Gemeenteraad van Terneuzen ASSURANTIE BUITENDIENST MEDEWERKER Syrië legt beslag op bezittingen van Iraq Petroleum Vrijdag 9 december 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Gevechten tussen „rode garde" en Chinese arbeiders Jordanië weerde Arabische strijdkrachten ENGELSE KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN (Vervolg van pag. 3.) len hiervoor onze waardering uitspreken en hierbij allen be trekken, die aan de opstelling hebben meegewerkt. Wij hopen, dat de uitgavenposten zo doel matig mogelijk zullen worden aangewend, aldus de heer De Feijter. De behandeling van de begro ting heeft de laatste jaren niet veel tijd in beslag genomen. De afdelingsvergaderingen wa ren van lange duur. Een gemeen teraad moet oppassen, dat de af delingsvergaderingen, die niet openbaar zijn, niet uitgroeien tot de eigenlijke behandeling van de begroting .Openbaarheid van het gemeentelijk beleid blijft nood zakelijk. SUBSIDIES Spreker betuigt zijn instem ming met de instelling van een subsidie voor de nieuwe vormen van jeugdwerk. Wij zijn er van overtuigd, dat het hier om een belangrijke zaak gaat en wij ho pen dat de voorgestelde subsi die een stimulans zal zijn om dit jeugdwerk te organiseren en uit te bouwen. Ook zijn wij verheugd met de verhoging van de subsidie voor culturele zaken. Wil de leefbaar heid van Terneuzen niet bij de ontwikkeling van de bevolkings groei achterblijven, dan zal aan het culturele leven de nodige aandacht moeten worden ge schonken. INDUSTRIE Volgens persberichten bestaan er plannen tot uitbreiding van het industrieterrein in de Nieuw- Neuzenpolder in westelijke rich ting door het leggen van een dijk van de noordwestpunt van de Nieuw-Neuzenpolder naar de Pauünapolder onder Biervliet. Dit zou niet alleen een behoor lijke uitbreiding kunnen beteke nen voor het industrieterrein van „DOW", maar ook een betere be veiliging tegen het water voor heel het gebied tussen het kanaal GentTerneuzen en Biervliet. Immers, een nieuw aan te leg gen dijk zou op delta-hoogte worden gebracht en een beveili ging zijn voor het achterland. Sinds Terneuzen in 1959 kern gemeente werd, is er veel tot stand gebracht. Uitbreiding van bestaande industrieën en vesti ging van nieuwe bedrijven heb ben het aanzien van de gemeente sterk veranderd. Alleen de ha ven is niet meegegroeid. Als wij zien, dat vlak na de eerste wereldoorlog het noor der - en het zuiderdok zijn ge graven en dat in 1935 de Zeve- naarshaven tot stand kwam, dan is het duidelijk, dat ook vóór de laatste wereldoorlog de gunstige ligging van Terneuzen door de rijksoverheid werd erkend. Na 1939 is niets meer aan de uitbrei ding van de kanaalhavens ge daan. In 1962 heeft de gemeenteraad het ontwikkelingsplan van ir. Snijders voor de uitbreiding der kanaalhavens en de daarbij be horende industrieterreinen aan vaard. Toen leefde bij de ge meenteraad de verwachting, dat de eerste fase van het plan-Snij ders zou zijn uitgevoerd tegen de tijd dat de nieuwe zeesluis en de 'kanaalverbreding gereed zouden zijn. De werken aan het kanaal Gent—Terneuzen hebben voort gang gevonden en het is nu wel duidelijk, dat van een gereedko men van het plan-Snijders geen sprake zal zijn als de kanaalwer- ken voltooid zjjn. In de inleiding van de begro ting voor 1963 schreven B. en W. dat zij het komende jaar met na dere concrete voorstellen zouden komen met betrekking tot de uit voering van het plan-Snijders. Het is blijkbaar niet mogelijk ge weest. De gemeente kan een dergelijk plan zelf niet financieren. Het rijk wenst dit evenmin te doen, maar wil daarvoor een haven schap oprichten, waarin het rijk, de provinice en de gemeente sa menwerken. Er is dit jaar een zeehavennota verschenen, waarin te lezen staat, dat Terneuzen en de kanaalzone als één van de voornaamste ont wikkelingsgebieden van ons land worden aangemerkt. Er wordt ook in vermeld, dat de oprichting van een haven schap in voorbereiding is, maar