PROVINCIAAL NIEUWS slijterweet welke I „Onduidelijke" politiek in Nederland MARXISTISCHE LEER VOOR DE LUCHTMACHT PROF DR. ZIJLSTRA IS GEEN „WONDERDOKTER" Dhani handelde in opdracht van Soekarno UW Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 december Terneuzen Axel Breskens Bruinisse Goes Kloosterbalsem Hulst Kruiningen Retranchement Zaamslag Zwaar bewaakt President was op de hoogte rauwe hoest ABDIJSIROOP Nasoetion ontsnapte Alleen een „zuivering Links of rechts? Ziekenwagen nodig Regering feliciteert prof. mr. P. J. Oud Deputatie van scholieren bij huwelijk van prinses Margriet Bij loting zijn 22 scholieren van de 2360, die zich aanmeldden, uit gekozen om de deputatie te vor men, die de huwelijksplechtig heid van prinses Margriet in de St. Jacobskerk in Den Haag op 10 januari zal bijwonen. Het zijn allen jongens en meis jes, die op 10 januari jarig zijn. Uit Zeeland zijn aangewezen Laura Kruys Voorberge (12) uit Goes en Jaap Donze (14) uit Schoondijke. De 22 scholieren komen met be geleiders op 9 januari naar Den Haag. Ze zullen door minister Diepenhorst worden ontvangen. Na in Scheveningen te hebben overnacht, gaan alleen de scho lieren op de trouwdag naar de kerk. De begeleiders kunnen de plechtigheid op de televisie vol gen. Commissie Contact Zeevarenden „Een zeemanshuis in Terneu zen?" Zo luidde de titel van een ingezonden stuk in ons blad, nu precies een jaar geleden. Het ein digde met: „Als Terneuzen binnen enkele jaren een zeehaven van allure wordt, dient er in deze ha venstad een zeemanshuis te komen, waar de zwervers van de wereld zeeën enkele uren gezelligheid, vriendelijkheid en begrip kunnen vinden. Een gedachte ter overwe ging in deze donkere weken rond Kerstmis en nieuwjaar". Nu, in de donkere dagen vóór Kerstmis 1966, een jaar na dit schrijven, was er een persconferen tie in hotel „Des Pays-Bas" waar vertegenwoordigers van alle ge zindten bijeen waren om daadwer kelijk een nog meer omvattende taak op zich te nemen en verder tot een goed resultaat te brengen. De heer H. A. M. A. de Meijer zei dat het motief dat hen had sa mengebracht, nu ook de stimulans vormde voor het werk dat werd ondernomen, n.l. belangstelling en verantwoording voer anderen. De aanwezigen waren van oor deel dat men de groep zeevaren den, die een belangriik deel van de kanaalzonegemeenschap uitmaakt, "niet zonder meer voorbij kan gaan. Het zeeliedenwerk in de kanaalzo ne moet men zien als een stuk noodzakelijk werk. Daartoe zal een stichting in het leven worden ge roepen op een basis van donateurs, van belangstellende bedrijven en Instanties en allen die met het doel sympathiseren. Vrijwilligers en vooral jongeren vol activiteit en Initiatieven zullen een aandeel in het werk kunnen hebben. Het grote doel is de totstandkoming van een comfortabel tehuis voor zeelieden van alle gezindten. Men gaat van start met een kerstaktie. Deze zal bestaan uit een attentie van de kanaalzonege meenschap aan de bemanningen van alle binnenlopende schepen op de eerste en tweede Kerstdag, oudejaars- en nieuwjaarsdag. Het werk zal zich niet beperken tot de zeelieden. Enkele gezinnen hebben aangeboden een buiten landse arbeider, waarvan er zeer velen in onze gemeente werkzaam Zijn, aan de kerstdis te ontvangen. De commissie wil hierin graag bemiddelen, hetzij voor een buiten landse werknemer of een zeeva rende, die men wil ontvangen of die men tijdens de feestdagen wil bezoeken. Voor dit „gastvrijheids contact" kan men telefonisch op no. 2248 de nodige inlichtingen