MACHTSSTRIJD IN HET KREMLIN PARTIJSECRETARIS WINT AAN INVLOED Bergingsmoeilijkheden van verongelukte vliegers Amerika tegen kernwapenresolutie S0EKARN0 NEEMT EEN VOORBEELD AAN DE PROFEET MOHAMMED BEURSOVERZICHT KOSYGIN EN BREZJNEW Brezjnew is de „sterke man" OAMPO m BBBBB DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Textiel Gehaaide Leonid Secretaris generaal Op de voorgrond Spit,Spierpijn DE CULTURELE REVOLUTIE IN CHINA DEMONSTRATIE VOOR ECHTSCHEIDING IN ITALIË Woedend Muizen AGENDA STAKING IN CURACAOSE HAVEN STAGNERENDE ONTWIKKELING VAN DE INDUSTRIËLE WERKGELEGENHEID IN DRENTHE to Vrijdag 11 november 19bö Het Londense zondagsblad „The Observer" voorspelde de afgelopen zomer het spoedige aftreden van de Russische premier Kosygin. Kort daarna werd deze door de opperste Sowjet herkozen Voor de zoveelste maal had een westerse journalist de situatie op het Kremlin verkeerd beoordeeld. Toch is het de vraag of de „Observer" er zó ver naast was. Meer en meer wordt de figuur van Kosygin over schaduwd door die van Leonid Brezjnew, de sluwe politieke Shylock, die als leider van het partij-secretariaat een machtspositie inneemt. Mogelijk heeft de opperste Sowjet zijn streven naar de alleenheer schappij gevreesd en juist daarom door de herverkiezing van Kosygin een tegenwicht willen scheppen. Toen na de val va.i Chroesjtsjow in de herfst van 1964 het duo Ko syginBrezjnew de opper-heer schappij in het Kremlin ten deel viel, voorspelden politieke waar nemers reeds dat premier Kosygin „Brezjnew's Boelganin" zou wor den. Allerlei feiten duiden er thans op dat de 57-jarige Alexis Kosy gin, telg uit een arbeidersgezin in Leningrad, slechts een secundaire plaats is toebedeeld in het „collec tieve leiderschap", dat de opperste Sowjet voorstaat. Ruslands premier is een van die mensen in wiens karakter men op het eerste gezicht iets halstarrigs meent te kunnen ontdekken. Zijn naaste medewerkers hebben de er varing opgedaan dat ze hun mond nog niet open hebben gedaan, of Kosygin begint hen reeds tegen te spreken. Maar naarmate het ge sprek vordert merkt men dat deze man zich veel zekerder voordoet dan hij is en dikwijls zij het on een bedekte manier toch ak koord gaat met iets, wat hij eerst scheen af te wijzen. Maar wanneer hij iets toegeeft, doet hij het op zo'n manier alsof hij van het begin af de zaken juist heeft gezien en de ander na een moeizame bespreking eindelijk ziin stelling overneemt. Deze acrobatie, de grootste sophisten waardig, is voor hem het nantser waarmee h'i zich beschermt tegen degenen, die in de politiek bedrevener zijn dan hijzelf. Premier Kosygin is een rustige man, die men moeiliik boos kan maken. Het hoogste wat men be reiken^, kan is hem te bedroeven. En dié 'droefheid heeft altijd iets vaderlijks, hetgeen zijri tegenstre vers 'ergert maar ook machteloos maakt. Zijn bekwaamheden liggen ech ter meer op het economische dan op het diplomatieke vlak. Over textiel maakt niemand hem iets wijs, want de sober, doch smaak vol geklede premier heeft gestu deerd aan de textielschool en bracht het later tot leider van een grote textielfabriek in Leningrad. In 1939 werd hij minister voor de textielindustrie. Na de oorlog werd hij lid van het politieke bureau, later vice-president van het staats planbureau, nog later (maart '59) president van het zelfde bureau als opvolger van Josef Koezmin. Hij vergezelde premier Chroesjtsjow o.a. op een reis naar Parijs, waar hij economische onderhandelingen voerde. Partijsecretaris Leonid Brezj new Is op het terrein van econo mische problemen de mindere vati Kosygin. Maar als politicus is hij veel gehaaider dan zijn confrater. De sportieve Leonid (liefhebber van wandelen, jagen en vooral voetballen) heeft destijds in de Oekraïne, zijn geboorteprovincie, een Ingenieursopleiding gevolgd- Maar ook politieke vraagstukken