PROVINCIAAL NIEUWS Meerderheid voor kabinet-Zijlstra in Tweede Kamer Soekarno zal op doktersadvies niet vasten De zon in een (les 25 jaar in dienst van Algemeen Ziekenfonds voor Zeeuws-Vlaanderen FUSIE VAN N00RDBRABANTSE EN BE ZEEUWSE IN V00RBEREIBING POCKETS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Biervliet Oostburg Retranchement Sluis Zaamslag Wegenfonds Te zware aderlating Replieken De heer Kruysse jubileerde De stemmingen Hechtere structuur Grenzen doorbreken Ongehuwden 40 tot 65 jaar Uitstel huurverhoging KOOKBOEKJES af 2,50 Boekhandel VAN DE SANDE Onderzoek Spot Boekhandel VAN DE SANDE Vrijdag 16 december I960 (ADVERTENTIE) Raadsvergadering op 22 december Donderdag 22 december a.s. om 19.30 uur wordt een open bare vergadering gehouden van de gemeenteraad van Terneu zen. De agenda bevat de vol gende punten van behandeling: voorstel tot het benoemen van de heer A. F. d'Hont tot lid van het bestuur van de stichting be schuttende werkplaatsen „Mid den Zeeuws-Vlaanderen" (voor dracht van het N.K.V.); idem tot aankoop van een drie tal percelen grond, gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil"; idem tot verkoop van een per ceel grond, gelegen in het ex ploitatieplan „Cats'polder" aan de heer F. J. Fermont; idem tot verlening van optie op gronden in het exploitatie plan „Industrieterrein Driewe genMr. F. J. Haarmanweg" aan Leers vatenfabrieken N.V. te Amstelveen; idem tot het bouwrijp maken van het terrein tussen de Wil lem de Zwijgerlaan en de Irene- straat en verkoop aan gedadig- den ten behoeve van de bouw van autoboxen; idem inzake he trapport van de werkgroep regionaal woon wagenkamp Zeeuws-Vlaanderen; idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan het bestuur van de H. Familieschool; idem inzake het rapport van het leerplan van de u.t.s. (che mische procestechniek); idem inzake uitbreiding van het leerplan van de l.t.s. (indi vidueel technisch onderwijs me- taalbewerken en timmeren); idem tot het vaststellen van de maximum-bedragen voor '67 van de in rekening-courant te verstrekken kredieten aan di verse instellingen; idem tot vaststelling van het kasgeldlimiet voor het le kwar taal 1967 en inzake belegging van eventueel ter beschikking komende liquide middelen. Chr. Dialoog Sjaloom Het chr. dialoog sjaloom houdt een bijbelreceptie op maandag 19 december om 20 uur in het ge bouw van de Waterleidingmaat schappij. De heer L. v. d. Bulck zal een in leiding houden over Genesis 32 1—33. De gespreksleider is drs. F. C. de Waal. Agenda raadsvergadering 20 december De gemeenteraad van Axel zal dinsdag 20 december a.s. om 19 uur in openbare vergadering bij eenkomen voor de behandeling van de begroting 1967. Voorts komen de volgende agendapun ten in behandeling: voorstel van de heer Oggel tot Wijziging van het reglement van orde voor de vergadering van de raad; idem tot het vaststellen van de „uitkerings- en pensioenver ordening wethouders"; idem tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 125.000 met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Gra- venhage; idem tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer W. J. Caessens te Axel; idem tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer W. Roe- lofs te St. Jansteen; idem tot het verlenen van me dewerking op grond van artikel 50 der kleuteronderwijswet tot het vernieuwen van gasojars en het aanbrengen van graskranen in de christelijke kleuterschool; idem tot het wijzigen van het raadsbesluit dd. 29 november '66 inzake garanderen geldleningen voor de bouw van 48 bejaarden woningen aan de Van Gistelle- laan; idem tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen in plan west, aan gebr. Van der Poel N.V. te Terneuzen (bouw van 22 woningen met garages); idem tot aankoop van de wo ning Oudeweg 26 van de heer J. F. de Meijer te Axel; idem tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Van Gistellelaan, aan de katho lieke Zeeuws-Vlaamse woning bouwvereniging te Kloosterzan- de (voor 48 bejaardenwonin gen); idem in verband met de prog nose van het economisch tech nologisch instituut voor Zee land met betrekking tot het te verwachten aantal inwoners in 1980 en het in verband daarmee te bouwen aantal woningen; voorstel tot vaststellen van een nieuwe en gewijzigde „ver ordening op de heffing van rei nigingsrechten in de gemeente Axel"; voorstel tot vaststelling van de 3e wijziging van de verorde ning op de heffing en invorde ring van een rioolbelasting in de gemeente Axel. Beiaardconcert Zaterdag 17 december van 15 tot 16 uur zal de heer P. C. Brak man het wekelijkse beiaardcon cert verzorgen. Het volgende programma zal worden uitge voerd: 1. Prelude. 