De houding van Soekarno tijdens de mislukte staatsgreep Schevenings vissersvaartuig vergaan Overeenstemming over V.N.-verdrag OMAR DHANI LICHT SLUIERS OP GRIEKSE VEERBOOT VERGAAR IN DE EGEÏSCHE ZEE BE RUIMTE VRU VAN KERNWAPENS De kwesiie-Rhodesië in de Veiligheidsraad opvarenden Zes omgekomen VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6835' Schouderklopje Publieke opinie Halim Wie is Oentoeng?" De Europese vl uc h tel i n genact ie 1966 Vlaggen op 10 december en 10 januari MINISTERS RIEDEN BRUIDSPAAR DINER AAN Eerste nederlaag Westduits kabinet „Indammen Historische betekenis Engeland akkoord met olie-ambargo tegen Rhodesië TRAWLNET RAAKTE VAST De bombardementen op Noord-Vietnam Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TEENEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 et Losse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/li Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, nf „Adres Bureau van dit Blad" 20 eent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ruim veertien maanden na de mislukte staatsgreep worden momenteel de sluiers opgelicht, die de ware gebeurtenissen heb ben verhuld. In een hel verlichte zaal die als rechtszaal dient voor het bijzondere militaire tribunaal, staat in Djakarta een van de leiders van de staatsgreep terecht. De sterk vermagerde 42-jarige luchtmaarschalk Omar Dhani onthulde dezer dagen het een en ander over de houding van Soekarno. Dhani, die kort na de Staatsgreep een vluchtig bezoek aan Nederland bracht om daar na onder te duiken in Parijs en Cambodja, zegt zich in zijn den ken en handelen te hebben ge richt naar de opinies van het staatshoofd, met inbegrip van diens ideeén omtrent „nasakom" (samenwerking tussen de natio nalisten, de religieuze groepe ringen en de communisten). Minder dan honderd aanwezi gen in de rechtszaal aan de def tige Iman Bondjolboulevard waren getuige van de verkla ringen van Dhani die vertelde hpe Soekarno ongeveer een uur na het in een droge put werpen V?n het zesde en laatste slacht offer van de generaalsmoord door de rode opstandelingen per volkswagen op de luchtbasis Halim (12 km buiten Djakarta) was gearriveerd. Ongeveer een km verwijderd van de berucht geworden „krokodilleput" had de president vernomen van de „ontvoering" der generaals, al dus Dhani. Hij ontkende dat Sóekarno reeds toen van de moord wetenschap had, maar zei later dat de president had ver klaard dat er „geen bloéd meer mocht vloeien". In plaats van direct opdracht te geven naar de generaals of hun graf te zoeken, begaf de president zich in een wiidlopige beschouwing over wereldrevolu ties in het algemeen en die van Indonesië in het bijzonder, aldus Dhani's getuigenis. Soekarno was kort daarna gaan slapen in een gebouw op de luchtbasis, dat voor hem in gereedheid was ge bracht, terwijl elders de opstan delingen hun positie trachtten te consolideren. In de ochtenduren had Soe karno op dezelfde basis in het bijzijn van kopstukken van de opstand een hunner, brigade- géneraal Soepardjo, een prijzend schouderklopje gegeven. „Het v/as me een raadsel dat de pre sident geen. opdracht gaf^ hem te arresteren", zei Dhani met ve'rmoeide stem. De kranten in Djakarta schreeu wen nu Soekarno's gedragingen op de dag van de staatsgreep niet vette koppen van hun voor pagina's. Een van de geliefde krantekoppen is „Soekarno vond Soeharto te koppig". De kop heeft betrekking op Soekarno's weigering om generaal Soeharto de toenmalige commandant van het strategische legercom- mando tot opvolger van de vermoorde generaal Yani te be noemen. De suggestie hiertoe werd volgens Dhani gedaan door de vroegere chef zeemacht, Ed dy Martadinata, die onlangs bij een helicopterongeluk in West- Java om het leven kwam. Ook 'andere suggesties vonden geen bijval bij het staatshoofd. Later op de dag benoemde Soekarno een tot dusver onbekende offi cier, Pranoto Reksosamoedra, tot tijdelijk