De „grote coalitie" in Bonn gaat van start Meer dan 5 miljard! „ST. W1LLIBR0R1US" GAAT AKKOORD MET HET BELEID VAN KABINET-ZIJLSTRA Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAiFFEISENBANK EafercTag S december 1966 DE VRITE ZEEUW Pagina 3 I Bedrijfssluiting Ruimte voor loonstijging Sociaal fonds Nederl. militairen staken water zuivering in Italië Belgische taalbesluiten Demonstratie tegen de Russen in Peking Roofoverval in Amstelveen Buit zes mille Bondsraad dringt aan op bezuiniging AUTO TE WATER: EEN DODE Afvalhoop in Aherfan wordt afgegraven Weer overstromingen in gebied van Florence Aanhoudende welvaart in de V.S. voorspeld PROF. OUD WORDT MAANDAG 80 JAAR Invloed op de achtergrond van geslepen Strauss CELSTRAFFEN VOOR JONGELUI DIE AGENTEN MISHANDELDEN BELGISCHE CQKESPRMS OMLAAG Roode Kruis» ambulanceposten langs de autosnelwegen WEER INDONESISCHE COMMUNISTEN- LEIDER TER DOOD VEROORDEELD Nederlandse hartstichting Pife IHf "ül „Het overgangskabinet stelt zich als hoofddoel, zo spoedig mogelijk te komen tot herstel van het economisch evenwicht. Hiervoor zijn enkele impopulaire maatregelen nodig. In de huidige situatie achten wij deze beleids lijn van het kabinet-Zijlstra de meest juiste, al wil dit niet zeg gen dat wij het met elke maat regel eens zijn". Dit zei de voorzitter van de 47.000 leden tellende katholieke bond van werknemers in indus triële bedrijven „St. Willibror- dus", de heer H. ,M. de Groodt, gisteren bij de opening van de I bondsraadsvergadering in 'Utrecht De vijftien gulden per lid die de werkgevers per jaar in de vak bondskassen storten voor de al gemene activiteiten van de vak beweging, zullen een uitbreiding van het rechtenpakket der leden mogelijk maken. Zoals afgesproken zal het geld niet worden gebruikt voor terug betaling van contributie of voor versterking van de stakingskas sen. Het zal ook niet als reserve blijven staan, omdat dan de sta kingskas indirekt toch zou wor den „gespekt". „St. Willibrordus'-' zal een deel van het geld stor ten in zijn sociaal fonds, waaruit uitkeringen wordengedaan bij huwelijk, overlijden en ziekte. Hij stelde, dat bij de C.A.O.- herzieningen daar waar dit ge wenst en nodig is, de aandacht van de bond gericht zal zijn op het scheppen van garantiefond sen en -regelingen in verband met bedrijfssluitingen en -in krimpen. Naast oplossingen van het bedrijfsleven zelf kan mis schien de werkloosheid zo wor den gewijzigd, dat de bedrijfs verenigingen garant staan voor achterstallig loon en vakantie geld. De heer De Groodt juichte het in de regeringsverklaring aan gekondigde voorstel toe, om in geval van bedrijfssluiting de pen sioenrechten een hogere rang orde bij de financiële afwikke ling te geven en de opzegtermijn voor oudere werknemers te ver lengen. Hij betreurde het, dat er geen voorstel is gedaan tot invoe ring van een recht op schadeloos stelling yan ontslagen werkne mers. Over de mogelijkheden voor 1967 zei de heer De Groodt, dat de reële Inkomenspositie van de werknemers verbeterd dient te worden en dat de loonstijging daarom groter zal moeten zijn dan de stijging van de prijzen. Hij meent, dat de ruimte hiervoor aanwezig is. Onze bereidheid om in de loon ontwikkeling rekening te hou den met het herstel van de eco nomie, aldus de heer De Groodt, is mede afhankelijk van de be reidheid van de niet-werknemers om cok hun deel van de lasten te dragen: „Als mocht blijken dat men in deze kringen het voorbeeld van de huisartsen zou willen volgen, passen wij ervoor de rekening alleen te betalen". Verbaasd toonde de heer De Groodt zich over het ontbreken van een uitspraak over het wet telijk minimumloon in de rege ringsverklaring. Hij gaat ervan uit, dat het minimumloon in elk geval met ingang van 1 januari zal worden opgetrokken. Tenslotte deelde de heer De Groodt mee, dat de drie indus triële bonden overeenstemming hebben bereikt met de werk geversvereniging over de tech nische uitwerking van het ak koord inzake de kwestie geor- BWtoerden-ongeoraaniseerden Met ingang van vrijdag zijn de werkzaamheden van de Ne> derlandse militairen, die waren belast met de waterzuivering in Florence, gestaakt. Er zullen enige dagen nodig zijn om in de kazerne in Pistoia het materieel te verzamelen en te reinigen en daarna, vermoedelijk op 7 en 8 december, zullen de militairen een excursie maken naar Rome. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen zij door de paus worden ontvangen. Dertig man van het detache ment keren op 9 december per „troopship" van de koninklijke luchtmacht naar Nederland te rug. Overwogen wordt nog een deel van het detachement per vliegtuig naar Nederland te ver voeren. In elk geval gaat het materieel en het daarbij beho rende personeel per trein naar Nederland terug. In het Belgische staatsblad verschijnen vandaag een aantal toepassingsbesluiten van de taal wetten van 1963, waarover de afgelopen weken nogal wat te doen is geweest Van Vlaamse zijde was bij voorbaat heftig geageerd tegen eventueel verder uitstel van de publikatie, die reeds geruime tijd op zich liet wachten. Dat uitstel werd gevreesd als gevolg van Brusselse oppositie binnen de regeringscoalitie van chris telijke volkspartij en liberalen. De nieuwe besluiten gaan over het gebruik van de landstalen bij het onderwijs en in het be stuur. Zij vormen een aanvul ling op de wetgeving van 1964 inzake de definitieve afbakening van de taalgrens. Bij de Russische ambassade in Peking hebben enige tientallen „straatschenders" gedemon streerd tegen de Russische rege ring en leden van de ambassade en andere Russische instellingen beledigd, meldt het persbureau Tass vrijdag uit Peking. Ook bij de Hongaarse ambas sade werd provocerend opgetre den. „Het is niet de eerste keer dat bij de ambassades van so cialistische landen in Peking pamfletten zijn opgeplakt met bedreigingen tegen de regerin gen en partijen van die landen", aldus Tass. KERSTBOM EN-BOS STRENG BEWAAKT New Forest, Hampshire: Hoofd boswachter Bertie Benjamin, voorzien van herdershond, wal kie-talkie en jachtgeweer, en zijn mannen houden het „kerst- bomenbos" in deze dagen extra goed in de gaten om de Engelse dieven geen kans te geven Kerst mis te vieren met een gestolen boom. Vrijdagavond omstreeks tien uur ls een inwoner van Amstelveen in zijn garage door twee onbekende mannen neergeslagen, aan handen en voeten gebonden en beroofd van een bedrag van 6.000,dat hij bii zich had. Het slachtoffer dat aan de Zwin- pllweg woont, kwam gisteravond thuis en zette zijn auto in de gara ge, toen ineens de twee mannen binnenkwamen en hem met een hard voorwerp een slag op zijn hoofd gaven, waardoor hij gewond raakte. De Westduitse bondsraad heeft vrijdag het ontwerp van een aan vullende begroting voor 1967, nog afkomstig van het kabinet- Erhard, aangenomen. De raad liet dit echter vergezeld gaan van de waarschuwing, dat het geen oplossing voor de economische moeilijkheden geeft en dat dras tische verlaging van de over heidsuitgaven een eerse vereiste is. De afgevaardigden van de tien deelstaten legden hun aanbeve lingen neer in een verklaring aan de nieuwe regering. Zij drongen hierin aan op begrotingsvoorzie ningen, waaronder lagere uitga ven voor de defensie en minder concessies voor de olie-indus trieën: De 34-jarige P. van Gorkum uit Sint Michielsgestel is vrij dagavond even na zeven uur verdronken in één van de Veg- helse havens. Hij was inzitten de van een auto, bestuurd door de heer C. van Kasteren uit Geffen. Deze kwam uit de richting Den Bosch langs de Zuidwil lemsvaart over de rijksweg in de richting Veghei. Blijkbaar heeft hij de lastige verkeerssituatie ter plaatse niet onderkend. In plaats van over de smalle brug over de oude Veghelse haven te rijden reed hij de Noordkade op. Toen hij aan het hek dat de Noordkade afsluit kwam, reed hij door onbekende oorzaak de haven in. De