PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN bierbaren Lie}de Voor de zondag Weekenddiensten Terneuzen Axel Haamstede Hoofdplaat Oostburg Sas van Gent Sluiskil St. Jansteen IJzendijke Voor pakjesavond EIGEN HAARD Zes jaar voor student die meisje doodde AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 3 december 1966 Kerstfeestviering voor bejaarden Woensdagmiddag 21 december a.s. wordt om 16 uur in de „Goede Herderkerk" aan de Koninginne- laan een kerstfeest georganiseerd voor alle Terneuzense bejaarden, ongeacht tot welk kerkgenoot schap ze behoren en al dan niet in een bejaardentehuis woon achtig. Na afloop van de kerstfeest viering wordt omstreeks 18 uur een broodmaaltijd aangeboden. Deze maaltijd zal worden ver- DE UNA SANCTA „Met alle heiligen." Epheziërs 3 15. „Heiligen" betekent hier niet mensen-met-een-kroontje, super mensen. Heiligen wil zeggen geheilig- den, zij die met God verzoend zijn. Die door Jezus Christus uit hun „afgezonderd huis" zijn bevrijd. Zeer verschillende mensen. Som maar op alle verschillen alle afstanden, denkbeeldig en niet denkbeeldig, die er te beden ken zijn. en waardoor mensen, „uit ene bloede geschapen", ge scheiden van elkaar moeten le ven. Door de liefde van Christus en de liefde tot Hem, vallen die scheidingen weg. Want al komt men van zeer verschillende kan ten, er is één middelpunt voor allen en dêar vindt men elkaar. Het is een grote vreugde dit te ontdekken. Tegen het einde van de vorige wereldoorlog moest ik reizen van het noorden naar het zuiden van ons land. Een onvergetelijke reis door al de ongemakken. Geen verwarming, grote vertraging, zodat ik de aansluiting miste. Eindelijk, in de late avond, reed de laatste trein voor. onver warmd, onverlicht. Ik stapte in een coupé, waarin nog twee men sen zaten. Wij kropen allen in een hoek en zwegen. Totdat er een het bekende lied begon te neuriën: „Als ik maar weet, dat hier mijn weg, door U Heer, wordt geleid." Omdat ik het lied kende, neuriede ik mee en ook de derde passagier bleek het te ken nen. Het ijs was gebroken. Wij konden eikaars gezichten niet eens zien en toch voelden wij ons één. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") (ADVERTENTIE) Geef surprises die beklijven: platenbonnenzwarte schijven zorgd in Bachten Dieke, in De Blide, in Scheldeoord en in de benedenzaal van de Goede Her derkerk. Er zal een regeling worden ge troffen voor het vervoer naar en van de kerk. Voor dit vervoer zijn als verzamelplaatsen aange wezen: het parochiehuis „Pro Rege", Scheldeoord, de Blide en De Schakel. Het werkcomité voor deze kerstfeestviering wordt gevormd door de dames P. MaatDiele- man, directrice van Bachten Die ke; mej. M. Ruys, directrice van De Blide; M. de VosScheele en G. Diköttervan Esch. Najaarsvergadering hengelsportvereniging „O. N. I." Uit het jaaroverzicht over 1966 van de secretaris van de hengelsportvereniging „Ont spanning Na Inspanning", de heer Th. de Bakker, bleek gis teravond tijdens de vergade ring in café „La Belle Vue", dat het de vereniging niet steeds voor de wind is gegaan. Men kampt met ernstige moeilijkhe den wat betreft de viswaters. Van het gemeentebestuur is 'n brief ontvangen, waarin werd medegedeeld dat 't bevissen van de vijver nabij het Zuidersport park per 1 januari beëindigd zal zijn. Van bestuurszijde heeft men zich daartegen verzet, om dat men er van overtuigd was dat de beschuldigingen die inde brief waren vervat, niet alle juist waren. Het gemeentebestuur heeft in een volgende brief medegedeeld dat men op de schaatsvijver in 1967 zal mogen vissen en dat er zal worden uitgekeken naar een vervangend viswater. De voorzitter, de heer C. v. d. Broek, gaf als zijn mening dat dit dan wel heel spoedig zal moeten gebeuren, omdat op dit nieuwe viswater toch vis zal moeten worden uitgezet. Hij zei het te betwijfelen of dit slagen zal. Deze gang van zaken