Prof. Zijlstra formeert extra-parlementair kabinet Hei neo-nazisme in West-Duitsland BELASTINGVERLAGING EEN HALF JAAR UITGESTELD VERHOOGDE OMZETBELASTING EEN HALF JAAR VERVROEGD RADIO DE XOCK RECHTSE EXTREMISTEN KREGEN SLECHTS 7,5% VAN DE STEMMEN V.N. OVER TOELATING VAN COMMUNISTISCH CHINA KOMENDE ZEVEN MAANDEN GEEN LOONSVERHOGINGEN IN ENGELAND HET WEER Akkertjes WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 26e Jaargang No. 6823 Het nieuwe kabinet Enkele hoofdlijnen uit het program-Zij Istra Geen paniekstemming De lonen Premier Zijlstra en de Nederlandse Bank Liberale mening Drs. Nederhorst: „Raar" Premier Cals: „Niet zo Nummertje nationalisme Geen gejammer Zonder gevaar? gelukkig Dr. Vondeling over oplossing crisis De Westduitse regeringscrisis Slachtoffers door ontploffende gascylinder Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FBink. bij abonnement; TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 et Losse nrs 12ct. Dinecteur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties i 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Den Haag: Na het beraad van prof. Zijlstra met de kandidaat ministerswerden de fotografen in de gelegenheid gesteld de groep te fotograferen. Op de foto zien we op de voorste rij zittend: de heren Luns, De Quay, Zijlstra, Biesheuvel en mej. Klompe. Op de achterste rij staand v.l.n.r.: de heren Witte, Veldkamp, Bot, Die penhorst, De Jong en Verdam. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Tegen de verwachting in heeft de neo-nazistische N.P.D. in Beieren het succes van Hessen niet overtroffen. Zeven en een half procent der stemmen voor de Beierse landdag is echter niet mis. Men moet er dus wel reke ning mee gaan houden, dat Von Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ;Thadden en de zijnen ook in het Bonner parlement hun intrede doen bij de algemene verkiezin gen over een paar jaar of wel licht eerder, wanneer de crisis daar niet wordt opgelost en ver vroegde verkiezingen worden uit geschreven. Koningin Juliana heeft maandag middag ten paleize Soestdijk de formateur prof. dr. J. Zijlstra ont vangen. Prof. Zijlstra heeft medegedeeld dat hij de opdracht tot het vormen van een overgangskabinet, dat zich mede tot taak stelt de bevordering van vervroegde verkiezingen en mitsdien de ontbinding van de tweede kamer, aanvaardde. Het kabinet-Zijlstra ziet er als volgt uit: Prof. dr. J. Zijlstra (a.r.), minis ter-president, minister van alge mene zaken en minister van finan cien; Prof. dr. J. de Quay (k.v.p.), vice- mniister-president en minister van verkeer en waterstaat; Mr. B. W. Biesheuvel (a.r.), vice- minister-president (tweede), minis ter van landbouw en visserij; Mr. J. A. M. H. Luns (k.v.p minister van buitenlandse zaken; Prof. mr. P. J. Verdam (a.r.), minister van binnenlandse zaken: Mr. A. A. M. Struycken (k.v.p.), minister van justitie; Prof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.), minister van onderwijs en weten schappen; P. J. S. de Jong (k.v.p.), minis ter van defensie; lr. H. B. J. Witte (k.v.p.), minis ter van volkshuisvesting en ruim telijke ordening; Drs. J. A. Bakker (a.r.), minister van economische zaken; Dr. G. M. Veldkamp (k.v.p.), minister van sociale zaken en volksgezondheid; Mej. dr. M, A. M. Klompé (k.v.p.), minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk; Mr, Th. H. Bot (k.v.p.), minister belast met de ontwikkelingshulp, Het program van het kabinet - Zijlstra zal o.m. omvatten het uit stellen met een half jaar van de loon- en inkomstenbelastingveria ging. De tweede tranche van deze verlaging zal niet op 1 januari, maar