Beschuldigingen aan het adres van president Soekarno Mortieraanval op luchtbasis van Saigon AMERIKANEN VERLOREN ACHT VUEGTRIGEN BOVEN N.-VIETNAM HET WEER Rhodesië staat voor besluit van historische betekenis Tegen persoons verheerlijking. „Ampera" De Indonesische schulden Communist ter dood veroordeeld Studenten gearresteerd Proces tegen Omar Dhani begonnen In Macao vielen doden en gewonden Kiesinger over betrekkingen met Oost-Duitsland Engeland wacht op het beslissende antwoord Hoopvol gestemd Dertien piloten vermist Noord-Vietnam protesteert tegen bombardement van Hanoi Oe Thant mogelijk naar Vietnam Het Apolloprojekt Vergelding Amerikaanse torpedo lager getroffen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN uirecteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. VRIJE ZEEUW Maandag 5 Dinsdag 6 december 1966 23e Jaargang No. 6832 Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- ad verten ties l 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Soekarno heeft in een toespraak tot enkele honderden leden van zijn nationalistische partij P. N. I. gezegd, dat alles moet worden gedaan om de revo lutie haar normale verloop te doen hernemen, waarvan zij na de mis lukte staatsgreep van vorig jaar oktober was afgeweken. Soekarno voer uit tegen degenen in binnen- en buitenland, die hem aan de kant zouden willen zetten en tegen de „imperialistische krachten" die uit het buitenland bepaalde operaties tegen de Indo nesische regering zouden financie ren. Hij zei documenten in handen te hebben als bewijs van.het age ren van Indonesische en buiten landse contra-revolutionairen om hem, Soekarno, te schaden. Soekarno reageerde op berich ten die de afgelopen dagen in In donesische bladen zijn verschenen onder aanhaling van de Londense „Sunday Telegraph", volgens wel ke Soekarno jaren geleden een veertienjarig Chinees meisje in Wenen zou hebben lastig gevallen en ook betrekkingen met een Zweedse luchtwaardin zou hebben gehad. De president zei dat deze berichten met een bepaalde opzet waren aangehaald. „Als ik een echte vrouwenjager was, dan zou ik wensen dat het waar was wat ze over mij schrij ven", aldus Soekarno. In de Indonesische bladen werd al eerder bedekte kritiek geleverd op het bezoek, dat twee Filippijnse meisjes vorige week aan het pre sidentiële paleis in Djakarta heb ben gebracht. De Indonesische directeur-gene raal voor het hoger onderwijs, bri gade-generaal Masjoeri, heeft za terdag Soekarno's geschriften en redevoeringen „een mengsel van formules" genoemd, dat onder hevig is aan de wijzigingen die zich in de huidige maatschappij voltrekken. Het was onjuist die geschriften en redevoeringen „leer stellingen" te noemen. Masjoeri kantte zich ook tegen de persoons verheerlijking, waarvan de presi dent het doelwit is. Deze cultus rond Soekarno was volkomen in tegenstelling tot de geest van de democratie. Soekarno zelf heeft inmiddels een andere betekenis gegeven aan het woord „ampera', dat jaren ge leden door hem werd gesmeed om de boodschap van het lijdende volk" aan te duiden. Hij zei in de loop van het week einde tegen de leiders van een uiterst linkse studentenvereniging dat „ampera" niet meer „bood schap van het lijdende volk" be- ekende, maar „een onafhankelijke op eenheid gerichte, rechtvaardige en welvarende staat", vrij van uit buiting in welke vorm dan ook. Soekarno kantte zich tegen wijlen Gandhi, die volgens hem geen po- litieke idealen kende, en de Rus sische en Tsjechische leiders, die menen dat „machines alles uitma ken". Het ging niet om de machi nes, maar om de