Formatie-Zijlstra in kritiek stadium MUL Buitenlandse hulp voor Indonesië RADIO DE KOCK HET WEER NIEUWE OVERSTROMINGEN IN DE PO-DELTA Amerikaanse torpedobootjagers brengen Noordvietnamese schepen tol zinken ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6821 K. V. P.-fractie steunt het program-Zijlstra de Gasverwarming Grote brand in Florida Protest tegen ambassadeurs- benoeming in Washington Wilson over Britse kernmacht Medewerker van Soebandrio Geboorte beperking Zemiwenoorlog aan de Brennerpas Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Silo's onder water BIJNA 23.000 VOOR RAMPGEBIED IN ITALIË De Lunar Orbiter' neemt foto's Formosa over communistisch China in de V. N. Opnieuw massagraf ontdekt in Polen „RODE GARDE" MOET PEKING VERLATEN Vietcong beschiet munitiedepot N.-Vietnamese troepen in Laos Prawda' over oorlog in Vietnam Man tijdens woordenwisseling neergeschoten in Oud-Gastel Frank, bjj abonnement; TERNEUZEN Telefoon; 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal! per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE Jitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Vandaag zal formateur prof. dr J. Zijlstra een oriënterend gesprek hebben met de kandi daat-ministers mej. dr. Klompé, dr. De Quay, dr. Veldkamp, mr. Biesheuvel en prof. dr. Verdam. Dit gesprek heeft plaats ten hui ze van formateur Zijlstra in Den Haag. Aanleiding tot dit gesprek is het antwoord van de vijf grote fracties uit de tweede kamer op enkele vragen van financieel- economische aard. Nu alle ant woorden zijn ontvangen, acht formateur Zijlstra het wenselijk daarover met enkele personen uit de kring van de aangezochte kandidaat-ministers een bespre king te hebben. In de loop van vrijdag heeft prof. dr. Zijlstra staatssecretaris (ADVERTENTIE) Hoefnagels (financiën) ontvan gen. Deze heeft hem meegedeeld, dat hij om persoonlijke redenen bedankt om als staatssecretaris zitting te nemen in een even tueel door de heer Zijlstra te formeren kabinet. In politieke kring in Den Haag wordt er op gewezen, dat dit extra-parlementaire over bruggingskabinet geen bindingen met de fracties in de kamer zal hebben. Dat desondanks met de fractievoorzitters contact is op genomen, vloeit voort uit de wens om te weten welk stand punt de fracties over enkele belangrijke punten van finan- cieel-economische aard zouden innemen. Het kabinet vraagt geen zekerheden van steun voor bepaalde maatregelen, maar wel heeft kabinetsformateur Zijlstra er zich van willen overtuigen, welke maatregelen geen steun zouden ontvangen en geen meer derheid. In Den Haag verluidt, dat de door prof. dr. Zijlstra beoogde oplossing van de crisis zich thans in een kritiek stadium be vindt. Met de grootst mogelijke meer derheid heeft de K. V. P. fractie uit de Tweede Kamer besloten het ontwerpprogram van formateur Zijlstra te steunen. Dit is gisteren na een bijeenkomst van de fractie in het gebouw van de Tweede Ka mer besloten. Wel is namens de fractie een aantal dringende wensen aan de formateur overgebracht. Deze wen sen mogen evenwel niet worden beschouwd als een voorwaarde voor de toegezegde steun. De voorstellen van formateur Zijlstra vormen naar de mening van fractievoorzitter Schmelzer een aansluiting op de door hem in gediende motie, die aanleiding was tot de kabinetscrisis. Mijn motie, zo merkte hij op, krijgt een posi tief vervolg in het programma van de formateur. De fractievergadering duurde ongeveer drie uur. Er waren 39 fractieleden aanwezig. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Een reusachtige brand heeft vrijdagmorgen vroeg tientallen jachten in de haven van Fort Lauderdale in Florida vernield of beschadigd. De schade wordt op een miljoen dollar geschat. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. NAAR DE KABINETS FORMATEUR Kabinetsformateur Zijlstra ont ving vrijdagochtend achtereen volgens prof. De Quay,minister Luns en minister Veldkamp. De Amerikaanse regering toont begrip voor de huidige situatie in Indonesië. Amerikaanse particu liere ondernemingen hebben be langstelling voor de Amerikaans- Indonesische economische samen werking, zo heeft de minister van buitenlandse zaken Adam Malik voor de volksvertegenwoordiging verklaard in een verslag over zijn recente buitenlandse reis. Hij zei dat zijn besprekingen over Amerikaanse hulp met suc ces bekroond zijn, in het bijzonder wat betreft steun op korte termijn. De minister verzekerde in dit verband, dat het pas ingediende TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Premier Wilson heeft donder dagavond aan het slot van een tweèdaags debat in het lagerhüis gezegd dat eventuele Britse toe treding tot de E.E.G. geen wijzi ging in de nucleaire betrekkingen tussen Engeland en de Ver. Sta ten zou brengen ten gunste van Frankrijk. Wilson zei dat van de zijde van de conservatieve oppositie was verondersteld dat een belangrij ke wijziging in de Britse kernpo- litiek vereist zou zijn bij Britse toereding tot de E.E.G. Er is zelfs gesuggereerd dat Engeland zijn huidige betrekkingen op dit ge bied met de Ver. Staten zou moe ten wijzigen om nauwere banden met Frankrijk aan te knopen. „Er is zelfs gesproken over de moge lijkheid van een Brits-Franse af schrikwekkende kernmacht. Wij menen dat elke afzonderlijke af schrikwekkende kernmacht in Europa een fundamenteel gevaar inhoudt voor enige hoop op be grip met het oosten. Het zou een tot verdeeldheid leidende en ver zwakkende factor in de N.A.V.O. zjjn", aldus Wilson. wetsvoorstel betreffende de bui tenlandse beleggingen de Indone sische belangen waarborgt. Malik deelde mee dat men Ja pan heeft gevraagd om besnoedi- ging van de onlangs overeenge komen kredietverlening, opdat de Japanse hulp op het meest ge schikte ogenblik komt. Het personeel van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakar ta heeft het parlement gevraagd, er bij de regering op aan te drin gen terug te komen van haar be sluit om Soewito Koesoemowidag- do te benoemen tot ambassadeur in Washington. Soewito was tot de lente van dit jaar eerste plaatsver vangende minister van buitenland se, zaken en als zodanig .de naaste medewerker van de onlangs ter dood veroordeelde dr. Soebandrio. Soewito zou in grote mate mede verantwoordelijk zijn voor het ver oordeelde beleid van dr. Soeban drio. De burgemeester van Groot- Djakarta, generaal-majoor Ali Sa- Italiaanse militairen hebben vrij dag op een schaduw geschoten bij de Brennerpas-spoorweg. Zij dach" ten met terroristen te doen te heb ben, maar het gevolg was dat een elektriciteitskabel werd geraakt, waardoor het spoorwegverkeer uren stil kwam te liggen. Aanvankelijk dacht men aan sa botage, toen de kabel neerviel ter wijl er juist een trein aankwam. NOORDOOSTELIJKE WIND Boven Scandinavië bevindt zich 'n krachtig gebied van hoge lucht druk. Het heeft een kerndruk van meer dan 1040 m.bar. Een uitloper strekt zich zuidwestwaarts tot over de Britse eilanden uit. Boven de Adriatische Zee handhaaft zich een lagedrukgebied. Onder invloed van deze luchtdrukverdeling be- ZATERDAG 19 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.18 6.58 Terneuzen 6.54 7.34 Hansweert 7.28 8.08 Walsoorden 7.37 8.17 ZONDAG 20 NOVEMBER v.m. n.im. Breskens 7.23 8.06 Terneuzen 7.59 8.42 Hansweert 8.33 9.16 Walsoorden 8.42 9.25 MAANDAG 21 NOVEMBER v.m. njn. Breskens 8.34 9.16 -. "'erneuzen 9.10 9.52 Hansweert 9-44 10.26 Walsoorden 9.53 10.35 ZON