HET RAADSEL VAN ROVAMA NA 1 JANUARI'67 OUDE EN NIEUWE VERKEERS BORDEN E PERS: HET BESTE Ajax in de kwartfinale tegen Dukla Praag Vrouwen werken in Nederland harder dan mannen Leefpatroon uit de vorige eeuw Inter Milaan tegen Real Madrid Parkeren Stopverboden Europacup Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht Lugubere zaak De AVRO heeft weer 400.000 leden Gelukkige hand Ajax hoorde loting in de lucht WALT DISNEY OVERLEDEN Snellere treinen in Amerika 200 km per uur Agenda i JBÊ Vrijdag 16 december 1966 O E VRIJE ZEEUW Pagina 3 De Nederlandse huisvrouw werkt harder dan de man. Haar gemiddelde werktijd bedraagt 60 uur per week. Op werkdagen (maandag tot en met vrijdag) heeft zij een 9 a 10-urige werk dag. Zij brengt haar tijd vrijwel uitsluitend thuis door. Op 1 januari treedt het nieuwe reglement verkeersregels en ver keerstekens in werking. Waarom nieuwe verkeersbor den? De toename van het wegver keer en de wens om in Europa tot Upjjorme verkeersregels en ver keerstekens te komen maakten het noodzakelijk dat onze verkeers- wetgeving op dit punt werd aan gepast Geldt voor de vervanging van de meeste verkeersborden een over gangstermijn van vijf jaren, voor de borden die betrekking hebben op stop- en wachtverboden is een overgangstermijn van twee jaren gesteld. Men kan dus na 1 januari zowel oude als nieuwe borden tegenkomen. Vooral de komende twee jaar, waarin ook de oude en nieuwe parkeer- en stopverboden nog naast elkaar voorkomen, wordt het een moeilijke zaak. Het bestaande bord parkeerver bod (49) geldt nog voor beide kan ten van de weg. Maar met ingang van 1 januari alleen voor de kant waar het staat. Staat het bord rechts, dan is het verboden rechts te parkeren. Staat het links, dan Is het verboden links te parkeren. Als er aan beide kanten niet mag worden geparkeerd, staat bord 49 zowel links als rechts. De oude borden die een parkeerverbod voor de linkerzijde van de weg dan wel een parkeerverbod voor de rech terzijde van de weg aangeven (mo dellen 56 en 57 van het oude we genverkeersreglement) zal men hier en daar ook nog tegenkomen. Bij een parkeerverbod voor de rechterzijde van de weg mag men de auto wel links neerzetten, maar dan zal men moeten keren. Nieuwe verschijningen langs onze wegen zijn de borden 50a en 50 b. Bord 50a is rond en heeft een rode rand en is dus een ver bodsbord. Voorts een rode diago naal. De kern bestaat uit een witte helft met een Romeinse I en een blauwe helft met een Romeinse II. Bij dit bord gaat het niet om de blauwe en de witte kleur, maar om de cijfers. Een oneven cijfer be tekent op een oneven dag ver boden links te parkeren; een even cijfer verboden op een even dag rechts te parkeren. Dus: de 12e wel links, maar niet rechts, de 13e wel rechts maar niet links. Ook het omgekeerde kan voorkomen (bord 50b). Dus: de 15e niet rechts, maar wel links, de 16e wel rechts, maar niet links, enz. Een nieuwe maatregel, die de verkeersveiligheid ten goede komt, is het verbod om op voorrangs wegen buiten de bebouwde kom auto's op de rijbaan te parkeren. Het bij iedereen bekende „stop- verbodbord" blijft na 1 januari voor beide kanten van de weg gel den. Dit bord zal echter langzamer hand worden vervangen door een nieuw „stopverbodbord" (51). Dit bord heeft een rode rand en twee gekruiste rode diagonalen. De kein is blauw. He geldt alleen voor de kant van de weg waar het staat. Gemiddeld is zij maar twee uur per dag buitenshuis. Zij zit per dag zeven uur in de huiskamer en staat langer dan vier uur in de keuken. Dit deelde dr. C. J. B. J. Trimbos, hoofd van het weten schappelijk bureau van de ka tholieke centrale vereniging voor