Rhodesisch kabinet verwierp Engelse voorwaarden Geen overeenstemming in Stichting van de Arbeid HET WOORD IS NO AAN DE VEILIGHEIDSRAAD RADIO DE KOOK Deze week overleg met regering UITKERING INEENS AAN GERECHTIGDEN A.0.W./A.W.W. HET „EIGEN RISICO" VOOR ZIE1ENHUISVERPLEGING VOLGENS OE THANT VERZETTE WASHINGTON ZICH TEGEN VREDES OVERLEG MET R00RD-VIETNAM HET WEER WOENSDAG 7 DECEMBER 1986 23e Jaargang No. 6833 Geen overgave „Republiek". Gevaar voor bet ?«nd sterling Engeland vraagt bijeenkomst veiligheidsraad Rebellen-bewind Donderdag behandeling Brits verzoek Zuid-Afrika doet niet mee Loonvoorstellen Premieverhoging VOOR WINTER EN ZOWIER TEGEN VORST EN ROEST! EERSTE KAMER Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Vader en zoon bij auto-ongeluk gedood Mijnongeluk in West-Duitsland Bomaanvallen Frank, by abonnement; TERNEUZEN Dlreeteur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer; 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Ix>sse nrs 12ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 rebels 1;10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.nr. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Rhodesische premier lan Smith heeft maandagavond be kend gemaakt dat zijn kabinet 't werkdocument door Engeland als basis aanvaard voor een op lossing der onafhankelijkheids- crisis, heeft verworpen. Op het moment dat deze foto werd ge maakt, was het nóg niet zover. Hier vertelde Smith aan de pers dat hij aan Londen meer tijd had gevraagd om het document, te overdenken. De Rhodesische premier lan Smith heeft maandagavond dui delijk gemaakt dat zijn kabinet het werkdocument, hetwelk door Engeland als basis was aanvaard voor een oplossing van de onaf- hankelijkheidscrisis, heeft ver worpen, I „De strijd gaat verder", zo zei Smith tot een menigte die zich voor zijn kantoor in Salisbury- had verzameld. Zijn regering was bereid constitutionele voor stellen volgens de zes door Enge land vastgestelde beginselen te aanvaarden als basis voor een grondwet voor een onafhankelijk Rhodesië. Maar, zo verklaarde Smith, Wilsons jongste voorstel len stuiten op verzet van de Rho desische regering daar ze onder werping van de strijdkrachten aan het Britse gezag beogen. De bekendmaking van Smith kwam ongeveer acht uur na het verstrijken van de termijn, waar binnen Londen antwoord moest hebben ontvangen. Voor het eerst bijzonderheden onthullend uit het door hem en Wilson opgestelde document verklaarde Smith dat aanvaar ding van sommige voorstellen gelijk zou staan met overgave. Niet alleen zou de gouverneur het leger en de politie onder zijn gezag krijgen, ook zou hij zelf ministers kunnen benoemen en met wetgevende macht worden bekleed. Het parlement moest worden ontbonden „waarmee zou worden afgeweken van de begin selen van het al sinds 43 jaar be staande parlementaire stelsel", zo zei de Rhodesische premier. „Republiek, republiek", riep de menigte voor het regeringsge bouw nadat Smith was uitge sproken. De premier heeft al eer der gedreigd de republiek te zul len uitroepen, wanneer Engeland het geschil voorlegt aan de Ver enigde Naties. De zes beginselen waaraan En- land vasthoudt en waarover lan Smith in zijn verklaring sprak, behelzen ongehinderde overgang naar een meerderheidsbestuur in Rhodesië een land met vier miljoen Afrikaanse en slechts 240.000 blanke inwoners en aantoning dat een onafhankelijk heidsgrondwet voor alle Rhode- siërs aanvaardbaar is. Het „nee" van lan Smith bete kent een politieke klap voor Wil son, die ai zijn prestige heeft aan gewend om het blanke bewind in Salisbury tot terugkeer naar het wettig gezag te dwingen. D« Britse gouverneur van Rho- lesi», »lr