Debat in Tweede Kamer over regeringsverklaring Polen wil graantje meepikken van de toeristenmarkt BEURSOVERZICHT HET RAADSEL VAN ROVANNA KOMT NEDERLANDS WEGVERVOER OP SPANJE WEER STIL TE LIGGEN? 114.662,90 voor mishandeld Haags meisje Zwarte markt beheerst het economisch leven Motie-Nederhorst over het eigen risico Volgens dr. Holtrop geen sprake van recessie Schrapen Formatie-opdracht De ziekenfondsen De sociaal-zwakken P. T. T.-tarieven gaan door Motie over „eigen risico" Uitstel Dr. ScHmelzer wacht af Dollars nodig Democratie' Geen woningnood Minister-president dr. Zijlstra is gisteren uitvoerig ingegaan op de beschouwingen die woensdag in de tweede kamer aan de rege ringsverklaring zijn gewijd. De premier wilde de huidige economische situatie met een wat hij noemde „koele chirurgi sche blik" bezien. Een belang rijk aspect vond hij dat de Ne derlandse export, waarvan de welvaart zozeer afhangt, de laat ste tijd ongeveer gelijk met de werelduitvoer groeit. Voorheen was de groei van onze export anderhalf maal zo snel. Aan de hand van voortschrij dende twaalfmaandelijkse ge middelden toonde hij aan, dat het tekort op de handelsbalans binnen een jaar tijds met een miljard gulden is toegenomen tot 4,9 miljard over het tijdvak november '65 tot oktober '66. Hij voorzag het gevaar dat de ex port na verloop van tijd niet meer in staat zou zijn de pro- duktietoeneming op te nemen. De door het planbureau ver wachte omslag in de conjunc tuur zal nauwelijks een even wicht op de betalingsbalans en waarschijnlijk een onvoldoende investeringsniveau met zich mee brengen. Hij wees nog eens op de ruwe werking van de te ver wachten monetaire maatregelen, wanneer nu niet corrigerend wordt ingegrepen. De dan te ver wachten cumulatieve effecten zouden ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid met zich mee brengen, zo zei hij. Prof. Zijlstra deelde mee dat de situatie in de gemeenten niet zo rooskleurig is. Het niveau van de gemeentelijke inves teringen blijft zorgen baren. Het investeringsniveau van de lage re openbare lichamen zal dat van 1965 nauwelijks overschrij den. De vlottende schuld van de gemeenten is met 492 miljoen gulden gestegen tot 2,57 miljard. In hoeverre een en ander heeft geleid tot het niet uitvoeren van gemeentelijke projecten kon prof. Zijlstra nog niet meedelen. Daarvoor zijn gegevens van ge deputeerde staten nodig. Met zorg constateerde de pre mier dat de speelruimte uit de economie, uit de betalingsbalans, uit de schatkist is verdwenen. „We zitten te schrapen om te kunnen werken". De omzetbelasting zou hij ook liever niet verhogen, maar het kan niet anders, aldus de minis ter-president, die in dit verband sprak van het kleinste kwaad dat kan worden aangericht. In zijn antwoord aan de kamer ging premier Zijlstra ook in op de wijze, waarop hij zijn for matie-opdracht had uitgevoerd. .Hij legde de nadruk op de snel heid van werken. Om deze reden waren geen bewindslieden uit c.h.-kringen aangetrokken. De heer Bogaers had hem gezegd wèl met zijn programma te kun nen instemmen, maar hij wilde dat de formateur medewerking zocht bij de p.v.d.a., hetgeen niet mogelijk bleek, waarna de heer Bogaers bedankte. De weigering van de heer Zijl- stra in de formatieperiode- Schmelzer was gebaseerd op zijn ambitie als toekomstig presi dent van de Nederlandse Bank. Na de informatie van de heer Beel was hem duidelijk gewor den, dat hij deze ambitie voor het landsbelang moest laten wij ken. De premier hield vervolgens een beschouwing over de finan ciële ontwikkeling van het zie