Sociaal-Democraten voor het eerst sinds 1943 in Duitse regering SCHEPEN IN NOOD MUL Beneluxtunnel(105 miljoen) omstreeks 1 juni 1967 open REGERING DIENT BELASTING VOORSTELLEN IN RADIO DE KOCK HET WEER Voor 900000 gulden aan diamanten tijdens vliegtocht verdwenen Controverse in de nieuwe Beierse landdag Jachtbommenwerpers bestookten doelen vlakbij Hanoi OVERHEIDSSTEUN GEVRAAGD VOOR OVERSTROMINGSSLACHTOFFERS IN DE BRABANTSE BIESBOSGH Willy Brandt Baggermachine op drift Stormvloedgevaar voor de Duitse Noordzeekust Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden BEPERKTE DIJKBEWAKING DISTRICT ZUID Storm aan de kust van Frankrijk Banden met het westen de Gasverwarming Russische raketten NIEUWE AMBTSPERIODE VOOR OE THANT Oe Thant herkozen HET OVERLEG TUSSEN WILSON EN SMITH TANZANIE ROEPT RESERVISTEN OP Toltunnel 0MÜÜC fciJ tüemmamti TERNEUZEN Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 VRIJE ZEEUW ZATERDAG 3 DECEMBER 1S66 23e Jaargang No, 6831 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij de Tweede Kamer zijn inge diend: 1. een wetsontwerp om het twee de gedeelte van de belasting verlaging uit te stellen van 1 januari 1967 tot 1 juli 1967; 2. een nota van wijziging om de 20 opcenten op de omzetbelas ting te verschuiven van 1 janu ari 1968 naar 1 juli 1967; 3. een nota van wijziging om de belastingverlaging voor onge- huwden van 40 tot 65 jaar in werking te doen treden op het zelfde tijdstip ais het tweede gedeelte van de algemene be lastingverlaging. Bij de algemene maatregel van bestuur kan de datum van 1 juli 1967 worden vervangen door een andere: voor de tweede helft van de belastingverlaging en de ver laging van het ongehuwdentarief een eerder tijdstip dan 1 juli 1967; voor de 20 opcenten omzetbelas ting een later tijdstip dan 1 juli 1967. Het wetsontwerp inzake het tweede gedeelte van de belasting verlaging bevat een voorziening om de verhoging van de ouder- doms- en invaliditeitsaftrek van 702,tot 832,toch te doen ingaan op 1 januari 1967. De S.P.D. neemt sinds 1949 voor de eerste maal deel aan de Westduitse regering. De partij bestaat al 103 jaar maar heeft slechts drie van de 23 bonds kanseliers opgeleverd. De partij is gematigd links en streeft naar sociale gelijkheid zonder socia lisatie, naar democratie zonder dat neo-nazisten of communis ten worden geduld. In 1933 werd de partij door Hitier verboden. Meer dan 3000 sociaal-democraten in regerings functies werden gearresteerd; vele hoge partijleden werden vermoord, duizenden gingen zon der vorm van proces de gevan genis of het concentratiekamp in. Een van hen was Kurt Schu macher, die in 1946 tot partij voorzitter werd gekozen. De partij herstelde zich snel, maar kon geen absolute meerderheid in de bondsdag behalen. Vorig jaar behaalde de S.P.D. 200 zetels in de bondsdag, de C.D.U. 245. Hoewel de sociaal-demo craten geen ervaring hebben in de federale regering, zijn zij in 5 van de 11 Westduitse staten aan de macht. De nieuwe Westduitse vice- kanselier en minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, heeft een armoedige jeugd ge had, waarin hij door de nazi's werd vervolgd. Hij is burge meester van West-Berlijn ge weest en is leider van de sociaal democraten. Hij spreekt vloeiend Engels, Frans en Noors en houdt van skiën en zwemmen. Tweemaal heeft hij naar het bondskanselierschap gedongen, in 1961 tegen Adenauer en in 1963 tegen Erhard. Na de ver kiezingen van 1963 zei Brandt dat hij nooit meer naar het kan selierschap zou streven, maar Door de met sneeuw en zware regenval gepaard gaande orkaan die Engeland voor de tweede