Ruimtewandeling van twee uur en negen minuten Beestachtige moord in schoonheidsinstituut OOSTEUROPESE DIPLOMATEN VERLIETEN CHINESE HERDENKINGSBIJEENKOMST BELGISCHE BRUG INGESTORT: UIER DODEN EN ELF GEWONDEN 18-JARIGE AMERIKAAN DOODDE VIJF MENSEN Foto's van de zonsverduistering HET WEER Maandag 14 Dinsdag 15 november 1966 22e Jaargang No. 6817 Baby ontvoerd in Denver Amerikaanse voedselhulp voor behoeftige landen Stichter „kwomintang" Spanje beschuldigt Engeland van agressie Overstroming in India eist slachtoffers Dodencijfer in Italië stijgt Vierde massamoord Geen kogels genoeg. Moeder met vijf kinderen verbrand Tweemaal weduwe door Vietnamese oorlog Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bjj abonnement; TERNEUZEN Direeteur-HoofdraJacteur; I, van de Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1, van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 uur. Voor her gecomb. maandag/dinsdag-nummsr tot 10 uur voormiddag. Ondanks een storing in het automatische radarnavigatiesy steem aan boord van de Gemini- 12 zijn de Amerikaanse astronau ten lames Lovell en Edwin Aldrin erin geslaagd na hun lancering van Kaap Kennedy, vrijdagavond, binnen vier uur tijdens hun derde omwenteling een rendenz-vous te bewerkstelligen met de eerder de ruimte ingeschoten Agena-doel- raket. Om 02.00 uur vrijdagnacht koppelden ze hun cabine 300 m boven de Indische Oceaan aan de Agena vast. Ze hadden geduren de het laatste deel van hun ach tervolging over ruim 105.000 km de cabine grotendeels op eigen waarneming naar de doelraket moeten sturen. ZONSVERDUISTERING Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft be sloten het experiment waarbij de Gemini-cabine door de Agena raket naar een hoogte van 740 km zou worden gevoerd, af te ge lasten. De turbine van de hoofd motor van de raket functioneerde namelijk niet naar wens. Wel zou nu met behulp van de tweede ra ketmotor, die niet zoveel stuw kracht ontwikkelt, geprobeerd worden in de loop van de dag de baan om de aarde zover te corri geren dat Aldrin de zonsverduis tering die in Zuid-Amerika zicht baar zou zijn, kon fotograferen. Inmiddels hadden meer dan duizend geleerden en astronomen Van over de hele wereld in zes Zuidamerikaanse landen zich ge reed gemaakt voor het observe ren van de daar waarneembare zonsverduistering. Daar kwamen allerlei raket ten, ballonnen, schepen, vliegtui gen en een heel arsenaal van in strumenten aan te pas. Daar is ruim 71 miljoen gulden aan ten koste gelegd, wel de meest uit gebreide poging tot nog toe om de zon nieuwe geheimen te ont futselen, wanneer zij tussen 15.04 en 15.15 uur Ned. tijd zich ach ter de maan zou verschuilen. KIKKER-EIEREN In Peru hadden ruim honderd geleerden uit de V. S., Japan, Frankrijk, Canada, Zwitserland, Nieuw-Zeeland en Peru zelf waarnemingsposten opgericht. Een groep Nederlandse des kundigen, die met collega's uit Engeland, West-Duitsland, Italië en Israël naar Zuid-Amerika zijn gekomen, zouden waarnemings raketten naar de bovenste lagen van de dampkring lanceren. Van een plek in het woeste ge bied op achtehonderd km ten noorden, van Buenos Aires zou den twee tweetraps Titus-raket- ten omhoog gestuurd worden om foto's te nemen en metingen te verrichten boven alle wolkenla gen. In de Gemini-12 bevinden zich o.a. twintig bevruchte kikker eieren om na te gaan of de ge wichtsloosheid leidt tot het uit komen van tweekoppige kikker- visj es. Aan de buitenkant van de ruimtecabine bevindt zich een paneel met