Tweede Kamer over de regeringsverklaring Oorlogszuchtige verklaringen van koning Hoessein van Jordanië C. H. Lj. staat achter kabinetsbeleid BEZWAREN TEGEN HET „EIGEN RISICO" EEG-COMMISSIE KEURT DE BIJZONDERE DUITSE SPOORWEGTARIEVEN AF Bestand in Zuid- en Noord-Vietnam voor drie perioden Indonesië voert buitenlandse ,reisbelastin§' in HET WEER DONDERDAG 1 DECEMBER I960 28e Jaargang No. 6829 Rompkabinet Ongehuwden Het eigen risico „Rechtse" regering Landsbelang Steun tarief Grove kam Offers PAPOEA'S DOEN BEROEP OP OE THANT De Australische verkiezings resultaten Amerikaanse artilleristen schoten fout Opheffing Britse invoertoeslag Reacties Russisch plan de huid zuiver Opkomende machten Fallische symbolen in Djakarta BEPERKTE DIJKBEWAKING Schipbreuk in Golf van Oman OE THANT STELT BESLISSING UIT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Telefoon; 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteurs L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Rieine Advertenties" (géén handels, advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoginc. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomh. maandag/dinsdag-numme) tot 10 uur voormiddag. Woensdagmorgen is in de Twee de Kamer het debat begonnen over de dinsdagmiddag door minister president prof. dr. J. Zijlstra afge legde regeringsverklaring. Het debat werd ingeleid door de heer Nederhorst (P.v.d.A.). Hoewel ons vertrouwen in de samenwer king door het jongste verleden is geschokt, is het nog steeds onze overtuiging dat, wil er in Neder land progressief geregeerd worden, dit alléén mogelijk is in een com binatie van K. V. P., P. v. d. A. en A. R. P., aldus de heer Nederhorst. Spr. concludeerde dat de kabi netscrisis een .nodeloze crisis" is geweest en stelde dat de oorzaak van de crisis ligt bij de K. V. P. „In de nacht van Schmelzer heeft de K. V. P. het kabinet-Cals opge offerd om eigen interne verdeeld heid te camoufleren". Spreker noemde de minister-president de man, die voor de K. V. P. de kas tanjes uit het vuur haalde, „omdat er in eigen kring niemand was die de wagen uit het moeras wist te halen". De heer Nederhorst kwam tot de slotsom dat het kabinet op de ter reinen van de belastingpolitiek, het woningbouwbeleid en het al of niet eigen risico van de ziekenfondsen kleur heeft bekend. Dat het nieu we kabinet een „rompkabinet" zou zijn, is misschien we! juist, maar dan is daaruit een groot deel van de progressieve moot gesne den. Het is een romp waaruit het hart is verwijderd, aldus de socia listische fractievoorzitter. Hij wees er op dat „op de twee de rij van het kabinet het conser vatieve B-elftal op de reservebank zit met de voorhoedespelers De Meijer en Van Son, kant en klaar om na de verkiezingen met de V. V. D. in zee te gaan". De heer Nederhorst vroeg zich af, hoe het zal gaan met de belas ting voor ongehuwden, met de speculatiewinstbelasting en „wat doet het kabinet met de huurhef- fing?" Spr. ging nader in op het pro gram van het kabinet. Wie had het in juli voor mogelijk gehouden, dat de K. V. P. zich nu zou uitspreken voor het uitstellen van de belas tingverlaging, zo vroeg hij zich af. „Over alles mocht men spreken, niet echter over uitstel van de be lastingverlaging". De heer Nederhorst benadrukte dat de K. V. P. op de terugtocht is en dat deze partij door het vertrek van minister Bogaers een veer heeft moeten laten. Sprekende over de A. R. P. zei hij dat deze partij „de kleine hummel is naast de grote K. V. P., maar een hum mel die het ver heeft gebracht". Hij zei dat de A. R. P. is aange raakt door een begeerte naar mi nistersposten. Komende op het financieel be leid vroeg de heer Nederhorst zich af, in welke fase van de conjunc tuur wij ons bevinden. Hij zei het onjuist te achten voor verder her stel van het evenwicht met een program te komen, dat restrictief is. „Laat wat dat betreft 1958 een les zijn". Hij kritiseerde de invoering van het eigen risico bij de ziekenfonds verzekering, die naar verhouding het zwaarst op de laagstbetaalden drukt. Uitstel van de belastingverlaging is niet verantwoord, omdat het de bestedingen afremt in plaats van op peil houdt", aldus de heer Ne derhorst. Wij wensen dit kabinet een kort leven toe", zo besloot de P. v. d. A.