Huldiging van elf jubilarissen N. S. M. ie Sluiskil Dokier Hofstee 25 jaar arts ie Hoek cabaüero St. Nicolaas Vrijdag 2 december 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 HET GEBRUIK VAN GEWELD IN INTERNATIONALE BETREKKINGEN lr. V, Genabedrijfsdirecteur Officier in de orde van Oranje-Nassau GEHEIMZINNIG GEPAST OPTIMISME TEKENEN VAN AARZELING VOORBIJGAAN RIJKE VERDIENSTEN TWEEDE VADERLAND ELF GETROUWEN Maandag is het Vete modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service ZESTIG INBRAKEN OPGELOST anders dan .andere BRITSE ZEILKRUISER VAN GLASVEZEL Televisiereklame leidt tot stijging der programma kosten MEISJE ONDER RIJDENDE TREIN Warme huldiging in de gehoorzaal OUDSTE BEWONER Ontslagen bij wegenbouwbedrijf Bliksem sloeg in schakel centrum tv SCHADUW VREUGDE EN WEEMOED Donderdagmiddag werd de NIET ZONDER MEER plechtigheid van de huldiging van personeelsleden, die in 1966 hun 35-jarig bedrijfsjubileum vierden, voorafgegaan door een andere plechtigheid, n.I. de be noeming van de bedrijfsdirecteur, ir. V. Gena, tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Toen de algemeen-directeur, ir J. P. M. van Waes, met de leden van de hoofddirectie uit Brussel, de bedrijfsdirectie, de leden van de ondernemingsraad en de divisie- en afdelingschefs in het casino aankwamen, begre pen de meesten niet veel van het feit dat voor het gebouw een aantal vlaggen wapperden in de stormwind. Een beetje duidelij ker werd het toen als speciale gasten de commissaris der Konin gin, mr. J. van Aartsen, en bur gemeester en mevrouw Van Dijke van Axel arriveerden. De algemeen-directeur gaf in zijn welkomstwoord een kort overzicht van de voornaamste gebeuternissen op het bedrijf in 1966 en van de plannen die voor de komende jaren op het punt staan gerealiseerd te worden. De vernieuwingen, verbeterin gen en uitbreidingen zijn in het bijna voorbije jaar belangrijk geweest, zo merkte ir. Van Waes op. Hij noemde o.m. de komst van het aardgas in januari en de aansluiting van bepaalde afdelin gen in het daaropvolgende voor jaar. De directeur bracht dank aan de technisch directeur, de heer B. Pezzini, die met zijn ontwerp bureau te Brussel al deze ver nieuwingen heeft gerealiseerd. Hierdoor verkeren wij in een positie, aldus ir. Van Waes, die oris in staat stelt vergelijkingen met andere bedrijven glansrijk te doorstaan. Maar ook de mensen die er nu dagelijks mee werken, wilde de heer Van Waes niet ver geten. Voor 1967 en 1968 zei de alge meen-directeur dat belangrijke vernieuwingen en uitbreidingen op het programma staan, waar door de produktie van ureum zal worden verhoogd. Niettegenstaande deze optimis tische berichten moeten wij in 't algemeen beeld dat Nederland en andere landen vertonen, een ze kere aarzeling constateren, die op een minder goede gang van zaken wijst. Ir. Van Waes zei daaruit te moeten concluderen dat er een scherpe concurrentie uit het buitenland duidelijk merkbaar wordt en dat wij de eerste tijd voorzichtig zullen moeten zijn, o.m. door de lonen niet al te snel te laten stijgen. De alg.-directeur verheelde niet dat ook op de kunstmestmarkt de concurrentie scherp is, „maar doordat wij reeds een jaar of wat geleden begonnen zijn met de uit breiding en de modernisering van ons bedrijf, staan wij ten op zichte van de concurrentie gun stig en kunnen en zullen wij die ook het hoofd bieden. Wèl zal er rekening mee moeten worden ge houden, dat met hetzelfde aantal mensen méér moet worden ge produceerd en dat is mogelijk, omdat wij over grotere produk- tiecapaciteiten beschikken. Van ontslagen zal dan ook geen spra ke zijn, aldus ir. Van Waes. Spreker zeide te hopen dat de N. S. M. met de andere Neder landse industrieën in staat zal zijn de welvaart te verhogen. Betreffende de strijd tegen de lucht- en waterverontreiniging zei de algemeen-directeur, dat wel eens door buitenstaanders wordt gedacht dat de industrieën daaraan weinig aandacht beste den. De heer Van Waes ontkende dit en zei dit te kunnen aantonen door het feit dat er uitstekende samenwerking is met provinciale- en rijksoverheid. Er werd on langs een commissie gevormd, die meer