Regeringsverklaring van bondskanselier Kiesinger N.K.V. en C.N.V. contra het N.V.V. Miljoenen schade door overstromingen in Limburg, België en Duitsland Bfonchiletten Drastische bezuinigingsmaatregelen aangekondigd Geen eenheid in overleg orgaan vakcentrales HET WEER WOENSDAG 14 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 68-38 Tekort ruim drie miljard mark Sudeteriland Draagkracht Defensie-uitgaven Voortdurende regen Valkenburg Gelderse Vallei Ook in Utrecht WATEROVERLAST IN GELDERLAND Watersnood in België houdt aan KOSMOS-135 GELANCEERD Niet ontevreden Na d** verkiezingen Wassen neus N.V.V. niet uit de Stichting Aan de bel trekken V.N.-MISSIE NAAR ADEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regeis 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhogins. Inzending advertenties uiterlijk tot lun. 2 uur. Voor hot gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft dinsdag in een re geringsverklaring gezegd, dat de regering een evenwichtige verhou ding zowei met de V. S. als met de Sowjet-Unie noodzakelijk en de betrekkingen met de Oosteuropese landen te willen normaliseren, zon der tot elke prijs te komen tot di plomatieke betrekkingen met deze landen. De Westduitse regering zal stre ven naar een consequente vredes politiek en naar ontwapening en zal niet streven naar zeggenschap over atoomwapens. Beide rege ringspartijen zullen hun grote coa litie tot de volgende verkiezingen in 1969 voortzetten. Getracht zal worden door een nieuw kiesrecht tot duidelijke meerderheden te ko men. Voor de Verkiezingen van 1969 zal een overgangskiesrecht worden beproefd. Kiesinger kondigde drastische bezuinigingsmaatregelen aan om te komen tot dekking van de be groting en tot stabilisering van de munt en de economie. Ondanks de vorige week aangenomen wetten blijft er een begrotingstekort over van 3,3 miljard mark. Hij voorzag ook voor de toe komst grote tekorten. Deze gang van zaken weet hij aan de politiek van de vorige regering en de vorige bondsdag en aan de in de hoogconjunctuur steeds- groeiende staatsinkomsten, een verouderde economische praktijk, en aan te grote toegeeflijkheid aan belangen groepen. De bondskanselier verklaarde de overeenkomst van München van J938 over annexatie van Sudeten- land door het nazirijk ongeldig. Deze overeenkomst werd door Hit- Ier gesloten met Engeland, Frank rijk en Italië. De Westduitse rege ring wil de verhouding met Tsje- cho-Slowakije in het reine brengen, zei hij. Inzake de Oder-Neisse- grens zei Kiesinger dat zijn rege ring vasthoudt aan het standpunt, dat regeling van deze kwestie in een vredesverdrag moet worden vastgelegd dat met een regering van geheel Duitsland wordt geslo ten. Voor Oost-Duitsland zal de Westduitse regering streven naar betere handelsbetrekkingen. „Voor de mensen in het verdeelde Duits land zal alles gedaan worden wat nodig is". Hij ging hier niet dieper op in. West-Duitsiand zal zijn verplich tingen aan 't buitenland nakomen, maar moet ervoor zorgen dat de bijdragen aan supra-nationale in stellingen, vooral aan de E. E. G., niet in dezelfde mate blijven groei en. Ook de ontwikkelingshulp moet aan de draagkracht van W.-Duits- land worden aangepast. Met deze draagkracht moet ook rekening worden gehouden bij de verplich tingen die voortvloeien uit de in Duitsland gestationeerde buiten landse troepen. De regeringsverklaring behan delde naast de buitenlandse poli tiek in hoofdzaak de maatregelen ter stabilisering van de economie en vooral de financiële staatspoli- tiek, waarover de regering-Erhard was gestruikeld. Het kabinet legde pas maandag avond te middernacht de laatste hand aan de regeringsverklaring. Voor de economische en financiële politiek werden kabinetscommis