Winst voor socialisten Deense verkiezingen bij Vredespoging van premier van Nieuw-Zeeland „0p de tweesprong tussen groei en afbrokkeling" SHAH VAN PERZIË HOUDT VOET BIJ STIK IN OLIEKWESTIE Re n n i es® WITTEVEEN: CHINESE RODE WACHTERS EISEN ONTSLAG STAATSHOOFD EN PARTIJ-SECRETARIS-GENERAAL OPSLAGPLAATS VAN RAKETTEN IN NOORD-VIETNAM VERWOEST VERHOGING SOCIALE VERZEKERINGSUITKERING HET WEER DONDERDAG 24 NOVEMBER 1900 23e Jaargang No. 6824 Na de verkiezingen in Denemarken BETOGING TEGEN PREMIER HOLT VOORMALIG PRESIDENT VAN IERLAND OVERLEDEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling;. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m„ 2 uur. Voor hot gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zoals wij reeds in ons vorig ■nummer konden melden, hebben de Deense sociaal-democraten, die thans de Deense minderheids regering uitmaken, hebben bij de dinsdag gehouden verkiezingen zeven van hun zesenzeventig zetels verloren. Daarentegen heeft socia listische partij van het volk haar zetelaantal verdubbeld, zodat deze linkse partij thans 20 van de 179 zetels in het folketing (parlement) krijgt. Deze partij zal het plan van de sociaal-democraten tot invoe ring van een inkomstenbelasting op basis van progressiviteit steunen. Dit plan vormde de inzet van de verkiezingen. Premier Krag heeft in een tele visie-vraaggesprek, nadat de uit slag bekendgemaakt was, gezegd te veronderstellen, dat de minder heidsregering onder zijn leiding aan het bewind zal blijven. De zetelverdeling in het nieuwe parlement is ais volgt' Sociaal-democraten 69 zetels (76) Conservatieven 34 zetels (36) Agrarische liberalen 35 zetels (36) Socialistische partij van het volk 20 zetels (10) Radicalen 13 zetels (10) Centrum-liberalen 4 zetels 2) De onafhankelijke partij heeft alle viif zetels verloren die zij in het oude parlement bezat. De overgebleven f 4 zetels ziin bestemd voor de Faroer-eilanden en voor Groenland, waar de volgen de maand verkiezingen worden ge houden. Elk van de negen partijen, die aan de verkiezingen hebben deel- genomen, had een andere oplossing Voorgesteld voor de belastingkwes tie. Leider van de socialistische volkspartij, die haar zetelaantal heeft verdubbeld, is de 69-jarige Aksel Larsen. Hij trad in 1919 tot de sociaal-democratische partij toe maar een jaar later ging hij over naar de communistische parrii, waarvan hij tot I95S lid was. Hij werd op beschuldiging van titoïsme uit de partij gestoten. Larsen had onder meer geprotesteerd tegen de gebeurtenissen van 1956 in Hon- gariie. Hij richtte in 1953 de socialisti sche volkspartij op welke aantrek kingskracht bleek te hebben voor zowel communististen als sociaal democraten. Bij de verkiezingen van 1960 verwierf de partij elf ze tels terwijl de communisten hun zes vertegenwoordigers uit het parlement zagen verdwijnen. Larsen kwam in 1932 als com munist in het parlement. In 1942 werd hij door de Duitsers naar Sachsenhausen en Neuengamme gedeporteerd. Na de bevrijding werd hij in 1945 minister zonder portefeuille in een regering van nationale eenheid. Premier Krag verklaarde na een onderhoud met koning Frederik dat hij de vorst in kennis had ge steld van zijn voornemen een po ging te doen tot vorming van een coalitie van sociaal-democraten, radicalen, volkssocialisten en een trum-liberalen. De drie laatstge noemde partijen hebben winst ge boekt bij de verkiezingen. Als de poging tot de vorming van een coalitiekabinet zou mis lukken, wil Krag met zijn huidige minderheidsregering van sociaal democraten aan het bewind