werd betreurd, omdat „O.N.I." al veel geld heeft uitgegeven voor de visuitzet op de schaatsvijver. In 1965 kon er niet worden gevist wegens de lage waterstand die een gevolg was van de bronbe maling. In 1966 heeft men er niet kunnen vissen, omdat men het gehele seizoen met 'n hand jevol mensen aan het eilandje moest werken, aldus de voor zitter. De heer Van den Broek deed een beroep op de jeugdleden die zich overigens voorbeeldig gedragen vooral geen over tredingen te begaan. Overigens heeft „O.N.I." ook wel successen gekend, met name bij de club- en internationale hengelwedstrijd. Deze laatste was in alle opzichten een succes. De schadevergoeding die voor de waterverontreiniging door de Nederlandse Stikstofmij te Sluis kil werd betaald, noemde de voorzitter bevredigend. Over de visuitzet zei de voor zitter dat op ,,'t Gat van Pinte" en op „de Bron" in totaal 1000 kg vis werd uitgezet. Op de schaats vijver zette men nog 100 kg bra sem uit. Jeugdlid R. de Waal won met 202 punten de eerste clubprijs en kreeg tevens de kampioensbeker. 2. J. Hafnelink 187 punten, 3. P. Wakker sr, 174 pnt., 4. L. Kiel 162 pnt., 5. Chr. Vergouwe 152 pnt., 6. P. de Waal 150 pnt., 7. Th. de Bakker 133 pnt., 8. W, v. d. Hooft 121 pnt., 9. H. Bakker 119 pnt., 10. J. v. Drongelen (Sluiskil) 118 pnt. De eerste dame was mevrouw C. v. d. Muren uit Sluiskil aan wie een medaille zal worden uit gereikt. „Caribbean Boys" spelen in Porgy and Bess Hedenavond, zaterdag 3 decem ber, zullen de befaamde „Carib bean Boys", de vroegere „Antil- lian Stars", optreden in Porgy and Bess. Deze steelband die alom in binnen- en buitenland successen oogstte, brengt roman tiek en ritme van de Caraïbische eilanden. Een hunner grootste triomfen vierden de „Caribbean Boys" tijdens het huwelijksbal van prinses Beatrix in het Amstel- hotel te Amsterdam, waar zij de vele gasten niet minder dan zeven uur lang wisten te boeien. Later brachten zij op een iet wat sensationele avond het tjok volle Kurhaus te Scheveningen tot enthousiaste tonelen. De band bestaat uit Robert Saimer, Glenn Franklin, Miguel Martina, Mon- tagere Blyden, Charles Lako en Osvvin Ortega. Het is gebleken dat ons land voor steelband- muziek meer dan gewone waar dering weet op te bréngen. Een der eerste langspeelplaten van de groep is in grote aantallen verkocht. (ADVERTENTIE) Geef surprises die beklijven: platenbonnen... zwarte schijven ZONDAG 4 DECEMBER OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Tweede Adventszondag NED. HERV. KERK Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. (10.30 uur Doopsbe- diening). (3e collecte: Oecumeni sche Raad in Nederland). Hoek: 9 en 10.45 uur Ds L. Spaans, van Breskens. (Extra collecte Restauratiefonds). Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. J. A. H. Brck. Bediening Heilig Avondmaal. Sluiskil: 9.30 en 11 uur Ds. H. J. Ruis. (11 uur Bed. H. Doop). Temeuzen: Gereformeerde Kerk: 9 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Goede Herderkerk: 10 uur Ds J. A. Poelman. Bediening H. Dcop; 19 uur Ds. M. v. d. Bosch, van Goes. Bijzondere Dienst. Zaamslag: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 16 uur Jeugd dienst Ds. G. F. H. Keiling, van Biervliet. GEREF. KERK Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Sas van Gent: 19 uur Ds. A. J. Ver beek, van Hoek. Terneuzen: 10.30 en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute-Spui: 10 uur Leesdienst; 16.30 uur Ds. K. D. van Dijk. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. GEREF. GEMEENTE Axel: Dinsdag 6 december) 19 uur Ds. J. C. Weststrate, van Melis- kerke. Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Ds J. Pannekoek GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): Bidatoad. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 en 19.30 uur Luite nant G. van der Wel. NED. PROTESTANTENBOND Terneuzen: 10.30 uur Ds. S. A. Vis, van Aardenburg. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7, 8.30, 10, 19 uur H.H. Mis sen, 14 uur Lof. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H.H. Mis sen. Hulst: 7, 8.30, 10 en 11.30 uur H. Mis; 17 uur Avondmis. Philippine: 7.30 en 10 uur H.H Missen. Sas van Gent: 7, 9, 11 en 17 uut H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30, 10.45 en 17 uut H.H. Missen. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: H.H. Missen op zondag: 7, 9.30 en 11 uur; in de week: 7.30 uur; op zaterdag 7.30 en 9 uur. Triniteitskerk: H.H. Missen op zondag: 8, 11 en 17 uur; in de week: 7.30 en 19.15 uur; op zaterdag: 7.30 en 9 uur. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur Ds. H. I. Be geer, van Hoofdplaat. Biervliet: 10 uur Ds. G. F. H. Kei ling. (Extra collecte Kerkvoog dij). Breskens: 10 uur Eerw. Heer Iz. Verduyn. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Bed. H. Doop (Extra col lecte voor Algem. Chr. Doelein den). Groede: 11 uur Ds. H. W. Door- nink. 10 uur Zondagsschool. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. H. J. Be geer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. H. W. Doornink. (Collecte Oecumeni sche raad van kerken). Oostburg: 9.30 uur Ds. T. A. C. van Drunen. H. Avondmaal. Retranchement: 10.45 uur Ds. W. C. Luuring, van Cadzand. Bedie ning H. Doop. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Viering Heilig Avond maal. Sint Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Sint Kruis: 19 uur Ds. C. Balk. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Heilige Doop. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W B. Bergsma. (Extra collecte voor de Kerkvoogdij). IJzendijke: 10 uur Ds. J. G. U. van Hoogstraten. Zuidzande: 9.30 uur Mej. Da. H. B. de Neeling. (Extra collecte Oecu mene). TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstraat 87, tel. 3768. Apotheek geopend: A. J, Klaas- sen. Noordstraat 54, tel. 2090. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C. Vogelaar, v. Steenbergenlaan 67, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Bauwens te Hoek, tel. 01154—274 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag, waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Westkade 119A te Sas van Gent, tel. 01158—588. (ADVERTENTIE) Geef surprises die beklijven: platenbonnenzwarte schijven Sinterklaas bezocht Oranjekwartier Hoewel Sinterklaas het in deze tijd erg druk heeft, vindt hij al tijd nog wel tijd even bij de kin deren van het Oranjekwartier te vertoeven. Hij draagt deze twintig jaar bestaande vereniging een warm hart toe en hij heeft waardering voor wat het bestuur reeds vele jaren heeft gepresteerd in een tijd dat buurtverenigingen nog sporadisch te vinden waren. De 163 kinderen van 2 tot 8 jaar werden donderdagavond dan ook traditiegetrouw onthaald in „De Schakel". De Sint en twee van zijn Pieten kwamen er op bezoek en verble ven een tijdlang tussen zingende en angstig kijkende maar met 'n geschenk onder de arm blij naar huis kerende kinderen. Het was een prettige dag voor de kinderen en evenzeer voor het bestuur, dat weer op een ge slaagde avond kan terugzien. Storm hield de schepen binnen Het voortdurende stormweer en de waarschuwingen voor storm uit verschillende richtingen heb ben tal van kapiteins van zee zowel als van binnenschepen doen besluiten de veilige haven te verkiezen boven het onge wisse avontuur op zee. Zo lagen er vrijdagmiddag bo ven de zeesluis meerdere coas ters op beter weer te wachten, terwijl in de oostelijke haven meer dan twintig binnensche pen al Sinterklaas „hielden". Slechts enkele schepen zijn bij vloed de haven uitgevaren. Zij hadden daarbij de beschutting van de Zeeuws-Vlaamse wal. Bij het stormsein uit het zuid westen hing evenwel het sein van ruimende wind, hetgeen betekende dat er een noordwes telijke storm op de Zeeuws- Vlaamse