dat wisten wij al. Verder wordt in de zeehaven nota een grootscheepse ontwik keling uitgestippeld voor Ter neuzen als zeehaven. Ook dat hebben wij meer ge hoord. Maar wat wij in de nota hebben gemist, is dit: wanneer wordt dit havenschap opgericht en wanneer kan dit met de drin gender wordende werkzaam heden beginnen? WERKGELEGENHEID De ontwikkeling van de werk. gelegenheid en de verdere bevol kingsontwikkeling en al wat hier mee samenhangt tot 1980 berus. ten uiteraard op schattingen. In het rapport inzake de ruim telijke ordening wordt het aan tal arbeidsplaatsen per ha geschat op 20 bij Dow, 80 op het droog Industrieterrein en 15 op het z.g. natte industrieterrein langs het kanaal. Niemand kan met zekerheid zeggen of de industriële ontwik keling in de nabije toekomst in hetzelfde tempo zal doorgaan als in de periode van 1959 tot heden. Verder kan de vraag worden ge steld welke invloed de automati sering in sommige bedrijven zal hebben. Het is niet uitgesloten, dat mede hierdoor het aantal ar beidsplaats per ha lager zal ko- tam t« liggen. Het gunstige vestigingsoverschot van de laatste paar jaar in onze gemeente zal nog wel enkele ja ren aanhouden. Na 1970 wordt ook dit onze kerder. Met één ding heeft het rapport onvoldoende rekening gehouden, n.l. met afvloeiing van arbeiders uit de landbouw. De ervaring heeft aangetoond, dat vele land arbeiders, waarvoor in de land bouw geen werk meer was, in de periode 1950 tot heden zich hier hebben gevestigd. Verwacht wordt, dat de uittocht van arbei ders uit de landbouw na 1970 sterk zal verminderen. Dit zal weer van invloed zijn op cen trumgemeenten zoals Terneuzen, die dan minder vestigingen zul len krijgen op het platteland. Kunnen B. en W. meedelen wanneer het bouwfonds Neder landse gemeenten met de wo ningbouw in de Catspolder zal beginnen? De gronden zijn reeds in 1965 aangekocht, maar met de bouw is nog steeds niet begon nen, terwijl het gehele perceel bouwrijp is. Wanneer kunnen de opgespo ten gronden in de Serlippenspol- der bouwrijp worden gemaakt? Als vierde spreker is de kans groot in herhaling te vervallen, maar men zal dit voor lief moe ten nemen, zo begon de woord voerder van de V. V. D., de heer Van Breda Vriesman. Deze begroting geeft een ge voel van trots: Het is n.l. een sluitende begroting. Ik verheel me niet dat er nog wel enkele wijzigingen zullen komen, die de post onvoorzien van 119.373 als sneeuw voor de zon zal doen ver dwijnen. Uit de memorie van antwoord zou ik nog even enkele getallen wilen noemen over de badhuizen: Opbrengst per week van de beide badhuizen bedraagt 125. Het te kort per week door de gemeente te betalen bedraagt 780. Naar schatting maken 120 ge zinnen gebruik van de badgele genheid. Wanneer op korte ter mijn tot ophefing zou worden overgegaan, zou de gemeente sub sidie kunnen verlenen voor nieuw aan te leggen douchegelegenheid in de woningen die hiervan nog niet zijn voorzien; elders heeft men dit met succes doorgevoerd. Dat in deze tijd van geldschaar- ste op de begroting geen post voor aankoop van beeldhouwwerken staat, getuigt van inzicht. Betreffende het havenschap is de groots mogelijke inspanning levensbelang voor de streek. Wij mogen niet te laat komen. De bouw van een verpleegte huis voor chronisch zieken en vooral voor ouden van dagen met seniele klachten zullen wij gaar ne steunen. Dat rijkswaterstaat de Schel- dekade wil beveiligen tegen wa teroverlast met een muur die twee meter hoger wordt dan de nieuwe sluizen in aanbouw, is voor een leek op dit gebied niet erg duidelijk. Zoals men heeft kunnen lezen, heeft de commisie tegen lucht-, water- en bodemverontreiniging haar taak aangevangen. Met mag aannemen, dat dit in de naaste toekomst vruchten zal leveren en ons leefklimaat verbeteren. Maar niet alleen de industrie geeft verontreiniging. De groot ste bronnen zijn nog steeds olie- stookinstallaties, dieselauto's en tweetactmotoren, vooral bij windstilte en mist. In deze begroting staat weer een post van ruim ƒ50.000 voor het inrichten van een nieuwe vuilstortplaats. Het vinden van deze plaatsen zal steeds moeilij ker worden. Het zijn voederplaat sen voor ratten. Een oplossing zou een provinciale vuilverbran ding kunnen zijn voor een groot aantal gemeenten, eventueel zelfs van over de grens. We zijn ervan overtuigd, dat het college voor verantwoordelij ke beslissingen zal komen te staan, maar dan gelukkig met een raad, die de gemeentebelangen laat prevaleren boven partijbe lang. Namens de A.