Het nieuwe Westduitse kabinet Premier Wilson gaat onderhandelen met Ian Smith Erhard nam afscheid als bondskanselier WILLY BRANDT VICE-KANSELIER EN MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN krijgt Schroder defensie PLAATS VAN SAMENKOMST GIBRALTAR Vlaamse land verdeeld over splitsing der Leuvense universiteit Huiszoekingen in Djakarta HEK IN BOSSCHAGES BIJ BUREAU CHINESE ZAAKGELASTIGDE VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 23e Jaargang - No. 6530 Grote meerderheid voor Kiesinger De nieuwe minister van defensie KOSYGIN IN PARIJS Minisfer Veldkamp geen kandidaat voor de Tweede Kamer Geen staatsbankroet' De toekomst van België Interim-regering Kloof De staking bij Qantas Incident aan de Syrisch-Jordaanse grens Dokkranen voor Indonesië Niet waterdicht Frankrijk wil in 1970 communicatiesatellieten lanceren Belgische genie legt noodbrug in autoweg Antwerpen—Luik Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bjj abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (góón handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling:. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomb. maandag/din «dag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het persbureau DPA heeft gis teren de nieuwe samenstelling van het Westduitse kabinet bekend gemaakt. De nieuwe regering ziet er als volgt uit. Bondskanselier: dr. Kurt Georg Kiesinger (62 jaar), C.D.U. Minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier: Willy Brandt (52), S.P.D. Binnenlandse zaken: Paul Lübke (52), C.D.U. Defensie: dr. Gerhard Schroder (56), C.D.U., tot dusver minister van buitenlandse zaken. Financiën: Franz Josef Strauss (51), C.S.U. Economische zaken: prof. K.3rl Schiller (55), S.P.D. Algemeen Duitse zaken: Herbert Wehner (60), S.P.D. Arbeid: Hans Katzer (47), C.D.U. Justitie: dr. Gustav Heinemann (67), S.P.D. Landbouw: Hermann Höcherl (54), C.S.U. Verkeer: Georg Leber (46), S P.D. Posterijen: Werner Doilinger (58), C.S.U., tot dusver minister voor staatsbezit. Volkshuisvesting: dr. Lauritz Lauritzen (56X S.P.D. Vluchtelingenzaken: Kai-Uwe von Hassel (53), C.D.U., tot dusver minister van defensie. Bondsraadzaken: prof. Carlo Schmidt (70), S.P.D. Gezinszaken: Bruno Heck (49), C.D.U. Wetenschappen: dr. Gerhard Stoltenberg (38), C.D.U. Staatsbezit: Kurt Schmilcker (47), C.D.U., tot dusver minister van economische zaken. Economische samenwerking: Hans-Jürgen S.P.D. Gezondheid: S.P.D. Wischnewski (44), Kate Strobel (59), De Westduitse bondsdag had donderdagochtend Kurt Georg Kiesinger tot kanselier gekozen. De uitslag van de stemming was: 340 vóór en 109 tegen bij 23 ont houdingen. Na de bekendmaking van de uit slag door bondsdagvoorzitter Ger- stenmaier volgde een langdurig ao- piaus van de C.D IJ./C.S.U.- en S.P.D.-afgevaardigden, waarna Kie singer vele gelukwensen in ont vangst kon nemen. Bii zijn tweede verkiezing tot bondskanselier op 20 oktober 1965 kreeg Ludwig Erhard van de 487 uitgebrachte stemmen (de 22 West- berliinse meegerekend) er 272, ter wijl 200 afgevaardigden tegenstem den. Er waren destijds 15 onthou dingen. Er bestond blijkens de uitslag geen unanimiteit onder de chris ten- en sociaal-democraten, de partners in de nieuwe „grote coa litie". Trekt men van de 109 tegen stemmen die van de 49 liberale af gevaardigden af, dan blijven er al tijd nog 60 over uit de coalitie- hoek, waaruit waarschijnlijk ook alle onthoudingen afkomstig zijn. Bondspresident Lübke overhan digde Kiesinger na diens verkie zing de benoemingsoorkonde voor het kanselierschap. Dr. Gerhard Schroder, de nieu we Westduitse minister van defen sie, is een koele en voorzichtige tacticus. Hij