Kans op „grote coalitie in West-Duitsland NUL Boekhouder in Diemen overvallen Militairen in Medan slaags met studenten CHRISTEN-DEMOCRATEN EN SOCIALISTEN VEILIGHEIDSRAAD BERISPT EN WAARSCHUWT ISRAËL RUIM EEN TON VERDWENEN VERASSING LOONGRENS EN MAXIMUM DAGLOON PER 1 JANUARI RADIO DE K0CK ALLE CHINEZEN MOETEN SUMATRA VERLATEN de Gasverwarming HET WEER - ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 23e Jaargang No. 6826 Persoonlijke belediging De kabinetscrisis in Denemarken Oliebrand in Bombay Zware tanks West-Irian heeft hulp nodig Duur vervoer in Djakarta Hartog-Oss ontslaat 90 Belgische arbeiders Ontslagen bij Ned. Kabelfabrieken Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 et. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/li Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Men neemt in Bonn aan dat het overleg tussen christen-democra ten en liberalen om tot een coali tieregering te komen, mislukt is. Na de besprekingen, vrijdag in Bonn gevoerd tussen vertegen woordigers van de c.d.u. en de f.d.p., is vast komen te staan dat men het niet op alle punten eens Is. Een van deze punten is de kwes tie van de belastingverhoging. Voorzitter Mende var. de f.d.p. zei na afloop van de besprekingen dat de vrije democraten gekant blijven tegen belastingverhoging Het wordt nu waarschijnlijk geacht dat er een „grote coalitie" van chris ten-democraten en socialisten wordt gevormd De beslissing zal misschien van daag vallen Na een samenvattend gesprek tussen de vertegenwoordi gers van de c.d.u. en de s.p.d. zal de bondsdagfractie van de s.p.d. bijeenkomen. Vermoed wordt dat er op deze fractiebijeenkomst nog wel verzet zal rijzen tegen een samengaan van socialisten en christen-democraten, evenals op de nog te houden vergadering van de bondsdagfractie van de c.d.u. Het schijnt echter dat dit verzet zal worden gebroken. Kurt-Georg Kiesinger, die door de christen-democraten als kandi daat voor het bondskanselierschap is aangewezen, heeft zich vrijdag met nadruk gedistancieerd van een verklaring, die Erhard eerder had uitgegeven en die een heftige aan val op de socialisten bevatte. In deze verklaring zegt Erhard dat de grootste oppositiepartij zijn KIESINGER, DE TOEKOMSTIGE BONDSKANSELIER Kurt Georg Kiesinger, de huidige minister-president van de deel staat Baden-Württemberg, werd uitgekozen om opvolger van Ludivig Erhard als regeringslei der van dè Duitse bondsrepubliek te worden. De 62-jarige jurist, die reeds in 1949 in de eerste Duitse bondsdag werd gekozen, heeft als voorzitter van de bonds dagcommissie voor buitenlandse zaken grote verdienste met be trekking tot de democratische herordening van Duitsland ver worven. Toen in 1954 .in het par lement strijd, werd geleverd over de beslissing, of de bondsrepu bliek door een defensiebijdrage tot de westelijke alliantie zou toetreden, heeft hij zich aan de zijde van Adenauer met succes ingezet voor de doorvoering van dit plan. Kurt Georg Kiesinger wordt aangemerkt als federalist, van wie men een opleving van de Europa-politiek van de toekom stige bondsregering mag ver wachten. Bij de oplossing van tal rijke problemen op het gebied van de binnenlandse politiek heeft hij bewezen over kapacitei- ten te beschikken. christen-democratische regering zwart heeft gemaakt met de be doeling haar kans om aan de macht te komen te vergroten. Erhard wijst in de verklaring de beschuldiging van de socialisten van de hand, dat de regering niet openhartig genoeg is geweest, toen zij een uiteenzetting gaf van West- Duitslands financiële positie, waar door de ernst van de toestand niet voldoende tot uiting is gekomen. Kiesinger, die vrijdag een Iangdu- De veiligheidsraad heeft vrij dag Israël gelaakt voor de aanval van 13 november op Jordanië en de waarschuwing geuit dat de