Meerderheid voor kabinet- Zijlstra in Tweede Kamer Zuid-Vietnam krijgt een gekozen president Veiligheidsraad bespreekt de sancties tegen Rhodesië ARTSENSTAKING IN BELGIË EEN MISLUKKING TWEE DIJKEN DOORGEBROKEN BIJ LOBITH Belastingvoorstellen aangenomen HET WEER m mm Slechts de helft der gemeenten onder regeringstoezicht VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6840 Bezuiniging Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden On^ebuwden- tarief Maatregelen zijn hard Geen fesad^et- onderzoek VLIEGTUIG VIEL OP BUS ROOFOVERVAL Ruim 95 procent der kuiers voor Franco Russisch defensiebudget omhoog Grens tussen Kongo en Angola wordt gesloten „Schuilde en smart" Amerikaanse troepen versterkt VO« KSWAGEN SLUIT 16 DAGEN Rusland veroordeelt agressiedaden' Arr»*»r»l<fl<aiise toelichting Woonwijk bestookt Oe Thant Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Admlnistratle-adres: Smldswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs f7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. I»sse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gé&i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Dit land heeft geen andere keus dan het nu voorgestelde monetaire en budgetaire beleid", aldus prof. dr. J. Zijlstra, die als minister van financiën donder dagmorgen in de tweede kamer het „pijnlijk maar noodzakelijk" beleidsprogramma van zijn ka binet verdedigde. Spr. ging uitvoerig in op de verhouding van het monetair en budgetair beleid en benadrukte, dat „we niet inflatie met infla tie mogen keren". Hij ontkende dat het kabinetsbeleid geen ac tief werkgelegenheidbeleid is. Naar zijn mening heeft het kabinetsprogramma niets te ma ken met een deflatoire beste dingsbeperking. Het is, aldus de minister „een evenwichtig sub tiel programma van een betere menging van monetair en bud- getair beleid. Concluderend zei hij, dat de situatie in ons land zodanig is, dat de patiënt geen morfine no dig heeft, maar een beperkte chirurgische ingreep". Na er op te hebben gewezen, dat moet worden gestreefd naar een daling van de rente op de kapitaalmarkt onderstreepte mi nister Zijlstra, dat nu wordt ge probeerd de zaak in orde te krij gen. „Het regeringsprogramma verdient verre de voorkeur", zo zei hij. Hij deelde mee, dat opdracht is gegeven tot het nagaan per departement van bestaande mo gelijkheden tot bezuiniging van de overheidsuitgaven. Nog vóór het einde van het jaar zullen de ministesrs hierover rapporteren. Overigens wees de premier er op, dat een beperking van de overheidsuitgaven tot een be drag van 300 miljoen gulden „geen reële propositie" is. Het mag, zo zette hij uiteen, nooit de bedoeling zijn, dat er thans tekorten zullen ontstaan, die de begroting 1968 zullen be lasten. Prof. Zijlstra merkte nog op, dat de ontwikkeling van de rijksuitgaven niet kan doorgaan in het tempo, waarin dat gedu rende de laatste jaren is ge beurd. De bewindsman zei begrip te kunnen opbrengen voor de wens de leeftijdsgrens voor het onge- huwdentarief te verlagen tot 35 of 30 jaar. De lasten, nl. 12 en 30 miljoen gulden voor verla ging tot resp. 35 en 30 jaar, we gen echter te zwaar. Een deel van de Belgische art sen, aangesloten bij de artsenfe deratie van dr. Henrard, is don derdag voor 48 uur in staking gegaan om hun solidariteit te be wijzen tegenover de regeringspo- litiek op het stuk van organisa tie en kosten der geneeskundige verzorging. matige wind Terwijl de luchtdruk boven mid den Europa nog hoger werd, drong het frontenstelsel 'a oceaandepres sie bij IJsland naar het oosten op. Daardoor zal er vandaag bij ons ■n overwegend matige wind waai en uit zuidoost tot zuid. Nadat aanvankelijk nog enkele opklarin gen, aanwezig zullen zijn zal van het westen uit de bewolking ver der toenemen en daarna plaatselijk