V.N. behandelt heden kwestie-Rhodesië Steun voor koning Hoessein Het eigen risico in de ziekenfondsverzekering ANTI-INFLATIE MAATREGELEN IN ZVID-AFRKA Televisietoespraak van Wilson HET WEER DONDERDAG S DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6834 Het plebisciet in West-Irian Soekarno raadpleegt prof. Tinbergen Kritiek op begrotingsgelden voor president Soekarno GEMISTE KANSEN Beroep van Rhodesië op veiligheidsraad Brown naar New York Britse koningin-moeder in het ziekenhuis Gesprek met regering waarschijnlijk vrijdag 9 a 10 miljard extra voor oorlog in Vietnam TWEEDE KAMER Het proces-Dhani Wijziging huurwet De Arabische landen en West-Duitsland Koning en koningin van Nepal naar ons land Depressiefront Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Franlc bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sande Redactie- en Administratieadres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kieine Advertenties" (géén Handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.ni. 2 uur. Voor' het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De tijd voor een onderlinge re geling van het Rhodesische vraag stuk is nu verstreken. Wij zijn tot het alleruiterste gegaan van wat onze beginselen ons toestonden, maar Smith heeft een weg geko zen die bezaaid is met onoverzien bare consequenties, en hij weet dat heel goed, zo verklaarde dins dagavond de Britse premier Wil son in een toespraak voor de tele visie, die hij oorspronkelijk maan dag zou houden maar als gevolg van de kennelijk toch nog onver wachte verwerping door het Rho desische kabinet van de jongste Britse voorstellen, een dag uitge steld. Wilson onthulde dat Engeland eerder dit jaar Rhodesië een sa mengaan in een unie had aange boden als mogelijke uitweg uit de crisis. Zij zouden dan, totdat in Rhodesië een meerderheidsrege- De Indonesiclie minister van binnenlandse zaken, luitenant- generaal Basoeki Rachmat. heeft maandag in het parlement ge zegd dat er in 1969 geen volks stemming in West-Iran zal wor den gehouden, omdat de bevol king van dit gebied geen plebis ciet wenst. Zoals bekend heeft minister van buitenlandse zaken Adam Malik in augustus met nadruk verklaard dat de- Indonesische regering haar internationale ver plichtingen zal nakomen. De uitlating van minister Rachmat heeft in Djakarta dan ook verbazing gewekt, al is in het verleden al meer gezegd dat er geen volksstemming zal wor den gehouden omdat de bevol king van West-Irian deze niet zou wensen. West-Irian werd in 1963 na een kort tussenbewind van de V.N. door Nederland aan Indonesië overgedragen na de toezegging van Indonesische zijde dat uiterlijk in 1969 de bevol king zich over haar toekomst zal uitspreken. President Soekarno heeft de Indonesische economische situa tie dinsdag in zijn paleis in Dja karta besproken met de Neder landse economische deskundige, prof. J. Tinbergen, die enige dagen tevoren in Djakarta was aangekomen. Prof. Tinbergen, die dit jaar al eerder besprekingen met het Indonesische staatshoofd heeft gevoerd, verklaarde later tegenover het nieuwsbureau An- tara dat de decentralisatie van de Indonesische economie zeer geschikt is. Zij moet echter ge synchroniseerd worden met de Indonesische planning als geheel, zo meent hij. Prof. Tinbergen heeft ook deel genomen aan het overleg over de nationale begroting voor 1967, de eerste Indonesische begroting sedert vele jaren die in even wicht is. Een vooraanstaand Indonesisch parlementslid, Rahlan Ranoewi- hardjo, heeft woensdag scherpe kritiek geoefend op de bedra gen, die in de begroting voor 1967 voor de president zijn ge reserveerd. Opmerkend, dat meer dan 40 miljoen roepia voor de presidentiële huishouding en meer dan 83 miljoen voor „an dere presidentiële instellingen" zijn uitgetrokken vroeg Dahlan of „alle behoeften van de vrou wen van de president" door de staat worden bekostigd. Hij stel de hiertegenover de 400.000 roe pia die aan het universitair on derzoekingswerk wordt toege dachu ring was gevestigd, een land heb ben gevormd waarbij Rhodesiërs, zowel blanken als