Nieuw succes voor rechts-radicalen in West-Duifsland Opperste gerechtshof adviseerde Soekarno alle gratieverzoeken af te wijzen Politiek Den Haag wacht op beslissing van dr. Zijlstra VIJFTIEN ZETELS VOOR NEO-NAZISTISCHE PARTIJ DE TOESTAND IN DE PO-DELTA Zoen doodde vader ISRAEL NEEMT MAATREGELEN TEGEN HET TERRORISME HET WEER f 25.000 gestolen Maandag 21 Dinsdag 22 november 196G 23e Jaargang No. 6822 Johnson uit het ziekenhuis Meerderheid behouden Verkeersweg Amsterdam—Gooi een chaos STUDENTEN SLAAGS MET POLITIE Communistische aanvallen Kranten duurder De Chinezen in Semarang Motorboot omgeslagen V.V.D. tegen uitstel belastingverlaging C.H.U. wil overheidsuitgaven verminderen Vandaag de beslissing Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Telefoon? 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur! I, van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau vau dit Blad" 20 cent verhogine. Inzending advertenties uiterli jk tot n.m. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De rCchts-radicale door velen als neo-nazistisch betitelde „National- demokratische Partei Deutscliland" (N.P.D.) heeft zondag bij de ver kiezingen in Beieren een nog gro ter succes geboekt dan twee we ken geleden in Hessen. Het ziet er naar uit dat ze in het nieuwe Beierse parlement vijftien zetels krijgt, terwijl het er in Hessen nog maar zeven waren. Haar entree in de landdag gaat ten koste van de liberalen, die hun negen zetels verliezen, en van de Beierse partij (autonomie voor staand), die haar acht zetels kwijt raakt. De twee grote partijen in Beieren, de christelijk-sociale unie (C.S.U.) en de sociaal-democrati sche partij (S.P.D.) konden slechts geringe stemmenwinst boeken. Het vonnis over de F.D.P. werd geveld in het district midden-Fran kenland waar de N.P.D. de tien procentsgrens kon overschrijden en Bij aanhoudende regenval heb ben zondag drieduizend arbeiders en militairen in de Po-delta de ver sterking en het herstel van zee weringen voortgezet. Het zal nog wel een week duren voor de dijk is hersteld die het vrijdagavond begaf, waardoor vrijwel het gehele eiland Donzella onder water kwam f.e staan. Met de drooglegging van het gebied zal waarschijnlijk de gehele winter gemoeid zijn. In het rampgebied bevinden zich nog slechts 475 mensen, bijna uit sluitend mannen. De overige be woners ruim tienduizend zijn al sedert het begin van het nood weer begin deze maand weggetrok ken. President Johnson heeft zaterdag het ziekenhuis van Bethesda in Maryland verlaten cm op zijn boerderij in Texas verder te her stellen van zijn keel- en buikope ratie van woensdag. De president die er gezond uit zag, zei dat hij nog wel wat piin had, maar dat hij zich over het al gemeen tamelijk goed voelde. Hij betuigde zijn erkentelijkheid voor de duizenden wensen voor een spoedig herstel die hi] in het zie kenhuis had ontvangen. In zijn woning in Oudega is gisteravond de 47-jarige grond werker B. van der Wijk om het leven gekomen door messteken die hem werden toegebracht door zijn zoon, een 19-jarige fabrieks arbeider. Vader en zoon hadden ruzie, die zo hoog liep dat de zoon in een opwelling van drift een 'n.ss "~p. De jongen is in het -olitiebureau in Drachten inge sloten. daarmee de weg naar het parle ment opende. De vrije democraten kwamen niet verder dan negen procent van de stemmen. De natio- naal-demokraten brachten het tot. ruim twaalf procent. De grootste partij in Beieren, de christelijk-sociale unie (C.S.U.) met Franz Josef Strauss als voor zitter, heeft haar absolute meer derheid behouden. Zij verwierf 110 van de 204 zetels in de landdag. De liberale F.D.P. en de Beierse partij zullen niet meer in het nieu we parlement zitting hebben. De socialisten (S.P.D.) hebben niet de stemmenwinst geboekt waarop zij hoopten. Zij hebben zich even wel met 79 zetels en meer danS'/ó miljoen stemmen ruimschoots kun nen handhaven. Van de 6.737.811 kiesgerechtig den in Beieren zijn er 5.445.434 op gekomen, d.w.z. 80,8 Wat de uitschakeling van de F.D.P. en de Beierse partij nog be treft zij opgemerkt, dat de Beierse kieswet bepaalt, dat de partijen in minstens één van de zeven Kies kringen (bestuursdistricten) tien procent van de stemmen moeten behalen om in de landdag ver