kant van de Schelde verwacht kan worden. Flessen sterke drank in beslag genomen De Terneuzense gemeentepoli tie heeft deze week een perio diek onderzoek ingesteld in za ken die in het bezit zijn van een a-vergunning, naar de aanwe zigheid van sterke drank. Het onderzoek hield verband, naar men ons mededeelde, met de komende feestdagen. In één be drijfspand werden enige flessen drank in beslag genomen. Beiaardconcert Hedenmiddag van 15 tot 16 uur zal de heer P. C. Brakman het wekelijkse beiaardconcert verzorgen. Het programma luidt: 1. Prelude 2. a. Muss i denn, b. De laatste roos, c. Home sweet home. 3. La légère J. H. Fiocco 4. Klein speelstuk L. 't Hart 5. Gavotte et bouble W. de Fesch 6. Impromptu C. Clement 7. Introductie en ronde P. Broerse 8. Suite L. 't Hart Libertyschip „Humboldt" op drift Het Panamese libertyschip „Humboldt", dat in de nacht van woensdag op donderdag tijdens een sleepreis van Antwerpen naar Spanje door het breken van de tros voor de Zeeuwse kust aan de grond liep, doch later door de storm over drie banken weer naar dieper water werd gedreven, is vrijdagmiddag op drift geslagen. Het schip had na het vlot ko men ongeveer acht mijl uit de kust de ankers uitgeworpen, maar is van de ankers geslagen en op drift geraakt. Het schip liep eerst vast op de „Petro- leumbolt", een bank voor Schou wen, schoof daar later overheen en werd in de richting van de kust gedreven. De situatie was vrijdagavond zó, dat sleepboothulp niet meer kon baten. Raadsvergadering De raad der gemeente Hoofd plaat heeft met betrekking tot het streekplan West Zeeuws- Vlaanderen geconstateerd dat dit plan de planologische ontwikke ling weergeeft en dat aan de re creatie een belangrijk aandeel is toegekend. Voor Hoofdplaat is in het oos telijke deel in het z.g. „Polder- tje" een behoorlijk kampeerter rein geprojecteerd. Volgens B. en W. is het gehele .poldertje voor recreatie geschikt. Vooropgesteld dat de afslui ting van de haven te Hoofdplaat ingevolge de deltawerken onaf wendbaar is, wordt een zo ruim mogelijke versterking van de recreatieve sector noodzakelijk. Uitbreiding van het reeds be staande terrein met zomerhui zen is noodzakelijk. Rondom Hoofdplaat is alles agrarisch aangeduid. Een uit breiding van de kom als woon kern is nodig. Met de weegbrug-maatschappij „De Eendracht" te Hoofdplaat werd een overeenkomst aange gaan voor de aanleg van een centrale weegbrug in de Ker senlaan. Het verzoek van het r.k. schoolbestuur om medewer king voor herstel van de elek trische installatie in de St. Aloysiusschool te Slijkplaat werd voor nader onderzoek naar B. en W. verwezen. Vergadering van de gemeenteraad De gemeenteraad van Oostburg besloot tot het instellen van een wachtverbod aan beide zijden van de Quarles van Uffordstraat De verordening op de begrafe nisrechten werd gewijzigd. Het begraven op zaterdagmiddag en zondag zal duurder worden. De heer Van Hee had hiertegen be zwaren. Hij stemde tegen evenals de heren P. Broodman en W. de Coene. Het streekplan was aanleiding tot een diepgaande discussie. In het algemeen was men het wel eens met de aangegeven richtlij nen. De heer J. Mijs (V.V.D.) zei dat we van de streek geen open luchtmuseum moeten maken, We moeten rekening houden mét de opdringende industrie. Er zou wel eens een tijd kunnen komen dat we ons hiertegen niet meer kunnen verzetten. De heer H. Storm zag het Wes- terscheldegebied als een soort Nieuwe Waterweg in de toe komst. Hij kon in grote lijnen met de heer Mijs akkoord gaan. In 't advies, dat aan G.S. zal worden toegezonden, staat vermeld dat rekening moet worden gehouden met een snel voortgaande ont wikkeling met toenemende be- hoete aan industrievestigingen langs de kust, het meer centrali seren van industrieterreinen, het spoedig omzetten in gemeentelij ke bestemmingsplannen teneinde een andere bezetting van kost bare cultuurgrond te