bekijkt hij met de blik van een in genieur. Hij speculeert ongaarne, houdt zich liever aan de feiten. Het is eerder zijn persoonlijkheid dan zijn positie, die aan de menin gen van Ruslands eerste diplomaat zijn gewicht verleent. Zijn om gangsvormen zijn zeer correct en zelfs een zekere elegantie Is hem niet vreemd. Deze partijsecretaris is behalve een noeste verzamelaar van oude uurwerken ook een bewonderaar van de westerse mode. Hij draagt kostuums van Brits fabrikaat en zijden hemden van Italiaanse ma kelij. In vrijwel alle opzichten is Brezj new een volmaakt specimen van zijn klasse, een gaaf exemplaar van het type Sowjet-diplomaat, dat gaandeweg de plaats van de oude bolsjewiki is gaan innemen. Hoewel 'n doorgewirfterde com munist, staat deze 60-jarige diplo maat toch meer open voor nieuwe denkbeelden dan de oude bolsje wieken. Wel is hij zo verstandig zijn handelingen aan te passen aan de eisen van de situatie en geen denkbeelden te realiseren, waar ziin partijgenoten nog niet rijp voor zijn. Met zijn lage basstem, zijn rustige manier en zijn gave om in gewikkelde politieke situaties in 'n oogwenk te overzien, heeft Brezj new zich een machtspositie op het Kremlin verworven. Tijdens het jongste partijcongres heeft hij zich naar het voorbeeld van Stalin la ten benoemen tot „secretaris-gene raal". Het partijsecretariaat werd met enkele personen uitgebreid en men krijgt de indruk dat dit insti tuut de politiek van de Sowjet- Unie bepaalt. Dat niet Kosygin, maar Brezj new Ruslands „sterke man" is blijkt in toenemende mate uit tal van voorvallen. Oorspronkelijk werden belang rijke conferenties door de beide leiders bezocht. Vorig jaar nog werd op de conferentie van het oostblok in Warschau de Russi sche delegatie door Brezjnew én Kosygin gezamenlijk geleid. Maar dit jaar in Boekarest was de laat ste er niet meer bij. Toen De Gaulle een bezoek bracht aan Moskou, was het Brezjnew die de politieke gesprekken met de Franse gene raal voerde. Dit alles wijst duidelijk op een versterking van de machtspositie van de partijsecretaris. Zo ontstaat de eigenaardige figuur dat Kosygin, die uit hoofde van zijn functie Ruslands eerste politieke ver tegenwoordiger zou moeten zijn, volledig naar het tweede plan is verdrongen. (ADVERTENTIE) en reumatische pijnen wrijft TJ eveneens weg met Het Pekingse Volksdagblad heeft de „talloze" arbeiders die het werk hebben neergelegd om deel te nemen aan de culturele revolutie, opgeroepen op hun posten terug te keren. De actie mag niet tot ernstige consequen ties leiden voor de nationale economie, aldus het blad. ADVERTENTIE De Omega Constellation draagt de hoogste onderscheiding, die een Zwitsers Instituut voor Officiële Chronometercontrole kan geven. De naam „chronometer" wordt in Zwitserland uitsluitend verleend aan een uurwerk van uitzon derlijke precisie; een uurwerk dat met goed gevolg een test heeft ondergaan bij een Zwitsers Instituut voor Officiële Chronometercontrole: 360 uur lang! Iedere Omega Constellation voldoet aan hogere eisen dan normaal aan een chronometer worden gesteld. Daarom krijgt elke (Omega) Constellation een certificaat met de extra vermelding: „uitzon derlijk goede resultaten". Dit laatste is de hoogste onderscheiding die een Zwitsers Instituut voor Officiële Chronometercontrole aan een horloge kan geven. Eis hij uw Omega een fabriekscertificaat. Hel geeft u recht ofi garantie in de hele wereld. Alleen door de importeur aangesleldi dealers mogen dit garantiecertificaat afgeven, fjj gijn herken baar aan dew plaquette. ÖfFICÜAL A§6NT Gaastmeer: In het Ringwiel, een klein meertje ten zuidwesten van de weg van Oudega naar Gaastmeer, liggen de wrakstuk ken van het verongelukte Engelse vliegtuigje. De twee inzittenden worden vermist. Ongeveer 20.000 mensen zullen zondag deelnemen aan een beto ging op