Prinses Margriet en Mr. P. van Vollenhoven bruid en bruidegom Amerikaanse mariniers door eigen vliegtuigen bestookt Bruidspaar op bezoek in Rotterdam 1 OFFICIEEL BEZOEK AAN ROTTERDAM Acht gulden per consult en twaalf gulden per visite HET WEER Maandag 12 Dinsdag 13 december 1966 23e Jaargang No. 6837 Ivoorkleurige mantel Gemeentelijk geschenk ONDERTROUW PRINSES MARGRIET Rookbom Servetringen Baldadigheid Foto van de gehele aardbol Artsen na 1 rekenen jaunari: Zware verliezen in Vietnam Luchtaanvallen worden verzwaard Hinderlaag Aanval op raketbasis Grootste schip Gezellig uurtje Stilleven aangebeden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hot gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Baarn was het zaterdagmor gen om tien uur nog rustig. De natte straten leken uitgestorven. Wel vroeg op de been waren de politiemannen die zich op de hoe ken in het centrum van Baarn had den geïnstalleerd met walkie-tal kies. Restaurant Astoria deed weer dienst als perscentrum. De R.V.D. in Baarn vertegenwoordigd door zes functionarissen verwachtte 60 fotografen, onder wie enkele Duitse, en eveneens 60 journalisten en filmers. Bovendien waren er ploegen van de N.T.S. (ongeveer 30 man) en de N.R.U. Tegen half elf verzamelden de eerste schoolkinderen zich bij het gemeentehuis. Tegen die tijd over schreed een paar de drempel van het huis der gemeente, niet om aan te tekenen, maar om in het huwelijk te treden. Het Baarns lyceum gaf de leer lingen een uurtje eerder vrij, zodat zij ook de rit van het verloofde paar naar het gemeentehuis kon den zien. Ongeveer 300 mensen sloegen het vertrek van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven in een gesloten en door vier motorrijders geëscorteerde hofauto gade. Bij het stadhuis bevonden zich ook enige honderden belangstellenden. Prinses Margriet droeg een ivoorkleurig complet; een ivoor kleurige fluwelen mantel met bij passend hoedje met daaronder een japon met een fluwelen rok en een brocaten (oud-zilveren) boven lijfje. De heer Van Vollenhoven had als vaandrig van de konink lijke luchtmacht het gewone uit- gaansuniform aan. Opvallend in de tekst van de trouwakte was, dat niet zoals ge bruikelijk is het beroep van de heer Van Vollenhoven werd ge noemd. Het is usance dat wordt vermeld „dienstplichtig militair" of „zonder beroep". Omtrent de reden van dit weglaten van de maatschappelijke status is niets be kend. Drie meisjes uit Soest, die bloe men aan de prinses en haar ver loofde zouden aanbieden, hebben deze in het paleis afgegeven. Staande luisterden de prinses en haar aanstaande man naar de toe spraak van de burgemeester. Ver. rast bekeken ze het cadeau van de gemeente Baarn: een klein steen rood Perzisch tapijt, waarvoor twee knooptechnieken ziin gebruikt: de Turkse en de Perzische. Toen het paar, voorafgegaan door Baarns eerste burger mr. Van Beeck Kalkoen, naar binnen was Prinses Margriet tekent de akte van ondertrouw, terwijl mr. Pie- ter van Vollenhoven toekijkt. gegaan, ontplofte een rookbom naast de perstribune. De politie heeft de werpers van het rookbommetje snel naar elders gebracht. Langharige jongelui uit Baarn en Hilversum hebben ook nog voor een incidentje gezorgd. Om half één, kort voordat prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven het gemeentehuis verlieten, gooiden zij achter de tribunes van het raad huis een rookbommetje. De politie hield drie van de jongelui aan. Twee van hen gingen vrijwillig mee, de derde spartelde wat tegen. Later verklaarden hun vrienden dat de bom was gegooid, omdat zij boos waren op de politie, die hen op een ruwe manier zou hebben gefouilleerd. Langs grote delen van de route, die het paar na de ondertrouw- plechtigheid aflegde, waren geen mensen te zien. De Spakenburgers en Bunschoters, die met negen bussen en vele personenauto's naar Baarn waren gekomen, zorgden voor wat fleur langs de route. Op het stationsplein werd het paar bijna bedolven door de men senmenigte. Velen wilden een plaatje maken. Namens de leerlingen en docen ten van het incrementum, de de pendance van het Baarns lyceum, bood leerling Annet Steiling twee zilveren servetringen aan. Het paar onderhield zich ook even met