Verdediging Europa zonder Frankrijk van West- Hoge verliescijfers in Vietnam Weer twee dorpen in Povlakte ontruimd de Prof. dr Zijlstra ontvangt vanda aantal kandidaat- ministers Aandrang op de NAVO: SOERBJABI WIL EEN ANBER GRATIEBELEID IN INDONESIË HET WEER Jordaanse klacht in de veiligheidsraad VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6820 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Verkiezingen NIEUW LID IN CHINESE TOP Gedenkplaten in Dallas Uitbreiding E. E.G. Proces tegen Roberts begint 5 december Jg-VfliPPO op en top drop 25 ct. MOHAMMEDAAN SPREEKT SOEKARNO TEGEN AARDBEVING IN AFRIKA MILTOENEN SCHADE VOOR ANTIQUAIR Rumoerige Vlaamse betoging in Leuven SPOORWEG ONGELUK IN W.-DUITSLAND Toestand van president Johnson bevredigend Anti-nazistische betoging in Bayreuth Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Ix>sse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterli jk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-iuimmer tot 10 uur voormiddag. 6 De kabinetsformateur, dr J. Ziil- stra, zal vandaag een aantal kandi daat-ministers ontvangen. In Haag se kringen heerst nog steeds op timisme ten aanzien van een spoe dige oplossing van de kabinets crisis. Wellicht zal de formateur nog deze week met een kabinet kunnen komen. Achtereenvolgens worden ont vangen de voormalige premier, dr J. E. de Quay en de demissionaire ministers Veldkamp, De Jong en Bot. Verder de voormalige minis ter van maatschappelijk werk, mej dr M. A. M. Klompé en de demis sionaire A. R.-bewindslieden Bies heuvel, Diepenhorst en Verdam. Ook minister Luns wordt op het departement van algemene zaken verwacht, zo is namens de forma teur meegedeeld. Gisteren had dr Zijlstra gesprek ken met de leiders van de vijf grote fracties. Het gesprek met de heer Nederhorst (P. v. d. A.) duurde van half elf tot twaalf uur; dat van de heer Toxopeus (V. V. D.) van twaalf uur tot kwart voor een: dat met de heer Beeraink (C. H. U.} van 14 uur tot 14.30; met de heer Schmelzer (K. V. P.) van 15 uur tot 15.45 en met de heer Roolvink van 16 uur tot 16.30. Zoals gebruikelijk wilden zij na afloop van hun be zoek geen commentaar geven. Aan de conferentie van NAVO- parlementsleden te Parijs is don derdag een verklaring aangeboden, waarin de regeringen van de vijf tien NAVO-landen worden aange spoord om zes specifieke stappen te ondernemen. Die stappen zijn. het organiseren van een stevige verdediging, tijdelijk zonder Frank rijk; de ontwikkeling van de NAVO- parlementariersconferentie tot een atlantische assemblee; druk op de McNamara-commis- sie opdat de andere NAVO-Ieden een groter aandeel krijgen in de defensie-strategie op kernwapen- gebied; trachten te bereiken dat de NAVO-partners tot een meer ade quate defensie-integratie komen; versterking van de politieke een heid in de NAVO door middel van gezamenlijke formulering van de politiek ten opzichte van gemeen schappelijke problemen in alle delen van de wereld en tenslotte het verstrekken van een officiële opdracht om de middelen ter ver sterking van de atlantische een heid te bestuderen. De verklaring concludeert dat het op het moment niet juist zou zijn het getal van de Amerikaanse troepen in Europa te verminderen. De president van het Indonesi sche hooggerechtshof, Soerdiadi, heeft er voor genleit, dat er een wet komt., waarbij de termijn waar binnen Soekarno gratie kan ver lenen aan ter dood veroordeelden, wordt beperkt. On het ogenblik kan het staatshoofd een gratiever zoek voor onbepaalde tijd aanhou den. Soerdjadi zei, dat een vaststel ling van de termijn zou kunnen bij dragen tot de veilrt'neid en de po litieke stabiliteit. Hij merkte dit op naar aanlëiding van een groeiend onbehagen over de aarzeling van Noordoostelijke wind. De stormdepressie van de af gelopen dagen is opvullend naar het Alpengebied getrokken en veroorzaakt daar, samen met een depressie afkomstig uit de Middellandse Zee veel neerslag. Anderzijds bevindt zich op de oceaan ten westen van Ierland een krachtig hogedrukgebied. Tussen deze beide druksyste- men staat boven de Britse eilan den een krachtige noordelijke tot noordoostelijke stroming, die zich over de Noordzee uitbreidt. Hierdoor zal in de komende 24 uur de wind in ons land naar het noordoosten draaien en weer iets in kracht toenemen. De aange voerde lucht is onstabiel zodat naast enkele opklaringen ook plaatselijk buien te verwachten zijn. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook enkele opklaringen. Matige, in het Waddengebied af en toe krachtige noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 18 NOVEMBER v.ro. n.m. ,Breskens -5.22 5.56 Terneuzen 5.58 6.32 Hansweert 6.32 7.06 Walsoorden 6.41 7.15 ZATERDAG 19 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.18 6.58 Terneuzen 6.54 7.34 Hansweert 7.28 8.08 Walsoorden 7.37 8.17 ZON op onder MAAN op ondei Nov 18 19 20 21 8.04 8.06 8.08 8J?9 16.45 16.44 16.43 16.42 13.57 14.18 14.34 14.46 21.57 23.11 0J23 Soekarno om zich uit te spreken over de gratieverzoeken van een tiental mensen, die in verband met, hun aandeel in de mislukte staats greep de doodstraf hebben gekre gen. Onder hen bevindt zich de! voormalige rechterhand van het staatshoofd, de oud-minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio. President Soekarno heeft het wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in het houden van alge mene verkiezingen in 1968, zo heeft generaal Soeharto donderdag mee-, gedeeld. De tekst moet nog door het parlement worden goedge keurd. Li Foe Tsjoeng. de 66-jarige vice-oremier en voorzitter van de staatscommissie voor plan nen, is gekozen tot lid van de permanente commissie van het politieke bureau in China. Het is niet bekend of hij de plaats inneemt van partij-secretaris Teng Nsiao-Ping of dat de com missie, het kernkabinet van het Dolilieke bureau, is uitgebreid. Traditioneel heeft de commissie steeds bestaan uit de belang rijkste zeven leden van het poli tieke bureau van de communis tische partij. Toen de samen stelling enkele maanden geleden werd gepubliceerd, kwamen daarin de namen voor van par tijvoorzitter Mao tse-Toeng, pre sident Lioe Shao-Tsji, premier Tsjoe en-Lai, voorzitter van het nationale congres Tsjoe Teh, vi- ee-premier Tsjen Young, minis ter van defensie Lin Piao en partijsecretaris Teng Hsiao- Ping. Sindsdien is geen lijst van leden van de commissie meer verschenen. Het „Volksdagblad" heeft echter verscheidene malen andere namen genoemd van fi guren die deel van de commissie zouden uitmaken. Li Foe-Tsjoeng was donder dag bij een aantal Chinese lei ders, die de uit Albanië terug kerende Kang Sjeng op 't vlieg veld van Peking kwamen be groeten. Twee grote bronzen gedenk platen ter herinnering aan pre sident John F. Kennedy, die in 1963 werd vermoord, zijn in Dal las zonder enige plechtigheid aan gebracht. Op een ervan staat de route afgebeeld die de presiden tiële stoet op de dag van de moord volgde. Ook de plaats waar de president dodelijk werd getrof fen, staat er oo aangegeven. Op de andere plaat staat de toe dracht van de moord volgens het raoport van de commissie-War ren vermeld. De gedenkplaten bevinden zich op enkele meters afstand van de straat, waarin de aanslag werd gepleegd. Zij is ondertekend door 213 lei dende persoonlijkheden uit de vijf tien leden-landen. Tot de zeven tien Nederlandse ondertekenaars behoren prins Bernhard en mr. D. U. Stikker, voormalig secretaris generaal van de NAVO. Er zijn acht Franse ondertekenaars. De verklaring werd aan de conferen tie voorgelegd door de Amerikaan se afgevaardigde Wayne L. Hays. Na twee dagen van besloten commissievergaderingen is de par lementariersconferentie donderdag weer in plenaire zitting bijeen ge weest. Gast op deze vergadering was de secretaris-generaal van de Cento, dr. A. Chalatbary, die o.m. zei dat de vijf leden van deze ver dragsorganisatie Iran, Pakistan en Turkije, Engeland en de Verenigde Staten op het ogenblik de mogelijk heid bestuderen om te komen tot een Cento-parlementariersconfe- rentie. De afgevaardigden bespraken aanbevelingen en resoluties die door de verschillende commissies zijn geformuleerd. Een van de re soluties van de politieke commissie wekt de regeringen van de leden- landen op in de loop van 1967 tot overeenkomsten te komen voor het in het leven roepen van een atian tische raadgevende vergadering in de plaats van de parlementariers conferentie. In een aanbeveling van de eco nomische commissie wordt er bi; de E. E. G.