bestuurder wist uit de auto te komen en werd door een schipper gered. De auto kon eerst veel later worden geborgen door 'n takel wagen die van ver moest komen. De heer Van Gorkum bleek toen overleden. Men heeft vrijdag zwaar ma terieel naar Aberfan gezonden om de top van de slakkenberg, die in oktober 144 slachtoffers maakte, af te graven. Het werk zal een week of vier duren. Men gaat ertoe over omdat de berg weer in beweging is gekomen. Een commissie van Aberfanners heeft een gedeeltelijke ontrui ming van het mijnwerkersdorp geëist. De Italiaanse stad Florence, zich langzaam herstellend van de overstromingsramp van de vo rige maand, had gisteren een spannende nacht achter de rug. De Arno en een van haar zijri vieren, de Ombrone, traden niet ver van de stad na langdurige regenval opnieuw buiten hun oevers, waardoor ongeveer zes tig hectaren land onder water kwamen te staan. Het peil van de rivier steeg anderhalve meter. Veel Florentijnse winkeliers zijn alweer begonnen met de over brenging van hun koopwaar naar veiliger plaatsen. Vrijdagochtend vroeg hield de regen eindelijk op, maar een weersverbetering scheen niet op komst. Na hevige regenval en zware storm is vrijdag het San Marco- plein in Venetie ondergelopen. Ook andere delen van de stad kwamen onder water te staan. In Florence hield het in de loop van de dag op met regenen. De voornaamste economische adviseur van president Johnson, Gardner Ackley, heeft vrijdag in Austin (Texas) verklaard dat de welvaart in de Verenigde Staten in 1967 zal aanhouden en dat de inflatoire druk zal vermin deren. Hij zei dit tijdens een be spreking met president Johnson over de economische situatie. Prof. mr. P. J. Oud, oud-staats man, oud-burgemeester van Rot terdam en oud-voorzitter van de V.V.D., hoopt maandag 5 decem ber a.s. zijn tachtigste verjaar dag te vieren. Overeenkomstig de wens van de jarige zal deze viering in intieme kring worden gehouden. Een uitzondering zal worden gemaakt voor een kleine delegatie der stad Rotterdam, de stad waarvan prof. Oud van 1938 tot 1952 burgemeester is ge weest, onderbroken gedurende de periode oktober 1941 tot na afloop van de oorlog in 1945. In november 1963, toen prof. Oud zich uit het politieke leven terugtrok, werd hij door de koningin benoemd tot minister van staat. Van mei 1933 tot juni 1937 maakte prof. Oud als minister van financiën deel uit van het tweede en derde ministerie- Colijn. (ADVERTENTIE) 5.000.000.000,-.) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL In Bonn regeren nu de sociaal- en de christen-democraten samen. Vele Duitse socialisten hebben geprotesteerd tegen het aangaan van deze coalitie. En het is ook vreemd: de grote rege ringspartij van gisteren heeft nu haar grootste parlementaire tegenstander als partner. Hoe kunnen nu ineens de twee verschillende visies zo verzoend zijn? Dat kan alleen als de S.P.D. water in haar wijn heeft gedaan, want bij de CiD.U. is Erhard juist uitgeschakeld door elemen ten aan zijn rechterzijde. Het is inderdaad een vreemde coalitie en vice-kanselier Brandt heeft er geen twijfel aan laten bestaan dat hij liever met de libe ralen in zee was gegaan. Dan zou de S.P.D. helemaal haar stempel op het beleid hebben kunnen drukken in plaats van genoegen te nemen met een compromis. Maar de meerderheid die F.D.P. en S.D.P. samen konden behalen, was Brandt te klein, temeer om dat de FjDJP. niet eens kon garanderen dat de hele fractie Brandt als kanselier zou steunen. Bovendien is de F.D.P., door uit de coalitie van Erhard te lopen niet de betrouwbaarst gebleken bondgenoot. TWEEDE KEUS Daarom nam Brandt 1 zekere voor het onzekere: vice-kanselier te zijn en minister van buiten landse zaken onder de christen democraat Kiesinger.' Dat die niet zo'n heldhaftig verleden heeft uit de nazitijd, wil hij des noods vergeten. En ook dat de C.D.U. Brandt herhaaldelijk in 'n kwaad daglicht probeerde te stellen bij de kiezers, o-mdat