Mijn man heeft geen tijd voor Sint VROUW Ook kinderen willen wonen f)E VRIJE ZEEUW Pagina 9 KOOKBOEKJES af 2,50 Boekhandel VAN DE SANDE Z#terdag S december 3966 derjaren terugvinden bij het open maken van een pakje, waarvan je geen flauw idee hebt, wat er in zit. Voor mij is er nóóit een pakje, dat een geheim bevat, ik heb alles zélf gekocht en ingepakt, zowel voor de anderen als voor mezelf, want mijn man geeft me carte blan che!" KAN DAT NIET ANDERS? Ik zou zo nog een poosje door kunnen gaan, maar zou dan in her halingen vervallen, omdat de kern van elke brief op het zelfde neer komt: „Mijn man heeft geen tijd om pakjes te maken". Het is een typisch verschijnsel, dat, wanneer eenmaal ergens van daan een klacht over het een of ander is gekomen, die opeens overal tegelijk schijnt op te duiken. Zo kreeg ik dezer dagen verschei dene brieven achter elkaar, waar in vrouwen zich beklaagden over het gebrek aan tijd of fantasie dat hun mannen met Sint-Nicolaas vertoonden. „Ik zal mij niet beklagen, dat mijn man me tekort doet", schreef één van de dames. „Hij geeft heus wel geld uit, om me een mooi ca deau te kopen. Maar wat heb ik eraan, als ik het in een door een ander ingepakt pakje uit de winkel toegestuurd krijg?" Een ander schreef: „Begrijpt een man nu werkelijk niet, dat het ons niet om dure cadeaus te doen is? We zouden veel blijder zijn met een kleinigheid, waarbij hij de moeite heeft genomen, er een aar dige surprise van te maken en er een gedichtje bij te doen, al is het nog zo stuntelig en onbeholpen. Dan zouden we het gevoel hebben, dat hij iets voor ons over had. Een duur cadeau, dat hij „en passant" gaat kopen en tegen de winkeljuf frouw zegt: „Hier is het adres. Pakt u het een beetje leuk in en zorgt u, dat het op 5 december wordt bezorgd", laat ons koud. Het irriteert ons alleen maar, om te moeten constateren, dat onze man nen zo weinig tijd voor ons over hebben en zich er nooit eens in verdiepen, waaraan wij behoefte hebben. Ik ben niet de enige, dié er zo over denkt; verscheidene van mijn vriendinnen klagen hierover." IK SLOOF ME UIT EN WAT DOET HIJ? Weer een ander liet het volgen de geluid horen: „Voor mij ont breekt elke romantiek aan de sin terklaasavond. Het gekke is, dat toch elk jaar dit gevoel van ver wachting en opwinding, dat bij St.-Nicolaas hoort, mij besluipt. Maar evengoed is het elk jaar een teleurstelling. Ik sloof me uit, om voor het hele gezin aardige, kleine surprises te bedenken. Ik maak zoveel moge lijk pakjes, van de zotste dingen soms, om de avond luister bij te zetten. Maar wat doet mijn man? Hij zegt: „Wat wil je graag heb ben voor je Sinterklaas?" Net of hij geen maanden de tijd heeft ge- hed, om met wat oplettendheid zélf uit te vinden, waar ik blij mee zou zijn en me er dan op 5 decem ber heel geheimzinnig mee te ver rassen. Maar nee, hij zegt: „Koop het dan maar. Ik geef je carte blanche". Carte blanche! Wat kan het mij schelen, al mocht ik voor een mil joen kopen! Ik wil leuke, kleine, vertederende dingen, waar hij grappige pakjes van maakt. Ik wil me weer eens echt verrast voelen. Ik wil die gewaarwording van bevende verwachting uit mijn kin- YSXSX§XS<§><SXSXëX§>G>GXS.iXSX§XSXëXS>GX§XS><SXSX~XS><SXëXS><S*&>GX§>GXë>G>®<S> Zou het met die tijd niet een beetje meevallen? Kan niet ieder een, man of vrouw, altijd wel de tijd vinden om een ander vreugde te bereiden, als hij dat werkelijk wil? Ik voor mij zie deze kwaal van sommige heren der schepping meer ais gemakzucht. Een enkele man lijdt misschien aan een der mate ontstellend gebrek aan fan tasie, dat hij het werkelijk niet op kan brengen, een aardige surprise of geestig gedichtje te verzinnen. Maar dat moet toch wel als een uitzondering beschouwd worden en hun mogen we niets verwijten. We kunnen alleen maar medelijden met hen hebben. Maar