legerchef. Twee weken later dwong de publieke opinie hem tot het benoemen van ge neraal Soeharto in deze functie, de man die binnen 18 uur de rode opstand had bedwongen. Japanese vrouw Ratna Sari Dewi uit „hotel Indonesia" liet halen en zich tegen middernacht met haar in haar woning aan de rand van Djakarta terugtrok, had hij aan het slot van een toe spraak tot een congres van tech nici in het sportstadion gezegd: „Ga nu allen rustig naar huis. Ikzelf heb nog enkele belang rijke zaken te regelen. Misschien zal ik daarmee tot diep in de nacht bezig zijn". Menigeen ziet in deze woorden een aanwijzing dat de president wist wat er op de 1ste oktober 1965 te ge beuren stond. Dhani, die de indruk scheen te willen maken door de presi dent en zijn ideeën te zijn mis leid, deed niettemin een beroep op het tribunaal niet de schuld op Soekarno te schuiven. „Ik aanvaard volledig alle aanspra kelijkheid voor mijn aandeel in de coup d'état", aldus Dhani. Als reactie op de bekendma king van de „revolutionaire raad" zou Soekarno, gezeten temidden van de rebellen, van wie er verscheidene werden ge noemd in de lijst van 45 perso nen, opgemerkt hebben: „He, Chaeroel Saleh (destijds derde plaatsvervangende premier) staat er niet bij". Toen Dhani ant woordde: „Het schijnt dat de auteur van deze lijst een hekel aan Saleh heeft", had' Soekarno gezegd: „Dit is geen actie van de communisten. Er staan maar drie mij bekende namen van leden van de P.K.I. op." regiment, brigade-generaal Sa- boer, gezegd. Saboer, die thans onder huisarrest zou zijn, zou er dus kennelijk geen weet van hebben gehad dat honderden van zijn manschappen door Oentoeng werden gebruikt om de staats^ greep te steunen. Laat in de middag van 1 ok tober liet generaal Soeharto weten dat hij van plan was het hoofdkwartier van de opstande lingen, waar Soekarno zich nog steeds bevond, stormenderhand te bezetten. De prominenten, die door Soe karno naar Halim waren gediri geerd, zochten toen een veilig heenkomen. Het staatshoofd zelf vroeg verscheidene malen aan Dhani waarheen hij hem zou willen brengen. „Naar Djokja op midden-Java", had Dhani na samenspraak met andere leiders gezegd. De president bevond zich al in een auto op weg naar het luchtmachtvliegtuig toen de tweede plaatsvervangende pre mier, de bejaarde dr. Leimena, de president over wist te halen niet naar Djokja (dat twee da gen door de rebellen bezet werd gehouden), maar naar zijn zomerverblijf in Bogor te gaan. Na een verblijf van veertien volle uren in het kamp van de opstandelingen verliet Soekarno omstreeks half elf in de avond de basis Halim. Aidit week uit naar Djokja en vlak voor mid dernacht begon Soeharto zijn aanval op het hoofdkwartier van de rebellen. Dat hemzelf in de „revolutio naire raad" geen zetel was toe bedacht, maar wel minister van buitenlandse zaken dr. Soeban- drio, had de president onbespro ken gelaten. Hij had de om- Het ministerie van financiën deelt mede dat de termijn, waar binnen enkele fiscale tegemoet- standers alleen gevraagd wiekomingen worden verleend ten toch wel de voorzitter van de behoeve van de Europese vluch- raad, luitenant-kolonel Oentoeng was. „Dat is een bataljonscom mandant van de presidentiële lijfwacht", had toen de com mandant van dit „tjakrabirawa"- telingenactie die in Nederland in het bijzonder is gericht op hulp aan Tibetaanse vluchtelingen, is verlengd van 21 november 1966 tot 16 januari 1967. De regering heeft besloten dat op 10 december 1966, de dag van de ondertrouw en op 10 januari 1967, de dag van het huwelijk van hare koninklijke hoogheid prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, de Nederlandse vlag met oranje wimpel van de rijksgebouwen zal worden uit gestoken. Tevens zullen op 10 januari 1967 de daarvoor in aan merking komende gevels van de rijksgebouwen worden verlicht. De minister van binnenlandse zaken heeft de commissarissen der koningin in