Humphrey Gibbs, wordt door Smith en zyn regering sinds de onafhankelijkheid werd uitge roepen nog slechts beschouwd als een burger zonder officiële status. Van een overgangsrege ring zouden volgens Britse wens vijf ministers deel uit moeten maken die niet behoren tot het Rhodesische front, de partij die op het ogenblik regeert. Verplichte economische sancties tegen Rhodesië houden voor En geland een groot gevaar in. Komt het tot een confrontatie met Z. Afrika, dat zijn buurland waar schijnlijk niet in de steek zal la ten, dan zal de Britse betalings balans daar gevoelig onder lijden. De positie van het pond ster ling zal verzwakt worden en de werkloosheid toenemen. Zuid- Afrika is de op twee na grootste afnemer van Engeland, dat daar bovendien voor naar schatting een miljard pond geïnvesteerd heeft. Engeland heeft Om een spoed- bijeenkomst van de veiligheids raad gevraagd ter bespreking van de kwestie-Rhodesië, zo heeft premier Wilson maandag avond in het lagerhuis meege deeld. De Britse minister van bui tenlandse zaken, George Brown, reisde dinsdag naar Ne York om de raad te verzoeken verplichte sancties tegen Rhodesië af te kondigen. Op de verwerping door Rhode sië van de jongste voorstellen „moeten nu bepaalde onvermij delijke consequenties volgen overeenkomstig het programma dat wij in september met onze gemenebest-collega's opstelden", aldus Wilson. Smith was hiervoor in niet mis te verstane termen gewaar schuwd. „Hij wist dat wij, de Britse regering en dit huis, niet. bereid waren het te laten aanko men op vernietiging van onze be ginselen en van het gemenebest, ter wille van de bescherming van een kleine en onverantwoorde lijke minderheid tegen de we reldopinie", aldus de Britse pre mier. Wilson onthulde dat door zijn jongste voorstellen Smith tegen het midden van deze week aan 't hoofd had kunnen staan van een wettige interim-regering. Binnen vier maanden na deze terugkeer naar een constitutioneel bewind zouden verkiezingen zijn gehou den, Op hetzelfde tijdstip dat Wil son zijn verklaring in het lager huis aflegde, gaf de Britse rege ring een witboek uit waarin zij de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de onderhande lingen op rekening van de leiders van het „rebellen"-bewind in Rhodesië schuift. In V.N.-kringen in New York wordt verwacht dat de Afrikaan se landen nu meer dan ooit bij Engeland Hullën' 'aandringen op het gebruik van geweld tegen het minderheidsbewind in Rhodesië. De veiligheidsraad zal waar schijnlijk donderdag bijeenkomen verzoek om dwingende economi sche sancties tegen Rhodesië af te kondigen. Men acht het vrijwel zeker dat de raad het Britse verzoek zal in willigen, nu het blanke minder- Smith zijn rebellie tegen Enge land niet wil opgeven. Om dwingende sancties te kun nen afkondigen, moet de raad vaststellen dat de toestand in Rhodesië een bedreiging voor de vrede, een inbreuk op de vrede dan wel een daad van agressie inhoudt. Het handvest van de volkeren organisatie voorziet in maatrege len als het geheel of gedeeltelijk verbreken van de economische betrekkingen en van alle verbin dingen. Afrikaanse landen in de V.N. zouden graag zien, dat Engeland de Rhodesische kwestie veel krachtiger aanpakt dan de rege ring in Londen tot dusver bereid is te doen. Een woordvoerder van de regering van Oeganda ver klaarde dat de tijd nu rijp is voor „doeltreffende maatregelen, waaronder het gebruik van ge weld." Een belangrijk punt is of En- land zal vragen ook het olie-em bargo voor alle lid-staten ver plicht te stellen, zodoende een handelsconflict riskerend met Zuid-Afrika dat één van de grootste handelspartners van En geland is. Zuid-Afrika heeft al laten weten dat het* liét zal deel nemen aan sancties tgen het be wind van Ian Smith. In de ontwerpresolutie die aan de raad zal worden voorgelegd, wordt olie niet genoemd, maar dit punt kan worden ingevoerd op instigatie van de gemenebest commissie voor sancties tegen Rhodesië, die op korte termijn in Londen bijeenkomt. Engeland wenst dat alle leden van de V.N. de aankoop van tabak, suiker, chroom, asbest, ruw ijzer en an dere mineralen uit Rhodesië ver bieden. Op de uitvoer van deze produkten drijft de Rhodesische economie. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 II O In het bestuur van de stichting van de arbeid is dinsdag tussen werkgevers en werknemers geen overeenstemming bereikt over een in 1967 te voeren loonbeleid. Het bestuur der stichting heeft nu op korte termijn een bespreking met een delegatie uit het kabinet aan gevraagd. Die bespreking zal ver moedelijk nog deze week worden gehouden. Het verschil van inzicht kwam vooral tot uiting bij de hoogte van de voor 1967 mogelijk geachte loonstijgingen en bij het systeem. Daarbij is met name het knelpunt geweest dat de werkgevers het voorstel hebben afgewezen om, wanneer partijen in bedrijfstakken tot een hogere loonstijging komen dan op centraal niveau is afge sproken, het boven het centrale stijgingspercentage komende niet door de toetsende instantie te laten terugdraaien, maar het te bestem men voor niet-direct consumabele doeleinden zoals pensioenfonds, spaarloon of iets dergelijks. De werknemers hebben voorge steld een loonstijging in 1967 van vijf procent bij contractsherziening plus een indexatieclausule, op grond waarvan bij een reële aan tasting van het loonpeil als gevolg van stijgende kosten van levens onderhoud een additionele loons verhoging mogeliik moest worden in de loop van 1967. De werkgevers hebben dat voor stel principieel afgewezen. Zij kwamen met een tegenvoorstel dat aanvankelijk uitging van een loon stijging van 31/2 pet bij CötttraCts- herzienine en anderhalf procent per 1 juli 1967. In een later stadium hebben de werkgevers dit voorstel gewijzigd in 3l/i pet en twee pet. De werknemers hebben daarop voorgesteld vier procent bij con tractsherziening en twee procent per 1 juli 1967. De werknemers waren daarbij bereid hun indexa tieclausule los te laten, op voor waarde dat partijen tezamen, werk gevers en werknemers, bij het ka binet er in zouden slagen honderd miljoen gulden uit de algemene middelen los te krijgen voor de ziekenfondsen. De heer Kloos deelde nog mee dat het afwijzend oordeel van de commissies uit de tweede kamer over het voornemen van minister Veldkamp voor verplicht verzeker den een eigen risico van tien gulden per verzekerde per verpleegdag bij opneming in een ziekenhuis gedu rende de eerste dertig dagen in te voeren, de kwestie, politiek gezien, wellicht heeft opgelost. Er is een premieverhoging van 0,4 procent voor in de plaats aanbevolen en die is kostenverhogend. De moei lijkheden zijn nu naar het bedrijfs leven overgeheveld. De heer Van Eibergen voegde er aan toe dat het hier een oordeel van twee kamercommissies betreft, maar nog geen beslissing. Die moet van minister Veldkamp komen vóór donderdagmorgen acht uur, omdat dat de uiterste termijn is waarop het gemeenschappelijk ad ministratiekantoor nog de met die beslissing samenhangende uitvoe ringsmaatregelen kan nemen. (De premieverhoging van 0,4 procert betekent dat werkgevers en werk nemers elk 0,2 procent daarvan moeten bijdragen.) (ADVERTENTIE) Neem nu de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant, Beschermt tegen vorst ên roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer I ESSOT MET ESSO BENTU