kenfondswezen. In de jaren 1962 1967 heeft de kostenstijging in deze sector 160 procent bedra gen, inclusief de volksverzeke ring zware geneeskundige risi co's. De kosten voor ziekenhuis- verpleging stegen tussen 1959 en 1967 met 167 °/o. De loonstijging bedroeg in genoemde jaren 95 procent. De kostenstijging van de ziekenfondsverzekering ligt 70 procent hoger dan de kunst matige loonstijging, aldus de minister-president, die de bewe ring als zou het kabinet-Cals part noch deel aan deze maat regel hebben gehad, zwaar over trokken vond. Het kabinet-Cals is niet aan de uiteindelijke be slissing toegekomen. In de meeste Westeuropese landen moet men bij ziekenhuis verpleging bijbetalen, aldus de bewindsman. Het gaat hier niet om het bewerkstelligen van een vermindering in de gezondheids zorg. Er is echter geen andere wij ze van financiering. Hij gaf als waarschijnlijke kosten van de premie voor dekking van 't eigen risico van ƒ10 per verpleegdag 40 50 ct. per hoofd per week. Voor kinderen heneden 16 Jaar zal geen premie worden gehe ven. ongcacht^het aantal kinde ren, zodat het neerkomt op 80 ct, a 1,per week per gezin. Prof. Zijlstra kon dit geen on sociale maatregel vinden. Ds. Zijlstra wees het verwijt van de hand als zou dit kabinet met het voorstel tot vervroeging van de omzetbelastingheffing het volgend kabinet te veel bin den. Het voorstel, zo zei hij, is niet in strijd met de beperkte taak, waarvoor dit overgangs kabinet staat. Spr. zei begrip te hebben voor de aandacht, die was gevraagd voor de positie van de sociaal- zwakken. Sprekende over de loonpoli tiek merkte hij op, dat zover het de minimum-inkomens en de sociaal-zwakken betreft, het ka- binet „binnen de grenzen van het mogelijke de geuite verlan gens zal overwegen". Meegedeeld werd, dat 't vraag stuk van de belastingheffing op overwerk en van de speculatie winstbelasting nog zal worden bekeken. Als gevolg van het uit stellen van de tweede tranche van de loon- en inkomstenbelas ting zal ook de door het vorige kabinet voorgestelde verlaging van het ongehuwden-belasting- tarief worden uitgesteld. Het ka binet is niet voornemens terug te komen op het voornemen van het kabinet-Cals om de huur verhoging uit te stellen. De huurverhoging gaat eerst op juli 1967 in. Premier Zijlstra zei dat het kabinet niet het voornemen heeft terug te komen op de reeds aangekondigde tariefverhogingen bij de P.T.X. ingaande 1 januari en I februari De premier benadrukte dat de huidige minister van justitie verantwoordelijk is voor de eventuele gratiëring van de Duitse oologsmisdadigers. De minister stelt zich op het stand punt dat geen sprake zal kun nen zijn van een groepsbehan deling, doch dat ieder geval van omstandigheden zal worden be zien. Gezien de aard van het hui dige kabinet zal hij alvorens een beslissing te nemen de gevoe lens van de ministerraad vra gen. In tweede termijn sprekende vroeg de socialistische fractie leider Nederhorst, of de heer Bogaers tijdens de formatie poging van prof. Zijlstra geen wensen inzake 'n speciaal werk- gelegenheidsprograma heeft ge uit. In de economische toestand meende deze afgevaardigde een zekere ontspanning te zien. Wij zijn de top van de overspanning voorbij. Overigens had hij in het antwoord van de minister-presi dent geen oordeel ontdekt over de vraag in welke fase van de conjunctuur wij ons bevinden. Het ergste punt van de inflatoire gemeentefinanciering zijn wij voorbij. Spr. vroeg zich af of, nu naar zijn mening een keer ten goede is gekomen, de voorge stelde verzwaring van de belas tingdruk nog te verdedigen is. Hij maakte gewag van een uit lating van dr. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, die heeft gezegd dat er nog geen sprake is van een recessie en dat het niet zeker is dat deze er komt. De heer Nederhorst diende een motie in betreffende het eigen risico bij ziekenhuisverpleging: „De Kamer, gehoord de beslis sing van de minister van sociale zaken om een eigen risico voor ziekenhuisverpleging in te voe ren, spreekt als haar oordeel uit, dat deze beslissing in strijd is met de belangen der verzeker den, met name van de laagstbe taalden, tot onnodige admini stratieve rompslomp aanleiding geeft en afbreuk kan doen aan de volksgezondheid, dringt er bij de regering op aan deze beslis sing in overweging te nemen." De heer Bakker (c.p.n.) zei de motie-Nederhorst over 't eigen risico te zullen steunen. Spr. kri tiseerde de plannen van het ka binet dat „met 'n ontstellend cij- fergegoochel een politiek voert voor de grote ondernemers en hun winsten". De heer Beernink (c.h.u.) vond de beleidskeuze van het nieuwe kabinet het beste in de huidige situatie, omdat deze de minste gratiëring naar eigen aard en risico's in zich draagt. In tegen- Voor de derde keer dit jaar is het Nederlandse wegvervoer op Spanje tot stilstand gekomen, aldus deelt de N.O.B.-Wegtrans- port mede. Door Spanje afge geven vergunningen, die zowel voor het Nederlandse beroeps- goederenvervoer als voor het eigen vervoer per vrachtauto naar en van Spanje nodig zijn, ontbreken. Ondanks bijtijds gedane ver zoeken hebben de Spaanse auto riteiten nog geen nieuwe ver gunningen aan de Nederlandse autoriteiten doen toekomen. De Spaanse regering stelde voor het tijdvak 1 oktober 1965 tot 1 oktober 1966 een veel te klein kwantum vergunningen ter beschikking van het Neder landse wegvervoer, waardoor in maart het vervoer op Spanje tien dagen kwam stil te liggen, aldus de mededeling. Tenslotte werd toen een aanvullend kwan tum van 200 vergunningen ge zonden, dat binnen de twee maanden was verbruikt. Van half mei tot 1 oktober j.l. heeft daardoor het wegvervoer op Spanje opnieuw stilgelegen. Eind september werden weer 200 Spaanse vergunningen voor Nederlands vervoer afgegeven, waarvan er in ons land 25 wer den bestemd voor het eigen ver voer en 175 voor het beroeps vervoer. Het Spaanse ministerie van openbare werken heeft toen meegedeeld, dat dit aantal moest worden beschouwd als een voor schot op het nog nader vast te stellen contingent voor de pe riode 1 oktober 19661 oktober 1967. In nadere besprekingen zou het definitieve contingent worden vastgesteld. Gedwongen samenwerking Deze besprekingen zijn inmid dels uitgesteld tot februari. In dien geen aanvullend voorschot wordt verkregen, zal het weg vervoer op Spanje dus weer en kele maanden stil komen te lig gen. N.O.B.-Wegtransport ziet twee mogelijke verklaringen voor de Spaanse houding: de Spanjaar den zouden enerzijds een groter deel van het wegvervoer tussen Nederland en Spanje in handen willen krijgen. Zij beschikken echter niet in voldoende mate over wegvervoerondernemers met het benodigde materieel en de benodigde internationale er varing. De Nederlandse interna' tionale wegvervoerondernemers voelen er weinig voor in een soort gedwongen samenwerking zoals van Spaanse zijde ge wenst wordt de Spanjaarden het vak te gaan leren. Ander zijds zou als oorzaak voor de Spaanse houding kunnen wor den gezien de Nederlandse re serve ten aanzien van een asso ciatieverdrag tussen Spanje en de E.E.G. Binnenkort zal in Brussel op ministerieel niveau weer overleg worden gevoerd over een associatie. N.O.B.