gelijke zin een aanbeveling gedaan, die mede be stemd is voor de gemeentebestu ren. De raad van ministers en de staatssecretarissen zullen aan prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven op woensdag 4 januari 1967 een diner aanbieden in het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden. Het diner vangt aan om 20 uur. Het nieuwe Westduitse kabi net heeft donderdag na amper anderhalf uur debat zijn eerste nederlaag geleden. Een artikel van het wetsontwerp voor een financieringswet, die de econo mische rentelast van de land bouw ter hoogte van 140 mil joen mark op het bedrijfsleven zou afwentelen, werd met 214 tegen 152 stemmen en vijf ont houdingen verworpen. De ver tegenwoordigers van de midden stand én de landbouw stelden zich gezamenlijk tegenover de regering, die donderdag begon met het tweede beraad over de wetten op belastingverandering en financiering, die het grote tekort op de begroting 1967 moe ten wegwerken. De betrokken wetsontwerpen waren reeds doo.*Jo voormalige regering ingediend, maar intus sen door de parlementscommis sie aanmerkelijk veranderd. Bij de debatten waren ook oud-kan selier Adenauer en zijn opvol ger Erhard aanwezig. Deskundigen menen dat de voorgestelde maatregelen het tekort niet opheffen. Er zou dan nog steeds drie miljard mark tekort blijven. De vorige rege ring is op 27 oktober gestrui keld, omdat de liberalen belas tingverhoging van de hand wezen. Omstreeks half negen donder dagmorgen is op ongeveer 40 mijl ten noorden van Terschel ling de Scheveningse kotter Wil lem senior, Sch-225, met zijn kiel omhoog aangetroffen door de Katwijkse kotter KW-24. Nog geen tien minuten nadat de KW-24 deze ontdekking had gedaan, is de Sch-225 gezonken. Aan boord bevonden zich vol gens de havenautoriteiten (de monsterrol was niet in orde) ver moedelijk de 44-jarige schipper J. Hoek uit Katwijk, zijn broer de 47-jarige A. Hoek, eveneens uit Katwijk, de 29-jarige matroos Huibert Pronk uit Scheveningen, de 26-jarige zoon van een van de eigenaren, W. Korving uit Den Haag, de 16-jarige M. Ginder uit Scheveningen en de 23-jarige P. Haasnoot uit Katwijk. Direct nadat de kapitein van de KW-24 via Scheveningen-radio 'n S.O.S had uitgezonden, is uit D Buitenlandse waarnemers hel len steeds meer over tot de me ning dat de president wel dege lijk is ingelicht over plannen omtrent het „indammen van de macht van de generaals". De waarnemers betwijfelen of de president niet kan hebben voor zien, dat het niet tot ontvoeren beperkt kon blijven wegens de ^derzijdse haat tussen leger .n P.K.I. Voordat Soekarno zijn longe Amerika, Rusland en andere Jan den hebben overeenstemming be reikt over een ontwerp-verörag dat het gebruik van kernwapens in de ruimte verbiedt, zo heeft presi dent Johnson donderdag bekend gemaakt. Hij noemde dit verdrag, voorbe reid door de ruimtecommissie van de verenigde naties, een belangrij ke stap naar vrede en de belang rijkste ontwikkeling in de bewape ningsbesprekingen sinds het be perkte kernstopverdrag van 1963. Bij dit akkoord zijn kernproeven in de dampkring, de ruimte daar buiten en onder water verboden. Dit geldt echter niet voor onder grondse proeven. Frankrijk en China behoren tot de weinige lan den die het verdrag niet hebben onderschreven. In het nieuwe V.N.-verdrag wordt bepaald, dat in de ruimte geen kernwapens mogen worden gebruikt en dat alle landen vrije toegang hebben tot alle delen van de maan en andere hemellichamen. Dit slaat ook op de door de mens vervaardigde ruimte-installaties. Landen die naast Amerika en Rusland in de betrokken V.N.