MAAN op onder op onder ov 19 S.06 16.44 14.18 23.11 20 808 16.43 14.34 &QS 16.42 14.46 0-23 vinden wij ons in een noordooste lijke stroming. Een matige, en in het Waddengebied krachtige wind voert lucht aan met temperaturen van enkele graden boven het vries punt. Een kleine storing die in de stroming meetrekt gaat vergezeld van veel bewolking en een neer- slaggebied. Dit laatste drong vrij dagavond ons land binnen. Op de meeste plaatsen geeft het tijdelijk aanleiding tot wat regen of mot regen, met mogelijk ook wat natte sneeuw. Het laaf zich aanzien dat dit neerslaggebied naar het zuidwes ten wegtrekt en het vandaag in de loop van de dag, van het noord oosten uit, droog wordt. De huidige luchtdrukverdeling ondergaat weinig verandering. Daar ook in de heide Duitslanden en Polen de temperaturen nog boven het vriespunt liggen wordt er geen belangrijke daling van de temperatuur verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij koud Zwaar bewolkt met aanvanke lijk nog enige tijd regen of mot regen en mogelijk ook hier en daar natte sneeuw. In de loop van de dag van het noordoosten uit weer droog. Matige tot vrij krachtige, in het Waddengebied krachtige tot harde noordoostelijke wind. Ta melijk koud met maximumtem peraturen enkele graden boven het vriespunt. In een zeedijk aan de Adriatische kust in de Po-delta bij de dorpen Scardovari en Beneili is donderdag een gat ontstaan, waardoor het water in deze dorpen tot een hoog te van 2>/2 meter kwam. De 2800 inwoners van Scardo vari zijn voor de tweede maal ge- evacueerd, maar de 700 inwoners van Beneili hebben in aller ijl een nooddijk opgeworpen. Zij weiger den hun woonplaats te verlaten. De dijken aan de Adriatische kust zijn verzwakt door het noodweer van de afgelopen tijd. De toestand op het eiland Cave- nier is opnieuw kritiek geworden. De plaatsjes Pila, Ca'Zuliani en Boccasette worden met overstro ming bedreigd. Te Porto Tolie staan silo's met ruwe suiker onder water. Het personeel van verschei dene banken heeft de hele nacht Op het speciale rampengiro nummer 777 van het „Nederland- sche Roode Kruis" ten behoeve van de slachtoffers van de over stromingsramp in Italië is tot vrfjdag gestort ƒ22.848,76. Het Rode Kruis is uiteraard er kentelijk voor deze eerste bijdra ge. Gezien de enorme omvang van de ramp en de grote behoef te aan medicamenten, (nieuwe) kleding, dekens en ander mate riaal is zelfs om de allerergste nood te lenigen een veel groter bedrag noodzakelijk. Het Rode Kruis doet daarom nogmaals een beroep op de gehele Nederlandse bevolking een bijdrage op 777 te storten voor de slachtoffers in Italië. To dusver is aan medicamen ten en materiaal door het Rode Kruis voor een totaal bedrag van 132-523.25 verzonden. doorgewerkt om geld en andere waardepapieren in veiligheid te brengen. Ook het dorp Santa Giu- lia is geëvacueerd. De zeedijk stond daar op doorbreken. Tussen Pesaro en Rimini werd de kust gebeukt door storm met wind snelheden van 90 km/u. Het ver keer tussen het oude centrum van Rimini en de kust is onderbroken. Het water heeft in verscheidene wijken een hoogte van een halve meter bereikt. dikin van het korps mariniers, een goede vriend van Soekarno, heeft zich vrijdag uitgesproken voor ge boortebeperking. Soekarno heeft steeds de mening verkondigd, dat er in Indonesië plaats is voor 200 miljoen mensen. Er zijn er nu 110 miljoen, waarvan er drie miljoen in groot-Djakarta wonen. Binnenkort zal een vrouw, de 50-iarige Soewarti, voor een spe ciale krijgsraad moeten verschij nen, omdat zij zou hebben ge tracht de verboden communisti sche partij in Zuid-Sumatra nieuw leven in te blazen. Zij was een vooraanstaand lid van de commu nistische vrouwenorganisatie „Ger- wani". De „Lunar Orbiter 2" is vrij dag begonnen met het nemen van foto's van het maanopper vlak van een hoogte van 48 km. Ruimtevaartfunetionarissen zei den echter dat.de fototoestellen niet geheel naar wens wei-ken. Uit op aarde ontvangen gege vens blijkt dat er. zich een onre gelmatigheid voordoet, die nog niet geheel duidelijk is. Waar schijnlijk werken de sluiters niet juist. Tot dusver heeft de Lunar Orbiter na de lancering op 7 november alles perfect" uitge voerd. Het ruimtescheepje moet de komende acht dagen meer dan 400 foto's nemen van dertien mogeiijke landingsplaatsen op de maan. De volgende maand zou den deze worden overgeseind. Bij Szczecin (voorheen Stettin) in het noordwesten van Polen is opnieuw een massagraf ontdekt dat vermoedelijk de lijken bevat van gevangenen die door de nazi's in het kamp „Stalag 2" zijn ge dood, zo is vrijdag in Warschau bekendgemaakt. Hoeveel lijken er liggen is nog niet vastgesteld. De minister van buitenlandse zaken van Taiwan (Formosa), Wei Tao-Ming, heeft vrijdag de gedach te aan een dubbele Chinese ver tegenwoordiging bij de V. N,, een communistische en een nationalis tische, met beslistheid verworpen. Hij zei dat de regering op het vasteland „groot gevaar loopt in een te storten". Zij heeft geen ge- De Chinese overheid heeft gis teren de rode gardisten drie da gen de tijd gegeven om de hoofd stad te verlaten en de capaciteit, van de spoorwegen vrij te ma ken ten behoeve van het vijfja renplan. Dit is met aanplakbil jetten in de hoofdstad bekend gemaakt. In april mogen er weer jongelui naar Peking komen, maar dan in groepen van hoog stens honderd. Volgens de aanplakbiljetten zijn er de laatste maanden negen miljoen leden van de rode garde en revolutionaire studen ten in de hoofdstad aangeko men „om revolutionaire erva ringen uit te wisselen". Wie na maandag komt, doet dat op eigen risico en krijgt niet zoals tot dusver gratis voeding, on derdak en vervoer. zag meer over de volksmassa en evenmin over het partij-apparaat, aldus Wei Tao-Ming. Vrijdag werd voor dit- jaar voor het eerst weer gedebatteerd over de vraag, welke van de twee Chi nese regeringen doorde V. N. moet worden erkend. Het streven om Peking tot de V, N. toe,te laten, dat door Cambodja wordt geleid, zal waarschijnlijk geen succes heb ben. De V. N. erkennen momenteel alleen Taiwan, dat daar nationalis tisch China wordt genoemd. Dr. Wei keerde zich tegen het argument dat communistisch Chi na als lid van de V. N. minder ge vaarlijk zou zijn dan daarbuiten. „Peking op basis van angst toe laten is een aanmoediging voor Mao tse-Toeng en zijn bende om de ene agressie op de andere te stapelen, totdat het tijdstip is ge komen waarop er geen aanvaard bare andere weg open blijft dan oorlog". Te zeggen dat toelating van Peking noodzakelijker is ge worden nu China een kernmogend- heid geworden is, staat gelijk aan de bewering dat een eerste voor waarde voor lidmaatschap van de V. N. bestaat uit het vermogen om oorlog te voeren en niet om vrede te stichten, zoals 't handvest zegt. Mao tse-Toeng zou niet zulke in grijpende maatregelen hebben ge nomen om zijn oppositie uit te roeien, wanneer hij niet had voor zien dat zijn bewind gevaar liep ineen te storten. „Wanneer de V. N. het Chinese volk niet kan helpen zijn vrijheid te herwinnen, laten zij dan geen hulp verlenen aan hun slavenjagers", zei de mi nister. Twee Amerikaanse torpedo bootjagers hebben donderdag acht communistische vrachtsche pen tot zinken gebracht en acht tien beschadigd. De boten wer den juist boven de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam onder vuur genomen, toen zij met voorraden op weg waren naar het zniden. De twee