PROVINCIAAL NIEUWS alles &kan met CEtalüir VELPON KRITIEK OP RADIOREPORTERS EN TELEVISIEPLOEGEN iets voor hun fiets! Milder belangstelling voor het centraal antennesysteem van PTT AMSTERDAMSE C0NT1NU-GARAGE PRIMEUR VOOR NEDERLAND Qdlflp® breek' Terneuzen Aardenburg Axel Haamstede Hoek Hulst Oostburg Refranchement Sas van Gent 'n Lange De Kuyper Kosten voor de eigenaars AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 2 december 1968 RIJKS BELASTINGDIENST. Voor het onlangs gehouden examen voor assistent van 's rijks belastingen zijn geslaagd de heren E. Minnen, J. Pijl, T. Ran- schaert en J. R. O. Schansman, allen te Axel (centrale douane post) en W. Ch. Peperzak te Oostburg (centrale douanepost). Voor adjunct-commies-titulair slaagden de heren: P. L. de Brui ne te Terneuzen (inspectie dir. bel. aldaar), H. J. V. Krieckaart te Hengstdijk gem. Vogelwaarde (inspec. reg. en succ. te Terneu zen), A. M. Prince te Hulst (in spectie inv. en acc. te Terneu zen), C. A. P. Risseeuw te Zaam- slag (inspectie dir. bel. te Ter- neuzen), A. J. A. Roelandt te Sas van Gent (kantoor invoerrech ten aldaar), F. C. G. Stroobandt te Hulst (rijksbelastingkantoor aldaar) en F. C. J. van de Vijver te Hoek (rijksbelastingkanoor te Terneuzen). WERKNEMERSPARTIJ Een actiecomité, bestaande uit drie leden, heeft opgericht de „Nederlandse werknemerspartij". De organisatie telt, zo deelt het actiecomité mee, thans 50 oontri- buanten. Een beginsel- en verkie zingsprogramma van de partij, die beoogt de speciale belangen behartiging van de Nederlandse werknemers op alle terreinen van het maatschappelijk leven", zul len zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Hoewel registratie van de partijnaam vóór de a.s. verkiezing niet meer mogelijk is, wil men voor deze verkiezing wel een kandidatenlijst indienen. Het actiecomité bestaat uit de heren P. Machiela te Veenwou- den (Fr.), G. Peersman te Stop peldijk en F. C. Mechelinck te Terneuzen. De „leiding" is geen vuilnisbelt Enkele weken geleden werd de oostelijke waterleiding die hier en daar door diverse stadgenoten als vuilnisstortplaats wordt ge- brukit, ter hoogte van de Pieter de Hooghstraat door de dienst van gemeentewerken grondig gereinigd. Ten koste van veel tijd en geld werd hierbij in opdracht van B. en W. gehoor gegeven aan de klachten der omwonenden. Maar sommige mensen schij nen het niet te leren. Donderdag morgen verscheen er weer iemand aan de leiding met een karrevracht rotte appels e.d.. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, stortte hij al die afval in de leiding. Als je het maar kwijt bent! Ratten kunnen er hun maal mee doen... Maar de vuilnisstorter kwam van een koude kermis thuis. Bij onderzoek bleek dat hij deze plaats regelmatig als vuilnisbelt gebruikte. IDe politie droeg hem op het pas gestorte vuil weer op te ruimen. Er werd proces-ver baal opgemaakt, zodat er ver moedelijk ook nog een boete volgt. Een en ander betekent een waarschuwing voor al degenen, die hun vuil kwijt proberen te raken op plaatsen, die daarvoor niet bestemd zijn. Het gebeurt misschien wel wat laat, maar er wordt nu nauwlettend op toege zien. ook in de nachtelijke uren. Bijeenkomst gemeentelijk politiekorps Voor zover de dienst het toe liet, waren de leden van het ge meentelijk politiekorps gisteren op het bureau met een speciaal doel bijeen. Tot de aanwezigen behoorde ook de heer P. A. Oc- ké, leider van een Engelse cur sus die door verscheidene per soneelsleden met succes was ge volgd. De inspecteur-korpschef stel de het op prijs