tegenwoordigd te kunnen zijn. Het eindresultaat van de Beierse verkiezingen en dat van de overige parlementsverkiezingen in 1962 zien er naast elkaar als volgt uit: Percentage Zetels 48,2 (47,5) 110 (110) 35,8 (35,5) 79 79) 7,4 0,0) 15 0) 5,1 5,9) 0 10) Partijen C.S.U. S.P.D. N.P.D. F.D.P. Beierse partij 3,4 4,8) 0(5) De opkomst was zondag 80,8 procent tegen 76,5 in 1962. Met haar 15 zetels is de n.p.d. nu in de Beierse landdag sterker vertegenwoordigd dan de f.d.p. tot dusver was, namelijk met 15 tegen 10 zetels. Zaterdag heeft ten huize van for mateur Zijlstra een oriënterende bespreking plaatsgevonden waar aan werd deelgenomen door v.l. n.r. prof. mr. Verdam, mej. dr. Klompé, (formateur prof. dr. Zijlstra), mr. Biesheuvel, dr. Veldkamp en dr. De Quay. VERKIEZINGEN IN BEIEREN Beieren koos zondag een nieuwe landdag. De Beierse minister president Alfons Goppel en zijn vrouw Gertrud brachten in Krail- ling bij München hun stem uit. Er hebben zich vanmorgen chaotische toestanden ontwikkeld op de verkeersweg van 't Gooi naar Amsterdam. Het gladde wegdek door de regen, vallende bladeren en mogelijk ook een ze kere maandagochtendstemming heeft series aanrijdingen ver oorzaakt, waaruit kettingsbot singen voorkwamen. Er vielen gelukkig weinig gewonden en niet ernstig. Wel was er veel ma teriële schade. De chaotische si tuatie bereikte zijn hoogtepunt, toen tegen half tien een perso nenauto op de Mjr^.vedebrug na een botsing met een vrachtwagen zwaar beschadigd dwars op de weg kwam te staan. Het duurde geruime tijd voor een kraanwa gen het wrak kon wegslepen, waardoor ernstige vertraging en filevorming ontstond. Meer dan 70 gewonden waren het resultaat van gevechten tus sen politie en studenten, die zon dagochtend in Tokio plaatsvon den, De studenten weigerden een oud gebouw, waarin zij gehuis vest waren, te verlaten en een nieuw tehuis te betrekken. Zij hadden zich in het gebouw ge barricadeerd. Achtenvijftig van de gewonden waren politieman nen. Drie studenten zijn gearres teerd. De op 25 oktober ter dood ver oordeelde Indonesische ex-vice- premier en voormalige minister van buitenlandse zaken dr Soe- bandrio heeft aan Soekarno om gratie gevraagd. Hij had hiervoor een maand de tijd. Soebandrio is veroordeeld we gens medeplichtigheid aan de mislukte communistische staats greep van verleden jaar okto ber, waarbij onder meer 6 gene raals op gruwelijke wijze wer den vermoord. Het Indonesische opperste ge rechtshof heeft Soekarno aange raden alle verzoeken om gratie af te wijzen, die in de afgelopen maanden door een twaalftal ter (Jood veroordeelde! Indonesiërs zijn ingediend. Zij werden allen veroordeeld wegens medeplich tigheid aan de staatsgreep. De communisten in Indonesië bereiden een golf van aanvallen op het leger voor, zo heeft de garnizoenscommandant van Dja karta, generaal-majoor Nach- moed gezegd in een toespraak tot de mohammedaanse jonge ren. Volgens de generaal waren op Java al gevechten voorgekomen tussen communisten en het le ger. Een militaire woordvoerder zei dat in Djakarta pamfletten wa ren verspreid om wanorde te scheppen. In een bulletin van de Indone sische studentenvereniging in China, dat in Djakarta is gepu bliceerd, staaat dat revolutionaire en democratische krachten in het gehele land vechten tegen de militaire dictatuur in Djakarta. De „Boeng Karno"-universiteit in Semarang is op last van de militaire autoriteiten gesloten overeenkomstig de wens van de bevolking, aldus het persbureau „Antara". Legerleiding en „sterke man" generaal Soeharto riepen zater dag onverwacht het presidium bijeen in Djakarta. Soekarno was in zijn zomerpaleis in Bogor. Naar het onafhankelijk blad „Trisakti" meldt is de lijfarts van Soekarno, dr Auweng Liang, een Chinees naar Nederland ver trokken. Een reden is niet ge meld. Op last van de militaire auto riteiten is ook de universiteit van Solo in midden-Java gesloten. „Gezagsondermijnende" ele menten hadden de universiteit misbruikt om tweedracht onder de bevolking van de stad te zaaien. Als de regering in Djakarta haar plan om de subsidie aan de pers in te trekken mocht uit voeren, zouden de bladen voor de keus komen te staan niel meer te verschijnen of hun abon- nements- en advertentieprijzen belangrijk te