twintig aluminium- stroken om eventuele micro-me- leorieten op te vangen. ZONNEVLEKKEN Gemini-ruimtevaarder Edwin Aldrin heeft zaterdag twee uur en twintig minuten lang met zijn bovenlichaam uit de ruimteca bine gehangen om een handvat te monteren dat hem behulpzaam moet zijn bij zijn ruimtewande ling. Hij maakte ook foto's en filmopnamen. Tevoren hadden de ruimtevaarders foto's van de zonsverduistering gemaakt. Het was de eerste maal dat dit buiten onze dampkring gebeurde. Jim Lovell en Edwin Aldrin kregen deze kans, doordat de hoofdmo tor storingen vertoonde en na bliksemsnelle berekeningen een tweede aandrijfraket in werking werd gesteld. In plaats van in een nieuwe hogere baan van 736 km boven de aarde werd de Gemini in een elliptische baan tussen 256 en 299 km afstand van de aarde gestuurd. Daardoor waren de ruimtevaarders in de gelegen heid boven Zuid-Amerika de zonsverduistering te filmen. Ruimtevaartdeskundigen heb ben verklaard dat zij op de hoog te waren van het feit, dat zich tijdens de ruimtereis reusachtige zonnevlekken voordoen. Zij menen dat deze voor de astro nauten ongevaarlijk zijn. RUIMTEWANDELING VAN ALDRIN Astronaut Edwin Aldrin, co- piloot van de „Gemini-12", heeft zondag een ruimtewandeling van ruim twee uur gemaakt, welke de meest geslaagde tot dusver is. Het duurrecord dat Eugene Cer- nan in juni j.l. tijdens de vlucht van de „Gemini-9" vestigde, werd met één minuut gebroken: twee uur en negen minuten nadat hij naar buiten was gegaan „kroop" Aldrin door het luik van de ca bine naar binnen. De wandeling heeft verder be wezen dat een mens, wanneer hij zijn krachten economisch weet te gebruiken, heel goed in een toe stand van gewichtloosheid in de leegte van het wereldruim kan werken. De ruimtevaarder was in tegenstelling tot zijn voorgan gers niet bijzonder vermoeid. Hij klaagde niet over uitzonderlijke warmte als gevolg van zijn in spanning en zijn hartslag bleef binnen hetgeen onder de gegeven omstandigheden als toelaatbaar kan worden beschouwd. Ook ont stond er geen aanslag binnen zijn ruimtehelm, een verschijnsel dat het zicht van Cernan en Richard Gordon bemoeilijkte. Tijdens zijn uitstapje ging Al drin anderhalf maal om de aarde. VREDESBOODSCHAP Aldrin bewoog zich zonder haast rondom de „Gemini-12" en de „Agena"-raket. Om 18.42 uur (Ned. tijd) sloot hij het luik ach ter zich, nadat hij een aantal „werkjes" in de ruimte had ver richt. Hij voerde in totaal zeven tien handelingen uit, waaronder het vast- en losdraaien van moe ren en bouten, het aanleggen van elektrische leidingen, het veri fiëren van verbindingen, het ver breken van kabels met een nijp tang en het aanbrengen en los maken van plakbanden van een speciale plastieken stof. Verder bevestigde hij een 30 meter lang koord aan de „Agena"-raket. Hij was al die tijd met een „navel streng" van 7 Va meter met de Gemini verbonden. Aldrin had geen „ruimtepistool" bij zich zo dat hij zich op eigen kracht moest voortbewegen langs de ,trap" van beugels die aan de cabine zijn bevestigd. Tussen zijn werk door zond Aldrin een vredesboodschap naar de aarde, voor „alle mensen die naar vrede streven". Een stuk pa pier met de boodschap liet hij achter in de ruimte. Aldrin is in totaal vier uur en 37 minuten blootgesteld geweest aan het „weer" in de ruimte, lan ger dan iemand anders. Op een bijeenkomst welke zaterdag ter gelegenheid van de honderdste jaardag van de ge boorte van de Chinese filosoof Soen Yat-Sen in Peking werd gehouden, heeft