Tweede Kamer over de regeringsverklaring Besloten vergadering van de S.E.R. Geen nieuw licht in moordzaak Brusselse politieman St. Nicolaasl SWART REDDE DE ZEDE ,Coentje, Coentje', riepen de Rotterdammers Vandaag volgen besprekingen in Stichting van de Arbeid Nachtelijke tocht naar het Zwin Bridge De praktische en betrouwbare gasaansteker Nederland wint mei 2-0 van Denemarken in matige wedstrijd Maandag is het weer Donderdag 1 december isog HE VRIJE ZEEUW Pagina 5 maakt uw keel weer als fluweel Onaangenaam Het standpunt van de V.V. D. Uitgaven drukken Bezuinigen Loonvloer" S.P.D. en C.D.U. akkoord over de portefeuille verdeling TERREUR IN CARACAS Doorweekt terrein Fluitconcert Twee goals in vier minuten Verloren nacht Brood en koffie Om de Europese beker voor landskampioenen Celtic won van Nantes Bondswedstrijden Panamees gestrand bij Schouwen HOTEL IN HEILOO UITGEBRAND Werefd-garantie. Wereld-service, (ADVERTENTIE) (Vervolg van pag. 1) De heer Schmelzer vroeg of de minister van financiën denkt te kunnen voldoen aan vraag naar kapitaal voor de gemeentefinan- ciën. Hij is van mening dat het tempo van de inflatie een uitstel van de verlaging rechtvaardigt. Wel hoopte hij dat, indien ver schuiving van de data voor ver hoging omzetbelasting en ver laging loon- en inkomstenbelas ting noodzakelijk zal zijn, beide maatregelen tegelijk zullen wor den gehanteerd. Wat betreft het voorstel met betrekking tot een eigen risico bij de ziekenfodnsen heeft de K. V. P.- fractie behoefte aan een nadere toelichting. Indiening van een wetsontwerp tot invoering van speculatiewinst belasting zal worden toegejuicht. Ten aanzien van de mijnwet con tinentaal plat kon hij zich vereni gen met de in de regeringsverkla ring gevoerde argumentatie. Jn verband met de grote belangen die hierbij op het spel staan, achtte hij een lichtvaardige beslissing niet mogelijk. De K. V. P. zal bij de komende verkiezingen haar verantwoorde lijkheid voor de kabinetscrisis niet uit de weg gaan. Voor de S. G. P.-fractie sprak ir. C. N. van Dis. De val van het kabinet-Cals, zo zei hij, is voor velen een verademing. De heer Van Dis noemde het een vreemde zaak, dat de omroepwet nog steeds niets tot stand is gekomen. Het stel van belastingmaatregelen noemde hij „zeer onaangenaam". Deze afgevaardigde drong aan op bezuinigingen op het departement van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Op de subsidie en toelageverlening aan jonge let terkundigen zou z.i. bezuinigd kun nen worden. Prof. Zijlstra js de vlag van dit kabinet. Wij hebben vertrouwen in hem, zo deelde de liberale fractie voorzitter, mr. E. H. Toxopeus, mee. Wij zien het als een winst punt dat hij zijn bezorgdheid uit sprak over de economische toe stand. De heer Toxopeus sprak er zijn teleurstelling over uit dat er aan de uitgavenkant niets gebeurt, ter wijl de belastingmaatregelen 520 miljoen gulden gaan opbrengen. Van de belofte dat de lasten over 1968 kritisch zullen worden be keken, had hij geen hoge verwach tingen. De liberale politicus zei wel vermindering van uitgaven te wensen, doch geen uitstel van de belastingverlaging. Spr. vroeg zich af, of de specu latiewinstbelasting een zaak voor dit overgangskabinet is. Hij uitte de wens dat de wet continentaal plat snel zal zijn opgelost. Hij zei dit kabinet niet zo extra-parlemen tair te vinden. Er bestaan innige banden tussen de fracties van de K. V. P. en de A. R. P. en dit kabi net. Er heerst een kritieke en weinig doorzichtige economische situatie, aldus prof. Witteveen (V. V. D). De aanvaarding van de motie- Schmelzer heeft ons z.i. een be langrijke stap vooruit gebracht. Spr. wees er op dat bij de voor gestelde belastingmaatregelen