blijven. Hij zei dat de verkiezingsuitslag geen wijziging in de buitenlandse en de defensiepolitiek noodzakelijk maakt. Wel zou een belastingher vorming moeten worden ingevoerd, waarbij de inkomstenbelasting aan de bron wordt ingehouden. Voorts zou de volledige werkgelegenheid moeten worden gehandhaafd. Premier Jens Otto Krag van Denemarken heeft woensdag be kendgemaakt dat hij een coali tieregering wil vormen. Twee mogelijke partners hebben zijn aanbod om in deze regering zit ting te nemen echter al afge slagen. Krag wil een coalitie van de sociaal-democratische partij, de linkse socialistische volkspartij, de gematigde-radicale partij en de kleine centrum-liberale par tij. Woordvoerders van de volks socialisten en radicalen hebben laten weten dat deze partijen niet zullen deelnemen aan de door Krag beoogde coalitierege ring. Tijdens de besprekingen die de shah van Perzië woensdag heeft gevoerd met vier topfunctiona rissen van het consortium van westerse oliemaatschappijen heeft hij er opnieuw met kracht op aangedrongen dat de betrok ken maatschappijen de produk- tie en de opbrengst van de in Iran gwonnen olie vergroten. Hij maakte duidelijk dat hij extra inkomsten wenst voor de finan ciering van dringende noodzake lijk ontwikkelingsprojecten,, zo werd in ingelichte kringen in Teheran vernomen. De vertegenwoordigers van het consortium, dat bestaat uit Britse, Franse, Nederlandse en Amerikaanse maatschappiien, hebben gewezen op de moeilijk heden die de afzet van de ge vraagde grotere produktie met zich meebrengt. Volgens de met zich meebrengt. Volgens de zegslieden zullen de besprekin gen tussen de functionarissen van het consortium en de pre sident van de Iraanse nationale oliemaatschappij, Manouchehr Eghbal, diens adviseurs en de Iraanse minister van financiën, Jamshid Amouzegar, worden voortgezet tot een voor beide partijen bevredigende oplossing is bereikt. WAT KAN SNEEUW TOCH MOOI ZIJN Frankfurt: Even ten noorden van de Duitse stad Frankfurt in het Taunus-gebergte buigen bomen onder een zware last sneeuw. Automobilisten die 's morgens op weg waren naar de stad wer den aangenaam verrast door dit winterse wonderland! ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen dj rekt! Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland heeft persoonlijk brie ven geschreven aan de leiders van vijf gemenebèstlanden, die bedoeld zijn Noord-Vietnam aan de conferentietafel te krijgen. De premier verklaarde woens dag dat hij zijn brieven had ge zonden aan de staatshoofden of regeringsleiders van India, Cey lon, Jamaica, Nigeria en Kenia, toen hij in september van de ge menebestconferentie in Londen terugkeerde. Het is nog te vroeg om te zeggen of en wat het resul taat ervan is geweest, zei hij. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft woensdag verklaard geen voorstander te zijn van een langdurig Kerstmis- en nieuwjaarsbestand, omdat de Vietcong in het verleden uit der gelijke gevechtspauzes voordeel had getrokken door zich te reor ganiseren en voorbereidingen voor nieuwe aanvallen te treffen. Generaal Taylor, de speciale raadgever inzake Vietnam, heeft dinsdag in New York gezegd, dat het staken van de bombardemen ten op Noord-Vietnam een zo danige negatieve uitwerking op Zuid-Vietnam zou kunnen heb ben, dat dit de strijd opgeeft. De rode garde in China heeft woensdag officieel het ontslag ge- eist van het staatshoofd, Lioe Sjao Tsji, en de secretaris-generaal van de communistische partij, Teng Hsiao Ping. Zij zijn de leiders van de anti-partijgroep en hebben par