2. Pastorale. 3. Hoe zal ik U ontvangen? 4. Op U mijn Heiland. 5. Er komt een schip geladen. 6. Hst daghet in het oosten. 7. Nu sijt wellecome. 8. De herderks lagen bij nachte. 9. Noël. 10. Rust mijn ziel. 11. Variaties. (G. F. Handel.) Succesvolle jacht op smokkelauto Door goede samenwerking tus sen de Belgische en de Neder landse douane is het in de nacht van 14 op 15 december j.l. gelukt in de gemeente Biervliet in be slag te nemen een zwaar gepant serde vrachtauto, die was gela den met ongeveer 4000 kg boter. Nadat de Belgische douane te ongeveer 0.15 uur de smokkel auto had opgemerkt in de omge ving van Maldegem (B.), werd onmiddellijk met meerdere auto's een achtervolging ingezet, welke via Brugge en Gent leidde naar Zelzate, waar de smokkelauto om ongeveer 2.15 uur via Sas van Gent Nederland weer binnen reed. Intussen hadden de smokke laars getracht de achtervolgers van zich af te schudden door het werpen van grote hoeveelheden kraaiepoten. Bovendien lieten zij olie op de weg lopen en trachtten zij meerdere malen door het wer pen van een brandbare substan tie welke een grote vlammenzee veroorzaakte, de douane af te schrikken. Nadat de auto op Nederlands gebied was gekomen, werd zij even ten noorden van Sas van Gent opgewacht door een inmid dels gewaarschuwde ploeg amb tenaren van de C. D. P. Axel, die door het nemen van bepaalde maatregelen wisten te bereiken dat één van de vier achterbanden van de wagen lek raakte. De smokkelauto reed echter door, steeds nog door het werpen van kraaiepoten e.d. trachtend te ontkomen. Toen echter bij een volgende ontmoeting met de douane opnieuw een band lek raakte, was ontsnappen onmoge lijk. De smokkelaars lieten de auto op een landweg in de Braak man in de steek doch niet na deze eerst in brand te hebben gesto ken, waardoor een deel van de boter werd vernietigd. De brandweer van Biervliet wist de brand spoedig te blussen. De smokkelaars zijn in de duis ternis ontkomen. De auto wordt met de lading aan de Belgische autoriteiten overgedragen. Opening tentoonstelling De heer A. A. Hoolhorst open de in de burgerzaal van het raad huis van Oostburg een tentoon stelling, die daar wordt gehou den onder de auspiciën van de „Vereniging voor Nederlands fa brikaat", die als onderwijsten toonstelling is opgezet. Hij deed dit na een inleidend woord van burgemeester J. L. van Leeuwen. De heer Hoolhorst merkte hier bij op dat deze tijd zich kenmerkt door een grotere waardering van ambacht en vakmanschap dan voorheen, al is het wel zo, dat het ambacht nog lang niet overal de eerbied heeft, die het toekomt. Vooral nu we leven in een tijd van industriële revolutie is vak manschap een eerste vereiste. Het is nog lang niet overal zó, dat alles aan de lopende band ge schiedt. Voordat die band in be weging komt, is er nog heel wat te doen. Na de inleiding van de heer Hoolhorst vertelde mej. C. M. Engelvaart een en ander over de verschillende stands, die o.m. een beeld geven van de Neder landse oliewinning en de daar mee aanverwante industrieën; het vervoer op de weg, de auto- fabricage, de margarineproduktie, de vervaardiging van kunstve zels etc. Het ligt in de bedoeling dat deze tentoonstelling de ko mende dagen zal worden bezocht door de hoogste klassen van de lagere scholen en door de leer lingen van de scholen voor voort gezet onderwijs. Een deskundige leerkracht zal daarbij dan aan wezig zijn om van voorlichting te dienen. Kinderzorg De collecte voor „Kinderzorg" te Middelburg bracht in het derde kwartaal van dit jaar te Retran chement 133,84 