Scherpe Russische aanval op China Vandaag beslissing over grote coalitie' in Duitsland Amerikaanse en Duitse kredieten voor 25 zieken huizen in Indonesië STUURT MAO OP WERELDOORLOG AAN? WILLY BRANDT MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN Vietcong wil Kerst- en Nieuwjaarsbestand in Zuid-Vietnam Peking staat alleen Arrogant Positiever De Australische verkiezingen Hoogwater Zon- en Maanstanden Concreet aanbod Beperkt verzet Weerberïcht Geschenk van India Investeringen Onrust op Bali Holyoake wint in Nieuw-Zeeland Negatieve reacties Fabrieksarbeider doodgeschoten Ver. Staten akkoord? Wantrouwen Vorig jaar tweemaal 30 uur VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! FwrnK, btf abenwsmenf: TERNEUZEN Telelaont 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 et. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRUE ZEEUW Maandag 28 Dinsdag 29 november 1966 23e Jaargang No. 6827 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Rusland heeft China zondag be schuldigd van pogingen, het com munistische blok in een wereld oorlog te storten en verklaard dat veel Chinezen tegen Mao tse-Toeng gekant zijn. De aanval, die als de scherpste wordt gezien sinds meer dan twee jaar, werd gedaan in een lang hoofdartikel in het partijbled „Prawda". Rusland pleit min of meer voor een grootscheepse internationale campagne om China's „harde" po litiek te overwinnen. De gebeurte nissen in China zijn ingewikkeld en tegenstrijdig van karakter, maar PARADE IN PEKING Peking: De parade van de „grote contingenten van de culturele revolutie", die dezer dagen in Peking werd gehouden, werd o.a. afgenomen door v.l.n.r.: Mao Tse Toeng, Tsjoe En-Lai en Lin Piao. Tsjoe en Lin zwaaien, volgens vrode-gardegebruik"met boek jes met teksten van Mao. het is duidelijk dat de nationalis tische chauvinistische koers van Mao tse-Toeng en de zijnen grote schade berokkent aan het Chinese volk. In een passage waarin som mige waarnemers een aanwijzing zien dat Rusland de omverwerping van het huidige bewind in China zou toejuichen, zegt de Prawda: De belangen van eenheid van alle revolutionaire krachten in de strijd tegen het imperialisme eisen, dat de nationalistische, anti-Russische politiek en de pogingen het marxis- me-leninisme te verdraaien en te vervangen door de ideologie en nraktiik van het Mao tse-Toengis- rhe, worden overwonnen. De aanval in de Prawda wordt beschouwd als de inleiding tot een hernieuwde Russische campagne om de communistische partijen over de gehele wereld bijeen te brengen in een internationale con ferentie die China's isolering moet bezegelen. Volgens het blad is Peking feitelijk al geïsoleerd. Men ziet verder hierin een be vestiging van de berichten uit com munistische bron, volgens welke de Russische partijleider Brezjnev de Chinees-Russische betrekkingen als onherstelbaar geschaad beschouwt en vastbesloten is op een politieke breuk aan te sturen. Of hij het tot een diplomatieke breuk wil laten komen, wordt betwijfeld. Van be voegde zijde is voorts vernomen dat de spanning aan de grens van Rusland met China stijgt en dat zich langs de rivier de Amoer een reeks incidenten heeft voorgedaan, waarbij in sommige gevallen werd geschoten. De Rus sen zouden belangrijke versterkin gen in het betrokken gebied heb ben aangevoerd. De arrogante poging van de Chi nese leiders om Mao tse-Toengs denkbeelden tot het toppunt van marxisme-leninisme uit te roepen en ze op te leggen aan de commu- nitsische wereldbeweging, kan slechts gewettigd protest ontlok ken aan de communisten van de hele wereld, aldus de Prawda. Het blad verwijt de Chinezen een dub belhartige politiek, die enerzijds de zusterpartijen in een richting pro beert te sturen welke op oorlog uitloopt, zogenaamd ten behoeve van de wereldrevolutie, en ander zijds de leiders in Peking zelf bui ten de strijd tegen het imperialis me houdt. I In Australië, waar zaterdag al gemene verkiezingen zijn gehou den, zijn 118 van de 124 zetels be kend. De regerende coalitie van liberalen en plattelanders heeft er 77 behaald, een winst van zes. De partij van de arbeid kreeg er tot dusver 40, een verlies van elf. Er is één partijloze kandidaat ge kozen. De dienstplicht en de bij drage aan de oorlog in