BETER UIT! Zonder hoofdelijke stemming heeft de eerste kamer gisteren haar goedkeuring verleend aan het ont werp van wet tot verlening van een uitkering ineens over 1966 aan ge rechtigden tot bepaalde sociale verzekeringsuitkeringen. In een nota had minister Veld- WEINIG WIND Boven onze omgeving ligt een frontale zone, die langzaam in betekenis afneemt. Derhalve zal er woensdag vrijwel nergens neerslag meer vallen. Wel zal de bewolking zich nog geruime tijd weten te handhaven. Het oplossen van de frontale zone wordt veroorzaakt door lucht drukstijgingen boven onze om geving en de Noordzee. Door deze luchtdrukstijgingen komt er een verbinding tot stand tussen een hogedrukgebied boven de Azoren en een ander hoge drukgebied boven Noord-Rus land. WOENSDAG 7 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.25 10.04 Terneuzen 10.01 10.40 Hansweeit 10.35 11.14 Walsoorden 10.44 11.23 DONDERDE r 3 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.34 11.14 Terneuzen 11.10 11.50 Hansweert 11.44 12.24 Walsoorden 11.53 12.33 Dit zal tot gevolg hebben dat ook de zuidelijke wind verder afneemt en tenslotte zwak en veranderlijk wordt. De mistkansen nemen hier door toe. Op de meeste plaatsen zal er niet veel verandering in het temperatuurverloop komen, behalve in de kustprovincies waar zachte lucht van zee zal binnenstromen. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king met vooral aanvankelk af toe regen of natte sneeuw. Over wegend zwakke wind, aanvanke lijk in het westen van het land enige stijging van temperatuur. ZON MAAN op ondei op ondei Deo 7 88.33 16.29 2.16 14.18 8 3.34 16.2S 3.42 14.32 9 S.35 16.29 5.08 '14.49 10 8.37 16.29 6.37 15.10 Gisteren zou minister Veld kamp het kabinet op de hoogte brengen van het standpunt in de kamercommissies, dat de maat regel met betrekking tot de bij betaling bij opneming in een ziekenhuis of daarmee gelijk gestelde inrichting van tien gul den per verpleegdag moet wor den teruggenomen. Zo mogelijk reeds vandaag zal de beslissing van het kabinet worden bekend gemaakt. De commissie voor sociale za ken uit de tweede kamer heeft over dit vraagstuk met minis ter Veldkamp van gedachten ge wisseld. Reeds eerder, bij de debatten in de tweede kamer in de afgelopen week, kwam het voornemen van minister Veld kamp ter sprake en ook toen werd daarop van nagenoeg alle zijden ernstige kritiek uitge oefend. Algemeen was men van oor deel, dat de maatregel met be trekking tot het eigen risico in de ziekenhuisverpleging (het zogenoemde „tientje van Veld kamp") moet worden terugge nomen. De premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering zou worden verhoogd van 6,2 procent tot 6,6 percent in af wachting van nadere adviezen over het dragen van een eigen risico door ziekenfondsverzeker den en over de premie-vaststel ling voor de toekomst. De bespreking in de commis sies, mede bijgewoond door staatssecretaris Bartels, droegen een rustig en zakelijk karakter. Het nu ingenomen standpunt komt overeen met de inhoud van de motie-Nederhorst (arb.), waarin werd gevraagd om de be slissing tot het invoeren van een Om half zes maandagavond is in Dronten een verkeersongeluk ge beurd, waarbij twee mensen, vader en zoon, om het leven zijn geko men. Op een kruising verleende een eigen risico opnieuw in overwe ging te nemen. Meegedeeld is, dat een wijziging van het pre miepercentage thans technisch nog wel mogelijk is maar dat een definitieve beslissing vóór donderdag 8 december in ver band met de uitvoering bekend moet zijn. Als gevolg van instortingen in een kolenmijn te Kamp-Lintfort in West-Duitsland zijn maandag twee stelde bedragen zou zijn verwerkt, kamp