raad zich over „doeltreffender stappen" zal moeten beraden, wanneer Israël weer zo'n aktie onderneemt. Op Nieuw-Zeeland na, dat zich van stemmen ont hield, stemden alle leden van de raad voor de door Nigeria en Mali ingediende resolutie, hoe wel sommige van hen tijdens het debat van enige gereserveerdheid blijk hadden gegeven. De raad heeft zich bijna twee weken beziggehouden met het incident, nadat Jordanië in een officiële klacht Israël had be schuldigd .van agressie. De Jor daanse afgevaardigde had om ekonomische sankties gevraagd. De Israëlische gedelegeerde Co- may keurde de resolutie af, zeg gend dat zijn regering niet ge loofde dat ze de spanning zou helpen verminderen. De raad had voorts wel vaak gereageerd op Arabische klachten, maar nog nooit in de afgelopen vijftien jaar een resolutie aangenomen naar aanleiding van een Israëlische klacht. Comay betuigde zijn respekt voor de onafhankelijke houding van Nieuw-Zeeland, dat had geweigerd voor een resolutie te stemmen die niet alleen in de ogen van dat land, maar ook in die van andere landen, „verre- gaan onbevredigend" is. rig onderhoud met voorzitter Willv Brandt van de s.p.d. had, zei dat Erhards verklaring hem een per soonlijke verdediging leek tegen aanvallen van Brandt. Het zou mij echter zeer spijten ais deze rege ringsverklaring zou leiden tot een verslechtering van de sfeer, aldus Kiesinger. De socialisten reageerden direct op Erhards verklaring. De parle- mentsfractie van de s.p.d. liet we ten dat de woorden van de bonds kanselier de arrogantie van de federale regering verraadden en ciat die arrogantie een van de ken merken van deze regering is. Zoals bekend heeft Erhard zich in het verleden met nadruk verzet tegen een samengaan van christen democraten en socialisten. Mochten de christen-democraten en socialisten een coalitie vormen, dan zouden zij in de bondsdag de beschikking krijgen over 447 van de 496 zetels. Er schijnt weinig kans te be staan, dat de Deense sociaal democraten met de volkssocia listen tot overeenstemming ko men over de vorming van een coalitie. De linkse volkssocialis ten, die bij de jongste verkiezin gen hun zetelaantal van tien tot twintig zagen stijgen, verlangen o.a. een beperking van de defen sie-uitgaven, maar de tegen woordige sociaal-democratische minister van landsverdediging, Victor Gram, heeft al laten weten dat hij zal aftreden, zodra op de defensie wordt bezuinigd. Trou wens, èen belangrijke volks socialist, SkrappenborgNielsen, heeft verklaard, dat hij niet zal stemmen voor een begroting waarop gelden voor militaire zaken worden uitgetrokken, ook al zou zijn partij in de regering zijn vertegenwoordigd. De sociaal-democraten, die nu onder premier Krag een minder heidsregering vormen, hebben bij de verkiezingen zeven van hun 76 zetels verloren. Op 6 en 13 december wordt resp. op Groenland en de Faröer gestemd die elk twee afgevaardigden naar het parlement in Kopenhagen aanwijzen. Van deze vier zetels gaan er zeker één of twee naar de sociaal-democraten, zodat deze partij tezamen met de volkssocialisten over de abso lute meerderheid in het 179 zetels tellende Folketing zou beschik ken. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN „PETER STUYVESANT-PRIJZEN" UITGEREIKT Den Haag: De Amerikaanse am bassadeur in ons lan."