ver schuiving van de vervroeging van de verhoging der omzetbelasting door middel van een machtigings bepaling het gemakkelijkst zou zijn. Een besluit tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting bij voorbeeld op 1 april zou al op korte termijn moeten worden ge nomen. Wijzigingen in de econo mische situatie zijn op zo korte termijn niet te verwachten. Uitstel van de belastingverlaging zou echter in het geheel niet nodig zijn, wanneer de uitgaven voor '67 met 300 miljoen kunnen worden gedrukt. Mede met het oog op de te verwachten hoge lasten in 1968 pleitte hij voor een uitstel van de beslissing over de wet zware ge neeskundige risico's. De heer Koekoek (Boerenpartij) beklemtoonde de noodzaak van bezuinigen. Het mes moet erin, zo zei hij. Wanneer de regering er niet in zou stegen vijf procent op een begroting van ruim 20 miljard gulden te bezuinigen, dan is dit ka binet geen knip voor de neus waard", aldus de heer Koekoek. Naar zijn mening had premier Zijl stra beter zitting kunnen blijven houden in de Eerste Kamer, want de beste stuurlui staan aan wal. Spr. uitte kritiek op de K. V. P.- fractie en op minister Biesheuvel. Hij concludeerde dat „wijlen Jan Schouten de laatste bewindsman met karakter uit de A. R.-partij is geweest". De B. P.-fractievoorzit- ter verklaarde zich tegen de be lastingvoorstellen. H De heer Roolvink, voorzitter van de A. R.-fractie, benadrukte dat de A. R. P. gedurende de kabi netscrisis een duidelijke lijn heeft gevolgd. Spr. zei het kabinet met welwil lendheid tegemoet te zullen treden. Hij bepleitte loonmaatregelen, waarbij de sociaal zwakkeren ex tra bescherming wordt gegeven. Het leggen van een „vloer" in de loonmarkt voor de laagstbetaalden is een uitdrukkelijk verlangen van zijn fractie. Overigens wees hij er op dat de loonontwikkeling dras tisch in de hand moet worden ge houden, juist in verband met de werkgelegenheid. De A. R.-fractievoorzitter uitte kritiek op het voornemen tot in voering van een eigen risico in de ziekenhuisverpleging. De onderhandelingscoinmissies van de christen-democraten en de sociaal-democraten, resp. onder leiding van Kurt Georg Kiesinger en Willy Brandt, hebben woens dag overeenstemming bereikt over de verdeling van de minis tersportefeuilles en het regerings programma van een nieuw West duits kabinet. De twee leiders deelden dit mee, nadat zij gedu rende bijna zes uur hadden ver gaderd. De nieuwe regering zal negen tien ministers krijgen, drie min der dan nu. De uiteindelijke goed keuring moet nog worden gege ven door de parlementsfracties. Franz Josef Strauss, de voorzit ter van de CS.U., zusterpartij van de C.D.U., verklaarde, dat de sociaal-democratische defensie expert Helmut Schmidt, die aan vankelijk in aanmerking scheen te komen voor de portefeuille van vervoerszaken, maar een in vloedrijkere post ambieerde, geen deel van de nieuwe regering zal uitmaken. Hij zei dat de hui dige minister van economische za ken, Kurt Schmüeker, in het nieu we kabinet terugkeert. Gerhard Schroder, thans minister van buitenlandse zaken, krijgt de por tefeuille van defensie. Over een aandeel van Strauss in de rege ring zal op korte termijn een be sluit worden genomen. Zoals be leend hebben de socialisten zich steeds verzet tegen opneming van de oud-minister van defensie in een coalitie-kabinet. Strauss, die Kiesinger bij zijn benoeming tot C.D.U.kandidaat voor het kanse lierschap krachtig heeft ge steund, kreeg van deze de toezeg ging dat hij hem in een nieuwe regering zou opnemen. Vandaag wordt de nieuwe bondskanselier gekozen. De Venezolaanse regering houdt in de hoofdstad Caracas 15.900 man politie en nationale garde ge reed wegens de vele