PROVINCIAAL NIEUWS Veerdienst Kruiningen- Perkpolder lamgelegd voor vrachtauto's Renniesfl Beursoverzieht Marktberichten IE .KONINGIN JULIANA' RAMDE DE FUIK HET RAADSEL VAN ROVAMA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Biervliet Breskens Haamstede Sas van Gent Sluis op en top drop 25 ct. Maandag 5/dinsdag 6 december 1960 Brandend maagzuur? helpen direkt Sinterklaasfeest voor N.V.V-bejaarden Voor de bejaarde N. V. V.-leden organiseerde de afdeling Terneu zen van de vrouwenbond van het N. V. V. een St. Nicolaasmiddag in „De Schakel". Dit feest was mogelijk gemaakt door de finan ciële stun van de plaatselijke bonds af delingen. De heer J. Huijbrecht hield een korte lezing over de bejaarden zorg. Hij wees o.m. op het gemis aan bepaalde diensten voor de bejaarden in onze gemeente. Men wil van N.V.V.-zijde trach ten hierin verandering te bren gen en te komen tot de instelling van een waarschuwings- en een boodschappendienst. Dames van de vrouwenbond hebben het verdere ontspannings- te verzorgd. De bekende „Accordi's" zorgden voor de muzikale omlijsting. Een goed verzorgde maaltijd be sloot het feest. De heer N. F. Die- leman dankte namens alle aan wezigen voor de geslaagde mid dag. Ook de bouwvakkers vierden feest Sinterklaas was ook op bezoek bij de kinderen van leden van de afdeling Terneuzen van de alge mene Nederlandse bond van bouw vakarbeiders. In „De Vriendschap" werden 28 kinderen gelukkig gemaakt met geschenken. 's Avonds was er een St. Nico- laasbijeenkomst voor de leden en oud-leden met hun dames. Voor het feest begon, herinnerde de voorzitter, de heer J. Slock, aan het geschil tussen de ziekenfond sen en de artsen, hetwelk niet als een Sint-Nicolaassurprise kon wor den beschouwd. De feestelijke stemming was er niet minder om. Nadat de oud-leden hun tradi tloneel pakket hadden ontvangen, volgde er een gezellig bal. Sint bij de u.l.o.-leerlingen Met groot enthousiasme hebben de eerste en tweede klas van de openbare school voor u.l.o. vrijdag hun St. Nicolaasfeest gevierd. Vóór de komst van de Sint werd een vlot programma uitgevoerd met toneel, muziek en zang, ter wijl men na het vertrek van Sin terklaas nog geruime tijd gezellig bijeenbleef. De schoolclub die deze middag had georganiseerd kan op een ge slaagde middag terugzien. Het hoofd van de school, de heer M. L. van Vugt, dankte aan het slot al len voor hun medewerking. Van je vrienden moet je het hebben! Zaterdagmorgen, te ongeveer 10 uur werd door de alhier in de Kastanjelaan wonende Joego slaaf F. V. bij de gemeentepolitie aangifte gedaan van een vermoe delijk door zijn vriend en land genoot P. M., die bij hem gelo geerd was geweest, gepleegde diefstal van 500, IDaar de logé inmiddels met drie landgenoten naar Rotterdam was vertrokken, werd de politie aldaar op de hoogte gesteld met verzoek M. op te sporen. Het ge lukte de recherche te Rotterdam de verblijfplaats van de gezochte te vinden. Bij het onderzoek kwam uit een koffer van de „vriend" inderdaad de ont vreemde 500 te voorschijn. M. werd overgebracht naar Terneuzen waar hij werd inge sloten. Na verhoor en proces verbaal is hij heden naar Middel burg overgebracht, voor de offi cier van justitie geleid en inge sloten. Hij zal te zijner tijd uit Nederland worden gezet. Goed afgelopen Zondagmiddag reed de heer P. A. N. uit Sas van Gent met zijn auto op de westelijk gelegen kanaalweg van Terneuzen huis waarts. Even voorbij de de in aanbouw zijnde brug begon de auto te slippen. Na een slip langs de stootrand kwam de auto op de aan de rechterzijde gelegen zachte berm terecht, sloeg over de kop en