-Ianden op r angedron- Harry Roberts, die dinsdag door de politie werd gearresteerd nadat drie maanden jacht op hém was gemaakt, zal 'tezamen met zijn medeplichtigen Wi'tney en Duddy op 5 december terecht staan wegens de moord op drie politiemannen. Het proces tegen Witney én Duddy was maandag begonnen, maar werd door de réchter afgelast, nadat hij had vernomen dat Roberts was gear resteerd. Hij beval een nieuw proces tegen de drie tezamen. DE RUIMTECABINE GELAND Met een enorme plons komt hiel de ruimtecabine met de astronau ten Jim Lovell en Buzz Aldrin in de vrij ruwe Atlantische Oceaan terecht. De laatste vlucht van het Gemini-programma is tot een goed einde gebracht. gen andere Europese staten tot de gemeenschap toe te laten, hetzij ais volledig, hetzij ais geassocieerd lid. Eén aanbeveling van de militaire commissie vraagt de noordatlanti sche raad, civiele en militaire or ganisaties aan te moedigen over eenkomsten op lange termijn tt sluiten met de Franse regering of Franse militaire autoriteiten voor het gebruik van NAVO-infrastruc- turele voorzieningen op Frans ge bied en het gebruik van het Franse luchtruim voor de noord-zuid ver bindingen en oefeningen.. De vietcong heeft gister-en met haar luchtdoelgeschut een Zuid- vietnamese dakota geraakt, die wilde landen op het vliegveld van Tam Ky op 500 km ten noord oosten van Saigon. Veertien in- uttenden liepen verwondingen op. Van enkele gewonden is de oestand ernstig. Het toestel ver- •oerde 35 kaderleden van het irogram voor pacificaie van het ilatteland. Een tweede vliegtuig, (ADVERTENTIE) -L- ERVBIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND dat de dakota volgde, werd niet geraakt. In deze machine zat gene raal Ngoejen Doec Thang, minis ter voor de „revolutionaire ont wikkeling". De Amerikaanse verliezen in Vietnam bedroegen vorige week 126 doden, 810 gewonden en zes tien vermisten. De Zuidvietna- mese regeringsstrijdkrachten ver loren 237 man aan doden en 66 vermisten. De niet-Amerikaanse bondgenoten van Zuid-Vietnam verloren 21 man aan doden en 45 gewonden. Volgens in Saigon be kend gemaakte gegevens zouden de verliezen van de vietcong in de genoemde week 1.525 doden en 193 gevangenen bedragen. Volgens het Noordvietnamese persbureau zouden ruim honderd burgers om het leven zijn geko- ADVERTENTIE) RED RAND ROOSENDAAL Een Indonesische mohamme daanse leider, de secretaris-gene raal van de Psii, Wartomo, heeft donderdag verklaard, dat vóór de tweede wereldoorlog in Bo- ven-Digoel niet duizenden com munisten om het leven zijn ge komen, zoals president Soekarno heeft beweerd. Volgens Wartomo waren de slachtoffers leden van de „Sarikat Islam". Ruim 5000 inwoners van twee dorpen in de Po-delta zijn donder dag voor de tweede keer in veer tien dagen geëvacueerd, toen een dijk het begaf en het water naar hun huizen stroomde. De dijk was ondermijnd door de stormen en het water, die veertien dagen geleden grote gebieden in de Ongeveer 36.000 mensen zijn gis teren in het bergachtige gebied tussen Soedan en Tsjaad op de vlucht geslagen voor een aard beving, die een half uur duurde. Bijzonderheden zijn niet bekend. delta hebben geteisterd. Het afgelopen etmaal heeft noord- Italië weer van noodweer te lijden gehad. Hagel, sneeuw en tempe raturen onder nul brachten nieuwe ontberingen voor de duizenden Ita lianen, wier huizen verwoest of be schadigd zijn bij de overstromin gen. In de Dolomieten, een van de zwaarstgetroffen gebieden, doen reddingsploegen alle mogelijke moeite om levensmiddelen en me dicijnen naar de geïsoleerde berg- doroen te brengen. Sneeuw en ijs belemmerden de herstelwerkzaam heden aan bruggen en wegen. De tijd dringt, want de winter staat voor de deur. De wereldgezondheidsorganisa- t'e zal genoeg vaccin naar Italië sturen om 50.000 mensen te kun nen inenten tegen tyfus en para- tyfus. Het vaccin zal vandaag en zaterdag naar Rome worden ge bracht. In verband met de overstro mingsramp is het bezoek dat kei zer Haiie Selassie van Ethiopië de volgende week aan Italië zou bren gen, uitgesteld tot eind januari. De Florentijnse antiquair Giu- sepDe Bellini, voorzitter van de Italiaanse vereniging van anti quairs, heeft donderdag ver klaard dat 500 van zijn collega's in Florence vrijwel alles hebben verloren bij de jongste overstro mingen. 