dat de heer Ocké dit werk wilde doen. Weer had hij vier kandidaten afgeleverd, zodat het aantal geslaagden voor het landelijk erkende diploma Engels nu tot acht is gestegen. Deze tijd, aldus de heer Van Ooijen, vraagt korpsleden die gezagsdragers moeten zijn maar tevens met iedereen moeten kunnen omgaan. Terneuzen is een open stad geworden door buitenlandse vestigingen en het steeds groeiende toerisme, maar ook door de buitenlandse ar beidskrachten. Het Terneuzense korps gaat met zijn tijd mee en past zich aan, o.a. door het aanleren van vreemde talen. De korpschef dankte de heer Ocké voor zijn werk en bood hem een auto-dagkilometertel ler aan. De heer Ocké dankte voor deze attentie maar schoof de eer van het succes af op de cursisten. Hij zei respect te hebben voor deze mensen die met alleen la gere schoolkennis deze prestatie hebben geleverd. De onlangs geslaagde kandi daten waren de heren R. C. On- genae, A. D. Oudesluis, J. de Vos en A. de Zeeuw. Gezinsavond Z.L.M.-afdeling De traditionele gezinsavond van de afdeling Terneuzen van de Z.L.M. voor leden, begunsti gers en gezinsgenoten wordt ge houden op vrijdag 16 december a.s. om 19.30 uur in hotel „Des Pays Bas". Er wordt als ge woonlijk een verzorgd en af wisselend programma geboden, waarvan een der hoogtepunten wordt gevormd door een inlei ding met dia's van de heer J. de Vries over Israël. 121/2 jaar hoofdleidster kleuterschool Donderdagmorgen heerste er een feestelijke stemming in de openbare kleuterschool aan de Oranjestraat. Mej. T. de Ruijter was 12% jaar aan deze school als hoofd werkzaam. In een der lokalen waren met de oudercommissie de wethou der van onderwijs, de heer D. Binnekamp, en het overige per soneel met de kinderen bijeen gekomen om dit heuglijke feit te herdenken. De voorzitster van de ouder commissie, mevr. Van Leeuwen, richtte zich eerst tot de kinde ren. Op de vraag waarom de lokalen waren versierd, wisten zij het juiste antwoord te geven. De voorzitster vond het prettig de wethouder te kunnen be groeten. Hoewel zij voorzitster is van de oudercommissie, sprak zij meer als moeder tot mej. De Ruijter. Heel vaak, aldus mevr. Van Leeuwen, wordt de betekenis van een kleuterschool voor het heel jonge kind onderschat, niet alleen in de kringen van het verdere onderwijs, maar soms ook door de ouders van de kleu ters. In de kleuterschool vindt in feite de eerste kennismaking plaats met de wereld. De kleu ters zetten er hun eerste stap pen naar de sociale ontwikke ling. Allen die het kunnen we ten, zullen bewondering hebben voor het werk dat hier wordt gepresteerd. U hebt, aldus mevr. Van Leeu wen tot de hoofdleidster, 12% jaar lang uw beste krachten ge- gaven aan het begeleiden van dit jonge volkje op de lange schoolweg. U hebt in die jaren heel veel kinderen helpen op voeden. Voor dit alles, voor dit enorme stuk arbeid, bracht zij mej. De Ruijter ook namens de ouders dank. Nadat enkele kinderen hun juffrouw hadden toegezongen, werden haar bloemen aangebo den. Namens de ouders ontving zij een staande schemerlamp als waardering voor haar werk. De kinderen deelden in de vreugde en werden getrakteerd op limonade en oliebollen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg schaarde zich in grote lij' nen achter het voorontwerp streekplan voor West Zeeuws- Vlaanderen. De heer Van Belle gen vroeg zich af of er bij de grote verbindingsweg van oost naar wast wel voldoende reke ning was gehouden met de agra rische belangen. Daar zal heel wat grond voor nodig zijn en bo vendien komt er een weg in de zelfde