-Weg transport acht het niet ondenk baar, dat de Spaanse politiek ten opzichte van ons wegver voer als pressie moet dienen om Nederland gewilliger te stem men jegens genoemde associatie. Men vraagt zich tenslotte af waarom Nederland nog steeds Spaanse vervoerders zonder eni gerlei belemmering, zonder zelfs een vergunning te verlangen onze grenzen laat passeren. stelling tot het vorige kabinet geeft het beleid hem vertrou wen. Hij stelde voor de behan deling van de kwestie „eigen ri sico" uit te stellen, tot de be groting van sociale zaken aan de orde zal komen. De heer Lankhorst (p.s.p.) kondigde aan oppositie te zullen voeren, ook al is zijn fractie tegenstander van de belasting verlaging geweest. Hij handhaaf de zijn bezwaren tegen invoe ring van een eigen risico. Wat betreft het petitionnement van de heer Bouman uit Goes inza ke Vietnam stelde hij voor het oordeel van de vaste commissie van buitenlandse zaken af te wachten. De heer Schmelzer zegde de regering dank voor de verdedi ging en toelichting van het be leid. Spr. wees er nog eens op dat alleen de k.v.p. het aan durfde het eigen bestaansrecht op de helling te zetten en dat dit recht evenals de bestaans grond thans sterk genoeg wordt geacht om de verkiezingen in te gaan. Tegen een verantwoorde vorm van eigen risico had hij op zich zelf geen bezwaar. Wel vreesde hij dat het huidige voorstel de laagste inkomens het meest zou treffen. Premieverhoging zou trouwens voor de loonvorming niet veel uitmaken, zo dacht hij. Hij vroeg of de regering na over leg met de kamercommissie deze zaak nog eens wil bezien. Aan een definitief standpunt heeft zijn fractie op dit moment geen behoefte. De hoofddirecteur van de staats drukkerij, de heer Th. H. Oltheten, heeft de 19-jarige mtj. Rietje van O. uit Den Haag een spaarbank boekje met 13.400 en nog duizend gulden in een envelop overhan digd. Daar zal nog 262,90 bij komen, terwijl mogelijk dit laatste bedrag door nog binnenkomende giften wordt verhoogd. De gelden werden bijeengebracht voor het meisje, dat werd mishandeld, na dat zij op avances van een man niet was ingegaan. De man stak het meisje met twee gestrekte vin gers in de ogen. Rietje van O. moest een oog missen. Haar an dere oog is zozeer beschadigd, dat zij haar verdere leven een bril moet dragen. De inzamelingsactie werd min of meer spontaan ontketend, toen in de dagbladen berichten versche nen van de mishandeling van het meisje op de avond van de zeven de oktober. Veertien dagen ge leden kon Rietje uit de ooglijders- kliniek worden ontslagen. Intussen waren giften binnenge komen van de Haagse burgerij, maar ook van mensen uit overig Nederland en zelfs uit Zwitserland en Liechtenstein. Rechercheurs van de zedenpolitie zuilen de bril voor het meisje betalen. De dader van de aanslag kon eerst na een paar weken worden aangehouden. Het bleek een 36- jarige grondwerker uit Delft te zijn, die op een bouwwerk in Noot dorp werd gearresteerd. Hij heeft zijn daad bekend. STILLE MARKT IN AMSTERDAM Het is gisteren stil geweest op 't Beursplein. De eerste dag van de nieuwe maand heeft geen spectaoulaire koersveranderin gen voor de internationale waar den teweeggebracht. De fluctua ties bleven merendeels binnen nauwe grenzen. Ook de koersver schillen vergeleken met het voor gaande slotniveau bleven be perkt. Kon. Olie gaf bij een ope ning op 126,40 een koersherstel te zien van ruim een gulden, dit hoofdzakelijk door dekkingsaan kopen van de beroepshandel, om dat Kon. Olie woensdag in Wail- street tegen het slot