op. Toneel De herv. toneelclub heeft een uitnodiging gekregen en aanvaard om een gastvoorstelling te geven in Philippine. Omgekeerd zal de groep uit Philippine dan een voorstelling in Sluis verzorgen in het begin van het volgend jaar. Nederl. Bend van Plattelandsvrouwen De afdeling TerneuzenZaam- slag van de Nederl. bond van plattelandsvrouwen organiseert een kerstavond op donderdag 22 december in het jeugdgebouw „De Poort" te Zaamslag. Aan vang 7.30 uur. De avond wordt verzorgd door mej. De Buck, directrice van de landbouwihuishoudsehool te Axel, met medewerking van haar leer lingen uit de hoogste klas. CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS M.5Ó Belgische onderscheiding voor prof. dr. H. Brugmans Prof. dr. H. Brugmans. de Nederlandse rector van 't Euro pa-college en voorheen leraar aan de H.B.S. te Terneuzen, is be noemd tot commandeur in de or de van Leopold II. Het ereteken is hem woensdag uitgereikt op zijn 60e verjaardag door Jean Ray, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie en voorzitter van de beheersraad van 't Euro pa-college. Prof. Brugmans vierde zijn verjaardag gelijk met de 80e ver jaardag van Salvador de Mada- riaga, voorzitter-stichter van het Europa-college. (Vervolg van pag. 1.) Minister dr. J. E. de Quay (verkeer en waterstaat) verde digde het voorstel tot wijziging van de wet op het rijkswegen fonds, welke wijziging neerkomt op een verhoging van de opcen ten. „We hebben die verhoging no dig", aldus de minister. Hij be nadrukte, dat die verhoging vooral noodzakelijk is, omdat we met de uitvoering van het wegenplan niet nog verder ach terop mogen raken. Een verho ging van de middelen voor het wegenfonds uit de algemene middelen noemde hij niet ge wenst en ook niet mogelijk. De minister zei het vertrouwen te hebben, dat de huidige ramin gen voor het wegenfonds juist en reëel zijn. Minister De Quay merkte op dat het beroepsgoederenvervoer een stormachtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Uit het rap port van het bureau weg- en watervervoer blijkt dat de ren tabiliteit in deze sector ëen te ruggang vertoont, hoewel er geen reden tot verontrusting be staat. De voorsprong van het Nederlandse auto-vrachtvervoer op kostenprijsgebied is inderdaad verkleind, maar bedraagt naar schatting nog altijd 5 a 10 pro cent. De bewindsman maakte be zwaar tegen het amdement van de heer Joekes, dat het maxi mumbedrag der opcenten van 200 op 150 beoogt te brengen. Bij aanvaarding zou een tekort ontstaan van 40 miljoen gulden, een te zware aderlating. (ADVERTENTIE) De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bes sen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe bessen. Enlet wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fles. Onder grote belangstelling re cipieerde de directeur van het Algemeen Ziekenfonds voor Zeeuws-Vlaanderen, de heer J. Kruysse, donderdagmiddag inde benedenzaal van hotel „Rotter dam" in verband met het feit dat hij 25 jaar bij bovengenoem de instelling in dienst was. De bekendheid en de waardering voor de persoon en het werk van de heer Kruysse kwamen verder tot uiting in een stroom van schriftelijke gelukwensen, bloemen en geschenken. Onder de velen die de heer en mevrouw Kruyssede Regt en de voorzitter van het fonds, dr. D. Dorrepaal, de hand kwa men drukken, merkten wij op de huisartsen, bijna alle specia listen, collega's van andere fond sen, bestuurders, apothekers, een deputatie van ziekenvervoer- ders, het voltallig personeel, etc. etc. IN 1945 ÉÉN ZIEKENFONDS Dr. Dorrepaal schetste in het kort de geschiedenis van het fonds in de voorbije 25 jaar, toen er aanvankelijk twee aparte zie kenfondsen in Oostelijk en Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen be stonden. Er was voor Terneuzen een klein achtervertrekje in het woonhuis van de heer Kruysse beschikbaar, waar deze zijn werk moest beginnen. Later werd de behuizing ondergebracht in een pand in de Noordstraat en mo menteel is een flink kantoor van het ziekenfonds gevestigd aan de Scheldekade. In 1945 kwam een einde aan het bestaan der afzonderlijke fondsen en ontstond