-R.-fraetie sprak de heer Ramondt. De heer Ramondt herinnerde eraan dat reeds herhaaldelijk is aangedrongen op het opstellen van een urgentievolgorde van uit te voeren kapitaalswerken. Hier bij werd gedacht aan de bouw van scholen, stadhuis, politiebu reau, cultureel centrum, sport en recreatievoorzieningen enz. Terecht hebben B. en W. ge steld dat dit niet te verwezenlij ken valt, daar de toewijzing van gelden afhankelijk is van de be stedingsmogelijkheden per de partement. De financiële wensen zullen al tijd groter blijven dan de moge lijkheden, aldus de heer Ra mondt. Wil men van een eigen gemeen telijk investeringsbeleid spreken, dan is hiervoor noodzakelijk het gemeentelijk belastinggebied te vergroten en ten tweede dient een betere coördinatie tussen de departementale bemoeienissen met de gemeenten te worden ge schapen. BATIG SLOT Als wij de begroting in eind cijfer bezien, dan vermeldt deze een batig slot. Ik ben van mening dat de voldoening hierover be trekkelijk is. Zoals in vorige ja ren herhaaldelijk is geconsta teerd, is het in een groeiende ge meente gezien de wijze van uit kering uit het gemeentefonds op basis van het huidige inwonertal onontkoombaar dat men met een tekort geconfronteerd wordt. De eerste begrotingswijziging welke nu mede behandeld wordt, is trouwens een bewijs van de be trekkelijke waarde van het oor spronkelijke saldo. Hoe welkom de hogere uitkeringen uit het ge meentefonds en de hogere eigen belastingopbrengsten mogen zijn, ze bieden geen speling voor rui mere gemeentelijke voorzienin gen. Ik moet constateren dat een aantal initiatieven om Terneuzen beter toe te rusten als streekver- zorgingscentrum tot nu toe niet zijn verwezenlijkt wegens gebrek aan financiële medewerking. Spr. vraagt voorts aandacht voor een doelmatige kostenbewa king. In 5 jaar tijds is het inwo nertal gestegen van ongeveer 17.000 tot bijna 20.000. Het perso neelsbestand steeg van 180 tot 280, gemiddeld 20 per jaar. Wethouder De Vos heeft in het verleden terecht opgemerkt naar aanleiding van een vraag over de efficiency dat een eigen dienst openbare werken hiervoor nood zakelijk was. Als ik de aandacht van het col lege hier opnieuw voor vraag, dan is dat omdat ik niet alleen aan deze dienst denk, aldus de heer Ramondt, maar omdat ik tevens in de overweging betrok ken zou willen zien dat bij de ste- debouwkundige aanleg en de noodzakelijk stadsverfraaiing mechanisering van het toekom stige onderhoud in de opzet wordt betrokken. VERKEER, HAVENS, INDUSTRIE In de zeehavennota wordt op de grote expansiemogelijkheden gewezen welke hier aanwezig z(jn. Tevens is het een planning hoe de rijksoverheid haar beleid inzake de nationale haven- en in dustrieontwikkeling kan richten, gebaseerd op de landelijke be hoefte. Ten tweede wordt de be stuursvorm aan de orde gesteld. Men wijst op de oprichting van een havenschap als beheers- en bestuursvorm van het haven- en industriegebied in Zeeuws- Vlaanderen. In het commentaar op dez.e no ta van het college staat dat via het op te richten havenschap de medewerking van het rijk en de provincie financieel zal worden geregeld. Wij hebben geen van allen de overtuiging dat de oprichting van öet havenschap vlug verwezen lijkt zal zijn. Zouden wij mogen vernemen of er mogelijkheden zijn om tot spoedige uitvoering van de plannen te geraken. Maar als de bestuursvorm en de financiële problematiek