Nu ook ^gouden horloges in de PMC /17B: /134r /GO: 52.- Liverpool kansloos in Amsterdam Bennie wil Je een stol kaas ut het vnistie Hoge temperaturen stimuleren rabies Spanje „in oorlog" met honden en on gedierte Ajax'-voorhoede draaide op volie toeren GELD VOOR SP0RTAGC0M00ATIES VAN NED. SPORT FEDERATIE Cfi albert; heijn Ratten Pistolen Termieten DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Clubprijs Clubprijs Oubprijs Clubprijs Clubprijs Vrouw vermoord Wielrennen Donderdag 8 december "(55 Geïnspireerd door het eclatant succes van de Valruz horloges [originele import uit Zwitserland] .heeft de PMC haar collectie uitgebreid. Nu keuze uit vijf prachtige uur werken met uiterste precisie. Nu kostbare gouden horloges voor verrassend lage prijs... 14 karaats gouden herenhorloge 17 Jewels. Bijzonder fraai, klassiek model met goudkleurige ge matteerde wijzerplaat. Bruine, echt krokodil- lenlederen Band. On breekbaar glas. Anti- magnetisch.Bnr.E-222, Vw f325.- 17 Jewels. Zeer sierlijk en gedistingeerd model^ met goudkleurige ge-\54V matteerde wijzerplaat. Fraai zwart matlederen bandje. Onbreekbaar glas.Anti-magnetisch. Bnr. E-232, Vw f250.- TOPKWALITEIT. Alle Valruz horlogos zijn uitge rust met een glyciduMialans, nivarox spiraal en neotalveer: een kwaliteitscombinatie die slechts bij dure horlogemerken voorkomt Kaal uitvoerige kleurenfolder in de winkel. Doublé heren horloge met datum 17 Jewels. Gedistin geerd model met 20 micron doublé kast. Extra plat. Stijlvolle wijzerplaat, centrale secondenwijzer. Auto matische datum. Luxe zwaï: lederen band. Anti-magnetisch. Bnr. E-130, Vw f125.- Doublé dameshor loge met saffier glas 17 Jewels. Charmant model met 20 micron doublé kast. Middel lijn slechts 19 mm. Glas met geslepen facetrand. Bijzonder fraai boxlederen band je. Anti-magnetisch. Bnr. E-140, Vw f 120.- Chromé heren horloge met datum 17 Jewels. Jeugdig sportief model met chromé kast, roestvrij stalen deksel, centrale secondenwijzer en met automatische datum aanwijzing. 't Horloge is waterdicht. Soepele „Tropic iiand". Anti- magnetisch. Bnr.E-135, Vw fl00.- Bnf. betekent bestelnummer, Vw Is de vergelijkbare winkelwaarde. Alle Clubprijzen te voldoen met f 52.- in PMC-cheques, de rest contant. In de Maas bij Maastricht is maandag het stoffelijk overschot gevonden van een 66-jarige weduwe uit Wandre bij Luik. De vrouw is in de vroege och tend van maandag 5 december door een 64-jarige man, met wie zij samenwoonde, gewurgd en daarna in de Maas geworpen. De oorzaak van deze moord moet gezocht worden in het feit dat de man op 4 december 's avonds dronken thuis kwam, waarna een twist is ontstaan. De vrouw verliet in de looa -van. de nacht het huis. Toen de man dit ont dekt had, is hij haar gevolgd. Hij kon haar ervan w.eerhouden in de Maas te springen. Daarop laaide de twist weer. .op,...In zijn woede wurgde de man de vrouw en wierp het lijk in het water. De Belgische politie, door de Maastrichtse politie geïnfor meerd over het gevonden stof felijk overschot, is gaan speuren en heeft woensdag de 64-jarige man aangehouden, die na een ondervraging van drie uur de moord bekende. Slechts de mist kon Liverpool nog redden. Een wanhopige Ron Yeats machteloos tegen Cruyf- fie was daartoe niet meer in staat. Een radeloze Roger Hunt één van de elf die Engeland de wereldtitel bracht miste daartoe de mogelijkheden. Niet Liverpool