ach tereenvolgende dag geselde, zijn gisteren verscheidene schepen in nood geraakt en is het verkeer over land en door de lucht ont wricht. Ter hoogte van Wales in de Ierse zee zijn 15 bemannings leden van het 1287 ton metende Griekse schip „Nafsiporos" bij zware zeegang va» boord gehaald. De machines van het schip zijn uit gevallen en de ankers zijn ver speeld. De gezagvoerder en drie bemanningsleden zijn aan boord gebleven. Een ander schip dat in hetzelfde gebied in nood verkeert, is de 493 ton metende Noorse kust vaarder „Vinland". De bemanning van de redding boot uit Dover heeft zeven beman ningsleden van het lichtschip „Var- ne" gehaald. De „Varne" is op drift geraakt en men vreesde dat hij op een zandbank zou lopen. Het scheepvaartverkeer ter hoog- (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 011S0-3128 te van de Engelse westkust is ver zacht uit te zien naar het 229 ton metende Duitse motorschip „Zeta", dat over tijd is. In het binnenland in Engeland zijn huizen en boerderijen bescha digd en is op het platteland veel schade aangericht. Ter hoogte van de Zweedse noordoostkust in de Botnische golf verkeerde het Duitse schip „Kis met", dat een bemanning van tien koppen heeft, in zinkende toestand. De „Kismet" is ter hoogte van Har- nösand op de rotsen gelopen. Red dingschepen waren onderweg. De baggermolen „Amsterdam 7" is vrijdag in de Tasmanzee in een zware storm op drift ge raakt. De baggermolen, eigendom van een Australische onderne ming, was met zeven beman ningsleden aan boord op weg van Geelong naar Nieuw-Zee- land. De Nederlandse zeesleper „Noordzee" was naar het vaar tuig op weg, dat te kampen heeft met motorstoring. Voor de gehele Duitse Noord zeekust bestond vannacht ernstig stormvloedgevaar. Naar de weer kundige dienst van Hamburg vrijdagavond meedeelde, zou tegen 04.00 uur in het gebied van Cuxhaven een vloed van 2'/s me ter boven normaal zijn, evenals om zeven uur in de ochtend bij Hamburg. Aan de Noordfriese kust in Duitsland zou het water zelfs tot drie meter boven nor maal komen. In het gebied tussen Elbe en Wezer is voor het komende week einde een derde van de daar ge legerde militairen in staat van paraatheid gebracht. MINDER WIND Het weer stond ook vrijdag in het teken van depressies. Een stormdepressie met een lucht- drukwaarde in de kern van 960 mb., kwam in de middag op het midden van de Noordzee aan. Ze bracht bij ons naast een zuidwesterstorm talrijke buien. Nu het lagedrukgebied zich lang zaam naar het noordoosten van ons verwijdert en daarbij evens opvult, zal vandaag de windver der in kracht afnemen. Er zul len in de onstabiele lucht op nieuw buien vallen. De tempe raturen gaan in de westelijke stroming geleidelijk nog wat omlaag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets kouder Wisselend bewolkt met af en toe regen- of hagelbuien. Vrij krachti ge tot harde, maar in de kustgebie den af en toe stormachtige wind tussen west en noordwest. Dezelf de of iets lagere temperaturen. ZATERDAG 3 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.01 5.25 Terneuzen 5.37 6.01 Hansweert 6.11 6.35 Walsoorden 6.20 6.44 ZONDAG 4 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.56 6.26 Terneuzen 6.32 7.02 Hansweert 7.06 7.36 Walsoorden 71.5 7.45 MAANDAG 5 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.00 7.31 Terneuzen 7.36 8.07 Hansweert 8.10 8.41 Walsoorden 8.19 8.50 Dec. 3 4 5 ZON op onder 8.28 5.29 8.30 16.31 16.31 16.30 MAAN op onder 21.59 13.14 23.26 13.34 13.50 In verband met de storm werd gisteren voor het district zuid een beperkts dijkbewaking afgekon