richting in België. De heer Lansu zei, dat hierbij rekening was gehouden met de toeristische stroom in de zomermaanden. De heer L. de Clerck merke op dat aan deze weg niet te ontkomen was, nu de drukte van jaar tot jaar toeneemt. Men zal aan het college van G. S. adviseren het industrieterrein te verplaatsen in de richting Eede. Veel waarde ring had men voor de wijze waar op aandacht was besteed aan de agrarische belangen. Het sportpaviljoen op het ge meentelijk sportterrein zal weer verpacht worden. Hiervoor zal 5 van de omzet moeten wor den betaald. De heer Standaert was hier tegen. Men dient een vaste som te vragen. De voorzit ter antwoordde, dat dit moeilijk ging, omdat men op het sportter rein in hoge mate afhankelijk was van de weersomstandighe den in de zomermaanden. Voor een seizoenbedrijf is deze wijze van verpachting gebruikelijk. Sinterklaas naar de bejaarden Sinterklaas zal met zijn gevolg dinsdagavond 6 december om half acht een bezoek brengen aan het dienstencentrum voor de bejaar denzorg ,,'t Trefpunt". Panamees schip weer vlot Het Panamese liberty-schip Humboldt, dat woensdagnacht op sleepreis van Antwerpen naar Spanje door het breken van de tros voor de Zeeuwse kust aan de grond was gelopen, is weer vlot. Het schip ligt thans in het Westgat, ongeveer acht mijl uit de kust van Schouwen voor an ker. De Humboldt werd in de nach telijke uren door de kracht van de storm over drie banken heen naar dieper water gevoerd. De drie runners bevinden zich nog steeds aan boord. Toneel De toneelgroep van de P. J. G., afdeling HoekTerneuzen, heeft het toneelstuk in drie bedrijven „King Dollar" door Wim Bischot in studie genomen. In februari hoopt men dit stuk in Terneuzen en Hoek voor het voetlicht te brengen. Sinterklaas op bezoek Sinterklaas en Zwarte Piet zullen hedenmiddag een bezoek brengen aan de laagste klassen van de openbare school en aan de fröbelschool. De kleuters heb ben onder leiding van mej. S. Brakman een aantal spelletjes en toneelstukjes ingestudeerd, zodat Sint en Piet met de uitgenodigde ouders verzekerd zijn van een feestelijke middag. Opbrengst collecte De collecte voor het Neder lands astmafonds heeft te Hoek ƒ481,10 opgebracht. Vergadering Z.L.M.-kring Hulst Dinsdagavond 13 december a.s. om 18 uur wordt in hotel „Van Leuven" te Kloosterzande een algemene vergadering gehouden van de kring Hulst der Z.L.M. Na de behandeling der ge bruikelijke agendapunten zal de heer ir. J. Prins, voorzitter der Z.L.M., spreken over de huidige landbouwproblemen. Hoofdkantonnier met pensioen In het kantoor van de provin ciale waterstaat te Oostburg werd afscheid genomen van de hoofd kantonnier J. Vermeulen te Groede, die wegens de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst verlaat. De hoofdingenieur, de heer L. A. v. d. Berge, en de technisch ambtenaar C. J. van Minnen wa ren bij dit afscheid aanwezig. De heer Van de Berge schetste in het kort de loopbaan van de heer Ver meulen en dankte hem voor alles wat hij in het belang van de pro vincie had gedaan. Ook werden waarderende woorden gesproken door de hoofdambtenaren de heren B. Boneschansker, H. J. v. d. Linde en Q. A. v. d. Linde. Namens de collega's werd hem door de hoofdkantonnier de heer J. Folkesma een geschenk aan geboden terwijl zijn echtgenote met bloemen in de hulde deelde. Nadat de heer Vermeulen al len had bedankt voor de vriende lijke en waarderende woorden, besloot een gezellig samenzijn deze voor de scheidende ambte naar belangrijke dag. Jaarvergadering Heemkundige kring De heemkundige