zijn opgelost, heb ik niet de illusie dat daarmee alle moeilijkheden van de baan zijn. Wanneer wij zien op de mogelijkheden langs de Schelde en welke plannen door de Dow aan de orde zijn gesteld, plannen welke niet passen in het streekplan voor West Zeeuws- Vlaanderen, dan zou ik gaarne de mening van B. en W. horen. GRONDBEDRIJF EN WONINGBOUW Momenteel hebben wij de be schikking over een behoorlijk complex gronden. Het recente verleden heeft ons geleerd dat op dit punt tijdige aanpak en voor uitzien nodig is. Op korte termijn kunnen zich plotselinge behoef ten voordoen. Ik zou gaarne ver nemen hoever wij momenteel ge vorderd zijn met het bouwrijp maken van de terreinen bestemd voor de woningbouw. Wanneer denkt men het plan Serlippens- polder te kunnen uitvoeren? Momenteel zien wij tot bij Drie wegen verspreide wooncom plexen. Deze zijn ten opzichte van winkelvoorzieningen slecht be deeld. Is er al enige kijk of het hier geplande winkelcentrum ge bouwd wordt? Voor de middenstand is even eens van belang hoe de sanering van de oude kom zal worden uit gevoerd. Vorig jaar is gezegd dat het saneringsplan spoedig tege moet kon worden gezien. Bij vele belanghebbenden leeft de vraag: wanneer komt het? En gelijk hier aan gekoppeld, hoe en waar zijn de parkeervoorzieningen. Nu de Axelsestraat zich tot een winkelstraat ontwikkelt en dage lijks volstaat met geparkeerde auto's, zou ik aandacht willen vragen voor uitbreiding van par keerruimte in de Van Steenber genlaan. Het stemt tot voldoening dat in de aanvullende begroting gel den gevoteerd worden voor cul turele zaken. Hoe denkt het gemeentebestuur over een sportstichting waarin de verenigingen worden betrok ken in het beheer van de sport- accomodatie en het beleid. Ik zou deze vraag gaarne door het college beantwoord zien. MAATSCHAPPELIJKE ZORG Nu tot in de bejaardencentra toe door de bewoners actief gym nastiek wordt beoefend, mag bij het college zeker de lenigheid worden verwacht waardoor het in staat is zo over te stappen naar de zorgen onzer bejaarde inwo ners. Hoewel de bestaande be jaardencentra in een behoefte voorzien als woongelegenheid, is het niet hun taak te dienen als verpleeghuis voor chronische pa tiënten. Ik vind het schrijnend dat deze patiënten voor een goe de verzorging in een doelmatige inrichting nog steeds naar buiten Zeeuws-Vlaanderen moeten. Sti mulering van de plannen tot stichting van een specifieke ver pleeginrichting zag ik gaarne on dersteund. De heer Dieleman van de S. G. P. deelde mee in grote lijnen zijn goedkeuring te kunnen hechten aan de begroting maar wenste aan tekening dat hij als tegenstemmer moest worden beschouwd van de posten spel, sport, vermaak en toneel. DE NEDERLANDSCHE MIDDENSÏANDSBANK N.V. zoekt voor haar kantoren in Zeeuws- Vlaanderen, met als standplaats Terneu zen een die, in samenwerking en na overleg met de staf van de betreffende kantoren, de cliënten bezoekt voor het geven van ver- zekeringsadviezen en het afsluiten van de benodigde verzekeringen. Kennis van de schadeverzekeringsbran che is noodzakelijk, terwijl het op de hoogte zijn van de eenvoudige mogelijk heden op het gebied van levensverzeke ringen op prijs wordt gesteld. Leeftijd van 25 tot ca. 40 jaar. Sollicitanten moeten in het bezit zijn van een rijbewijs. Voor een huurwoning te Terneuzen kan eventueel worden zorggedragen. Wij verzoeken u uw sollicitatie te richten aan de directie van ons kantoor te Ter neuzen, Nieuwstraat 10. Tel. 011502955. De Voorzitter beantwoordde ver volgens de sprekers. Het college hecht groot belang aan de leefbaarheid van de ge meente, maar het opstellen van een prioriteitsschema is een moei lijke zaak De heer Hol vond het juist deze middag frappant geconfonteerd te zijn met de noodzakelijkheid van de bouw van een nieuw stadhuis. Juist nu moest een huwelijk wor den voltrokken in een klein ver trek, omdat de raad moest verga deren. Het speet de voorzitter dat dit nu