eerst op 1 Juli 1967 ingaan. De verhoging van de 20 opeen ten omzetbelasting zal daarentegen worden vervroegd en eveneens op 1 juli van het komend jaar ingaan. Het uitstel van de voorgenomen huurverhoging, waartoe reeds een ontwerp van wet is ingediend, zal worden gehandhaafd Het kabinet zal spoedig bekijken, of de definitieve regeling van het vraagstuk van de olie- en gaswin ning op het Nederlands deel van het continentaal plat noodzakelijk is in 's lands belang. Blijkt dit vraagstuk zodanig urgent, dat het niet kan blijven liggen, dan zullen op korte termijn de uit de vaardi gen algemene maatregelen van be stuur worden bezien. Het kabinet acht het wenselijk, dat de memorie van antwoord op de omroepwet wordt ingediend. Komt het daartoe, dan hangt het van de kamer af, of de behande ling nog gedurende de zittings periode van het kabinet-Zijlstra zal plaats hebben. Het vraagstuk van de vervroeg de belastinginning zal hét kabinet bekijken. Premier Zijlstra acht een dergelijke maatregel op zichzelf juist en rechtvaardig. Het kabinet zal kritisch nagaan of de in de begrot.ing-1967 gepubli ceerde uitgavencijfers kunnen wor den verlaagd. De voor te stellen maatregelen zullen de schatkist in 1967 een be drag van vijf a zes honderd miljoen gulden extra opleveren. Met dit be drag wil prof. Zijlstra de situatie op de kapitaalmarkt verbeteren. Op een vraag hoe acuut hij de gevaren in de Nederlandse econo mie op dit ogenblik ziet, antwoord de prof. Zijlstra dat er weliswaar zorgelijke aspecten zijn, doch dat er geen reden is voor een paniek stemming. Wel moet men beden ken, zo zei hij, dat hoe eerder een correctie wordt aangebracht, des te lichter de ingreep zal behoeven te zijn. Hoewel voor een nadere detail lering de regeringsverklaring moet worden afgewacht, deed prof. Zijl stra uitkomen dat veel van de door de demissionaire regering genomen maatregelen zullen worden uitge voerd. Het uitstel van de huurver hoging en van de inwerkingtreding van een aantal sociaal-economische wetten zal worden gehandhaafd. Ten aanzien van de lonen zal een restrictief beleid worden gevoerd, waarbij echter eerst het tweede halfjaarlijkse rapport van de s.e.r. dient te worden afgewacht. De vervroegde of eigenlijk min der vertraagde inning van de in komstenbelasting, waarmee door minister Vondeling en staatssecre taris Hoefnagels een begin is ge maakt, noemde de nieuwe minister van financien op zichzelf goed. Wel zei hij nog eens te zullen bekijken of hierbij in bepaalde gevallen niet te sterk wordt ingegrepen. Een van de eerste daden, die pre mier Zijlstra in ziin functie van minister van financien zal uitoefe nen, is het intrekken van het ko ninklijk besluit, waarbij hijzelf per 1 mei van het volgend jaar werd benoemd tot president van de Ne derlandse Bank. Reden hiertoe is de wens van de nieuwe minister-president, dat zij die over deze benoeming moeten beslissen, straks de volle vrijheid zullen hebben. Ik wens formeel en materieel de meest volstrekte vrij heid te creëren voor hen, die zich daarmee bezig houden, aldus de premier. Prof. dr. Zijlstra noemde de functie bij de Nederlandse Bank moeilijk, maar fascinerend. Als men mij later weer het vertrouwen zou schenken, zo heeft bij meegedeeld, zal ïk daar zeer serieus over den ken. Het is goed dat er eindelijk een kabinet is. Wat mij tot dusver over het regeringsprogramma bekend is, heeft mij teleurgesteld. Wij zijn steeds bereid geweest aan de rege ring deel te nemen, maar de con fessionele partijen wilden dit niet. Aldus de voorzitter van de liberale tweede-kamerfractie, mr. E. H. Toxopeus. Naar zijn mening wordt er niets aan het uitgavenpeil gedaan, het geen hij onjuist acht. Een bezwaar achtte hij het dat dit kabinet extra parlementair wordt genoemd maar niettemin een aantal ministers uit het vorige kabinet bevat, die bin dingen met de fracties hebben. Ik ben bang dat formateur Zijlstra is ingekapseld door een aantal zitten de ministers, die hun begroting reeds hadden geopenbaard en nu niet meer terug willen, aldus de liberale politicus. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de belasting verlaging rustig op 1 januari door gang kan vinden, als straks in de regeringsverklaring een drastische uitgavenbeperking van 2 procent wordt aangekondigd. De heer Nederhorst, fractieleider van de p.v.d.a. in de tweede kamer, zei blij te zijn met het feit dat er weer een kabinet is. Zijn fractie zal de plannen die volgende week in de regeringsverklaring nader ge preciseerd zullen worden, kritisch volgen. We zullen naar aanleiding van de in te dienen voorstellen ons standpunt bepalen, aldus de heer Nederhorst. Het samengaan van de a.r.-fractie die stemde tegen aan vaarding van de motie-Schmelzer en van de k.v.p.-fractie die zich vóór aanvaarding daarvan uit sprak, noemde hij „heel raar". Daaruit blijkt, aldus drs. Neder horst, hoe „knoeierig" er bij de kabinetsformatie is opgetreden. Belangrijker dan het succes van de N.P.D. is het feit dat de libe rale F.D.P. in Beieren van de kaart is geveegd. Dat is de partij die uit de coalitie wegliep en de stoot gaf tot de kanselierscrisis. Na deze nederlaag zal ze in Bonn niet veel invloed meer kunnen doen gelden bij de vorming van een nieuw kabinet. Dat komt er dan op neer dat de socialistische S.P.D. in de een of andere nieu we combinatie zal meespelen als ze dat tenminste wil, wat nog geenszins zeker is. De mist in Bonn is nog wat dichter geworden. Temeer omdat de C.S.U., de zusterpartij van de C.D.U. van Erhard, dit keer haar absolute meerderheid behield, wat de leider Strauss niet zal matigen in zijn eisen. Het succes van de N.P.D. viel uus wat tegen,zelfs in het om zjjn bruine tint beruchte Fran kenland. Daartoe heeft wellicht bijgedragen dat de katholieke geestelijkheid zich tegen de neo nazi's heeft uitgesproken en vóór de C.S.U., die vooral bij monde van Strauss ook een flink nummer nationalisme weggaf. De S.P.D. won noch verloor noemenswaard en dat is geen goed teken voor de kansen van de S.P.D. om in Bonn een meer derheid te verwerven. Het voor uitzicht dat een der partijen in Bonn een meerderheid behaalt, is wel zeer ver en daarmee ver vliegt ook de hoop dat aan het kwakkelen bij het regeren van de bondsrepubliek een spoedig einde komt. Ongetwijfeld heeft het succes van de Nationaldemokraten een slechte indruk gemaakt zowel op de buren in het oosten als op die in het westen. Het is inderdaad een kwalijke zaak dat een ultra rechtse, half-nationaalsocialisti- sche groepering zo sterk uit de bus komt. Overigens heeft het geen zin al te heftige jammerklachten aan te heffen. In percentages komen de ultra-rechtse groepen ook el ders ongeveer zo sterk uit de bus. En wanneer in Engeland nazi groepjes blijven bestaan en in de V. S. „minutemen" en „birchers" tamelijk floreren, dan zou het wel vreemd zijn, wanneer juist in Duitsland dergelijke bewegingen geen voet aan de grond kregen. Die zeven of acht procent zijn ook niet zo ernstig. Het gaat er voornamelijk om hoe de anderen reageren, in dat verband moet men niet onmiddellijk terugden ken aan 1932, toen Hitlers N.S. D.A.P. veel sterker stond (tegen de 40 procent) maar toch in de zwakke republiek van Weimar geen kans kreeg. De kansen van Thadden zijn nu nog