digd. Dit district omvat Zeeland en een deel van Zuid-Holland. De storm, die donderdagavond en nacht in de golf van Gascogne en de golf van Biscaye heeft ge woed, heeft de kust van de Ven dee zwaar geteisterd. Dijken zijn ernstig ondermijnd en een dennen bos van negen hectare is letterlijk door het water verzwolgen. uit opinie-onderzoeken bleek dat hij in 1966 de populairste West duitse politicus was. Brandt is in 1913 in Lübeck geboren als Karl Herbert Frahm. Zijn vader heeft hij niet gekend. In de vroege jaren der tig werd hij lid van de socialis tische jeugdbeweging. Toen Hit- Ier aan de macht kwam in 1933, was hij journalist bij een krant in Lübeck. Op 20-jarige leeftijd moest hij vluchten. Hij vond een nieuw bestaan, een andere naam en nationaliteit in Noorwegen. Tijdens de Duitse invasie vlucht te hij naar Zweden. In 1945 keerde Brandt naar Duitsland terug. In 1949 werd hij afgevaardigde in de bonds dag. In 1955 werd hij voorzitter van het Berlijnse parlement. Twee jaar later, op 43-jarige leeftijd, werd hij de jongste bur gemeester die Berlijn ooit heeft gehad. Brandt is voor sterke banden met het westen en voor gelei delijke toenadering tot Oost- Duitsland. Zijn eerste huwelijk werd in 1946 door echtscheiding ontbonden; zijn volwassen doch ter Ninja woont in Oslo. In 1948 huwde hij de Noorse journaliste Rut Hansen, die hem drie zoons schonk, Lars, Peter en Matthias. In zijn weinige vrije tijd leest hij graag historische romans of spreekt hij over politiek met zijn twee oudste zoons, die veel radicaler standpunten innemen dan hij zelf ooit heeft gedaan. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Op de vliegroute tussen Johannesburg en Hongkong is een zak met diamanten ter waarde van ruim 900.000 gulden zoekgeraakt. Het toestel met de diamanten was de vorige week vrijdag uit Johannesburg in Lon den aangekomen en de diamanten zouden overgeladen zijn in een vlieg tuig dat naar Hongkong ging. Daar zijn ze niet aangekomen. Men neemt aan dat ze op het vliegveld van Londen zijn gestolen. Bij de opening van het op 20 november gekozen parlement van de Westduitse deelstaat Beieren is het vrijdag in Mün- chen tot een heftige controverse gekomen tussen enerzijds de christen-democraten en de so cialisten en anderzijds de voor de eerste maal in de volksver tegenwoordiging gekozen afge vaardigden van de extreem rechtse N.D.P. Toen de verkiezing van de ka mervoorzitter en diens plaats vervanger aan de orde kwam, verlieten de vijftien natinalisten de zaal. Zij protesteerden daar mee tegen een nieuwe bepaling waarbij N.P.D.-afgevaardigden van verkiezing tot leidende ka merfuncties worden uitgesloten. De C.S.U.-er Hanauer werd voor de derde achteenvolgende zit tingsperiode tot kamerpresi dent gekozen. De beide vice-voorzitters- plaatsen gingen naar de socialis ten. Oud-premier Högner ooen- de de zitting met een herinne ring aan het begin van het nazi bewind in 1933. Beieren werd toen een provincie in plaats van een bondsstaat. In deze rol heeft Beieren het stempel van een aandeel in de schuld van de nazimisdaden gekregen. Op vijf december komt het parlement bijeen om de premier van de Beierse regering te kie zen. Het staat nagenoeg vast dat dit opnieuw de C.S.U.