enige neerslag vallen. De tempera turen zullen daarbij dezelfde waar den als donderdag bereiken, of iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder zon Half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk hier of daar mist en van het westen uit plaatselijk enige neerslag. Overwegend ma tige wind uit 7,uidoost tot zuid. Dezelfde temperaturen als don derdag of iets hogere. VRIJDAG 16 DECEMBER vm. n.m. Breskens 4.25 4.47 Terneuzen o.Ul p.zp Hansweert 5.35 0.57 Walsoorden 5.44 6.06 ZATERDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.07 5.34 Terneuzen 5.43 6.10 Hansweert 6.17 6.44 Walsoorden 6.26 6.53 Dec. 16 17 18 19 20 Het is niet duidelijk, in welke mate het stakingsparool is ooge- volgd. Algemeen is de staking, die was afgekeurd door het Bel gische nationale artsenverbond zeker niet. Volgens de federatie- Henrard volgde donderdagmid dag 80 procent van de artsen het stakingsparool en werd vooral gestaakt in de provincies Lim burg, Oost- en West-Vlaanderen Luik en Luxemburg. Het nationale artsenverbond meldde daarentegen, dat de sta king van de groep-Henrard een mislukking was. De toestand is over het gehele land normaal, af gezien van twee streken in Lim burg en Luik, aldus deze mede deling. De staking is uitgeroepen om een aantal redenen, die verband houden met verzet onder dè art sen tegen overheidsplannen voor reorganisatie van de ziekenfond sen en de geneeskundige verzor ging. Deze plannen zullen vol gens de opposanten leiden tot geplafonneerde geneeskunde" met bureaucratische omslag en vastgestelde prijzen. De uitdrukking dat het uitstel van de belastingverlaging een klap in het gezicht van het Ne derlandse volk betekent, acht minister Zijlstra niet reëel. „Ik heb een situatie aangetroffen die moet worden gecureerd en ge saneerd. Het achterwege blij ven van deze maatregel zou de ernstigste klap zijn". De premier ging niet diep op de tijdelijke verhoging der ven nootschapsbelasting in. Bij hem leven dezelfde gevoelens als in de kamer. De minister zei ten aanzien van het openbaar vervoer geen bijzondere moeilijkheden te zien. Niet gelukkig is hij met de be stemmingsheffing. Het vormen van aparte fondsen belemmert de mogelijkheid om de noodza kelijke prioriteiten vast te stel len. Een algemene vergunning tot doorberekening van de ver hogingen bij het wegvervoer zou op dit ogenblik niet passen. De externe kosten zullen evenwel mogen worden doorberekend, aldus minister Zijlstra. Tenslotte merkte de premier op dat de voorgestelde maat regelen hard zijn, maar, dat het alternatief van een voortzetting van de sterke mate van inflatie die sinds drie jaar de economi sche groei van ons land be dreigt, niet acceptabel is. Dat het kabinet „vleugellam" zou worden bij verwerping van een deel der voorstellen, zoals de heer Kieft woensdag betoogde, is het ergste niet, zo zei hij. „Het ergste is de erfenis voor het vol gend kabinet, welk kabinet dit ook zal zijn". Mr. C. P. Tuk, directeur van de afdeling fiscale zaken van het ministerie van financiën, be sprak een aantal technische de tails. Het zou, zo hield hij de ka mer voor, „toch wel wijs zijn" wanneer op interdepartemen taal niveau overleg zou worden gepleegd over de belastinghef fing op energie. Het laten in gaan van de belastingverlaging voor ongehuwden op 1 februari noemde hij „uiterst moeilijk". Het is technisch wel mogelijk deze verlaging te doen ingaan op 1 maart 1967. Geen voorstander toonde hii zich van de uit de kamer geda ne suggestie tot het instellen van een budget-onderzoek naar de levensomstandigheden van on gehuwden, juist in verband met de belastingheffing. Er zijn daar aan „nogal wat moeilijkheden" verbonden, maar wellicht zou een dergelijk onderzoek kunnen worden geplaatst op de verlang lijst van het volgend kabinet. ("Zie verder