veel kleiner, welk een onaangename indruk deze uitslagen ook wekken. Daar bij komt dat o.m. in München de tegen de N.P.D. demonstrerende jeugd sterk in aktie kwam en zelfs een propaganda-bijeen- komst van de neo-nazi's onmoge lijk maakte. Reageren de andere partijen in die geest, dan blijft de N.P.D. epn onaangenaam ondemocratisch verschijnsel, maar een gevaar hoeft ze dan niet te zijn. it Premier Cals, wiens kabinet in de nacht van 14 op 15 oktober ten val werd gebracht, is over de jongste ontwikkeling „niet zo ge lukkig". In een commentaar op de gebeurtenissen zegt hij daarover verbaasd te zijn, nu blijkt dat de k.v.p.-fractie zaken zal aanvaar den, die onder het kabinet-Cals door de fractie onaanvaardbaar werden geacht. Was de crisis, die veel te lang heeft geduurd, dan wel noodzakelijk geweest, aldus mr. Cals. Overigens is hij blij, dat er nu weer een kabinet is. Mr. Cals hoopt, dat het een krachtig beleid zal kunnen voeren. De heer Cals heeft veel waarde ring voor de persoon van prof. Zijlstra, die inmiddels heeft aange kondigd niet in het Catshuis te zul len gaan wonen. Mr. Cals en zijn gezin zullen de ambtswoning ver laten en wel zo spoedig als moge lijk is. De premier acht het onjuist in het Catshuis te blijven wonen. „De grootste zorg van deze week was voor ons het verkrijgen van een nieuw onderdak", aldus mr. Cals. De aftredende minister van mi nister van financien, dr. ir. A. Vondeling, heeft dinsdagavond voor de radio gezegd, dat naar zijn vaste overtuiging de voorgenomen regeringsmaatregelen ten aanzien van de ontginning van het conti- De Ver. Staten hebben in de algemene vergadering van de V.N. hun steun toegezegd aan een door Italië ingediende ont werpresolutie, waarin de assem blee wordt verzocht een com missie in te stellen, die alle as pecten van de vertegenwoordi ging van China in de volkeren organisatie moet onderzoeken en aanbevelingen op de .komen de algemene vergadering van de V.N. móet 'doen „voor een bil lijke en praktische oplossing van dit vraagstuk". Italië had het voorstel inge diend na steun te hebben gekre gen van Chili, België, Bolivia, Brazilië en Trinidad-Tobago. De Amerikaan Goldberg had kritiek op een ontwerpresolutie van Albanië, waarin de toela ting tot de V.N. van commu nistisch China wordt geëist en uitstoting uit de volkerenorga nisatie van nationalistisch Chi na. Hij achtte de Albanese reso lutie in strijd met het handvest van de V.N. Goldberg drong er bij de as semblee op aan opnieuw te be sluiten, dat een meerderheid van tweederde is vereist voor een wijziging in de vertegenwoordi ging van China. Het ging hier volgens hem niet in de eerste plaats om een tactisch voordeel voor een van beide partijen, maar om de trouw van de vol kerenorganisatie in haar geheel aan het handvest en de bestaan de procedures. (ADVERTENTIE) Let op, dat U de originele Akker» cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! De Engelse regering heeft er in een witboek voor gewaar schuwd dat zij ook na 30 juni 1967 in een bepaalde vorm controle zal blijven uitoefenen op lonen en prijzen. Tegelijkertijd heeft zij bekendgemaakt dat in het eerste halfjaar van 1967 enige verrui ming op het gebied van het be- telingsverkeer zal worden toege staan. De Britse regering deelt in haar witboek voorts mede dat minstens in de komende zeven maanden er voor het merendeel der werknemers weinig kans is op loonsverhoging, terwijl het ook onmogelijk is de werktijden te verkorten of de vakantie te verlengen. nentaal plat, de speculatiewinstbe lasting, het tegengaan van grond- speculatie en hervormingen van de onderneming de werkelijke oor