de con-rectrix mevrouw J. C. Jong. Mr. G. L. Griffioen was de tolk van de Baarnse oranjevereniging en de christelijke oranjevereniging met een vaas paarse en witte or chideeën. Bloemen werden ook aangeboden door de directeur van het rusthuis Schoonoord, de heer Van den Berg, die daarbij terzijde werd gestaan door de bejaarde be woner mevrouw Barendz. De politie heeft in totaal acht jongens meegenomen naar het bu reau. Zij hadden in de omgeving van het gemeentehuis rookbom- metjes gegooid, vuurwerk afge stoken of waren zo maar baldadig. Korpschef G. J. Backer zei later: Er is in feite niets gebeurd. De politie is alleen preventief opge treden op grond van de politiewet. Niemand is officioel aangehouden. Er zijn geen processen-verbaal op gemaakt en de knapen zijn, nadat zij door een rechercheur op het bu reau waren toegesproken, weer naar huis gestuurd. We veronder stelden geen boze opzet, zagen het spelletje ook niet als een demon stratie, maar meer als een uiting van baldadigheid, aldus de heer Backer. Enkele tientallen jongens en meisjes verzamelden zich voor het politiebureau toen hun vrienden daar binnen waren, in spreekkoor roepend: Tinus moet vrij. De po litie liet hen begaan en toen was de pret er gauw af en trok de groep het dorp in. Een amateur- fotograaf uit Maastricht, die wel eens contact heeft met de Duitse pers en die de toestanden rond het bureau fotografeerde, werd naar binnen gehaald. Hij kreeg de came ra met het filmpje er nog in echter na tien minuten terug. Dit is de eerste foto die ooit ge maakt werd van bijna de gehele aardbol. De joto werd gemaakt door de Spin Scan Cloudcamera vanuit een Amerikaanse satelliet, vanaf een hoogte van ongeveer 35.000 km boven de evenaar ter hoogte van de Stille' Zuidzee, en overgeseind naar het NASA- grondstation te Rosman in Amerika. (ADVERTENTIE) „Schrijft u vooral dat de jonge man die de rookbom gooide geen Rotterdammer is", zei een foutief geïnformeerde burgemeester Tho massen zaterdagavond tegen jour nalisten in het concertgebouw „De Doelen" aan het einde van de kor te receptie die de ontvangst van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven door het Maasstede- lijk gemeentebestuur afsloot. Wat velen in Rotterdam voor on mogelijk hadden gehouden, was zaterdagmiddag toch gebeurd. Er ontplofte een rookbom in de buurt van de koninklijke gasten, juist toen zij voor De Doelen uit de auto's stapten. Later deed in het concertgebouw het gerucht de ron de dat de jongeman die de hom gooide „import" was. Dit bleek niet waar te zijn. De jongeman die op het moment van burgemeester Thomassens uitlating in een cel op het hoofdbureau van politie zat, was 'n Rotterdammer: de 20-jarige leeriing-verpleger N. van L. Hij was, nadat hij de rookbom van Vliegtuigen van het Amerikaan se korps mariniers hebben zater dag eigen infanterie-eenheden be stookt, die deelnemen aan de ope ratie „prairie" ten zuiden van de 17de breedtegraad in Zuid-Vietnam. Zestien mariniers werden door bommen gedood en elf gewond. De vliegers wierpen zes bommen op een berg, waar de infanteristen op zoek waren naar een Noordvietna- mese eenheid. Enkele bommen ket sten af en exnlcleerden temidden van de Amerikanen. Vietcongopstanclelingen hebben bij een aanval op een opleidings kamp van het Zuidvietnamese leger ten zuidoosten van Saigon bijna 200 rekruten gevangen geno men. De Zuitvietnamese militairen beschikten slechts over oefenpa tronen. De vietcong viel twee com pagnieën regeringstroepen aan na een intensieve beschieting met ar tillerie mortieren en automatische wapens. De verliezen onder de Zuidvietnamese troepen zijn zwaar. Bij Voeng Tau zijn zaterdagmor gen 4000 Amerikanen aan land ge zet. De versterkingen vormen de 4de brigade lichte infanterie. Het aantal Amerikanen in Zuid-Viet nam is daarmee op 366.500 man gekomen. Het aantal Amerikanen dat dit jaar In Vietnam is gesneuveld, is bijna viermaal zo groot als in 1965. ne verliezen bij de Zuidvietnamese regeringstroepen zijn met bijna de helft verminderd en het aantal ge sneuvelde leden van de vietcong is tweemaal zo groot geworden. Dit blijkt uit officiële statistie ken, welke in Saigon zijn gepubli ceerd. Volgens door het