gevraagd in de markt lag. Toen aan deze dekkingsaan kopen was voldaan, kreeg gering Amerikaans aanbod de overhand, waardoor de koers inzakte van 126,40 tot 125,30. Dit was tevens de slotprijs van woensdag. Phi lips en AKU ondergingen weinig verandering op resp. 73,30 en 51,60, De American Enka. doch ter van AKU, declareert een on veranderd vierde kwartaaldivi- dend. Deze maatschappij keert tevens een extra-dividend uit. Hierdoor komt 't totaaldividend over 1966 van deze Amerikaanse maatschappij op 1,50 dollar tegen 1,25 dollar over 1965. Dit gunstige nieuws had ech ter niet de minste invloed op de koers der AKU-aandelen. Hoog ovens brokkelde wederom een paar punten af met een advies- koers op 255. Unilever was een paar dubbeltjes lager op 82,30. KLM had weer eens een goede dag, doordat dit fonds in Wall- street bijna vijf dollar omhoog ging. 's Morgens werd voor KLM 361 betaald tegen 348 als de offi ciële koers van woensdag. Voor de derde achtereenvol- Polen heeft zich als nieuwe ge gadigde aangediend op de inter nationale toeristenmarkt. Daarmee schaart dit van oudsher door aller lei cultuurinvloeden vrij nauw met het westen verbonden communis tische land zich na Joego-Slavië in de rij van oostelijke staten die hun grenzen openzetten. De Polen willen wat kruimels meepikken van de toeristenkoek, die elk Jaar is te verdelen. De Ver enigde Naties hebben 1967 tot toe ristisch jaar geproclameerd en de Polen vonden dat een geschikte gelegenheid om naar de gunsten van de westelijke vakantiegangers te lonken. Versteviging van de oude banden met het westen wordt op prijs gesteld, nu de bijna klas siek geworden tegenstellingen tus sen oost en west door de opkomst van communistisch China minder scherp zijn geworden. Dollars hebben de Polen brood nodig om de opbouw van hun staat te voltooien. Er moet een grote achterstand worden Inge haald, want de herbouw van de door de nazi's verwoeste steden en industrieën vergde zo'n lange tijd en zoveel energie, dat pas nu aan andere belangrijke zaken kan worden gedacht. Aan de opbouw van een toeristenindustrie bijvoor beeld, want met 1,3 miljoen bui tenlandse bezoekers (meest Oost duitsers en Russen) mag het toe risme in Polen thans nog geen naam hebben. De accommodatie was er ook niet op berekend. Hotels en campings zijn pas de laatste jaren in aantal uitgebreid en aan toeristische service begint men nu ook een en ander te doen. De functionarissen die de toeris tische touwtjes in handen hebben, beseffen dat zij nog veel moeten leren. Vandaar dat zij de officiële presentatie van „Polen als vakan tieland" beperkten tot een uit nodiging aan 13 Britse en Neder landse journalisten, die vorige week in Polen hebben rondgereisd op uitnodiging van Orbis, de Pool se toeristische staatsorganisatie, en „Fregate Travel", een Londens reisbureau onder Poolse directie, dat veel reizen organiseert voor de 140.000 in Engeland wonende Polen naar hun vroegere vader land. „Als die zwarte markt er niet was, zou geen Pool meer naar het buitenland kunnen reizen", zeggen ze en dan hebben ze nog geliik ook. Polen is spaarzaam met uit reisvisa, Sloty's mogen niet wor den geëxporteerd en dollars krij gen de Poolse toeristen vrijwel niet mee, zodat ze voor een zakcentje ook op de zwarte markt zijn aan gewezen. Ze betaler voor een dol lar dan 140 5 150 Sloty's. De autoriteiten proberen met premies op dollar- en benzine aankopen de zwarte geldhande laars de wind een beetje uit de zei len te nemen, maar vooralsnog ziin de verschillen tussen de officiële en zwarte koersen te groot. „In