Erhard is gestruikeld over de erfenis van Adenauer Het conflict huisartsen-ziekenfondsen Duitse hereniging verder verwijderd dan ooit «De vrijheid gaat voor voedsel en huisvesting» WEINIG KANS OP OVEREENSTEMMING de MUL GROOTSTE ACTIE UIT VIETNAMESE OORLOG BIJ DE CAMBODJAANSE GRENS RADIO DE KOOK Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6816 SOEKARNO: Wijze mannen Verzorging patiënten gewaarborgd £50 miljoen dollar De export van Indonesië Traangas granaten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-r.ummer tot 10 uur voormiddag. Bondskanselier Erhard wordt bij zijn aftreden als zondebok beschouwd waarop men alle ver wijten kan laden. Dat is niet hele maal terecht. Een goed en krach tig regeerder was hij niet en in de verste verte geen handig poli ticus. Zijn voorganger Adenauer was in dat opzicht precies zijn tegendeel, wat tot minstens even luide bezwaren voerde. En voor een deel zit Duitsland thans niet zozeer met het falen van Erhard dan wel met de fouten van Ade nauer. Of liever met een vrijwel constant verkeerde politiek sinds 1949. Bij het begin van de bondsre publiek koos het door de weste lijke geallieerden bezette deel van Duitsland voor het westen. Daarbij kon het moeilijk beseffen wat daarvan in de volgende ze ventien jaar de politieke konse- kwènties waren. Men kocht zijn ontwikkeling tot de krachtige staat van nu met een algemene erkenning in de wereld, wetend dat men zich daarmee tegenover de Sowjet-Unie opstelde. En dus de hereniging voorlopig niet zou kunnen verwezenlijken. De hoop dat door de roll-back- politiek van Dulles die het als sen Amerikaanse taak zag de communistische invloedssfeer terug te dringen, ooit ook Oost-Duitsland deel zou gaan uit maken van de bondsrepubliek, moest al spoedig vervliegen. MUNCHEN Maar het-bewind in Bonn van Adenauer zag geen kans zich soe pel aan te passen aan deze ver andering in het wereldbeeld. Het heeft er ook nu nog geen kans toe gezien, hoewel president Johnson het in zijn rede van 7 oktober toch wel heel duidelijk gesteld heeft. Hij verklaarde toen dat een Duitse hereniging alleen mogelijk is binnen het kader van een algehele Europese verzoening en dat het voorlopig een groot belang voor de wereldvrede is dat de V. S. en de Sowjet-Unie in goede verstandhouding met sikaar staan. Dat houdt acties in van weers zijden. In dat opzicht heeft de Duitse politiek vooral in het in het teken gestaan van het af wachten van concessies der an dere zijde. Men betuigde welis waar herhaaldelijk zijn vredelie vendheid, maar een erkenning bijvoorbeeld van de Oder-Neis- segrens met Polen kon er nooit af. Er waren zelfs vaak heftige discussies, waaraan ook minis ters deelnamen, of het verdrag van München uit 1938 al dan niet functioneerde. Er werd niet rondweggezegd ja, maar even min ronduit nee. En dat is het verdrag waarbij het vooroorlogse Tsjecho-Slowakije zijn Sude- tengebieden aan das Reich moest afstaan. Die concessies, aldus de rede nering in Bonn, kunnen we even tueel te zijnertijd wel doen bij een vredesbedrag. WEINIG HOOPVOL Dat deze houding de concessies van de andere zijde niet aanmoe digde, en dus ook het vredesver drag en eventuele hereniging niet bespoedigde, is al vele ja ren duidelijk. Er is een verstarde situatie ontstaan, waar bijna niet meer uit is te komen. Lange tijd heeft Bonn zijn heil gezocht in een door dik en dun meegaan met Washington. Vaak tot in het absurde. Bonn steunde zo het plan voor een kernvloot die verder niemand wou en waar in men zelfs in Washington maar op zeer kleine schaal geloofde. Nu komen de spijtige bespiege lingen achteraf. Het verhaal doet b.v. opgeld dat Bonn tegen het eind van diens leven met Stalin tot een akkoord had kunnen ko men, maar dat men die kans ver zuimd heeft door zijn trouw aan de V. S. En wat doen