sies gevormd. Onder de toehoor ders van Kiesinger waren de oud bondskanseliers Adenauer en Er- hard, die vol aandacht luisterden. Kiesinger zei met nadruk dat zijn regering niet van tevoren kan afzien van belastingverhogingen. De groei van de economie mag echter niet door belastingmaat regelen worden beïnvloed. Ook moeten de defensie-uitgaven aan de financiële toestand worden aan gepast. De huidige economische toe stand noemde de bondskanselier ernstig. Er dreigt een algehele te rugslag. Het dieptepunt in de ont wikkeling van de conjunctuur is waarschijnlijk nog niet bereikt. De nieuwe Duitse regering acht de tijd gekomen om de krediet- beperkingen van de Duitse bonds- bank aanmerkelijk te verzachten. Zij wil een verlaging van het hui dige disconto van vijf procent en overeenkomstige verlichting voor de geld- en kapitaalmarkt. Voor wegenbouw, modernisering van spoorwegen en Dosterijen en andere staatsmaatregelen za! een aanvul lend bedrag tot 2,5 miljard mark beschikbaar worden gesteld. Ster ke stijging van het reële inkomen mag niet tot nieuwe prijsstijgingen leiden, meende Kiesinger. De regering wil vrede en onder ling begrip tussen de volken. Dit vormt de basis van de buitenland se politiek, zei Kiesinger. „Wij zul len meewerken met voorstellen voor controle op bewapening, ver mindering van bewapening en ont wapening". De bondsrepubliek heeft tegenover haar bondgenoten afgezien van vervaardiging van kernwapens en zich daartoe onder worpen aan internationale con trole. „Wij streven niet naar na tionale beschikking over atoom wapens en niet naar nationaal be zitten van dergelijke wapens". Kiesinger ging uitvoerig in op de betrekkingen met Frankrijk, die hij beslissend acht voor de toe komst van Europa. Samenwerking tussen beide landen is tegen geen enkel ander volk gericht, zei hij. Ook samenwerking met de V. S. is voleens hem onontbeerlijk. West-Duitsiand biedt opnieuw aan, met de Sowjet-Unie en andere (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O O Oosteuropese landen verklaringen uit te wisselen waarin wordt afge zien van het gebruik van geweld, en is bereid hierbij het onopgeloste vraagstuk van de verdeling van Duitsland te betrekken. Het bondgenootschap met de V. S. en andere NAVO-landen blijft belangrijk, aldus de bondskanse lier. In het overlegorgaan samenwer kende vakcentrales is men het on derling niet eens geworden over medewerking in de Stichting van de Arbeid aan het door de rege ring vastgestelde loonbeleld. Dit heeft de heer A. H. Kloos, voorzitter van het N. V. V., na een dinsdagmorgen in Utrecht gehou den vergadering van het overleg orgaan medegedeeld. Het N. V. V. wenst in de Stichting van de Ar beid niet mee te werken aan het door de regering vastgestelde loon beleid; het N. K. V. en het C. N. V. wel. Het N. V. V. heeft bij zijn be- beslissing zwaar ïaten wegen, dat Dinsdagmiddag om 12 uur was de waterstand bij de stuw in Borg haren 44,82 meter. Hieruit blijkt dat sinds 21 uur maandagavond de Maas weer was gestegen. Er werd nog meer stijging verwacht. Luik meldt stijging van 2 tot 3 centi meter per uur. De dorpjes Ayen en Bergen in noord-Limburg zijn geïsoleerd. De gemeente Bergen onderhoudt een pendeldienst door middel van een zware tractor met aanhangwagen tussen de rijksweg Venlo-Nijmegen en de oude dorpskern Bergen en met Ayen. Ook de verbindingen met Well zijn verbroken. De buurtschap Heukelom en Oud-Bergen en de weg van oud- naar nieuw-Bergen dreigden overstroomd te worden. Uitgestrekte landerijen tussen de gemeenten Bergen en Arcen staan blank. De buurtschap De Weerd westelijk van de Maas ten noorden van Roermond is aan alle kanten door water ingesloten. De rijksweg van Roermond naar Weert is aan beide