voorkomen, het aanwijzen van een centraal terrein voor berging van huis vuil en het uitwerken van een bosplan. Een voorstel van B. en W. werd aanvaard om een voorbereidings plan te maken voor de aanleg ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnenzwarte schijven van een bos in de Sophiapolder. Advies was gevraagd aan de Ne derlandse Heidemaatschappij die plaats en grond geschikt had bevonden. Met de stemmen van de heren Dekker en Le Nobel tegen werd besloten dit plan te laten opmaken. Goed afgelopen Het bijna 3-jarig zoontje van de familie Klein, wonende in de Stationsstraat, stak vrijdagmid dag om ongeveer 12 uur plotse ling de weg over. Een auto, be stuurd door de heer R. S., een tijdelijk hier wonende Frans man, kon het kind dat tussen geparkeerde auto's plotseling te voorschijn kwam, niet ontwij ken, zodat het jongetje tegen de auto terecht kwam. Het kind dat aan de wang door de kruk van de auto werd geraakt, werd naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd, waar geconstateerd werd dat de verwondingen niet van ernstige aard waren. St. Nicolaasfeest N.V.V. Woensdagavond bezocht St. Nicolaas in „De Ark" te Sluiskil de kinderen van leden van het N.V.V. Zoals dat ook in vooraf gaande jaren het geval was be rustte de organisatie bij de alge mene bedrijfsgroepencentrale en bij de vrouwenbond van 't N.V.V. Het welkomstwoord werd uit gesproken door de voorzitster van de vrouwenbond, mevrouw M. S. van Esde Blaaij. De Sint toonde zich verheugd ondanks de barre weersomstandigheden weer aanwezig te kunnen zijn. Hij onderhield zich geruime tijd in persoonlijke gesprekjes met de kinderen. Kinderen en ouders zongen de Sint tal van bekende liedjes toe. Aan het slot van de avond wer den de geschenken uitgereikt. Vrouwenbond en A.B.C. mogen terugzien op 'n geslaagde avond. Zilveren jubileum Op 1 december 1966 was het 25 jaar geleden dat de heer J. E. Nagelkerke te St. Jansteen in dienst trad bij de waterleiding maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan- deren". De heer Nagelkerke is werk zaam op het pompstation te St. Jansteen en onder meer belast met de controle op de terreinen en de bossen. Hij heeft zich doen kennen als een ijverig en be trouwbaar medewerker. De jubilaris en zijn echtgenote werden in de voormiddag thuis gefeliciteerd door de direkteur van de maatschappij, de heer ir. G. P. M. Dikötter, die vergezeld was van zijn echtgenote en van de heren J. Mijs, president-com missaris, mr. Reuser, burgemees ter van St. Jansteen en commis saris van de maatschappij, mr. M. N. G. Pek, direktiesekretaris tevens hoofd personeelszaken, drs. U, J. de Vries, accountant en voorts een deputatie van het per soneel. De direkteur speldde de jubila ris het gouden insigne op wegens 25 jaar trouwe dienst en over handigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Namens het personeel bood de heer De Hoon, chef van 't pomp station St. Jansteen, een cadeau aan. Aan -mevrouw Nagelkerke werden enige fraaie bloemstuk ken aangeboden. Van de in de namiddag gebo den gelegenheid tot feliciteren werd door een groot aantal kol lega's en vrienden gebruik ge maakt. Raad van IJzendijke besprak streekplan In de deze week gehouden raads vergadering werd een voorstel van B. en W. goedgekeurd om met in- DOOR JEAN NEAL 48) Het is verbazend""hóe snel en hoe constructief de mens denken kan, wanneer gevaren hem be dreigen. Malcolm had onmiddel lijk het gevaar dat dreigde in zijn volle omvang gezien zonder te weten wat de oorzaak van de brand was of hoe ver de brand reeds in de bossen was doorge drongen of hoe ver af of hoe dichtbij de vuurhaard lag. Het was slechts een kwestie van en kele seconden die verliepen tus sen het tweede ontwaken en het uit bed springen. Het volgende ogenblik was hij reeds halverwege de veranda. In zijn pyjama rende hij als een hazewind over de vlakte naar de blokhutten, waar