tijvoorzitter Mao Tse Toeng vele jaren dwarsgezeten, zo staat in een twintig pagina's tellende brochure die vel voor vel is aangeplakt op muren in drukke winkelstraten van Peking en is uitgegeven door de rode wachters van de hoofd stedelijke universiteit. Het is volgens waarnemers het meest gedegen vlugschrift dat is gepubliceerd sinds de rode wach ters in augustus hun campagne be gonnen tot uitroeiing van alle met gezag beklede personen in da par tij, die de kapitalistische weg ziin opgegaan. Het moet opgesteld zijn met de hulp of onder leiding van mensen die heel goed op de hoogte zijn van de ontwikkelingen over een lange periode in de toplagen van de partij. Er worden o.a. ge deelten in aangehaald van toespra ken die Lioe en Teng op partijcon- „,.r -„n hebben gehouden en waar uit hun verzet tegen de koers van Mao moet blijken. Het Japanse blad Mainitsji Sjim- boen heeft van zijn correspondent in Peking vernomen, dat vorige week zestig gewonden ziin geval len bij een gevecht van vijftien uur tussen rode wachters en arbeiders in de grootste werktuigenfabriek van Peking. Een blad van de rode garde meldde dat de arbeiders de poorten van de fabriek hadden ge sloten om studenten buiten te hou den die de ideologie van Mao Tse Toeng wilden toelichten. Door luid- snrekers in de fabriek werden de arbeiders gewaarschuwd: „Deze studenten zijn gangsters. Laat ze niet binnen. Schiet om te doden". De strijd duurde de gehele avond en nacht voort, nadat studenten over de muren waren geklommen, en eindigde pas door tussenkomst van een minister. Premier Holt van Australië is woensdag belegerd door „moor denaar" roepende betogers, toen bij een politieke vergadering in Sydney verliet. Een man gooide een doos witte vloeistof over de auto van Holt, terwijl anderen met hun vuisten op 't dak hamer den. Tevoren had de premier al van een vrouw een klap op het hoofd gekregen. Op dê bijeen komst kon Holt zich nauwelijks verstaanbaar maken. De beto gers zijn tegen dienstplicht. Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben dinsdag een grote op slagplaats van raketten in de buurt van de Noordvietnamese havenstad Haiphong aangevallen. Een Ameri kaanse militaire woordvoerder zei, dat minstens de helft van het doel vernietigd Is. De aanvallers, skyhawk- en phantom-jachtbommenwerpers, stegen-op van vliegdekschepen in de Golf van Tonkin. De piloten meldden verscheidene grote ont ploffingen en branden te hebben waargenomen. F-105 thunderchiefs van de Ame rikaanse luchtmacht vernietigden vijf vrachtscheepjes. Zuidvietnamese troepen raakten dinsdag bij de Cambodjaanse grens slaags met een vietcongeenheid. Deze zou zesenvijftig man hebben verloren. Andere zuiveringsopera ties vonden plaats in de provincie Kwang Ngai, waar 25 vietcon;;- leden zouden zijn gesneuveld, en in de buurt van de Amerikaanse marinebasis Tsjoe Lai, waar de vieTong wederom 2S man verloor. Bij de aanval op de raketbasis gino een supersone bommenwerper verloren. Amerikaanse toestellen deden voorts aanvallen op een olie-op slagplaats bij Hanoi. De hoofredacteur van het Ame rikaanse pacifistische blad Libera tion, David Dellinger, heeft dinsdag op een persconferentie gezegd, dat een pauze in de Amerikaanse bom bardementen oo Noord-Vietnam niet voldoende is voor Hanoi om tot onderhandelen te besluiten. De eerste voorwaarde voor vre de in Vietnam is volgens Dellinger erkenning door de V.S. van de on afhankelijkheid van geheel Viet nam. Dellinger, die 'ondaa uit Noord- Vietnam in de V S. !s teruggekeerd, noemde de bombardementspauze „chantage". Het is alsof de V.S. Hanoi vragen: „Wat doet gij als wij maar een kwart van het aantal mensen doden dat wij tot dusver doodden?" Dellinger, die gesproken heeft met Ho Tsji Minh en Pham Van Dong, zegt, dat de Amerikanen ook ziekenhuizen en scholen gebom bardeerd hebben en ook burgers beschieten. De Noordvietnamezen, aldus Dellinger, denken, dat de V.S. het moreel van de Noordviet namezen willen ondermijnen en hen w'ilen dwingen tot onderhandelen. Dellinger meent, dat de in Noord-Vietnam gevangengenomen Amerikanen niet berecht zullen worden. Doodstraffen in Rhodesie Vier negers, beschuldigd van terrorisme, zijn woensdag in Salisbury ter dood veroordeeld. Zij zouden offensieve wanens in hun bezit hebben gehad en moorden hebben willen plegen. De vier hadden verklaard niet schuldig te zijn aan de hun ten laste gelegde poging tot moord, maar wel offensieve wapens be zeten te hebben. In de rechtszaal werden wa pens getoond van Russische, Chi nese, Britse en Amerikaanse makelij. Bij deze wapens waren o.m. zeven Chinese raketten. De wapens zouden in beslag ziin genomen bij een operatie van de Rhodesische infanterie in het dal van de Zambesi hij de grens met Zambia. De Chinese raketten zouden verpakt zijn geweest in papier, waarop stond „Zim babwe Afrikaanse nationale unie." Deze unie is een van de in Rhodesië verboden nationa listische bewegingen. De namen van de ter dood ver oordeelden mochten niet gepu bliceerd worden. „Wij staan thans op de twee sprong tussen voortgezette wel vaartsgroei en welvaartsafbrok keling". Dit zei prof. dr. H. J. Witteveen woensdag in het RAI- congrescentrum, waar hij als on derdeel van de nationale export- dag voor circa 800 deelnemers een rede hield over „de Neder landse economie in de strijd om de export". De ond-minister vestigde er de aandacht op, dat indien ooit een restrictieve loonpolitiek nodig is, dit thans wel het geval is. Z.i. zou aan één procent loon stijging boven de grens van 3 Vi procent, waarbinnen een ver dere verslechtering van onze concurrentiepositie kan worden voorkomen, een stijging van de werkloosheid tengevolge kunnen hebben van één procent of 30.000 man. MOEILIJKE OPGAVE Wel meende hij dat een der gelijke politiek, gezien de stij ging van prijzen, belastingen en sociale verzekeringspremies, een moeilijke opgave zal zijn. In dit licht moet volgens hem ook de begrotingspolitiek en de politiek ten aanzien van de sociale ver zekeringen worden gezien. „Ver beteringen op deze terreinen kunnen alleen worden doorge voerd ten koste van onmiddel lijke offers in het reële loon. Offers, die in de afgelopen jaren verschillende verbeteringen met zich brachten, zijn z.i. nog al eens vervaagd door compensa tiebeloften en door grotendeels illusoire wensen ten aanzien van de herverdeling van inkomens. Volgens spreker viel thans niet meer te ontkomen aan een reële afweging van gewenste verbe- teringen.gn de daarvoor nood zakelijke offers, hetgeen "tot een zekere ombuiging van het beleid moet leiden. Economisch nood zakelijk acht prof. Witteveen het om thans in elk geval strikt bin nen de grens van de nationale produktie te blijven. LEVENSBELANG De strijd om de export noem de hij een levensbelang voor ons land. De groei van. de uitvoer wordt, zo meende hij, bemoei lijkt door onze relatief sterke bevolkingsgroei en onze betrek kelijk late industriële ontwikke ling. Sinds 1965 is men er in ons land niet in geslaagd een verdere relatieve kostenstijging ten op zichte van andere landen te voorkomen. Daardoor is onze concurrentiepositie opnieuw