onze democratie is dat allemaal mogelijk", liet een zwarte geld handelaar blijken. Hoe is het met die Poolse demo cratie gesteld? Vaststaat, dat zij aanzienlijk vrijer is dan men zich in het westen voorstelt. De Polen voelen zich niet minder vrij dan de westerlingen. „Jullie begrip van vriiheid is anders; bij jullie is de vrijheid primair, vooral de econo mische vrijheid. Bij ons staat de sociale gerechtigheid voorop", zei een Poolse hoogleraar, die geen communist is en evenals ruim 90 procent van zijn landgenoten be lijdend katholiek is en toch loyaal staat tegenover het regiem-Gnmvl- ka. Sinds 1956, na de bloedige op stand in Poznan, die een einde maakte aan de Russische onder werping en Gomulka na negen jaar weer aan de macht bracht, is er in Polen veel veranderd. Het welvaartspeil is verhoogd, waar door de aanvankelijk vijandige houding ten aanzien van het re giem is afgenomen. He,t systeem is liberaler geworden. „De woningnood is vrijwel op geheven en dat hebben jullie met je economische vrijheid nog niet bereikt", zei een oud-strijder, die in de oorlog in het geallieerde leger vocht. We hebben onze eigen katholieke kranten, er is een vorm van vrije meningsuiting en cp straat en in ons werk kunnen we vrij onze gang gaan. De Poolse po litiek wordt niet meer in Moskou, maar in Warschau uitgemaakt", zo vatte deze Pool zijn indrukken over tien jaar Gomulka-bewind samen. Evenals al zijn landgenoten was hij trots op het feit, dat zijn land zonder steun de zware oorlogs wonden heeft hersteld. Geen volk ter wereld betaalde zo'n zware tol voor zijn vrijheid als het Poolse: 220 slachtoffers per 100.000 in woners. Warschau werd voor 80 procent verwoest; 60 procent van de industrie werd vernietigd; 20 procent van de bevolking van de Poolse hoofdstad werd door de Duitsers afgeslacht. De 300 fusil ladeplaatsen in Warschau en met name in het getto, waar 350.000 Joden werden vermoord, herinne ren daaraan. gende beursdag heeft Wallstreet koersafbrokkelingen te zien ge geven. De schade nam echter vrij grote afmetingen aan, omdat de vraag in het laatste beurshalfuur een flink gedeelte van de koers daling teniet deed. De Neder landse fondsen veranderden niet veel, behalve dan voor KLM. In de scheepvaartsector be stond wederom goede vraag voor Kon. Boot. De stemming voor dit fonds was daardoor vast. Dit aandeel ligt de laatste dagen goed gevraagd in de markt. Hier bij zij echter opgemerkt dat in de afgelopen maanden grote bedra gen Kon. Boot op de markt zijn gebracht waardoor de koers sterk inzakte. De staatsfondsen- markt was over vrijwel de gehele linie aan de vaste kant met voor al beginbeurs een levendige han del. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0510.15 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100 73.00—73.50 Belgische frank (100) 7.147.19 Duitse mark (100) 90.80—91.30 Zweedse kr. (100 69.5070.50 Zwitserse fr. (100) 83.6084.10 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100) 50.10—51.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04 Portugese escudo (100) 12.50-12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10 Radio bij ondertrouw en huwelijk prinses Margriet Via de radio zullen op zater dag 10 december van 12 tot 12.30 uur in een N.R.U.