met die gemakzucht is het wat anders. Het is werkelijk heel akelig, dat er nog altijd mannen bestaan, die doodgewoon te lui zijn orn iets anders te doen dan naar een winkel te lopen en iets uit te zoeken, waarmee ze menen week Sinterklaasavondeen avond Van geheimzinnigheid en spanning, een avond vol gezelligheid en sfeer. Moeder zorgt voor een lichte, snelle avondmaaltijd en 's avonds bij de koffie voor echte zelfgebakken boter letter. Bij het feuïlletédeeg voor de boterletter worden enkele druppels azijn in het deeg verwerkt, zodat met slechts enkele malen uitrollen kan worden volstaan. Het resultaat is toch even „bladerachtig"als wanneer het deeg ettelijke keren gevouwen en ge rold zou zijn. De heerlijke kabeljauwschotel is snel te bereiden en eist geen voorbe reiding, zodat ook moeder nog de laatste hand aan gedichten en ca deautjes kan leggen. ZONDAG: Bouillon met kaasstengels; varkenshaas met champignons, aardappelen, spruitjes; fruit. MAANDAG: Quick-kabeljauwscho- tel, aardappelpuree, sla; vanille- vla. DINSDAG: Rode kool, uitgebakken spek, aardappelen; Bulgaarse yoghurt met vruchtensaus. WOENSDAG: Tomatensoep; gehakt, prei met kaassaus, aardappelen. DONDERDAGErwtensoep met worst; drie in de pan. VRIJDAG: Champignonragout of gamalenragoüt, andijvie, aard appelpuree; karnemelkvla. ZATERDAG: Nasi goreng; kwark taart. BOTERLETTER Voor het deeg: 150 gram bloem, 150 gram roomboter, 3/4 dl water, zout, paar druppels azijn. Voor de vulling: 150 gram amande len, 150 gram suiker, 1 eierdooier, citroenrasp. Wel de amandelen alvorens ze te pellen, droog ze af en maal ze. Ver meng de amandelen met de suiker, de eierdooier en de citroenrasp. Maak deze amandelspijs enkele dagen te voren. Snijd in het deeg de zéér harde boter door de bloem en vorm hiervan met het water en de azijn een samen hangende bal (de boterklontjes blij ven hierin te zien). Rol het deeg en kele malen uit en vouw het weer op. Maak er een lange lap van en vorm de gewenste letter. Leg de amandel spijs in de vorm van een lange rol op dit deeg. Vouw dit om de spijs heen en plak het met water vast. Bak de letter, na deze vooraf bestreken te heben met losgeklopt ei, in een zeer hete voorverwarmde oven in onge veer 35 minuten gaar en goudbruin. QUICK- KABELJ AU W SCHOTEL Snijd ongeveer 400 gram diepvries kabeljauw in moten en leg deze in een vuurvaste schotel. Strooi er peper, zout, iets noot,, paprikapoeder en een zeer fijngehakt rauw uitje overheen. Schenk hierover 1/8 litér slagroom. Doe er wat paneermeel over en leg er enkele klontjes boter op. Plaats de schotel ongeveer 25 minuten in een hete, voorverwarmde oven. Garneer de vis met een paar getande schijfjes citroen en wat verse peter selie. hun vrouw wel een plezier te doen, om het dan verder aan de winkel juffrouw over te laten, het te wik kelen in een feestelijk papiertje, dat bij de gelegenheid past en voor de aflevering te zorgen. En dan zijn ze nog heel verbaasd en wel licht gepikeerd, dat hun vrouw niet zó blij met het cadeau is, als ze meenden te mogen verwachten. Arme mannen! Met al hun knap heid en intelligentie en adem benemende uitvindingen hebben velen van hen dit éne simpele ding nog niet kunnen ontdekken: hoe ze de gevoelige snaren in een vrou wenhart moeten bespelen. 