krijgen. (Ds. Gispen). En uiteraard worden ook medewerkers gezocht met kennis van vreemde talen. Het is een begin en wij vestigen graag de aandacht op het werk dat in deze donkere dagen van start gaat en dat wat licht wil brengen in het leven van hen. die de gezel ligheid van een eigen haard moeten missen. Voor financiële steun houdt de commissie zich aanbevolen. Het gironummer is 382711 van de Am- robank ten name van Commissie Contact Zeevarenden. Drankwet-forum Vrijdagmiddag 9 december a.s. om 14.30 uur wordt in hotel „Rotterdam" alhier een forum gehouden onder de titel: „Vra gen staat vrij". Dit forum gaat uit van „Hocres" en zal leden alsmede belangstellenden de gelegenheid bieden vragen te stellen over de nieuwe drankwet, over sociale wetten, over Buma etc. Van het forum zullen deel uitmaken de heren A. v. d. Hurk, bestuurslid van „Hocres"; J. van Koudenhoven te Goes; W. J. Dupont als deskundige on het gebied van de nieuwe drank wet; H. Kareis van „Buma" en D. van Ooijen te Terneuzen. Met de Romance opus 137 van Henk Jakma behaalde hij 152,5 punt. Dit betekent voor Clément de promotie naar de ere-afdeling. Het tweedaagse concours werd georganiseerd door de Vlaardingse federatie van muziekgezelschap pen. De jury werd gevormd door de heren Ph. van Loon en de directeur van de marinierskapel, de heer J. P. Lare. Gelukkige prijswinnaars Een groot aantal klanten van het hobby-huis De Troije-Heene in de Geraniumstraat heeft deel genomen aan de etalagewedstrijd waarbij men de lengte moest ra den van de in etalage opgehangen tochtstrip. De uitslag luidde als volgt: le nr. L. Gelderland, een hobby-set ter waarde van 99,50; 2e pr. A. Kolijn, een brand- en soldeerset ter waarde van 55,35; 3e pr. J. Verhelst, een set steekbeitels ter waarde van 27,50; 4e pr. W. P. de Jonge, een sierbloembak ter waarde van ƒ22,45; 5e pr. A. Valcke, 'n flueerhand-pechlamp ter waarde van 16. Verder wa ren er vijf troosprijzen beschik baar. Geslaagd Voor het examen adjunct-com mies-titulair van 's rijksbelastin gen zijn geslaagd: mej. E. E. M. Wille te Westdorpe (inspectie der dir. bel. te Terneuzen) en de heer G. H M. Scherbeiin te Hoofd plaat (rijksontvangkantoor te Terneuzen). Clement v. d. Bulck naar de ere-afdeling De 14-jarige klarinettist Clément v. d. Bulck uit Terneuzen, lid van de „Harmonie Terneuzen" en leer ling van de heer Mare Breijdels van de Terneuzense muziekschool, heeft te Vlaardingen op het natio nale solistenconcours het hoogste aantal punten behaald in de afde ling uitmuntendheid. 40-Jarig bestaan ..Hosanna" Dit jaar bestaat de chr. fanfare „Hosanna" veertig jaar. Het be stuur wil deze mijlpaal niet on gemerkt voorbij laten gaan en heeft op 15 december a.s. een ju bileumavond georganiseerd. In „Do, re, mi, fa, 40" gaat men het jubileum uitbundig vieren. Vóór de pauze treden het korps en de drumband voor het voetlicht. Na de pauze neemt „Hosanna" haar gasten mee op wereldreis. Een keur van melodieën, zang en dans uit alle windstreken, afge wisseld met komische ontmoe tingen. Plattelandsavond Vrijdagavond 16 december a.s. houdt de P.J.G. zijn jaarlijkse avond in „Het Centrum". De aanvang werd vervroegd tot 19.15 uur in verband met het groot aantal pro gramma-onderdelen. Het programma vermeldt ballet, volksdansen en toneel. Eigen leden zullen opvoeren het blijspel „Een zekere mijnheer For tuin" door Dick Faber. De avond wordt besloten met een bal. De „Everly Stars" verzor gen het muzikale gedeelte. Eerste paal bejaardencentrum Het lid van gedeputeerde sta ten de heer