kring West Zeeuws-Vlaanderen hield in hotel „De Korenbeurs" een drukbe zochte ledenvergadering onder leiding van burgemeester J. H. van Leeuwen. Deze deelde o.m. mee dat het ledental reeds tot 304 was gestegen en dat de uit gave van het jaarboek goed was ontvangen. De heren J. Cornelis uit IJzendijke en C. Bukkens uit Sluis brachten resp. verslag uit als secretaris en penningmees ter. De daling van het kassaldo van 2396,74 naar 1(M1,16 moet worden toegschreven aan de uit gave van het jaarboek. Niettemin hoopt men ook in 1967 weer een jaarboek uit te geven. De heer J. van Hinte uit Sint Kruis keert niet meer terug in het bestuur. Hij werd benoemd tot lid van verdienste. In het bestuur wer den opgenomen de heren G. A. C. van Vouren uit Aardenburg en J. J. Lambert uit Oostburg, ter wijl de voorzitter met algemene stemmen werd herkozen. Bij de samenstelling van het wiriterprogramma kwam de vraag aan de orde of de kosten, verbonden aan de excursies, niet onevenredig zwaar drukten op de uitgave van het jaarboek. Men achtte deze excursies echter van groot belang voor het werk van de kring. Men zal trachten begin februari een dia-avond te beleg gen over oud en nieuw Oost burg. In mei wil men naar de om geving van Kortrijk gaan en in 1967 naar het land van Hulst. Enige leden waren bereid mee te werken aan een aanvulling van de hofstedenboekjes die indertijd door dr. J. de Hullu werden ge schreven. Financieel bleek het niet mogelijk te zijn een drie maandelijks bulletin uit te geven. Na de vergadering vertoonde de heer J. Cornelis fraaie kleu rendia's van nog bestaande boer derijen. Kringvergadering van de Z.L.M. Tegen vrijdag 16 december a.s. om 14 uur heeft de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de Z.L.M. een algemene ledenver gadering uitgeschreven in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Dr. ir. W. H. Ubbink, hoofd- planoloog bij de provinciale pla nologische dienst te Middelburg, zal spreken over „Het streek plan en de landbouw". Aftredend als besuurslid en niet herkiesbaar is de heer I. de Hullu te Groede. De heer J. Ris seeuw te Zuidzande treedt perio diek af en is herkiesbaar, even als zijn plaatsvervanger de heer J. de Regt te Biervliet. Sinterklaasfeest Het Sinterklaasfeest te Retran- chement wordt gevierd op zater dag 3 december. Om half twee vertrekt 't muziekgezelschap met de kinderen naar Terhofstede, waar de Sint ontvangen zal wor den. Hierna volgt een rondrit per auto door de gemeente, waarna in de school de jeugd van 4 jaar en ouder tot ongeveer 12 jaar zal worden getrakteerd. Heffingen Braakmanpolder op de korrel in Sasse gemeenteraad In de deze week gehouden raadsvergadering trok de heer L. de Meijer fel van leer tegen de aanslagen, die door de Braak manpolder onlangs zijn verzon den. De heer De Meijer vond, dat deze aanslagen zonder enig voor gaand bericht en tegen een „schandalig" hoog tarief waren opgelegd. Hij had verder nog twee bezwaren, die hij naar voren bracht, n.l.: De gemeente Sas van Gent moest evenveel betalen als een andere gemeente, die niet op de afvalwaterleiding is aange sloten en dat was volgens hem onbillijk. Voorts zijn het opnieuw de eigenwoningbezitters, die naast grondbelasting en de vorig jaar ingevoerde straatbelasting in Sas van Gent nu deze polder- lasten te slikken kregen. De voorzitter zal een én ander aan de Braakmanpolder voorleggen. De raad had geen bezwaar tegen de verkoop van grond aan de N.V. Albert Heijn, zodat zo- (ADVERTENTIE) vraag lijmwijzer in de winkel. „De wijze van gezagshandha- ving door