Prof. Dr. J. Zijlstra Kabinetsformateur Komplot in Djakarta en Bandoeng verijdeld Genini-progranma kostte 1,3 miljard dollar President Johnson geopereerd ARRESTATIE VAN OFFICIEREN IN INDONESIË Drama te Leeuwarden Nederlands brood naar Florence Spoorwegongeluk in Brazilië Johnson verheugd over Gemini-succes HET WEER DONDERDAG 37 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6819 Dr. Zijlstra ontvangt fractievoorzitters Minister president Een maand rond de aarde Drs. Nederhorst: Aanwijzing is onjuist" STORM OVER ENGELAND Sneeuw in de Ardennen Sartre voorzitter Vietnam-,proces' Goed voorbereid Gevechten Ontploffing Weerbericht Veiligheid Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koningin Juliana heeft woens dagmiddag op „Huis ten Bosch" de informateur dr. L. J. M. Beel ontvangen. Dr. Beei heeft de koningin eindrapport uitgebracht. Vervol gens heeft de koningin prof. dr. i. Zijlstra ontvangen en hem op gedragen een overgangskabinet te vormen. Prof. Zijlstra heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Hij stelt zich voor dat het door hem te vormen kabinet zich mede tot taak zal stellen de bevordering van ver vroegde verkiezingen en mitsdien ontbinding van de tweede kamer der Staten-Generaal. De nieuwe formateur zal van daag de voorzitters ontvangen van de fracties van de vijf grote politieke partijen uit de tweede kamer. Desgevraagd heeft dr. Zijlstra laten weten „geen commentaar" te hebben op de vraag, hoeveel tijd hij nodig zal hebben om een overgangskabinet te vormen. Hij liet meedelen de verwachting te koesteren, dat in het door hem te vormen overgangskabinet ook z.g. „dubbel-portefeuilles" zul len voorkomen. Dit houdt in, dat het niet uitgesloten moet worden Hef „Gemini"-programma heeft 1,3 miljard dollar gekost. Het is 20 maanden afgewerkt. In die lijd zijn 20 ruimtevaarders in de ruimte geweest. Het heeft bewezen dat de mens een ruimtevaartuig kan maken dat volledig bestuurbaar is, dat het naderen van andere ruimtevaartuigen niet erg moei lijk is wanneer het maar precies wordt voorbereid en uitgevoerd, dat hut aaneenkoppelen van twee ruimtevaartuigen tijdens de vlucht geen probleem is en dat de mens langdurig in staat van gewichtloosheid kan leven zonder nadelige gevolgen. Onder het Apollo-programma zul Jen grotere cabines worden gebruikt, die aan drie man plaats bieden. Onbemande exemplaren zijn reeds beproefd. De eerste be mande vlucht zal begin volgend jaar worden ondernomen. Onge veer drie maanden later zal de reusachtige Saturnus-5 (120 me ter hoog, 3.000 ton zwaar), voor het eerst omhoog gaan. Deze ra ket zal moeten dienen voor de reis naar de maan. De Amerikaanse luchtmacht is verder bezig met het ,Mol"-pro- gramma (manned orbital labora tory), waaronder drie mannen een maand lang rond de aarde cirkelen. Met ingang van 1968 zal dit het militair gebruik zijn van bemande kunstmanen. Ten slotte is een derde programma in studie, het L.O.R.L. (large orbi tal research laboratory), grote kunstmanen voor wetenschappe lijk onderzoek, die 24 tot 36 per sonen biiflüen bevatten. geacht, dat een of meer ministers meer departementen zullen gaan beheren en dat het niet behoeft te worden uitgesloten dat ook nie- specifieke figuren uit K.V.P.- of A.R.P.-kring gevraagd zullen worden in het nieuwe kabinet zitting te nemen. De formateur heeft evenwel laten weten, dat hij „niet in de eerse plaats daar naar uitziet". Voorts heeft formateur Zijlstra meegedeeld, dat naar zijn oordeel de hem opgedragen taak impli ceert, dat hij de leiding van het te vormen kabinet op zich neemt. Hij zal dus bij welslagen van zijn opdracht optreden als minister president. „Op zichzelf niet erg gelukkig en formeel niet juist" acht drs G. M. Nederhorst, voorzitter van de socialistische fractie uit de tweede kamer, de aanwijzing van prof. Zijlstra tot formateur. De heer Nederhorst is met deze aanwijzing daarom niet erg ge lukkig, omdat de heer Zjjl'stra per 1 mei 1967 benoemd is tot president van de Nederlandse Bank. Het op dit moment uitoefe nen van een belangrijke politiek rol door de heer Zijlstra is naar de mening van drs Nederhorst onjuist. Desgevraagd deelde de socia listische fractieleider mee, ver wacht te hebben, dat prof Zijl stra zo langzamerhand boven de partijen en boven het politieke gewoel zou gaan staan. Zoals be kend is prof. dr. Zijlstra thans lid van de eerste kamer voor de A.R.