het merendeel van de aanwezige Oosteuropese diplomaten de zaal van het volkscongres verlaten uit protest tegen anti-sowjetuitlatingen van premier Tsjoe en-Lai. Deze zei in zijn herdenkings rede: „De kliek der sowjet-lei- ders heeft de grote Lenin en de door de oktoberrevolutie aange geven weg verraden". De sow jetdiplomaten die op stonden en wegliepen, werden gevolgd door hun Poolse, Bul gaarse, Tsjechische, Oostduitse, Hongaarse en Mongoolse colle ga's. De Albanese, Roemeense en Zuidslavische vertegenwoordi gers bleven zitten. Terwijl de diplomaten zich verwijderden,-voegde Tsjoè én- Lai aan zijn gewraakte woorden toe dat „de huidige sow jetleiders, geïnspireerd door het Croesjtsjo- vistische revisionisme, de belan gen van de revolutionaire volke ren verraden en de imperialis tische en kolonialistische over heersing in de socialistische we reld beschermen door het kapi talisme in de socialistische we reld te herstellen". Meer dan tienduizend personen woonden de bijeenkomst bij, on der wie ruim duizend militairen in uniform. Uit een kraamkliniek in Denver (Colorado) is zaterdag een baby ontvoerd. Het kind was slechts een dag oud. De vader werkt bij een rubberonderneming en zegt geen vijanden te hebben. De moe der heeft een kind uit een vorig huwelijk. President Johnson heeft zater dag de wet op voedselhulp aan behoeftige landen ondertekend. De wet verleent machtiging tot verkoop van Amerikaanse voed selvoorraden tot 1,9 miljard dol lar per jaar voor de begrotings jaren 1967 en '68. De uit deze ver koop verkregen deviezen worden als lening aan de betrokken lan den verstrekt om andere nood zakelijke middelen aan te schaf fen. Op de bijeenkomst was o.a. de weduwe van Soen Yat-Sen aan wezig. Alle sowjetbladen hebben de nagedachténis van de filosoof van de Chinese revolutie geëerd, waarbij de tegenstelling naar vorên werd gebracht tussen diens vriendschap met Rusland en de houding van de huidige Chinese communistische leiders. Soen Yat-Sen, de stichter van de nationalistische „kwomin tang", werd in 1912 China's eer ste president en hij voerde tot zijn dood in 1925 een politiek van nauwe betrekkingen met de Sowjet-Unie. "Dé Spaanse afgevaardigde'in de dekolonisatiecommissie van de Ver enigde Naties heeft Engeland van agressie beschuldigd omdat naai zijn zeggen „nog voortdurend" Britse vliegtuigen, afkomstig van de basis op Gibraltar, over Spaans gebied vliegen. Engeland zal moe ten ophouden Gibraltar als mili taire basis te gebruiken, wil "net geen tegenmaatregelen van Spanje uitlokken, zo zei hij. Het water van de buiten haar oevers getreden Alijar heeft in de Indiase staat Madras 28 per sonen, onder wie 17 kinderen, meegesleurd. Volgens de politie is het ongeluk vrijdag gebeurd. De mensen woonden in hutten op de oevers van de rivier. Tot dus ver zijn vier lijken geborgen. Op de autoweg „Koning Boude- wijn" heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een tragisch ongeluk voorgedaan. Een brug over de Nethe, tussen de plaatsjes Pulle en Massenhoven, heeft het begeven. De auto's die op dat ogenblik op deze drukke weg tus sen Antwerpen, Luik en de Duitse grens reden, schoven het kanaal in. Onmiddellijk werd de gendarme rie van Zandhoven en Antwerpen gealarmeerd. De minister van bin nenlandse zaken, Van der Poorten, en het parket van Antwerpen be gaven zich naar de brug om te trachten vast te stellen, waardoor deze is ingestort, nauwelijks een maand na de officiële opening van deze autoweg. Er werden vier