1&<SXSX^SX5XSXSXS>«>®<SXSXSX5X®<SXS. U KUNT NIET ALLES WETEN Gebakken aardappelen worden mooi bruin als ze vóór het bakken met wat meel zijn bestoven. Indien tijdens het koken der aard appelen het zout niet vroeg bijge voegd wordt, koken aardappelen vlugger. Ook het bijvoegen van margarine ter grootte van een knikker doen aardappelen vlug ger koken. Aardappelen kunnen rauw of ge kookt al3 bindmiddel voor de ■soep worden gebruikt. De aard appels worden fijngeraspt in de soep gestrooid. Als aardappelen tijdens het koken ongelijk gaar worden, is meestal de oorzaak de verschillende groot te der aardappelen. Neem dan bij het koken alleen grote of alleen kleine aardappelen, maar niet groot en klein door elkaar. Aardappelkoekjes voor de lunch. Neem een paar rauwe geschilde aardappelen, rasp deze en meng ze met wat zout, peper, maggi enz. Het mengsel is al vochtig door het water van de aardappelen. De koekjes worden als drie in de pan gebakken met weinig boter. Vooral goed te gebruiken als u onver wachts gasten krijgt, daar ze heel vlug klaar zijn. Bevroren aardappelen. Ais aard appelen even gekookt hebben en men het water afgiet, waarna ze weer op het vuur worden gezet met koud water en dan weer laten koken, zullen de aardappelen een fijnere smaak hebben. Bruine bonen in een stroopsaus (van melk, 1 lepel stroop en wat bloem of aardappelmeel) vormen een lekkere, voedzame warme broodbelegging. Bruine-bonensoep wordt werkelijk voedzaam gemaakt door het toe voegen van aardappelen, gort- mout en taptemelk. Noordstraat Teraeuzen O, KOM ER 'S KIJKEN Dat Sint Nicolaas het deze dagen bij zonder druk heeft is zeker. De ca deautjes immers moeten op de juiste plaats bezorgd worden door zijn Zyvarte Pieten. Tijdens zijn rondzwer vingen door onze stad wordt hij na tuurlijk direct herkent en moet hij veel tijd besteden aan het schudden van vele kinderhandjes, zoals de foto hier boven laat zien. Het speelhoekje voor een kind wordt terecht steeds meer gepropa geerd en verwezenlijkt. Zorg om het kind doet de opmerking plaatsen: „Daarmee geven we het oprgoeiende kind een veilig, eigen piekje, waar het ongestoord en zo min mogelijk afge leid zijn eigen spelletjes kan spelen, zichzelf kan zijn". Medeleven, noem het misschien medelijden, met de moeder en andere grote huisgenoten van het kind, geeft een andere reden voor het kinder hoekje in de woonkamer: „dan hou je de boel tenminste netjes en het kind is in z'n eigen domein ook beter af dan tussen de volwassenen en de visite". KONTAKT MET VOLWASSENEN IS NODIG Wanneer de term speelhoekje het terrein zonder enige soepelheid af bakent, waardoor een begrenzing als met levensechte slagbomen ontstaat, zitten we met beide redeneringen fout. Het kind mag een privé-speel- mogelijkheid hebben en z'n moeder mag ernaar streven de boel aan kant te houden. Maar het kind heeft even zeer kontakt met de volwassenen nodig, hij zal naar de radio of de pick up willen lopen, hij wil de koffiedrin kende buurvrouw z'n nieuwe krijtjes tonen, tjoeketjoekt met de houten trein de kamer rond en klimt met al z'n rijkdom aan prenteboeken op de bank om eens helemaal ontspannen plaatjes te gaan kijken. Als moeder zichzelf op de schouder wil kunnen kloppen om een zo goed mogelijk opgevatte taak, dan zal zij haar Jantje 's morgens om elf uur aan de grote tafel, de kloostertafel, de salontafel, de bloementafel of welke tafel ook bij zich zetten met een kopje chocolade maar niet aan z'n eigen speeltafeltje. Daar is het mooi met je vriendjes of het buurmeisje en ook wel een enkele keer, als vader of moe der of de grote zus bij je op visite komt, maar alle andere keren moet je er voor zo'n kopje koffie of thee met traktatie ook als kind even uit. En je loopt natuurlijk naar de gang of naar de keuken met je speelgoed, of je laat aan moeder de tekening zien, die vanzelfsprekend op die plek (tafeltje, ST.-NICOLAAS TREKT EEN RIMPEL Amsterdam: St.