J. v. d. Bos zal don derdagmiddag om 3 uur de eer ste paal heien voor een te bou wen dienstencentrum voor be jaarden met de daarbij behorende 32 bejaardenflats. Na deze plechtghieid is er op het gemeenthuis een officiële ontvangst door het gemeentebe stuur. Mosselen kleiner dan verleden jaar Er is in de maand november volop vraag naar mosselen en volop aanvoer geweest. Het grootste deel van de aanvoer kwam van de Waddenzee. De percelen in Zeeland zijn voor een groot deel leeggevist. Tot nu toe zijn ongeveer 500.000 tonnen mosselen van de kwekers aangekocht. Hiervan zijn slechts plm. 50.000 tonnen A-mosselen tegen 250.000 tonnen een jaar tevoren. Tegen over de aankoop van 250.000 tonnen B-mosselen stonden vorig jaar bijna 300.000 tonnen. De rest is C-mosselen (nu pl.m. 200.000 tonnen tegenover vorig jaar een te verwaarlozen con tingent). De mosselen zijn aanmerkelijk kleiner dan vorig jaar. Dit wordt nog geaccentueerd door dat het produktschap een nog kleiner soort heeft gecreëerd (met ingang van 1 december), n.l. de kwaliteit C 2. De kwaliteit C 2 moet bevat ten 65 stuks mosselen (per 100) van 50 mm, 20 van 45 mm en 15 kleiner dan 45 mm. Het vlees gewicht moet 16 kg zijn. Voor de gewone C-kwaliteit is het vleesgewicht 18 kg en C 1 moet bovendien nog 20 mosselen per 100 van 55 mm bevatten. Een recordcijfer wat de ex port betreft is dit seizoen niet te verwachten, maar door de in voering van deze nieuwe kwa liteit wordt de export gaande gehouden en de kwekers wor den in de gelegenheid gesteld hun voorraden te ruimen, ook al is de groei op de percelen min der geweest dan de laatste jaren het geval was. De voorraden die momenteel nog een te weke schelp hebben, maar die begin 1967 in de B- kwaliteit kunnen worden ge leverd, zijn nog aanwezig. Gevolgen hagelschade op Zuid-Beveland Het rijkstuinbouwconsulent- schap te Goes is van mening dat in het fruitgebied Krabbendijke en omgeving in het seizoen 1967 vooral bij de peren gerekend moet worden op een oogstreduc- tie tengevolge van de hagel schade die dit jaar op 22 mei optrad. Op een groot aantal fruitbedrij- ven in dit gebied werd de fruit oogst volkomen vernietigd en de (ADVERTENTIE) Heilzame, diepwtrkende verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren fruitveiling in Krabbendijke kon hierdoor geen veilingen houden. Op grond van waarnemingen en wetenschappelijk onderzoek is het rijkstuinbouwconsulentschap tot de conclusie gekomen, dat in het getroffen gebied, de appels het volgend jaar over het alge meen een redelijke oogst zullen geven. Bij de peren is de situatie ongunstiger. In het zwaar getroffen gebied moet een misoogst worden ver wacht. Op de minder erg getrof fen percelen moet voor de rassen „Triumphe de Vienne" en „Do yenne du Cornice" eveneens op 'n misoogst worden gerekend. Voor de overige pererassen op de min der zwaar getroffen percelen ziet het er wat hoopvoller uit, maar moet toch een oogstreduktie wor den verwacht. Pruimen en kersen blijken zich ook moeiljjk te kunnen herstellen van de hagelschade die behalve de vruchten ook de bomen be schadigde. Geslaagd De heer J. Dieleman te Hulst slaagde te Utrecht voor het exa men fysiotherapie A. Dodelijk verkeersongeval Dinsdagmiddag om ongeveer 2 uur heeft op de rijksweg 58 bij Kruiningen een verkeersongeval plaats gehad, waarbij de 36-jari ge J. J. Lindenbergh uit 's-Heer Hendrikskinderen om het leven kwam. Het slachtoffer moest met zijn auto stoppen bij een verkeers licht, dat ter plaatse is opgesteld bij werkzaamheden voor wegver- betering. Waarschijnlijk hebben hij en een achter hem rijdende vrachtauto te Iaat bemerkt dat het licht op rood stond. De vrachtwagen reed achter op de auto van het slachtoffer, die als gevolg hiervan op een tegemoet komende vrachtauto met aan hanger botste. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Sinterklaasfeest Het Sinterklaasfeest te Retran chement werd weer in oude stijl gevierd. Wegens het minder gunstige weer werd de Sint niet op Terhofstede ontvangen, maar aan het begin van de Dorps straat, waar het muziekgezel schap en de kinderen klaarston den en de voorzitter van het Sinterklaascomité, de heer J. A. Hennekeij, de Sint en zijn beide knechten toesprak. Hierop volgde een tocht door de gemeente met het muziekge zelschap voorop en de Sint in een open auto. Het feest werd hierna in de school voortgezet, waar de jeugd van vier jaar en ouder een ge schenk ontving en met gulle 'hand werd getrakteerd. Er waren veel belangstellen den, waaronder het college van B. en W. De Z. L. M. besprak- het streekplan De afdeling Retranchement van de Z. L. M. hield in café Luteijn een huishoudelijke ver gadering. De voorzitter, de heer C. Al- mekindersVercouteren, wekte de leden op deel te nemen aan diverse cursussen, o.a. bedrijfs opvolging, bedrijfsverzorging en diverse cursussen aan de land- bouwpraktijkschool te Schoon dijke. Aan de leden werden de z.g. „vraagpunten" aangeboden ter nadere bestudering. Zij houden ditmaal verband met de moge lijkheden en de moeilijkheden bij- de bedrijfsopvolging. Voor de jaarvergadering in januari zal een spreker worden uitgenodigd. Ook zal er een film worden gedraaid. Voor verdere avondvulling zal wor den zorggedragen. Hierna gaf de voorzitter een uiteenzetting van het streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen aan de hand van een gekleurde kaart. In grote trekken bleken de leden het eens te zijn met de voorstellen die dit plan om vat. Wel werden enkele bezwa ren naar voren gebracht met betrekking tot het aanleggen van de nieuwe wegen, welke aanleiding zullen geven tot ver snippering en verdwijning van kostbare landbouwgronden. De voorzitter wekte de leden op ook de kringvergadering te Oostburg te bezoeken, waar het streekplan eveneens zal worden besproken. Bedankt voor beroep Ds. C. den Engelse te Pernis heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de Nederlands hervormde ge meente alhier. Plattelandsjongeren De afdeling Axel-Zaamslag van de plattelandsjongerengemeenschap heeft in „De Poort" te Zaamslag een St. Nicolaasbijeenkomst ge houden. Voor de pauze v/erd een huis houdelijke agenda afgewerkt. Het tweede gedeeire bes.ond uit verschillende gezélscharr^pelen. Er werd gegeten en gedronken en er heerste een gezellige sfeer. De opkomst was groot. In het proces tegen de 42-jarige soetion (de minister van defensie), voormalige Indonesische minister van luchtvaart, Omar Dhani, heeft de openbare aanklager maandag gezegd dat Dhani de communisten heeft geholpen bij de opleiding en het verkrijgen van wapens voor de mislukte staatsgreep. Hij had blijk baar de luchtvaart gereed staan om de staatsgreep te steunen. De communistische partij zou ook van plan geweest zijn Dhani te steu nen als opvolger voor het presi dentschap, wanneer Soekarno zou komen te overlijden. Dhani sprak dit laatste tegen. Hij gaf toe dat de communistische leiders tevreden zijn geweest over zijn links getinte toespraken en dat deze overeen kwamen met het standpunt van Soekarno. Hij had echter geen gelegenheid voor de communisten