mensen. Ook viel hij zijn overleden pleegvader Tjo- kroaminoto aan, in wiens huis in Soerabaja hij een groot deel van zijn kinderjaren heeft doorge bracht. Tjokroaminoto, aldus Soekarno, hield er een verkeerde politiek op na, omdat hij met de Nederlandse kolonialisten en imperialisten wil de samenwerken. Indonesië zal op zijn vroegst in 1969 de betaling van zijn buiten landse schulden hervatten, zo heeft de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Adam Malik me degedeeld. De Indonesische delegatie naar de vergadering van westerse schuldeisers, die op 19 december in Parijs zal worden gehouden, zai een voorstel doen ever de ver deling van de 90 miljoen dollar, die Indonesië als een bewijs van zijn goede wil volgend jaar op zij zal zetten. Malik wenste niet mede te delen of de Oost-Europese landen hun deel van dit bedrag zullen krijgen, nu de Sowjet-Unie, een van de grootste schuldeisers, heeft gewei gerd de bijeenkomst van krediteu- ren bij te wonen. Een militaire rechtbank in Ba- likpapan (Borneo) heeft de secreta ris van de Indonesische communis- ische partij van het district Kali- mantan, Barakbaha, ter dood ver oordeeld wegens diens aandeel in de staatsgreep van vorig jaar. Militaire veiligheidstroepen in Djakarta hebben zeven pro-com munistische studenten gearres teerd, die een illegale drukkerij ge bruikten voor het drukken van communistisch propagandamate riaal. De studenen zouden volgens militaire autoriteiten tot een ex treem-linkse groepering behoren. In Djakarta is vanochtend het proces begonnen tegen Omar Dha ni, de voormalige stafchef van de Indonesische luchtmacht die wordt beschuldigd van verraad in ver band met de mislukte opstand van ruim een jaar geleden. Naar radio- Djakarta bekendmaakte zullen in het proces 44 getuigen worden ge hoord, onder wie misschien presi dent Soekarno. Hem zou men wil len vragen of hij ten tijde van de opstand op de luchtmachtbasis Ha- lim was geweest. De thans 42- jarige vice-luchtmaarschalk zou zich toen op deze basis hebben op gehouden. Volgens de tenlasteleg ging had hij zich in een dagorder achter de actie van de opstandelin gen gesteld. Hij bevindt zich al ne gen maanden in voorlopige hechte nis. Dhani is de 18de verdachte die in verband met de staatsgreep te rechtstaat. Verscheidene vorige verdachten zijn ter dood veroor deeld, onder wie oud-minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio. Portugese militairen hebben zondag het vuur geopend op linkse Chinezen, die geen gevolg gaven aan bevelen om zich niet in groepen in de straten van Ma- cao op te houden. Er zouden drie personen zijn gedood en het aan tal gewonden zou groot zijn. In Macao, een Portugese en clave op het Chinese vasteland, heerst spanning als gevolg van protestbetogingen tegen „bruut" optreden van de politie tegenover Chinese arbeiders op 15 novem ber. Zaterdag zouden bij ongere geldheden vijf mensen om het le ven zijn gekomen. Betogers richt ten toen grote vernielingen aan. Zondag verzamelden zich op nieuw veel mensen na afloop van een nachtelijk uitgaansverbod. De autoriteiten hebben inmid dels politiefunctionarissen ge schorst in afwachting van een on derzoek naar het beweerde inci dent van vorige maand. Macao, sedert meer dan vier eeuwen een Portugese nederzet ting, is slechts zestien vierkante kilometer groot. Er wonen bijna 300.000 mensen, voornamelijk Chinezen. Dr. Kurt Georg Kiesinger, de nieuwe Westduhse bondskanse lier, heeft in een vraaggesprek met de Stuttgsrer Zeitung ge pleit voor het opruimen van hin derpalen tussen West-Duitsland en de Oosteurojaese