kwam in de acht meter lager gelegen oude afwaterings- sloot terecht met de wielen naar boven en kwam daarbij gedeelte lijk onder water te liggen. Gelukkig slaagden de heer N. en de vier inzittende meisjes er in uit de auto te kruipen. Met de schrik van hun leven en natte en bemodderde kleren konden allen zonder lichamelijk letsel huis waarts worden gebracht. De totaal vernielde auto werd door een takelwagen naar een garage te Sas van Gent gesleept. Aanrijding Zaterdagavond omstreeks 7 uur had zich in de Axelsestraat 'n file van voor de brug staande auto's gevormd. De heer A. P. C. M. K. te St. Amandsberg (B.), die zich met zijn auto in de file bevond, werd het lange wachten moet en wilde zich verwijderen om via Axel de thuisreis voort te zetten. Bij 't achteruitrijden om in de Van Steenbergenlaan te kunnen keren kwam de auto over het langs de straat liggende rijwiel- Laatste last. Een lastdrager op Ceylon heeft zich op een station bij Co lombo voor de trein gegooid met medeneming van de stationschef die hem kort tevoren had ont slagen. Beiden kwamen om het ltven. pad terecht. De auto kwam hier bij in aanraking met de door de heer J. M. uit Othene bereden brommer, waardoor de autolich ten en de bromfiets zwaar wer den beschadigd. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. De Najaarsveemarkt A.s. donderdag wordt in Axel de naj aars veemarkt gehouden. Terwijl vroeger behalve rund vee en varkens vooral paarden werden aangevoerdd, is het nu een speciale markt voor rundvee en wel in hoofdzaak rundvee voor de slacht. In Zeeuws-Vlaanderen wordt vooral jong vee gehouden dat pri ma kwaliteitsvee oplevert voor de slacht. Men verwacht weer in kopers van de slachthuizen uit „Holland", die hun inkopen voor de a.s. feestdagen komen doen. De markt zal om elf uur begin nen. Axeler Ambacht wil afwatering bij de Sassing De gedachte om een afwate ring te maken op het kanaal Ter neuzenGent bij Sassing werd naar voren gebracht door dijk graaf P. van Hoeve in zijn ope ningswoord op de vergadering van het Axeler Ambacht. De vergadering werd gehouden in „Het Centrum" te Axel. „De vraag is", aldus de heer Van Hoeve, „of er van Belgische zijde bezwaren worden gemaakt tegen lozing bij Axel-Sassing, omdat dit het peil op het kanaal kan be ïnvloeden. Hij verwachtte geen bezwaren van de rijkswaterstaat, nu de sluizen in Terneuzen grote afme tingen krijgen. Er zijn bespre kingen gaande over overname van beheer en onderhoud van de oostelijke rijkswaterleiding. Het is wellicht mogelijk hieraan een lozing bij de Sassing te koppelen. Men zou een verdergaande ver- zilting van het kanaal tegenge gaan, omdat men in het gebied van het waterschap goed water heeft. Tegenover Belgische bezwaren stelde de dijkgraaf: „als wij ge houden zijn de afwatering te ver zorgen voor een groot Belgisch gebied, aansluitend aan ons am bacht, dan is dat meer dan over eenkomt met het traktaat van 1839". Het niveau van het water in Gent stijgt snel, aldus zou door een lozing bij de Sassing ook in dit gebied de afwatering beter worden. Een overname van de oostelijke rijkswaterleiding berust op het standpunt van de overheid, dat een.streek zijn eigen afwaterings middelen moet onderhouden. „Het zal nog wel enig overleg vergen", zei hij, „aangenomen dat er ooit iets van terechtkomt". Vergadering gemeenteraad r>e gemeenteraad van Biervliet heeft zich onder voorzitterschap van burgemeester Kostense bezig gehouden met het vooront werp streekplan. In het pre-ad- vies zegen B en W gelukkig te zijn met de aan Biervliet toebe deelde functie, n.l. woon- gemeente voor de