was naarmate het schuttersfestijn in het Olympisch stadion zijn einde naderde Ajax' eerste tegenstander. De dreigen de mist, die de met spanning te gemoet geziene ontmoeting tot een schimmenspel ging maken, vreesden de Amsterdammers, meer nog dan de fel strijdende ploeg uit de stad aan de Mersey. Tommy Smith, door de arbiter Antonnio Sabadella officieel ge waarschuwd, voerde zijn felle acties tevergeefs uit. Geoffrey Strong's veelal aan de grenzen van hetgeen sportief aanvaard baar is overschrijdend ingrijpen, leken zinloos. Een groots spelend Ajax declasseerde de roemruchte tegenstander, in 1954 F.A.-cup- winnaar en een jaar later over tuigend kampioen. De mist won het jjuist niet van de schimmen- spelers in de luidruchtige kuip van een ongekend geestdriftig Olympisch stadion. Een ondub belzinnige 51 zege bracht Ajax met één voet in de kwartfinales van het toenooi om de Europese beker voor landskampioenen. Het was een grote dag in de geschiedenis van het Nederland se voetbal. Een dag, die de on gekend verwende Ajax-suporters de „klassieke", 21-overwinning, die Nederland in 1913 op Hout- rust tegen leermeester Engeland, in herinnering bracht. Ian St. John en Roger Hunt hadden het bij aankomst op Schiphol al gezegd. „Ajax moet met zoveel internationals een sterk team hebben." Het waren eerder vriendelijke dan volko men gemeende woorden. Na de „beschamende" les in Amsterdam zullen de groten van het hoog geroemde Liverpool die woorden herhalen. De 22-jarige Cees de Wolf, die de onprettige taak kreeg ter elf der ure sterspeler Piet Keizer te vervangen, toonde niet de minste vrees voor het geroutineerde team uit Engeland. De Zaankan- ter, die lVa jaar geleden nog voor de amateur eerst klasser Purmer- steyn uitkwam, had zelfs een be langrijk aandeel in de onver wacht grote zege van de club uit de Meer. Hij scoorde snel een eerste doelpunt en toonde zijn teamgenoten, dat geen tegenstan der bü voorbaat onoverwinnelijk is. Bekwaam maakten de Ajacie- den gebruik van de mogelijkheid, die de lang niet hechte defensie van Liverpool hen bood. De 40 voorsprong, die de Amsterdam mers vóór de rust opbouwden, was op zich al een prestatie van groot formaat. De omstandigheid, dat Rinus Michels' pupillen, na de hervatting ondanks een ononder broken Engels offensief, het ver schil van vier treffers wisten te handhaven is zeker niet minder indrukwekkend. Ajax dankte zyn triomf aan gave doelpunten, niet aan gele genheidstreffers. De wyze waar op Sjaak Swart bijvoorbeeld het tweede Amsterdamse doelpunt voorbereidde, was op zich al een schoonheidsprys waard. In vloei ende bewegingen passeerde hy langs de lijn drie tegenstanders. De pass naar Johan Cruyff was op de decimeter nauwkeurig. Weliswaar had doelman Lawren ce op het schot van de Neerlands meest besproken voetballer nog verweer. Hy kon toch niet voor komen dat Klaas Nuninga de terugspringende bal inschoot. Slechts van één doelpunt kan men zeggen dat de veine er niet vreemd aan was. Dat was de tref fer die Liverpool in de laatste seconde een troostprijs opleverde. By een verwarde situatie voor het doel van Ajax was Lawler juist iets dichter by de bal dan drie tegenstanders. Het schijnbaar onmogelijke werd bereikt. Niet Liverpool, start volgende week woensdag op Enfield Road als de voornaamste kanshebber, doch Ajax. Gemak kelijk zullen de Amsterdammers het niet krijgen. Voor