de overheid laat ken nelijk een grote speling binnen ruim gestelde grenzen toe. Op na leving van het vijfde gebod dient door alle onderdanen in het ko ninkrijk der Nederlanden acht te worden geslagen. Als dit niet mocht geschieden, moet door de overheid hierop orde worden gesteld. Dit geldt zeker ook voor radio-reporters en televisieploegen, die sensatie scènes in elkaar zetten betref fende werken en leven in de krijgsmacht, tot welke scènes le den van die krijgsmacht worden aangezet onder grovelijk geweld aandoen aan de waarheid, zoals wel_het Olympiatheater als de onlangs in een der kazernes van de landmacht heeft plaatsgevon den. Een dergelijk optreden noe men wij ordeverstorend, waar tegen de overheid dient op te tre den". Deze woorden sprak de voor zitter van de nationale christen- officierenvereniging, kolonel der infanterie J. C. Zuidema, op de donderdag in Utrecht gehouden 66e algemene ledenvergadering. De voorzitter had het verder over andere organisaties van christenofficieren in de land macht, met name de rooms-ka- tholieke officierenvereniging. Men vroeg zich af of die vereni gingen zich gelijkluidende doel einden hebben gesteld en of een verder oprukken langs geschei den assen langer verantwoording is. De hoofdbesturen van beide verenigingen hebben zich afge vraagd, of een nauwere samen werking niet in studie dient te worden genomen. Dit heeft gere- erond waarop dit gebouw staat, in eigendom aan Albert Heijn overgaan. Bij de aankoop van gronden voor het industrieterrein vroeg de heer M. de Groff of er nu ein delijk een bord of aanwijzing zou komen in verband met de be schikbare gronden voor indus trie. Het bord, aldus de voorzit ter, was niet het probleem, maar men wist niet precies, wat men er op moest zetten. Er zal echter een modus worden gevonden om de aandacht van nieuwe indus trieën op deze gronden te vesti gen. Een wijziging van de exploita tie-opzet van het uitbreidingsplan Noord West I had een toelichting nodig van de heer Roelands van de dienst bouw- en woningtoe zicht. Deze gaf een verklaring, dat dpor renteverliezen en het bouwrijp maken van gronden 'n exploitatietekort was opgetre den. Hij stelde voor de prijs per vierkante meter van de nog te verkopen gronden in dit plan met 4,te verhogen. Dit houdt in dat de thans geldende prijzen komen te liggen tussen 28 en 32 gulden per vierkante meter. Van de rondvraag werd ge bruik gemaakt om enkele typi sche gemeentebelangen aan de orde te stellen. De heer J. van de Abeele diende een motie in om tegen de te verwachten verhogin gen van de veertariever te pro testeren. De raad schaarde zich unaniem achter dit voorstel. Over het aardgas vroeg de heer L. de Meijer of er geen ontplof fingsgevaar bestond. De heer M. de Groff sprak er zijn misnoegen over uit. dat de aardgasaanslui tingen op de toestellen veel te wensen overliet. De heer Van Assche had een en ander aan den lijve onderbonden en beaamde dat er veel Ongenoegen was over het afwerken van aansluitingen en ombouwingen. De voorzitter zou dit ter kennis brengen van de „Zegam". Na de openbare vergadering ging de raad in besloten zitting. (ADVERTENTIE) De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de volgende manier: 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas; bijvullen met gewoon wa ter, sodawater of tonic. Daarbij een paar stukjes ijs. Probeer het ook eens. Misschien hebt U wel dezelfde smaak als de Frans- Canadezen. Vissersvaartuig gestrand Het motormosselvaartuig Har- lingen-27 van schipper H. Jume- let is door de storm in het