communis tische landen en'.de Sowjet-Unie, alsook tussen West-Duitsland en de V. S. en Frankrijk. Kiesinger vindt diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en een of meer Oosteuropese landen wenselijk onder zekere voor waarden. De nieuwe Westduitse socialis tische minister voor economische ontwikkeling, Hans-Jürgen Wi- schnewski, heeft zaterdagavond gezegd, dat volledige diploma tieke betrekkingen met het oos ten een dwingende noodzaak is. Kiesinger heeft echter ook dui delijk gemaakt, dat zijn regering niet van plan is de Oostduitse re gering officieel te erkennen. De stappen naar diplomatieke be trekkingen met het oosten zou den voorzichtig moeten worden gezet en wettelijke erkenning van Oost-Duitsland zou niet het resultaat ervan mogen zijn. Over de hereniging van Duits land zei Kiesinger, dat zekere contacten tussen autoriteiten in Oost- en West-Duitsland aan vaard moeten worden, maar uit gaande van de stelling dat er slechts één Duitse staat is. i Oecumenisch besluit Amerikaanse protestanten De Amerikaanse protestantse organisatie „nationale raad der kerken" heeft zaterdag in Miami Beach besloten dat rooms.-ka- tholieken voortaan afgevaardig den naar de algemene vergade ring kunnen sturen, deel kunnen uitmaken van commissies en ge kozen kunnen worden in de lei ding. De raad bevond dat de ka tholieke kerk beantwoordt aan de beginselen, die in de statuten van de organisatie zijn neergelegd. Daarin wordt bepaald dat leke- groep, die Christus als verlosser erkent, in de nationale raad der kerken verkiesbaar is. Aan boord van de Engelse kruiser „Tiger" ergens op de Middellandse Zee in de buurt van Gibraltar hebben Wilson en Ian Smits de basis gelegd voor een akkoord dat zal beslissen over de toekomst van Rhodesië. In Londen en Salisbury was de spanning vandaag voelbaar. Vóór elf uur hedenmorgen moest het akkoord van de Rhodesische regering in Londen binnen zijn. Zou dit antwoord negatief zijn, dan zou dat betekenen dat En geland onmiddellijk aan de UNO om sancties tegen Rhodesië zal vragen. Op het moment dat dit num mer van ons blad gereed werd gemaakt voor de persen, werd bekend dat Rhodensië twee uur uitstel had gevraagd. Londen heeft geantwoord dat de beslissing binnen enkele uren binnen moet zijn. Een en ander toont aan dat de regering in Salisbury niet voetstoots, bereid is gebleken de overeenkomst goed te keuren, waarover Wil son en Ian Smith het na lang durige besprekingen eens zijn geworden. Wilson was erg vermoeid maar in goede stemming in Londen teruggekeerd. Hij wilde geen bijzonderheden mededelen. Uit de manier waarop hij de pers te woord stond, meende deze even wel te kunnen afleiden dat de premier hoopvol gestemd was. Het „document", dat door de Rhodesische regering onveran derd moet worden goedgekeurd, stemt overeen met de vooi'waar- den, die in september op de ge menebestconferentie te Londen zijn gesteld. Naar de mening der Afrikaanse .landen heeft Wilson Macao: Een opgewonden menigte heeft zich rond een omvergewor pen wagen geschaard. Portugese militairen hebben zondag het vuur geopend op linkse Chine zen, die geen gevolg gaven aan bevelen om zich niet in groepen in de straten van Macao, de Por tugese enclave, op te houden. al te veel geduld getoond. Hij kan nu niet meer terug. Het „document" is dan ook weinig minder dan een ultimatum. Rho desië moet ja of nee zeggen. In beide gevallen zal de beslissing er een zijn van vér gaande histo rische betekenis, voor Rhodesië zelf in de eerste plaats, maar evenzeer voor Afrika en voor Egeland. De spanning groeide vandaag