zijden omgeven door hecta ren grote waterplassen die in di recte verbinding staan met de woest stromende Maas. Ook bij Elsloo, Itteren en Borg haren is het water stijgende cn worden de verbindingen bedreigd. Itteren is niet meer via Borgharen bereikbaar, in Met gebied rond Aken is voor miljoenen schade ver oorzaakt door wateroverlast van de beken rondom Aken in de Eifel en Ardennen Hier en daar zijn telefoonverbin dingen verbroken. Zowel in Lim burg als in België en in het Aken- se gebied doen de openbare dien sten al het mogelijke om de ver bindingen in stand te houden, wat echter bemoeilijkt wordt door de nog steeds stijgende waterstand en de voortdurende regen. In het Geuldal behoort de hoge waterstand voorlopig tot het ver leden. Van de Belgische grens tot aan de Maas bij Itteren trokken de Geul en haar zijbeken zich terug tot binnen de oorspronkelijke bed ding. De laatste 36 uur is 't water weliswaar enkele decimeters ge stegen, maar men verwacht geen grote calamiteiten meer, tenzij er opnieuw zware regenbuien zouden vallen zoals afgelopen zaterdag. In Valkenburg, dat het meest van de overstromingen heeft ge leden, zijn brandweerploegen bezig met het leegpompen van de tiental len ondergelopen kelders. In een eerste overzicht van de dienst ge meentewerken wordt gesproken van een schade van honderddui zend gulden aan weggespoelde wandelpaden en veldwegen, twee weggerukte voetbruggetjes en meegesleurde bomen. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap Bar- neveldse Beek; de heer H. de Uyl, meent dat, als het nog een paar dagen blijft regenen, de toestand op de west-Veluwe en in de Gel derse vallei kritiek zal worden. Het waterschap dat een groot deel van de Gelderse vallei omvat, heeft te kampen met grote moeilijkheden in de binnenloop van het stroom gebied rond het valleikanaal bij Amersfoort. De capaciteit van het kanaal is de laatste jaren te klein gebleken. Het kanaal kan het beek water niet snel genoeg via de Eem naar het IJsselmeer afvoeren. In de afgelopen 40 uur heeft men in het onderhavige gebied 25 milli meter neerslag gemeten. Hoewel de maand december nog niet voor de helft is verstreken, is reeds het dubbele van hetgeen gemiddeld in december in de Gelderse Vallei aan neerslag valt, gemeten. Tot dusver heeft men 141 millimeter gemeten. Het decembergemiddelde is 73 millimeter. De plaatsen Koot wijkerbroek, Achterveld en Zwar- tebroek hebben het meest van de wateroverlast te kampen. Tengevolge van de langdurige regenval heeft ook het zuidweste lijk deel van Utrecht met water overlast te kampen. In het gebied rond de Kromme Rijn staan vele hectaren land onder water. Bij Bunnik is een secundaire weg over een lengte van 150 meter onder water komen te staan. Veel landerijen staan blank bij Bunnik, Werkhoven, Odijk en Langbroek. Nagenoeg alle weilan den langs de spoorlijn Utrecht Arnhem bij de Kromme Rijn zijn ondergelopen. Maar ook de woon kern Odijk kamut met waterover last. Het kasteel Beverweerd bij Bunnik is moeilijk bereikbaar ge worden, doordat de toegangsweg gedeeltelijk onder water is komen te staan. Ook in Langbroek hebben de be woners last van de hoge water stand. Er staan in dit gebied enige secundaire wegen onder water. De bewoners kunnen hun huis alleen nog met hoee laarzen in of uit- Stoutenburg: Een beeld van de hevige wateroverlast in de Gel derse Vallei. Hier een boerderij aan de ver buiten zijn oevers ge treden Eem. gaan. Men heeft nog geen wonin gen ontruimd. In Brabant is de Donge buiten haar oevers getreden. De weg de Lage Ham, die Dongen verbindt met Oosterhout, staat onder water. Het gemeentebestuur van Dongen heeft de weg voor het verkeer laten afsluiten. In België steeg gisteren nog over al het