Volke rak oostelijk van de Galathese haven op de schorren van het Hellegat geslagen. eHt bergings vaartuig Walrus van Van den Taks bergingsbedrijf uit Wemel- dinge verleent assistentie. Het vaartuigw as leeg onderweg van Yerseke naar Harlingen. Witlof-oogst rond Mechelen bedreigd De zware regenval van de af gelopen weken heeft overstro mingen veroorzaakt langs de rivier de Dijle in de streek van Mechelen, waar voornamelijk witlof wordt geteeld. De meeste witlofgroeven staan onder water en als het slechte weer aanhoudt, moet gevreesd worden, dat een groot gedeelte van de teelt niet kan worden geoogst en in de grond zal verrotten. Nederlander in Brugge veroordeeld De rechtbank te Brugge heeft woensdag de Nederlander F. F. uit Dordrecht veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, we gens het veroorzaken van een verkeersongeval, waarbij vorig jaar december een Belg om het leven is gekomen. Het ongeval deed zich voor te Wenduine. F. werd tevens veroordeeld tot het betalen van ruim 25.000 gulden schadevergoeding. In de wijk Mariahoeve in Den Haag is de P.T.T. gisteren be gonnen aansluitingen te maken op het centraal antennesysteem (C.A.S.). De belangstelling hier voor is niet zo groot als in het aangrenzende deel van het Be zuidenhout, waar ongeveer 3500 aansluitinge op het C.A.S. zijn tot stand gekomen. De oorzaak van de geringere interesse moet worden gevonden in een wijzi ging van de aanbieding van de P.T.T., die noodzakelijk werd doordat in het systeem techni sche veranderingen werden aan gebracht. Deze veranderingen maakten het mogelijk dat een C.A.S.-aansluiting goedkoper werd. Ongeveer drie jaar geleden konden bewoners van de woon wijk Bezuidenhout deelnemen aan een proef van de P.T.T. voor toepassing van het centraal an tennesysteem. De bewoners kre gen dan storingsvrij vier televi sieprogramma's in huis en tien F.M.-radioprogramma's. Hier voor moest per aansluiting ƒ48 per jaar worden betaald. Deze proef duurt nog voort. Thans heeft de P.T.T. een en ander technisch gewijzigd. Het zijn thans niet de bewoners, maar de huiseigenaren, die C.A.S.-aansluiting kunnen vra gen. Hebben de woningcom plexen een centraal antenne systeem voor alle woningen of zijn in de woningen standaard- telefoonaansluitmogelijkheden, dan kan een geheel woningblok op het C.A.S. van de P.T.T. wor den aangesloten. Via het cen traal antennesysteem van het complex kost de aansluiting per woning ƒ2,50 per maand. Een aansluiting via de telefoonka bels kost per woning ƒ3,per maand. Daarvoor krijgen de be woners evenals in het Bezuiden hout keuze uit vier televisie programma's en tien FM-radio- programma's. De eigenaren van twee groe pen eengezinswoningen in de woonwijk Mariahoeve hebben besloten tot aansluiting van de woningen op het C. A. S. De eigenaren van de grotere flat complexen hebben zich nog niet bij de P.T.T. gemeld. Wellicht speelt hierbij de moeilijkheid een rol, dat de eigenaren van de woningcomplexen voor de kos ten staan, terwijl niet alle be woners een televisietoestel heb ben en anderen mogelijk geen C.A.S.