-er Gop- pel wordt. Met een op 2 november in het geheim door de Sowjet-Unie ge lanceerde raket zijn 32 voorwer pen in de ruimte gebracht waar van er nog 12 om de aarde draaien, zo heeft het Ameri kaanse bureau voor burgerlijke ruimtevaart vrijdag meegedeeld. Volgens het bureau zijn op 13 september bij een Russische lan cering 53 voorwerpen in de ruimte gebracht. Hiervan waren er op 15 november nog drie in de ruimte. Drie golven Amerikaanse jacht bommenwerpers hebben vrijdag omstreeks 13 uur plaatselijke tijd een vlak ten zuiden van Hanoi gelegen doel zeven kilometer van het centrum van de stad gebombardeerd. Een Amerikaans toestel schijnt door een sam-ra- ket te zijn neergehaald. Er namen nog meer vliegtuigen aan de aan val deel dan bij het bombarde ment op het brandstofdepot van Gia-Lam op 29 juni j.l. Sinds die datum was niet meer zo dicht bij de Noordvietnamese hoofdstad een uitgevoerd. Het bombardement doel was een Oe Thant heeft vrijdag een be roep van de veiligheidsraad aan vaard, waarin deze hem verzoekt akkoord te gaan met een nieuwe ambtsperiode van vijf Jaar als secretaris-generaal der Verenigde Naties. De raad zal de algemene verga dering aanbevelen Oe Thant op nieuw te benoemen. De raad zou vandaag nog een beslissing nemen. De vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Goldberg, zei dat zijn land zich over het besluit van de Oe Thant verheugt. In politieke krin gen in Moskou werd het besluit met grote voldoening ontvangen. Dit was ook de reactie van de Britse regering. Ook in Parijs toon de men zich verheugd. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond Oe Thant herkozen voor een twee de ambtstermijn als secretaris generaal. voertuigenpark. De toestellen waren afkomstig van twee vlieg dekschepen in de golf van Ton kin. Van de weersverbetering in de huidige periode van de moes sonregens werd ook gebruik ge maakt voor een bombardement op een benzine-opslagplaats te Ha Gia, ruim 20 km ten noorden van Hanoi. Premier Wilson van Engeland en premier Smith van Rhodesië zijn vrijdag aan boord van de Britse kruiser „Tiger" bespre kingen begonnen, die ten doel hebben alsnog te komen tot een regeling van hun geschil over Rhodesië. De „Tiger" ligt op de rede van Gibraltar. EEN KUS VOOR DE BONDS KANSELIER Bonn: Kurt Georg Kiesinger wordt na zijn verkiezing tot bondskanselier omhelsd door zijn echtgenote. De regering van Tanzanie heeft vrijdag alle militaire reser visten in de zuidelijke gebieden die aan Portugees Mozambique grenzen .opgeroepen. Tanzanie heeft zoals gemeld de beschuldiging geuit cat Por tugese strijdkrachten uit Mozam bique dinsdag de grens zijn over gestoken en mijnen hebben ge legd in een dorp. Door het ontploffen van deze mijnen zouden vier mensen zijn omgekomen en vijf gewond. De vertegenwoordiger van Tan zanie bij de V. N. heeft bij de vei ligheidsraad een klacht tegen Portugal ingediend. De schadecommissie van de ge westelijke raad voor Noord-Bra bant van het Landbouwschap is in het geweer gekomen en wil trach ten van overheidswege een vergoe ding te krijgen voor de abnormale schade, die de landbouwers in ae Brabantse Biesbosch, het gebied van Donge en het Oude Maasje hebben geleden tijdens overstro mingen van dit gebied in novem ber en december van het vorige jaar. Vrijdagochtend op een in Breda gehouden persconferentie gaf de voorzitter van de schadecommis sie, de heer A. Kamp uit Drunen, een overzicht van wat zich de laat ste decennia in dit gebied heeft af gespeeld en van de redenen, op grond waarvan de commissie meent een beroep op de overheid te kunnen doen. Bij de eerste hevige najaarsstorm van 16 novem ber j.l. is wederom het overgrote deel van het boezemgebied, om vattende de Brabantse Biesbosch, het Donge-gebied en het Oude De Beneluxtunnel, de nieuwe oeververbinding onder de Nieuwe Maas bij Vlaardingen, zal over zes maanden, omstreeks 1 juni 1967, voor het verkeer worden open gesteld. Vrijdag zijn de eerste voetgan