Afrikanen in Britse parlement zouden zijn ge kozen met volledig stemrecht, terwijl Rhodesië zelf gerechtigd zou zijn gebleven tot binnenlands zelfbestuur. „Ik meen wel te mogen zeggen dat dit een ongeëvenaard edel moedig aanbod is geweest in de geschiedenis van Engeland en het gemenebest", aldus de Britse regeringsleider. De Rhodesische premier had dit echter verworpen „zoals hij en zijn collega's nu ook de eervol le regeling hebben verworpen die wij vorige wc-ek uitwerkten." Het Rhodesische kabinet klem de zich vast aan „een onwezen lijke, onwettige, niet-erkende on afhankelijkheid, hoewel wij hem (Smith) een gemakkelijke en eer volle uitweg hebben geboden uit de moeilijke positie waarin hij zich door zijn roekeloze optreden heeft gebracht, hoewel Rhodesië tegen het volgend voorjaar onder zijn leiding volledige wettige on afhankelijkheid had kunnen ver krijgen en tevens met al die na tuurlijke hulpbronnen, ongeken de welvaart." Smith had na de besprekingen op de kruiser „Tiger" in Gibral tar als toekomstig premier van boord kunnen stappen, gemach tigd tot vorming van een rege ring op brede basis waarvan niet alleen enkele van zijn huidige medewerkers, maar ook verschei dene blanke en Afrikaanse Rho desiërs van aanzien, „over wier ramen wij het eens waren gewor den", deel zouden hebben uitge maakt. Van de lange lijst van Smith gemiste kansen was deze wel de meest tragische, aldus Wilson. In een communiqué van het Britse ministerie van gemene bestzaken wordt premier Smith uitgedaagd, de televisierede van premier Wilson door de Rhode sische televisie te laten uitzen den. In elk geval za] de Britse televisie de rede van Smith op 'n persconferentie in Salisbury in haar geheel herhalen. De Rhodesische regering heeft de veiligheidsraad verzocht een ver tegenwoordiger toe te laten om haar standpunt uiteen te zetten. Zij is van mening, dat als het verzoek van Engeland geldig wordt geacht, hieruit volgt dat Rhodesië een zelfstandige staat is. Mocht Enge land staande houden, dat het ge schil een binnenlandse aangelegen heid is, dan kan er volgens de Rhodesische regering geen rechts geldige basis zijn voor het toepas sen van sancties. De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, is dinsdagavond in New York aan gekomen om het Britse verzoek aan de Veiligheidsraad toe te lichten om bepaalde sancties tegen Rhodesië dwingend voor te schrijven. Volgens Britse kringen in New York zal Engeland van zijn veto recht gebruik maken, indien in de raad zou worden voorgesteld het minderheidsbewind van pre mier Ian Smith met krachtiger middelen aan te pakken. De bij eenkomst van de Veiligheidsraad is vastgesteld op donderdagavond 23 uur Ned. tijd. Men verwacht dat minister Brown het debat zal openen. De nieuwe Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft in Bonn zijn mi nisterie overgenomen van zijn voorganger, dr. Schroder (r.). Het Jordaanse huis van afge vaardigden heeft woensdag zijn trouw en aanhankelijkheid aan koning Hoessein bevestigd en zich achter de regeringspolitiek ge steld. Inzake de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Sammoe op 13 november zegt het huis trots te zijn op de „edele houding" die koning Hoessein heeft aangeno men. Het huis gaf hiermee ant woord op de troonrede die koning Hoessein vorige week vrijdag bij de opening van de nationale ver gadering uitsprak. POGING OM REGERING OMVER TE WERPEN Intussen wordt uit Damascus gemeld dat het Syrische staats hoofd, Noeredding el-Atassi, gisteren de Jordaanse bevolking heeft aanbevolen de regering om ver te werpen. Hij beschuldigde het huidige Jordaanse bewind van het „in bescherming nemen van de Israëlische achterhoede". Jordanië heeft onlangs de Ara bische commando's, die overval len doen op Israël van Jordaans grondgebied, de wind uit de zei len genomen. De koning verbood de Palestijnse bevrijdingsbewe ging, die haar basis in Cairo heeft, in Jordanië, waar de mees te Palestijnse vluchtelingen wo nen, te opereren. Vorige maand beschuldigde Jordanië de Syrische autoriteiten van 't ophitsen van demonstran ten in Jordaanse steden, die wa pens eisten na de aanval op Sammoe. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland is woensdag opge nomen in het „King Edward VII" ziekenhuis te Londen voor een onderzoek, waarvan de aard niet is bekendgemaakt. Verwacht wordt dat 66-jarige moeder van koningin Elizabeth twee dagen in het ziekenhuis zal blijven. Laurance Rockefeller, telg van één der rijkste families van Amerika loopt hier door c'.'n van de armste sloppen van New York in Oost-Harlem waar hij gaat wonen als vrij williger bij de „Vista", de „vrij willigers in dienst van Ameri ka". De 22-jarige neef van gouverneur Rockefeller zal zijn krachten wijden aan de Pororicanen in de wijk. Het gesprek tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de regering over de loonpoli tiek in 1967 zal waarschijnlijk vrijdag in Den Haag plaats vin den. Dit heeft de heer A. de Boon, vice-voorzitter van het N.V.V. gistermiddag medege deeld tijdens een vergadering van de bondsraad van de Neder landse bond van vvoersperso- neel in Utrecht. President Johnson heeft dins dag bekendgemaakt, dat hij van plan is het congres negen a tien miljard dollar extra te vragen ter dekking van de kosten van de oorlog in Vietnam tot 30 juni 1967. Sprekend tot verslaggevers na besprekingen met de Ameri kaanse minister van defensie McNamara, zei Johnson, dat de aanvullende gelden de totale uitgaven voor het lopende be grotingsjaar op 67 a 68 miljard dollar zouden brengen (onge veer 240 miljard gulden). Het kabinet heeft besloten geen uitvoering te geven aan het voornemen om over te gaan tot de invoering van een eigen risico in de ziekenhuisverpleging in de vorm van een verplichte bijbetaling. Het zogenaamde „tientje van Veldkamp", de bij betaling van tien gulden per verpleegdag bij opname in een ziekenhuis gedurende dertig da gen, is dus van de baan. Dit is woensdagmiddag mee gedeeld in de Tweede Kamer. Zoals bekend was vanuit de kamer tegen dit voornemen van minister Veldkamp (sociale za ken -en volksgezondheid) ernstig Getuigen hebben woensdag het militaire tribunaal in Djakarta ver teld dat de gewezen vice-lucht- maarschalk Omar Dhani, die te rechtstaat op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar okt.ober, al maanden voor de coup het plan koesterde zich bij de communisten aan te sluiten. Vice-luchtmaar- schalk Leo Wattimena sprak over bijeenkomsten van hoge lucht machtofficieren tussen juni en ok tober vorig jaar, tijdens welke Dhani had gewaarschuwd voor een samenzwering van een raad van generaals en zichzelf als kandidaat voor het presidentschap had beti teld. Commodre Augustinus And-Oko, voormalig onderbevelhebber van de luchtmacht en nu ook onder arrest, deelde mee dat China de Indonesi sche luchtmacht 25.000 lichte wa pens ter beschikking had gesteld en dat hij en Dhani in september vorig jaar naar Peking waren ge gaan om daarover te praten. Een derde getuige, commodore Igna tius Dewanto, die eveneens in de gevangenis zit, vertelde dat hij met de levering van wapens aan de communisten was belast. Het pro ces wordt vandaag voortgezet. bezwaar ingebracht. Het kabi net heeft de centrale raad voor de volksgezondheid en de zie kenfondsraad gevraagd zo spoe dig mogelijk een interim-advies uit te brengen over een op kor te termijn wel verantwoorde in voering van enige vorm van bij betaling. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering, die thans nog 5,8 procent bedraagt, zal met ingang van 1 januari gebracht worden op 6,6 procent. De Tweede Kamer heeft gis termiddag goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijzi ging van de huurwet. Alleen de heer Voogd (boerenpartij) wens te geacht te worden te hebben tegengestemd. Z.i. wordt het eigendomsrecht door dit wets ontwerp te veel aangetast. In snel tempo ging een groot aantal wetsontwerpen onder de hamer door, waaronder 14 tot naturalisatie van in totaal 357 personen, een ontwerp van rijks wet tot goedkeuring van de op 15 december 1958 te Parijs ge sloten Europese overeenkomst betreffende de uitwisseling van programma's door middel