werd in 1910 In Saar - brücken geboren als zoon van een spoorwegambtenaar. In 1933 werd hij meester in de rechten. In dit jaar, toen Hitier aan j de macht kwam, werd hij lid van de nazi-partij. In 1941 huwde hij een gedeeltelijk Joods Berlijns meisje en trad uit de nazi-partij. Hii had toestemming tot het hu welijk gekregen van het hoofd kwartier van de Wehrmacht met de bepaling dat hij geen officier kon worden, zodat hij tiidens de oorlog korporaal bleef. Hij kwam tenslotte in een Brits krijgsgevan genkamp terecht. Na de oorlog werd Schroder lid van de christen-democratische par tij. Hij werd tot afgevaardigde in de bondsdag gekozen in 1950. Twee jaar later was hij vice-fractieleider. Als zodanig zorgde hij voor het verbod van de communistische partij. In 1961 werd hij minister van buitenlandse zaken. Schroder is gehuwd en heeft twee dochters. Vele christen-de mocraten zijn tegen zijn pro-atlan tische politiek en vinden dat hij te koel tegen Frankrijk optreedt. SPAANSE DEMONSTRATIE Granada: .Jonge .Spanjaarden houden hier een demonstratie voor het referendum betreffende de constitutie dat op 14 december in Spanje zal worden gehouden. De Russische premier Kosygin is donderdag voor een officieel bezoek van acht dagen in Parijs aangekomen. Op het vliegveld Orly werd hij verwelkomd door president De Gaulle onder een eresaluut van 101 kanonschoten. Deze ontvangst tekende het bui tengewone belang dat president De Gaulle aan dit bezoek hecht. In zijn welkomstwoord zei De Gaulle dat het Franse volk nooit heeft vergeten welk aandeel het Russische volk en zijn leger heb ben gehad in de gemeenschap pelijke overwinning -en zich be wust is van die inspanning die de Sowjet-Unie zich getroost om al zijn materiële en menselijke hulpbronnen vreedzaam aan het werk te zetten. Premier Kosygin antwoordde dat „het samengaan van de Sow- jet-Unie en Frankrijk steeds hartelijker zal worden en dat de vriendschap en samenwer king tussen beide volken stevi ger en uitgebreider zullen wor den". Deze samenwerking draagt bij tot de versterking van de be scherming van beide volken en ook aan de Europese en inter nationale veiligheid in het al gemeen". De loop van de ge beurtenissen in cn buiten Euro pa bevestigt dat dit samengaan de internationale toestand posi tief beïnvloedt, aldus Kosygin. De Britse premier Harold Wil son vertrok donderdagmiddag uit Londen voor een ontmoeting met de Rhodesische leider Ian Smith „op een overeengekomen plaats van samenkomst", zo is officieel bekendgemaakt. Volgens betrouwbare berichten zou dat Gibraltar zijn. t In het Vlaamse land is het aan tal voorstanders van overplaat sing van het Franstalige deel der Leuvense universiteit naar Wal lonië (Waver) vrijwel gelijk aan het aantal tegenstanders, zo blijkt uit een opinie-onderzoek, dat het genootschap van acade misch en wetenschappelijk perso neel van de universiteit van Leu ven (Acapsul) heeft laten instel len. Uit een onderzoek, verricht door een onafhankelijk instituut, blijkt dat 't aantal voorstanders in Vlaanderen 27,9 procent be loopt tegen 27,3 p atent tegen standers en 44,8 procent zonder mening, zo heeft prof. Dupriez, voorzitter van de Acapsul, don- De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het partijbestuur van de K.V.P. me degedeeld, dat hij niet beschik baar is voor een kandidatuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer. Verschillende kringen van de K.V.P. hadden dr. Veldkamp laten weten, dat zij hem kandi daat hadden gesteld. Sedert 1952 heeft dr. Veld kamp onafgebroken eerst_ als staatssecretaris van economische zaken en sedert 1961 als minis ter van sociale zaken aan zeven