Vietnam waren de voornaamste punten in de verkiezingscampagne van de regeringspartijen. Trieste balans van „Thanksgiving Day" Het lange vrije weekeinde in de Ver. Staten ter gelegenheid van „Thanksgiving Day" heeft een tragisch record aan verkeers ongelukken opgeleverd. In de tijd tussen woensdagavond en zondag middernacht kwamen 677 mensen, onder wie 118 beneden de 18 jaar, om het leven. Het vorig jaar kwamen er in die periode 615 mensen bij verkeers ongelukken om; in de jaren daar vóór nog geen 600. DINSDAG 29 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 2.16 2.52 3.26 3.35 n.m 2.28 3.04 3.38 3.47 WOENSDAG 30 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.52 3.28 4.02 4.11 n.m. 3:09 3.45 4.19 4.28 ZON op onder MAAN op undei Nov Eerst vandaag of morgen kan een definitieve beslissing omtrent de vorming van een nieuwe West- duitse regering worden verwacht. Zaterdag heeft de voorzitter van de vrije democraten (fd.p.1, Erich Mende, te zijnen huize in Bad Go- desberg de voorzitter van de sociaal-democratische partij, bur gemeester Willy Brandt van West- Berlijn, ontvangen. De dag tevoren hadden de vrije demo'craten in de onderhandelings commissie verzekerd dat alle 49 afgevaardigden van hun fractie voor Brandt zouden stemmen, als deze tot kandidaat voor het kan selierschap zou worden aangewe zen. Dit werd gezien als een laat ste poging om de sociaal-democra ten nog voor een „mini-coalitie" van s.p.d. en f.d.p. te winnen. Op een bijeenkomst van partij en fractiebesturen van de sociaol- /iemocraten die tien uren duurde, heeft een meerderheid zich uitge sproken voor een „grote coalitie". De topleiding van de sociaal democraten zou vandaag een be slissing nemen, terwijl kiesinger dan de socialistische leider Brandt een concreet aanbod zal doen. De Westduitse president Lübke is een warm voorstander van een grote coalitie tussen de christen en de sociaal-democraten. In Bonn vragen waarnemers zich af, hoe de twee partijen die sinds de vorming van de bondsrepubliek 17 jaar geleden elkaar voortdurend in de haren hebben gezeten, nu kunnen samengaan. De s.p.d.-leider Brandt sprak in dit verband van een samengaan voor een beperkte tijd. In zijn kring is al direct verzet tegen de coalitie gerezen. In Baden-Würt- temberg, de Zuidduitse staat waar dr. Kiesinger de waarschijnlijke opvolger van prof. Erhard als bondskanselier premier is, heeft de organisatie van sociaal-demo cratische jongeren laten weten, dat enige leden willen aftreden als de grote coalitie doorgaat. Eén der bezwaren van sociaal-democrati sche zijde geldt het feit, dat Kie singer ambtenaar is geweest in het ministerie van buitenlandse zaken in de tijd van Hitier. In Zuid-Hessen, waar de s.p.d. aan de macht is, verklaarde een sociaal-democratische districtslei der, dat de voorgestelde coalitie een „grote last" voor zijn partij zou zijn. Hij achtte een samengaan met de vrije democraten „moeilijk, maar meer acceptabel". ADVERTENTIE) 29 8.22 16.34 17.10 10.09 30 8.24 16.33 18.03 11.16 De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik heeft uiting gegeven aan de waardering van de regering voor het feit dat de Sowjet-Dnie heeft ingestemd met uitstel van terug betaling van Indonesische schul den, aldus meldt Antara. De minister noemde dit een „daad van vriendschap welke bewijst dat de Russische rege ring begrip heeft voor de moei lijkheden waarvoor wij ons thans gesteld zien, in het bijzonder op economisch terrein." De Indonesische regering zal Amerikaanse en Westduitse kre dieten aanwenden voor de bouw van vijfentwintig ziekenhuizen in het gehele land, aldus heeft de minister van gezondheid, pro fessor Siwabessy, zaterdag in Bandoeng meegedeeld. Deze zie kenhuizen zouden honderd a tweehonderd bedden krijgen en elk ziekenhuis zou naar schatting 1,5 miljoen Amerikaanse dollar kosten, zodat een totale inves tering van ruim 35 miljoen dol lar nodig zou zijn. Men zal ge bruik maken van voorgeprodu- ceerd materiaal. In de afgelopen jaren had de regering-Soeban- medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond Iets kouder Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen en matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Morgen veran derlijke bewolking