hij in de oorlog uit Duitsland is ge- emigreerd. Het zou waarschijnlijk beter zijn geweest, als Brandt het had kunnen klaarspelen dat nieuwe verkiezingen werden gehouden, opdat de kiezer duidelijk had kunnen maken of hij door de S.P.D. of C.D.U. geregeerd wens te te worden. Maar wellicht heeft Brandt daar niet al te hard voor geijverd uit vrees dat de uitslag zijn S.P.D. wel eens tegen kon vallen. En de neo-naai's van de N.P.D. erg mee. STRAUSS Belangrijker is dat in het nieu we kabinet de invloed van Strauss aanzienlijk is gestegen. Hij wenste de portefeuille van financiën en dat is een zeer be langrijke. Brandt heeft weliswaar buiten landse zaken, maar op dat gebied zit de bondsrepubliek met de konsekwenties dat zowel de Ame rikanen -als de Russen op dit mo ment niet zoveel belang hechten aan wat Bonn op buitenlands ge bied doet. Daar zit niet veel ruimte, behalve dan dat Brandt een al te nauw aanpappen met De Gaulle kan verhoeden. Maar via de geldbuidel veilt meer in vloed uit te oefenen. En de invloed van Strauss is 't bedenkelijkste punt in de hele historie. Twee jaar geleden moest hij zijn ministerschap op geven, nadat hij zich dn zijn ruzie met het weekblad Der Spiegel INDIA IN FEESTSTEMMING New Delhi: Gopastami is een jaarlijks terugkerend feest in India. Op die dag worden door de Hindoes vele vormen van eerbied betoond gebracht aan de heliige koeien: de poten worden gewassen, snoepgoed en fruit wordt aan de dieren gevoerd en bloemenslingers worden omge hangen. Indische astrologen be palen aan de stand van de maan in het zonnestelsel op welke dag Gopastami gevierd moet worden. op niet erg -grondwettelijke manier had bemoeid met de ar restatie van een journalist. In die twee jaar heelt de Beier zich enorm Ingespannen om 'n betere indruk te wekken, maar niet ieder vertrouwt dat erg. ONFRIS Strauss is een geslepen politi cus, die niet opziet tegen een beetje gekonkel en achterbaks gedoe om zijn zin door te. drijven. Frisse methoden acht hij minder belangrijk dan succes. F,n zeker is dat hij in politieke bekwaam heid nauwelijks zijn gelijke heeft in het Duitse parlement. Dat houdt ook meer kansen in voor allerlei ideeën van hem en zijn op het bureau van Kie singer binnengeloodste vriend Gutten-berg: vrij nationalistisch getint, gekruid met allerlei op vattingen van de noodzaak om uit een machtspositie te werken en (in tegenstelling tot Erhards integere opvatting) bereid om al les te doen waar de bondsrepu bliek voordeel van kan hebben, ongeacht de konsekwenties voor de andere Europeanen een soort politiek als De Gaulle be drijft. Erhards fatsoen werd hier aangehaald. Het was zijn voor naamste goede eigenschap. Hij is bepaald geen goede kanselier ge weest, daarover bestaat weinig twijfel. Er zijn tal van gelegen heden geweest, waarop hij kno- De rechtbank in Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in de Tilburgse „Scala-affaire". In de dancing „Scala" in de Tuinstraat werden op 30 oktober drie agen ten ernstig mishandeld door jon gelui die in verzet kwamen tegen de politie na een vechtpartij tus sen twee burgers. De hoofddader, de achttien jarige A. S., werd conform de eis veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. De 25-jarige D. S. werd mede wegens opruiing ge straft met negen maanden ge- vangenisstarf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De ge broeders W. en P. V., negentien en achttien jaar oud. kregen vier maanden gevangenisstraf. Bij het bekend maken van het vonnis zei de president, mr. F. Hollema, dat er op de griffie een afschrift lag van een deel van 't vonnis. Dit is bij de rechtbank in Breda ongebruikelijk. Uit het af schrift bleek, dat de rechtbank als een omstandigheid bij de be paling van de straf ook in aan merking had genomen, dat naar het oordcel van de rechtbank een ongunstige invloed is uitge oefend door verschillende facet ten der voorlichting van het publiek op de