REGERINGSVERKLARING VAN PROF. DR. ZIJLSTRA Strijd tegen inflatie Amerikaanse resolutie in de V.N. aanvaard Na de onlusten in Jordanië Reacties op reaermqs- verklaring TJFFWEER RADIO BE KOCK ISRAËLISCHE „MIRAGE" STRAALJA6ERS SCHIETEN TWEE EGYPTISCHE „MIGS" NEER Belastingverhoging onvermijdelijk Akkertjes China nog niet toegelaten WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 23e Jaargang No. 6828 Kamer ontbonden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Inflatoire situatie Betalingsbalans De belastingen Loonbeleid Speculatiewinst Meningen waren verdeeld Weer een incident Jordaanse ambasade in Algiers bezet Zuidvietnamese regering akkoord met Kerst- en nieuwjaarsbestand Konvooi in hinderlaag Onderzoek naar ramp Aberfan begonnen Amerikaanse Starfighters naar Jordanië Peking definitief geweerd Weer een taxichauffeur in Duitsland vermoord Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sancle Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- ad verten ties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor hor gecomb. maandag/dinsdag-nummef tot 10 uur voormiddag. Onder grote publieke belangstelling heeft minister-president prof. dr. J. Zijlstra dinsdagmiddag in de tweede kamer de regeringsver klaring afgelegd. Aan de regeringstafel hadden plaatsgenomen het voltallige nieuwe kabinet, bestaande uit dertien ministers en zeven staatssecretaris- aen. De nieuwe premier begon om vijf voor half twee met de voor lezing van de verklaring. „Het kabinetsprogram richt zich in het bijzonder op het finan ciële, het economische en het sociale terrein, waar moeilijke en urgente problemen om een oplossing vragen", aldus de minister president. Prof. Zijlstra was begonnen met een woord van dank voor de vele belangrijke werkzaamheden, die tot stand werden gebracht door de ministers en staatssecretarissen, aan wie op 22 november op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Met name noem de hij oud-minister-president Cals, die „gesteund door een rijke en langdurige bestuurlijke ervaring, op voortvarende wijze aan zijn kabinet leiding heeft gegeven". Na aandacht te hebben geschonken aan de personele samen stelling van zijn kabinet, deelde de minister-president mee dat het niet in de bedoeling ligt de staatssecretarissen van buitenlandse zaken, van binnenlandse zaken, alsmede van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te vervangen. Bij koninklijk besluit van 25 november is de tweede kamer met ingang van woensdag 22 fe bruari 1967 ontbonden verklaard. De kandidaatstelling zal op 3 ja nuari 1967 plaats vinden. De ver kiezingen worden op 15 februari gehouden. Op donderdag 23 fe bruari 1967 zal de eerste., samen komst in verenigde vergadering der Staten-Generaal plaats heb ben van de. eerste kamer en de nieuwe tweede kamer. (Advertentie) Let op, dat U de originele Akker» cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! REGEN EN WIND Een diepe depressie, die dins dag bij Schotland gelegen was, bewoog in zuidoostelijke richting en deed de bewolking en wind dinsdagavond reeds weer toene men. We mogen verwachten dat de westelijke tot noordwestelijke wind vandaag aan de kust zelfs stormachtig zal worden. Hierbij zal aanvankelijk regen vallen maar later zullen naast buien ook enkele opklaringen voorkomen. De temperaturen zullen vandaag hoger zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond: Stormachtig Zwaar bewolkt met op de mees te plaatsen enige regen en regen buien. Matige aan de kust krach tige tot harde zuidwestelijke wind, later draaiend naar west tot noordwest en toenemend tot stormachtig. Hogere middagtem- peraturen. WOENSDAG 30 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.52 3.28 4.02 4.11 n.m. 3.09 3.45 4.19 4.28 DECEMBER n.m. 3.52 v.m. 3.33 4.09 4.43 4.52 4.28 5.02 5.11 ZON MAAN Kj q\I 3if Dee. 1 2 3 4 5 r-è onder op undei 8.24 16.33 18.03 11.16 S.25 16.33 19.13 12.08 8.26 15.32 20.33 12.47 8.28 16.31 21.59 13.14 S.29 16.31 23.26 13.34 8.30 16.30 13.50 Bij het overwegen van maat regelen op het financiële, econo mische en sociale terrein is het kabinet uitgegaan van de situatie, welke