Zuidvietnamese en het Amerikaanse opperbevel gepubliceerde cijfers zien de ver liezen er als volgt uit: Amerikanen in 1966 tot 3 december 1966 1965 doden 4.639 1.179 gewonden 37.024 4.317 vermist of gevangen 304 148 Zuidvietnamese verliezen tot 3 december 1966 1965 doden 11.227 20.552 gewonden niet opgegeven 23.665 vermist of gevangen 2 896 7.885 Zuidkoreaanse en Australische verliezen tot 3 december 1966 doden 569 gewonden 1.382 vermist of gevangen 15 Wat de vietcong betreft zien de verliezen er als volgt uit: tot 3 december 1966 1965 doden 53.444 27.191 gevangen 8.846 6.152 Tot de doden aan de zijde van de vietcong behoren, haar wordt ver ondersteld, 7.000 Noordvietname- zen. Volgens de Zuidvietnamese rege ring hebben zich in de eerste elf maanden van dit jaar 17.750 leden van de vietcong aan regeringszijde geschaard. Het presidium van het natio nale bevriidinesfront van Viet nam de politieke leiding van I ketlanceerbasis de vietcong is de vorige week op een vergadering tot de slot som gekomen dat de Ameri kaanse campagne voor de paci ficatie van de gebieden buiten de steden is mislukt en dat de guerillastrijders hun invloed daar hebben uitgeberid. In een bericht van het Noord- vietnamese persbureau wordt verder gezegd dat de V. S. in de afgelopen elf maanden verdere zware militaire en politieke te genslagen hebben moeten incas seren. Genoemd worden de ne derlaag bij het Amerikaanse te genoffensief in het droge seizoen 1965'66 en de „terugtocht" tij dens het onlangs afgelopen re genseizoen. De plaats van samenkomst wordt door het Noordvietnamese persbureau niet vermeld. De vo rige vergaderingen zijn steeds in het door de vietcong beheerste gebied van Zuid-Vietnam gehou den. in Noord-Viet nam, waarbij aan Amerikaanse zijde geen verliezen zijn geleden, aldus een woordvoerder in Sai gon. Het Amerikaanse militaire be vel in Saigon maakt zich zorgen over het groeiende aantal mig straaljagers boven Noord-Viet- nam, maar aarzelt de bases te bombarderen omdat dit de oorlog feller zou maken. Naar schatting zijn er 75 Noordvietnamese migs; sinds vorig jaar april zijn er 26 neergeschoten, vijf Amerikaanse toestellen gingen bij deze lucht gevechten verloren. Een sectie van de eerste Ameri kaanse infanteriedivisie een veertigtal militairen is zondag in de provincie Tay Ninh bij de Cambodjaanse grens in een hin derlaag gevallen en heeft verlie zen geleden, die officieel als zwaar worden bestempeld. De vietcong liet eenentwintig doden op het terrein achter. Vanmorgen hebben B-52 bom menwerpers een „belangrijke aanval" gedaan op een ..Sam" ra- Een hooggeplaatste Ameri kaanse marineofficier heeft van daag in Saigon verklaard dat de luchtaanvallen op Noord-Viet- nam geleidelijk worden ver zwaard. De laatste weken waren nieuwe doelen op de lijst ge plaatst. De voornaamste Noordvietna mese haven Haifong, „waar nog veel schepen onder Britse vlag komen", bleef echter voor de Amerikaanse jachtbommenwer pers verboden terrein, evenals vliegvelden waar migs zijn gesta tioneerd. Het grootste schip ter wereld, de Japanse tankboot Idemitsoe- Maroe die 210.000 ton meet, is vandaag voor zijn eerste reis uit Yokohama vertrokken met be stemming Ahmadi in Koeweit. De algemene vergadering van de landelijke huisartsenvereniging heeft de door de z.g. commissie „1-1-67" opgestelde richtlijnen aanvaard. De commissie heeft een aantal maatregelen aanbe volen met het oog op de situa tie, die zal ontstaan als handha ving van het abonnementssys teem na 1 januari niet kan wor den gehandhaafd. In dat geval moeten de artsen overgaan op het verrichtingen- systeem. Zij zullen de zieken fondsverzekerden dan dezelfde bedragen in rekening brengen als hun particuliere patiënten, namelijk acht gulden per con sult en twaalf gulden per visite. Arts en patiënt bepalen in on derling overleg, of het consult contant wordt afgerekend of na ontvangst van een nota. Een lid van het centraal be stuur zei na afloop van de ver gadering dat hij het uitgesloten acht dat er een prijsstop wordt afgekondigd voor de artsenta rieven. De tarieven van acht en twaalf gulden zijn voor de par ticuliere patiënten op 1 oktober ingevoerd. De minister van eco nomische zaken is daarvan