met het uur in Londen en in Salisbury. Het Rhodesische kabinet heeft voor een moeilijke beslissing gestaan. Het antwoord liet op zich wachten. Hoe zal het lui den? Engeland heeft laten door schemeren dat de druk op de regering om handelend op te treden, toeneemt. Daarom moest het antwoord niet al te lang meer uitblijven. De voorberei dingen voor het geval Salisbury nee zegt, gaan in Londen door. Om twee uur vanmiddag zou het Rhodesische kabinet de ver gadering hervatten. De vietcong heeft zaterdag de grote luchtbasis van Saigon, Tan Son Nhutt, met meer dan 40 mortiergranaten beschoten. Guerrillastrijders, naar schat ting ter sterkte van een peloton, deden verder een aanval die werd afgeslagen. Er zouden 17 guerrillastrijders zijn gedood bij tegenaanvallen uit de lucht en op de grond. De vietcong-aan- val duurde drie uur. Volgens officiële berichten waren de verliezen op de basis licht en de schade aan vliegtui gen en materieel gering. Enige vietcongleden waren erin ge slaagd de basis binnen te drin gen. In het centrum van Saigon werden door een explosie negen Amerikaansn gewond. Een ex plosieve lading was aangebracht op het dak van een voormalige bioscoop naast een gebouw, waar de dienst voor psychologi sche oorlogvoering is onderge bracht. Door de ontploffing en een daaropvolgende brand werd schade aan de gebouwen aange richt. Bij een vietcong-aanval op de luchtbasis van Saigon, welke grenst aan het vliegveld voor de burgerluchtvaart, werden op 13 april j.l. zeven Amerikaanse mi litairen en 'n Vietnamees door gran aten gdood en 128 gewond. Toen werden 33 vliegtuigen be schadigd. Op 1 november beschoot de vietcong het centrum van Sai gon voor het eerst met mortier granaten. Tijdens een parade ter gelegenheid van de nationale feestdag werden acht mensen gedood en ongeveer 30 gewond. Naar zaterdag bekend werd hebben de Amerikanen vrijdag tijdens de luchtaanvallen op Noord-Vietnam het gebied van Hanoi acht vliegtuigen verloren. Dertien piloten zijn als vermist opgegeven. Deze verliezen van de Amerikaanse luchtmacht boven Noord-Viet- nam zijn de zwaarste op een en kele dag sinds 7 februari. De stad Hanoi is vrijdag door Amerikaanse vliegtuigen aange vallen, voor de eerste maal sinds de bombardementen op Noord- Vietnam zijn begonnen, zo is in een officieel Noordvietnamees communiqué meegedeeld. Twee dichtbevolkte delen van de hoofdstad van Noord-Vietnam zijn door Amerikaanse vliegtui gen beschoten. Noord-Vietnam heeft bij de internationale controlecommis sie geprotesteerd tegen het bom bardement op Hanoi, aldus het persbureau „Nieuw-China". Bij het bombardement op Ha noi zijn volgens het Noordviet- namese persbureau 26 personen gedood en 38 gewond. Verschei dene huizen zijn vernield of be schadigd. Ook zijn verscheidene stuks vee gedood. Een Amerikaanse piloot, lui tenant David Renmann, wiens toestel ten noorden van Hanoi werd neergeschoten, is zaterdag in Hanoi getoond op een pers conferentie van „de commissie van Hanoi inzake de Ameri kaanse misdaden". De piloot is gewond aan de voeten en arm en heeft brandwonden in zijn gezicht. Hij verklaarde „ont roerd te zijn door de zorg die de Noordvietnamese dokters aan hem hebben besteed". Op de conferentie werd „bewijsmate riaal" over het bombardement van zaterdag op Hanoi getoond. Oe Thant, secretaris-generaal van de V. N. heeft zaterdag avond tegenover journalisten verklaard dat het niet onmoge lijk is dat hij bij begin volgend jaar naar zuidoost-Azië gaat, met inbegrip van Vietnam. Bij proeven met het ruimte vaartuig, waarmee drie astronau ten volgende