het bij de aanvang van zijn optreden aantrof. Sprekende over de finan- ciéëi-èconomische situatie van ons land zei prof. dr. Zijlstra, dat die situatie van inflatoire aard is. Bij nader onderscheid zijn daarin drie aspecten te onder kennen, te weten de ontwikkeling van de bestedingen, de ontwik keling van de inkomens en de monetaire situatie. Men kan zeg gen. dat ons land in de jaren 1964, 1965 en 1966 alle drie in flatieaspecten duidelijk heeft vertoond. Een inflatie, op een van deze terreinen begonnen, lokt gemakkelijk de inflatie op de andere gebieden uit. Het is van het hoogste belang, dat deze inflatore situatie zo snel mogelijk wordt beëindigd. „De werkgelegenheid verslech tert duidelijk, waarbij vooral het tempo aandacht verdient. De be talingsbalans is in 1966 niet beter maar slechter dan in 1965. Welis waar verwacht het centraal plan bureau nog steeds een omkeer ten goede voor het jaar 1967, maar ook indien men van dit vooruit zicht uitgaat, dan betekent het, dat volgend jaar een grotere werkloosheid dan dit jaar ge paard zal gaan met nauwelijks een overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans. De ten behoeve van het even wichtsherstel aanwezige instru menten moeten alie worden ge bruikt. Als zodanig moeten met name worden genoemd: het bud gettaire beleid, het monetaire be leid en het loon- en prijsbeleid. Het monetair beleid draagt thans te eenzijdig de last van de evenwichtsverstoring. De daaruit ontstane liquiditeitskrapte dreigt cumulatieve effecten te krijgen op de werkgelegenheid, met na me daar waar de liquiditeits krapte zich het sterkst begint voor te doen, aldus prof. Zijlstra. Wij denken hier aan de ge meenten, niet in de laatste plaats aan de bouwnijverheid en verder aan ondernemingen, die met enige adempauze door hun moei lijkheden zouden kunnen komen, maar door liquiditeitsgebrek het niet meer kunnen volhouden. Het is in dit verband, dat het kabinet voorstelt boven en be halve de reeds fiscale voor stellen de tweede tranche van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting niet te doen ingaan op 1 januari 1967, maar op 1 juli 1967, alsmede de verhoging van de omzetbe lasting met 20 opcenten niet te doen ingaan op 1 januari 1968, maar eveneens op 1 juli 1967. Deze maatregelen beloven een opbrengst op jaarbasis van 730 min, voor het jaar 1967 op kasba sis 'een bate' van"''510 min. Op deze wijze komt in de rijksfinan ciën een ruimte, die kan worden benut om de kapiaalnood in an dere sectoren te lenigen. „Deze twee belastingvoorstel len, hoe ongaarne de regering deze ook voorstelt, zijn het nood zakelijke beleidsinstrument om tot evenwichtsherstel te komen. Wij mogen niet talmen. De keuze tussen betalingsbalansevenwicht en een bevredigende stand van de werkgelegenheid moet ons land bespaard blijven. Over het te voeren uitgaven beleid zei de premier dat wordt uitgegaan van de in de begroting 1967 vastgelegde bedragen. Daar aan moet worden toegevoegd, dat de opdracht zal worden gegeven het geheel van de uitgaven nauwkeurig en kritisch te bekij ken om na te gaan of verminde ringen mogelijk zijn. Prof. Zijlstra merkte ten aanzien van het loonbeleid op, dat de eisen die het herstel van het eco nomisch evenwicht stelt, het on ontkoombaar maken in 1967 een loonbeleid te voeren, dat gericht is op een loonstijging die belang rijk achterblijft bij die van de ach ter ons liggende jaren. Deze loonontwikkeling zal in sterke mate worden bepaald door de ontwikkeling van de arbeids- produkiviteit. Als element van een beleid dat ernst wil maken met de inflatie- bestrijding, kan het instrument van het prijsbeleid neit worden gemist. Ook in het licht van de beperkte ruimte voor loonsver hogingen dient de prijsstijging zo beperkt mogelijk te blijven. De regering stelt zich voor overleg te plegen met het georganiseer de bedrijfsleven. Zij zal ook voor de overheidssector een strikt prijsbeleid hanteren. De voorgenomen speculatie winstbelasting vraagt nadere be studering voor een beslissing kan worden genomen over al of niet indiening. De in de miljoenennota aange kondigde versnelling van de aan slagregeling met betrekking tot de inkomstenbelasting acht de regering een in beginsel recht vaardigde maatregel. Een abrup te invoering zou voor de betrok kenen een te zware Jast kunnen betekenen. Nagegaan wordt daar om hoe eën geleidelijke invoering van de betrokken maatregel de bezwaren geheel of gedeeltelijk zou kunnen ondervangen. Een zaak van groot gewicht acht de regering de uitvoering van de mijnwet continentaal plat. 