achtereenvolgende kabinetten deelgenomen. Voorts was hij in 1956, 1959 en 1963 kandidaat voor de twee de kamer, de laatste maal als lijsttrekker op de westelijke lijst. Zowel in 1959 als in 1963 is hij enige tijd lid van de tweede ka mer geweest. In een toespraak over alle Westduitse radio- en televisie zenders heeft Ludwig Erhard woensdagavond afscheid geno men als bondskanselier. „De kan selierswisseling betekent voor mij geen afscheid van de poli tiek. Ik zal ook in de toekomst actief aan het politieke leven deelnemen. Mijn opvolger zal ik loyaal steunen", aldus Erhard. Hij riep alle medeburgers op voort te bouwen op de vrije de mocratische grondslag van de staat en zich te verzetten tegen iedere politieke zelfvernietiging of isolement. Door de veranderingen in de internationale politiek is het steeds moeilijker de hereniging van Duitsland tot stand te bren gen. Het zou echter gevaarlijk en lichtzinnig zijn daaruit te con cluderen, dat de tot dusver door Bonn' gevoerde politiek moet worden gewijzigd. Hij was nog steeds van mening dat er niet Voor een bepaalde bondgenoot moet worden gekozen ten koste van een andere (Washington of Parijs). Aangaande de binnenlar 1 politiek verklaarde hij dat het onjuist en onverantwoordelijk is de huidige „aanpasingsmoeilijk- heden" na achttien vaak storm- derdag in Leuven bekendge maakt. Een regionale onderverdeling toont aan, dat de voorstanders 't talrijkst zijn in de provincies Antwerpen en Limburg en in Vlaams Brabant (31,6 procent voor, 26,5 procent tegen en 41,6 procent zonder mening), doch zij zijn in Oost- en West-Vlaanderen in de minderheid (23 procent voor, 28,3 procent tegen en 48,7 procent zonder mening). In Wallonië zijn de tegenstan ders van een splitsing van de uni versiteit in de meerderheid (52,7 procent tegen, 22,3 procent voor en 25 procent zonder mening). In de Brusselse agglomeratie luidde de uitslag van het onder zoek: 16,2 voor, 67,1 tegen en 16,7 zonder mening). Hierbij kan worden aangetekend, dat 't aan tal „opinielozen" in intellectuele milieus veel lager was dan over de gehele linie, waardoor b.v. in het Vlaamse land het aantal voorstanders van splitsing bedui dend groter werd dan het aantal tegenstanders. Prof. Dupriez meende, dat de resultaten van dit onderzoek op ondubbelzinnige wijze aan het licht hebben gebracht, dat vol gens de publieke opinie de strijd om de Leuvense universiteit deel uitmaakt van het nog min of meer latente conflict om de poli tieke structuur van de Belgische staat. Het conflict wordt zodanig op Leuven toegespitst, dat de publieke opinie in het lot van de universiteit een afspiegeling ziet van wat er met België zal gebeu ren, aldus zijn verklaring. Wilson wordt vergezeld door zijn minister voor gemenebest zaken, Herbert Bowden, en procu reur-generaal sir Elwyn Jones. Smith komt samen met de gouver neur van Rhodesië, sir Humphrey Bibbs, naar de afgesproken piaats. De ontmoeting zal mogelijk plaatshebben op de Britse kruiser „Tiger", die woensdag een beleefd heidsbezoek aan de Marokkaanse havenstad Casablanca afbrak en met onbekende bestemming uit voer. De laatste maal dat Wilson en Smith elkaar ontmoetten, was In november vorig jaar, toen de Brit se premier naar Salisbury vloog in een vergeefse poging om de onaf hankelijkheidsbreuk te voorkomen. In de officiële bekendmaking werd gezegd dat de twee leiders met elkaar gaan praten „om zich ervan te vergewissen of een ak koord mogelijk is inzake een op lossing van de Rhodesische crisis op basis van de door de Britse re gering vastgelegde beginselen". Engeland heeft duidelijk gemaakt dat Smith in ieder geval de uitvoe rende macht zal moeten overdra gen