., de heer William R. Tyler, heeft donder dag de Peter Stuyvesant-prijzen' uitgereikt. Op deze foto zien we v.l.n.r. de heer G. F. Dalenoord, mr. B. Ter Haar, prins Bernhard, ambassadeur William R. Tyler en ir. F. Philips. Bij een brand in een olieraf finaderij in Bombay zijn vrijdag vier arbeiders om het leven ge komen. Vrijdagmorgen om ongeveer half elf is. in de Prins Bernhard- laan in Diemen een bankhouder door twee gewapende mannen overvallen en van zijn tas, inhou dende een bedrag van 113.500 gul den, beroofd. Binnenkort kan de afkondiging van een koninklijk besluit wor den verwacht, waarbij het be drag van de loongrens voor de verplichte ziekengeld- en zie kenfondsverzekering met ingang van 1 januari 1967 wordt ver hoogd van 11.500 tot ƒ12.400 per jaar, zo deelt het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid mede. Het bedrag van het maximum dagloon voor de berekening van de premies en van de uitkeringen krachtens de sociale werknemers verzekeringen zal met ingang van dezelfde datum worden ver hoogd van 36 tot 38,40 bij een vijfdaagse werkweek en van 30 tot 32 bij een zesdaagse werkweek. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Militairen hebben deze week in Medan verscheidene malen gevochten met studenten die wilden binnendringen in kam pen, waar Chinezen wachten op terugkeer naar hun land. Een aantal studenten liep verwon dingen op. Volgens het blad van de strijd krachten reden de militairen de studenten terug naar de stad, waar deze door de straten trok ken en iedere Chinees die zij tegenkwamen, aanvielen. De studenten, die de uitzet ting van alle Chinezen uit Su matra eisen, zijn boos over de langzame repatriëring. De commandant van het gar nizoen van Djakarta, brigade generaal Soetopo Djoewono, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat in de komende dagen een groot offensief zal worden ge opend tegen voormalige leden van de communistische partij. Volgens hem kon de veiligheid in de hoofdstad niet langer aan de politie worden overgelaten. Hij deed een beroep op de 3,5 miljoen inwoners om kalm te blijven en de militairen zoveel mogelijk te helpen. Vrijdag trokken al zware tanks de noordelijke wijk Gro- gol binnen, die vroeger bekend stond als een centrum van com munisten. Sinds de mislukte staatsgreep van vorig jaar zijn hier herhaaldelijk huiszoekingen verricht. Volgens het officiële blad van het leger „Berita Yudha" zou brigade-generaal Soepardjo, die als leider van de opstand wordt gezocht, ondanks alle veiligheids maatregelen kans hebben gezien uit midden-Java de hoofdstad binnen te komen. Een delegatie uit West-Irian heeft de regering in Djakarta verzocht de gelden die Neder land voor West-Irian beschik baar stelt, ook rechtstreeks ten behoeve van dat gebied te ge bruiken. De delegatie heeft mi nister van buitenlandse zaken Malik meegedeeld, dat er een acuut gebrek aan essentiële pro- dukten is. Het zakenleven, dat tot drie jaar geleden in handen van de Nederlanders was, gaat achteruit. Malik heeft in augustus West- Irian bezocht. Hij heeft de be volking bij die gelegenheid be loofd dat de 30 miljoen dollar die Nederland bij het vertrek uit West-Irian aan de verenigde naties toezegde voor hulp aan het gebied, daarvoor ook werke lijk zullen worden gebruikt. Minister van financiën en eco nomie sultan Hamengkoe Boe- wono heeft verklaard dat het gebrek aan vervoermiddelen in Djakarta het welzijn van de be volking in gevaar brengt. Op het ogenblik besteden de meeste werknemers gemiddeld 30 pro cent van hun inkomsten aan vervoer. De minister wil het mis bruik van dienstauto's tegen gaan. De daders zijn verdwenen in een blauwe Volkswagen met het kenteken 30-63 AU of 36-58 AU. De overvallen bankhouder, de heer J. A. Arendsen, is plaats vervangend kassier bij het super centrum „De Hoop", een groot handel in Diemen. Hij bracht het geld in een elippertas op de fiets naar de bank. Anders wórdt het geld altijd door de kassier in een auto ver voerd. De eigenlijke kassier was echter ziek. De heer A. werd door de Volks wagen klemgereden. Een gemas kerde man met een zwarte bivak muts op zijn hoofd stapte uit en riep terwijl hij met een pistool dreigde: „Ga liggen". De heer A. bleef echter verbouwereerd staan. De man maakte zich van de tas met geld meester en stapte weer in