Amerikaanse vloot viel Noordvietnamese schepen aan Misgenoegen over sociaal beleid van E.E.G.-ministerie MEE» DAN EEN HALF MILJOEN WERKLOZEN IN ENGELAND DE SPOORWEGVERBINDING TUSSEN ISTANB0EL EN SAIGON EUROPESE COMMISSIE WIL GETROFFEN ITALIAANSE GEBIEDEN HELPEN HET WEER Hnderlaag Ontvoering Kritiek op uitlating Nieuwzeeiandse minister ROESTVRIJ STAAL met de thermoplan wonderbodem VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Snuifenurijfl Nieuw overstromings- gevaar in Toscane Oude proiectieien in Italië De verkiezingen in Australië De besprekingen van Brown in Moskou Bulgaars vliegtuig neergestort Luxemburgse regering afgetreden Ongeluk in Turkije Gevechten in Guatemala Loonstijging Granen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1996 23e Jaargang No. 6825 Ernstige kettingbotsing op rijksweg Amsterdam- Den Haag Bemiddeling van Oe Thant verzocht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Amerikaanse oorlogsschepen hebben 47 Noordvietnamese schuiten, die deel uitmaakten van een konvooi van 60, dat voor raden aanvoerde voor de com munistische troepen in Zuid- Vietnam, tot zinken gebracht of beschadigd, aldus heeft een mi litaire woordvoerder in Saigon bekendgemaakt. Het konvooi werd door twee torpedobootjagers van de zeven de vloot voor de Noordvietna mese kust waargenomen en ver volgens door de oorlogsschepen onder vuur genomen. Een Amerikaans konvooi is woensdag ten zuidoosten van Dalat in Zuid-Vietnam in een hinderlaag van de Vietkong ge vallen. Hierbij kwamen twintig mannen, onder wie civiele radio monteurs, om het leven. Woensdagnacht zijn in de Me- kongdelta 105 mensen, onder wie 75 kinderen, door de Vietkong ontvoerd, zo word van officiële Zuidvietnamese zijde vernomen. Het gebeurde in de provincie Vinh Binh, 130 km ten zuidwes ten van Saigon. De leider van de Nieuwzee- 1 andse oppositie) arbeiderspartij Norman Kirk heeft kritiek ge oefend op de minister van defen sie Dean Eyre die op een verkie zingsbijeenkomst gezegd had Noord-Vietnam tegelijk op een regen van bommen te willen trakteren. Tegen aanwezigen, die daar tegenin waren gegaan, had de minister gezegd: „We hebben daar te doen met een oosters volk. Zij zijn anders dan wij". Kirk zei dat een dergelijke „harteloze en onmenselijke uit lating" de reputatie van Nieuw- Zeeland onherstelbare schade had toegebracht. Oqk hij sprak op een verkiezingsbijeenkomst. Minister Eyre, hiernaar don derdag gevraagd, zei achteraf be doeld te hebben dat de oosterlin gen er anders uitzien maar dat er „natuurlijk geen verschil tussen ons en hen bestaat als menselijke wezens". (ADVERTENTIE) Het aantal werklozen in En geland heeft het half miljoen overschreden, zo is donderdag officieel bekendgemaakt. Medio november Waren èr 541.585 werk lozen, 105.340 meer dan medio oktober. Het was de tweede maal dat het aantal werklozen in een maand met meer dan 100.000 toenam. Het Britse werk loosheidspercentage bedraagt thans 2,3. Het cijfer van 541.585 werd tien dagen geleden bereikt door het ontslag van ongeveer 34.000'arbeiders van B.M.C. Een jaar geleden waren in Engeland 321,264 mensen werkloos, het laagste novembercijfer in acht jaar. LAGOSTIWA GESCHENK VOOR JOHNSON Johnson City (Texas): De Gemi sti—12 astronauten James Lovell (links) en Edwin Aldrin over handigen hier aan president Johnson een foto van de L. B. J.- ranch gemaakt vanuit de Gemini- 12 ruimtecabine. Zo te zien is ook mevr. Johnson erg in haar schik met het geschenk. (ADVERTENTIE) Uw verkoudheid van neus, keel of borst wee met Voor de Italiaanse provincie Grosseto ten zuiden van Florence is do alanritoestand afgekondigd in verband met dp was van de ri vier de Ombrone.als gevolg van zware regenval. Het gebied, hoofdzakelijk een landbouwstreek, heeft al zwaar te lijden gehad van de waters noodramp van 4 november. Met honderden tegelijk trekken de mensen uit het' zuiden van de provincie Grosseto weg. Zij worden bedreigd door het water van de Ombrone, dat door een gat in een dijk stroomt. Bij Napels zijn een overweg wachter en zijn beide dochters om het leven gekomen. Zij werden bij een grondverschuiving bedolven onder een hoop modder en steen. Als gevolg van 'de overstromin gen zijn enkele honderden