geestelijke volksgezondheid mee op een in Utrecht gehouden bij eenkomst van deze vereniging, die de vorming van de vrouwe lijke jeugd als thema had. Dr. Trimbos citeerde de uit komsten van een onlangs door het N.I.P.O. uitgevoerd onder zoek. Het onderzoek leert dat de Nederlandse vrouw met recht huisvrouw is. Haar leven speelt zich voor het grootste deel tus sen zolder en kelder af. Dit alles aldus dr. Trimbos, lijkt op een leefpatroon uit de vorige eeuw, op dat van vier of vijf eeuwen te rug en zelfs op het beeld van de Italiaanse of Spaanse huisvrouw. HUISHOUDEN Uit hetzelfde onderzoek was overigens gebleken dat maar zes procent van de ondervraagde vrouwen een hekel had aan huis houdelijk werk. Meer dan de helft 'was er zelfs enthousiast over. Het „schoon-maak en schoon- zijn"-verschijnsel is kennelijk één van de diepste conditionerin gen van onze huisvrouwen. Dat geldt ook voor hun eigen lichaam. Een groot percentage baadt of douchet dagelijks, zoals bleek, heel wat meer dan de doorsnee Nederlandse man, zo zei hij. Als voornaamste bronnen voor het huisvrouwelijk geluk komen uit het onderzoek naar voren: de kinderen, de gezondheid en het huwelijksleven. Van onze huis vrouwen zegt 96 procent op grond hiervan gelukkig te zijn. Volgens dr. Trimbos moet dit echter met een korreltje zout worden geno men. De gezondheidsbeleving van de gemiddelde vrouw laat nogal te wensen over. Van hen heeft 35 procent medische klach ten, 25 procent is onder dokters behandeling en 30 procent neemt per etmaal één of ander genees middel; 10 procent slaapt alleen dank zij slaapmiddelen. MANNENWERELD Dr. Trimbos constateerde dat de drie k's blijkbaar nog steeds domineren: de k van kleren, de k van kinderen en de k van keu ken. Naar zijn oordeel leven de vrouwen in sociaal, cultureel, politiek en religieus opzicht nog in een mannenwereld. Ondanks een nu bijna 100 jaar oude vrou wenemancipatie vertoont de vrouw nog talrijke trekken van dit traditionele beeld. Een vrouwelijke minister-pre sident of minister van defensie blijkt ondenkbaar, zolang het maatschappelijk functioneren een aangelegenheid van mannen blijft en nog geen aangelegen heid van mensen is geworden. Pas op de dag dat de paus van Rome of de president van de Verenig de Staten een vrouw is, zal de eeuwenoude geschiedis van het tweede geslacht (de vrouw) haar afsluiting hebben gevonden, al dus dr. Trimbos. BEROEPEN Hij merkte op dat de deelname van de vrouw aan de beroepsbe volking, vooral in Nederland, ge ring is. In de totale beroepsbevol king treft men slechts 29 procent vrouwen aan, mannen een ver houding van twee op zeven. Bij de hogere beroepen is in ons land van de dertien personen slechts één vrouw. Wij hebben in ons land 12.000 vrouwen met een voltooide academische opleiding, maar slechts de helft daarvan oefent een beroep uit. Van de vrouwen met een middelbare schoolopleiding heeft 40 procent een beroep. Aan het middelbaar onderwijs nemen 40 procent meisjes deel, aan het universitaire nog maar ongeveer 18 procent, waarvan een belangrijk deel niet afstu deert. Slechts 13 procent van de doctorale diploma's gaat naar vrouwen. Naar de mening van dr. Trim bos vertonen de meeste meisjes een toekomstperspectief dat ^'^t verder gaat dan het huwelijk. Ongetrouwd blijven is een schrik beeld, dat men door vroeg trou- men probeert uit te bannen. Maatschappelijke discrimi natie in de vorm van toonver schillen, promotiekansen, aard der functies, vermeende poli tieke onmondigheid en andere vooroordelen maken een maat schappelijke carrière moeilijk en vaak onmogelijk, aldus dr. Trimbos. KASTEEL VOOR GENERAAL VON KIELMANSEGG? Tussen de