meegedeeld dat de sociale verzekeringsuitkeringen waar het hier om gaat, de loonontwikkeling volgen. Hierdoor zou de verhoging van de vakantietoeslag van 2 pet in 1966 automatisch in bedoelde uitkeringen worden verwerkt. De pensioenen en uitkeringen ingevol ge de a.o.w. en de a.w.w. zijn even wel met ingang van 1 januari 1966 bij wijze van voorindexering ver hoogd, bij welke verhoging geen rekening werd gehouden met de 2 pet uitkering ineens, die de loon- trekkenden in 1965 hebben ont vangen, welke uitkering vrij alge meen is aangewend voor een ver hoging van de vakantietoeslag in 1966. Dat met deze 2 pet geen re kening werd gehouden, hield vol gens minister Veldkamp verband met de vraag, of al dan niet tot het invoeren van een vakantietoeslag in de a.o.w. en de a.w.w. zou wor den overgegaan. Nu de kwestie van het invoeren van een vakantietoeslag nog open is, heeft de regering gemeend de belanghebbenden niet de dupe te laten worden en voorgesteld de meerbedoelde 2 pet die, indien het vraagstuk van een vakantietoeslag niet aan de orde zou zijn geweest, in de per 1 januari 1966 vastge- mijnwerkers om het leven geko men. Een derde mijnwerker die zich in de getroffen schacht be vond, kon worden gered. alsnog aan de uitkeringsgerechtig den te doen toekomen in de vorm van een uitkering ineens over het jaar 1966. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft wat Emmet John Hughes in het tijdschrift Newsweek heeft geschreven over de houding van Washington tegen over zijn pogingen om tot vredes overleg inzake Vietnam te komen, In wezen juist genoemd. Hughes schreef In dit blad dat Washington tot tweemaal toe pogingen van Thant om vredesoverleg tussen Noord-Vietnam en do V.S. te ar rangeren, heeft getorpedeerd. Oe Thant, aldus Hughes, had in augustus 1964 een' gesprek met Johnson en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Johnson en Rusk waren het toen met de secretaris-generaal van de V.N. eens dat inleidende vredesbesprekingen vertrouwelijk en onofficieel moesten zijn. Hierop vroeg Thant president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam via de Sowjet-Unie of hij kon instemmen met een niet-officiële dialoog. De Noordvietnamese president had ge antwoord dat hij bereid was een truck met oplegger geen voorrang aan een personenauto, bestuurd afgezant te sturen voor een ont- door de 49-jarige E. J. Vros uit moeting met een vertegenwoordi- Deventér. De heer Vros en zijn 18- jarige zoon G. Vros werden op slag gedood. De bestuurder van de truck liep een shock op. ger van de V.S. Wijlen Adlai Stevenson, toen leider van de Amerikaanse delega tie bij de V.N., was over deze gang van zaken opgetogen geweest. Maar, zo merkte Hughes op, Wash ington liet lange tijd niets van zich horen. Op een gegeven ogenblik liet Stevenson Thant weten, dat uit de peilingen van Washington in Hanoi via Canadese relaties ge bleken was dat Ho Tsji Minh geen belangstelling had voor vredesover leg. Daarop had Thant een regeling getroffen voor besprekingen tus sen de Amerikaanse ambassadeur in Rangoon en zijn Noordvietna mese collega. Wahsington voelde echter niets voor dit overleg, om dat het van mening was dat de ge ruchten, die hierover zouden wor den verspreid, zouden kunnen lei den tot de val van de Zuidvietna- mese regering. Na vijf maanden zijn best gedaan te hebben, liet Oe Thant Noord- Vietnam weten dat zijn pogingen hadden gefaald. Vierentwintig uur na ontvangst van deze boodschap, in Hanoi, aldus Hughes, begonnen de Amerikaanse bomaanvallen op Noord-Vietnam. Het State Department wilde geen commentaar geven op het stuk van Hughes. i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1