de auto. De andere man was in de wagen achter het stuur blijven zitten. De overval werd gezien door twee vrouwen, n.l. mevr. Bagijn en mevr. Bertens. Deze laatste waarschuwde de politie. Zij was ook in staat te vertellen in wat voor auto de mannen waren ver dwenen. Er verliepen slechts een paar minuten tussen de aangifte én het tijdstip dat de politie in actie kwam, maar deze waren voor de daders voldoende om te ontkomen. De route die de heer A. volgde, was dezelfde als op andere dagen. Een en ander wijst er op dat de daders met de situatie goed op de hoogte waren. De directie van H. Hartog's fabrieken te Oss heeft vrijdag aan 90 Belgische arbeiders met ingang van 31 december a.s. ont slag aangezegd. Het betreft hier grensarbeiders, die dagelijks per bus vier uur pendelen. De rege ling is in overleg en in volledige overstemming met de Belgische vakbonden tot stand gekomen. Aangezien de moeilijker wor dende situatie op de traditionele exportmarkten (Engeland en de Verenigde Staten van Amerika) uitbreiding van de export van vleesconserven gedurende het komende jaar niet waarschijn lijk maakt, voorzag de directie, mede in verband met de voort schrijdende mechanisatie in het bedrijf, de noodzaak van een beperkte personeelsinkrimping in 1967. Een en ander was aanleiding om contact op te nemen met de Belgische vakbonden. In ge sprekken die gedurende de af gelopen weken met deze bonden hebben plaatsgevonden, bleek dat enkele Belgische bedrijven nog over vakatures beschikken, terwijl in verschillende Belgi sche omscholingsinstituten nog plaatsingsmogelijkheden aanwe zig zijn. Op grond hiervan werd het door beide partijen verstan dig geacht het ontslag op zo kort mogelijke termijn te laten ingaan teneinde de opvangings- mogelijkheden in België volledig te kunnen benutten. Het totale personeelsbestand van Hartog's fabrieken omvat 2100 personen. De directie van de N.V. Neder- landsche Kabelfabrieken ziet zich in verband met de situatie op de staalmarkt helaas genoodzaakt, voor haar staalfabrieken en walse- rijen in Alblasserdam begin januari 1967 de personeelsbezetting, welke momenteel circa 2300 man be draagt, aan de verminderde vraag aan te passen. Het betreft hier het aan te zeggen ontslag van, circa 60 geleende buitenlandse arbeids krachten alsmede aan ca. 50 Belgi sche werknemers, die van het groepsvervoer gebruik maken. De erkende vakverenigingen van werkgevers en werknemers, alsme de de ondernemingsraad zijn van dit besluit op de hoogte gesteld. Binnenkort zal met deze vakver enigingen over de uitvoering hier van nader overleg plaatsvinden. VEEL BEWOLKING Nabij de Azoren bevindt zich 'n krachtig gebied van hoge lucht druk, terwijl boven het noorde lijk deel van de Atlantische oceaan enkele depressies aanwe zig zijn, die zich in oostelijke richting verplaatsen. Het weer in ons land staat onder invloed van fronten van deze depressies, zodat er over het algemeen veel bewolking zal zijn met plaatse lijk enige regen. Met matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest wordt wat zachtere lucht aangevoerd: hier in zullen de temperaturen van daag iets hoger zijn dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 26 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.3 12.48 Terneuzen 1.13 1.24 Hansweert 1.47 1.58 Walsoorden 1.56 2.07 ZONDAG 27 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.09 1.20 Terneuzen 1.45 2.56 Hansweert 2.19 2.30 Walsoorden 2 28 2.39 MAANDAG 28 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.42 1.53 Terneuzen 2.18 2.29 Hansweert 2.52 3.03 Walsoorden 3.01 3.12 ZON MAAN op onder op onder Nov 26 8.48 16.33 15.04 7.50 27 8.19 16.3b 16.05 7.35 28 8.21 16.35 16.32 8.53 29 8.22 16.34 17.10 10.09 30 8.24 16.33 18.03 11.16

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1