lijken geborgen. Het ongeval heeft zich voorgedaan nabij de sluis van Viersel. De om wonenden werden opgeschrikt door twee zware slagen van de instor ting van de 150 meter lange brug. Zeven auto's, vier komend uit de richting Antwerpen en drie erheen rijdend, gingen de diepte in. De gewonden werden naar ziekenhui zen in Herentals, Lier en Antwer pen gebracht. Van één auto stak een deel van het dak boven het water uit. De inzittende dames konden zich uit hun wagen redden en op het dak klauteren. Zij wer den uit hun netelige positie ver lost door twee mannen met een bootje. De gendarmerie in Antwerpen heeft meegedeeld, dat er vier do den en elf gewonden zijn. Acht ge kwetsten zijn er ernstig aan toe. BRUG STORTTE IN Op de foto's een beeld van ravage. de De overstromingen in Italië hebben volgens de jongste cijfers aan 105 mensen het leven gekost. Er zijn nog negen vermisten. Dit heeft het Italiaanse ministerie van voorlichting zaterdag be kendgemaakt. In Mesa in de Amerikaanse staat Arizona heeft zaterdag een 18- jarige jongen vier meisjes en een vrouw doodgeschoten en twee an deren ernstig gewond. De jongen, Robert Smith, dwong in een schoonheidsopleidingsinsti tuut zijn slachtoffers, onder wie een 27-jarige moeder met haar dochtertjes van drie-eneenhalf jaar en van drie maanden, met het ge zicht voorover in een kring op de vloer te gaan liggen. Met een re volver schoot hij ze een voor een door het hoofd. Twee meisjes wa ren op slag dood. Drie anderen stierven later in het ziekenhuis. De twee slachtoffers die nog tussen leven en dood zweven, zijn een vrouwelijke employé van het insti tuut en de zuigeling. De politie arresteerde de jongen ter plaatse. Hij stapte lachend in de politieauto. Het was de vierde massamoord van dit jaar in de Verenigde Sta ten. In juli vermoordde een man acht leerlingverpleegsters in Chi cago en in augustus zaaide een oud-marinier van de toren van het universiteitsgebouw in Austin dood en verderf. Hier vielen veer tien doden. Kort daarvoor had de man zijn vrouw en zijn moeder omgebracht. Enkele weken later drong een afgewezen minnaar de woning van zijn vriendin in Newhaven binnen. Hij doodde, in het wilde weg schie tend, vijf mensen. Tegenover de politie verklaarde Smith, die leerling is van een mid delbare school, dat hij tot de moorden was gekomen, nadat hij over de recente massamoorden in Amerika had gelezen. Eerst wilde hij naar ziin vroegere woonplaats Houston gaan om daar een school binnen te dringen en de leraren dood te schieten. Hij besloot echter naar het opleidingsinstituut te gaan omdat hij verwachtte er veel mensen aan te treffen. De jongeman kocht zestig meter nylonkoord, twee jachtmessen en een aantal broodzaltken om zijn slachtoffers te verstikken. Hij vond de zakken echter te klein en be sloot een vuurwapen te gebruiken. Hij volgde een vrouw toen zij de school binnenging. Uit een zak haalde hij een revolver te voor schijn, schoot een spiegel in stuk ken en gelastte alle aanwezigen tegen de muur te gaan staan. Toen een vrouw zei, dat er elk ogenblik veertig mensen konden binnenko men, antwoordde Smith dat hij tot zijn spijt niet voldoende kogels voor iedereen bij zich had. De moordenaar heeft volgens de politie ook een mes gebruikt Hij stak een vrouw en ook het kleine meisje, „omdat het maar bleef rondspringen". De directrice van de school, die op het lawaai was afgekomen, waarschuwde de politie. Bij de moordpartij werden mevr. Joyce Sellers, 27 jaar, en haar 3'/2 jarig