Zaterdag 26 november 1966 DE VRIJE ZEEÜ VJ Pagina 11 1 N°86 SPINNEWIEL ...MAAR NIET ALLES IS GESCHIKT VOOR KINDEREN Koffie bij Klaas CLINGE DOOREiNBOS In augustus ('k had vakantie) Toerde ik zuid-Spanje door En vlak voor een bungaloowtje Met een kleine tuin er voor, Waarin Spaanse peper bloeide En een weelde van Spaans riet, Zwaar beladen gemberbomen, Wou mijn motor eensklaps niet. Nèt toen ik geconstateerd had: Ik heb geen benzine meer. Kwam er uit een dadellaantje 'n Vriendelijke oude heer. Een kalotje met een kwastje, Lange baard en lang wit haar; Hij zei: komt u even binnen, Ik heb nèt de koffie klaar. Graag, zei ik, en rook van verre Al de verse koffiegeur; Even later zag 'k een bordje: K. VAN MYRA op de deur. K. van Myra? K. van Myra? Zei ik en ik keek wat dwaas; Dan moet u familie wezen Van-van-van Sint Nicolaas? Hij zei: 'k sta als Klaas van Myra In de burgerlijke stand; Sinterklaas dat is mijn schuilnaam Als ik reis door Nederland. Wilt u nog méér van mij weten? Ga uw gang hoor, vraag maar e'rust; Wacht ik zal een zeefje pakken, 'k Wéét, dat u geen vellen lust. .Ta, het kan wonderlijk gaan: zó kwam ik door benzine- gebrek in aanraking met de man, aan wiens bestaan ik bonderden keren in mijn leven had getwijfeld met een Hardnekkige twijfel, die nu definitief verdween en ik be sloot om zo veel mogelijk van deze wel zeer zeldzame ont moeting te profiteren; zijn kalotje scheen hem zeer goed te mutsen en toen ik hem bovendien nog verzekerde, dat zijn koffie heerlijk was, was hij niet meer van z'n Spaans rieten praatstoel af te krijgen. Ik vroeg: „Hoe vindt u dat jaarlijkse tournee door Neder land' Ziet u daar nooit eens tegen op?" „Och nee", was het antwoord, „ik ben graag in Neder land; 't is net het klimaat, wat ik rninder prettig vind, maar Spaanse griep kan ik per slot tan rekening bij u nèt zo goed krijgen als hier in Spanje." „Hebt u een vóóropleiding gehad? Ik bedoel: bent u via zuigelingenzorg en kleuterklassencursussen tot uw grote jiefde voor kleine kinderen gekomen, of is die liefde u aangeboren?" ALLEEN MAAK KINDEREN Hij keek mij glimlachend aan: „De liefde voor kinderen is ieder mens aangeboren en bij mij misschien wat extra ontwikkeld; er zijn overigens voor mii geen kleine en óók geen gróte; alle kinderen zijn kinderen en de zoge naamde grote mensen zijn óók kinderen en die grote kleine kinderen zijn lastiger dan de kleine kleinen. Mijn grootste ergernis is het ongeloof; ik trof dat hoe langer Koe meer aan, vooral bij de leeftijden van zes tot twaalf. Dat zij,plet meer aan de paashaas en de ooievaar geloven, da's nogal wiedes, maar dat zij aan mijn echtheid twijfe len, is "bedroevend. Een troost is, dat zo tegen begin december een heleboel twijfelaars tot inkeer komen, maar ja, na zes december worden ze toch weer afvallig. HOE ZAT. HET STRAKS GAAN? Ik zie de toekomst donker in; niet zozeer die van de wereld, maar speciaal de mijne: het wordt hoe langer hoe moeilijker. Denk maar eens aan die nieuwerwetse flatgebouwen met oliestook: hoe komt Piet door de schoorsteen? Ik heb geen hoogtevrees, maar als ik zo over een dak rijd met zestien verdiepingen onder mij... Het paardenprobleem? Het wordt steeds moeilijker om een geschikte schimmel te huren en verleden jaar bleek me, dat mijn schimmel helemaal geen schimmel was, maar een wit-vergrijsd, afgedankt zwart aapjeskoetsiers- paard. Vergeet de moordende concurrentie ook niet, die ik van miin namaaksinten ondervind en de sociale lasten en de loontoeslag en de prijsstijging van de cadeautjes; mijn inkomsten houden daar geen gelijke tred mee en ik grijp, quaiitate qua, naóst de kinderaanmoedigingspre- mies... En geeft u er eens even rekenschap van, wat een ramp het zou ziin, als ik onder de verplichte vakantiegangers zou vallen! Ik zie er de Grote Bureaucratius bést voor aar. dat hij mij als vakantieweek uitgerekend net van 28 november tot en met 5 december zou opleggen! Als de banketbakkers hun boterletters dan ook nog moeten ver anderen in margarinelotters en