met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere temperaturen. - drio slechts vier procent van het staatsbudget voor de openbare gezondheid aangewend tegen zeventig procent voor defensie doeleinden. De universiteit van Indonesië heeft van de Indische regering een aantal Indische wetenschap pelijke boekwerken ten geschen ke gekregen over filosofie, cul tuur, kunst, architectuur, ge schiedenis en literatuur. De In dische ambassadeur Perala Rat- man zei bij de aanbieding van dit geschenk aan de kanselier van de Indonesische universiteit professor Soemantri, dat dit ge schenk een blijk was van de genegenheid van India ten op zichte van het Indonesische volk. Het Indonesische kabinetspre sidium heeft besloten een com missie in het leven te roepen, die regelingen moet opstellen voor de uitvoering van het wetsont werp inzake buitenlandse kapi taalinvesteringen. Dit wetsont werp is thans bij het parlement in behandeling. De commissie, die onder leiding zal staan van prof. dr. Sadely, moet haar taak vóór 1 januari 1967 hebben be ëindigd. Aanhangers van Soekarno en de verboden communistische par tij hebben naar verluidt hun ac tiviteit gericht tegen de regering in Djakarta, op Bali opgevoerd Mensen, die pas van Bali naar Djakarta zijn teruggekeerd, heb ben verteld dat communisten en volgelingen van de president handgranaten zouden hebben ge gooid naar een universiteitsge bouw in Den Pasar. Hierbij zou den een aantal studenten gewond zijn geraakt. Het studentenblad „Harian Kami" meldde dat er op muren in Den Pasar slagzinnen zijn gekalkt, die een bedreiging bevatten voor hen die een po ging zouden doen om Soekarno af te zetten. De nationale partij van pre mier Keith Holyoake is, naar reeds voor het bekend worden van de totale uitslag der zater- jdag in Nieuw-Zeeland gehouden parlementsverkiezingen bleek, aan de macht gebleven. Toen de uitslag van de stemming over 74 van de tachtig zetels van het huis van afgevaardigden bekend was, had de nationale partij met 41 ze tels de absolute meerderheid in handen tegen 32 zetels voor de arbeiderspartij en een voor de sociale-krdietpartij, de eerste welke deze laatstgenoemde partij in het parlement heeft veroverd en wel ten koste van de nationale partij die er overigens ook een verloor aan de arbeiderspartij, maar er van deze ook weer een afkaapte zodat zij een netto ver lies van een zetel boekte. In het oude parlement had de nationale partij 45 zetels tegen de arbeiders partij 35. In christen-democratische krin gen staat men positiever tegenover een samengaan met de s.p.d. Poli tieke waarnemers in Bonn ver wachten dat de twee partijen zich ondanks interne meningsverschillen voor de coalitie zullen uitspreken. In welingelichte kringen ver wacht men, dat Brandt minister van buitenlandse zaken wordt en de plaatsvervangende s.p.d.-leider Wehner minister voor zaken be treffende geheel Duitsland. De tegenwoordige christen-de mocratische minister van buiten landse zaken, Schröder, zou men wellicht de moeilijke portefeuille van defensie aanbieden. De socialistische bondsdagfrac tie is voorlopig akkoord gegaan met de plannen van de leiders van de s.p.d. om een coalitie met de christen-democraten aan te gaan. Dit akkoord is echter niet ge makkelijk tot stand gekomen. Vele afgevaardigden hebben zich op een bijeenkomst van de fractie krachtig verzet tegen een samen gaan van socialisten en christen democraten. De fractie als geheel heeft zich nog niet uitgesproken vóór de kandidatuur van Kiesinger voor het bondskanseüerschap. Men wil hiermee wachten tot de ver deling van de ministersposten in de nieuwe regering is vastgesteld. De socialistische leiders zullen het nog moeilijk krijgen, want ook in het land neemt het verzet in de partijgelederen toe tegen een coa litie van sociaal-democraten en christen-dmocraten. Drie regionale organisaties van de s.p.d. in Baden-Wiirttem- berg, Beieren en Sleeswijk-Holstein hebben zich tegen het coalitie- plan uitgesproken. Ook bij de ver enigingen van jonge socialisten was de reactie negatief en uit alle delen van het land stromen telegrammen binnen op het hoofdkwartier van de s.p.d. in Bonn met het dringen de verzoek aan de partijleiders zich nogmaals over het plan te be raden. Tijdens een