-partij. President en mevrouw Johnson gefotografeerd bij hun aankomst aan het Marinehospitaal te Be- thesda (V.S.), waar de president is geopereerd aan een litteken breuk en aan een poliep in zijn keel: ASTRONAUT ALDR1N WORDT OPGEVIST Atalntische Oceaan: Terwijl de Gemini-12-capsule nog steeds signaalrook uitstotend ligt te dobberen in de oceaan, wordt as tronaut Edwin Aldrin aan een kabel de reddingshelikopter bin- nengehesen. De storm die gisteren boven Engeland woedde, heeft een 300 meter hoge televisiemast bij Lei- cester geveld. Deze mast dié nog niet in bedrijf was genomen, kwam op 'n bijbehorend gebouw terecht. Er was niemand in dit gebouw. Stormvlagen van 175 km/u dwongen schepen 'n schuilplaats te zotken. Afgeknapte bomen versperden sommige wegen en spoorlijnen. Aan veel gehouwen is schade aangericht. Door de storm brak dinsdag een klokke- toren van 'n school in Leicester. Het gevaarte zakte door het dak, 22 leerlingen en twee onderwij zers werden gewond. In het oosten van België in het gebied achter Verviers en in de Ardennen woedden woensdag zware sneeuw- en hagelbuien. Plaatselijk lag de sneeuw ver scheidene centimeters dik. Het verkeer werd bovendien belem merd door dikke mist. De Franse schrijver Jean Paul Sartre is benoemd tot voorzitter van de rechtbank, waarvoor het proces tegen oorlógsmisdaden in Vietnam zal worden gehouden op initiatief van de Britse wijsgeer Bertrand Russell. Dit is woensdag in Londen door de organisatoren bekendgemaakt. De afgelopen da gen is daar een voorbereidende bijeenkomst gehouden. De 94-jari- ge Russell is erepresident van de rechtbank. Besloten is vijf commissies te be noemen die vijf vragen moeten be studeren: 1. Zijn de V. S, en de regeringen die aan hun kant strijden in Vietnam schuldig aan agressie volgens internationaal recht? 2. Hebben de V. S. de „oorlogs- wetten" overtreden door ex perimentele of verboden wa pens zoals napalm, bacteriolo gische en chemische wapens, te gebruiken? 3. Zijn burgerlijke gebouwen ge bombardeerd en op welke schaal? 4. Zijn gevangenen én burgers be handeld op een wijze die ver boden is door de „oorlogswet- ten"? 5. Is er genocide gepleegd? President Johnson heeft in het marinehospitaal van Bethesda in de staat Maryland met goed ge volg een dubbele operatie onder gaan. Een poliep die uit de keel van de president werd gehaald, bleek goedaardig te zijn. Voorts werd een littekenbreuk hersteld op de plaats waar Johnson vorig jaar oktober een galblaasopera tie heeft ondergaan. De poliep, een weefselver groeiing, bevond zich bij de rech- terstemband. De artsen zijn te vreden over de ingreep, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. De operatie begon gisteren om Van welingelichte zijde in Dja karta is vernomen, dat in het af gelopen weekeinde achttien hoge Indonesische officieren zijn ge arresteerd. Dit zou zijn gebeurd in verband met de ontdekking van een tegen de regering gericht komplot tot ontvoering van ver scheidene regeringsfiguren, on der wie generaal Soeharto. Onder de gearresteerden zou zich generaal-majoor Gintings bevinden. Deze is voorzitter ge weest van het niet meer bestaan de „naionale front", een federa tie van politieke partijen en mas saorganisaties die in de tijd vóór de mislukte staatsgreep door de communisten werd overheers. De pers in Djakarta meldt, dat Een 62-jarige inwoner van Leeuwarden heeft woensdag morgen een vrouw en een jon geman om het leven gebfacht, waarna hij zichzelf bij de Greutsbrug in Hardegarijp voor de trein heeft geworpen. Bij het stoffelijk overschot van de man, de 62-jarige G. O. uit Leeuwar den, werd een briefje gevonden waarin hij het adres van de an dere slachtoffers meldde. Het bleek dat de 62-jarige Gerrit O., wonend in de Corne lls Frederikstraat in Leeuwar den, in de nacht van dinsdag op woensdag zijn vrouw en zijn minder valide 35-jarige zoon om het leven had gebracht. Het gezin O. woonde sinds september in Leeuwarden. O. was werkzaam bij de coöpera tieve condensfabriek. Maandag avond heeft de man nog samen met zijn vrouw een personeels- avond van de fabriek bijge woond. Man