voorlichting aan het pu bliek zou moeten geven. De heer Van Waes merkte daarbij op dat ook de N. S. M. een aandeel in deze strijd levert, doordat in de komende tijd een paar verontrei nigende afdelingen zullen ver dwijnen. De commissaris der Koningin zei blij te zijn dat de N. S.M. zich op zo'n voortreffelijke wijze heeft ontwikkeld en meende evenals ir. Van Waes de toekomst met een voorzichtig optimisme tegemoet te kunnen zien. Vervolgens liet mr. Van Aart sen in grote trekken de geschie denis van de Nederlandse Stik stofmaatschappij de revue passe ren. Hij noemde enkele belangrijke feiten sedert 1929, de oorlogsja ren, het terughalen van grote hoeveelheden machines en appa raten, de wederopbouw en de verdere uitbouw en modernise ring en het feit dat een jong in genieur, die op 1 april 1947 on der-directeur en op 1 januari 1962 direceur werd, daaraan in belangrijke mate zijn medewer king heeft gegeven. Bovendien heeft hij, hoewel van Belgische nationaliteit, uiter mate bijgedragen in het sociale leven van de streek waarbij de commissaris een indrukwekkend aantal bestuursfuncties opnoem de. Ook wanneer van de zijde der gemeentebesturen een beroep op hem werd gedaan, was dit nooit te vergeefs. „Ik ben gekomen om u dit te zeggen", zo merkte de commissa ris aan het adres van de directeur, ir Gena, op, „en om u daarvoor te danken". Daarna volgde de mededeling dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Gena te benoe men tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Een diep ontroerde directeur zei in zijn dankwoord dat dit het mooiste geschenk was dat „zijn tweede vaderland" hem kon geven. Ir. Gena dankte ook de al gemeen-directeur, de hoofddi recteur eri de burgemeester van Axel voor hun aanwezigheid. Hij zei dat deze gebeurtenis, samen vallend met het feest van de ju bilarissen, hem zeer verheugde. „Het meest sympathieke woord is „tweede vaderland", zei ir. Van Waes in zijn gelukwens. Ook de algemeen-directeur onderstreep te de wijze waarop ir. Gena zijn werk heeft verricht „en dit is al tijd doordrenkt geweest van een diepe menselijkheid", aldus de algemeen-directeur. Aan 11 jubilarissen bood ir Van Waes zijn gelukwensen aan. Bij een dergelijk feest, aldus spre ker, stelt men zich voor wat dit betekent. Mensen die zolang hebben meegeleefd met deze ge meenschap en vaak een belang rijk deel van hun vrije tijd opof feren om hun plaatselijke ge meenschap te dienen. Hij noem de deze elf getrouwen de rugge- graat van het bedrijf, dankte hen voor alles wat zij hebben gedaan en wenste hen nog veel goede ja ren tna. Mr. Van Aartsen wenst ir. Ciena geluk na hem de hoge onder scheiding te hebben opgespeld. Vervolgens feliciteerde de heer Van Waes hen allen per soonlijk en overhandigde hun de gebruikelijke enveloppe met in houd, een gouden polshorloge en het getuigschrift van de maat schappij. Als voorzitter van de vereni ging van jubilarissen zei ir. Gena verheugd te zijn, dat dit feest en zijn koninklijke onderscheiding tezamen vallen met het 10-jarig bestaan van de vereniging. Hij dankte allen die het hem hebben mogelijk gemaakt zijn werk te doen. Tenslotte bood de heer M. He- melsoet namens de onderne mingsraad de jubilarissen zijn hartelijke gelukwensen aan en dankte hij de directie voor deze feestelijke huldiging. De jubilarissen zijn de heren G. Wolfert en C. de Ruijter, bei den te Terneuzen; C. Compiet, R. Andriessen, A. Wouters, J. Snap, C. de Rooy, A. de Buck en J. de Smedt, allen te Sluiskil; E. Fijma te Axel en L. Tessely te Zelzate (B.). (Advertentie) fcVOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV IKERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL. 23 27 27N De politie in Rotterdam heeft een serie van ongeveer zestig in braken opgelost, die in de periode begin juli ot half november over vrijwel de gehele stad werden gepleegd. Tien mannen, meren deels nog minderjarig, zijn aan gehouden. De eerste arrestaties vonden reeds plaats op 12 november, toen drie mannen op Katendrecht aanstekers liepen te verkopen, afkomstig van een inbraak een week eerder in het pijpenpara- dijs aan de Coolsingel. Dieven maakten daar voor