de Piazza del Popoio in Rome om de invoering van de mo gelijkheid tot echtscheiding in Italië te eisen, heeft een woord voerder van de Itailaanse echt- scheidingsbond woensdagavond meegedeeld. Hij acht het onwaar schijnlijk dat katholieken zullen proberen de betoging te verstoren. De voornaamste spreker zal de socialistische afgevaardigde Loris Fortuna zijn, die een echtschei- dingswetontwerp bij het parlement heeft ingediend. De christendemo cratische partij stelt dat een der gelijke wet ongrondwettig zou zijn en het pact met de rooms-katho- lieke kerk zou schenden. Het wetsontwerp voorziet in echtscheiding na vijf of meer jaren kwaadwillige verlating, wanneer een der echtgenoten minstens vijf jaar in een gekkenhuis verblijft of in gevangenschap voor sexuele of morele misdaden, of wanneer een der echtgenoten buitenlander is die in het buitenland reeds echt scheiding heeft gekregen. De hele dag is de dienst lucht vaart van het korps rijkspolitie en de rijkspolitie te water giste ren in de weer geweest om de lijken te bergen van de 2 inzitten den van het woensdag in 'n Fries meertje neergestorte Britse zakenvliegtuig van het type Brit- ton Norman. Duikers hebben waargenomen, dat de neus en de cockpit van het toestel verpletterd zijn. Het was dan ook onmogelijk de twee ver ongelukte vliegers onder water uit dit wrak, waarvan alleen de staart nog boven water steekt, te bevrijden. Het zal eerst moe ten worden gelicht en dat is niet zo eenvoudig. Men zal een lichter naar het meertje moeten dirige ren en het is de vraag of het vaarwater daartoe voldoende diepte heeft. IDe rijkspolitie gelooft, dat de omgekomen piloot Charles Hill- wood heet. Zijn naam staat op 't vluchtplan voor de tocht van Emden naar Southampton, die hij wilde ondernemen. Boven dien is uit het wrak merkwaar dig genoeg zijn paspoort boven water komen drijven. Hij zou de Generaal Soeharto, minister van defensie en opperbevelhebber van het leger, heeft woensdagavond op een bijeenkomst van 1500 moham medanen in het presidentiële pa leis in Djakarta gezegd, dat Soe- karno de communistische partij en haar staatsgreep van vorig jaar nu maar eens duidelijk moet veroor delen en het verbod van de partij door Soeharto openlijk dient goed te keuren. Soekarno sprak later op ue avond op dezelfde vergadering. Hij zei dat hij trouw het voorbeeld van de profeet Mohammed volgt. Ook de profeet heeft een tijd gekend, zei hij, dat hij met modder werd ge gooid. De profeet bleef kalm en wist te zwijgen, maar nam later zijn maatregelen, waaronder oor log, riep Soekarno woedend uit. Hij verliet de zaal zonder Soe harto een blik waardig te keuren. Een ernstig kijkende Soeharto ver trok kort na de president. Honderden soldaten en pantser wagens bewaakten het paleis. De president sprak over de strijd die het volk tegen de Nederlanders heeft gevoerd. Hij riep op tot na tionale eenheid. Leden van de or ganisaties Kami en Kappi herdach ten de slachtoffers van de staats greep. Muizen, steeds meer muizen ko men deze hele week al Chili bin nen uit de heuvels a&n de voet van de Andes. De voorhoede is al 20 km van Santiago. Niemand weet waarom zij gekomen zijn. De één zegt dat ze uit hun nesten opgejaagd zijn door een aardbe ving, zondag, een ander dat de trek door overbevolking is ver oorzaakt, maar niemand kan zich herinneren dit al eens eerder meegemaakt te hebben. Wel weet iedereen wat ze doen op hun weg door de grezige valleien koren vreten. De horde heeft zich al een weg geknaagd door 1.300 ha koren. De boeren trachten de muizen met stokken, hooivorken, honden en rattevallen uit te roeien, er zijn muren van vuur aangelegd om de invasie tegen te houden. Maar de muizen rukken op. Canada, Japan, Mexico, Nige ria, Noorwegen en Polen hebben woensdag in de politieke com missie van de V.N.