-aansluiting willen. Onderzoek naar gebruik verborgen microfoons in de Verenigde Saten Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft meegedeeld dat een onderzoek wordt inge steld naar processen waarbij klandestiene bandopnamen als bewijsmateriaal tegen de be klaagden zijn gebruikt. Van vele zijden zijn klachten ingediend tegen de autoriteiten die bij ver scheidene gelegenheden microon- tjes hebben aangebracht op plaatsen die geregeld door de verdachte elementen die men op het oog had werden bezocht. Deze vorm van „spionage" is princi pieel verboden als schending van het privéleven van een individu, schuldig of niet. sulteerd in het vormen van een commissie die op geregelde tij den zal bijeenkomen. DE OPLEIDING In deze vergadering heeft ook gesproken de gouverneur van de koninklijke militaire academie, luitenant-generaal der genie, A. van der Wall Bake, en wel over het onderwerp: „enkele aspec ten betreffende de moderne of ficiersopleiding". De vraag hoe de via deze aca demie opgeleide officier handelt „bij de troep", is aanleiding ge weest voor een enquête onder de bataljonscommandanten. De jonge wetenschappelijk gevorm de officier doet het niet slechter dan zijn voorganger. Hij lijkt meer overwicht te hebben, is zelfbewuster. Psychisch heeft hij het aanvankelijk vrij moeilijk: veel van wat hij waarneemt komt niet overeen met het geleerde. Van veel belang noemde spreker het feit hoe de jongere officier bij de troep wordt opgevangen. Het wantrouwen, dat sommige oudere officieren tegen de aca demische opleiding koestert, mag niet op de jonge officieren wor den verhaald. Scholier verricht moedige redding Toen donderdagmorgen de der tienjarige m.t.s.'er Reinder de Jong uit Grouw een personen auto in het water langs 't Breed- pad te Heerenveen zag drijven, bedacht hij zich geen moment en begaf hij zich te water. De be stuurster van de auto, mevrouw J. M. de H. uit Heerenveen, had de tegenwoordigheid van geest een portierraampje open te draaien, zodat zij haar zesjarig zoontje naar buiten kon duwen. Het knaapje werd door de m.t.s.' er op het droge gebracht. Inmid dels was ook de 51-jarige heer B. Hoekstra, die aan het Breedpad woont, in het water gesprongen. Hij hielp mevrouw M. uit de auto. Met hulp van omstanders werd ook zij op het droge ge bracht. De auto is later door een kraanwagen uit 't water gehaald. Mevrouw M. was het water in gereden door een vergissing bij het schakelen, toen zij achteruit wilde rijden. ZATERDAG 3 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Onze man in Libanon". (ADVERTENTIE) 'n nuttig geschenk voer de kinderen? Als primeur voor ons land gaat een Amsterdamse garagehouder (Renault-dealer John Swaab) zijn zaak met ingang van maandag a.s. veranderen in een continu bedrijf, waar automobilisten hun wagens behalve overdag ook 's avonds of 's nachts kunnen la ten repareren of een onder houdsbeurt geven zonder tariefs verhoging. Het betreft hier een garage, die al eerder in het nieuws is geweest met een an dere primeur: de „do it yourself" afdeling, waar de klanten voor een luttel bedrag gebruik mogen maken van garage en gereed schap. Terwijl in Nederland het autopark in enkele jaren tijds is verdub beld, neemt het aantal auto- reparatie-inrichtingen al jaren lang niet meer toe. Dit leidt tot wantoestanden voor de automo bilisten, die soms wekenlang moeten wachten voor zij hun wagen een bepaalde reparatie kunnen laten ondergaan. John Swaab gaat nu voor zijn eigen bedrijf van 1 dag 3 dagen ma ken door het 24 uur per etmaal aan de gang te houden. Harder werken Volgens hem brengt dit aan alle kanten voordelen: voor de klant, die nu zijn onmisbare wagen overdag niet behoeft af te staan, doch deze gedurende de tijd dat hij zelf op één oor ligt, kan laten repareren; voor zijn eigen ga rage, waarvan de bedrijfsruim ten en de gereedschappen thans veel intensiever worden benut, en voor de algemene economie van ons land (vooropgesteld dat het voorbeeld navolging zal vin den), omdat de in gevaar komen de welvaart