zijn mannen sliepen. Het was de blokhut van de kok die in lichtelaaie stond. Reeds sloegen de vlammen uit het ruwe dak. In de tijd van en kele minuten zouden die vlam men de eerste bomen in brand steken en het woud zou branden als een fakkel en niemand zou ontkomen uit die vuurzee. Hij schreeuwde luidkeels om hulp en dankte de hemel toen Iemand antwoordde. Hier en daar zag hij donkere silhouetten ver schijnen en spoedig waren alle mannen op de been. Malcolm schreeuwde zijn instructies. Daar na wierp hij zich met zijn hele gewicht tegen de deur van de brandende blokhut. Hoestend en kuchend en met moeite ademha lend in de verstikkende rook die hem omgaf stormde hij de hut binnen en riep om de kok en zijn vrouw. De wind die steeds in kracht was toegenomen en de storm op dreef, deed het vuur feller op laaien en een regen van vonken hing in de lucht. De storm die de hele avond en nacht boven de horizon gehangen had kwam met de snelheid van een expresstrein vanuit het noorden aangewaaid. Het was alsof een orkaan was losgebroken en het woud kreunde onder de hevige windstoten, ter wijl hier en daar de eerste bomen als slachtoffer van de storm vie len en met donderend geraas en felle knallen als kanonschoten afbraken en omvielen. Daarna werd het plotseling stil, een angstwekkende stilte zonder enig- geruis, zonder een zuchtje wind. Stilte... behalve het geloei van de vlammen in en om de brandende blokhut. Toen begon de regen te vallen. Eerst een paar verspreide drup pels, daarna een zondvloed. Malcolm slaakte en zucht van verlichting en dook in de laaiende vlammen. Een ogenblik later ver scheen hij weer, de bewusteloze gestalte van de vrouw van de kok met zich meesleurend. Hij legde haar op de grond neer en storm de voer de tweede maal de hut binnen op zoek naar George. Hij vond de kok eveneens buiten be wustzijn, nam hem op alsof het een kind was en droeg hem over zijn schouder naar buiten, waar hij de man naast zijn vrouw neer legde. Het gaf hem de grootste vol doening hen na enige ogenblik ken in de frisse lucht te zien bij komen. Hij had hen beiden het leven gered en was blij dat hij goed had kunnen maken wat hij hun kort geleden had aangedaan. Hij hief het gezicht op naar de lucht en liet het verkoelende wa ter dat in stromen uit de hemel viel op zijn gezicht druipen. Hij bemerkte eerst nu dat zijn pyja ma doorweekt was, maar daar gaf hij niet om. Hij was blij en gelukkig dat hij iets goeds ge daan had. Hij haalde diep adem en zoog zieh de longen vol met frisse, dampende lucht, opgelucht na de ondraaglijke hitte door staan te hebben van storm en vuur... Doornat bleef hij staan kijken naar de mannen die ervoor zorg den dat het vuur binnen de hut verder geen schade kon aanrich ten en dankte de hemel dat de regen juist op tijd gekomen was. Zonder die regen zou thans het hele woud één vlammenzee ge weest zijn en zouden nóch de kok, nóch diens vrouw nóch zijzelf zich hebben kunnen redden... God zij dank, alles was goed af gelopen...... Malcolm voelde zich als her boren, toen hij een poosje later in zijn kamer was teruggekeerd en zich droog wreef. De depres sie die de laatste weken zwaar op zijn schouders had gerust en hem terneer had gedrukt, scheen thans verdwenen te zijn en hij voelde zich weer de oude, de man, die hij was geweest in de dagen vóór Myra. Hij was teruggekeerd in het volle leven, het soort leven dat hij kende en had liefgehad, het leven voor een man. Ja, dit was leven... Hij stond bij het venster en keek naar de smeulende resten van de blokhut. Het vuur was ge blust en de regen die nog bij stromen viel, deed de laatste res ten van de vuurhaard uitdoven. De storm woedde nog in alle he vigheid, maar hij hoorde nauwe lijks de felle donderslagen die door het woud en langs de zwarte hemel echoden. Hij hoorde alleen de uitbarstingen van zijn eigen triomf die resoneerden in zijn eigen hart, in