het Alge meen Ziekenfonds voor Zeeuws- Vlaanderen, waarvan de zetel is gevestigd te Terneuzen. Het bijkantoor in Oostburg werd vo rig jaar opgeheven. Dr. Dorrepaal onderstreepte zijn erkentelijkheid voor de per soonlijke inzet van de heer Kruysse door het aanbieden van een fraai geschenk namens het ziekenfonds. RUMOERIGE TIJD „In deze rumoerige tijd van het ziekenfondswezen is 't goed even bij dit jubileum stil te staan", zei de heer J. v. d. Bunt die sprak als secretaris van de federatie van de V. M. Z. Dzze spreker was ervan overtuigd dat de onzekerheid hoe er in de naaste toekomst zal worden ge handeld in verband met de ver strekkingen en de premies, een bron van zorg voor directeur Kruysse zal zijn. Maar hij was er zeker van dat deze directeur besluitvaardigheid en standvas tigheid zal tonen om een weg te kiezen. Hij wenste hem nog vele vruchtbare arbeidsjaren toe in in het belang van de volksge zondheid. EEN RIJ VAN SPREKERS De directeur va., het zieken fonds O. Z. te Breda, de heer A. J. de Wolf, was als woordvoer der voor de zuidelijke directies evenmin karig met zijn lof. „Er bestaat nauwelijks een collega zoals jij, vriendschappelijk en kameraadschappelijk, een direc teur van formaat, waarmee we samenwerken op een wijze zo als we bijna nergens kennen". Deze spreker wenste het zie kenfonds een gezonde groei toe: „Er staat voor de fondsen in Ne derland nog heel wat te gebeu ren". De heer E. Hazelaar sprak in zijn hoedanigheid van directeur van gewest 7 als collega de ju bilaris en diens vrouw toe en roemde de prettige samenwer king. Drs. P. A. Lindenbergh sprak namens het onderling overleg van ziekenhuizen en zieken fondsen in Zeeuws-Vlaanderen. De heer H. Clement feliciteer de namens de federatie van ge west 7. De schooltandverzorging in Oost Zeeuws-Vlaanderen had als vertegenwoordiger tandarts A. H. v. d. Lee uit Axel gezon den. Namens de ziekenfondsraad werd 'hét woord gevoerd door de secretaris mr. L. V. Ledeboer die ook mevrouw Kruysse in zijn waardering betrok. Van de ju bilaris zei hij o.a. dat deze van twee fondsen een goed werkend geheel had weten te maken. De heer Ledeboer herinnerde er voorts aan hoe de heer Kruysse tijdens de bezetting op de bres had gestaan voor de geëvacueer de verzekerden. De wet „Zware geneeskundige risico's" zal nieu we verantwoordelijke taken op de schouders van de heer Kruys se leggen, maar de spreker zei ervan overtuigd te zijn dat deze ook hieraan met enthousiasme zal beginnen. Tevoren had namens de naas te medewerkers de heer H. Bos als bureauchef zijn directeur toegesproken en hem een hu maan chef genoemd die steeds op de bres staat voor de zake lijke en de persoonlijke belan gen van zijn personeel. Kort na half vier werd een begin gemaakt met de replieken. De heer Kieft (A.R.) had in minister Zijlstra's antwoord de juistheid van diens beleid be vestigd gezien. Hij wilde van minister De Quay duidelijker horen dat hij zich bewust is van de moeilijkheden, waarmee het wegvervoer te kampen heeft. De heer Peschar (Arb.) achtte een extra-deflatoir beleid in.,'67 ongewenst. Het meest actuele is de ontspanning in de economie als gevolg van de werkloosheid, zo zei hij. De heer Scholten (C.H.U.) had met voldoening 's ministers op merkingen over het uitgavenbe leid beluisterd. De liberale afgevaardigde Joe kes ging in op minister Zijlstra's opmerking over de tegenvallers op belastinggebied. Zijn partij genoot Portheine zei met ge mengde gevoelens het antwoord van de regering te hebben be luisterd. Merkwaardig noemde hij het dat de minister zegt op korte termijn iets aan het uit- gavenpeil te doen. Hij vroeg doorberekening van de externe kosten voor het gehele bedrijfs leven. De heer Jongeling (G.P.V.) vond dat er voor de argumen tatie van de heer Zijlstra veel valt te zeggen. Hij is dan ook bereid de regering te steunen. Evenwel zal hij aan enkele amendementen inzake het weg vervoer zijn stem verlenen. De heer Van Dis (S.G.P.) handhaafde zijn bezwaren tegen de verhoging van de acciins op benzine en gasolie. De heer Koekoek (B.P.) zei alleen zijn stem aan de voorge stelde verlaging van