ze in de nieuwe spelling moeten bakken, zijn we helemaal klaar. DE ONBAATZUCHTIGE Of ik door dit alles het vertrouwen in mij zelf en mijn toekomst verloren heb? Vast niet hoor! Ik ben er van overtuigd, dat ik zal blijven, wie ik altijd was: de grote mensenvriend, die eens per jaar komt demonstreren, dat er toch nog altijd één onbaatzuchtig mens op de wereld rondloopt, die zonder enige bijbedoe ling vreugde wil brengen, goed wil doen en warmte wil verspreiden. Niemand kan buiten hartelijkheid en iedereen vindt het heerlijk om eens iets te „krijgen", om te ondervinden, dat er aan hem of haar wordt gedacht. En de waarde van dat „iets" wordt heus niet bepaald door de winkelwaarde: een goedkoop cadeautje met een aardig, hartelijk gedicht, kan véél meer waarde hebben dan een schitterend ge schenk; en in een geestig gedichtje, zelfs al rijmt het niet en al gaat het zo kreupel als een duizendpoot met dui zend en één poot, kan veel opvoedender werken dan een venijnig standje of een langdurig sermoen, WAT MOET IK GEVEN? Het recept voor een zéér goedkoop en uitewt succesvol cadeau? Neem etn aardige, originele gedachte, pak die in een flinke hoeveelheid hartelijkheid en doe er een paar woorden bij, die u recht uit het hart komen. En nu tot ziens meneer, ginder op de hoek kunt u benzine krijgen en dan bromt u maar weer rustig naar ISTederland, waar ik u begin december hoop te ontmoe ten." 'k Nam afscheid van de brave man. Blijmoedig en tevreeën En bromde op mijn pruttelbrom Dwars door de Pyreneeën. In 't noorden zag ik donk're lucht En niets dan regenbuien. Maar van de allerhoogste top Keek ik nog ééns naar 't ruien Dóór peinsde ik dé ér woont dia man, Die vv' óllemaal vereren, Maar van wie weinigen van ons De levenslessen leren: Wij moeten in ons hart wat méér Nét als die oude baas zijn: Wij, mensen, moeten t héla Jaar Elkénders Sinterklaas ziin. Maak het zelf! SXSXSXSXfl NIEUW SPEELGOED Elk jaar weer laadt de goede Sint het grootste gedeelte van zijn stoomboot vol met speel goed. Op de verlanglijstjes van zeker alle kinderen zal wel iets voorkomen dat ze in de etalage van de speelgoedwinkel gezien hebben. Kinderen willen immers altijd iets te doen hebben en omdat vader of moeder niet steeds tijd heeft hen bezig te houden, zoeken ze hun heil bij de autootjes, de hijskranen of de poppen. Maar ook kinderen krijgen er genoeg van voortdurend met het zelfde bezig te zijn en de verjaardag van Sinterklaas is een uitgezochte gelegenheid om weer eens iets nieuws, iets an ders te vragen. En die goede oude man is dan zo goed nog niet of hij trekt er op uit om iets te kéfcinen vinden dat de kinderen zal boeien en dat eveneens enigs zins leerzaam is. Om hem nu een beetje op weg te helpen noemen wij hier eni ge leuke en interessante nieu wigheden. Het allerlaatste en in Neder land nog maar nauwelijks ver krijgbaar zijn de gezelschapsspe len James Bond en Bonanza. Het eerste is een soort behendigheids spel en het tweede een kansspel. De prijs van deze spelen ligt iets boven de tien gulden. MOET DAT NU? Wat we tot onze verbazing meer en meer zien in speelgoed zaken zijn de verkleinde uit gaven van casinospelen. In zak formaat zijn ze verkrijgbaar, maar ook in tafelformaat. Vooral het roulettespel wordt veel ge vraagd. Dit achten wij helemaal niet bestemd voor kinderen, al leen voor ouderen is het eens iets anders dan dat eeuwige maar kennelijk onvervangbare mono poly, dat nog altijd kopers trekt. Veel aandacht is er besteed aan de kleuters. Voor hen ligt een uitgebreide collectie fröbel- artikelen uitgestald. Hun voor keur bljjkt nog steeds uit te gaan naar prik-, plak-, kleur- en knip- boeken. Deze boeken zijn leuk uitgevoerd in heldere kleuren en met eenvoudige tekeningen. Ook ideaal voor kleuters zijn die onverwoestbare prentenboekjes van verstevigd linnen. Ze kun nen er aan trekken, op bijten, zonder dat ze het kapot krijgen. En dan de pluche-beesten niet te vergeten, hondjes, poesjes, apen tot zelfs schildpadden toe. Ze lijken wat duur, tien