terreurdaden van de laatste tijd. Dinsdagavond is de woning van de directeur- generaal van het ministerie van binnenlandse zaken uit een auto met mitrailleurs beschoten. Nie mand werd gedeerd. Het verlossende schot kwam tenslotte toch. Het was haast niet te geloven, maar in de 88ste mi nuut werd de wedstrijd Nederland Denemarken in het toernooi om de Europese beker voor landen teams toch nog een overwinning. Sjaak Swart schoot ditmaal zuiver. En in de baan van dit schot was nu eens geen Deens been. Het zou zelfs niet bij deze ene treffer blijven. Nauwelijks honderd seconden later vuurde Swart weer. Zijn schot stuitte nu af op de paal. De toegesnelde Willy van der Kuijlen kende echter geen pardon met de Denen, die tenslotte op de valreep moedig strijdend ten onder gingen. Nederland startte overtuigend. Al in de eerste minuten beloonde Oranje de moed van de amper 30.000 dapperen, die de kille tri bunes van 't sfeerloze Feijenoord- stadion bevolkten, met spectacu laire acties. Doelman Leif Niisen, gehard in 20 interlands, moest zijn talenten tonen, toen Muller een verraderlijk afstandschot loste. Amper was het eerste applaus ver klonken of Nuninga zorgde voor groot gevaar na een misverstand in de Deense defensie. Het schot van de blonde Groninger vond helaas de paal op zijn weg. Het legioen, in het verleden slechts zel den verwend in duels tegen de on berekenbare Denen, kreeg er ver trouwen in en steunde de Neder landse acties geestdriftig. Maar zo zou het niet blijven. Wel bleef Ne derland sterker, doch het aanvals- spel werd minder gevaarlijk. Na 11 minuten doorboorde een vrije trap van Piet Keizer het Deense muurtje. Muller bereikte de door schietende bal weliswaar, maar kwam een pas tekort om de doel man te kunnen slaan. Israël kreeg, nadat de Denen van de schrik wa- Gisteren is de sociaal-econo. mische raad in besloten verga dering bijeengekomen ter voort zetting van de besprekingen over het vaststellen van het negende halfjaarlijkse economi sche rapport. Na afloop is tijdens twee ge scheiden persconferenties een door werkgevers en een door werknemers aan het licht ge komen: Kroonleden, werkgevers en werknemers hebben elkaar ge vonden in een analyse van de si tuatie van vandaag; men is het eens geworden dat vandaag in het bestuur van de stichting van de arbeid de uit gangspunten zó dicht bij elkaar liggen, dat in die bespreking een perspectief kan liggen, zodat zij kan leiden tot e enresultaat; de vakbeweging is van mening dat enige verbetering van het reële loon in 1967 aanwezig moet zijn; de werkgevers menen dat een loonsverhoging dicht mogelijk moet blijven bij de mogelijke produktiviteitsstij ging werkgevers en werknemers er kennen dat een loonbeleid zoals dat in voorgaande jaren is uit gevoerd, geen uitgangspunt kan zjjn voor het loonbeleid in 1967; of het overleg zal leiden tot een gemeenschappelijk inzicht, hangt af van de „franje" b.v. de plan nen van het kabinet met de om zetbelasting en met name ook het „eigen risico" bij opname in een ziekenhuis. MATIGING Het spaarloon is niet bespro ken. De werkgevers hebben zich voorzichtiger opgesteld dan de vakbeweging. Ten aanzien van het prijsbeleid is men het in zo verre eens geworden, dat de werkgevers zich bereid hebben verklaard in het komende jaar te bevorderen dat met de prijzen grote matiging wordt betracht. VOOR UITSTEL BELASTINGVERLAGING Op belangrijke punten is er van grote eensgezindheid sprake (werknemerswoordvoerder de heer Kloos in gezelschap van zijn collega-voorzitters Van Eibergen en Mertens). Kostenstijgingen in 1967 zou den dwingen tot een loonbeleid dat een handicap zou kunnen vormen voor het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans. „We