- commissie zitting hebben, zijn o.m. Engeland, Frankrijk, Brazilië, Hon garije en Albaniëë. President John son zei te verwachten dat de alge mene vergadering van de verenigde naties begin volgende week net verdrag in de vorm van een resolu tie zal goedkeuren. Hijzelf zou dit akkoord «van historische beteke nis" zo spoedig mogelijk door het Amerikaanse congres laten ratifi ceren. Men gelooft, dat overeenstem ming over een verdrag voor een verbod op de verspreiding van kernwapens eveneens vergevor derd is. Volgens welingelichte kringen zou de Sowj et-Unie voorlopig ermee ingestemd hebben, dat Westduitse deelneming aan dis cussies over kernstrategie binnen de Navo niet betekent, dat West- Duitsland toegang tot kernwa pens wordt gegeven. De moge rijkheid, dat West-Duitsland „e envinger aan de kerntrekker' zou krijgen is de voornaamste hinderpaal geweest voor de tot standkoming van een verdrag. Met een verdrag aangaande on dergrondse kernproeven is even wel nog geen noemenswaardige vorderingen gemaakt. De Sow- jet-Unie en de Verenigde Sta ten verschillen nog steeds van mening over de methoden om controle uit te oefenen op de na leving van een verbod in die zin. Terwijl de Russen nog steeds vinden, dat inspectie ter plaatse niet nodig is, achten de Amerika nen dit wèl nodig. invoer van deze produkten in moet gaan op de dag waarop de resolutie wordt aangenomen. De Griekse minister van scheepvaart heeft meegedeeld dat de veerboot „Irakiion", die woensdagnacht met ruim 280 passagiers en bemanningsleden bij het eiland Miios in nood ver- keerde, als verloren moet wor den beschouwd. De Irakiion meet 8.922 ton en is in 1948 als vrachtschip in Glas gow gebouwd. In 1964 is er een veerboot van gemaakt. Er kon den 300 auto's en 'duizend passa giers op. Het schip voer tussen Piraeus en Kreta. Het moet. ge zonken zijn bij het rotsachtige Cycladen-eiiand Falconera in de Egeïsche zee. Het was ruw weer. In de loop van de nacht bad het geseind dat *t zinkende was. Een ander schip was in minder dan een half uur op de aangogeven plaats, maar zag niets. Er is door meer schepen en ook door vlieg tuigen gezocht, zonder resultaat. Het aantal passagiers is niet precies bekend. Het plaatskaar- tenkantoor op Kreta heeft 165 kaartjes verkocht. Men kon ech ter ook aan boord betalen Dan zfln er nog de passagiers met een abonnement of met vrij vervoer. Er was een bemanning van zes tig. Een vliegtuig nam overleven den waar tussen wrakstukken van de veerboot. Het getal van passagiers plus bemanning werd later opgegeven als 266. Het vliegtuig had reddingsves ten uitgeworpen. Slechts 47 overlevenden zijn ge red. Donderdagochtend vroeg sein de het schip dat het zinkende was. Acht uur later ontdekten opspo ringsvliegtuigen ongeveer 19 km ten noordwesten van het eiland Milos de eerste schipbreukelin gen. Over de oorzaak is tot dusver bekend, dat de „Irakiion" heeft geseind, dat het grote schot voor het inrijden van vrachtauto's in de storm was afgerukt, waardoor het water de scheepsromp bin nenstroomde. Aan boord bevonden zich 206 passagiers en 75 bemanningsle den. Het schip was woensdag avond van de noordkust van Kreta vertrokken, op weg naar Piraeus, de haven van Athene. Onder de passagiers bevonden zich zakenlieden, dorpelingen, studenten, toeristen en Griekse soldaten. Er waren voorts talrijke personenauto's en met sinaasap pelen beladen vrachtauto's en verder hokken met kippen en varkens. Boeren wilden de die ren met het oog op Kerstmis naar Athene brengen. De Griekse minister van koop vaardij heeft donderdagavond in het parlement gezegd, dat de Irak- lio neen der beste schepen van de koopvaardij was. Het Griekse parlement heeft ge- eist, dat twee onderzoeken, een gerechtelijk en een technisch, zo spoedig mogelijk worden verricht en dat strenge straffen zullen wor den toegemeten aan eventuele schuldigen. De minister heeft later bekend gemaakt, dat de ramp met de Irakiion 225 doden en vermisten heeft geëist. Er zijn 46 overleven den. Terschelling een reddingboot ver trokken. Van de vliegbasis Val kenburg steeg een „Neptune" van de marine-luchtvaartdienst op. Ook de in de buurt van Ter schelling varende jager Hr. Ms. „Friesland" kreeg opdracht naar de opgegeven positie te vanen in de