eigen pu bliek is de ploeg van Bill Shank- ley 'n uitzonderlyk sterke tegen stander. Daarbij komt nog dat de Engelse kampioenen gedwongen zijn, zich onmiddellijk in de ogen i van de gehele voetbalwereld te rehabiliteren. Desondanks ge tuigt manager Shankley's opmer- ging na afloop „in Liverpool ma ken wij zeven doelpunten" veel zin voor werkelijkheid. St. John van Liverpool kopt de bal in de richting van 't Ajaxdoel. CELTIC—FC NANTES 3—1 Voor ruim 30.000 toeschouwers, die de ijzige wind hadden getrot seerd, heeft Celtic Glasgow zich woensdagavond op eigen terrein geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Schotten zegevierden met 31 over de Franse kampioen Nantes. De eerste ontmoeting was even eens in een 31 zege voor Celtic geëindigd. (AD VEKTilh ANDERLECHT DOOR DUKLA PRAAG GEWIPT Dukla Praag heeft de kwartfi nales van t toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe nen bereikt. Na de 41 zege in de thuiswedstrijd zegevierden de Tsjechen gisteren in Brussel we derom, nu met 2I over An- derlecht. Het bestuur van de Nederlandse sportfederatie heeft voor de derde keer in 1966 gelden uit de sporttoto beschikbaar gesteld voor een aan tal sportaccomodaties tot een to taalbedrag van f 616.000. Van dit bedrag van ruim zes ton is f 221.000 bestemd voor de acco modates van veertig sportvereni gingen en de resterende som van 395.000 is toegekend ten behoeve van de bouw van vijf sporthallen, een sociaal-cultureel centrum en voor de verbetering van een sport- accomodatie. Het gemeentebestuur van Delf zijl heeft besloten een bestaande boerderij te verbouwen tot sport hal, die afmetingen van 22,50 x 42 x 7,50 meter zal krijgen. Het feit dat Delfzijl een der snelst groeien de industriekernen in het noorden des lands is, waar de totstandko ming van een goede binnenspoit- accomodatie noodzakelijk wordt geacht, heeft mede de doorslag ge geven bij de beslissing van het be stuur van de Nederlandse sport federatie. Als bijdrage uit de toto opbrengst ontvangt de gemeente Delfzijl een bedrag van 751000, waarvan f 25.000 ais renteloos du. (Van ohm correspondent) MADRID Er komen slechts sporadisch gevallen van hondsdol heid voor in Spanje, maar met de zomerse temperaturen van 90 graden Celsius kan deze gevaarlijke ziekte zich sneller verspreiden. Alle hondeneigenaren zijn dan ook verplicht ééns per jaar hun dieren tegen de „rabia" te laten inenten. Toch is er altijd een groot aantal loslopende honden, dat aan de vaccinatie ontsnapt, terwijl juist die zwervende „vuilnisbak-rassen" gemakkelijker besmet worden. In Spanje is men werkelijk bang voor dezo ziekte, die altijd latent is. het „goed voor de Engelsen", die beschuldigt ven overdreven dime] In Madrid lopen naar schatting 15.000 honden rond. Voor 5000 daarvan wordt belasting betaald, 10.000 hebben wel een baas, maar die betalen géén belasting terwijl maar liefst 20.000 honden geen eigenaar hebben. De specialist in honds dolheid ls de veearts don Artnro LApes Arruebo. hoofd van do gemeentelijke dienst voor do bestrijding van die slokte. Hij heeft een systeem ontworpen, waarbij elke ingeënte hond een vaccin- bewijs krijgt. Elk jaar kan de veearts daarop een nieuwe vaccinatie aante kenen. Het dier moet In zyn halsband hetzelfde nummer dragen als op het gemeentehuls ls vastgelegd. Men hoopt weldra de 20.000 loslopende honden uit te roeien ten gunste van de volks