's Lands belang vordert, dat zo spoedig mogelijk en in zo groot mogelijke omvang de opsporing van delfstoffen op het Neder- Met 66 tegen 48 stemmen bij zeven onthoudingen heeft de al gemene vergadering van de V. N. een ontwerp-resolutie goedge keurd, die is uitgegaan van de V. S., volgens welke de kwestie van de toelating van Peking- China tot de V. N. een belang rijke kwestie is en een besluit hieromtrent derhalve met een meerderheid van tweederde dient te worden genomen. Voor goedkeuring van de Amerikaanse ontwerp-resolutie die als een procedure-resolutie wordt beschouwd, was slechts een gewone meerderheid van stemmen nodig. De resolutie was door nog twaalf andere landen medeondertekend. landse gedeelte van het con tinentaal plat ter hand wordt ge nomen. Slechts op deze wijze kunnen maximale baten voor de volkshuishouding worden ver kregen, zowel bestaande uit de revenuen voor de schatkist, rui mere voorzieningen en eventueel lagere prijzen voor de afnemers, alsook uit het verkrijgen van zo veel mogelijk orders door het toeleverende bedrijfsleven. De regering zal derhalve op zo kort mogelijke termijn haar stand punt bepalen omtrent het geheel van voorwaarden, waaronder een exploratie en exploitatie moge lijk worden gemaakt. „Het kabinet hoopt dat het in vruchtbaar overleg met de Sta ten-Generaal een urgent en in 's lands belang noodzakelijk pro gramma zal kunnen voltooien. Me de wens dat Gods zegen op ons aller werk zal-rusten, moge ik deze regeringsverklaring be sluiten", zo besloot de minister president. (ADVERTENTIE) Men meent, dat door aanne ming van de onderhavige Ameri kaanse resolutie de toetreding van Peking ook ditmaal is verij deld, omdat een meerderheid van tweederde vooralsnog een on overkomelijke hindernis is. De Japanse afgevaardigde Aki- ra Matsoei had het Albanese voorstel verworpen om Peking tot de volkerenorganisatie toe te laten en nationalistisch China uit de wereldorganisatie te stoten. Een dergelijke stap zou de veilig heid in Azië in gevaar brengen en het evenwicht in dat wereld deel verbreken, aldus de Japanse afgevaardigde. De Indonesische afgevaardigde Roeslan Abdoelgani sprak zich uit voor toelating van China, hoe wel de vijandige houding van dat land Indonesië had genoodzaakt zijn betrekkingen met Peking te herzien. De Australische vertegenwoor diger wees opneming van Peking in de volkerenorganisatie af. Hij legde de nadruk zowel op de agressieve betogingen in China zelf als de Chinese houding ten opzichte van andere landen. Nieuw-Zeeland was voor de in stelling van een commissie van onderzoek, evenals Ierland. Ceylon en Maleisië verwierpen het denkbeeld van „twee Chi- TERNEUZEN Noord$traat 102 Tel. 01150-3128 De Jordaanse premier, Wasfi Teil, heeft maand?"-' op 'n pers conferentie gezegd, dat slechts een klein deel van het Jordaan se leger is gebruikt om de on lusten tegen de regering van vorige week de kop in te druk ken. De regering had slechts een honderdste deel van de ter be schikking staande troepen ge bruikt. Bij de onlusten waren volgens de voorlopige gegevens vijf do den gevallen, waaronder een militair. In de betrokken gebieden was het thans rustig. Bijna overal was het uitgaansverbod weer opgeheven. Uit Arabische bronnen was een aanzienlijke hoeveelheid geld aan de betogers verstrekt. Israëlische en Jordaanse strijd krachten hebben dinsdagochtend ten zuiden van Hebron geduren de enkele minuten schoten ge wisseld. Volgens een Israëlische woordvoerder openden de Jor- daniërs het vuur op Israëlische lanlbouwers die bomen plantten. Het vuur kwam uit de richting van Roedjoe en Madfa, waar zich de Jordaanse politiepost be vond die bij een Israëlische ver- geldingsaanval op 13 november werd verwoest. Aan Israëlische kant vielen geen slachtoffers. Israël heeft bij de bestands commissie een klacht ingediend. Vooraanstaande politici en eco nomische deskundigen hebben via de radio commentaren op de regeringsverklaring gegeven. De heer Beernink, fractielei der van de C.H.U., zei in de ver klaring van prof. Zijlstra veel te hebben teruggevonden van het geen zijn fractie in een brief aan de formateur aan wensen had geuit. De fractie zal zich zo posi tief en constructief mogelijk op stellen, ook ten aanzien van een uitstel van de belastingverlaging, zo zei hij. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) achtte de regeringsverklaring teleurstellend. Z.i. zijn er aanwij zingen dat het dieptepunt van de recessie alweer voorbij is. De be stedingen zouden volgens hem in verband met de conjunctuur moeten worden opgevoerd in nlaats van afgeremd. De door de nieuwe regering te voeren poli- teik achtte hij onverstandig en de visie van prof. Zijlstra te pes simistisch. In diens kabinet zag hij een overgang in de richting van samenwerking tussen K.V.P. en V.V.D. De heer Schmelzer (K.V.P.) juichte het programma van de regering toe. De door de heer Nederhorst gemaakte op merking ten aanzien van toe komstige politieke samenwer king kon hij niet plaatsen. Ook de heer Roolvink (A.R.) vond de opmerking van de heer Neder horst te ver gaan. „Het lijkt wel een beschuldiging", zo zei hij. De visie van het nieuwe kabinet noemde hij in het algemeen voor treffelijk. Hij onderkende in de regerings verklaring een warme sociale ondertoon en sprak van een even wichtig stel van maatregelen. De heer Toxopeus (V.V.D.) zei vanmiddag weinig nieuws te heb ben gehoord. Hij verwachtte van dit kabinet weinig op het gebied van de uitgavenbeperking, het geen juist door zijn partij wordt bepleit. Voor het overige wilde hij niet op het debat vooruitlopen. Zijn fractiegenoot prof, Witteveen had In een andere uitzending op gemerkt het met de visie van prof. Zijlstra op de economische situatie in ons land eens te zijn. Prof. Wemelsfelder uit Eind hoven stond sceptisch ten aanzien van de mogelijkheden om tot uit- gavenverlaging te komen. Hij voorzag nog verdergaande prijs stijgingen in het komende jaar. Prof. Heertje uit Amsterdam zag in het optreden van de nieuwe regering weinig wezen lijke veranderingen. Hij vroeg zich af, of de aangekondigde belastingmaatregelen wel juist zijn in verband met de terug gang van de conjunctuur. Een zeventigtal Palestijnse Arabieren heeft gisteren de Jor daanse ambassade in Algiers be zet. Zij betoogden tegen „de De Zuidvietnamese regering is, zo wordt vernomen, in beginsel akkoord gegaan met een Kerst en nieuwjaarsbestand als door de vietcong voorgesteld. Premier Ky, die er aanvankelijk bezwaar tegen had omdat de tegenstan ders naar zijn oordeel van een dergelijke rustpauze gebruik zouden maken om zich te her groeperen, ontving dinsdag in Saigon de ambassadeurs van de landen, die deelnamen aan de conferentie in Manilla om hun naar verluidt van het besluit van zijn regering op de hoogte te stellen. Op de weg van Saigon naar Dalat is gisteren een Zuidviet- namees militair konvooi van zeventien vrachtauto's in een hinderlaag gevallen. In een be richt uit Saigon wordt van zwa re verliezen gesproken. Weliswaar heft de vietcong, die langs deze weg verscheidene posten bezet houdt, herhaalde lijk belasting van passerende burgers, maar er had zich het afgelopen jaar geen enkel ge wapend incident voorgedaan. Voor de rechtbang te Merthyr Tydfil in Wales is dinsdag het of ficiële onderzoek begonnen naar de oorzaak van de ramp te Aber fan, waar 21 oktober 144 mensen omkwamen, toen een berg mijn afval ging schuiven en zich op het mijnplaatsje stortte. Procureur-generaai sir Elwyn Jones zei bij de opening tot opper rechter Edmund Davies dat de 144 slachtoffers, van wie 116 kinderen, levend waren begraven. „Onze plicht is alle aspecten van deze vreselijke ramp te onderzoeken". Er zijn 77 getuigen. Bij de ope ning waren op de publieke tribune honderd in het zwart geklede over levenden en verwanten van slacht offers aanwezig. verrader Hoessein" en