zaak van de kabinetscrisis vorm den. Naar zijn gevoelen is de mo tie-Schmelzer die het kabinet ten val bracht, reeds thans van de baan, omdat prof. Zijlstra op geen enkel punt aan deze motie tege moet zou zijn gekomen. Zijns in ziens had verwacht mogen worden dat de k.v.p. die het kabinet Cals ten val bracht, de posten van mi nister van financien en die van economische zaken zou hebben be zet. Dat daarentegen de a.r.p. deze departementen voor haar rekening neemt evenals het premierschap, vindt hij onbegrijpelijk. De a.r. gaat nu de kastanjes uit het vuur halen, zo zei hij. De heer Vonde ling wilde op de financieel-econo- mische politiek, die prof. Zijlstra denkt te voeren, niet ingaan, voor dat hij van de regeringsverklaring op de hoogte is. Hij sprak tenslotte de hoop uit na de verkiezingen in februari in de tweede kamer terug te keren. Ook zal men tot-tenminste juli 1967 overeenkomsten voor loons verhogingen op lange termijn of toezeggingen tot werktijdverkor ting moeten uitstellen. Overeenkomsten, die zijn aan gegaan om de produktie te ver beteren en te vergroten, zullen worden toegestaan, mits kan worden aangetoond dat de loons verhogingen en de verkorting van werktijden in het belang zijn van het land. Dit is het geval als de produktie leidt tot lagere prij zen of verbetering van de kwali teit. Er zal wel een loonsverhoging worden toegestaan voor werk nemers met het laagste inkomen, mis hun gezinsomstandigheden een bijzondere behandeling recht vaardigen. De sociaal-democraten en de vrije democraten hebben in het eerste officiële gesprek over de regeringsvorming overeenkomst geconstateerd in hun opvattingen over de buitenlandse, defensie- en Duitslandpolitiek. De beide nartijvoorzitters Willy Brandt en Erich Mende ontmoeten elkaar vrijdag weer. Vandaag komen christen democraten en vrije democraten bijeen en donderdag christen democraten en sociaal-democra ten. In Noumea in de Franse ko lonie Nieuw-Caledonië zijn vier mensen om het leven gekomen en 27 gewond toen een gascylin der ontplofte tussen een groep van ongeveer 40 mensen, die naar een brand stonden te kijken. Vier van de gewonden verkeren in levensgevaar. Nieuw Caledonië ligt ongeveer 150 km ten noordoosten van de Australische stad Brisbane. AFNEMENDE NEERSLAGKANSEN Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedrukgebied dat dins dag vanuit het noordoosten over ons land trok en op de meeste plaatsen enige neerslag bracht, verwijderde zich in de avond naar het zuidwesten. Tegelijkertijd komt een gebied met hoge baro meterstanden, dat over de Britse eilanden en Scandinavië is ge legen, dichterbij. Ons land blijft in een overwegend zwakke oos telijke stroming. Hierin komt nog steeds yeel bewolking voor. Er zal vandaag evenwel weinig of geen neerslag meer vallen. In 't temperatuurverloop komt nauwelijks verandering. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldis; tot hedenavond. Weinig of geen regen Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en weinis of geen regen. Zwakke tot matige in het Waddengebied aanvankelijk nu en dan vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen. Ongeveer öezelfde temperaturen als giste ren. WOENSDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. 10.44 11.13 11.20 11.49 11.54 12.23 12.03 12.32 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 24 NOVEMBER Breskens Terneazen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.33 11.54 0.09 12.30 0.43 1.04 0.52 1.13 ZON MAAN 2.43 K op onder op Nov. 23 8.13 16.16 15.68 ese 6USI 6£'9t ï>US 25 8.16 16.38 15.46

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1