grana ten, door de Duitsers en de geal lieerden na de tweede Wereldoor log begraven, in de buurt van de Italiaanse plaats Foormia aan de oppervlakte gekomen. Men heeft tot dusver 250 artilleriegranaten, een duizendtal springladingen en voorts tijd-ontstekingen en hand granaten geborgen. Het gebied ligt bij Anzio, waar de geallieerden bij hun strijd tegen de Duitse legers in Italië een brug- gehoofd vormden. Zaterdag worden in Australië de algemene verkiezingen gehou den Een belangrijk punt van in zet bij deze verkiezingen is de kwestie-Vietnam. De huidige conservatieve rege ring, een coalitie van de liberale en de boerenpartij, is een voor standster van de regeringspoli- tiek van de Verenigde Staten wat de kwestie-Vietnam betreft. De socialistische oppositie-partij ech ter keert zich tegen militaire medewerking in Vietnam. Vol gens de 70-jarige oppositieleider Arthur Cahvell zouden de Austra lische troepen moeten worden te ruggehaald, maar zou de burger lijke hulp aan Vietnam vergroot moeten worden. De huidige con servatieve regering wordt geleid door de 58-jarige advocaat Harolt Holt. Het parlement, dat 124 zetels telt, bestaat uit 52 liberalen, 19 leden van de boerenpartij, 52 so cialisten en een onafhankelijk lid. Er zijn ongeveer zes miljoen stemplichtigen. Volgens vroegere voorspellin gen zou de thans zeventien jaar oude coalitie versterkt uit de ver kiezingen terugkomen, maar late re meningen lopen nogal uiteen. Sommigen verwachten dat in het bijzonder vrouwelijke kiezers we gens de kwestie-Vietnam zich te gen de regerende partijen zullen uitspreken. De Britse minister van buiten landse zaken, Brown, heeft zijn verblijf in Moskou met een dag verlengd voor een onderhoud met premier ICosygin. Brown zou aanvankelijk donderdag terugke ren. Gisteren voerde hij bespre kingen met zijn Russische ambt genoot, Gromiiko. Het was hun vierde onderhoud in twee dagen. Volgens ingelichte kringen spra ken de twee ministers over Euro pese veiligheidskwesties en Brits- Russische betrekkingen. Een Bulgaars „Iljoensjin 18"- vliegtuig met 76 passagiers en acht bemanningsleden is donder dagavond bij het vliegveld van Bratislava neergestort. Alle in zittenden zijn omgekomen, aldus het persbureau Ceteka. Het vlieg tuig, van de luchtvaartmaat schappij „Tabso", was onderweg van Sofia naar Praag via Boe dapest. Het is om ongeveer zes uur (18.00 uur) plaatselijke tijd in de Neder-Karpathen veron gelukt. De eerste studie van het Azia tische spoorwegtraject Istanboel Saigon zou volgend jaar kunnen beginnen, zo is in Tokio van offi ciële zijde vernomen. Het Jaüanse ministerie van trans port heeft besloten van zijn begro ting voor het komende jaar hier voor 6 miljoen yen uit te trekken, zodat Japanse technici ter plaatse zouden kunnen onderzoeken of het denkbeeld economisch en technisch te verwezenlijken is. Wanneer het ministerie op 1 april a.s. zijn gelden uit de begro ting heeft verkregen, zou het eer ste onderzoek kunnen beginnen. Dit zou ongeveer vijf jaar in beslag nemen. De Aziatische spoorlijn zou An kara, Alepno, Bagdad, Teheran, Karachi, New Delhi, Calcutta, Bangkok en Pnompenh aandoen en een lengte hebben van in totaal 10.000 kilometer. Het project wordt gesteund door de economi sche commissie van de verenigde naties voor Azie en het verre oos ten. Het eerste .onderzoek zal worden uitgevoerd door de Japan Railway Technical Service, die een semi overheidsinstelling is. Voor de medewerking aan het project zou men eventueel een be roep kunnen doen op de Aziatische ontwikkelingsbank. Met de bouw van de spoorlijn zelf zou twintig jaar en een bedrag van ongeveer 10 miljard dollar zijn gemoeid. De Luxemburgse regering is donderdagavond afgetreden. Na een vergadering van zes uur maakte premier Pierre Werner bekend dat zijn regering aftreedt wegens de eisen van de socialis ten inzake 't militaire program ma. De Kamer kwam niet tot het stemmen over een motie van ver trouwen. Premier Werner zal hedenochtend het officiële ont slag indienen bij groothertog Jan. De Europese commissie heeft donderdag de E.E.G.