rijker zal worden. Als het westen het in Zuid-Afrika gewonnen goud niet meer zou afnemen, zou de prijs hiervan verveelvoudigen. Vol gens Fouché is Zuid-Afrika in alle opzichten sterk genoeg om een boycot te doorstaan. Ook als het tot een oorlog zou komen, zou het land het jaren kunnen uithouden, meende de minister. Wat het „geheime wapen" be treft kan worden gezegd, dat Zuid- Afrika in oktober 1963 bekend maakte dat er bij Pretoria een in stituut voor raketonderzoek zou worden opgericht. Sindsdien heeft Zuid-Afrika aandrang op de weste lijke landen, met name Engeland en de V. S., uitgeoefend om in af wijking van het wapenembargo luchtdoelraketten te leveren. Donderdagavond zijn in het Griekse dorp Gastoeni in Zuid- Griekenland verscheidene mensen gewond en ongeveer 1 50 huizen zwaar beschadigd door een aard beving.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1