die V. S. nu? Die proberen het op een akkoordje te gooien met de Russen, zonder zelfs maar te vragen of de Duit sers het prettig vinden. Een hui lerige redenering zonder veel •mond, maar wel een die de spijt- evoelens vertolkt die sterk in .onn zijn gaan leven. Voor het abinet 'van Erhard was het vrij wel onmogelijk een andere koers te gaan varen: men zou te veel vroeger, beweerde zaken in heb ben moeten slikken. DE OPPOSITIE De initiatieven om tot een an dere relatie met Oost-Europa te komen, zijn dan ook vrijwel alle maal afkomstig van de oppositie partij S.P.D. Wehner kwam met zijn plan voor een economische unie met de D.D.R. als voorberei ding tot politiek onder één dak kruipen. Burgemeester Brandt, nog altijd 'n waarschijnlijke toe komstige kanselier, sprak met de Russische ambassadeur in Ber lijn, een man wiens functie door Bonn formeel niet wordt erkend. De S.P.D. tracht tenminste nog nieuwe wegen te vinden, de C.D. U.-coalities in Bonn ergeren zich slechts dat ze door hun taktiek in het verleden zich zo vastge werkt hebben dat ze dit niet meer kunnen. Een ergernis die zich ook baan breekt in de wens om het anders te doen dan vroeger en ook anders dan Brandt en Wehner het voorstellen. B.v. de idee van Strauss en- Gerstemaier, die hun heul zoeken in kracht samen met het Frankrijk van De Gaulle. Hun idee van Europees is Duits plus Frans. Absurd, wanneer men in aanmerking neemt dat De Gaulle juist zeer duidelijk in al lerlei allianties voor Duitsland toch maar een tweederangsposi tie ziet en die er b.v. niet over peinst om zijn kernmacht met de Duitsers te delen ,wat dan ter stond een eind maakt aan de Duitse illusie o mdoor kracht de hereniging ooit af te kunnen dwingen. Deze Duitsers ervaren boven dien dat in 17 jaar bondsrepu bliek in het oosten de vrees voor de Duitsers nog sterk leeft en dat in het westen het wantrouwen nog sterk is, wat b.v. blijkt bij het rumoer om mannen als bevel hebber van de N.A.V.O., Von Kielmannsegg. IN 'T SLOP In die sfeer is de door Adenauer ingezette en door Erhard vrijwel ongewijzigd overgenomen koers doodgelopen. Dat is minder de schuld van een van hen of van beiden, het is gewoon de fout van een jarenlang beleid. De opkomst van ultrarechtse en zelfs half-nazistische groepe ringen als de N.P.D. is voor een goed deel ook te verklaren uit het onbehagen over dit doodgelopen beleid. Het griezelige is echter dat de kans zo klein is dat dit be leid op korte termijn wordt om gegooid. In de kringen van C.D. en C.S.U. wordt men het er niet over eens. En de kansen voor de S.P.D. om zich te laten gelden, zijn er niet groter op geworden sinds bij de Hessische landdag verkiezingen de socialistische winst aan de schrale kant bleef. President Soekarno heeft vrijdag in een toespraak tot 600 mensen in het merdeka-paleis gezegd dat de „kapitalistische buitenlanders Indo nesië van zijn bestaansmiddelen hebben beroofd". Wij oudere generatie, weten heel goed wat de Indonesiërs in werke lijkheid willen: de vrijheid vóór Na afloop van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de ziekenfondsorganisaties in Den Haag heeft de heer >1. Hen driks, voorzitter van het gemeen schappelijk overleg van zieken fondsorganisaties gelegd dal het niet mogelijk wasgebleken met de landelijke huisartsenvereni ging om tot overeenstemming te komen. Over het instellen van een commissie van goede diensten kon hij niets zeggen. Zq lang het nog geen 1 januari is, wilde de heer Hendriks de hoop niet laten varen, hoewel hij toegaf niet op timistisch te zijn. De partijen hadden alle kaar ten op tafel gelegd, maar over eenstemming bleek niet mogelijk. Volgens hem is het woord nu aan de minister. Bij vertegenwoordigers van de ziekenfondsen was de goede wil aanwezig en de heer Hendriks nam aan, dat ook de tegenpartij eerlijke