en vrouw hadden nog gedanst. De gruwelijke gebeurtenis kwam woensdagmorgen aan het licht, toen de man zich voor ae trein had geworpen. Vermoede lijk heeft O. de allereerste trein richting Groningen uitgekozen, maar zijn stoffelijk overscnot werd pas woensdagmorgen om acht uur gevonden. De politie wilde mevrouw O. van het gebeurde op de hoogte stellen, maar kreeg op haar bel len geen gehoor. Men is daarna naar de buren gegaan en via de achterdeur in het huis van de familie O. gekomen. Hier rook de politie een sterke gaslucht en al spoedig kwam aan het licht dat vrouw en zoon dood waren. Het gezin O. had de oudste zoon nog in huis. De man was geestelijk enigszins gestoord en werkte in een werkplaats voor mindervaliden. De jongste zoon, Jentje, die dertig jaar is, is ge huwd en woont in het westen des lands. Mevrouw O. was 58 jaar oud. Ze was sinds 6 sept. 1931 met Gerrit O. gehuwd. De vrouw was af en toe wel eens bedlegerig. Na hun trouwen vestigden ze zich in Grouw, waar O. melk- controleur was. Op 28 maart '51 vestigde het echtpaar zich in Beetgum, waar de man even eens als melkcontroleur werkte. Sinds 3 september van dit jaar woonden ze in Leeuwarden. Het motief dat tot deze af schuwelijke daad heeft geleid, is onbekend. Woensdagmiddag zou de ana toom-patholoog dr. J. Zelden- rust uit Utrecht sectie op de lij ken verrichten. Het is nog niet duidelijk of de beide slachtof- iers door gas of door geweld pleging om het leven zijn ge komen. Het gezin O. had weinig con tact met de buren. De naaste buren vertelden dat het gezin naar buiten altijd een keurige indruk had gemaakt. Van drie „Troopships" van de koninklijke luchtmacht die van daag ten behoeve van de marine van Ypenburg naar Catania op Si cilië zullen gaan, gaan er twee via Pisa. Deze twee „Troopships" zul len 400 kg brood en 25 kg koeken voor de Nederlandse militairen meenemen die in Florence water zuiveringsinstallaties hebben inge richt. Kolonel H. A. Franssen, com mandant van de 101e genie gevechtsgroep, en majoor T. Mei nes van de sektie operatiën van' het hoofdkwartier van de land macht zullen met een van de „Troopships" naar Pisa meevliegen om zich in Florence op de hoogte te stellen. De drie „Troopships" vliegen naar Catania om daar grondperso neel en onderdelen te halen van „Neptune"- en „Tracker"-vliegtui- gen van de marineluehlvaartdienst die daar hebben deelgenomen aan oefeningen. Dat grondpersoneel wordt van Catania overgevlogen naar het marinevliegkamp Valken burg. de strijdkrachten op het ogenblik een zuiveringsactie uitvoeren on der hun leden in verband met het tegen de regering gerichte kom plot. De samenzweerders zouden niet alleen van plan zijn geweest Indonesië's „sterke man", gene raal Soeharto, en de voorzitter van het volkscongres, generaal Abdoel Haris Nasoetion, te ont voeren, maar ook generaal-ma joor Oemar Wirahadikoesoemah van het strategisch commando van het leger, diens stafchef bri gade-generaal Kemal Idris, bri gade-generaal Sarwo Erhie en tientallen partij- en actiefront- leiders. „Warta Berita", een in Djakar- het komplot zorgvuldig was voor bereid. De samenzweerders had den een bataljon van 1.200 man willen inschakelen om hun doel te bereiken. In Djakarta deed gisteren het gerucht de ronde, dat er in doeng gevechten waren uitgebro ken tussen de mariniers, die aan de kant van Soekarno staan, en de Siliwangi-divisie. die trouw aan Soeharto is. Van de zijde van de politie in Djakarta werd meegedeeld, dat eenheden van de Siliwangi-divi sie een kordon om Bandoeng heb ben gelegd om te voorkomen dat mariniers uit Djakarta en mid den- en oost-Java de stad bin nendringen. De mariniers zijn op Java 15.000 man sterk. Bij de ge arresteerden zouden ook gene raal-majoor Moersid en een aan tal burgers zijn. Moersid is eer ste plaatsvervanger van legerbe velhebber Soeharto geweest. De aangehouden generaal-majoor Djamin Gintings was militair be velhebber van Noord-Sumatra. Kennelijk wilden aanhangers van Soekarno met dit nu verijdel de komplot de „oude orde' invoe- Men neemt aan dat met het ingrijpen van Soeharto en de zijnen de laatste fase is inge luid van Soekarno's onder gang. Verwacht wordt dat Soe harto zijn greep op het bewind zal versterken om de felle aan hangers