aan de gouverneur, waarna met een Rhodesische interim-rege ring zou worden onderhandeld over een grondwettelijke regeling, die een uiteindelijk meerderheids- bestuur namens Rhodesië's vier miljoen Afrikanen beoogt. Ver zekerd zou moeten worden, dat de 250.000 blanken in het land deze procedure niet vertragen en dat de regeling aanvaardbaar is voor het Rhodesische volk als geheel. Premier Wilson van Engeland heeft dinsdag het lagerhuis mee gedeeld, dat er nog steeds een kloof te overbruggen is voordat er sprake kan zijn van een regeling van de Rhodesische kwestie. Maar een beslissing, hoe dan ook, kan naar de mening van Wilson niet langer worden uitgesteld. Wanneer geen regeling mogelijk zou blijken op de voorwaarden die de Britse regering aan het lagerhuis wil voorstellen, zou het goed zijn dat dit bekend werd en vlug ook, al dus Wilson. De Australische luchtvaart maatschappij Qantas heeft don derdag duizenden werknemers laten weten, dat zij niet op hun werk hoeven te komen. De maat schappij is getroffen door een pilotenstaking. De piloten willen hoger loon en zijn tegen een nieuwe gang van zaken in het be drijf. De maatschappij heeft don derdag in de Australische kran ten een serie advertenties van 'n pagina doen opnemen, waarin de piloten ervan worden beschul» digd de verantwoordelijkheid op dit punt van de directie te wil len overnemen. In Djakarta hebben politie en militairen in verscheidene wijken huiszoekingen verricht naar onder grondse communistische leiders. Vandaag moet alle communistische literatuur ingeleverd zijn. Generaal Soeharto en andere leden van het presidium hebben donderdag twee en een half uur met president Soekarno geconfe reerd. Na afloop zei Soeharto rapport te hebben uitgebracht over het werk, dat het kabinet de afge lopen weken heeft verricht, vooral ter stabilisering van de economie. Er zal een delegatie onder leiding van Pandelaki en prof. Nitisastro naar de conferentie van krediteur- landen, die op 19 december in Pa rijs begint, Worden gezonden, zèi de generaal. achtige jaren van economische expansie aan te duiden als een „staatsbankroet". (De sociaal democraten hadden deze term gebruikt.) Erhard sprak zijn ongerustheid uit over toenemende pogingen om de staat omlaag te halen. Het succes van de uiterst-rechtse na- t'onaal-democratische partij in Hessen en Beieren had aange toond in hoeverre bepaalde on tevredenheid was uitgebuit. Maar deze symptomen hebben niets te maken met een weder geboorte van het nationaal-so- cialisme en zij zijn ook niet het gevolg van ellende en nood. Zij behoren voor alle democratische krachten een aansporing te zijn onze democratie met overtuiging te verdedigen, aldus de scheiden de bondskanselier. Van officiële Syrische zijde is gisteren bekendgemaakt, dat Jordaanse troepen het vuur heb ben geopend op Jordaanse bur gers die bij Jeizoen over de Sy rische grens vluchtten. Geen van de Jordaniërs werd gedood. De vluchtelingen zouden zijn beschoten, toen zij reeds op Sy risch grondgebied waren. Syri sche militairen namen de vluch telingen in bescherming. Bij de machinefabriek Figee te Haarlem zijn gisteren twee dokkranen op transport gesteld, bestemd voor Indonesië. De dok kranen hebben een hefvermogen van 5 ton bij een vlucht van 14 meter en worden op een dok ge plaatst dat op de Verolme-werf te Alblasserdam onlangs te water is gelaten. Deze dokkranen zijn sinds ongeveer 20 jaar de eerste Figee-kranen, die naar Indonesië worden geleverd. De kranen zullen in Rotterdam op 't „Wiamedok" worden gemonteerd, waarna begin januari het dok naar Indonesië wordt gesleept. De overtocht duurt ongeveer 100 dagen. Het dok is bestemd voor