op de hoogte gesteld en hij heeft geen bezwaren tegen de tariefs verhoging ken baar gemaakt. achter het publiek naar de auto's had gegooid; door drie woedende burgers in de kraag gepakt. Zwaai end met paraplu's trokken de bur gers de aandacht van twee agen ten te paard, die na enige aarze ling de jongeman overnamen en hem naar een politiewagen sleur den. Deze voerde de Rotterdammer snel af naar het hoofdbureau. Het was een onverkwikkelijk incident, dat, zo voelden vele organisatoren van het feest in Rotterdam het, enige afbreuk deed aan de ont vangst. Desondanks toonde de Maasstad grote belangstelling voor het bruidspaar en voor de konink lijke gasten die waren meegekomen naar Rotterdam. De korte rijtoer door het noor den van de stad en het centrum, die na de begroeting door burge meester Thomassen aan de ge meentegrens om even half vijf werd gemaakt, toonde dat duidelijk aan. Vooral in het centrum stond veel publiek langs de route die de stoet volgde. De rijtoer die ruim 20 minuten duurde, leverde voor de politiemensen die langs de route waren geplaatst, geen pro blemen op. Bij de ingang van „De Doelen" werden het bruidspaar en de leden van de koninklijue familie opge wacht door de heer en mevrouw Van Vollenhoven, de ouders van de bruidegom, en door de directeur van Rotterdams gloednieuwe con certgebouw, de heer P. Verbist. In de kleine Doelenzaal, waar een „gezellig uurje'' met de Rot terdamse kunstenaars was geor ganiseerd, werd het bruidspaar ver welkomd met een kakofonie van geluiden, geproduceerd door 400 kleine plastic toetertjes, die de gasten voor zij hun plaatsen in namen, hadden gekregen. Daarna volgde een gevarieerd programma waaraan vele bekenden uit de Pot- terdamse wereld van de kunst meewerkten. Zo brachten John Lanting en Annet Nieuwenhuizen een persiflage op een historisch spel, Fred Kaps deed aan „toege past goochelen" en Henk Lager,- daal en John Lanting brachten een I muzikaal clownnummer. De acteur j Lue -Lutff-praatte de diverse pro gramma onderdelen aan elkaar. Burgemeester Thomassen bood aan het eind het bruidspaar een geschenk van de gemeente Rotter dam aan. Het was een stilleven van de Rotterdamse kunstschilder Cees Franse. Tevoren had Pierre Jans sen, de directeur van de Rotter damse kunstacademie, een exposé gegeven over het schilderij dat hij in opdracht van de gemeente zelf had uitgezocht. Na het „gezellige uurtje" volg de in de foyer van De Doelen een korte receptie, tijdens welke het bruidspaar een aantal medewer kers aan het programma begroette. De ontvangst was bij de konink lijke gasen bijzonder in de smaak gevallen. Vooral prinses Beatrix had het erg naar haar zin gehad. „Het was geweldig dat ik nu eens niet het middelpunt was, maar mijn zuster", zo had zij tijdens het programma tegen een van de or ganisatoren gezegd. Tegen half zeven vertrok het ge zelschap naar de koninklijke roei en zeilvereniging „De Maas", waar de ouders van de bruidegom, de heer en mevrouw Van Vollen- hoven, een diner aanboden. meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond Af en toe regen Overwegend zwaar bewo,„^ met af en toe regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest, maar in het Wadden gebied aanvankelijk nog krach tige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ONSTANDVASTIG WEER Een hogedrukgebied, dat zich enkele dagen tussen de Azoren en Portugal heeft opgehouden, is dit weekeinde sterk in betekenis af genomen en heeft zich iets in zui delijke richting verplaatst Bij de Britse eilanden is een zeer diepe depressie aangekomen Deze be woog zich aanvankelijk met grote snelheid naar het oosten maar verplaatst zich nu langzamer en buigt tevens iets naar het zuid oosten af Ze komt morgen in de buurt van ons land. Waardoor het onstandvastige weer met nu 1 dan regen aanhoudt. DINSDAG 13 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v m. 2.11 2.-17 3.21 3.30 n.m. 2.32 3.08 3.42 3.51 WOENSDAG 14 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.54 3.30 4.04 4.13 n.m. 3.17 3.53 4.27 4.36 ZON MAAN op onder op onder Dec. 13 8.39 16.2S 10.31 17.14 14 8.40 16.28 10.21 18.21 15 8.41 16.28 11.56 19.36

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1