HEBT U IK IN IE RUIEN? KOM MN TOCH MET ONS PRAIÏN Voor Service en kwaliteit Vreemd verdrag tussen de Ver. Staten en Rusland De maan geen opslagplaats van atoombommen BEURSOVERZICHT „ACTIE ETEN VOOR INDIA1 BRACHT 26 MILJOEN OP Pagina 5 Haagse baby omgekomen bij brand Acute honger Slechte berichten Rijst^ehrek op Ceylon Hulst Sas van Gent Sluis Vrijdag 16 december 1966 DE VRIJE ZEEUW Het is een enigszins onwerke lijk verdrag dat de Ver. Staten en Rusland hebben gesloten. Ze zul len de ruimte vrij houden van kernwapens. De maan en de ver dere hemellichamen die de mens nog eens hoopt te bewandelen, zullen geen opslagplaatsen wor den van H-bommen. Het zou verkeerd zijn dit onder auspiciën van de Ver. Naties ge formuleerde verdrag. In de eer als een leeg document, nl de eer ste plaats is het een hernieuwd teken dat de Sowj et-Unie en de V. S., de twee grootste machten ondanks Vietnam over vele za ken gelijk denken. En dit is een belangrijke zaak, dat is punt twee. Zodra de Russen met hun spoetnik als eersten een kunst maan lanceerden, kwamen de veronderstellingen dat daarmee het nucleair evenwicht tussen de V. S. en Rusland was doorbroken. Immers het zou nu mogelijk wor den een kernwapen in de ruimte te laten meedraaien met de aarde om het bij verrassing terug te la ten komen, zonder dat daartegen veel is te beginnen. En ook zon der dat het praktisch mogelijk is dit gevaar in de ruimte te vernie tigen. DE GRENS Dat alles is momenteel wellicht nog niet geheel en al technisch te verwezenlijken. Maar in de ruimtevaart blijkt de techniek vrijwel op geen punt voor lange tijd te stuiten, wanneer er maar genoeg geld in wordt gestoken. Kennelijk voelen noch de V. S. noch de Sowjet-Unie er veel voor enorme sommen te besteden voor dit doel. En ze zeggen halt voor het zover komt, dat de een er aan begint, omdat de ander verondersteld wordt op het punt te staan ook te beginnen. Hier kon dat nog. Alle pogin gen om door verdragen de drei ging van de kernwapens te beteu- VERDEELDE MARKT, STAATSFONDSEN VAST De beurs had gisteren een ver deeld aanzien, waarbij moet wor den opgemerkt dat de koersver anderingen niet groot waren en dat de affaire beperkt was. De buitenlandse beurzen konden niet veel tot een betere stemming bij dragen. Londen zowel als West- Duitsland waren prijshoudend en in Wallstreet waren de Neder landse fondsen gedrukt. Daarbij kwam dat in het algemeen de pctroleumaandelen waren aange boden, waardoor in Amsterdam speciaal Kon. Olie op lager niveau kwam. Olies openden hier een gulden lager, bewogen zich daarna op ca. 127 maar gingen terug naar 126,40. De affaire bleef de gehele middag van ge ringe omvang. Dit gold ook voor de andere in ternationals, die eveneens het vorige koerspeil niet konden halen. Philips moest zelfs 1% gulden prijsgeven. AKU was maar weinig lager en Hoogovens vormde een uitzondering want deza-werden drie punten hoger geadviseerd ingevolge de aankon diging van een onveranderd 6 pet. interim dividend. De markt was hierdoor kennelijk aange naam verrast. Cultures bleven op de achter grond. De scheepvaartafdeling liet zich van een betere zijde ken nen en was algemeen hoger ge disponeerd. De leiding gaf Holl. Amerikalijn die twee punten om hoog ging naar 99. een en ander als gevolg van de verwachting van een onveranderd dividend over 1966, hetgeen mooier is dan men had durven hopen. Bij een brand in een woonhuis boven een boekhandel in Den Haag is gisteren de zes maanden oude baby Jeroen v. Duijvenbode om het leven gekomen. De brand brak uit, terwijl de moeder bene den in de boekhandel bezig was. Het vuur werd ontdekt door een glazenwasser, de heer A. Spren kels, die met zijn ladder de vader van de baby uit het woonhuis kon redden. Op dat moment was de weg via de trap al door de vlammen versperd. Later heeft de brandweer de baby bereikt, maar dat was te laat