verhogen. De kran ten zouden grote verliezen gaan lijden, als ze niet meer door de regering zouden worden ge steund. In de afgelopen jaren hebben de bladen maar een fractie be taald van de prijs van het dooi de regering ingevoerde kranten papier. De burgemeester van Sema rang heeft niet-Indonesiërs in zijn stad gelast borden aan hun huizen, kantoren of winkels te spijkeren waarop hun nationali teit staat. De maatregel is spe ciaal gericht tegen Chinezen. De burgemeester wil kunnen zien waar Chinezen of Indonesiërs van Chinese afkomst wonen. Hij heeft een toenemende toevloed waargenomen van Chinezen die van het platteland naar Sema rang komen. Zij willen niet naar hun land repatriëren, zei hij. Op het Djatillehoer-meer, een honderdtal km ten zuidoosten van Djakarta, zijn volgens in de Indonesische hoofdstad ontvan gen berichten. 22 mensen ver dronken toen hun motorboot tij dens een storm omsloeg. Formateur prof. dr J. Zijlstra heeft zaterdagmiddag aan konin gin Juliana een interimrapport uitgebracht over zijn formatie werkzaamheden. De formateur had eerder op de dag een oriënterende bespreking gehad met vijf kandidaat-minis ters. Dit gesprek, dat plaats vond ten huize van de formateur in Den Haag, duurde van 10 tot ongeveer 14.45 uur. De formateur stelt zich voor vandaag of morgen zijn forma tie-arbeid tot een e'inde te kun nen brengen. In politieke kringen in Den Haag. wordt er op gewezen, dat het „tot een einde te brengen" inhoudt, dat dit einde öf positief óf negatief zal zijn en betekent, dat prof. dr Zijlstra zijn op dracht tot het vormen van een kabinet zal aanvaarden' of te ruggeven. De situatie werd in Den Haag nog „zeer kritiek" genoemd. Het uitstel van de belasting verlaging acht de V.V.D. beslist overbodig, aldus het jongste nummer van „Vrijheid en De mocratie". „De V.V.D. is niet bij de for matie van een nieuwe regering betrokken geweest. Er is geen beroep op de liberalen gedaan om regeringsverantwoordelijk heid te dragen ondanks de be reidheid daartoe. K. V. P. en A.R.P. wensten vóór de verkie zingen geen indicatie te geven voor een eventuele samenwer king met de V.V.D. Deze hou ding, die voor de kiezers de po litieke onduidelijkheid doet voortduren, wordt door ons zeer betreurd", aldus het blad. Het kabinet-Zij lstra wordt een extra-parlementair kabinet, niet steunend op een kamermeerder heid. Hoe zal de V.V.D. zich tegen over dit kabinet opstellen? De liberalen zullen er van uit blij ven gaan, dat in de begroting en in het dekkingsplan verbete ringen moeten worden aange bracht. Een besnoeiing van de stijging der uitgaven is voor de V.V.D. essentieel. Het later dan op 1 januari '67 doen ingaan van de belasting verlaging acht de V.V.D. over bodig. Een eerdere invoering dan op 1 januari 1968 van de verhoging der omzetbelasting achten wij onder bepaalde om standigheden als zij past in het totale pakket van maatrege len niet onaanvaardbaar, zo besluit het blad van de V.V.D. Volgens de gehele C.H.-twee- de-kamerfractie dienen de over heidsuitgaven te worden ver minderd. De C.H.U. is niet tegen col lectieve voorzieningen, maar de situatie van thans laat niet toe allerlei verlangens in één jaar te realiseren. Aldus drs D. F. van dér Mei, lid van de C.H.- factie in de tweede kamer, op de jaarvergadering van de sta- tenkring Delft der C.H.U. In zijn rede noemde de spre ker de Nederlandse economie onevenwichtig. Er heerst infla tie, de prijzen lopen op, er is spanning op de arbeids- en de kapitaalsmarkt (hoge rente) en de betalingsbalans loopt achter uit. De situatie is alweer on gunstiger dan anderhalf a twee maanden geleden. „Een lasten verzwaring, zoals thans door prof. Zijlstra wordt nagestreefd in de vorm van uitstel van de toegezegde verlaging der loon belasting en vervroegde invoe ring van de hogere omzetbelas ting, kan de C.H.U. niet aan vaarden". Drs Van der Mei vond, dat slechts in uiterste noodzaak tot dergelijke maatregelen moet worden overgegaan. De C.H.