kanaalzone. Behoefte aan geforceerde indus trievestiging op eigen grondge bied heeft de gemeente niet. De korte afstand met de kanaalzone leidt nu reeds tot een natuurlijke groei. Met voldoening kan gecon stateerd worden dat er voldoende armslag is om in de toekomst uit te breiden. Ook met de bouw van landhuizen en recreatiebebou- wing kunnen B en W zich ver enigen. Wel bestaat er bezorgdheid bij B en W of het ontwerp niet voor een groot deel door de feiten is achterhaald, waarbij wordt ge doeld op de berichten van uitbrei ding van de DOW in westelijke richting. Hierdoor zou 't natuur reservaat aan de Paulinahaven aan de industrie ten offer vallen en qok zou het Braakmangebied worden aangetast. B. en W zien de Braakman als een buffer tus sen het oostelijk werkgebied en het westelijk woongebied. De aanleg van een autoweg is noodzakelijk. Aandacht wordt gevraagd voor de landbouwbelangen. Ruilver kavelingen en beschikbaarstel ling van landbouwgronden zal in sommige gevallen noodzakelijk zijn. De geprojecteerde hoogspan ningsleiding moet zowel uit land schappelijk als uit landbouwkun dig oogpunt verwerpelijk wor den geacht. De heer Pladdet was van mening dat men industrievesti ging moest toejuichen. De werk gelegenheid zou in sterke mate worden bevorderd. Het verbete ren van de werkgelegenheid is belangrijker dan de recreatie. Wanneer er geen werkgelegen heid is, is er ook geen behoefte aan recreatie. De heren Dijk en Klaaijsen vroegen zich af, of in de toe komst de industriegrens niet tot Ereskens za] liggen. Als het rijk aan de DOW een concessie zal verlenen, zal 't niet mogeliik zijn voor andere industrieën zich te vestigen in dit gebied. Besloten werd aan G. S. te be richten dat het streekplan aan trekkelijk is, alsmede de aan Biervliet toebedachte functie als woongemeente, doch dat men zijn bezorgdheid uitsprak over de luchtverontreiniging bij uitbrei ding van de DOW ten noorden van de Braakman. Goedgekeurd werd de verkoop van de woningwetwoning Gent- 33) -Steeds verder week Jolan- de achteruit. In haar ogen wis selden afschuw en vertwijfeling elkaar af. Ochron stond op het punt haar te grijpen toen de gravin plotseling een kreet slaak te en met een snelle beweging opzij sprong. Het volgende ogen blik slond zij in het open ven ster, waaronder het donkere water van het meer spiegelde. „Ik heb genoeg van uw schur kenstreken!" gilde zij, terwijl zij zich voorover boog om naar be neden te springen. „Liever ver kies ik de dood!" Tybalt was lijkbleek gewor den. „Grijp haar!" schreeuwde hij woest, doch Ochron was reeds op het ongelukkige meisje toe gesprongen. Het rumoer en de kreten wer den gehoord door een krijger, die door de gang liep op weg om de wacht af te lossen. Zonder zich een ogenblik te bedenken, snelde hij het verrek van de gravin binnen. „Wat gebeur hier!" riep hij uit, terwijl hij een vlugge blik om zich heen wierp. In het ven ster worstelde Jolande als een wanhopige met de rentmeester, die haar naar binnen trachtte te trekken. De krijger wilde er op af snellen, maar nu trad heer Tybalt, die inmiddels zijn kalm te had teruggekregen, hem in de weg. „Een ogenblik, vriend," sprak hij dreigend. „Dit zijn zaken die u niet aangaan Bij inhaalmanoeuvre verongelukt In Zevenbergen is vanmorgen op de nieuwe provinciale weg Zeven- bergen-Klundert nabij de aanslui ting van rijksweg 17 de 44-jarige C. Numans uit Vlissingen bij een autobotsing dodelijk gewond. De heer Numans botste met zifn per sonenauto frontaal tegen een van de andere kant komende vracht auto, toen hij op een onoverzichte lijk weggedeelte bezig was in te halen. Hij