torpedobootjagers de „John R. Craig" en de „Ham mer" schoten mear dan 250 granaten van 12 cm af. Ameri kaanse vliegtuigen vernielden of beschadigden donderdag twaalf Noordvietnamese schepen. Bij de zuiveringsoperatie „Att- leboro" bij de Cambodjaanse grens zijn tot dusver volgens Amerikaanse gegevens ruim dui zend guerrillastrijders gesneu veld. Tussen 25 oktober en 13 no vember zijn 115 Noordvietname se schepen vernield en 144 be schadigd, zei een Amerikaanse militaire woordvoerder. De Ame rikanen willen hiermee de be voorrading van de vietcong in het zuiden treffen. Voor de tweede maal in veer tien dagen heeft de vietcong een munitieopslagplaats in Long Binh, 20 km ten noordoosten van Saigon, met mortiergranaten be stookt. Er ontstond een begin van brand, maar er werd geen ernstige schade aangericht. Naar het Noordvietnamese persbureau meldt zijn in de eer ste helft van november meer dan 3000 tegenstanders, meest Ame rikanen, door de vietcong ge dood, verwond of gevangen ge nomen. In die periode werden 40 Amerikaanse vliegtuigen be schadigd of neergeschoten. Volgens het persbureau heeft Noord-Vietnam bij de interna tionale controlecommissie gepro testeerd tegen de aanwezigheid van Amerikaanse kernonderzee boten in de golf van Tonkin. Dit wordt een uitbreiding van de oorlog genoemd. Noord-Vietnam heeft ongeveer 15.000 man troepen in Laos om de Ho Tsji Minhroute, de be langrijkste aanvoerweg voor de vietcong in Zuid-Vietnam, te beschermen. Dit hebben Ameri kaanse functionarissen donder dag gezegd. Behalve de militai ren zou een onbekend aantal burgers in Laos te werk zijn ge steld om de weg te onderhou den. In de provincie Kwangtsji aan de grens tussen Vietnam en Laos zijn onverwachts sterke Ameri kaanse eenheden rond 50.000 man in totaal opgedoken. Dit is het gevolg van het nieuwe plan van het Amerikaanse op perbevel om de oorlog in Indo- China uit te breiden en 'n ster ke barrière te scheppen tussen Vietnam en Laos, zo schrijft de „Prawda". Volgens de „Prawda" doen de Amerikanen ook hun best vaart te zetten achter de maatregelen, bestemd om de oorlog in Viet nam te verlengen en de bewa peningswedloop te versnellen. Bepaalde groepen in de V. S. zouden zelfs een campagne heb ben ontketend voor deze bewa peningswedloop. Een ander be langrijk symptoom van deze oor logspsychose in de V. S„ aldus de „Prawda", is het bestemmen van nieuwe gelden voor de kern proeven en dit op een tijdstip dat men vrijwel overal in de wereld met sympathie staat te genover het voorstel om de ver spreiding van kernwapens tegen t« gaan. Op een weiland in Oud-Gastel is gisteren de 23-jarige boerenzoon Adrie Geers door een schot hagei uit een dubbelloops jachtgeweer getroffen. Geers werd in de lies streek geraakt. Hij werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Oudenbosch, 's Mid dags was hij buiten levensgevaar. Hij kon echter nog niet door de rijkspolitie worden gehoord. Het schot was gelost door de laeer T. V. uit Roosendaal. Tussen beide mannen bestaat een vete over het jachtrecht op het weiland. V. heeft een vergunning om daar te jagen. Toen Geers langs de wei kwam waar V. met zijn hond aan het jagen was, ontstond een woorden wisseling. Plotseling viel toen het schot. V. heeft tegenover de rijks politie verklaard dat er een wor steling^ ontstond om het geweer waarbij het schot afging. G. strom pelde naar de weg langs het veid en V. nep toesnellende voorbijgan gers toe een dokter te halen. V. werd ter plaatse door de rijks politie aangehouden. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Uit de aard van de verwonding is gebleken dat het schot van vlak bij moet zijn afgevuurd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1