opperbevelhebber van de NAVO, generaal graaf Von Kiel- mannsegg, en graaf Zu Stolberg- Stolberg zijn onderhandelingen gaande over de aankoop van het kasteel „Puth" in Voerendaal. Het ligt in de bedoeling van generaal Von Kielmannsegg daar volgend jaar te gaan wonen. Graaf zu Stol berg-Stolberg en diens echtgenote, die het kasteeltje bewonen, ver trokken in april naar Columbia, waar de graaf een functie gaat vervullen bij een onderneming van het Philips-concern. Over enkele weken zal generaal Von Kielmann segg meedelen, of hij al dan niet tot aankoop zal overgaan. Dodelijk mijnongeluk te Eisden (België) In de mijn Limburg-Maas te Eisden is wcensd?r"""™-' jarige Griekse mijnwerker be kneld geraakt tuSL-_a i. gentjes. Hij is a-- van de opgelopen verwondingen overleden. (ADVERTENTIE) „Er is geen twri;f»l aan", schrijft de nog steeds „deftige" Times, „de Nederlanders waren superieur. Men kan natuurlijk spreken over de mist. van Amsterdam, over naai en doellat die goals in de weg stonden, maar dat neemt niet weg dat de beste sne'ers en de bekwamere technici hebben gewonnen. In Swart, Cruüff, Nt- mnva, Keizer bezit Ajax één van Europa's sterkste aanvalslinies. Keizer was een voortdurende be dreiging, maar Cruijff was de ware artiest en leider van de aanval". maar dan ten hoogste met één of tvvee doelpunten verschil". De Engelse pers is unaniem in rijn lof voor de ploeg die ondanks Bill Shankly's bluf Liverpool de weg naar de kwartfinales van de <y 9 HALF HALF Het departement van iust'tie is sedert 9 juni van dit jaar re gelmatig op de hoogte gehouden van de ziektetoestand van Lages. Nog onlangs is een raoport van de behandelende Duitse arts ont vangen, aldus de minister van justitie, mr. Struycken, donder dag in de tweede kamer in ant woord op vragen van de heer Berkhouwer (V.V.D.). Op een nadere vraag van de heer Berkhouwer of de strafon derbreking van Lages od andere wijze dan door overlijden be ëindigd kan worden, antwoordde hij dat gratieverlening nog als mogelijkheid openstaat. Een eventuele terugkeer van deze oor logsmisdadiger is niet afdwing baar. De heer Bakker (C.P.N.) vond dat de huidige situatie waarin levensgevaar niet afwezig is een andere is dan die, toen strafon derbreking werd toegestaan. Mi nister Samkalden had toen opge merkt dat in het aangezicht van de dood iedere straf zijn zin ver liest. Het antwoord hierop luidde thans dat levensgevaar nog steeds aanwezig is. De nabijheid van een ziekenhuis is gewenst. Weliswaar is sprake van een tijdelijke ver betering, maar volgens medische deskundigen is de situatie in we zen gelijk gebleven. Er zijn nog wel enkele medische ingrepen nodig, die men voorshands niet aandurft. Tenslotte was de be windsman het met de heer Pe- schar (P.v.d.A.) eens dat het eigenlijk een lugubere zaak is om in de kamer over de ernst van iemands ziekte, wie het dan ook betreft ,te discussiëren. Europacup versperde Zelfs de plaatse.üike kranten zeggen on omwonden: te "en dit Ajax was Liverpool kansloos. „De elimindatie van Liverpool is een waarschuwing voor de an dere groten in het Europese voetbal", aldus Ron Williams in een vette kop in de Daily Tele graph. „Er is slechts één winst- Dunt: het ongeslagen record in 'buiswedstrijden bleef behouden. Het alleen maar vaststellen dat Liverpools uitschakeling teleur stellend is, is een onderwaarde- ving voor de mooiste prestatie, ooit door een Nederlandse club geleverd. Liverpool kan geen ex cuses aanvoeren. Met geluk had den de ,reds" wellicht gewonnen, „Liverpool was juist niet goed genoeg", zegt Frank Meghee in de Daily Mirror. Ook hij roemt de snelheid van Piet Keizer en de onnavolgbare