a vijf tien gulden, maar ze zijn met de hand vervaardigd van bui tengewoon geschikte stoffen. TELEVISIEFIGUREN Voor kinderen van vijf tot tien jaar, en natuurlijk ook wel voor ouderen, zijn er weer hele series nieuwe legpuzzels verschenen. Hele grote en moeilijke zijn er bij en ook wel eenvoudige, met vrolijke afbeeldingen. Dat de televisie in de speel goedfabricage een rol speelt zien we ook hier weer bij. Als alle stukjes van de legpuzzel op hun plaats liggen, kunnen we leuke voorstellingen zien uit de tekenfilm van The Flintstones, of Pixie en Dixie, de twee mui zen uit de tekenfilm Huckle berry Hound, met een groot stuk kaas weghollen. Dat jongens er nooit genoeg van krijgen met autootjes te spe len blijkt wel uit de zeer grote keuze die er ook dit jaar weer is in dit genre. Van oüde T-fords tot supersnelle race-auto's zijn verkrijgbaar in miniatuur en van verschillende fabrieken. Ook zijn er nu steviger autootjes in de handel van hard plastic. De echte race-sport liefheb bers kunnen zich verheugen in het bestaan van elektrische mi niatuurrace-banen. Voor onge veer negentig gulden hebt u een aanvangsset compleet met twee race-auto's, twee snelheidsrege laars en een circuit van honderd veertig bij vijfenzeventig centi meter. KNUTSELEN EN KLEDEN Voor de knutselaars liggen er nog altijd meccanodozen, maar de laatste tijd ook bouwdozen met plastic onderdelen, die aan elkaar gelijmd de prachtigste schepen, raketten of bekende filmmonsters vormen. Het is echt de moeite waard dit eens allemaal op uw gemak te be kijken. Speciaal voor meisjes die van leuke kleren houden heeft men „Barbie" ontworpen. Een hele verzameling kleertjes naar de laatste mode is op haar maat ge maakt. „Barbie" is de laatste tijd zo populair geworden, dat het onmogelijk was haar alleen te laten. Zij kreeg een vriendje: „Ken". Ook voor Ken zijn leuke, moderne kleren te krijgen. Maar Barbie had ook nog familie en met liet een klein zusje verschij nen, Skipper, die op haar beurt ook weer een vriendinnetje Mid get heeft, zodat ze nu gezellig met z'n vieren zijn. New Yorks beste mode-ontwerpster, Char lotte Johnson, weet telkens nieu we creaties voor deze familie te bedenken. EN DE GONKS Ook een echte rage zijn de zogenaamde Gonks. Dit zijn eivormige poppetjes, die bepaal de mensentypen uitbeelden. Heel grappig, en iedere teenager zal helemaal blij zijn met een echte Gonk op de slaapkamer. Wij hopen dat we de Sint een beetje geholpen hebben met deze uitstalling van alle soorten speel goed, zodat het niet zo moeilijk voor hem zal zijn z'n stoomboot voor het grootste gedeelte met 't meest gevraagde speelgoed vol te laden. De ware inspiratie om gezellige sinterklaaspresentjes te bedenken, komt meestal pas als de tijd een beetje begint te dringen. Want al worden de verlanglijstjes geraad pleegd, het leukste is als er echte verrassingen zijn. Niet alleen het geven van cadeautjes heeft zijn ge zellige probleempjes, ook het ont vangen is een kunst. Maar als het u gaat als mij en vele anderen, dan bent u er zeker bijzonder op gesteld, vooral met Sinterklaas, eigen ge maakte presentjes te krijgen. Hand werkjes waar alle liefde, geduld en goede smaak van de geefster uit blij ken en die altijd meer succes boeken dan gekochte voorwerpen, ook al zijn deze met nog zoveel zorg uitgezocht. „Maar wat?", zult u zich met een zucht afvragen. Och, handwerkjes die niet al te veel tijd vergen, om dat we zoveel mensen willen ver rassen, zijn heus niet zo moeilijk te vinden. Natuurlijk scheelt het wel, wie wat voor wie maakt. Moeders maken presentjes voor hun kinderen, de kinderen zoeken naar cadeautjes voor vader, moeder, oma, opa en de broertjes. Oma maakt graag iets voor de poppen van het kleinkind en nichtje maakt iets voor haar liefste tante. VOOR TAFEL Een placemat met vingerdoekje en bijpassend servettasje wordt zeker door oma erg gewaardeerd. Een lapje witte stof kan versierd worden met een motief in kruissteek, dat we op het servettasje herhalen. Het vinger doekje krijgt in