hebben ons gemeenschap pelijk uitgesproten yeor eea uit* stel van de tweede tranche van de belastingverlaging omdat we willen voorkomen dat het kabi netsbeleid een deflatoire tendens krijgt". Met het uitstellen van die tweede tranche zou door het dan beschikbare geld een ge richt werkgelegenheidsbeleid moeten worden gevoerd, dat zich uit In het geven van ex tra bouwvolume in die regionen van het land, waar dat nodig blijkt ter stimulering van indus trie en andere werkgelegen heid. BEWONDERING In het kader van de beperking der kostenstijging heeft de raad aandacht besteed aan de maat regel van minister Veldkamp die betrekking heeft op het eigen ri sico bij het ziekenhuisverpleging. De raad heeft uitgesproken dat het introduceren van een eigen risico leidt tot een verhoging van de kosten van levensonderhoud, waardoor het moeilijker wordt de stijging der loonkosten binnen aanvaardbare grenzen te houden. De raad is hot er unaniem over eens, dat een verhoging van de omzetbelasting in 1967, zoals het kabinet voorstelt, gevaren met zich brengt voor het loon- en het prijspeil in 1967. De werknemerswoordvoerder bracht bewondering tot uiting voor een der kroonleden van de raad, met name voorzitter De Pous, voor de wijze waarop deze in de vorige vergadering van de raad een compromis ter tafel heeft gebracht, dat ten doel had de standpunten dichter bij el kaar te brengen. ren bekomen een aanzienlijk betere kans. Bij verrassing kon de vrij staande Feijenoorder op luttele meters van het doel een schot af vuren. Hij miste het doel vele me ters. Het moeilijk bespeelbare veld eiste veel van de spelers. Zij slaag den er maar zelden in accuratesse in hun aanvallen te leggen. Waar bij nog kwam dat de verdedigers op het doorweekte terrein in het voordeel waren. Het publiek, wis pelturig als immer, wilde van geen excuses weten. Het „Coentje- Coentje-Coentje" die de meren deels Rotterdamse supporters niet konden missen, werd steeds veel- vuldiger hoorbaar. Te traag wer den de Nederlandse aanvallen op gezet, waardoor de Denen tijd kre gen met zeven of acht man in de verdediging te gaan. De kansen werden steeds schaar ser en naarmate de strijd vorderde, werden de tribunes in de mening versterkt dat doelpunten op deze koude avond duurder zouden wor den dan de eerste minuten deden vermoeden. Oranje zag geen kans tot goed georganiseerd aanvalsspel te komen, waardoor het overwicht voor de rust niet in doelpunten kon worden uitgedrukt. Dat zou ook niet verdiend zijn geweest. Het werd er na de rust Oran je betrad onder een fluitconcert het veld niet beter op. Direct na de hervatting kreeg Nederland een nauwelijks te missen kans. Na een van Suurbiers snelle rushes kwam Nuninga vrij. Doelman Niel sen was al een geslagen man. In zijn ijver om de bal zo ver moge lijk buiten het bereik van de door paniek beheerste Deense verdedi gers te schuiven, trof de Ajacied de paal. Het hoongelach van de tribunes was weinig minder dan een veroordeling. Nuninga had zijn dag niet. Na tien minuten kwam de Ajacied na één van de schaarse goede aanval len wederom dicht bij een treffer. Zijn schot was echter te onbesuisd. Wederom stond een Deens been succes in de weg. Werkelijk pech had Oranje na ruim een kwartier spelen. Willy van der Kuylen, die in persoonlijke duels bij herhaling teleurstelde, schoot van de rand van het strafschotgebied hard en laag in. Buiten bereik van Leif Nielsen keerde de paal het schot van de Eindhovenaar. Zelfs het doelpuntloze gelijke spel kwam nog in gevaar. Kjeld Bak,, de debuterende aanvalsleider van Denemarken, merkte dat hij tegen de Nederlandse defensie niet bij voorbaat kansloos was Pieters Graafland moest zich