om het kind te redden. Het woonhuis op de tweede etage is geheel uitgebrand. De etage daaronder, waarin een ma gazijn was. en de winkel liepen waterschade op. De brand is vermoedelijk ont staan door een butagaskachel, die in de woonkamer van de fam. Van (Duijvenbode stond, waar ook de baby in zijn bedje lag. De 32-jarige heer Van Duijven bode, die filiaalhouder is van de boekhandel en het antiquariaat, lag ziek te bed. Zijn dertigjarige echtgenote was in de winkel. De 42-jarige glazenwasser klom, toen bleek dat de woning niet meer via het trappenhuis was te bereiken, over een door ztin col lega uitgezette ladder de woning bonnen en redde de heer Van Duijvenbode en een hond. De brandweer, die snel ter plaatse was, bestreed het vuur met twee nevelstralen en twee stralen op de lage drukpomp. Het duurde nog geruime tijd voor het pand zonder levensge vaar kon worden betreden. Het half jaar oude zoontje van de familie bleek te zijn verbrand. De heer Van Duijvenbode, die zich bij omwonenden van wat kleding had voorzien, hielp nog bij het redden van de inventaris van de winkel en van de woning, waarvan de woonkamer geheel uitbrandde, evenals de er boven gelegen ruimte. Daarbij kreeg hij ademhalingsmoeilijkheden, waar na hij zich onder medische behan deling moest stellen, nadqt brandweerlieden hem zuurstof hadden toegediend. De lokale industriefondsen hadden eveneens een kalm ver loop. Het bericht omtrent de te verwachten gelijke resultaten van Hero had weinig uitwerking, maar de weinig gunstige mede deling van Thomsen in Rotter dam inzake de nadelig beïnvloede resultaten veroorzaakte een daling van acht punten naar een la afprijs van 148. Borsumy Wehry lanceerde een goed bericht omtrent 't concern resultaat en werd iets hoger ge adviseerd. Bepaald vast lagen de Nederlandse staatsfondsen die over vrijwel do gehele linie op hoger niveau kwamen. De 7 pet. Nederland werd zelfs verhandeld tot 101%. Zoals bekend is de in schrijving van de komende nieu we 7 pet. staatslening gesteld a pari, dus tegen 100 pet. Men ver wacht een stormloop bij de in schrijving. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.05—10.15 Amerikaanse dollar 3.60—3.64 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 72.90—73.40 Belgische frank (100) 7.15—7.20 Duitse mark (100) 90.80—91.30 Zweedse kr. (100) 69.50—70.50 Zwitserse fr. (100) 83.50—84.00 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10 gelen, liepen tot dusver op niets uit, daar men er te laat mee be gon. En men begint nu pas goed te ervaren welke ellende men zich hiermee op de hals heeft ge haald. ONBETAALBAAR De twee grote, kernmachten beschikken elk over een ontzag lijk arsenaal, ten dele opgeslagen op onderzeeboten die vrijwel on vindbaar en onkwetsbaar zijn. maar de massale aanval die een tegenstander met één klap zou uitroeien, blijft altijd aanwezig. Daartegen zou alleen iets te doen zijn door een systeem van anti raketten. In de V. S. heeft men bere kend wat dat zou moeten kos ten om alleen de voornaamste steden te beschermen: hon derdduizend keer miljoen gul den, oftewel'honderd miljard. Iedere verdere stap in de kern bewapening gaat schrikbarende sommen kosten, die te zwaar worden om zelfs door de sterkste economie te worden opgebracht. De duurste stap maken de twee dan maar niet in onderlinge over eenkomst. Een praktisch besluit met als konsekwentie, dat het le ven voor de aardbewoners niet door een extra dreiging wordt verduisterd. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Waterland" 20-12 Australië: m.s. „Steenkerk" 19-12 m.s. „Oronsay" 23-12 Brazilië: m.s. „Paraguay Star" 22-12 Canada: m.s. „Svanefjell" 19-12 m.s. „Grotedijk" 21-12 Chili: m.s. „Birkenstein" 18-12 m.s. „Ceres" 23-12 Indonesië: m.s. „Lycaon" 18-12 m.s. „Essen" 23-12 Kenya, Oeganda, Tanganjika: m.s. „Wonorato" 19-12 Ned. Antillen: m.s. „Parthenon" 20-12 Suriname: m.s. „Hermes" 20-12 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Grotedijk" 21-12 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: m.s. „Good Hope Castle" 18-12 m.s. „Ommenkerk" 21-12 m.s. „SA Oranje" 23-12 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. De actie „eten voor India" heeft totaal f 26.028.770,74 opgebracht. Van deze som werd ruim tien mil joen gulden uitgegeven voor voed- selzendingen. Toen de allergroot ste nood was gelenigd, werd een tweede fase in de hulpverlening gestart: maatregelen om de vol gende oogst veilig te stellen. Naast de onontbeerlijke regen is er be hoefte aan kunstmest. 12.700 ton kunstmest 4.594.200) zal naar India worden gestuurd. In overleg met de Indiase overheid is ook voorzien in een derde fase: de medefinanciering van projecten ter verbetering van de voedselproduk- tie, waarvoor een bedrag van meer dan zeven miljoen gulden is uitge trokken. Het waterboorproject in Indore, dat werd opgezet voor een half jaar, maar voorlopig met twee jaar is verlengd, vraagt nog onge veer 2.000.000. Direct na de inzameling, die 19 febuari van dit jaar werd ingeluid, hebben de vijf organisaties die de actie op touw zetten, besloten te blijven samenwerken. Daarvoor werd de stichting „eten voor India" opgericht. Ontvangen en te ont vangen gelden en bijdragen in na- tura zullen worden besteed voor bestrijding van acute honger in India en het bestrijden van de oor zaken van de voedselschaarste in India. De rijf organisaties zijn: de stichting katholieke nationale organisatie voor internationale bij stand Novib, de stichting oecume nische hulp aan kerken en vluch telingen en de stichting Unesco- centrum Nederland. Inmiddels zijn er alarmerende berichten over de om zich heen grijpende en snel groeiende honger in verschillende staten van India. Droogte is opnieuw de voornaam ste oorzaak. De regenval in de grote moesson i« ver achtergeble ven en dat terwijl sinds vorig jaar geen enkele reserve beschikbaar is. In de staten Bihar, Gujarat, An- dhra Padesh en Madhya Pradesh groeit alweer een noodsituatie. In Bihar schijnt de toestand uiterst kritiek te zijn. Met man en macht wordt daar naar water ge boord om nog een oogst te for ceren. In Andhra Pradesh en Mad hya Pradesh is de toestand slecht. Uit Indore komen berichten, dat de regenval tien duim beneden het gemiddelde bleef. De oogst wordt 35 procent lager geschat dan nor maal. In de noordelijke vlakte tus sen Gujarat en Bengalen, waar 100 miljoen mensen wonen, dreigt hon gersnood tussen januari en sep tember. Ceylon heeft gebrek aan rijst. Fr is nog maar nauwelijks voorraad tot het eind van het jaar, zo heeft premier Dudley Senanayake giste ren op een persconferentie mee gedeeld. Om de behoefte voor het komende jaar te dekken, moet Ceylon 550.000 ton rijst invoeren. China heeft 200.000 ton toegezegd. Birma zal proberen 100.000 ton te leveren, maar kan nog niets be loven. Dodelijk verkeersongeluk Donderdagmorgen heeft bij rijksweg 9 nabij Uitgeest een dodelijk ongeluk plaats gehad. De 34-jarige constructietekenaar Van der Werf uit Alkmaar was op weg naar Uitgeest. Bij het veriaben van de rijksweg naar de Geesterweg is hij 'vermoedelijk geslipt en tegen de tegemoet komende personenauto van de heer C. C. Ruighaven gebotst. De heer Van der Werf overleed op weg naar het ziekenhuis. De heer Ruighaven werd met een zware hersenschudding in 't zie kenhuis te Heemskerk opgeno men. RULNUUWOUDEDGSULRI WOR EEN MBIWE PNUFS1V Boven normale inruilwaarde FM-Stereo ontvangst. FM-band, lange-, midden- en kortegolf en visserijband. Zes dubbelconus-luidsprekers. Mogelijkheid tot weergave met nagalm. Mat notehouten kast. Afm.: 74 x 141 x 44 cm. 1499. Broodmarkt 6 Telefoon 2955 Zuidstraat 2 Telefoon 800 Kapellestraat 6 Telefoon 496

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5