-Nicolaas heeft, voor zover zijn portemonnee het toeliet, ideeën kunnen opdoen, toen dezer dagen het nieuwste Engelse speel goed werd getoond. Wat bijv. te den ken van deze grote bestuurbare vrachtwagen van oerdegelijke con structie? grond, schoorsteen, koelkast) blijft liggen. En als je lievelingsoom en tante op bezoek komen of opa en oma zijn er een heel weekend, dan blijf je natuurlijk niet aan je eigen tafeltje zitten spelen; dan is het feest in de kamer, dus ook voor jou. REKENING HOUDEN MET DE JONGEREN Natuurlijk, zegt iedereen, maar zo'n eigen hoekje betekent ook niet, dat het kind er nooit uit mag, dan zou het niet meer dan een met kastjes of werkblad uitgebouwde box zijn. Juist, we zijn het dus roerend eens. Maar laat ik u waarschuwen, dat u met dat afkgeschutte plekje alleen niet klaar bent. Waar het enigszins mogelijk is, moet dat hoekje gescha pen worden; het betekent een zalige uitwijkmogelijkheid voor het kind. Maar bij de verdere inrichting van de leef-kamer(s) moet evenzeer met de jongeren van het gezin rekening ge houden worden. Dat slaat niet alleen op de praktische gevolgen vandien. Eigenlijk helemaal niet. We nemen aan, dat de vloerbedekking in een gezin met kinderen altijd wel tegen een stootje kan en dat klei en verf alleen op eigen terrein verwerkt mo gen worden. Daar staat natuurlijk per kind een kruk bij het werkblad of een houten stoeltje of zit-speel- kubus bij het tafeltje. Maar als nu opa en oma er zijn of als iedereen heerlijk lui met een boek of een krant 's zondagsmorgens zit koffie te drin ken, mét boterkoek of roomsoes? Zo tot een jaar of vijf kan het stoeltje of de kubus dienen, maar oudere kinde ren beginnen al gauw beslag te leg gen op de luie stoelen voor de groten. Gun ze zo'n plekje, als de kamer niet al te vol zit. Heerlijk in een grote fauteuil met de benen in kleermakers zit en Kuifje of Paulus op je schoot. Net als in bus of tram treft ook hier een kind het noodlot, dat het altijd veld moet ruimen voor ouderen. Een kleine maat rotankuipje, liefst met een dekje erin, is dan goed op z'n plaats. Dat kun je zelfs gemakkelijk even uit je eigen kamer halen, zo licht te hanteren zijn dergelijke zitjes. Ons kind wil vooral erbij horen en dat streven is een wezenlijk onder deel van de groei naar volwassenheid. Er zijn vele momenten waarop die wens een recht is, in dit geval familie feesten en huiselijke uurtjes. DE BANK Maar wij gestroomlijnde vaders en moeders, die zo praktisch denken en modern zijn met onze op-art das en jurk en een schilderij met alleen maar nullen aan de wand, wij willen ook wel eens graag in weelde baden, diep in de kussens wegzinken of zaalig lui languit liggen. Waarom ons kind dan niet? Boven, in z'n zolderhok of in z'n kamertje, daar kan-ie liggen lezen of zomaar lui-zijn bovenop z'n bed met da prak tisch donker geblokte deken. Jawel, maar „bij Marietta thuis heb ben ze een hele grote bank, Ma; zó heerlijk.' (meisje), zó tof (jongen), daar kan je op je buik op liggen lezen of televisie kijken". De mogelijkheden kunnen we gemakkelijk verder aan vullen: verhaal voorlezen, alle kin deren links en rechts op de bank om te luisteren en de illustraties bij te vingeren; met al je vrienden of vrien dinnen op een rij al pinda's knabbe lend t.v. kijken of op een druilerige woensdagmiddag met alle poppekin- deren en hun garderobe op de bank, wat een genot. Zelfs stoere huisvaders en -moeders die noem het gevoel voor eigen waarde al vóór het trouwen ge zworen hadden nooit te bezwijken voor zo'n bank, die bij Jan en alle maal de ruimte in de zithoek staat op te slokken, moeten na een aantal jaren gezinspraktijk hun standpunt herzien. Misschien zijn Jantje van zeven en Marietje van tien nog zoet te houden met een poef, een paar dikke kussens. Maar kleine kinderen worden al te gauw groter. Bij nadere beschouwing zal nie mand het onder stoelen of banken willen steken, dat vanaf de wieg in verwachting tot de gehuurde tafels en stoelen voor de bruiloft van de jongste dochter bij de inrichting van de woning met de kinderen rekening moet worden gehouden. En zelfs daarna. Want oma koopt een tafel met kunststof-blad en stoelen met plastic bekleding met het oog op de klein- Madcrmf

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5