zelfs een keer voor de voeten van de Deen werpen om een doelpunt te voor komen. Toch zou Nederland met twee doelpunten verschil zegevieren. Vier minuten vóór tijd trof een schot van Sjaak Swart, tussen een groep van spelers afgevuurd, ein delijk doel. (I—0). De Nederlanders kenden hun vreugde niet. Pieters Graafland had er zelfs een ren naar het mid denveld voor over om deel te heb ben in de vreugderoes die zich rond matchwinnaar Swart afspeel de. De Deense weerstand was ge broken. De nederlaag was onaf wendbaar. Zelfs kreeg Oranje de gelegenheid de voorsprong op te voeren. Opnieuw had Swart een deel in de treffer. In de voorlaatste minuut beukte zijn schot de paal. Ditmaal had de voortreffelijke Leif Nielsen het keepersgeluk niet meer aan zijn zijde. Willy van der Kuy len ving de bal op en maakte geen fout (20). De Belgische politie heeft van maandag tot woensdagmiddag bij storm en ontij rondgetrokken met de Franse misdadiger Za- notto, die naar zij hoopte aan wijzingen zou kunnen geven voor het vastgelopen onderzoek naar de moord op een Brusselse politieman, in februari van dit jaar. Onder strenge bewaking is Zanotto, die in Parijs gevangen zit op verdenking van mede plichtigheid aan die moord, naar het Zwinreservaat gebracht, waar vermoedelijk het nooit te ruggevonden lijk van de politie man is begraven. Dinsdagnacht werd in Brussel de plaats be zocht, waar agent De Leener, toen hij in de late avond van 24 februari op wacht stond bij een gestolen auto, met een machine pistool werd neergeschoten en ziin lük door vier man in de kofferruimte van de auto werd meegenomen. Na de reconstructie in Brussel is men met een kolonne pantser wagens en motorrijders door de stormnacht de route gevolgd naar de kust, die de misdadigers in de bewuste februarinacht ver moedelijk hebben gereden. Het resultaat van de recon structies en het reizen moet te leurstellend zijn geweest. Za notto, die na zijn arrestatie in Paxijs verklaard zou hebben dat hij wel bij de moord aanwezig is geweest, doch er niet aan heeft deelgenomen, zou zijn mond niet open hebben gedaan. Het parket van Brugge noemde woensdag de reconstructie „totaal nega tief" en de nachtelijke reis van Brussel naar de kust „een ver loren nacht". De Belgische pers ergerde rich woensdag nogal aan het machts vertoon dat rondom Zanotto is ontplooid. Er ontbraken slechts Toen scheidsrechter Da Silva Oliveira het slot van de wedstrijd aankondigde, sprong een verheug de Georg Kessler op van zijn plaats langs de lijn. Het was toch nog ge lukt. De stand in groep vijf van het Europees kampioenschap ziet er als volgt uit: Hongarije 2 1 1 0 3 82 Nederland 2 1 1 0 3 42 Denemarken 2 0 0 2 0 08 O.-Duitsland 0 0 0 0 0 00 Real Madrid heeft zich woens dag geplaatst voor de kwartfina les van de F.uropese beker voor landskampioenen. De Spanjaar den wonnen op eigen terrein de returnwedstrijd tegen de Duitse kampioen ,1860 München" met 31. De ruststand was 21. De eerste ontmoeting was ge ëindigd met een 10 zege voor de Duitsers. Voor 25.000 toeschouwers ver loor de Franse kampioen FC Nantes op eigen terrein met 1—3 van Celtic Glasgow in de eerste wedstrijd voor de achtste finale. Do tweede ontmoeting tussen deze clubs vindt plaats op 7 de cember. juichende schoolkinderen hier en daar om het geheel het_ as pect te geven van een konink lijk bezoek, aldus het commen taar van verscheidene kranten. Bij de reconstructie van dins dagnacht in Brussel zijn niet minder dan 32 motorrijders, twee gepantserde wagens, 12 po litieauto's en 50 politiemannen te voet, van wie enkele uitge rust met kogelvrije vesten en schilden, in de weer geweest om de Franse verdachte te bewa ken en/of te beschermen. Zanotto