hoop overlevenden te kunnen oppikken. Later heeft de KW-24 gemeld dat een reddingboei en een on geopend reddingvlot van de „Wil lem senior" uit zee zijn opge haald. Tamelijk veel visserssche pen zijn in de buurt van de plaats, waar de Sch-225 is gezon ken. De kapitein van de KW-24 heeft gemeld dat het uit zee op gehaalde reddingvlot nog in de kist zat, waaruit men de conclu sie trok dat een en ander zo snel in zijn werk is gegaan, dat nie mand kans heeft gezien het red' dingvlot te gebruiken. De oorzaak is vermoedelijk het vastraken van het trawlnet. Het vissen met het ongeveer 12 me ter brede trawl- of kornet heeft al meermalen tot ongelukken op zee geleid. De „Willem senior" is een zusterschip van de Katwijkse kotter KW-2i9 Jacomina, die vorig jaar op zes mijl ten westen van IJmuiden onder soortgelijke omstandigheden omsloeg en zonk. De gehele bemanning werd toen gered. De „Willem senior"1 is 28 meter lang en eigendom van de gebrs. Korving in Scheve ningen. Het schip werd in 1963 op een werf in Zaandam ge bouwd. De tonnage bedraagt 110 brt. Engeland heeft donderdag avond de Veiligheidsraad voor gesteld een embargo af te kondi gen op de invoer van een twaalf tal goederen, die van vitaal be lang zijn voor de Rhodesische economie, In een ontwerpresolutie ver zoekt Engeland de raad om een besluit, waarbij de invoer in de landen-leden van de volkerenor ganisatie van asbest, ijzererts, ruw ijzer, suiker, tabak, koper, vlees en vleesprodukten, huiden en leer, afkomstig uit Rhodesië: verboden wordt. Engeland zegt in de ontwerp resolutie dat het embargo op de Judith Hart, woordvoerster van de Britse regering, heeft donder dagavond in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland zich er niet tegen zal verzetten als ook olie geplaatst wordt op de rijst van produkten, die bij wijze van strafmaatregel niet meer in Rho desië ingevoerd mogen worden. Judith Hart voegde hier aan toe, dat het olie-embargo in „aan vaardbare termen vastgelegd moest worden en wel zó, dat het niet zou leiden tot een confron- tati met andere mogendheden. Volgens de Amerikaanse mi nister van luchtmacht, H. Brown, hebben de Amerikaanse bom bardementen het vermogen van Noord-Vietnam om manschap pen en materiaal naar het zui den te zenden ernstig verzwakt. Sinds het begin van de bom bardementen in februari 1965 tot september 1966 zijn er vol gens de Amerikaanse minister meer dan 7000 vrachtwagens, 3000 spoorwagens, 5000 boten en schuiten en 5000 bruggen ver nietigd of beschadigd. Uit verhoren van gevangenen was gebleken, dat in Zuid-Viet- nam aangekomen Noordvietna- mese eenheden zware verliezen hadden geleden door luchtaan vallen, ziekten en desertie. In opdracht van de gemeente Rotterdam maakt de beeld houwster Charlotte van Pal- landt een beeld van koningin Wilhelmina, dat een plaats zal krijgen aan de rand van het park, aan de Westkade. De foto toont de schets van het beeld. Momnteel werkt de beeldhouw ster aan het ontwerp op 1/3 van de ware grootte; uiteinde lijk wordt het beeld 3 m hoog. Men hoopt het definitieve beeld dat in brons wordt vervaar digd, op 31 aug. 1967 te kunnen onthullen. VRIJDAG 9 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.35 11.54 Terneuzen 0.11 12.30 Hans weert 0.54 1.04 Walsoorden 0.54 1.13 ZATERDAG IC DECEMBER v.m. n.m. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Regen- en hagelbuien Wisselende bewolking met re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde en tijdens buien mogelijk stormachtige wes telijke wind. Geleidelijke daling van temperatuur. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.07 0.43 1.1 1.25 12.24 1.00 1.34 1.43 ZON MAAN op onder op onder Dec. 9 S.35 16.29 5.08 14.49 10 8.37 16.29 6.37 15.10 11 S.38 16.29 8.04 15.39 12 8.39 16.28 9.24 16.19 13 8.39 16.28 10.31 17.14 14 8.40 16.28 10.21 18.21 15 8.41 16.28 11.56 19.36

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1