van „Boeng Karno" uit te schakelen. Woensdag zijn in Brazilië twee treinen op elkaar gebotst. Men heeft 34 doden en honderd gewonden geteld, maar nog niet passagiers waren bevrijd. Het ongeluk gebeurde op het stationsemplacement van Olindo, veertig kilometer van Rio de Ja neiro. De personentrein liep uit de rails en twee rijtuigen sloegen om. De bestuurders van beide treinen kwamen om het leven. In Ameins heeft zich bij het her stellen van een gasleiding een ont ploffing voorgedaan, die een café en een schoenmakerij verwoestte Er vielen vijf doden en 13 gewon den. medegedeeld door liet K. N. M. I., geldig tot hedenavond afnemende wind Buien, waarvan sommige met hagel, maar ook enkele opklarin gen. Krachtige, tot matige, aan de kust van Holland en Zeeland aan vankelijk nog stormachtige tot har de wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering in tem peratuur. AANHOUDEND BUIIG Een depressie, die van het noor den van de Noordzee naar de Duitse bocht trok. veroorzaakte boven de Britse eilanden, het westelijk deel van de Noordzee en ook langs de kust van Holland en Zeeland een noordwester storm. Hiermede werd onstabiele lucht, waarin veel buien voorko men over Frankrijk naar de Mid dellandse Zee getransporteerd. In het noorden van het land en in het Waddengebied was de wind veel minder. De depressie ver plaatst zich nu verder landin waarts en vult daarbij geleidelijk op. Hierdoor zal de wind in het komende etmaal naar noordelijke richtingen draaien en boven land in het algemeen krachtig tot ma tig, maar aan de kust van Hol land en Zeeland nog geruime tijd stormachtig zijn. Op vele plaat sen zullen weer regen- of hagel buien vallen. In de temperatuur komt maar weinig verandering. 6.27 uur Amerikaanse tijd (12.27 uur Ned. tijd) en was om 7.30 uui? (13.30 uur Ned. tijd) voltooid. De dubbele operatie werd uit gevoerd door vijf chirurgen, dia werden bijgestaan door vijf an dere specialisten. Het eerst werd de poliep ver-' wijderd. Deze ingreep verrichtte dr. Wilburg Gould, een keelchi- rurg uit New York die geassis teerd werd door twee andere chirurgen. Vervolgens voerde dr. George Hallenbeck de operatie aan de littekenbreuk uit. Hij was de chirurg die dertien maanden geleden de galblaas van de presi dent heeft weggenomen. De 58-jarige Johnson kreeg een algemene narcose, waaruit hij volgens de artsen ongeveer een uur na het einde van de opera tie geleidelijk ontwaakte. Nadat .de chirurgen hun werk hadden voltooid, bracht men de patiënt naar zijn appartement op de tweede verdieping. Daar lag hij vorig jaar oktober ook. De weggenomen poliep was slechts drie mm groot. Het suk- je weefsel werd direct naar het laboratorium gebracht, waar men constateerde, dat er geen spoor van kanker was. De aanwezig heid van het minuscule gezwel had men in augustus ontdekt. In het hospitaal zijn strenge veilig heidsmaatregelen van kracht Le den van de geheime dienst bege leidden Johnson, toen hjj in een rolstoel door verpleegsters naai de operatiezaal werd gebracht, De veiligheidsbeambten, voor zien van groene operatieschorteri en maskers, sloegen achter hel werk van de chirurgen gade. President De Gaulle heeft pr«i sident Johnson een telegram gel zonden, waarin hij hem beterJ schap toewenst President Johnson heeft vóó# zijn operatie zijn vreugde uitge sproken over het succes van hei Amerikaanse Gemini-programma De Ver. Staten zijn waarlijk! doorgedrongen in de ruimte", al-! dus de Amerikaanse president,! kort nadat hij in het marinehos-' pitaal Bethesda was aangekomen. Hij bedankte alle sectoren van industrie en de N.A.S.A. die heb ben bijgedragen tot de verwezen lijking van het programma. „Het succes vormt een briljante blad zijde in de geschiedenis van de vreedzame verovering van de ruimte door de mens", aldus Johnson. DONDERDAG 17 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.37 5.02 Terneuzen 5.13 5.38 Hansweert 5.47 6.12 Walsoorden 5.56 6.21 VRIJDAG 18 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.22 5.56 Terneuzen 5.58 6.32 Hansweert 6.32 7.06 Walsoorden 6.41 7.15 ZON MAAN op onder op onder Nov 17 8.03 16.47 13.28 20.42 18 8.04 16.45 13.57 21.57 19 8.06 16.44 14.18 23.11 20 8.08 16.43 14.34

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1