-minister- raad voorgesteld voor de begro tingsjaren 1966 en 1967 uit het struktuurgedeelte van het Euro pese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw telkens 5 mil joen dollar, dus in totaal 10 mil joen dollar, te reserveren voor de door de watersnoodramp getrof fen gebieden in Italië. De voor zitter van de Europese commis sie, Hallstein, vertelde dit don derdagmiddag in Brussel. Bin nenkort zal de commissie een voorstel aan de raad doen over de financiering van sociale maat regelen ten behoeve van de ge troffen gebieden. De voorzitter van de minister raad, de Nederlandse staatssecre taris De Block, deelde mee dat de raad over deze voorstellen reeds op 6 december a.s. zal beslissen en indien mogelijk over andere voorstellen van de commissie, die de heer Hallstein donderdag aan kondigde. Maandag a.s. komt de zaak ter sprake in het Europese parlement, welks aktiviteiten mede aanleiding hebben gegeven tot het voorstel van de commis sie. De heer Hallstein sprak van een daad van solidariteit jegens een lidstaat, die werd getroffen door een ramp zonder weerga. Het bedrag dat de commissie heeft voorgesteld, is relatief ge ring, verklaarde de heer Hall stein, maar het gaat dan ook om een eerste maatregel. Hij vroeg er ook begrip voor dat de com missie binnen de door het E.E.G.- verdrag geboden mogelijkheden moet blijven, dit om wat hij noemde „onrechtvaardige ver gelijkingen" met wat anderen doen te voorkomen. Hij uitte zijn waardering voor de hulp die Italië zelf al aan de getroffenen heeft geboden. In midden-Turkije zijn donder dag vijftien arbeiders om het leven gekomen en 24 gewond, doordat de vrachtauto waarop zij zaten, te Candiri door een brug zakte. Politie en verzetsstrijders heb ben woensdag in de oude wijk van Guatemalastad gevechten geleverd waaraan hefschroefvliégtuigen en tanks te pas kwamen Vijf leden van de politie en een opstandeling zouden hierbij zijn omgekomen. Volgens de politie ontstonden de gevechten, toen een verzetsman een rechercheur doodschoot. De politie, gesteund door vliegtuigen en tanks van het leger, omsingelde de verzetsstrijders. Drie van hen werden gevangen genomen. In de sociale commissie van het Europese parlement bestaat ern stig misnoegen over het volledig ontbreken bij de E.E.G.-minister- raad van enige activiteit op sociaal gebied. Zo ernstig verwaarloosd acht de sociale commissie het sociaal be leid dat in een rapport van deze commissie het Europees parlement zelfs in overweging wordt gegeven een klacht wegens nalatigheid tegen de raad in te dienen. Welke procedure daarbij zou moeten wor den gevolgd, is niet duidelijk zo zei gistermiddag het (k.v.p.) twee de-kamerlid C. J. van der Ploeg, op een persconferentie in Den Haag waar hij een toelichting gaf op het rapport. Het Europees parlement zal het rapport volgende week in Straatsburg behandelen. De parlemenscommissie heeft speciaal zorg over en kritiek op de gang van zaken bij de sociale har monisatie van de „zes". Ontstemd is de commissie over het feit dat bepaalde projecten (bijvoorbeeld een sanering van de zwavelindus- trie op Sicilië en een verbetering van de bepalingen van het sociaal fonds) die anderhalf jaar geleden door de E.E.G.-commissie al volle dig zijn uitgewerkt, niet tot uitvoe ring konden komen omdat de raad nog geen beslissing heeft genomen. In het rapport van de sociale commissie wordt o.m. gezegd dat sinds 1958 het inkomen van de werknemers in de E.E.G-landen is gestegen met tachtig procent, het geen een netto-verbetering van 40 procent betekent. In Italië is de stijging het grootst geweest. De k.v.p.-afgevaardigde -mr. Ph. C. M. van Campen (eerste kamer) gaf een toelichting op een rapport van de economische en financiële commissie van het Europese par lement, dat het eerste programma voor de economische politiek op middellange termijn (1966'70) onder de loep neemt. In dit rap port wordt het jaarlijks groeiper centage in de E.E.G. becijferd op 4,3 procent (lager dan in de laat ste jaren toen het 4,9 bedroeg). Dit percentage kan worden be reikt, als aan twee voorwaarden wordt voldaan, namelijk opvoering van de investeringen door zowel overheid als bedrijfsleven en af remming van het verbruik. Er wordt in gewezen op de noodzaak van meerjarige begrotingen voor de ledenlanden en van meerjarige programma's van overheidsinveste ringen. In een rapport van de landbouw- commissie van het Europees par lement dat werd toegelicht door de k.v.p.