geschapen om de op stand te beginnen en hij had ook niet de bedoeling gehad de rege ring omver te werpen. Wel had hij „op bevel van de president" op dracht gegeven het luchtmacht- personeel van de marxistische leer te doordringen. Dhani heeft niets gedaan om een opstand te voorkomen, hoewel hij van de onrust in het leger af wist. Op 1 oktober de dag van de staats greep gaf hij de luchtmacht bevel zich gereed te houden blijkbaar om de opstand te steunen aldus de aanklacht. Hij had een dakota klaar staan om de leider van de commu nistische partij Aidit, naar midden- Java over te brengen en stelde ge neraal Soeharto voor een ultima tum om diens optreden tegen de opstand te beëindigen, anders zou Soeharto de luchtmacht tegenover zich krijgen. Het gerechtsgebouw was zwaar bewaakt, zelfs met luchtafweer met het oog op geruchten dat pilo ten die hun voormalige chef trouw zijn, een luchtaanval cp het gebouw zouden ondernemen. legerbevelhebber Achmed Jani en vier andere generaals die later dood in een put waren gevonden, te verdrijven. De vice-luchtmaarschalk zei dat hij Soekarno op 29 september had laten weten dat in Djakarta 20.000 militairen waren samengetrokken voor de viering van ae dag van het leger op 5 oktober. „Ik meende dat dit mogelijk tot schermutselingen met andere militairen in de hoofd stad zou leiden en ik maakte mij (ADVERTENTIE) De zacht maar betrouwbaar werkende ABDIJSIROOP (Ak kersiroop) jaagt die gevaarlijke griephoest weg uit Uw gezin. Op de foto Omar Dhani tijdens de rechtszitting te Djakarta. zorgen over de veiligheid van de president. Ik had echter de indruk dat de president hiervan reeds op de hoogte was", aldus Dhani. Generaal Soepardjo had Dhani gezegd over voldoende bewijzen te beschikken betreffende het bestaan van een „raad van generaals". De voormalige bevelhebber van de luchtmacht was verrast geweest door de bekendmaking van een „revolutionaire raad" door kolonel Oentoeng, bataljonscommandant in de presidentiële lijfwacht. Dhani kende Oentoeng toen nog niet. Dhani vertelde verder dat hij op dertig september te middernacht op de luchtmachtbasis Halim was aangekomen. Toen hij Spekamo de inhoud van zijn dagorder had mee gedeeld, had deze verklaard dat de luchtmacht een dagorder kon uit geven als zij dat wilde. Voorts verklaarde Dhani dat een officier van het garnizoen van Djakarta, brigade-generaal Soepardjo, hem had verteld dat de minister van defensie, generaal Nasoetion, was ontsnapt. Dat er ook over de dood van zes andere generaals was ge- 1 sproken kon de verdachte zich niet herinneren. Wel gaf hij toe in zijn •s werelds beste hoestsiroop dagorder te hebben gesproken over een zuivering in het leger. (ADVERTENTIE) Zoveel smeken, zoveel soorten win (hij adviseert u vakkundig) ff Dhani gaf dinsdag toe dat hij de staatsgreep heeft gesteund. Hij had echter geloofd dat het slechts ging om een zuivering in het leger teneinde daaruit de „lakeien van de C.I.A. (de Amerikaanse inlich tingendienst) te verdrijven. Dhani bekende de avond vóór de staats greep ervan op de hoogte te zijn geweest, dat brigade-generaal Eoe- pardjo, die communistisch gezind was, gereed was om na midder nacht op te treden en dat deze in grote mate werd gesteund door troepen. Dhani wist ook dat het in de bedoeling lag generaal Na- MUITERIJ OP NEDERLANDS SCHIP IN BRISBANE Chinese matrozen hebben dins dag geprobeerd de brug te be stormen van het Nederlandse vrachtschip „Straat Malakka", dat in de haven van Brisbane lag. Zij werden verdreven door de ka pitein