één hoekje een deel van dat motief. Wie erg handig is maakt open zoompjes, maar een keurig genaaid zoompje is ook al mooi. Nemen we groene, rode of gele stof, dan is een smal gebordeerd kruissteekrandje vaak voldoende. Een witte placemat met een geborduurd motief kunnen we ook completeren met een vinger doekje in één van de kleuren van het borduursel. Kleine kleedjes, die zo gemakke lijk zijn op een mooi, glad houten tafeltje om er een vaasje of een kan delaar op te zetten, zijn graag ont vangen cadeautjes. We kunnen er tekens van de dierenriem op bordu ren, deze zijn overal te koop, en rand, of een bloemetjesmotief. SILHOUETTEN Ook kleine wandversieringen zijn zeer gewild. De silhouetten, alleen geborduurd in zwart of bruin, zijn nog erg in trek. Jong en oud vindt ze erg aardig. In handwerkzaken zijn ze ook voorgetekend te koop. 't Is een eenvoudig handwerkje waar de meesten zich wel aan kunnen wagen. Voor schilderijtjes in kleur kunnen we verschillende motieven nemen. Vogeltjes en vlinders zijn heel ge schikt. Het leukste is om dan drie van die schilderijtjes te maken, zij kunnen dan boven of naast elkaar aan een wand hangen, of langs da trap. Zeer decoratief. Een origineel cadeautje voor kin deren en teenagers zijn geborduurde bretels. We hebben er gemakkelijk af te tellen stof en twee stel clipjea voor nodig. En welke grootvader zal niet blij zijn met het briletui, dat zijn oudste kleindochter voor hem maakte? Het is niet moeilijk om in handwerkbla den en damestijdschriften geschikte motieven te vinden. Een bloemen- kransje bijvoorbeeld leent zich bij uitstek voor een boekomslag, een speldekussentje of een poederdoos etui. Voor vaders maken we een kalen derschildje, waar we in de boekwin kel een kalenderblokje bij kopen. NOG PRAKTISCHER Een gezellig werkje is ook om pan nelappen te maken. Oma, moeder en de getrouwde zus zullen er vol lof over zijn. We kunnen ze in het vier kant maken, dubbele stof met een paar laagjes flanel er tussen en we kunnen pannelappen maken in de vorm van harten, appels of peren. De eerste geven we een versierend randje van zigzagband en in het mid den een geborduurd motiefje, de laat ste maken we van rode katoen en versieren ze met groene borduurzijde. De erg handige koopt een vrij grote houten pollepel, schildert deze in een frisse kleur, maakt er twee haakjes aan vast en hangt daar de pannelap pen aan. Het geheel hangen we dan weer aan de muur. Héél leuk is het om mooie, wit batisten zakdoeken te kopen en op elk een letter of monogram te bor duren. Voor het dochtertje van onze broer maken we een hartveroverend slab betje, of een speelgoedzak, die aan de box kan worden gehangen. Voor Tineke, die zo'n ijdeltuitje is, maken we zelf een hoofddoek. We kopen een stukje, soepele effen stof, knippen er een driehoek van met rechthoekzijden van negentig centi meter, en borduren langs deze twee zijden een aardige rand. MANCHETKNOPEN Zeer apart en origineel is het om manchetknopen te maken. Hiervoor zijn nodig een klein lapje kaaslinnen, borduurzijde en vier pick-pack kno pen. We borduren een bloemmotief- je in petit-point, de steek die over één draad van rechts naar links ge-, werkt wordt en aan de achterzijde twee draden verder naar links wordt gestoken. Dit is omdat anders de steek zou wegzakken. Petit-point geeft dus het effect van halve kruis jes. Eigenlijk moeten we voor deze steek op een borduurraampje wer ken, daar de steek de neiging heeft het werk scheef te trekken. Als we heel losjes werken, daarna goed span nen en vochtig oppersen dan zal het voor dit kleine handwerkje ook zon der raam wel redelijk goed gaan. Is het motiefje klaar dan vullen we verder op met de kleur crème of met zwart, dat is een kwestie van smaak. We werken steeds met één draad zijde over één draad van de stof. De vier pick-pack knopen helpen ons twee manchetknopen te maken van de vier geborduurde lapjes. Een stevige trens tussen elk paartje en het cadeau ia klaarl

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9