-fractievoorzitter. De heer M. Bakker, voorzitter van de C. P. N.-fractie, noemde 't kabinet-Zijlstra" een „rechtse re gering", die bezig is zich tegen de belangen van het volk te keren. Spr. verweet deze regering dat zij de werkloosheid gaat organise ren, terwijl er geen reden is voor verontrusting met betrekking tot de werkgelegenheid. Samenvattend merkte hij op, dat het program van het kabinet een poging is tot be stedingsbeperking en een aanval betekent op lonen en prijzen. „In het regeringsprogram ligt besloten een beperking van de koopkracht en deze leidt tot vergroting van de werkloosheid",, aldus deze afge vaardigde. De heer Beernink (C. H. U.) zei dat zijn fractie zich positief en constructief tegenover het beleid zal stellen. „Het landsbelang eist dit", zo zei hij. De C. H.-fractieleider vroeg of verruiming van de kapitaalmarkt zo spoedig wordt verwacht, dat als gevolg van de voorgestelde maatregelen van een wezenlijke verbetering voor de bedrijven sprake is. In de regeringsverklaring had hij veel teruggevonden van wat zijn fractie op 18 november aan de for mateur had geschreven, nameliik dat de intentie van het kabinet moest blijven de staatsuitgaven te matigen. De heer Beernink vroeg hoe het aangekondigde prijsbeleid en de verhoeing van de P. T.T.-tarieven met elkaar te rijmen zijn. Hij vroeg voorts aandacht voor het wegver- De E. E. G.-commissie is van mening, dat een speciaal tarief van de Duitse spoorwegen voor bepaal de soorten ertsvervoer van de Duit se Noordzeehavens naar het Saar- gebied niet gerechtvaardigd is. De commissie heeft „de passende procedures ingeleid tegen de honds republiek Duitsland", zo verklaart zij in antwoord op een schriftelijke vraag van de Nederlandse afge vaardigde in het Europese parle ment mr. C. Berkhouwer. Mr. Berkhouwer had gevraagd, of „de systematisch ongelijke be handeling tussen de Duitse en de Nederlandse en Belgische zee havens als gevolg van de speciale tarieven van de Bundesbahn niet in strijd was met het E. E. G.-ver- drag". De hoge autoriteit der E. G. K. S. heeft de speciale Duitse tarieven, die gelijke voorwaarden moeten scheppen als voor het vervoer van desbetreffende produkten van Duinkerken naar Saarland, toege staan, omdat ze door de bijzondere toestand van de vervoermarkt wor den gerechtvaardigd en niet onver enigbaar zijn met de beginselen van het E. G. K. S.-verdrag, aldus het antwoord van de E. E. G.-com missie. Gezien vanuit de E. E. G. stelt zij echter, dat het E. E. G.-verdrag verschil in behandeling, voort vloeiend uit een door de concur rentie gerechtvaardigd bijzonder tarief niet verbiedt. In het onder havige geval voert de Deutsche Bundesbahn als motivering aan: potentiële mededinging tegen een ontworpen kanaal SaarlandPalts. De gegrondheid van deze moti vering erkent de E. E. G.-commis sie echter niet. Zij meent dat het gewraakte tarief veeleer een steun- tarief is ten gunste van Saarland en de Duitse havens, zoals de Duit se spoorwegen er sedert 1964 wel meer ten behoeve van Saarland zijn gaan toepassen. De commissie heeft derhalve ten aanzien van het geheel van deze bijzondere tarieven de passende procedures ingeleid tegen de bondsrepubliek Duitsland, aldus de verklaring. voer, dat door de accijnsverhogin gen in moeilijkheden geraakt. Spr. kondigde een amendement aan dat enig soelaas zou kunnen bieden. Volgens de heer Beernink is het redelijk dat dit kabinet niet met nieuwe begrotingscijfers komt. Aan de hand van het uit te bren gen S. E. R.