peil van de rivieren. Alleen in de provincie Limburg was de toestand verbeterd. In Oost-Vlaanderen ontstaan gro tere moeilijkheden in de omgeving van Gent. Men zag daar met be zorgdheid de komende dagen tege moet. In West-Vlaanderen staan te Kortrijk veel huizen onder water. In de Kempen zijn 300 militairen aan de slag om een dreigende over stroming van de wegomlegging bij Pulle in de Boudewijn-autoweg af te wenden. Het water stroomde er door een bres van 6 meter in de dijk van het Netekanaal. Het water heeft voorts ernstige schade toegebracht aan de kanaal- aanleg bij Ronquières. Bij Charle roi staan drie gemeenten onder water. In de Sowjet-Unie is maandag opnieuw een kunstmaan gelan ceerd, de Kosmos-135. De kunst maan beweegt zich in een baan om de aarde, waarvan het verst verwijderde punt 662 km en het dichtstbijzijnde 259 km van de aarde liet. de regering de loonindexering heeft afgewezen, evenals het voor stel van de vakbeweging om bij overschrijding van de loonnormen het meerdere om te zetten in niet- direkt besteedbaar loon. Het N. K. V. en het C. N. V. heb ben zich positief opgesteld, omdat zij zwaar hebben laten wegen, dat het minimum loon is verhoogd en dat voorindexering plaats vindt voor enkele sociale maatregelen. De heer Kloos zei met nadruk, dat de drie vakcentrales een ge meenschappelijke opvatting heb ben over het regeringsbeleid. Zij menen, dat het kabinet een te hoge orioriteit heeft gegeven aan het wegwerken van het tekort op de betalingsbalans en daarmee de werkgelegenheid in 1967 in gevaar brengt. N. K. V., N. V. V. en C. N. V. vinden het teleurstellend, dat de regering de concrete door de S. E. R. geadviseerde maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid niet heeft overgenomen. Het overlegorgaan is niet onte vreden over de hoogte van het minimumloon en de voorindexering van een aantal sociale uitkeringen en is daarnaast eensgezind in zijn teleurstelling over het feit dat de regering de kwestie van de nabe- rekening niet wilde accepteren, evenmin als overschrijding van de normen in de vorm van een niet besteedbaar inkomen. De voorzitter van het N. K. V., de heer P. J. J. Mertens, zei dat de twee confessionele vakcentrales hun hoop hebben gevestigd op het kabinet, dat na de verkiezingen zal optreden. N. K. V. en C. N. V. achten het niet uitgesloten, dat de nieuwe re gering bereid zal zijn een achter stand op te heffen door het toe staan van een uitkering ineens aan de werknemers. Als er in de Stichting van de Arbeid contracten aan de orde komen die de toetsingsnormen dui delijk overschrijden, zo zei de heer Mertens verder, kunnen wij altijd kiezen uit twee mogelijkheden: neen zeggen tegen de overschrij ding of alsnog medewerking wei geren aan de toetsingsarbeid. Ten aanzien van eventuele over schrijdingen merkte de heer J. van Eibergen, voorzitter van het C. N. V., op dat de werkgevers „nee" hebben gezegd, omdat zij vrezen dat anders een begin wordt ge maakt met een wijziging van de structuur van het sociaal-economi sche leven. Hij voegde hieraan toe, dat er geen sprake is van zwart wit verschillen in de opvattingen van het N. V. V. en de twee con fessionele centrales. De heer Kloos noemde het „droevig" dat het overlegorgaan voor het eerst in veie jaren niet tot een eensgezind oordeel kan komen. We moeten alles doen om onnodige tegenstellingen te vermijden, zo zei hij, maar het N. V. V. vindt het toetsen „met de ogen dicht" nu eenmaal een wassen neus. „Wij doen daar niet meer aan mee". Als ooit een grotere verantwoordelijk heid bij de bedrijven zelf had kun nen worden gelegd, was dat op dit moment, aldus de heer Kloos. NOORDELIJKE WIND De depressie die ons land maandag en ook dinsdag zoveel regen bracht