van televisiefilms en het wetsont werp tot regelen inzake de op heffing van de raad voor het rechtsherstel. De secretaris-generaal van de Arabische liga raadpleegt op het ogenblik de lidstaten van deze or ganisatie over eventueel herstel van de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland. Deze werden in mei van het vorig jaar op initia tief van Egypte door de Arabische landen, met uitzondering van Tu nesië, Libië en Marokko verbro ken toen de bondsrepubliek en Israël diplomatieke banden op am bassadeursniveau aanknoopten. Naar aanleiding van een be richt uit Katmandou (Nepal) be vestigt de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag, dat koning Ma- hendra en koningin Ratna van Nepal door H. M. koningin Ju liana zijn uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. Een da tum voor het bezoek is nog niet overeengekomen. Een bekend making zal gelijktijdig door bei de landen worden gedaan. In het betreffende A.F.P.-be- richt wordt gezegd, dat het in de bedoeling ligt, dat het bezoek in april a.s. zal plaatsvinden. De Zuidafrikaanse regering heeft ter bestrijding van de in flatie een aantal maatregelen aangekondigd, die zullen worden genomen, waaronder beperkin gen van het bankkrediet en een soepeler toezicht op de invoer. De regering zal op selectieve basis ook een prijscontrole instel len als onderdeel van haar strijd tegen de inflatie, die de laatste twee jaar het land is binnenge drongen. Tot de maatregelen, die namens de regering door de minister van financiën, dr. Eben Donges, en de minister van economische za ken, dr. Nicolaas Diederichs, wer den afgekondigd, behoort ook de vervroegde afbetaling van bui tenlandse leningen. Indien het nodig zou zijn, zou den bij de komende begroting, in maart van het volgend jaar ver dere fiscale beperkingen worden bekendgemaakt. De regering zal haar uiterste best doen haar uit gaven zo laag mogelijk te houden, maar wil dit niet doen ten koste van de nationale veiligheid. De beide ministers hebben een dringend beroep gedaan op de provinciale en gemeentelijke overheden en op het bedrijfsleven, hun uitgaven tot een beslist mi nimum te beperken. De idee een algemene prijscon trole in te stellen heeft de rege ring verworpen, maar zij zou in grijpen zonder aanwijsbare re denen de prijzen worden ver hoogd. Het toezicht op de invoer van bijna alle verbruiksartikelen zal worden verzacht, zodat men een kleinere geldcirculatie, 'n scher pere concurrentie en een gelijk matiger prijsverioop zou kunnen verkrijgen. Bij IJsland is een zeer diepe depressie aangekomen, die lang zaam naar het oosten trekt. Het frontensysteem van deze depres sie heeft de Britse eilanden be reikt en trekt regelmatig verder naar het oosten. Dit frontensys teem zal donderdag in de loop van de dag ook onze omgeving bereiken. Dit heeft in de eerste plaats een geleidelijke toene ming van de wind tot gevolg, die uit zuid tot zuidwest waaiend, in het binnenland tot matig en aan de kust tot krachtig zal toe nemen. Verder wordt er donderdag van het westen uit regen ver wacht, die in het binnenland mogelijk door natte sneeuw voor afgegaan wordt. De temperatu ren zullen in het grootste deel van het land vandaag evenals woensdag slechts enkele graden boven het vriespunt liggen, maar in het westen wordt in de mid dag enige stijging van de tem peratuur verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanwakkerende wind Veel bewolking met van het westen uit regen, in het binnen land mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Tot matig of krach tig en langs de kust tot hard toe nemende wind tussen zuid en zuidwest. Vooral in het westen van het land enige stijging van temperatuur. DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 9 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden S DECEMBER v.m. n.m 10.34 11.10 11.44 11.53 11.14 11.50 12.24 12.33 DECEMBER v.m. 11.35 0.11 0.54 0.54 n.rn. 11.54 12.30 1.04 1.13 ZON MAAN op onder op onder Dec. 8 3.34 16.29 3.42 14.32 9 8.35 16.29 5.0S 1149

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1