overleed in het zieken huis. JORDAANSE WAPENS IN BESLAG GENOMEN In een café op Jordaans ge bied tussen de grenzen met Irak en Syrië is een hoeveelheid wa pens en mnnitie ter waarde van 60.000 dinar 600.000) in be slag genomen, zo heeft de Jor daanse minister van financiën Ali Hassan zaterdagavond mee gedeeld. De Jordaanse grens- patrouille die dit deed, heeft daarbij vier persopen gearres teerd. van 5.95 tot 1&50 (ADVERTENTIE) HET HEERLIJK AVONDJE IS GEKOMEN! Sinterklaas deed zijn remde door Terneuzen, omstuwd door een juichende kinderschare. (ADVER' :NTIE) HOGERE KOERSEN IN DE SCHEEPVAART Van enige Sinterklaassurprise viel vanmiddag in de beurszaal niets te bespeuren. De middag verliep zoals de meeste andere dagen dit jaar zijn geweest: in een ongeanimeerde stemming, waarbij de affaire ver te zoeken was. Dat de aandelen Kon. Boot zou den opleven onder invloed van het gunstige bericht over de re sultaten van 1966, had men zien aankomen. Zoals gemeld ver wacht de directie een gelijk re sultaat als over 1965, ondanks de scherpe kostenstijging maar dankzij de rationalisatie vai het bedrijf. Aandelen K.N.S.M. ste gen dan ook vijf punten tot 82Va, waarna door winstneming enige reactie ontstond tot 80Va. De overige scheepvaartpapieren werden meegesleept zoals Nie- velt-Goudriaan en Scheepvaart- Unie, die beide op een hoger ni veau belandden. Desondanks bleef het in de scheepvaarthoek stil. De internationale fondsen wa ren hoger gedisponeerd vergele ken met vrijdag, maar de arbi trage kon weinig ondernemen en ook overigens kwam men niet tot veel zaken. Ten dele was hieraan debet de onzekerheid over de be slissing van Rhodesië inzake het resultaat van de onderhandelin gen met Engeland. Aandelen Philips kwamen bo ven de 74 gulden in een stille hoek. Unilever ging meer dan een gulden omhoog en Kon. Olie opende boven de 127 om tot 126,90 te reageren. Hoogovens werd iets beter geadviseerd, AKU liep tot 52,80. De cultures lagen er verlaten bij hoewel met een open hoek in H.V.A. die inzette op een drie punten hoger niveau van 117V2, hetgeen niet stand hield, want er volgde een teruggang tot llöVa. De staatsfondsen hadden een bevredigend verloop en wisten zich te handhaven bij kalme af faire. De verkoop van de nieuwe rentespaarbrieven der Bank voor Ned. Gemeenten begint maandag 12 december. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden heden in totaal aangevoerd 1917 dieren, zijnde 1552 slachtrun- deren en 365 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra-kwal. ƒ4,15 ƒ4,45, le kwal. f3,70—ƒ4,10, 2e kwal. 3,353,55, 3e kwal. 3 ƒ3,20; Varkens: ƒ2,53—ƒ2,53, le kwal. 2,48— 2,53, 2e kwal. 2,43 2,48, 3e kwal. ƒ2,35—ƒ2,43; Stieren 3,904,40; Worstkoeien 2,80—2,80—2,90; Slachtzeu- gen 2ƒ2,15; Zware varkens 2,20—f 2,30. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: grote aanvoer, handel redelijk en iets lager in prijs; Varkens: aanvoer kleiner, handel vlot en iets hoger in prijs. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotterdam: Groe ne erwten tot 42,50 (42); Schok kers tot ƒ40,50 (40); Capucijners tot 61 (61); Bruine bonen - boe- renschoon - tot 83 (85). sestraat 44 aan de heer C. Tem merman voor 8167, De krotwoning Gentsestraat 17 werd aangekocht voor 1000, Aan mej. P. Dteleman werd 'n perceel erfpaehtsgrond groot 1S6 m2 aan de Beukelsstraat ver kocht voor 558,Voorts werd aan mej. Dieleman verkocht een perceel grond groot 100 m2 (voormalige trambaan) voor ƒ250,-. De aangeboden gemeentereke ning laat op de gewone dienst 'n batig slot zien van 42.017,27 en de kapitaaldien st geeft een na delig slot aan