gers een complete kleuterklas voorzien van feestmutsen op deze plaats onder de drukbevaren toegang tot Rotterdam gelopen. Zij behoefden nog geen tol te be talen. Dat zullen de automobilisten straks wel moeten doen: één gul den voor auto's, 2,50 voor vracht wagens en bussen. werpen de randstad Holland met België zal verbinden. Voorlopig krijgt deze nieuwe verkeerstunnel een taak in het regionale verkeer ter ontlasting van Maastunnel, Willemsbrug en Van Brienenoord- brug in Rotterdam. De Beneluxtunnel vertoont grote overeenkomst met de Maastunnel en de Velsertunnel: twee tunnelbui ben met twee rijstroken uitsluitend voor gemotoriseerd verkeer. Het gesloten gedeele is 795 meter lang. De Beneluxtunnel zal in de toe- de totale tunnellengte is 1300 me- komst deel uitmaken van de ont- ter. De oplossing van toltunnel is worpen rijksweg 19, de zogenaam- gekozen omdat het rijk de bouw de Zoomseweg, die beginnend in eerst in een later stadium ter hand Den Haag (bij het verkeersplein wilde nemen. Gezien het grote re- Ypenburg) en eindigend bij Ant- gionale belang is echter op initia tief vip de burgemeester van Vlaardingen het comité Benelux tunnel opgericht dat in 1962 uit groeide tot een N.V., waaraan deel nemen de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, de kamei van koophandel voor Rotterdam, alsmede achttien particuliere on dernemingen en bedrijven. De tunnel zal als toltunnel wor den geëxploiteerd tot het tijdstip waarop hij door het rijk wordt overgenomen. De burgemeester van Vlaardin gen zei dat de tunnel in totaal on geveer 105 miljoen gulden zal kos ten. De tunnel is ontworpen door de directie sluizen en stuwen van de rijkswaterstaat die tevens be last is met het toezicht op de uit voering. Maasje overstroomd, welke over stroming gepaard is gegaan met verscheidene kade- en dijkdoor braken. Dit is nu sedert 1953 de vierde grote overstroming in dit gebied, dat fungeer als boezem- gebied, dat fungeert als boezem elders dichtbevolkte streken in ons land, onder meer Dordrecht en Rotterdam, hetzelfde lot onder gaan. Enige hoop Het totale boezemgebied omvat ongeveer 20.000 ha, hoofdzakelijk bouw- en grasland van goede kwa liteit. Door deze opeenvolgende overstromingen zijn de boeren in dit gebied in een noodsituatie komen te verkeren. De rijksover heid staat niet toe dat de kaden en dijken in dit gebied op een zo danige hoogte worden gebracht, dat de polders stormvloedvrij komen te liggen. De enige hoop van de boeren is gevestigd op het sluiten van het Haringvliet in 1970 en de uitvoering van de in 't kader van de deltawet noodzakelijke aan- passingswerken. Gewassenschade In november en december 1965 hadden ook ernstige overstromin gen plaats, waarbij zoals thans blijkt, alleen reeds voor ongeveer 5 miljoen gulden aan gewassen- schade teweeg werd gebracht. Voor het herstel van de dijkdoorbraken bleek het provinciaal watersnood fonds bereid te zijn de eigenaren een bijdrage in de herstelkosten te verlenen. De bóeren werden voor de overige schade en met name de 5 miljoen gewassenschade ver wezen naar de bijstandswet. De commissie meent dat de bijstands wet voor dit gebied onvoldoende mogelijkheden in schadetegemoet- komingen geeft. Voor het geval de overheid de eigenaren en gebrui kers in genoemd gebied geen fi nanciële tegemoetkoming boven de bijstandswet zou verlenen, gaat 'n gebied van 20.000 ha prima land bouwgrond verloren en wel op het moment dat de redding in 1970 het afsluiten van het Haringvliet in zicht is, aldus de mening van de schadecommissie.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1