en de andere officieren, die vier schoten losten. Vier Chine zen werden aan de benen ge wond. Aanleiding tot de muiterij was het ontslag van een Chinees be manningslid, dat werk had ge weigerd. Toen hij niet van boord wilde is politiehulp ingeroepen. De Chinezen wilden aanvankelijk hun woede op de politieauto koe len, maar trokken zich terug na een schot in de lucht. De scheeps officieren en vrouw en kind van de kapitein hadden zich inmid dels op de brug verschanst. De „Straat Malakka" meet 6.439 ton, Bij de directie van de Java-Chi na Paketvaartlijnen, waartoe de „Straat Malakka" behoort, waren gisteren nog geen berichten over de muiterij binnengekomen. Het schip vaart tussen Afrika en Australië. De gezagvoerder is de heer F. J. Panhuyzen. De beman ning bestaat uit 16 officieren en 44 minderen. De minderen zijn allen Chinezen. Enkele persorganen hebben het afgelopen jaar een Zijlstra- mythe in het leven geroepen. Aan een dergelijke mythevor ming bestaat in onze samenleving veel behoefte, omdat het aantal onzekere mensen erg groot is en juist die hebben een sterke behoefte om zich vast te klam pen aan een krachtige figuur, die hun houvast biedt. Prof. Zijl stra zou zo'n evenwichtige, on aantastbare figuur zijn. Duizenden televisiekijkers heb ben op het scherm kunnen zien, dat deze grote econoom hele maal niet zeker is van zichzelf, zodra hij onderwerpen moet be handelen die buiten zijn vakge bied vallen. Tijdens de discus sie over „Veldkamps tientje" was prof. Zijlstra nergens. Hij vloog van zijn stoel naar de mi crofoon, keek af en toe smekend naar dr. Veldkamp en die knik te dan maar gelaten ja of nee. Ook onze „wonderdokter', die Nederlands politieke ondergang moest voorkomen, blijkt geluk kig een gewoon mens en een gewone minister te zijn. En om dat er geen wonderen gaan ge beuren, kunnen we gewone men selijke maatregelen tegemoet- zien. Voor de kiezers werd dezer dagen in de Tweede Kamer weer een stukjé politiek opgevoerd, dat de verwarring alleen maar heeft vergroot. Alle fracties had den zich uitgesproken tegen het eigen risico van 10,per ver- pleegdag in een ziekenhuis, maar toen er een motie van die strek king op tafel kwam, stemden de grote confessionele partijen, die evenals de partij van de arbeid met de inhoud akkoord gingen, tégen aanvaarding. Terecht werd de heer Toxo- peus (v.v.d.) spinnijdig, want wederom waren de christelijke fracties er in geslaagd een on duidelijke politiek op te voeren. Dus kozen de liberalen de zijde van de p.v.d.a. en stond klas siek links weer eens tegenover klassiek rechts. Het zou ons niet verbazen wan neer in de toekomst de niet op christelijke grondslag geschoei de partijen meer gezamenlijk zullen optrekken. Op sociaal- economisch terrein zullen zij het volslagen oneens blijven, maar wanneer het er om gaat tot de zo begeerde duidelijkheid te komen, kan een gezamenlijk standpunt mogelijk een heilzame invloed hebben. Het is moge,lijk, dat op de 14e december enkele ziekenwagens het Binnenhof zullen oprijden om grieperige anti-revolutionai ren en k.v.p.'ers naar 's lands vergaderzaal te transporteren. Prof. Zijlstra zal hen hard nodig hebben, want zijn belastingvoor stellen kunnen hoogstens met de kleinst mogelijke meerderheid de streep halen. „Gelukkig stemt Roolvink voor omdat Zijlstra niet wil bezuini gen en stemt Beernink voor, om dat Zijlstra wel zou bezuini gen schreef een parlemen tair journalist. Over de toestand van onze economie verschillen de economen duidelijk van mening. Prof. Zijlstra's visie