-advies zal zijn fractie overwegen, of inderdaad de uiter ste noodzaak tot uitstel van de be lastingverlagingen aanwezig is. Hij vroeg hoe groot de invloed van de aangekondigde maatregelen op het loonbeleid zal zijn. Het door minister Veldkamp voorgestelde eigen risico voor de verplichte ziekenfondsverzekering noemde hij in verband met de bij standswet een soort „vestzak- broekzak-politiek". Hij drong er op aan te overwegen of een andere beperking van de verstrekkingen mogelijk is. Hij drong aan op ver korting van de studieduur en vroeg bij het punt omzetbelasting aan dacht voor de moeilijkheden in de textielsector. „Mijn fractie zal haar steun aan dit overgangskabinet gaarne ver lenen", aldus de heer Beernink. De fractievoorzitter van de P. S. P., de heer Lankhorst, toonde zich verbaasd over hét feit, dat de K. V. P. voor uitstel van de belas tingverlaging is, terwijl zij zich steeds met hand en tand ertegen heeft verzet. Met grove kam kan z.i. op de begroting van defensie een miljard worden bezuinigd. Het eigen risico bij de ziekenfondsver zekering noemde de heer Lank horst een kwalijke zaak. Financie ring uit de algemene middelen zou zijn steun hebben. Spr. wilde ten slotte weten of het uitstel van de huurverhoging een vanzelfspreken de zaak is. De heer Schmelzer (K.V.P.) ver wierp de gedachte dat de A. R.- partij in de persoon van de heer Zijlstra voor de K. V. P. de kastah- jes uit het vuur moet halen. In het voorgestelde beleid zei spr. veel terug te vinden van wat zijn frac tie aanspreekt. Hij hoopte dat er gelegenheid zal zijn om het volk voorlichting te geven omtrent de moeilijkheden met betrekking tot de werkgele genheid en de betalingsbalans, op dat men bereid is offers te bren gen. (Zie verder pag. 3) Koning Hoessein van Jorda nië heeft dinsdag op een pers conferentie in Amman ver klaard, dat Jordanië al zijn strijdkrachten za! inzetten, als Israël nog eens zijn grondgebied binnenvalt. Hoessein zei dat het dan oor log zal zijn, wat ook de conse quenties hiervan mogen zijn. Hij verwierp het voorstel om troe pen van de V. N. te legeren langs de grens tussen Jordanië en Israël. De persconferentie ging over de Israëlische overval op het Jordaanse dorp Samoea in het district Hebron en de reacties TANKER RAMT KADE De Noorse tanker Vigrafjord heeft bij het afmeren in de ha ven van Kopenhagen de Lange- liniekade geramd en daarbij een gebouw van de douane volledig verwoest. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het bestuur van het „vrijheids comité van West-Papoea (Nieuw- Guinea), waarvan de heer N. Jou we voorzitter is, heeft een „open lijk beroep van het Papoea-volk" van dit gebied over de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht ge richt tot secretaris-generaal Oe Thant. Daarin wordt er met nadruk op aangedrongen ervoor te zorgen, dat de uitvoering van art. 20 van de overeenkomst van New York, die in 1962 tussen Indonesië en Nederland onder zijn toezicht werd gesloten, zal geschieden onder neutrale internationale controle. Artikel 20 bepaalt, dat de uitoefe ning van het zelfbeschikkings recht vóór eind 1939 zal zijn vol tooid, Nadrukkelijk wordt er voorts op aangedrongen dat dit artikel wordt uitgevoerd binnen het kader van het „internationaal herden kingsjaar" (1968), wanneer de 20e verjaardag van de algemene ver klaring van de rechten van de mens internationaal zal worden ge vierd. Met klem wordt gevraagd, de „nodige stappen te nemen om te voorkomen, dat de Indonesische regering haar in strijd met het in ternationaal recht zijnde plannen uitvoert, om de negroide bevolking van West Nieuw-Guinea te laten stemmen bij de binnenlandse ver kiezingen in Indonesië ,in 1968 voordat het in de overeenkomst van New York gewaarborgde recht van zelfbeschikking is uitgeoefend. Daarbij moet men bedenken, dat West Nieuw-Guinea en zijn be woners als logisch uitvloeisel van genoemde overeenkomst nog onder uw internationale jurisdictie val len", aldus het bestuur. Zuid-Vietnam en zijn bondge noten hebben besloten gedurende Kerstmis