geheel ziin wezen. Hij was weer tot zichzelf geko men, Hij had zichzelf weergevon den deze nacht. Hij had iets ge daan dat goed was en een man waardig. De betovering was ver broken door die daad en de mach ten die hem in boeien gekluisterd hadden gehouden voor zo lang, waren uitgeroeid, verdreven... Thans was hij weer man, de man die hij altijd was geweest. „Heer, wat een dwaas ben ik toch geweest", mompelde hij en besefte niet dat hij voor het eerst in jaren met zijn Schepper sprak. (Wordt vervolgd.) gang van 1 januari over te gaan tot verhuur van de korenmolen aan de heer G. Doens. Er wordt een krediet beschik baar gesteld groot 960,voor de aanschaf van een „Kyoritsu brushutter" (zeis en cirkelmachine) en van 6.360,voor de aanschaf fing van een „Toro-professional" maaimachine. Met de P. Z. E. M. wordt een contract afgesloten hou dende opdracht tot aanleg, ver plaatsing, verandering, uitbreiding, herstelling en vernieuwing van de straatverlichting. Een subsidie van f 450,— wordt beschikbaar gesteld voor herstel van een bronzen beeldje dat een plaats zal krijgen in het park nabij de landbouwhuishoudschool. Langdurig werd van gedachten gewisseld over het streekplan. Het belangrijkste vindt de voorzitter dat West Zeeuws-Vlaanderen een gebied moet blijven voor recreatie en landbouw. Ook door de land bouw is de streek als woongebied erg gunstig. De raad is het er mee eens dat maatregelen moeten wor den getroffen om de chemische in dustrie langs de kanaalzone niet westelijk uit te breiden. De heer Van de Wijnckel is voor werk- en woongebied. De voorzitter zei dat IJzendijke voor het gaan werken in de ka naalzone gunstig ligt, waarop de heer Van de Wijnckel antwoordt dat dit in het streekplan maar wei nig tot uitdrukking komt. De heer P. van Hijfte is erg ge kant tegen de te ontwerpen auto snelweg daar deze vele landbouw bedrijven in stukken zal snijden. De voorzitter zegt dat er meer overleg zou moeten zijn met Bel gisch Vlaanderen. Tijdens de rondvraag spreekt de heer Van de Wijnckel over de samenvoeging van gemeenten. De meeste gemeenten willen hun zelf standigheid behouden. Hij is meer voor samenwerking dan voor sa menvoeging. Hij vraagt of er niet een mogelijkheid is om onder de bevolking tot een referendum te komen. (ADVERTENTIE) TAFELTENNIS SCHRABBLE 6 ROULETTE DAM en SCHAAK BENODIGDHEDEN Sport- en Kunsthandel -■ msfr Noordstraat 76 t'; Terneuzen De rechtbank in Utrecht heeft vrijdag de 23-jarige student J. W. O. uti Utrecht wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar met aftrek. Er was zeven jaar geëist Op de vierde mei brachtde student de 20-jarige Henrietta Muskens, met wie hij enige tijd verkering had gehad, door wur ging om het leven. Het tweetal kende elkaar al van kindsbeen af. Er ontstonden echter moeilijk heden. Het meisje begon aan haar liefde voor de student te twijfelen. Op de eerste mei ver brak zij de relatie. Drie dagen later reisde zij naar Utrecht om de zaak uit te praten, Dat gesprek, dat plaatsvond op kamer van de student, verliep aanvankelijk goed. Later ont stond een vechtpartij, waarbij de student het meisje met zijn strop- das wurgde. Hij gaf zichzelf bij de politie aan. De psychiater, prof. dr. J. H. Plokker, verklaarde de jongen toerekenbaar voor zijn daad. De rechtbank achtte de primair ten laste gelegde moord niet bewe- HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Onze man in Libanon". ZONDAG 4 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2,30 - 5 en 8 uur: „Onze man in Libanon". Zuidersportpark, 2.30 uur: Tern. IInternos I en Tem. IIInternos II. MAANDAG 5 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Onze man in Libanon". DINSDAG 6 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Onze man in Libanon", (ADVERTENTIE) Geef surprises die beklijven: platenbonnenzwart* ichijvei

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2