was, Fransman zijn de, door de Franse autoriteiten niet uitgeleverd, doch voor dit onderzoek slechts „uitgeleend". Hij is woensdag in de namiddag weer overgebracht naar de ge vangenis van Valenciennes in Frankrijk. Mensen die dinsdagnacht de wagenkolonne hebben gevolgd, verklaren, dat alle deelnemers aan de expeditie kou en honger hebben geleden, behalve Zanot to zelf. Hij zou onderweg heb ben gezegd, dat hij kou had en honger, waarop onmiddellijk een politieman op de fiets werd uit gezonden om koffie en een broodje te halen. Volledige uitslag hondsparen- wedstrijden in Zeeuws-Vlaande- ren: Hoofdklasse: 1. hh. ÏJsebaertMeeusen (kampioen), totaal 600 pt; 2. hh. KareisArkenbout 596 pt; 3. hh. Van der Goesv. d. Hooft 567 pt; 4. echtpaar Voorhans 539 pt; 5. dd. Maatv. d. Dries 536 pt; 6. hh. AlCattoir 531 pt; 7. echtpaar Rosenkranz 524 pt; 8. hh. Van VeenVerstraeten 523 pt; 9. hh. RemeyRanschaert 516 pt; 10. mw Remery—-hr. De Jong 468 pt. Nrs 9 en 10 degraderen naar de eerste klasse. Eerste klas: 1. hr. en mevr. Geelen 593 pt; 2. hh. BockstaelVerhaegen 571 pt; 3. dd. BakkerDe Vries 558 pt; 4. hh. OuweneelVerstraeten 548 pt; 5. echtpaar Bogaard 547 pt; 6. echtpaar Risseeuw 547 pt; 7. echtpaar Bode 532 pt; 8. mw. v. d. Sandehr. Andriessen 520 pt; 9. hh. BelderokHoffman 509 pt; 10. dd. Van Raalten Willemsteyn 497 pt. Nrs 1 en 2 promoveren naar de hoofdklasse; nrs 9 en 10 de graderen naar de tweede klasse. Tweede klasse: 1. echtpaar Robijn 581 pt; 2. echtpaar Sieverding 577 pt; 3. dd. v. CruyningenRisseeuw 573 pt; 4. dd. VerstraetenVer straeten 555 pt; 5. hh. Riemens- de Cooker 549 pt; 6. mw. Wijne hr. De Jong 541 pt; 7. dd. OuweneelDrenth 535 pt; 8. echtpaar Hemelsoet 523 pt; 9. dd. ChristiaansenMasclee 480 pt; 10. echtpaar Klerks 475 pt. Nrs 1 en 2 promoveren naar de eerste klasse. Nrs 1 tot en met 4 komen in de finale. Voor de kust van Schouwen ten noordoosten van de Middel- bank, 13 mijl uit de kust, is het Panamese libertyschip „Hum boldt" (7176 ton) omhoog gelo pen. De „Humboldt" v/as met drie runners aan boord voor 'n sleep reis onderweg van Antwerpen naar Spanje. In de storm is de tros waarmee het aan de Belgi sche sleepboot „George Letzer" was vastgemaakt, gebroken. Men heeft getracht de .Humboldt" vlot te houden door de ankers te vie ren, maar die zijn gaan krabben, zodat het schip toch aan de grond liep. Een poging van de Belgische sleepboot „Scaldis" om nog vast te maken mislukte. De reddingboot uit Haamstede ligt op het ogenblik in Breskens, ver van de plaats van de stran ding. De „Humboldt" verkeerde niet in onmiddellijk gevaar. Het schip lag ver uit de kust, maar bleek ankers krabben, maai de wind- niet aan de grond te zitten. De kracht ter plaatse is niet meer dan 7. Woensdagavond om zes uur is brand uitgebroken in 't café-res taurant „De oude Herberg" van mevrouw R. Janssen aan de rijks straatweg te Heiloo. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een te fel brandende kachel op de bovenverdieping. Toen een voor bijgangster de bewoners had ge waarschuwd, bleek de bovenver dieping niet meer bereikbaar. De brandweer van Heiloo mocht er niet in slagen de brand te bedwingen, waarna de hulp van de Alkmaarse brandweer werd ingeroepen, zodat tenslotte met achttien stralen water kon worden gegeven. De brand was hierna spoedig bedwongen. Het gebouw en het restaurant zijn geheel uitge brand. Slechts de instrumenten van een muziekband konden worden gered. De schade, die op een half miljoen wordt geschat, wordt door de verzekering ge dekt. 4V VOOR OE HANDEL: B. O. IEEFSMA NV KERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL. 23 27 27

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3