acties van Jo- han Cruijff. „Liverpool kon het wonder niet verrichten. De op dracht was te zwaar". Brian James schrijft in de Daily Mail: „Liverpool gaf alles wat het had, maar dat was niet ge noeg om het wonder van een lan ger leven in de Europa-cup moge lijk te maken. Er zat te weinig lijn i i het spel en daardoor kon Ajax groeien tot een dapper en rustig verdedigend elftal". „Liverpools laatste hoop werd vernietigd door een knap Ajax- team", laat een driekolomskop in The Guardian de lezers weten. „Ajax is waard om verder te gaan en vertegenwoordigd te zijn bij de loting van de kwartfinales. De wedstrijd mag een waarschu wing voor de andere teams zijn. Ajax heeft getoond even goed te zijn als dn toonaangevende for maties in Europa", aldus Albert Barham. Liverpool: Grote vreugde in de kleedkamer van Ajax na het 2 2 gelijkspel tegen het gevreesde Liverpool. Op de foto v.l.n.r.: Tonny Pronk, Henk Groot, Ben nie Muller, Sjaak Swart en voor zitter Jaap van Praag. Op het televisiescherm heeft mr. L. H. Slotemaker, voorzitter van de A.V.R.O., gisteravond me degedeeld, dat de actie die men gedurende de afgelopen maanden heeft gevoerd voor nieuwe leden, het verlangde resultaat heeft be reikt de A.V.R.O. heeft weer meer dan 400.000 leden. Naar men zich zal herinneren was het ledental in de afgelopen zomer tot 385.000 gedaald. Om haar volle zendtijd voor radio en televisie te behouden moest de A.V.R.O. echter minimaal 400.000 leden hebben. De Nederlandse voetbalkampioen Ajax krijgt in de kwartfinales van het tournooi om de Europese be ker voor landskampioenen het Tsjechische Dukla Praag als tegen stander. De loting in Genève had verder het volgende resultaat: Inter Milaan (It.)Real Madrid (Sp.). Winnaar Vojvodina Novi Sad (Z.-Sl.)/Atletico Madrid (Sp.) tegen Glasgow Celtic (Schotl.). Linfield (N.-Ierl.)—CSKA Sofia (Buig.). Ajax dat als eerste uit de grote bokaal kwam, speelt eerst thuis. Alle eerstgenoemde clubs spelen de eerste wedstrijd op eigen terrein. De wedstrijden moeten vóór 20 maart zijn gespeeld. De clubs hebben twee weken de tijd om overeenstemming over de speeldata te bereiken. José Crahay, de Belgische vice- president van de UEFA, heeft een gelukkige hand gehad voor de Ne derlandse kampioen Ajax. De Am sterdammers troffen in Dukla Praag niet de sterkste van de acht clubs, die tot de kwartfinales zijn dooroedrongen. De Tsjechen zege vierden in de eerste ronde met 20 en 40 over Esbjerg (Dene marken), terwijl zij in de achtste finales met 41 en 21 de Bel- 41. Gejaagd keek Aram in het rond, of hij niet ergens een stuk ijzer zag liggen, doch toen hij ner gens iets vond, trok hij met een ongeduldige beweging zijn zwaard. „Dan zo maar," mompelde hij, terwijl hij met een paar forse sla gen het slot forceerde. Het ge luid galmde door de gangen en Aram begreep, dat er ieder ogen blik wachters konden toeschie ten. Doch reeds zwaaide de ge traliede deur open. „Gauw, schiet op!" beet Aram de gevangene toe, doch de arme man kon nauwelijks meer op zijn benen staan. Wankelend strom pelde hij naar buiten. Zijn kleren hingen in flarden om hem heen, doch Aram bemerkte, dat zij eens van kostbare stoffen vervaardigd moesten zijn. Een ruige stoppel baard bedekte de kin en wangen van de zonderling en in zijn ogen was een vreemde, starende blik. „Ik... ik... hoe kan Ik... heb dank... dank,' stamelde de man in korte, onsamenhangende woorden. Doch Aram greep hem bij de arm. „Dat kan later wel", antwoord de hij kort. „Kom mee! Wij heb ben geen ogenblik te verliezen!" gische kampioen Anderlecht uit schakelden. De meest spectaculaire wedstrij den van het toernooi worden on getwijfeld de ontmoetingen tussen Inter Milaan en Real Madrid. Helenio Herrara, de befaamde coach van Inter, die bij de loting aanwezig was, had alle reden om zich boos te maken". „Wij krijgen nu Real Madrid, uitgerekend de club, die wij zo graag in de finale hadden willen ontmoeten. Het Bulgaarse CSKA Sofia heeft in het Noordierse Linfield Belfast waarschijnlijk de zwakste van de acht kwartfinalisten getroffen. Nog voordat de IC. L. M.