met één a twee procent achteruit ge gaan. Vroeg of laat zal "deze kos tenstijging een terugslag in de uitvoer veroorzaken, aldus de hoogleraar. De meest recente cijfers wij zen al op een afneming van de exportgroei. Een gevaarsignaal bij uitstek noemde hij dat thans niet zoals bij de vorige over- besteding de uitvoer juist ex tra sterk omhoog is gegaan bij een stijging van de werkloos heid. Prof. Witteveen staat sceptisch tegenover de schatting van de uitvoer in 1970 door het centraal planbureau. „Het heeft geen rekening gehouden met de ach teruitgang van onze concurren tiepositie". Woensdag is Sean T. O'Kelly, oud-president van Ierland, over leden. Hij was 84 jaar. O'Kelly is van 1945 tot 1959 staatshoofd geweest. Hij was een van de stichters van de Sinn Fein-beweging, die de strijd voor de Ierse onafhankelijkheid voer de en hij nam in 1916 deel aan de opstand tegen het Britse bestuur. Hij vocht in het Ierse vrijwilli gerskorps tegen de Britten en werd wegens zijn aandeel in de opstand gevangen gezet. De Sociaal Economische Raad heeft zich akkoord verklaard met het onlangs door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G M. J. Veldkamp gevraagde advies omtrent de volgende verhogingen per 1 oktober 1966 van sociale verzekeringsuitkeringen: Algemene ouderdomswet gehuwden ongehuwden Algemene weduwen en wezenwet weduwe met kinderen weduwe zonder kinderen wezen tot 10 jaar wezen van 10 tot 16 jaar studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar Interimwet invaliditeitsrente- trekkers klasse a klasse b. klasse c klasse d Kinderbijslagwet voor toontrek- kenden en Kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen eerste kind tweede kind Algemene kinderbijslagwet derde kind vierde en vijfde kind zesde en zevende kind achtste en volgende kind Het desbetreffende koninklijke besluit is in voorbereiding. ƒ4110,tot f4254,per jaar 2892,tot 2994,per jaar ƒ4110,tot f4254,per jaar f 2392,tot f 2994,per jaar 906,tot 942,per jaar 1362,tot 1410,per jaar 1764,tot 1830,per jaar 5628,tot 5826,per jaar 4578,tot 4740,per jaar f 3522,tot 3648,per jaar 2814,tot 2916,per jaar IETS KOUDER Het K.N.M.I. deelt mede: Na het sombere weer van de laatste dagen bereikten enige op klaringen woensdag voornamelijk het oosten van het land. Er viel plaatselijk nog een buitje. Dit was te wijten aan een hoeveelheid zeer koude lucht in de hogere luchtlagen. Deze lucht blijft in onze omgeving en zo kan er ook vandaag nog enige neerslag val len. Verwacht mag echter wor den, dat de opklaringen vandaag wat breder zullen zijn en dat bij een zwakke oostelijke wind de temperaturen op een enigszins lager niveau komen te liggen, nadat gisternacht lichte vorst verwacht is. medegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot hedenavond. Iets kouder Plaatselijk opklaringen en overdag weinig ol geen neerslag. Irs de nacht en ochtend plaatselijk mist en hier en daar in het bin nenland lichte vorst. Overdag iets lagere temperaturen, Overwe gend zwakke wind uit oostelijke richtingen. DONDERDAG 24 NOVEMBER 90,48 tot 103,74 tot 103,74 tot 138,84 tot f 155,22 tot f 171,60 tot f 95.16 p. kwartaal 109,20 p. kwartaal 109,20 p. kwartaal 146,64 p. kwartaal 163.80 p. kwartaal 180,96 p. kwartaal Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.nv 11.33 11.54 0.09 J2.30 0.43 1.04 0.52 1.13 25 NOVEMBER v.m. n.rn. 12.14 12.50 1.24 1.33 Nov 24 25 27 0.36 1.10 1.19 ZON MAAN op onder op ondar S.14 8.16 8.19 16 39 16.38 16.36 15.19 3.53 15.46 6.18 1<W6 7.36

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1