juist door de heer Hol was ge constateerd. De burgemeester zei dat er nog steeds een „havenschap in oprich ting" is. De kosten zullen vele mil joenen bedragen en door rijk en provincie moeten werden verstrekt. Het wetsontwerp kan iedere dag worden verwacht. Het is praktisch klaar en zal gauw aan de orde ko men. Dit houdt niet in dat men dan de volgende dag havens begint te graven. Als het niet lukt, aldus de voorzitter, zal aandacht worden besteed aan de grote Zevenaar- haven, omdat men denkt dat hier wel iets haalbaars In zit. Als de eerste plannen niet worden gereali seerd, zal worden getracht de2e haven verbeterd te krijgen en deze kans wordt door het college groter geacht. De Dow heeft grote plannen en het college vindt het van belang dat Dow de mogelijkheden krijgt die het vraagt. Dan kan immers worden verwacht dat er meer an dere toeleveringsbedrijven komen. Ook is het college van mening dat oostelijk van Terneuzen ge legenheid moet komen voor het vestigen van industrie, hetgeen ook inhoudt de gelegenheid tot meren van schepen. Voor Terneuzen niet alleen, maar voor heel Zeeuws- Vlaanderen is dit van het grootste belang. In de zeehavennota wordt gewag gemaakt van het feit dat hier een van de belangrijkste gebieden van ons land ligt. We hebben er voor te zorgen dat gebruik wordt ge maakt van de ligging dicht bij de zee. In groter verband zullen we ook rekening dienen te houden met onze zuiderburen. We zijn niet alleen op de wereld. We moeten contacten leggen om gezamenlijk de dingen te bezien. Wanneer de dijken aan de Schel- dekade zouden worden verhoogd, zou dit geen verfraaiing van de stad betekenen. Er moet naar goe de beveiliging worden gestreefd, maar de dijken niet hoger dan be slist noodzakelijk. Wat het winkelcentrum betreft staat nog niets vast. Het H.C.T. interesseert zich voor deze zaak. De voorzitter noemde de proble matiek van vele zaken moeilijk maar interessant. Er is alleen kans van slagen, als er tussen de raad en B. en W. een goede verhouding bestaat, die allen in staat stelt de problemen aan te pakken. Wethouder De Vos verwachtte dat rijkswaterstaat in 1967 gereed komt met de Serlippenspolder. Het college denkt te kunnen beginnen met bouwrijp maken in 1968. Over de woningbouw was de wethouder optimistisch. Dit jaar is de taakstelling (541 woningen) ge haald. Mogelijk is dit volgend jaar wat minder. Van het bouwfonds Nederlandse gemeenten kan wor den verwacht dat zal worden be gonnen met een complex van 56 woningen. De wethouder is tegenstander van het opheffen van het badhuis, omdat er nog wel degelijk inwo ners zijn die er gebruik van maken. Verandering van de Axelsestraat zou geen verbetering blijken, aldus de mening van de verkeerscommis- sie, nog daargelaten de sommen gelds die er mee gemoeid zouden zijn. Wanneer de kanaalwerken ge reed zijn, zal er een teruggang van de verkeersintensiteit plaats vin den en zal de straat mogelijk alleen voor stadsverkeer dienen. Op een vraag van de heer Van Breda Vriesman naar een provin ciale vuilstortplaats antwoordde de wethouder dat dit door de ligging van de delen van de provincie grote verkeersmoeilijkheden op levert. Getracht zal worden dit probleem in streekverband te be zien. Hierna schorste de Voorzitter de vergadering tot half acht. (Slot volgt.) De regering van Syrië heeft beslag gelegd op de diverse be zittingen van de Iraq Petroleum Compagny. In de bekendmaking wordt ge zegd dat het beslag zal duren tot de maatschappij de gevraagde royalty's heeft betaald. Volgens de Syrische regering is de I.P.C. over de periode van 1 januari tot 30 sept, van dit jaar 3.743.904 pond sterling en acht pence ver schuldigd. De inbeslagneming be treft zowel de roerende als de on roerende activa. De bezittingen van de maat-" schappij bestaan uit 480 kilome ter pijpleiding, pompstations, kan toren en kustinstallaties bij Ba- niaf. Er zijn achtentwintig Euro peanen betrokken bij het onder houd en de