gezondheid. Loslopende honden worden in Spanje door een hondenmepper met een lasso gevangen, een systeem, dat uit de tijd der Westgothen dateert! Zo'n man is in gemeentelijke dienst en heeft tot taak, alle loslopende honden naar het asiel te brengen. Worden ze daar niet binnen een dag door hun eigenaar afgehaald, tegen betaling van een flinke boete, dan worden zy afgemaakt. Het vangen door middel van een lasso beu hoort tot de nlet-wrede systemen. De gemeente Madrid denkt nu méér hon- denmeppers aan te trekken, terwijl mis. schien ook de „schietmethods" aan- genomen wordt. De grijze rat kwam Spanje binnen met de invasie van Napoleon. Hij kan vijftig verschillende ziekten direct of indirect overbrengen: o.a. tyfus, pest, de varkenspest, hondsdolheid, kinder-, verlamming of ingewandsinfecties. Ma- drids rattenspecialist, professor Piedroi» Gil schat de schade, die elke rat voor. zijn voeding per jaar aanricht op acht gulden! Onder Madrids mooie lanen leefden tot een maand geleden 3'/» mil joen van dat ongedierteDe gemeen telijke organisatie voor de volksge zondheid begon in mei drastisch aaré een grootscheepse ratten-bestrijding. en wel over een oppervlakte van Ölu vierkante meter. Twee miljoen pesetas werden besteed aan 50 ton rattenkruid. Men hoopt voorlopig de mooie Spaanse hoofdstad te hebben bevrijd van d» ratte nplaag. Het „schlet-systeem" dient voor het vangen van gevaarlijke of dolle honden, en bestaat uit een capsule voorzien van •en soort Injectienaald, die met een pis tool in het achterwerk van het dier ge. schoten wordt, waardoor een vloeistof ingespoten wordt, die hem onmiddellijk verlamt Pas werd in Sevilla dit sys teem met succes toegepast op een dolle hond, die direct daarna kon worden op gepakt en afgemaakt. Tot nu toe wordt het toegepast op vechtstieren. Men zal opmerken, dat het geschatte aantal honden van 13.000 op de bijna 2i/, miljoen inwoners gering is. Inder daad hebben de Spanjaarden over het algemeen geen dierenliefde in de vorm van het zelf houden van huisdieren. Weinigen houden er een hond op na, omdat zy behoefte aan gezelschap heb ben. Men bezit een hond als waak- of trekdier (aan een touw onder een kar gebonden), en een kat om muizen te vangen. Bovendien vinden talrijken het „belachelijk", een man met een hond aan een riem te zien wandelen. Men is daar niet aan gewend, en beschouwt In Alicante zijn het termieten, die enorme schade aanrichten aan alles wal: hout is. Nu heeft de gemeente 17 mil joen pesetas uitgetrokken voor de beu strijding van de termieten, alsmede voor de reparatie van 200 woningen, die me» overheidssteun waren gebouwd. Al heb houtwerk van die huizen was door da niets ontziende insecten totaal doorge knaagd. In het voorjaar verkopen de drogisterijen in Spanje enorme hoeveel heden vloeistoffen voor de insectenver delging. De damestijdschriften raden steeds weer aan, vooral ter gelegenheid van de grote schoonmaak kasten, vlie ringen en moeilijk bereikbare hoekje» grondig met „insecticines" te bewerken. Het warme klimaat draagt er toe bij. dat alle ongedierte zich snel vermenig vuldigt. In de meeste Spaanse huizen worden dan ook jaarlijks de muren op nieuw gesausd. Men verkeert in da waan, dat papieren behang een grage voedingsbodem vormt voor wandluizen. Men is gewend, de tegelvloeren met' chloorwater te dweilen. Men moet inl een warm land altijd op zijn hoede zijné Aan