en nieuwjaar het vuren te staken, zo is woensdag officieel in Saigon bekendgemaakt. Het bestand strekt zich uit over drie perioden, namelijk voor acht enveertig uur te beginnen op 24 december; op 31 december even eens gedurende achtenveertig uur en tenslotte voor een periode van zesennegentig uur van 8 tot 12 fe bruari, als het jaar van de nieuwe man wordt ingeluid. De Australische regerings coalitie van liberalen en platte landspartij heeft op grond van de jongste verkiezingen 78 zetels in de nieuwe tweede kamer, 38 zetels méér dan de socialistische oppositie. De uitslagen van vijf kiesdistricten moeten nog bin nenkomen. De zetelverdeling is thans: Liberalen 59. plattelandspartij 19. Australische partij van de arbeid 40, onafhankelij ken 1. Vorige zetelverdeling was: Li beralen en plattelandspartij 71, P.v.d.A. 50. In de senaat is de verdeling: Regeringspartijen 29, P.v.d.A. 28, democratische par tij van de arbeid 2, onafhanke- üjken 1 zetel. De maatregel geldt zowel voor Zuid- als voor Noord- Vietnam. De perioden stemmen overeen met een eerder door de vietcong gedaan aanbod. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon heeft mee gedeeld, dat Amerikaanse artille risten woensdag drie Vietnamese burgers hebben gedood en 19 ge wond bij een beschieting per abuis van een dorp op 30 km van Saigon. De fout zou een gevolg zijn van verkeerd kaartlezen. Gisteren is de Britse invoer toeslag van tien pet. opgeheven. De toeslag werd in oktober 1964 ingesteld en bedroeg toen 15 pet. Op 27 april vorig jaar werd hij verlaagd tot tien pet. De extra-invoerheffing gold voor alle invoer van welke oor sprong ook, uitgezonderd voe dingsmiddelen, essentiële grond stoffen en ruwe tabak. De toeslag trof 57 pet. van de invoer van industrie-produk- ten uit de E.E.G.; 48 pet. van de invoer uit de Ver. Staten, 36 pet. van de invoer uit de E.V.A., 13 pet. van de invoer uit gemene- bestlanden en 13 pet. van de in voer uit de rest van d® wereld. die deze overval in Jordanië heeft uitgelokt. De koning sprak op bittere toon over „het gebrek aan sa menwerking tussen de Arabische landen tijdens de gevechten te gen de Israëlische strijdkrach ten, die Samoea hadden aange vallen" en het feit dat „onder mijnende elementen zich onder de betogers in Jordanië hadden gemengd". „Mogelijk", aldus Hoessein, „heeft Israël met zijn overval op Samoea de reacties willen peilen van de Arabische bond genoten van Jordanië. Mocht dit het geval zijn, dan hadden de Israëliërs zich geen betere re actie kunnen wensen. Jordanië had zijn gehele strijdmacht ge mobiliseerd om Egypte te hel pen, toen het in 1956 werd aan gevallen. En wat hadden de Egyptenaren nu gedaan? Zij had den de Jordaanse troepen zelfs geen luchtdekking gegeven, toen deze in Samoea tegen de Is raëliërs vochten. Bij deze fout was het niet gebleven. Met an dere Arabische landen samen was Egypte een pers- en radio campagne tegen Jordanië be gonnen". Hoessein had geen klachten over de regering van Wasfi Teil en haar politiek tegenover Is raël. Hij kon echter niet akkoord gaan met het voorstel om Ara bische commando's op 't grond gebied van Israël te laten ope reren en niet toestaan, dat de organisatie ter bevrijding van Palestina, die haar hoofdkwar tier in Cairo heeft, in Jordanië openlijk optreedt. Koning Hoessein sprak ver der over een nieuw plan van de Russen om de oliebronnen en verbindingscentra in 't midden oosten in hun macht te krijgen (ADVERTENTIE) Wanneer een Indonesiër of bui tenlandse ingezetene van Indonesië het land wil verlaten, zal hij in het vervolg eerst een nieuwe belasting moeten betalen, voordat hij een visum kan aanvragen. Gezinshoofden moeten 15.000 roepia storten 560), vrouwen 10.000 roepia en voor kinderen 5.000 roepia per kind. Twee dagen na storting ontvangt men een be- lastingbrief, waarmee een uitreis visum kan worden aangevraagd. De nieuwe belasting gaat op 1 de cember in. Toeristen en