een waarde van ƒ5.100,aan sigarettenaan stekers buit. Het onderzoek wordt voortge zet. Burgemeester Hanssens toont na mens de gehele bevolking aan de heer en mevr. Hofstee de aange boden geschenken. (ADVERTENTIE) De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft woens dag een verklaring aangenomen waarin het gebruik van geweld in de internationale betrekkin gen wordt verboden. Achtenne gentig afgevaardigden stemden voor. Alleen Engeland en Portu gal verklaarden zich tegen. De resolutie werd gesteund o.m. door de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie ,n Frankrijk. De verklaring, waarin het ge bruik van geweld is gekoppeld aan het recht van alle volken op zelfbeschikking, zegt dat elke ge welddadige handeling, die dit recht aan volkeren onder vreemde overheersing ontneemt, schending van het VN-handvest betekent. De afgevaardigde van Enge land, lord Caradon, noemde de resolutie dubbelzinnig en waar schuwde dat zij tot meer moei lijkheden zou leiden. De landen, die zich van stem ming onthielden, Nederland, Australië, Zuid-Afrika, België, Luxemburg, Italië, Nieuw-Zee- land en nationalistisch China, waren van mening dat de verkla ring duidelijkheid mist. In het Verenigd Koninkrijk is een nieuw type zeiljacht van glasvezel gebouwd, de Hurley 22 genaamd. Het jacht is 6,70 meter lang en 2,22 meter breed. De op pervlakte van het grootzeil be draagt 9,58 vierkante meter en een stagzeil van 9,30 vierkante meter. De met mahonie afge werkte kajuit bevat vier vol waardige slaapplaatsen en een afgescheiden toilet. De Hurley 22 heeft een unieke buitenboord motorinstallatie. De motor, een model van 9 of 10 pk, past in een speciaal ontworpen comparti ment, zodat hij niet behoeft te worden weggenomen wanneer 't schip afgemeerd en onbewaakt is. KWALITEIT-25 STUKS M.5Ö Het 14-jarige meisje R. uit Den Bosch is donderdagmorgen op 't station in haar woonplaats tus sen het perron en de al rijdende trein naar Eindhoven gevallen en overreden. Zij zal een been moe ten missen. Het meisje probeerde van het perron in de trein te springen, toen deze al enige snel heid had. De heer W. Jansen (97 jaar), de oudste inwoner van Hoek, over handigt aan mevr. Hofstee een boeket rozen. N. T. S.-voorzitter Schuttenhelm deelde gisteren in Hilversum mede, dat overeenstemming is bereikt over het zendschema voor de tele visiereklame per 2 januari a.s. Ook is overeenstemming bereikt over de technische samenwerking. De inkomsten uit de reklame zullen nauwelijks enig soelaas bieden voor de financiële zorgen, waarmede N. T.S. en omroepen te kampen hebben. De programmacommissaris van de N. T. S., de heer Rengeling, voorzag zelfs een stijging van pro grammakosten door deze reklame. „Geloof maar", zo zei hij, dat onze buitenlandse leveranciers zoals de Amerikaanse filmmaatschappijen belnagrijk hogere bedragen voor hun produkten zullen vragen onder het motto: „Er is commerciële t.v. in Nederland". N.S.-ER OP VRIJE DAG 1.000 KILOMETER IN DE TREIN De heer S. Pietersma uit Onnen, voorman-rangeerder bij de Ne derlandse spoorwegen, had on langs een vrije dag. Hij dacht: „Kom, laat ik de trein eens ne menen stapte 's morgens om half zes op de eerste trein die uit Groningen vertrok. Toen hij 's avonds om negen uur terug kwam, had hij om precies te zijn 979 kilometer afgelegd. Voor wie ook eens zo een dagje uit wil, volgt hier de route: „Groningen, Zwolle, Amersfoort, Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Eindhoven, Roermond, Maas tricht, Roermond, Nijmegen, De venter, Almelo, Zwolle, Gronin gen. Om misverstand te voor komen: de heer Pietersma moest wèl een paar keer overstap pen...... De heer H. Hofstee was don derdagavond in de gehoorzaal te Hoek het middelpunt van een bijeenkomst die werd gehouden ter ere van zijn zilveren jubi leum als arts (tevens gemeente arts) te Hoek. Nadien bracht de Hoekse bevolking de dokter een grootse huldiging door hem in groten getale geluk te komen wensen op een receptie die het gemeentebestuur van Hoek had aangeboden. Er waren bloemen en cadeaus, o.a. van het algemeen zieken fonds voor Zeeuws-Vlaanderen en het Wit-Gele Kruis, een bloemstuk