exploitatie van het Syrische deel der pijpleiding. In totaal heeft de I.P.C. in Syrië 4881 werknemers. Het hoofdkantoor in Londen heeft het nieuws over de beslag-te springen. legging het eerst vernomen van de persbureaus. Een woordvoer der zei dat geen commentaar zou worden gegeven voor meer bij zonderheden bekend waren. VIJF GEWONDEN BIJ BOTSING Bij de Gasselternijveensche- mond had donderdagavond een ernstig verkeersongeval plaats waarbij vijf personen werden ge wond en naar een ziekenhuis in Groningen moesten worden ver voerd. Een vrachtwagen met oplegger, beladen met vijftien ton bieten, wilde een voorgesorteerde auto links passeren en raakte daarbij een tegemoetkomende personen auto in de flank. Door de schok was de vracht wagen onbestuurbaar geworden, om vervolgens in het Stadskanaal te duiken. De bestuurder kon zich redden door tijdig uit de cabine Zeker 31 mensen zijn het vo rige weekeinde volgens het Rus sische persbureau Tass in China gesneuveld in gevechten tussen de tieners van de rode garde en arbeiders. In Woe Si in het oos ten van het land vielen 13 man, meest arbeiders, en in Tsjoeng King in het westen elf. In Sjang hai hebben rode gardisten ge vochten met personeel van een krant. Zeven mensen lieten het leven. Alles bij elkaar werden bijna 400 mensen gewond. In Woe Si, aldus Tass zijn de arbeiders door het gemeentebe stuur tegen de gardisten gemobi liseerd. In Sjanghai verweet de garde het blad, dat het aan de kant stond van het plaatselijke partijbestuur. Een correspondent van het Russische blad „Nieuwe Tijden" die onlangs China bezocht, schrijft dat hij in een Pekingse kleuterschool kinderen van drie jaar in koor heeft horen nazeg gen: „voorzitter Mao is de rode zon in ons hart. Papa en mama zijn lief, maar niemand is liever dan voorzitter Mao." Peng Tsjen, oud-burgemees ter van Peking, is gearresteerd. Dit heeft de Pekingse correspon dent van het Russische persbu reau Tass donderdag gemeld. Chinese „rode wachters" wil len dat hij wordt berecht wegens samenzwering tegen partijleider Mao tse-Toeng. Behalve Peng Tsjen zijn ook de loco-burgemeester van Pe king, Wan Li, de voormalige on der-ministers van cultuur Lioe Mo-Han en Hsia Jen gearres teerd. Volgens het Egyptische dag blad „Al Ahram" heeft generaal Aly Amer, de Egyptische opper bevelhebber van het verenigde Arabische opperbevel, woensdag tijdens een spoedbijeenkomst van de Arabische verdedigings- raad kritiek op Jordanië gele verd. De generaal bracht verslag uit over de militaire toestand na de Israëlische inval in Jordanië, op 13 november j.l. Hij verklaarde dat de Jordaan se regering ondanks herhaalde waarschuwingen geen Arabische strijdkrachten op haar grondge bied had toegelaten. Deze hou ding betekent „obstructie" waar door het opperbevel niet in staat is zijn taak te vervullen. Hij stelde voor dat Jordanië zal worden verzocht een einde te maken aan deze „obstructie" van Arabische troepenbewegingen. Het rapport van de generaal werd donderdag besproken. De Arabische verdedigingsraad omvat de ministers van buiten landse zaken en defensie en de stafchefs. De Engelse kustvaarder „Will- mary" seinde donderdagmorgen omstreeks tien uur aan „Scheve- riingen-radio", dat hij op twintig mijl ten noordwesten van Ter schelling ronddreef met machine, schade en lekkage in de olie tanks. Daar de weersomstandigheden vrij slecht waren (windkracht zes tot zeven) vroeg het schip, sleepboothulp om naar Harlin- gen of naar Huil te worden ge» sleept. De zeesleepboten „Heo tor", die in de buurt van Ame land voer, en de sleepboot „Hol land" van Terschelling boden hulp aan en voeren naar de „Willmary". Om half drie 's middags meld de Scheveningen-radio, dat de sleepboot „Holland" de „Will- mary" op sleeptouw had geno men en naar Harlingen bracht. De Zwitserse decorateur Fritz Schmuts beschildert zijn auto met motieven uit de Rococo- en Bidermeier-tijd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5