is boven Noord- Duitsland aangekomen en vult geleidelijk op. Om deze depressie heen wordt met een noordelijke wind koude lucht aangevoerd af komstig van Denemarken. Boven de Noordzee worden buien ge vormd, die dan met de noorden wind het land binnendrijven. Boven Ierland is intussen een rug van hoge luchtdruk, vooraf gaande aan een diepe depressie ten zuiden van Groenland, aan gekomen. Deze rug van hoge luchtdruk trekt geleidelijk over Zuid-Engeland in de richting van ons land. Hierdoor zal later op de dag de wind geleidelijk af nemen, waarbij af en toe ook op klaringen mogelijk zijn. Wat de concrete gevolgen zullen zijn van de houding van 't N. V. V., is nog niet bekend. N. K. V. en C. N. V. moeten onderling nog overleg plegen, evenals de werk gevers. In principe kan de Stich ting van de Arbeid ook zonder het N. V. V. beslissingen nemen. Daar voor is namelijk een tweederde meerderheid nodig en het N. V. V. heeft in de Stichting vier van de. achttien stemmen. Met betrekking tot de komende C. A. O.-onderhandelingen zei de heer Kloos, dat de bij het N. V. V. aangesloten bonden autonoom zijn en zelf moeten beslissen, of zij al of niet aan deze onderhandelingen zullen deelnemen. Het N.V.V. treedt niet uit de Stichting van de Arbeid. Het blijft deelnemen aan de besprekingen over zaken, die niets met de loon politiek te maken hebben. De heer Van Eibergen merkte nog op, dat hij er wel enig begrip voor heeft dat dit kabinet enkele beleidsbeslissingen zoals de in dexering laat liggen om er een volgende regering niet mee te be lasten. Hij meent, dat de drie vak centrales altijd nog aan de bel kun nen trekken, als de prijzen uit de hand lopen. De heer Kloos was daar niet zo gerust op: „De zaken liggen dan al vast; wij willen te voren zekerheid". Op de persconferentie werd nog eens nadrukkelijk gesteld, dat geen van de drie vakcentrales enige ver antwoordelijkheid wil dragen voor de regeringsbeslissing met betrek king tot de loonpolitiek in 1967. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft maan dag met 96 stemmen voor, nul legen jan drie onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin geëist dat onmiddellijk een V.N.- missie naar Aden zal vertrekken. Engeland, dat Aden in 1968 onaf hankelijkheid moest verlenen, heeft verklaard volledig te zullen samenwerken met de missie. In de resolutie, die door Afri kaanse en Aziatische landen was ingediend, wordt diepe bezorgd heid geuit over „de kritieke en explosieve toestand, die de vrede en veiligheid in het gebied in ge vaar kan brengen". Deze toestand is ontstaan doordat de beheren de mogendheid (Engeland) de V.N.-resolutie betreffende Aden niet heeft opgevolgd, aldus de re solutie. Er wordt bij Engeland op aan gedrongen de noodtoestand in Aden op te heffen en „een einde te maken aan alle repressieve ac ties tegen de bevolking van dat gebied". Engeland stemde voor. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95cr medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond Buien Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien, waarvan som mige met hagel of natte sneeuw. Later enkele verspreide opkla ringen. Matige, in de kustprovin cies krachtige wind tussen noord en noordwest. Maximum tempe raturen van 3 tot 6 graden. WOENSDAG 14 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.54 3.17 Terneuzen 3.30 3.53 Hansweert 4.04 4.27 Walsooorden 4.33 4.36 DONDERDAG 15 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.41 4.02 Terneuzen 4.16 4.3S Hansweert 4.51 5.12 Walsoorden 5.00 5.21 ZON MAAN op onder op onder Dec. 14 8.40 16.28 10.21 18.21 15 8.41 36.28 11.56 19.36 16 8.42 16.29 12.21 20.51 17 8.43 16.29 12.39 22.05 I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1