85 procent van de win kelvoorraden was verloren ge gaan. Circa 2.000 Vlaamse studenten hebben woensdagavond tot zeer laat in stromende regen in Leu ven betoogd voor overplaatsing van het Franstalige deel der Leuvense universiteit naar Wal lonië. De betoging verliep, begeleid door politie, aanvankelijk vrij rustig langs een route buiten het stadscentrum, waarvoor toestem ming was gegeven. Aan het ein de van de officiële protestmars trokken echter enige honderden demonstranten naar de zgn. neutrale zone in de richting van de gebouwen der Franse facultei ten, onder het roepen van leuzen als „Franskiljons buiten". Ze werden door de politie uiteen ge- 'aagd. Bij de charges zouden en kele gewonden zijn gevallen, doch geen arrestaties zijn ver richt. De voorzitter van de katholie ke Vlaamse studentenbond ver klaarde in een toespraak aan het slot van de officiële optocht, dat de overheveling van het Frans talige deel der universiteit een politieke zaak was geworden, waarvoor men politieke agitatie moest gaan voeren. Tussen Frankfort-Höchst en Kö- nigstein is gisteravond een lokaal' trein in botsing gekomen met een losse motorwagen. Zeker zes men sen hebben het leven gelaten en ongeveer 69 liepen verwondingen op. Er ligt ter plaatse enkel spoor. men als gevolg van een Ameri kaanse luchtaanval op 4 novem ber op een gebied nabij een zie kenhuis in de Zuidvietnamese provinciehoofdstad Ca Mau. In de stad zouden later demonstra ties zijn gehouden, waarbij de „misdaden" van de Amerikaan se aanvallers werden veroor deeld en een schadeloosstelling werd geëist. De vietcong heeft een rege ringspost ten zuidwesten van Saigon onder de voet gelopen en de gezinsleden van de mi litiemannen naar een brug ge dreven, waarna de brug werd opgeblazen. Naar het blad Sai gon Post meldt, kwamen hier bij 20 mensen om. De vier grote mogendheden *"9 de Sowjet-Unle, Amerika, Enge land en Frankrijk hebben woensdag in de veiligheidsraad de strafexpeditie veroordeeld, die Is raël zondag tegen Jordanië heeft uitgevoerd. De Israëlische afge vaardigde zei dat zijn land er pas toe is overgegaan na lang geduld te hebben geoefend. Arthur Goldberg (V. S.) 'zei dat er geen excuus voor de aanval is. Lord Caradon (Engeland) verklaar de dat de actie in geen verhouding staat tot de tegen Israël gepleegde sabotagedaden. Nikolai Fedorenko (S.-U.) sprak van banditisme. Ro ger Seydoux (Frankrijk) .zei moei lijk te kunnen begrijpen waarom Israël zo was opgetreden tegen een land dat zijn internationale Ver plichtingen trouw nakwam. Voorzitter Goldberg verdaagde het debat opdat de leden van de raad zich konden beraden over de in te dienen resoluties. Jordanië heeft de raad ver zou, hoofdstuk 7 van het V. N.-hand- vest toe te passen, krachtens het welk de raad tegen agressie of be dreiging van de vrede allerlei maatregelen kan nemen, van sanc ties tot militair optreden. De gezondheidstoestand van president Johnson gaat bevredi gend vooruit, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De presi dent is herstellende van een dub bele operatie die woensdag in 't marinehospitaal van Bethesda werd uitgevoerd. Chirurgen verwijderden een kleine poliep uit de keel van de president, terwijl voorts een lit- tekenhreuk werd hersteld. In 't bulletin werd gezegd, dat de patiënt het goed maakt en dat hij bezoek heeft ontvangen van oud-president Eisenhower. John son was eerder op eigen kracht uit zijn bed gekomen om in een stoel te ontbijten. In de Beierse stad Bayreuth heb ben woensdagavond honderden tieners met flakkerende toortsen en spandoeken met anti-nazistische leuzen betoogd tegen een bijeen komst van de extreem-rechtse na- tionaal-democratische partij in die stad. Langs de route die de beto gers namen stonden duizenden toe schouwers te juichen of te fluiten al naar gelang zij voor- of tegen standers van de betogers waren. De demonstranten hadden een sterke politiebegeleiding. Korte tijd later sprak de leider van de n.p.d., Fritz Thielen. 1000 mensen toe. Hij negeerde uitroepen als „humbug", „nazi" en „leuge naar" en zei dat zijn partij groeide door „een grote golf nationalisme die Duitsland overvalt als een lawi ne". Thielen voorspelde dat weldra afgevaardigden van de christen democraten en de sociaal-demo craten en vrije democraten zich achter de n.p.d. zullen scharen uit wanhoop voor de chaotische poli tieke toestand waarin. Duitsland verkeert. De zeven wagons van de personen trein schoven gedeeltelijk in el kaar. Het ongeluk gebeurde bij Oberliederbach. Bij het licht van schijnwerpers was men met snijbranders bezig gewonden te bevrijden. De zieken huizen in de omgeving hebben alle beschikbare artsen in dienst ge roepen. De motorwagen zou te vroee uit Königstein zijn vertrokken. r

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1