- fractie ziet de oplossing van de moeilijkheden nog steeds in ver schuivingen en verlagingen bin nen de begroting. In politieke kringen werd aan genomen, dat kabinetsformateur Zijlstra vandaag nog naar Soest- dijk zou gaan om koningin Ju liana mee te delen, dat hij of zijn opdracht tot het formeren Premier Esikol heeft zondag hel Israëlische kabinet meegedeeld dat Israël speciale maatregelen heeft genomen tegen het binnendringen van terroristen uit de Arabische buurlanden. De kern van het probleem is dat Israël in vrede wil leven en geloof de dat zijn buren eenzelfde hou ding zouden aannemen. ,De Ara bische landen geloven daarentegen blijkbaar dat zij moordenaarsben den moeten toestaan Israël binnen te dringen, maar dat aan Israël het recht op zelfverdediging om een eind aan geweld te maken moet worden ontnomen", aldus Esjkol. De overval vorige week op Jor daanse dorpen had slechts een be perkt doel. Berichten over de om vang van de Israëlische troepen macht waren in het buitenland sterk overdreven. Er is geen artil lerie gebruikt en evenmin zijn vliegtuigen ingezet, zei de premier. Door omstandigheden was de mili taire actie heviger uitgevallen dan het plan was, waardoor aan beide zijden doden zijn gevallen. De Is raëlische militairen hebben er nauwlettend op toegezien dat de bewoners eerst uit hun huizen werden gezet voordat deze door hen werden opgeblazen, zoals was bevolen. Aldus premier Esjkol, vol gens een woordvoerder. MOBILISATIE IN JORDANIË? Koning Hoessein van Jordanië heeft premier Wasfi el-Tall op dracht gegeven, alle maatregelen te treffen die nodig zijn om ieder een te mobiliseren die wapens kan dragen, zo heeft radio-Amman za terdag bekendgemaakt. In zijn boodschap zei de vorst dat ieder een die weigert in militaire dienst te gaan of wiens optreden het land kan schaden, ten strengste moet worden gestraft. van een kabinet zal aanvaarden dan wel dat hij deze opdracht niet kan aanvaarden. Op het ministerie van alge mene zaken begon vanmorgen -een bespreking tussen prof. dr. Zijlstra en de kandidaat-minis ters mej. dr. Klompé en de he ren De Quay, Veldkamp, Luns, Bot, De Jong, Witte, Biesheuvel, Verdam en Diepenhorst. Eerder 'op de ochtend had prof. Zijlstra staatssecretaris drs J. A. Bakker van economische zaken ontvangen. Noch de heer Bakker noch oud-minister mr. A. A. M. Struycken, die zondag avond door de formateur werd ontvangen, hebben een beslis sing genomen over het verzoek in het te formeren kabinet zit ting te willen nemen. Beiden, zo is meegedeeld, hebben het ver zoek nog in beraad-. V R IJ KOUD Een depressie die van Italië via Hongarije en Polen naar zuid-Zwe den en Denemarken trok, heeft ge durende het weekeinde in ons land somber en. regenachtig weer ge bracht. De meeste neerslag viel in het zuidoosten, waar het vliegveld zuid-Limburg sinds vrijdagavond 25 millimeter meldde. De regen was daar zondagmorgen tijdelijk met sneeuw vermengd. Aan de westkust viel betrekke lijk weinig regen. Onder invloed van deze depressie is een hoge- drukgebied dat boven Scandinavië aanwezig was, belangrijk in be tekenis afgenomen. Tegelijkertijd is boven de oceaan een nieuw en krachtig hogedrukgebied ontstaan, dat via het noorden van de Noord zee verbinding heeft gemaakt met de resten van het Scandinavische hogedrukgebied. Een restant van de kleine de pressie boven Denemarken trok vanmorgen naar noordwest-Duits- land. Tengevolge van deze ontwikke ling zal er het komende etmaal in ons land een noordelijke wind waaien, waarmee tamelijk koude lucht wordt aangevoerd. In deze lucht komen naast buien ook op klaringen voor. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot morgenavond. Enige neerslag Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw. Zwak ke tot matige, aan de kust matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen noordwest en noordoost. Vrij koud weer. DINSDAG 22 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 9.41 10.19 Terneuzen 10.17 i0.55 l-Tansweert 10.51 11,29 Walsoorden 11.00 11.38 Zondagmiddag is ontdekt, dat de nacht tevoren is ingebroken in het gebouw van de Coöp.-Oost aan de Oostmarsumsestraat te Alemlo. De inbrekers hebben de brandkast gekraakt. Een bedrag van circa 25.000,wordt ver mist. WOENSDAG 23. NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.44 11.13 11.20 '149 11.54 12.23 12.03 12.32 ZON MAAN op onder op onder Nov 21 8.09 16.42 14.46 0.23 22 8.11 16.41 14.57 1.34 23 8.13 16.16 15.68 2.43 24 8.14 16.39 15.19 3.53

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1