bedoelingen heeft. Mocht er op 1 januari- geen overeenstemming zijn bereikt, dan heeft de minister op grond van de ziekenfondswet mogelijk heden om stappen te doen. De minister mag dan een com missie van wijze mannen instel len die richtlijnen kunnen op stellen. Deze richtlijnen kan de minister aan beide partijen voor leggen. Komen de partijen dan nog niet tot een oplossing, dan kan de minister voor een periode van zes maanden zelf maatrege len nemen en wordt in de perio de wederom geen akkoord be reikt, dan is verlenging met nog maals zes maanden mogelijk, maar dit moet dan door middel van een wetsontwerp gebeuren. De voorzitter van de landelijke huisartsenvereniging, dr. J. F, A. van Rijn, die geflankeerd werd «oor dr. A. G. M. Weijenborg, oorzitter van de onderhande lingsdelegatie van dezelfde ver eniging, zei niets te kunnen zeg gen over het met de minister be sprokene. Wel merkte hij op, grote bezorgdheid te hebben voor de toekomst van de huisartsen- geneeskunde. De verzorging per 1 januari van de patiënten, ook wanneer er geen overeenstem ming tot stand zou komen, is gewaarborgd, zo voegde hij eraan toe. Toch zei dr. Van Rijn nog wel een reële kans te zien voor een oplossing per 1 januari, maar hoe deze zou moeten zijn. hangt van de toekomst af. Ook ziet hij deze toekomst niet donker in, omdat de vereniging niet in strijd is met een of ander sociaal systeem. Wei was hij van grote zorg om de volksgezondheid ver vuld. DEN HAAG: Minister Veldkamp heeft donderdagavond een delega tie van de ziekenfondsorganisaties en een van de landelijke huisart senvereniging ontvangen. Na afloop van de bespreking vragen journa listen voorzitter J. F. A. van Rijn van de huisartsenvereniging om commentaar. Op de achtergrond minister Veldkamp. smismam. De standpunten van beide par tijen liggen nog steeds even ver uiteen. Tenslotte antwoordde dr. Van Rijn desgevraagd nog niets ver nomen te hebben van een groei end aantal tegenstanders in de vereniging, wel van tekenen van symjiathie. De maatschappij voor geneeskunst is natuurlijk betrok ken bij deze zaak, zo besloot hij op vragen van journalisten. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen voedsel en huisvesting. Soekarno verwierp exploitatie van de ene mens door de andere en van het ene land door het andere. Hij zei zijn leven te zullen wijden aan de strijd voor beëindiging van deze exploitatie. Soekarno noemde de „Neder landse opendeurpolitiek in het be gin van de twintigste eeuw" de oorzaak van de huidige slechte economische toestand. „De Neder landse kapitalisten hadden de In donesiërs gedwongen te leven van een inkomen van acht Nederlandse centen per dag", zo zei hij. Hij zei dat de economische toestand niet zou verbeteren, „zolang de kapi talisten de zaken bederven met een toevloed van buitenlands ka pitaal". Het r.k. blad Kompas in Djakar ta schrijft dat Soekarno in de zo mer van het vorige jaar 150 min dollar van de toenmalige ambas sadeur in Indonesië, Howard Jones, heeft ontvangen voor het laten drukken van Engelse leerboeken.' Kompas herinnert er aan dat Soe karno in de tweede helft van het vorige jaar meer dan eens heeft beweerd dat een Indonesiër 150 min dollar van de Amerikaanse in lichtingendienst had ontvangen om hem en de regering ten val te brengen. De bekende verzetsstrij der Bing Tomo bezit een fotokopie, aldus het blad, waaruit blijkt dat Soekarno zelf de ontvanger van dat bedrag is. De Indonesische minister van financien en economische zaken, de sultan van Djokja, heeft mee gedeeld dat de uitvoer dit jaar waarschijnlijk de 400 min dollar zal overschrijden. Antara meldt dat midden-Java spoedig 30.000 ton veevoeder zal exporteren naar Nederland, West-Duitsland en an dere Europese landen. Deze maand zou 7000 ton naar Nederland wor den verscheept. Eugene