het onge- huwdentarief te kunnen geven. Nadat van regeringszijde was ingegaan op enkele opmerkin gen, kwamen de verschillende ontwerpen van wet in stemming. Het voorstel tot verhoging van de omzetbelasting werd aange nomen met 94 tegen 54 stem men. Tegen aanvaarding spraken zich uit de fracties vaq de P. v. d. A., C.P.N., Boerenpartij en P.S.P. en de heren Boersma (A.R.P.) en Kikkert (C.H.U.). Een amendement van de heer Van Urk om van de heffing van opcenten op de omzetbelasting uit te zonderen het geregelde openbaar vervoer van personen per autobus, spoorweg of tram weg werd verworpen. Voor aan vaarding stemden de fracties van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Het voorstel tot verhoging van de accijns op benzine en gasolie werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De fracties van de C.P.N., P.S.P., B.P. en S.G.P. kregen aantekening tegen dit ontwerp van wet te hebben gestemd. Een amendement-Schol ten om aan deze verhoging een tijdelijk karakter te geven (al leen 1967) werd ingetrokken, nadat minister Zijlstra had ge zegd het niet juist te vinden deze tijdelijkheid in het wets ontwerp onder te brengen. Een ander amendement van deze C.H.U.-afgevaardigde om geen wijziging te brengen in de fis cale pariteit tussen diesel en benzineauto's werd door de re gering overgenomen. Het amendement-Notenboom om de voorgestelde uitzonderin gen op de verhoging van de ac cijns van gasolie en op de ver hoging van de dieseltoeslag ten behoeve van het openbare per sonenvervoer te doen vervallen werd aangenomen. Tegen aan vaarding van dit amendement spraken zich uit de fracties van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Met slechts 6 stemmen verschil (7177) wérd aangenomen het voorstel tot uitstel van de ver laging van de inkomstenbelas ting en van de loonbelasting. Veel nauwere samenwerking tussen de drie centrale landbouw organisaties en tussen de in het zelfde gewest werkende land bouworganisaties, een beperktere taak voor het landbouwschap, financiering van belangenbehar- tigend werk uit door het land bouwschap te innen heffingen, ook als dat werk door de vrije organisaties wordt gedaan, dat waren de kernpunten van het plan, dat ir A. W. Luitjens giste ren als afscheidsgeschenk aan bood aan de Noordbrabantse maatschappij van landbouw en tevens aan de ganse georganiseer de landbouw in Nederland. De heer Luitjens, die directeur is ge worden van de Suiker-Unie, draagt per 1 januari het voorzit terschap van de Noordbrabantse maatschappij van landbouw over aan ir. J. Prins, die dan voorzit ter zal zijn van twee landbouw- maatschappijen: de Zeeuwse en de Noordbrabantse. De samenwerking tussen de drie centrale landbouworganisa ties moet volgens ir Luitjens een hechter structuur krijgen en een overkoepeling gaan vormen met eigen statuten en reglementen, met een eigen secretariaat en eigen bevoegdheden. De tijd is rijp om de losse verkering om te zetten in een officiële verloving of nog liever in een huwelijk en in de huwelijkse voorwaarden moet zorgvuldig worden omschre ven, welke zaken volledig samen worden gedaan en welke men in elk van de drie organisaties zelf wenst te behandelen. In de gewesten zal het noodza kelijk worden de provinciale grenzen te doorbreken en te ko men tot interprovinciale of ge westelijke organisatorische een- heden. Het meest geldt dit nog voor de K.N.L.C.-maatschappijen, die in veel gevallen streng per provincie of nog kleiner gebied zijn georganiseerd. Bij 't K.N.L.C, is ook de Noordbrabantse maat schappij aangesloten. Zij bereidt nu een fusie voor met de Zeeuw se zustermaatschappij onder voorzitterschap van ir J. Prins, Tegen aanvaarding van dit ont werp van wet spraken zich uit: de fracties van de P.v.d.A., V.V.D., S.G.P., P.S.P., B.P. en C.P.N. Tenslotte werd gestemd over de belastingverlaging voor on gehuwden van 40 tot 65 jaar. Dit voorstel werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Het amendement van de heer Por theine (V.V.D.) om de verlaging reeds op 35-jarige leeftijd te la ten ingaan, werd met 76 tegen 70 stemmen verworpen. Minister Zijlstra. had aanvaar ding van dit amendement ont raden, omdat hij het budgetair niet verantwoord vond. Voor aanvaarding spraken zich uit de fracties van P.v.d.A., C.P.N., V.V.D., P.S.P., B.P., S.P.G. en de heer Voogd (onafhankelijk). Een amendement van de heren Portheine en Peschar resp. V.V.D. en P.v.d.A.) om alsnqg te besluiten deze belastingver laging te doen ingaan op 1 jan. 1967, werd verworpen met 76 tegen 69 stemmen. De fracties van de P.v.d.A., V.V.D., P.S.P., C.P.N. en Boerenpartij stelden zich achter dit amendement, waarover minister Zijlstra.'