maand een vlucht zouden maken, zijn technische moeilijkheden opgetreden. Hier door zal de lancering niet vóór februari kunnen geschieden. HET AANSTAANDE BRUIDSPAAR Den Haag: In verband met het ondertrouw van H.K.H. prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven op 10 december a.s. werd deze foto van hei paar ge maakt door de heer M. Koot. (Foto MAX KOOT.) WATERSNOOD IN ZUID-SLAVIE Bij Karlovic in Kroatië staan 16.000 ha 'land blank als gevolg van het buiten de oevers treden van de Kupa. Een twintigtal dor pen loopt gevaar. In Zagreb is de alarmtoestand afgekondigd we gens het hoge peil van de Sau. In Slovenië zijn verscheidene rivieren overgelopen. Daar zijn c'rie mensen verdronken. Skiërs bedolven Drie skiërs worden sinds zon dagavond vermist, nadat zij door een lawine in de buurt van Brian- gon waren bedolven. Bij een nieuwe aanval op de militaire vliegbasis Tan Sno Nhu bij Saigon zijn zondagavond elf leden van de vietcong ge dood, waarmee het aantal doden aan de zijde van de vietcong bij twee aanvallen op 30 is geko men. Twee vliegtuigen werden op de grond beschadigd en een an der toestel werd geraakt toen het in de landing was. De vietcong maakte bekend dat de aanvallen een vergelding zijn voor de Amerikaanse lucht aanvallen van vrijdag bij Hanoi, „die een ernstige uitbreiding van de oorlog betekenen". „De guerrilleros zullen vijf- of tien maal zo hard terugslaan". Vliegers die zondag terug keerden van aanvallen op een spoorwegemplacement en olie opslagplaatsen bij Hanoi, zeiden dat zij door een zware lucht afweer hadden moeten vliegen. De Amerikaanse torpedojager US Ingersoll is bij een beschieting door Noordvietnamese kustbatte- rijen ten noordoosten van Dong Hoi licht beschadigd, aldus werd van Amerikaanse zijde vernomen. Het schip voer tien kilometer uit de kust en beantwoordde het vuur. Het is de eerste maal sedert de zevende vloot begon met de be schieting van de Noordvietnamese kust dat één van de schepen door kustgeschut werd geraakt, ENIGE REGEN Gedurende het weekeinde is de luchtdruk in West-Europa aan zienlijk gestegen. Tegelijkertijd verplaatst zich echter een nieuwe zeer diepe depressie van de zuid punt van Groenland langs IJsland naar het noordoosten. Een fronten systeem hiervan lag maandagmor gen juist ten westen van Ierland en Schotland. Dit verplaatst zich in een betrekkelijk langzaam tem po naar het oosten en zal dinsdag in ons land aanleiding geven tot veel bewolking en enige regen bij tot matig of krachtig toenemende winden tussen zuidwest en zuid. Boven noordoost Rusland be vindt zich nu een groot hogedruk- gebied dat zich zeer langzaam nog wat verder in de richting van Skandinavië uitbreidt. De vorst is daar de laatste dagen belangrijk toegenomen, maar beperkt zich momenteel nog tot Rusland. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maandagavond tot dins dagavond Meer wind Vanavond en vannacht nog plaat selijk opklaringen met temperatu ren om het vriespunt. Dinsdag veel bewolking met enige regen, tot ma tig of krachtig toenemende wind tussen zuidwest en zuid en lang zaam stijging van temperatuur. DINSDAG 6 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 8.10 8.4S •Terneuzer, 8.46 9.24 Hansweert 9.20 9.53 Walsoorden 9.29 10.07 WOENSDAG 7 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.25 10.04, Terneuzen 10.01 10.40 Hansweert 10.35 11.14 Walsoorden 10.44 11.23 ZON MAAN op onder op onder Dec. 5 S 30 16.30 13.50 6 8.32 16.30 0.51 14.04 7 88.33 16.29 2.16 14.18 8 S.34 16.29 3.42 14.32

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1