-programma via Hilversum I reportages wor den uitgezonden van de onder- trouwplechtigheid van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven in het raadhuis te Baarn. De aangifte van het hu welijk zal plaatsvinden tussen 12.05 en 12.15 uur. In een nationaal programma dat op dinsdag 10 januari via Hilversum I en II van 10.30 tot 14.00 wordt uitgezonden, zal ver slag worden gedaan van de hu welijksplechtigheid. Via Hilver sum III worden reportageflitsen gegeven. Via Hilversum II zul len tussen 17.30 en 18.00 uur her halingen worden gegeven van de reportages over het huwelijk. Met auto tegen boom In Doorwerth bij Arnhem js de 31-jarige ir. J. Vahner woensdag nacht met zijn auto tegen een boom gebotst en op slag gedood. Ir. Vahner die werkzaam was op het scheepvaartkundig laborato rium in Wageningen, was op weg van Arnhem naar Wageningen. Bij het passeren van een flauwe bocht raakte hij door onopgehel derde oorzaak op de linkerweg helft, waar op dat moment geen verkeer was. Daar botste hij ver volgens tegen een boom. Brand in Amsterdam Tijdens een brand in de 2e J. P. Heyestraat te Amsterdam is gis teren een zolderverdieping ge heel uitgebrand. De twee zolder bewoners, de heren O. Odink en C. J. Waaiboer, zijn voor hun brandwonden in het Weesper- pleinziekenhuis verzorgd en hebben inmiddels onderdak ge vonden via de rampendienst. Me vrouw A. Wagener, die ziek te bed lag op de derde verdieping, is opgenomen in het ziekenhuis. De brand ontstond doordat een van de zolderbewoners terpen tijn morste oo een brandende kachel. Door de snelle actie van de brandweer kon worden voor komen dat ook de andere verdie pingen vlam vatten. Zij liepen slechts waterschade op. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ■ver meld. Argentinië: 31 ,Ik heb misschien een idee!" riep Ochron plotseling uit, ter wijl er een slimme grijns op zijn gelaat verscheen. „Wanneer ik mij niet vergis, heeft deze heer van Barranca een buitengewone belangstelling voor de gravin aan de dag gelegd! Op de eerste aanmoediging van haar kant zou hij stellij» direct hierheen komen!" Heer Tybalt schudde langzaam het hoofd. „Ik vrees, dat Jolande hem niet terug wil zien," merkte hij op, doch Ochron viel hem onge duldig in de rede: „Wat bezielt u, heer Tybalt? Wanneer wij de gravin bevelen, heer Aram uit te nodigen, kan zij toch niet weigeren? Zij zal zich zelve toch niet nodeloos in moeilijkheden willen brengen?" voegde hij er vals lachend aan toe. Langzaam stond Tybalt op. „Br valt iets te zeggen voor uw plan," meende hü. Wij kun nen het in ieder geval proberen! Doch ik zou er niet tezeer van overtuigd zijn, dat zij direct zal toestemmen!" Al pratend had den de twee samenzweerders het vertrek verlaten en daalden de smalle wenteltrap af. die naar de vertrekken van de gravin leidde. „Het hangt er van af, hoe wij haar aanpakken!" verzekerde Ochron. „Wij moeten haar duide lijk maken, dat er slechts één 1 mogelijkheid voor haar is. Ge hoorzamer., of anders..." Hij maakte de zin niet af. daar Tybalt de voorhang reeds terzijde had geschoven en de kamer van Jolande binnentrad. Bij 't horen van de bezoekers keek de gravin verschrikt op en een angstig voorgevoel bekroop haar, toen zij de uitdrukking op hun gezichten zag... m.s. „Cap Palmas" 4-12 m.s. „Cap San Nicolas" 7-12 Australië: m.s „Bendigo" 5-12 Brazilië: m.s. „Cap Palmas" 4-12 Canada: m.s. „Gaasterdijk" 7-12 Chili: m.s. „Mellum" 6-12 Indonesië: m.s! „Victoria" 10-12 Kenya, Oeganda, Tanganjika: m.s. „Africa" 8-12 Ned. Antillen: m.s. „Mercurius" 7-12 Nieuw-Zeeland: m.s. „Port Sydney" 5-12 Suriname: m.s. „Hercules" 4-12 m.s. „Mercurius" 7-12 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Gaasterdijk" 7-12 Z.-Afrika (Hep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: m.s. „S. A. Vaal" 4-12 m.s. „Sloterkerk" 7-12 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5