dochtertje Debra op slag ge dood. Korte tiid later stierven Mary Margaret Olsen, Glenda Car ter en Carol Farmer. Bonita Sue Harris, een employé van de school, werd zwaar gewond. Zii was evenwel in staat de politie enkele inlichtingen te verschaffen en zei, dat zij op het ogenblik dat de moordenaar schoot, haar hoofd wegtrok. De andere gewonde is de baby, Tammy Lynn Sellers, OPKLARINGEN Gedurende het weekeinde stond het weer in west-Europa onder invloed van een hogedrukgeDied dat zich over Duitsland en Polen naar Rusland verplaatste.Langs de flank ervan stroomde voortdu rend tamelijk koude lucht van Frankrijk over België naar ons land. Het opdringen van zachtere lucht over de Britse eilanden in onze richting gaf op verschillen de plaatsen aanleiding tot wat regen of motregen. Inmiddels heeft de algemene luchtdrukverdeling zich zo gewij zigd dat de invloed van oceaan depressies zich nu verder over west-Europa zal kunnen uitbrei den. Een front behorend bij een depressie v/elke zondag IJsland Een moeder en vijf van haar zes kinderen zijn vandaag in Os wego (New York) in de vlam men omgekomen, toen hun wo ning door brand werd verwoest. De moeder, de 36-jarige me vrouw Marily Mack in Oswego, en de kinderen, van zes maan den tot acht jaar, sliepen toen de brand uitbrak. Een dochter van 12 sprong uit een raam op de tweede verdieping en werd door een buurman opgevangen. De Amerikaanse mevrouw Kistler in Meadville (Pennsyl vania) heeft een uur nadat zij het leven had geschonken aan een zoon, bericht gekregen, dat zij voor de tweede maal weduwe is geworden door de oorlog in Vietnam. Haar eerste echtgenoot, luite nant William Reach, sneuvelde in januari 1965, ruim twee jaar nadat zij waren getrouwd. Hij liet haar een zoon na. In augustus 1965 hertrouwde zij met luite nant Kistler, die enkele maan den later in Vietnam werd ge stationeerd. Daar kwam hij dins dag j.l. om het leven, toen een heden van de vietcong een heli kopterbasis met mortieren, gra. naten en lichte wapens bestook ten. passeerde was maandagmorgen tot over oost-Engeland en de Noordzee gevorderd. Dit front zal dinsdag in Duitsland zijn aangekomen. Na de frontpassage ruimt de wind naar het westen en zullen opklaringen voorkomen, maar mogelijk ook enkele buien van zee het land binnendrijven. Dinsdag overdag zal dit aan leiding geven tot wat zachter weer. Er zijn echter aanwijzin gen dat een nieuwe depressie bij de zuidpunt van Groenland flink in diepte zal gaan toenemen en zich tamelijk snel naar het oos ten zal verplaatsen. De invloed ervan zal zich dinsdag al over de Britse eilanden in oostelijke richting gaan uitbreiden, maar waarschijnlijk zal een erbij beho rend regenigebdecl ons lapd niet voor de avond bereiken. medegedeeld door 't KNMI, gel dig van maandagavond tot dins dagavond. Opklaringen. Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien maar in het oosten van het land vanavond nog plaatselijk regen. Zwakke tot matige, in de kust gebieden af en toe vrij krachtige westelijke wind. In het algemeen iets minder koud. DINSDAG 15 NOVEMBER v.m. Breskens 3.08 Terneuzen 3.44 Hansweert 4.1s Walsoorden 4.27 n.m. 3.28 4.01 4.33 4.47 WOENSDAG 16 NOVEMBER v.m. Breskens 3.50 Terneuzen 4.2S Hansweert 5.02 Walsoorden 5.11 n.m. 4.13 4.49 5.23 5.32 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 15 7.59 16.49 11.47 18.32 18 3.01 16.48 12.46 19.32 17 3.03 16.47 13.28 20.42 13 8.04 16,45 13.57 21.57

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1