Black, Johnsons adviseur voor economische en sociale zaken in zuidoost-Azie, is uit Djakarta vertrokken na een bezoek van twee dagen, Hij zei dat Indonesië een schitterende toekomst tegemoet gaat, als de regering haar econo mische plannen behoorlijk uitvoert. Amerika was bereid het land te helpen de economische moeilijkhe den te overwinnen. SOESTDIJK: Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven bekij ken de fraaie Italiaanse melkkast en kandelaars, die zij donderdag avond aangeboden kregen bij da overhandiging van de eerste ge schenken voor hun komende hu welijk. (ADVERTENTIE) Bij een mortierbeschieting van een kamp waar gezinnen van Zuidvietnamese militairen wo nen, ruim 160 km ten zuidwes ten van Saigon, zijn vrijdag 14 mensen omgekomen en 32 ge wond. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Bij een vietcong-aanval op een oefenkamp in de provincie Kien Giang werden acht burgers ge dood. De verliezen onder de mi litie worden licht genoemd. Bij een grote operatie hij de Cambodjaanse grens hebben de Amerikanen nu meer manschap pen ingezet waardoor het de grootste actie uit de Vietnamese oorlog is geworden. Twee Ame rikaanse divisies, 15.000 man, nemen aan de operaties deel De zuiveringsoperatie is ge richt tegen steunpunten van de vietcong in de provincie Tai Ninh, waar eerder deze week een ondergronds holensysteem werd ontdekt, waar het hoofd kwartier van een vietcong-regi- ment was gevestigd. Bij deze operatie zijn tot dusver 900 op standelingen gedood. Grote hoe veelheden voorraden, waaron der 19.000 granaten, zijn in de tunnels gevonden. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een Amerikaanse woordvoer- dre heeft vrijdg meegedeeld dat Amerikaanse militairen 1200 traansgasgranaten van Chinese makelij hebben gevonden tussen de 19.000 granaten welke zijn aangetroffen in een bevoorra dingskamp van de vietcong na bij de Cambodjaanse grens. In dit gebied in de provincie Tay Ninh is felle strijd geleverd tussen de vietcong en Ameri kaanse troepen, waarbij 900 guer rillastrijders zijn gedood. De woordvoerder zei dat een Amerikaanse infanteriepatrouille melding had gemaakt van het gebruik van traangasgranaten door de vietcong. Dit zou de eer ste keer zijn dat de guerrilla strijders dit wapen hebben ge bruikt. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn op 3 november 1250 Amerikaanse en Zuidviet namese militairen „buiten ge vecht gesteld"i MEER WIND Boven zuidwest en midden Euro pa ligt een uitgebreid hogedrukge- bied dat langzaam naar het oosten trekt. Bij IJsland ligt een diepe depressie, die in noordoostelijke richting koerst. Het frontensysteem van deze depressie zal onze om geving in de loop van vandaag be reiken. De bewolking zal derhalve toenemen terwijl er ook plaatselijk enige regen of motregen zal vallen. De zuidelijke wind neemt verder toe tot matig of vrij krachtig. Daarbij volgt een geleidelijke stij ging van de temperatuur. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen In de eerste ochtenduren plaat selijk nog mist. Later toenemen de bewolking en op de meeste plaatsen enige regen of mot regen. M'atige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Geleidelijk stijging van tempera tuur. ZATERDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.12 1.28 Temeuzen 1.48 2.04 Hansweert 2.22 2.38 Walsoorden 2.31 2.47 ZONDAG 13 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.48 2.05 Terneuzen 2.24 2.41 Hansweert 2.58 3.15 Walsoorden 3.07 3.24 MAANDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.27 2.46 Terneuzen 3.03 3.22 Hansweert 3.37 3.56 Walsoorden 3.46 4.05 ZON MAAN op onder op onder Nov. 12 7.54 16.54 7.37 16.46 13 7.56 1652 9.07 17.10 14 7.57 16.51 10.32 17.45 15 7.59 16.49 11.47 18.32

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1