van 143.708,95. Dodelijk ongeluk Bij het „duivelshoekje" is de 54-jarige A. Sijnesael uit Num mer Een ernstig gewond ge raakt, toen hij door een vracht auto werd overreden. De heer Sijnesael was werkzaam bij dijk verzwaringswerkzaamheden. Toen hij enige rijstrips wilde schoonmaken, kwam een vracht auto, bestuurd door De L. uit Zuidzande, de dijk afgereden. Door eën der dubbele achter wielen werd S. overreden. Dok ter Ossewaarde uit Breskens verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het zieken huis te Oostburg overbrengen. Zondagmorgen is de heer Sij nesael aan zijn verwondingen bezweken. De „Humboldt" vlot De „Humboldt", het Panamese libertyship, dat de vorige week voor de Zeeuwse kust nogal wat avonturen heeft beleefd en vrij dagmiddag opnieuw bij Schouwen aan de grond is gelopen, zit nog steeds vast, ongeveer 4 kilometer uit de kust. Eén van de drie Belgische run ners, die zich aan boord bevon den, de 17-jarige Hein Tjeerkens uit Antwerpen, heeft er intussen de brui aan gegeven. De sleepreis van Antwerpen naar Spanje, die hij als runner op de „Humboldt" zou meemaken, was zijn eerste reis. De reddingboot „President Jan Leis", die bij het gestrande schip een oogje in het zeil hield, heeft Hein zaterdag aan boord genomen. Later is een bergingsboot van Van der Tak's bergingsbedrijf uit Maassluis „de Dolfijn" langszij de Humboldt gekomen en heeft daar enige voorzieningen aange bracht waarna twee Belgische sleepboten, de George' Letzer en Pipsy Letzer uit Antwerpen het schip op sleeptouw hebben geno- mij. Zij sleepten het de haven van Vlissingen binnen. Oostbutg Siuterklaas-rallv De jaarlijkse Sint Nicolaas- rally van de „W.Z.A." werd ge wonnen door de heer H. van Geffen uit Schoondijke met 16 strafpunten. De rit had een leng te van 32 km en er werd gere den met een gemiddelde snel heid van 24 km. Na afloop reikte St. Nicolaas met de gebruikelijke conference de prijzen uit in „L'Ambassa- deur". De verdere uitslag luidt: 2. J. van Hijfte, Schoondijke 18 str.pt; 3. C. Koliin, Schoondijke 67 str.pt; 4. J. Kolijn, Oostburg 73 str.pt; 5. H. Versteegh, Oost burg 115 str.pt; 6. B. Bone- schansker, Terneuzen 116 str.pt; 7. J. Flemm, Cadzand 116 str.pt; 8. J. den Doelder, Axel 119 str.- pt; 10. P. Toussaint, Cadzand 129 str.pt. Tentoonstelling Volgende week wordt in de burgerzaal van het raadhuis te Oostburg een tentoonstelling ge opend, waaraan medewerking wordt verleend door de minis teries van onderwijs en van economische zaken. Deze expo sitie onder de naam „Vakman schap Nederlands faam" is toe gankelijk voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen en de scholen voor voort gezet onderwijs. Een deskundige leerkracht, aan de tentoonstel ling verbonden, geeft instructie lessen van een uur. De panelen geven een beeld van de auto industrie, het vervoer, de warm watervoorziening, de vervaardi ging van kunstvezels, de wereld- vetpositie, de rubberindustrie etc. Voorlichtingsavond Veilig Verkeer De bond voor veilig verkeer, afdeling Sas van Gent, heeft voor woensdag 7 en donderdag 8 de cember voorlichtingsavonden ge organiseerd. Met het oog op de nieuwe verkeersregels, die per 1 januari a.s. in werking treden, zal opperwachtmeester Visser van de groep rijkspolitie te Sas van Gent een uiteenzetting geven over deze nieuwe verkeersregels. De avonden zijn niet uitsluitend toegankelijk voor leden, ook niet- leden zijn welkom in het zaaltje boven de brandweerkazerne in de Kerkhoflaan alhier. Intocht Sint Nicolaas Zaterdagmiddag deed St. Ni colaas met zijn gevolg zijn in tocht te Sluis. Hij werd afge haald door de