de in aanbouw zijnde scheepswerf in Ambon. De kranen bij Figee zijn ge bouwd in opdracht van Verolme voor het Indonesische ministe rie van zeeverbindingen in Dja karta, aldus wordt in een com muniqué meegedeeld. In opdracht van de burge meester van Den Haag en voor rekening van het rijk wordt over ettelijke tientallen meters_ een drie meter hoog hekwerk in de bosschages bij het bureau van de zaakgelastigde van de volks republiek China aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag ge maakt. Daarmee moet zijn te voorko men, dat mensen ongemerkt het exterritoriale terrein kunnen betreden of verlaten. Zoals bekend wordt veronder steld, dat op het bureau van de Chinese zaakgelastigde nog acht Chinezen lastechnici die deze zomer aan een congres in Delft deelnamen verborgen worden gehouden. De Nederlandse justi tie wil deze acht Chinezen, die geen politieke onschendbaarheid bezitten, horen in verband met de raadselachtige dood van hun collega, de lastechnicus Hu Tsu Tsai. Deze stierf geen natuur lijke dood. Hij werd levensge vaarlijk gewond naar een zie kenhuis gebracht, waaruit hij door landgenoten werd ontvoerd. Een dag later overleed hij in het bureau van de zaakgelastigde. Sedertdien is er een politie bewaking ingesteld bij het bu reau van de zaakgelastigde. Vo rige week toonden Rotterdamse studenten aan, dat de bewaking niet waterdicht was. Zes studen ten kwamen ongezien op het ex territoriale terrein. Viif van hen wisten voor de ogen van de po litie te ontsnappen. Een werd door een politieman met getrok ken pistool aangehouden. De Haagse politie heeft niet Frankrijk is van plan tegen 1970 twee communicatiesatellie ten in een baan om de aarde te brengen welke mogelijk door de Europese organisatie voor de ontwikkeling van aandrijfraket- ten, de Eldo, zullen worden ge lanceerd. Dit heeft de Franse minister van wetenschappen, Alain Peyrefitte, woensdagavond in de nationale vergadering ge zegd. Hij zei dat de satellieten worden gebouwd onder het „nro- jekt-Saros" dat wordt gevormd door het Franse centrum voor ruimte-onderzoek (Cnes), het nationale centrum voor telecom- municatie-onderzoek (Cnet) en de staatsradio. meer mensen beschikbaar om dag en nacht het bureau en de Darkachtige omgeving in de ga ten te houden. De bewaking zal niet worden uitgebreid. Wel wil men het indringers en uitbre kers moeiliiker maken. Daartoe wordt in de bosschages buiten het exterritoriale terrein het hek gebouwd. T De Belgische genie gaat twee brede baileybruggen leggen in de autoweg Antwerpen-Luik, op de plaats waar op 12 november een 112 meter lange betonnen brug over het Netekanaal is ingestort Het ministerie van defensie heeft donderdag bekendgemaakt, dat bij voorbereidende studies is gebleken dat dit de snelste ma nier is om het verkeer ter plaatse te herstellen. Het werk zal op 12 december beginnen. Bij de aanleg zal rekening worden ge houden met de ruimte die nodig zal zijn voor de latere bouw van een nieuwe definitieve brug. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond Stormachtig Aanvankelijk regen en krachtige Wind tot storm, aan de kust tijde lijk zware storm uit het zuidwes ten. Ongeveer dezelfde tempera turen als donderdag. VRIJDAG 2 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.15 4.39 Terneuzen 4.51 5.15 Hansweert 5.25 5.49 Walsoorden 5.34 5.58 ZATERDAG 3 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.01 5.25 Terneuzen 5.37 6.01 Har.sweert 6.11 6.35 Walsoorden 6.20 6.44 ZON MAAN op onder op onder Dec. 2 8.26 16.32 20.33 12.47 3 8.28 16.31 21.59 13.14 4 8.29 16.31 23.26 13.34 5 8.30 16.30 13.50 4-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1