het gemeentebestuur van voorschot en 50.000 a fonds per- Krimpen aan de IJssel is een be drag van 75.000 uit de toto-op brengst toegekend als tegemoet koming in de kosten van de bouw van een sporthal. Van dit bedrag is 25.000 uitgekeerd als renteloos voorschot en f 50.000 a fonds perdu. Het plan omvat de bouw van een ha! met de afmetingen 22 x 42 x 7 meter. Het gemeentebestuur van Smal- lïngerland heeft besloten over te gaan tot de bouw van een eenvou dige sporthal (afmetingen 25 x 42 x 7 meter) om in de bestaande be hoefte te voorzien. Mede gelet op het feit dat door de verwezenlijking van dit plan het relatief grote aan tal leden van zaalsportverenigin gen gelegenheid zal krijgen hun tak van sport volledig te beoefenen en gezien de belangrijke bijdragen van de gemeente en het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, heeft het bestuur van de N.S.F. besloten aan het ge meentebestuur van Smallingerland ten behoeve van de bouw van eon sporthal te Drachten een bijdrage van 50.000 a fonds perdu uit de toto-opbrengst toe te kennen. Aan het gemeentebestuur van Gendringen is een bedrag van 40.000 a fonds perdu uit de toto opbrengst verstrekt als tegemoet koming in de kosten van de bouw van een sporthal. Deze hal krijgt de afmetingen 22 x 42 x 7 meter, terwijl een toeschouwersaccomoda- tie voor 450 personen is ontwor pen. Aan het gemeentebestuur van Deurne is een bedrag van f 100.000 uit de toto-opbrengst verstrekt- voor de bouw van een sporthal,' waarvan 50.000 als renteloos voorschot en 50.000 a fonds per- du. Deze gemeente had tot nu toe slechts de beschikking over één gymnastieklokaal. Het te bouwen tweede gymnastieklokaal zal wor den uitgebreid tot sporthal. Na vergroting zal de sportzaal in het sociaal cultureel centrum in Pannerden afmetingen krijgen van 13 x 22 x 7 meter, waardoor de zaal geschikt zal zijn voor de be-' oefening van volleybal, badminton, tafeltennis, gymnastiek en Judo. Door een geïsoleerde ligging heeft Pannerden slechte verbindingen met omliggende gemeenten en is men vrijwel volledig op de eigen gemeenschap aangewezen. Mede gelet op het voorgaande heeft het bestuur van de N.S.F. besloten aan het gemeentebestuur van Panner den een bedrag van f 35.000 a fonds perdu te verstrekken als een bijdrage in de meerkosten, die zijn verbonden aan de vergroting van de sportzaal. Tenslotte heeft het N.S.F.-be- stuur besloten aan het gemeentebe stuur van Middelburg een bedrag van 20.000 a fonds perdu uit de toto-gelden toe te kennen voor de verbetering van de sporthal. Deze bijdrage is verstrekt als erkenning van het belang voor het genomen initiatief, hetwelk heeft geleid tot het construeren van kleine sport hallen. Verder kreeg de r.k. voetbalver eniging Clinge voor de aanleg van verlichting 4500. Rudi Altig en Ren/ wonnen zesdaagse van Zürich Peter Post en Fritz Pfenninger hebben dinsdag op de laatste avond van de 14de zesdaagse van Zürich hun voorsprong niet kun nen behouden. In de laatste fase van de strijd werden zij voorbij gestreefd door het Westduitse koppel Rudi Altig en Renz, die een ronde voorsprong wisten te nemen. De eindstand luidt: 1. Rudi Altig /Renz (W.-Dld.) 291 punten. Op één ronde2. P. Post/Fritz Pfenninger (Ned./ Zwts.) 349 punten; 3. Bugdahl/ Sercu (W. Did./Belg.) 148 pun ten; 4. Lykke/Eugen (Denemar ken) 125 punten;

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5