muziekvereniging „Apollo" met de jeugddrum band „De Jantjes". Na een rondwandeling door de gemeente, waarvoor grote be langstelling bestond, volgde een offciële ontvangst ten stadhui- ze door het college van B. en W., waarbij burgemeester P. F. van Hootegem de gelegenheid had zijn wensen op bestuurlijk ge bied kenbaar te maken. In de raadszaal werden de kinderen van 1, 2 en 3 jaar getracteerd. Feest op Rozenoord In de recreatiezaal van de stichting „Rozenoord" vond een feestavond plaats, Waaraan me dewerking werd verleend door een band van „Apollo" onder leiding van de heer Fr. van den Bussche. De heer S. A. van Hal, administrateur van „Rozenoord" vertoonde dia's over een reis naar Tirol en de jeugdige Eddy Driessens bracht vrolijke aecor- deonmuziek. Aan het slot van de geanimeerde avond bracht de heer J. P. J. Wage, directeur van „Rozenoord", dank voor de me dewerking. Toneel De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" heeft een uitnodiging ontvangen om op te treden voor de kamer van rhetorica te Oost burg. Gebracht wordt dan het blijspel „Explosie in de Berk- lamm" door Anke Wildonck. De veerboot „Koningin Juliana" heeft zaterdagmiddag tegen drie uur de fuik in de veerhaven van Kruiningen geramd. Plotseling wei gerde de schroef, die de snelheid van het schip moet afremmen. De kapitein kon een botsing niet voor komen. De passagiers werden hevig dpor elkaar geschud, maar niemand werd gewond. Een van de konings- palen brak af. Vrachtverkeer is tot woensdag of donderdag onmoge lijk. Personenauto's zullen met de andere schepen worden vervoerd. Deze schepen maken gebruik van de aanleginrichting met zijlading. Om het verkeer te helpen zal op Uitbraakpoging verijdeld Negentig politiemannen moes ten er zondagavond aan te pas komen om te verhinderen dat acht gevangenen uitbraken uit de gevangenis Rocky Butte in Portland in de Amerikaanse staat Oregon. De gevangenen hadden drie bewakers in gijzeling geiïomen, van wie er een mes steken in de buik kreeg. De politie maakte gebruik van traangas. Aanvankeliik dacht men dat 300 van de 437 gevange nen in opstand waren gekomen. VlissingenBreskens een halfuur- dienst worden gevaren. Rijkswaterstaat nam direct maat regelen om de afgeknapte konings- paal in de fuik te laten verwijde ren. Passagiers voor Perkpolder wer den door middel van een lopplank aan boord van de „Prins Bemhard" gebracht. De „Prins Hendrik", die ook op zij auto's kan innemen, voer naar de kleine aanlegsteiger om personenauto's over te zetten. Vrachtauto's kunnen niet aan boord. Er is aan boord te weinig ruimte om te draaien. Lichte be stelauto's met een lading tot twee ton kunnen via de kleine aanleg steiger worden toegelaten. Vandaag werden ook de „Ooster- schelde", de „Noord-Beveland" en de „Koningiè Emma" voor per sonenauto's ingezet. De grensautoriteiten zijn op de hoogte gesteld van de moeilijk heden voor het vrachtverkeer. Van Nederlandse zijde is toestemming verleend gebruik te maken van de regeling van het hoefijzerverkeer via het kustpaspoort (formulier nr. 18). Dit kan geschieden via de kantoren Kapellebrug, Putte, Nis pen en Wernhout. De chauffeurs moeten zich melden bij de douane en erop attenderen dat zij in hoef ijzerverkeer rijden. Van Belgische zijde werden geen bezwaren ver wacht. Wellicht kan de fuik woensdag gedeeltelijk hersteld zijn. Bij gun stig weer zal het dan mogelijk zijn konlading in te nemen. De „Koningin Juliana" is naar Vlissingen gevaren voor reparatie. Radio en televisie hebben voor de stremming van het veer ge waarschuwd. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2