slechts gebaat kan zijn met harder en langer wer ken. Voordelen voor het bedrijf zelf zijn: intensiever gebruik van de bedrijfsruimten, minder verlies aan verwarming en verlichting, grotere omzetsnelheid van re serve-onderdelen, dus minder renteverlies, lagere afschrijvings kosten en relatief lagere vaste lasten op gebouwen en gereed schappen wegens het intensie vere gebruik. Tenslotte verwacht hij minder annuleringen van ge maakte afspraken, die tot nu toe 40 procent van het totaal vorm den en daardoor tot arbeidsver lies (zg. leegloop) leidden. Gezien deze economische voor delen wordt het tarief voo>- werkzaamheden, die 's nachts of 's avonds aan de auto worden uitgevoerd, voor de klanten nie< verhoogd. (ADVERTENTIE) de kracht van een verkoudheid ^Mbjj Vader, Moeder en Kind.ana n Parijs eeuwigdurende .garage' „Maastrechter Geis" gestolen In de late avonduren van woensdag is van het terrein van openbare werken van de gemeen te Maastricht het beeldje van de „Mastrechter geis" gestolen. Dit beeldje is de Maastrichtste tegenhanger van het Amsterdam se lieverdje. Het beeld stond vroeger in het centrum van de stad, maar werd op zaterdag 30 april door Maas trichtse provo's omvergeworpen, waarna het op het terrein van openbare werken werd opgesla gen. De thans voor het beeld ver antwoordelijke functionaris, drs II. der Venne, directeur van openbare werken, deed geen aan gifte bij de politie. Het is onbe grijpelijk hoe het mogelijk was, dat dit zware bronzen beeld van het terrein van openbare werken kon worden vervoerd zonder dat dit werd bemerkt door de portier van het complex en door de be woners van de vier dienstwonin gen die op het terrein staan. Het beeldje was een geschenk van de burgerij aan de burge meester van Maastricht ter ge legenheid van diens zilveren ambtsjubileum in 1962. Op de jongste bijeenkomst van de gemeenteraad van Parijs heb ben 90 specialisten zaéh gebogen over het vraagstuk van de ver keersopstoppingen in de stad. De politieprefect Maurice Papon zette een plan uiteen, dat wil voorkomen dat Parijs 'n „eeuwig durende garage" wordt en ver keersopstoppingen wil tegen gaan. Bovendien zal aan de Place de la Concorde en de Place Vendome de alom geroemde be koorlijkheid worden hergeven, wanneer bepaalde wegwerkzaam heden voltooid zijn. Parkeren aan twee kanten zal in bepaalde straten weer worden toegestaan. Brede stoepen zullen van parkeer havens worden voorzien. Tijdens feestdagen zal men niet meer mogen rijden in de straten bij de grote warenhuizen. Papon zei dat 1,7 miljoen wagens zijn geregis treerd in het departement van de Seine, één op 3,5 inwoner en dat er per jaar 140.000 bij komen, terwijl in Parijs hoogstens 250.000 auto's kunnen rijden. De Parijse politie heeft woens dag verhinderd dat taxichauf feurs een gemotoriseerde demon stratie hielden tegen wat zij noe men een „zwarte markt" van speciale taxivergunningen. Zij werden uit de omgeving van hét presidentiële paleis verdreven, waar de wekelijkse kabinetsver gadering werd gehouden. Zij had den daar in optocht omheen wil len rijden. De taxichauffeurs me nen dat geen speciale vergunnin gen moeten worden afgegeven voor parkeren op taxiparkeer plaatsen, wat volgens hen hét optreden van .snorders" in cTe hand werkt. De ministerraad aanvaardde in tussen een voorstel tot het nemen van de wettelijke maatregelen die nodig zijn voor het in bedrijf stellen van luchtkussentreinen, zodat de Fransen binnenkort met dit ultramoderne voertuig kuti- nen reizen

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2