-machine op Schiphol was geland, hoorden de Ajax-spelers de uitslag van de loting. Een samenwerking tussen de K. L. M. en het A.N.P. zorgde hiervoor. Op verzoek van 'n A.N.P - verslaggever liet K. L. M.-purser Henk Elsink, oud-speler van de toenmalige Haagse eersteklasser H.B.S. („Ik heb nog tegen Rinus l Michels gespeeld"), contact opne- i men met de verkeerstoren van de Amsterdamse luchthaven. Van daar werd het A.N.P. opgebeld, dat de loting doorgaf aan de verkeers- toren, die daarop telegrafisch con tact zocht met de „Uranus". Het resultaat werd met gejuich ontvangen. Coach Michels, die aan vankelijk geen commentaar wilde geven, zei even later: „Dukla be hoort niet tot de sterkste. Wat dat betreft ben ik niet ontevreden, maar Dukla is natuurlijk een ploeg die goed voetbal speelt". Ook voor- Walt Disney, de koning van de tekenfilm, is donderdag overle den aan een hartaanval. Hij was 65 jaar. Disney onderging veer tien dagen geleden een operatie om een aangetaste long te verwij deren. Hij overleed in het zieken huis, waar hij voor een na-onder- zoek was opgenomen. Begrafenis Brusselse agent De Leener Onder grote belangstelling is donderdag in Brussel het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de politieagent De Leener, die op 24 februari van dit jaar in Brussel werd neergeschoten toen hij op wacht stond bij een gestolen auto. De politie heeft maandenlang naar het lijk van De Leener, dat door de misdadigers was meege nomen, gezocht. Het werd vorige week pas teruggevonden in de duinen bij Blankenberge, waar het een halve meter diep in het zand lag begraven. zitter Jaap van Praag was niet on tevreden: „Ik ben echt gelukkig met die loting. Het had heel wat slechter kunnen uitpakken. Van de ploegen lijkt Dukla me een forma tie die qua sterkte zo in de mid denmoot thuishoort". Tonny Pronk nam evenals oe meeste spelers die zich nauwelijks van de Liverpool-sfeer hadden kun nen losmaken, het bericht nuchter op. „Niet slecht, maar tenslotte moet je er toch altijd voor voet ballen Treinen door turbines aange dreven volgens hetzelfde prin cipe als bij vliegtuigen zullen binnen enkele maanden gaan rij den tussen Boston en New York. Zij hebben een gemiddelde snel heid van 200 kilometer per uur, maar wanneer dit noodzakelijk mocht blijken, kan die worden verhoogd tot circa 250 kilometer. In de loop van het volgend jaar zullen elektrische treinen die I deze snelheden ook kunnen ha len, in dienst worden gesteld op het trajekt Washington—New York. Met deze snelle treinen denken de Amerikaanse spoor wegmaatschappijen sterker te staan in hun zware concurrentie strijd met vliegtuig en auto. ZATERDAG 17 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Thealer, 8 uur: .Angélique, de weg naar Versailles". Nagekomen advertentie. Hiermede geven wij kennis van het over lijden van onze gelief de Broer, Zwager en Oom CORNELIS DOOMS, Weduwnaar van L. van de Bulcfe. in de ouderdom van ruim 81 jaar. Uit aller naam, J. B. DOOMS. Terneuzen, 15 dec. '66. Oostkolkstraat 7. Condoleantie-adres J. B. DOOMS, N. J. Hartestraat 7. De teraardebestelling zal plaats hebben op zaterdag 17 december a.s. des voormiddags 11

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3