dat werd aangeboden namens de bevolking door zr. C. Bouwens, de wijkverpleegster van het Groene Kruis. De Hoe- kenaars hadden het hierbij niet gelaten: er was een ere-comité gevormd waarin behalve B. en W. en gemeente-secretaris Dreg- mans, ook dr. J. v. d. Waal, keel-, neus-' -en-oorarts, zr. C. Bouwens en de drie plaatselijke predikan ten W. J. van Meeuwen, H. M. Ohmann en A. J. Verbeek zit ting hadden. Een inzameling bij de bevol king had tot resultaat drie fraaie cadeaus die door burgemeester Hanssens aan het echtpaar Hof stee werden overgedragen: een moderne platenspeler, enkele grammofoonplaten en een kijker. Een der aardigste momenten was het toen de oudste inwoner van Hoek, de 97-jarige heer W. Jansen, bij de binnenkomst van de familie Hofstee aan mevrouw Hofstee ter verwelkoming een ruiker aanbood. De burgemeester sorak de ju bilaris toe als voorzitter van het huldigingscomité en namens de gemeenteraad. „Wij weten dat U wars bent van uiterlijk vertoon en maar liever gewoon uw werk doet, Het in Nijmegen gevestigde wegenbouwbedrijf ir. A. van En gelen heeft 180 personeelsleden ontslag aangezegd. Het bedrijf, dat is gespecialiseerd in de aan leg van asfaltwegen, wordt sinds het overlijden van ir. Van Enge len in 1955 geleid door mevrouw Van Engelen-Van der Bruggen, de enige vrouwelijke wegenbou wer in Nederland. Naar zij meedeelde, zijn er voor miljoenen guldens aan orders in portefeuille maar deze van provincie en gemeenten af komstige opdrachten kunnen niet worden uitgevoerd wegens betalingsmoeilijkheden bij de op drachtgevers. Het bedrijf heeft vier eigen asfaltfabrieken in Weert, Montfoort. Roosteren en Broekhuizen, waar ook het nu ongebruikte grote machine- en wagenpark is. De meeste ontsla gen (150) vallen daarom in de Limburgse vestigingsplaatsen. Hoe lang de resterende 70 werk nemers nog in dienst kunnen worden gehouden, is thans niet bekend. Onder een enorme vonkenregen is gisteren om zes uur de bliksem geslagen in (waarschijnlijk de an tenne) van het videoschakelcen- trum van de televisie te Hilver sum. Er sloegen honderden zeke ringen door en de lijnverbinding met de journaalstudio Samber- gen raakte in het ongerede. In de kelder van de studio sloegen ook zes versterkers door. Het journaal van 19 uur kreeg door de blikseminslag een minuut vüf vertraging. maar er zijn feiten die op een dag als deze naar voren gehaald dienen te worden". De burge meester herinnerde aan de ver andering die in de huisartsen praktijk van de dorpsdokter heeft plaatsgevonden. Vroeger het vervoer door de uitgestrekte polders naar afgelegen huizen en boerderijen per rijtuig; in de bezetting, toen een auto ont brak, vaak onder moeilijke om standigheden over modderige wegen. De burgemeester memoreerde hoe er vijf en twintig jaar ge leden bij de praktijkovername door dokter Hofstee een diepe schaduw hierover lag door het vroegtijdig overlijden van de jonge energieke arts Leenhouts. In het bijzonder heette hij mevrouw A. LeenhoutsHovin- ga, die op deze bijeenkomst aan wezig was, welkom. Hij wilde ook mevrouw Hof stee betrekken in de hulde we gens het feit, dat zij haar man zovele malen in zijn praktijk heeft moeten bijstaan. De burgemeester sprak de hoop uit, dat dokter Hofstee in sa menwerking met zijn schoonzoon, dokter M. Jongsma, nog vele ja ren zijn taak ten dienste van de Hoekse gemeenschap zal mogen vervullen. De heer Hofstee zei zeer ver rast te zijn door de omvang van de huldiging die hij voor vijftig procent aan zijn vrouw gehono reerd wilde zien. „Ik weet dat hierachter gevoelens van sym pathie van de Hoekse bevolking voor mij en mijn gezin schuil gaan. Jubilarissen en overlede nen worden geprezen, zegt men". Deze zegswijze houdt volgens de heer Hofstee in, dat bij een ju bileum, hetwelk naast vreugde zeker ook een weemoedige bij smaak heeft, fouten en tekort komingen worden vergeven. De dokter besloot met een ap plaus voor de burgemeester, het ere-comité en de dorpsgenoten die hem dit feest hadden bereid. De heer Hofstee is 31 jaar arts, van welke hij zes jaar praktijk uitoefende te Biervliet. i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3