juichten „de Palestijnse commando's" toe, „die ageren op door de zionisten bezet gebied". De betogers ver scheurden portretten van Hoes sein, maar richtten verder geen ernstige schade aan. Van welingelichte zijde in de Amerikaanse hoofdstad is verno men, dat de V.S. hebben toege stemd in het zenden van 36 Star- fighter-straalj agers naar Jorda nië. De toestellen zullen spoedig worden geleverd. Het Jordaanse verzoek hierom was gedaan enkele dagen na de Israëlische aanval van 13 november op een Jordaans dorp. Naar verder verluidt zouden de V.S. ook het zenden van pant serwagens en anti-tankwapens naar Jordanië overwegen. Jordanië heeft vorig jaar on geveer 50 patton-tanks van de V.S. gekregen. Het ontving ook een niet genoemd aantal 'jacht bommenwerpers met straalaan drijving op grond van een jn het voorjaar getekende overeen komst. De algemene vergadering heeft later een resolutie om de volksrepubliek China tot de vol kerenorganisatie toe te laten ver worpen. Een Albanees voorstel in die zin, waarin tevens uitslui ting van de „vertegenwoordigers van Tljang Kai Sjek" werd ge- eist, kreeg 46 stemmen. 57 lan den stemden tegen en 17 onthiel den zich. Frankrijk, Engeland en de Sowjet-Unie behoorden tot de voorstemmers. De V. S. kantten zich tegen toelating van Peking. De afwijzing van Peking ge schiedde met een grotere meer derheid dan was verwacht. Men meent dat China's „harde lijn" en het optreden van de rode wach ters hiervoor verantwoordelijk zijn. Enige leden hadden misschien voor de resolutie gestemd, indien deze niet tegelijkertijd de uitsto ting van nationalistisch China had geëist. De algemene vergadering ver wierp voorts een Italiaanse reso lutie om een speciale commissie te vormen, die de kwestie der Chinese vertegenwoordiging zou moeten onderzoeken. Zij zou onder meer nagaan of Peking be reid is het handvest der volkeren organisatie te aanvaarden. De commissie zou de volgende as semblee een praktisch voorstel aan de hand moeten doen. Het voorstel kreeg echter slechts 34 stemmen bij 25 onthoudingen. 62 leden stemden tegen. Nederland onthield zich van stemming aangaande de Albane se resolutie, waarin de toelating van Peking en de uitsluiting van nationalistisch China wordt voorgesteld. De Sowjet-Unie be hoorde tot de voorstemmers. Jordaans-Israëlische grens over schreden, heeft dinsdag nog een vuurgevecht plaatsgehad. Naar een Israëlische legerwoord- voerder zei, werd uit de richting van een Jordaanse politiepost op Israëlische werklui geschoten. Is raëlische grenswachten beant woordden het vuur. Israël heeft 'n klacht ingediend bij de gemengde bestandscommissie. Bij een luchtgevecht hebben Is raëlische „Mirage"-straaJjagers dinsdagmiddag twee Egyptische „Migs" neergeschoten. Naar een Israëlische woordvoer der meedeelde, zijn de Egyptische straaltoestellen van het type Mig- 19 (van Russische makelij) neerge schoten bij een luchtgevecht boven Israëlisch grondgebied. De Egyptische toestellen hadden getracht een Israëlisch „Pipercub"- verkenningsvliegtuigje te onder scheppen dat op ruime afstand van de grens boven Israëlisch gebied ten zuiden van Beerotajim bij Sinai een routinevlucht maakte. Op dat ogenblik naderden twee „Mirages" van de Israëlische luchtmacht. Deze toestellen schoten de Egyp tische neer. De „Migs" vielen neer op Egyptisch gebied. De Israëlische vliegtuigen zijn veilig op hun basis teruggekeerd. Het ene Egyptisciie toestel werd door een raket van het type „Matra" geraakt en explodeerde in de lucht. Het andere toestel werd met boordkanonnen neergehaald. Het gevecht duurde twee minuten. In 't gebied van de berg Hebron, waar Israëlische troepen 13 no vember bij een vergeldingsactie de In West-Berlijn is maandag avond weer een taxichauffeur vermoord. De man werd met in geslagen schedel in zijn auto aan getroffen Later op de avond reden hon derden taxichauffeurs in kolonne door de stad ter herdenking van hun collega en uit protest tegen de golf van aanslagen. De politie heeft 3.000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot aan houding van de dader(s). i V L

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1