-afgevaardigde ir. P. .1. Lardinois (tweede kamer) wordt ingegaan op de ordening van de wereldmarkt voor landbouwpro- dukten. Het rapport stemt in met een voornemen van de raad om het „zelfproduktiepakket van granen" in de E.E.G. te bepalen op 90 pro cent van de behoefte, waarbij een meer-produktie eventueel op niet- commerciële basis geleverd kan worden aan landen met een voed seltekort. Een en ander is van be lang voor de Kennedy-onderhande- lingen. Frank, bft abonnement} TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs f7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/li Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gêên handets- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling:. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. MOTORSCHIP „PRINSES MARGRIET" GEDOOPT H. K. H. prinses Margriet heeft woensdagmorgen in Amsterdam het motorschip „Prinses Mar griet" gedoopt. Het is een zee gaand instruktievaartuig van het koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart". Op de foto het moment waarop de prinses het touw doorhakt, waardoor de fles champagne tegen de boeg slaat. Op de rijksweg Amsterdam Den Haag heeft zich donderdag avond omstreeks vijf uur een ket tingbotsing voorgedaan, waarbij naar ruwe schatting 50 k 60 auto's betrokken waren. Zeker dertig auto's zijn zo zwaar beschadigd, dat ze als „total loss" kunnen wor den beschouwd. Ook hebben veel automobilisten verwondingen opge lopen, die variëren van licht tot vrii ernstig. Eerst om kwart voor negen slaagde de politie erin de drukke verkeersweg vrij te maken voer het doorgaande verkeer. Drie poli tieposten, die van Badhoevedorp, Nieuw-Vennep en Hoofddorp regel den de situatie ter plaatse De politie had het zo druk dat er geen gelegenheid was een totaal stand op te maken. Vandaag zal men aan de hand van de kenteken nummers op de auto's precies kun nen verifiëren wie er bij de enor me kettingbotsing betrokken zijn geweest. Ook schijnen veel auto mobilisten hun verneielde wagen te hebben achtergelaten en op een andere manier hun weg te hebben vervolgd. Volgens de tot' nu toe bekende gegevens is de botsing veroor zaakt door mist. Twee auto's, die met elkaar in botsing waren geko men, werden door het slechte zicht niet tijdig genoeg door de andere verkeersdeelnemers gesignaleerd en in korte tijd reden op deze drukke verkeersweg tientallen wa gens op elfeaar. De achthonderd inwoners van het Britse plaatsje Summerseat hebben de hulp ingeroepen van Oe Thant, de secretaris-generaal van de verenigde naties, bij hun ge schil met de spoorwegen, die min der treinen in hun dorp willen laten stoppen. De Summerseaters zullen zonodig een vertegenwoor diger naar New York zenden om hun standpunt bij Oe Thant uiteer, te zetten. Zij achten zich in hun grondwettelijke rechten benadeeld. PLAATSELIJK MIST Terwijl donderdagavond over de Britse eilanden de westelijke wind o-ver het algemeen aan net toenemen was, wordt er in het grootste deel van ons land van daag nog weinig verandering ver wacht. Het blijft ér overwegend droog weer met plaatselijk mist en lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Alleen langs de kust van Holland en Zeeland zal, met zwakke, af en toe matige wind uit zee de temperaturen tot omstreeks 5 graden oplopen, ter wijl hier of daar een bui kan bin nendrijven. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Zwakke wind Op de meeste plaatsen overwe gend droog weer met plaatselijk mist. Zwakke wind en lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Langs de kust van Holland en Zeeland echter zwak ke, af en toe matige wind uit zee met enkele verspreid voorkomen de buien en max. temperaturen omstreeks 5 graden. VRIJDAG 25 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 12.14 Terneuzen 0 36 12.50 Hansweert 1.10 1.24 Walsoorden 1.19 1.33 ZATERDAG 26 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.3 12.48 Terneuzen 1.13 1.24 Hansweert 1 At 1.58 Walsoorden 1.56 2.07 ZON MAAN op ondei op onder Nov 25 8.16 16.38 15.46 6.18 27 8.19 16.36 16.05 7.35

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1