criminaliteit. De prijs van Belgische cokes zal met ingang van 1 januari ver moedelijk zodanig worden ver laagd, dat hij nog maar 10 pro cent boven de prijs ligt van de Amerikaanse kolen, zo weet „De Standaard" te melden. De maatregel zal worden ge troffen ten behoeve van de Bel gische staalindustrie, die ver plicht is tweederde van haar co kes uit Belgische mijnen te be trekken. Volgens „De Standaard" is het de bedoeling dat in de loop van 1968 het prijsverschil tussen Bel gische en Amerikaanse cokes vol ledig zal worden gelijkgetrok ken. pen moest doorhakken, maar bleef weifelen. Maar aan de an dere kant is hij ten val gebracht op een slinkse manier, door ge kuip van zijn eigen partijgeno ten. Adenauer en Strauss voor- op. SOMBElt Het falen van Erhard is voor een groot deel de schuld van de C.'D.U zélf geweest. Dat zij niet gezegd om van Erhard een soort martelaarsfiguur te maken, maar het duidt op de weinig accepta bele methode die Erhards tegen standers dat wil zeggen: de lieden die de kleurloze Kieringer naar voren hebben geschoven plegen toe te passen. Het kan allemaal meevallen en het is mogelijk dat lieden als Brandt en Wehner kans zien de koers voldoende te be palen om te voorkomen dat de nationalistische elementen in C.D.U. en C.S.U. de overhand krijgen in het beleid. Maar ge zien de kracht van Strauss en de zijnen is voorlopig enig pes simisme wel gewettigd. Het „Nederlandsche Roode Kruis" zal in overleg met de rijkspolitie de proeven met het stationneren van ambulancewa gens op bepaalde langs de auto snelwegen weer uitbreiden. Bui ten de twee posten Winschoten en Virikeveen, waar reeds eerder ambulances van het Roode Kruis werden geplaatst, zal thans een derde post in Driebergen worden bezet. De posten zullen worden bemand op de vrijdagen 2, 23 en 30 december van vier uur 's mid dags af. Indien de proeven een positief resultaat opleveren, zal het Roode Kruis trachten in de toekomst de posten regelmatig op de vrijdagen en drukke week einden te bemannen. Het Roode Kruis maakt voor deze taak ge bruik van vrijwillige krachten, die overigens een normale dag taak vervullen. Syed Fahroel Barahbah, een voormalig leider van de Indo nesische communistische partij, is 29 november door een mili taire rechtbank te Balikpapan (Borneo) ter dood veroordeeld wegens „ondermijnende activi teit", zo meldt radio-Djakarta. Barahbah was schuldig be vonden aan de vernieling van opslagplaatsen op Oost-Kali- mantan (Borneo). De Nederlandse hartstichting (Nederlandse stichting tot be strijding van hart- en vaatziek ten) heeft in haar jaarvergade ring besloten een fusie aan te gaan met de Nederlandse stich ting tot bevordering van de tho rax (hart-, vaat- en long)-chi- rurgie. De werkzaamheden van de thorax-stichting zullen door deze samenbundeling van krach ten eveneens worden voortgezet. In het nieuw samengestelde bestuur van de Nederlandse hart-stichting werd tot voorzit ter benoemd jhr. P. R. Feith te Rotterdam, die zijn werkzaam heden per 1 januari 1967 zal aan vangen. (Nagekomen advertentie) Heden behaagde het de Heere na een geduldig gedragen lijden van onze zijde weg te ne men, in de volle zeker heid des geloofs, onze geliefde Man en zorg volle Vader, Zoon, Broer, Behuwdbroer en Oom GILLES PIJPELINK, Echtgenoot van Maria Bakker, op de leeftijd van 54 jaar. Een ding heb ik van de Heere begeerd, dat zal ik zoeken: dat ik al de dagen mijns leven mocht wonen in het huis des Heeren, om de lieflijkheid des Heeren te aanschouwen en te onderzoeken in Zijn tempel. Ps. 27 4. M. PIJPELINK— BAKKER PIET en TANNY JANNY RIET. Hoek, 2 dec. 1966. Willemskerkepolder C 45. De begrafenis zal plaats vinden D.V. dinsdag 6 december 1966 om 3 uur des namiddags op de algemene begraafplaats te Hoek, na vooraf gaande rouwdienst in de consistorie der Ge- ref. Kerk (vrijgemaakt) Tramstraat, aanvangen de 2 uur. Vertrek 2.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3