wordt gedeeld door de liberaal Witteveen, maar ook door dr. Holtrop die (weinigen weten dat) socialist is. Maar de visie van drs. Den Uyl (p.v.d.a.) wordt gesteund door de r.k. hoogleraar prof. Schouten en door prof. Heertjes van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Inenting tegen polio in België verplicht In het Belgische staatsblad is dinsdag een koninklijk besluit verschenen, waarbij inenting van jonge kinderen tegen kinderver lamming verplicht wordt gesteld. De eerste inenting moet in de loop van de derde levensmaand geschieden. De ouders kunnen hun kinderen kosteloos laten in enten in vaccinatiebureaus, die de gemeenten zullen inrichten. Ouders die hun kinderen niet la ten inenten, kunnen worden ge straft. De minister-president, prof. dr. J. Zijlstra, heeft maandag een gelukwenstelegram namens alle leden van de ministerraad verzonden aan prof. mr. P. J. Oud, minister van staat, ter ge legenheid van diens 80ste ver jaardag. ZEVEN MILJOEN VOOR TIBETAANSE VLUCHTELINGEN Het Nederlands comité vluch telingenhulp 1966 heeft tot 3 december op bank- en giroreke ning 6.140.000,ontvangen voor de Tibetaanse vluchtelin gen, terwijl werd toegezegd (maar nog niet afgedragen) 820.000,—. Nog niet bekend is het totaal van de opbrengst van de giften van bedrijven naar aanleiding van de oproep van de stichting van de arbeid. Het Nederlands aandeel in de actie „Europa helpt Azië en Afrika" dient nog te worden verhoogd met het onbekende bedrag aan kerkcollecten dat op zondag 30 oktober werd inge zameld. ROBERTS BEKENT TWEE MOORDEN De moordenaar Harry Roberts, die vorige maand na een klop jacht in een boerenschuur ten noorden van Londen werd gear resteerd, heeft maandag bekend twee politiemannen in augustus te hebben doodgeschoten. De 30- jarige Roberts staat terecht we gens moord op drie politieman nen en ontkende de derde, de chauffeur van de patrouillewa gen, te hebben gedood. Zijn medebeklaagden, de 37-jarige John Duddy en de 36-jarige John Witney, zeiden onschuldig te zijn. Hun proces werd op 15 nov. uit gesteld, toen bekend werd dat ook Roberts was gearresteerd. PROCES TEGEN JODENMOORDENAAR In Freiburg is Breisgau is dins dag een proces begonnen tegen de 57-jarige oud-S.S.'er Walther Thormeyer. Hij zou in 1942 en 1943 in het Poolse Mielec 114 Joden heben laten ombrengen en aan een aantal terechtstellingen hebben meegedaan. Er is een veertigtal getuigen. Sommigen komen uit de Verenigde Staten, Canada of Israël. NEGER WERD TENONRECHTE GEWEERD Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft maandag bepaald dat het tweemaal weigeren van een zetel aan de neger Julian Bond door de wetgevende macht van Georgia tegen de grondwet is. Bond is nadien voor de derde maal in zijn district gekozen. Het hof stelde vast dat door de dis kwalificatie de federale recht bank in Atlanta, de hoofdstad van Georgia, het recht van Bond op vrije meningsuiting heeft ge schonden. Bond is functionaris van een strijdgroep voor de bur gerrechten. Hij had zich openlijk tegen de oorlog in Vietnam verklaard. Chinese actrice tot zelfmoord gebracht Volgens het Russische blad „Sowjetskaya Kultura" heeft een bekende Chinese actrice, Hoeng Hsian Nioe. zich enkele dagen geleden in Kanton van het leven beroofd door uit een raam op de zesde etage van haar huis te springen. Zij vormde al enige tijd het doelwit van een cam pagne van de rode garde en was kort voor haar wanhoopsdaad kaalgeknipt over straat gevoerd, aldus het blad.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2