/had opgemerkt dat aanvaarding zou leiden tot intrekking van het wetsontwerp. De kamer ging voorts akkoord met het voorstel tot uitstel van de huurverhoging. Dit ontwerp van wet werd zonder hoofdelij ke 'stemming aangenomen met aantekening, dat de fractie van de Boerenpartij geacht werd te hebben' tegengestemd. Het voor stel tot wijziging van de wet óp het rijkswegenfonds, welke wij ziging neerkomt op verhoging van de opcenten, werd eveneens aangenomen. Het ontwerp onderging enige wijziging door de aanvaarding van twee amendementen. Aap- genomen werd het amendement- Joekes (V.V.D.) waarbij het aantal opcenten van 130 wordt gebracht op 134 en daarbij te vens het maximum bedrag van 200 tot 155 wordt verlaagd. (Advertentie) ,.W S-& RJ) ":iAf neus,keel en borst van vastzittend «lijm Noordstraat Terneuzen President Soekarno doet niet mee aan de mohammedaanse vasten, omdat zijn artsen hem dat hebben afgeraden. Volgens het christelijke blad „Sinar Ha- rapan" had het staatshoofd te genover een culturele delegatie die hem woensdag bezocht, ver klaard dat de artsen hem had den gezegd, dat hij met het oog op zijn nierkwaal zoveel moge lijk water moet drinken. De plaatsvervangend hoofd redacteur van het studentenblad „Kami", Zoelharman, heeft er bfj de openbare aanklager op aangedrongen een onderzoek in te stellen naar het gezag van Soekarno ten opzichte van vrou wen in het buitenland, gezien de verhalen die hieromtrent door de Indonesische pers zijn gepu bliceerd. De ambassades zouden daarbij kunnen helpen, meent Zoelharman, en ook de ministe ries van buitenlandse zaken van de landen waar de incidenten zich zouden hebben voorgedaan, kunnen helpen bij het verzame len van bewijs. De hoofdredac teur van genoemd blad, Anwar Makarim, is momenteel met een gezelschap Indonesische journa listen op uitnodiging van de Ne derlandse regering hier te lande op bezoek. „Kami" publiceerde een serie „verklaringen", alle beginnend met de woorden: „Voorzover ik mij kan herinneren.waar in met Soekarno en ziin levens- wijde mohammedaan ofschoon ik zoals: „Ik ben anti-fascist, of schoon ik een collaborateur (met de Japannezen tijdens de oorlog) ben", „ik ben een toege- wijw mohammedaan ofschoon ik maar eens per jaar bid" en „ik ben de kampioen van de waar digheid der vrouwen maar ik leg het met ze aan waar dat maar mogelijk is". Inmiddels zei Soekarno don derdag bij de ontvangst in het merdeka-paleis van vijftien ho gere stafleden van het officiële persbureau „Antara" bfj gele genheid van de 29ste verjaardag van dit bureau dat er veel jour nalisten zijn geweest diè niét' objectief waren in hun bericht geving. Hij drong er op aan op te houden met persoonlijke aan vallen. De president, zeggend dat hij zelf in zijn jonge jaren journalistiek werk had gedaan, maakte op de berichtgeving van „Antara" de aanmerking dat deze niet het gehele land dekte. De hoofdredacteur van het pers bureau, Nahar, antwoordde hier op dat ten eerste de „nieuwsma kers" zich in de hoofdstad be vonden, dat er ten tweede na de mislukte staatsgreep een drastische zuivering onder de. journalisten van „Antara" was uitgevoerd en dat ten derde de verbindingen met de streken buiten West-Java slecht waren. Volgens kranteberichten zijn de hoofdredacteur en de direc teur van het verboden dagblad „Harian Rakjat" (volksdagblad), dat het orgaan was van de com munistische partij, gearresteerd; Het mohammedaanse blad „Ka- rya Bhakti" kwam donderdag uit met op de voorpagina de grote kop: „Boeng Karno is een lafaard".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2