vechtpartij in een dancing aan de Laanstraat te Baarn is zaterdagavond de 26- jarige Turkse fabrieksarbeider H. Guitekin door een pistoolschot om het leven gekomen. De vermoede lijke dader, eveneens een Turk. is spoorloos. Omtrent het motief van de daad tast men in het duister. Tussen beide Turken bestond een vete. Het dodelijk schot werd afge vuurd!, nadat een woordenwisseling tussen beide Turken in een vecht partij ontlaadde. Aan dit gevecht namen nog meer Turken deel. Het slachtoffer, dat in de borst werd getroffen, was vrijwel on middellijk dood. Hij was onge huwd. De vietcong heeft het initia tief genomen tot het in acht nemen van twee gevechtspauzen met Kerstmis en de jaarwisse ling. In een radio-uitzending maakte het „nationale bevrij dingsfront", waarvan de viet cong de militaire afdeling is, be kend dat het had besloten geen militaire aanvalsacties te onder nemen tussen 7 uur 's ochtends op 24 december en 7 uur 's och tends 26 december en tussen 7 uur in de morgen van 31 decem ber en 7 uur 's ochtends op 2 januari. Volgens de uitzending zijn deze gevechtspauzen bedoeld om uiting te geven aan „het diepe begrip van het Zuidvietnamese volk" voor de protestacties in de Ver. Staten en de met Amerika verbonden staten tegen de oor log in Vietnam. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat zaterdag gewag maakte van de uitzending van het „bevrijdings front", gaf geen commentaar doch verwees naar een verkla- Met geld en een Spaanse danseres naar Barcelona De 26-jarige A. L. de R. uit Rhedien, die op de administratie van een meubeltransportbedrijf in Arnhem werkzaam was en zich ten nadele van dit bedrijf aan een verduistering van ruim f 5000 schuldig maakte, is in Hamburg aangehouden en uitge leverd. De R. had voor ongeveer ƒ3000 aan rekeningen geïnd en dit geld niet afgedragen, terwijl hij voorts ruim ƒ2500 uit de kas wegnam. Hij nam de wijk naar Wiesbaden en maakte daar met het geld goede sier. Met een Spaanse danseres ging hij later naar Barcelona. Hier kregen zij ebhter onenigheid en De R. ging naar Hamburg, waar hij z'n laat ste geld kwijtraakte en zich ver volgens zelf aangaf. N.T.S.-UITZENDING VAN REGERINGS VERKLARING Dinsdagmiddag 29 november verzorgt de N.T.S. een recht streekse uitzending uit de tweede kamer, waar die dag door minis ter-president prof. dr. J, Zijlstra de regeringsverklaring zal wor den afgelegd. De uitzending be gint om 13 uur over Nederland I. Mocht het dezelfde dag nog tot debatten over deze regeringsver klaring komen, dan zal een samenvatting daarvan worden uitgezonden, eveneens over Nederland I van 19.05 tot 19.35 en van 22.30 tot 23.00 uur. Het journaal voor gehoorgestoorden zal in dat geval worden uitgezon den over Nederland II en wel van 19.30 tot 20.00 uur. ring van minister Rusk, die op 18 november op een persconfe rentie liet weten dat de Ver. Staten akkoord zouden gaan met een kerstbestand. Welingelichte kringen in Washington merkten zaterdag op, dat Amerika waar schijnlijk zal instemmen met korte gëvéchtspauzen. maar dat er geen sprake kan zijn van een langdurig staken van de bom bardementen op Noord-Vietnam, zolang dit land niet duidelijk 'maakt dat het naar vrede streeft. De woordvoerder van het Wit te Huis zei dat de Ver. Staten met Zuid-Vietnam de mogelijk heid van een bestand bespreken. Premier Ky van Zuid-Vietnam had reeds verklaard niet te voe len voor een langdurig bestand, omdat de vietcong in het ver leden van een dergelijke situa tie gebruik zou hebben gemaakt om zich te reorganiseren en een nieuw offensief voor te berei den. Vorig jaar namen de partijen in Vietnam een bestand van tweemaal dertig uur in acht voor de kerstviering en de jaarwis seling. De Amerikanen voerden toen van 24 december tot 31 januari geen bombardemen ten uit op Noord-Vietnam, Bovendien vonden ter gelegen heid van het Vietnamese nieuw jaar tussen 20 en 23 januari van dit jaar geen gevechtshandelin gen te land plaats. In 1965 hadden de Amerika nen eerder van 5 tot 18 mei een opschorting van hun bombarde mentsacties tegen Noord-Viet nam in acht genomen. ADVERTENTIE Neem nu de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer! tssoT MET ESSO BENT U BETER UIT!

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1