diplo maten zijn vrijgesteld. Soekarno heeft dinsdagavond op een receptie ter gelegenheid van de Zuidslavische onafhankelijk heidsdag in Djakarta gezegd, dat de wereld in een overgangsperiode op het gebied van het sociale sy steem verkeert en dat het lang zal duren, voordat deze zijn beslag zal krijgen. Indonesië en Zuid-filavië zijn beide nieuw opkomende mach ten, zei Soekarno. Onder de hon derden gasten op de receptie was ook de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik Generaal Soeharto was er niet. Dat is een fallisch symbool, zei Seokarno woensdag tegen journa listen met wie hij de 100 meter hoge obelisk van het in aanbouw zijnde „nationale monument" op het Merdeka-plein in Djakarta be zichtigde. Het nationale monument zelf zal een afbeelding zijn van de vrouwelijke geslachtsdelen, zo ver volgde de Indonesische president, die de journalisten erop wees dat de fallische symbolen een diepe betekenis hebben. Maar tot nu toe heeft de Indonesische regering nog geen cent willen uittrekken voor de bouw van dit Soekarno na aan het hart liggende monument teneinde de tegenslagen, die zij in verschillende delen van de wereld hebben moeten incas seren, enigszins goed te maken. De Russen hadden de Arabische topconferenties willen torpe deren en dit plan was de oor zaak van alle druk op Jordanië. Voor het district Den Helder heeft de rijkswaterstaat gisteren beperkte dijkbewaking ingesteld. Men verwachtte hoge water standen als gevolg van de toene mende wind en springvloed. De wind nam in de loop van de avond toe tot windkracht 9. Ook voor het district Harlin-, gen heeft rijkswaterstaat beperk te dijkbewaking afgekondigd. Men verwachtte hier langs de kust waterstanden van ruim 2,50 meter boven N.A.P. en wind kracht 8 a 9. Naar de rijkswaterstaat mee deelt gold ook voor het district zuid een beperkte bewaking. Door het omslaan van een mo torvaartuig tijdens een storm -in de golf van Oman zijn 71 men s-en verdronken. Volgens in Tehe ran ontvangen persberichten wis ten de Perzische kapitein en één bemanningslid met 'n kleine boot de Perzische havenstad Bandar Abbas te bereiken. Het vergane vaartuig vervoerde passagiers van Doebai naar de overkant van de golf van Oman. De secretaris-generaal der ver enigde naties, Oe Thant, heeft woensdag zijn besluit over een eventuele verlenging van zijn ambtsperiode naar het einde van deze week verschoven. Hij maak te dit bekend, nadat hij een dele gatie van leden van de veilig heidsraad had ontvangen, die hem kwam verzoeken als secre taris-generaal aan te blijven. De delegatie bestond uit de verte genwoordigers van Rusland Amerika, Frankrijk, Engeland en Uruguay. Uit goede bron wordt verno men, dat het zo goed als zeker is, dat Oe Thant een nieuwe ambtsperiode zal aanvaarden. ONBESTENDIG Het weer stond woensdag geheel in het teken van een stormdepres- sie die van Schotland naar de Noordzee koerste. In het kustge bied kwam op verscheidene plaat sen windkracht 10 voor. Het ziet er naar uit, dat na een tijdelijke weersverbetering vandaag later op de dag het weer opnieuw onder in vloed van een oceaanstoring, die met grote snelheid, over de oceaan trekt zal komen. Het blijft dus on bestendig met af en toe regen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond: Minder wind Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige wind. Aan de kust tijdelijk zware storm tussen west en noordwest. In de morgen tijdelijk afnemend en draaiend naar zuidwest. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.33 3.52 Terneuzen 4.09 4.2S Hansweert 4.43 5.02 Walsoorden 4.52 5.11 VRIJDAG 2 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.15 4.39 Terneuzen 4.51 5.15 Hansweert 5.25 5.49 Walsoorden 5.34 5.58 ZON MAAN op onder op onder Dec. 1 8.25 16.33 19.13 12.08 2 8.26 16.32 20.33 12.47 3 S.28 16.31 21.59 13,14 4 8.29 16.31 23.26 13.34 5 8.30 16.30 13.50 1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1