pag. 2.) Soestdijk: Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heb ben woensdag op paleis Soestdijk de geschenken van het Neder landse volk in ontvangst geno men. Op de foto bekijkt het paar een schilderij van de 17de eeuw- se meester Jan Abraham Beer straten, dat hun werd aangebo den door de Nederlandse koop vaardij. Een lesvliegtuig uit Beiroet is donderdag op een bus terechtge komen in de nabijheid van de Sy- risch-Iraakse grens, hetgeen de dood van 25 mensen ten gevolge had, aldus meldt radio-Bagdad. Een 73iarigc djenkbediendtf is woehsdagawnom Luik op straat neergeslagen en beroofd van een 'as met 1,2 miljoen francs (ruim 30.000 gulden). De twee overval lers wisten in auto's te ontko men. Op de plaats van de overval werd een revolver gevonden, waarmee de bankloper vermoede- lijk werd neergeslagen. Hij is licht gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De bankbediende was op weg naar de bank met de opbrengst van de voetbalwedstrijd Luik- Leipzig. Ongeveer 95,8 procent van 1e opgekomen Spaanse kiezers heeft de plannen van Franco voor grondwetswijziging goedgekeurd en 1,83 procent heeft ze verwor pen. Dit is van ambtelijk^ zijde in Madrid bekendgemaakt, toen bijna alle stemmen waren geteld. Aan het referendum heeft 88,79 procent van het kiezerskorps deel genomen. De uitslag van het refe rendum wordt in regeringskringen „verrassend gunstig" genoemd. De veiligheidsraad der V.N. heeft woensdag het debat over de kwestie-Rhodesië voortgezet. De Russische afgevaardigde Nikolai Fedorenko leverde scherpe kri tiek op de tot dusver door Groot- Brittannië gevolgde politiek ten aanzien van het bewind-Smith. Deze politiek, aldus Fedorenko, heeft in hoofdzaak ten doel de Britse, Amerikaanse en West- duitse „grote monopolies" te be- ZON MAAN 0| ondei op onder 8.42 16.29 12.21 20.51 843 16.29 12.39 22.05 S.44 16.29 12.53 23.17 8.44 16.29 13.04 8.45 16.30 13.15 0-27 Rusland zal zijn militaire uit gaven in 1967 met 1,1 miljard roebel (ongeveer 4,4 miljard gulden) verhogen tot 14,5 miljard roebel (58 miljard gulden), ofwel 13,2 procent van het totale staats budget. Dit jaar bedroeg de de fensiebegroting 12,8 procent van alle uitgaven. De stijging van de defensie-uitgaven werd donder dag in de opperste Sowjet (het parlement) bekendgemaakt door minister van minanciën Vasily Garboezow. Deze maatregel was, naar hij zei, noodzakelijk gewor den door de internationale situa tie en de „toenemende agressie van de Amerikaanse imperialis ten".,. schermen. De door Engeland voorgestelde maatregelen tegen Rhodesië noemde hij „met witte handschoenen aangeboden sanc ties". De veiligheidsraad dient van Engeland „de liquidatie van het racistische bewind in Salis bury" te eisen. De Rus was het volledig eens met de Afrikaanse eis om de economische sancties tot een algeheel olie-embargo uit te breiden. Ook de Algerijnse vertegen woordiger was voor de meest uitgebreide sancties. De Nederlandse permente af gevaardigde bij de V.N., dr. J, G. de Beus, daarentegen steunde de Britse voorstellen. Hij zei dat het regiem-Smith de wereld had getart door de macht tot zich te trekken en hij verdedigde Groot- Brittannië tegen de beschuldi ging dat het had getracht dit be wind in stand te houden. „Ver klaringen dat een land, dat een jaar lang zware politieke en eco nomische offers heeft gebracht, de wereld alleen maar heeft wil len misleiden, kunnen nauwelijks ernstig worden genomen". Engeland, zo vervolgde de Ne derlandse afgevaardigde, heeft het recht geweld te gebruiken en zelf te beoordelen of dit dient te gebeuren. De V.N. kunnen Enge land niet dwingen geweld te ge bruiken. Ook heeft dit land niet de toestemming van de V.N. no dig om de zaak met de wapens te beslissen, indien het dit wenst. De Afrikaanse amendementen moeten naar de mening van dr. De Beus deel uitmaken van over leg, wanneer men tot een voor allen aanvaardbare resolutie wil komen. De Portugese regering heeft bekendgemaakt, dat zij de lange grens tussen haar Westafrikaan- se bezitting Angola en Kongo- Kinsjasa zal sluiten naar aanlei ding van een aanval die „terro risten" uit Kongo zouden hebben gedaan. Angolese nationalisten hebben onlangs gezegd, dat een half mil joen Angolese „vrijheidsstrijders" en vluchtelingen uit Angola naar Kongo zijn getrokken, sinds de nationalisten enkele jaren gele den in noord-Angola een guerilla tegen de Portugezen begonnen. De Zuidvietnamese grondwet gevende vergadering heeft donder dag besloten dat het land bij de terugkeer van een constitutioneel bewind een gekozen president moet krijgen die bevoegd is zeif een kabinet te vormen. De uit 116 leden bestaande assemblee, ge vormd bij de nationale verkiezin gen van september j.l. sprak rich na de vele jaren van de politieke onrust uit voor een krachtig pre sidentieel stelsel. De president zal worden gekozen bij algemeen stemrecht. De enige president die Zuid-Vietnam tot dusver had, was Ngo Dinh Diem, die in 1963 is vermoord bij een staatsgreep die de militairen aan de macht bracht. Intussen heeft premier Ngoejen Cay Ky gewaarschuwd dat volgend jaar de oorlog op het platteland moet worden gewonnen, wil Viet nam niet „onzegbare schande en smart" ondergaan. Hij sprak tot hoge officieren die een cursus van twee weken hebben doorlopen met het oog op het pacificatieprogram van komend iaar, waarbij 't groot ste deel van Zuid-Vietnams 320.000 militairen zal worden ingeschakeld. Hun taak zal zijn een schild te vor men voor de regeringsambtenaren, die zullen trachten het normale le ven in de dorpen te herstellen en de sympathie van de onder viet- cong-invloed staande dorpelingen terug te winnen. Slechts 4.500 van de 11.000 plattelandsgemeenten in Zuid-Vietnam staan onder perma nent regeringstoezicht. In Saigon sloten donderdag de V. S. en Zuid-Vietnam een over eenkomst, waarbij de V. S. voor bijna 300 miljoen gulden aan rijst, meel, zuivelnrodukten. tabak en katoen zullen leveren. Dit akkoord is het twaalfde tussen de twee lan den onder het Amerikaanse voed- «i-voor-de-vrede-program sinds 1958. De Amerikaanse troepen in Z.- Bestuur en ondernemingsraad van Volkswagen hebben donder dag besloten dat in het eerste kwartaal van 1967 gedurende zestien dagen niet zal worden ge werkt in de vijf volkswagenfa brieken en de fabriek van Auto- Union. President Nordhoff had eerder bekendgemaakt dat gedu rende zeventien dagen niet zou worden gewerkt. De produktie zal nu negentig duizend auto's kleiner uitvallen dan normaal. Bij de produktie- beperking zijn ongeveer hon derdduizend arbeiders betrokken. Vietnam zijn de vorige week ver sterkt met 6.000 man. In totaal hebben de Amerikanen nu 368.000 man in Zuid-Vietnam. De Amerikaanse luchtmacht is met een ...squadron jagers, uitge breid. Ze zijn gestationeerd op de nas k'sar gekomen luchtmacht basis Toe- Hoa op 380 km ten noordoosten van Saigon. De Zuidvietnamese regerings troepen hebben er de vorige week 2.000 man bij gekregen. Ze zijn nu 617.000 man sterk. In totaal hebben de Amerikanen en hun bondgenoten in Zuid-Viet nam nu 1.035.000 man onder de wapenen. De vietcong en Noord- vietnamezen samen naar schatting 280.000 man. De Russische redering heeft don derdag in een officiële verklaring, omgeroepen door radio-Moskou, ..de nieuwe agressiedaden van de V. S. tegen de Noordvietnamese democratische republiek" veroor deeld en verklaard dat de Sowjet- Unie het Vietnamese volk alle steun zal blijven verlenen. Amerika moet zijn agressie tegen Vietnam staken. Alleen het Vietnamese vclk heeft het recht de problemen aan gaande het einen land te regelen, aldus de verklaring die is uitge geven als protest tegen de Ameri kaanse bombardementen oo Hanoi. De Sowjet-Unie staat geheel aan de zijde van de Vietnamese socia listische broederstaat, zo wordt gezegd. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft gezegd, dat uit een eerste onderzoek en uit rapporten van piloten is komen vast te staan, dat bij de bombardementen van dinsdag en woensdag bij Hanoi alle bommen en ontplofbare stoffen die door de Amerikaanse jachtbom menwerpers werden meegevoerd, op hun doelen terechtkwamen. De ontploffingen in het centrum van Hanoi zouden, aldus de woord voerder, veroorzaakt kunnen zijn door defecte luchtdoelraketten of door raketten die bij luchtgevech ten waren gebruikt. Het Amerikaanse opperbevel heeft verklaard, dat de vliegtuigen bij hun acties bij Hanoi drie toe stellen hebben verloren als gevolg van sterke tegenstand van straal jagers van o.a. het type Mig-21 en van een zwaar luchMoelvuur. Min stens zeven formaties Migs-21 en Migs-17 bestookten de aanvallers met boordkanonnen en raketten; De bombardementen waren even' als de dag tevoren gericht op doe len op nauwelijks acht km van het centrum van de Noordvietnamese hoofdstad. De Amerikaanse vliegtuigen heb ben bij hun bombardementen op de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi zwaar-explosisve bommen af geworpen en een straat met raket ten bestookt, zo zegt 't persbureau Tass. In de woonwijk Foekta vie len doden en werden vijftien hui zen verwoest. Vier bommen had den 32 huizen in brand gezet en een van de raketten was in de am- bassadewiik ontploft, aldus Tass. Volgens het Russische partijblad Prawda ziin in verscheidene Rus sische steden protestbijeenkomsten gehouden tegen „de nieuwe mis dadige stap" van de Amerikanen. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft donderdag ge zegd de verslechtering van de toe stand in Vietnam als gevolg van de intensivering van de bombarde menten op Noord-Vietnam en het verlies aan mensenlevens te be treuren. In een verklaring na ver zoeken om commentaar op berich ten over bombardering van woon- wiiken in Hanoi zei Oe Thant be vreesd te zijn, dat de oorlog zich zou kunnen uitbrpiden als deze tendens zou voortduren. De secretaris-generaal zei te ge loven dat ziin voorstellen (staking vin de bombardementen op Noord- Vietnam, vermindering van de ac ties aan beirie ziiden en besprekin gen tussen alle partijen) nog steeds de enige manier is om voorwaar den te scheppen voor een regeling van de kwestie door onderhande lingen. Vrij kort na elkaar zijn don derdagmorgen twee binnendij ken tussen Herwen en Panner- den bij Lobith door de druk van het steeds nog stijgende Rijnwa ter bezweken. Nadat reeds de Geitenwaard geheel was onder- geolpen, liep na een tweede dijk doorbraak ook de Knijfwaard on der water. Binnen enkele uren kwam ook de enige verbindingsweg naar twee steenfabrieken en de 25 wo ningen blank te staan. Dat ge beurde zo snel, dat vele arbeiders op de steenfabriek en enkele steenauto's door het water wer den verrast. Niet zonder moeite slaagde men er in de verbindings. weg naar Lobith te bereiken. Ook veel huisvrouwen, die het dorp waren ingegaan om proviand in te slaan, en kinderen die uit school kwamen, zagen de weg naar huis afgesloten. Een behulp zame boer reed met tractor en platte wagen voor. Daarmee slaagde hij erin de bewoners van het „eiland" thuis te brengen. Men. rekent er op ook in de kerst dagen van de buitenwereld te zijn afgesloten. Door het opkomende water zijn uit een vuilnisbelt te Pannerdèn honderden ratten opgejaagd. Mannen en jongens maken een verbeten jacht op de ondieren. Wanneer zij niet worden gedood, bestaat het gevaar, dat de ratten straks de huizen zullen binnen dringen aan de zijde van de dijk.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1