-assemblee een ontwerp-resolutie ingediend, waarin secretaris-generaal Oe Thant wordt verzocht een ge detailleerd rapport te laten op stellen over de mogelijke ge volgen van het gebruik van kernwapens en de weerslag, die de verwerving van zulke wapens heeft op de veiligheid en econo mie van de betrokken landen. Het rapport zou tijdig gereed moeten komen voor behandeling HEDEN Terneuzen: Cafe H. de Vrieze, Markt, 8 u.: Prijskaarten voor leden en donateurs v.v. Tern. Boys. ZATERDAG 12 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwen achter prik keldraad". Zuidersportpark, 3 uur: Tern. BoysSeolto. Sedert dinsdag ligt het werk op enige Curagaose werven in de haven van Willemstad stil. De havenarbeiders, verbolgen over het feit dat een schip vori ge week werd gelost zonder dat er een ploeg havenarbeiders werd ingeschakeld, hebben het werk neergelegd. Ook zijn de ar beiders ontevreden over hun lei ders, die niet meteen stappen daartegen hadden genomen, doch pas enkele dagen later. Het be treft het lossen tijdens het week einde van het schip „Bernard John", dat met een speciale lading (een gedeelte van de brug voor de vaste oeververbinding tussen Otrabanda en Punda), de haven van Willemstad aandeed. Het passagiers- en vrachtschip „Santa Rosa" van de Grace Line moest dinsdag met alle vracht aan boord die bestemd was voor Curagao, de haven van Willem stad verlaten, evenals het schip „Atlantic Sky" van de Atlantic Lines. De toestand in de haven was woensdag rustig, maar een oplossing voor het conflict was nog niet gevonden. Bovendien is de houding van de vakbondlei ders ten aanzien van de staking niet geheel duidelijk. MINISTER VAN DEFENSIE VERLEENT HOGE PREMIE Den Haag: De minister van de fensie heeft de tot nu toe hoogste premie verleend van de rijks- Ideeënorganisatie aan enkele per- toneelsleden van de koninklijke luchtmacht. Het is een prijs van f14.000 voor het ontwerp van een „ijsbestrijder" voor start- en landingsbanen, die werkt met straalmotoren. Hier een van de drie apparaten. op de bijeenkomst van de alge mene vergadering van volgend jaar. Amerika heeft zich uitgespro ken tegen een ontwerp-resolu tie waarin van de over kernwa pens beschikbare landen de garantie wordt gevraagd, dat deze niet zullen worden gebruikt tegen landen die zulke wapens niet bezitten. De resolutie is on dertekend door een vijftigtal landen. De Amerikaanse afgevaardig de William Foster verklaarde dat het hier om een uiterst in gewikkelde kwestie gaat, die uitvoerig overleg vereist, hij voorkeur in het raam van de Geneefse ontwapeningsconferen tie. De resolutie heeft, al wordt ze aangenomen, geen waarde, wanneer een van de kernwapen mogendheden tegenstemt of zich maar van stemmen onthoudt. testpiloot zijn van de Britton- Norman-fabriek. De tweede inzit tende is naar men meent te mogen aannemen een Duitser. Om half drie donderdagmiddag is een commissie van onderzoek uit Londen aangekomen, die namens de Britse rijkslucht vaartdienst het onderzoek der Nederlandse collega's zal bijwo nen. Het provinciaal bestuur van Drenthe is verontrust over de stagnatie in de ontwikkeling van de industriële werkgelegenheid in de provincie. De voornaamste oorzaken zijn het uitblijven van vestiging van nieuwe bedrijven en de toenemende rationalisatie en mechanisatie in bestaande bedrijven, die inmiddels hun voorgenomen arbeidsbezetting hebben bereikt. Gedeputeerde staten van Drenthe schrijven dit in antwoord op schriftelijke vra gen van het P.v.d.A.-statenlid H. Meijer Hzn te Assen. Op lan gere termijn zullen er voor de provincie Drenthe ten aanzien van de industriële werkgelegen heid nieuwe impulsen nodig zijn. Daartoe is een krachtiger aan pak van werken ter verbetering van de infrastructuur dringend noodzakelijk. Gedeputeerde staten hebben de regering medegedeeld de mid delen die daarvoor de laatste jaren beschikbaar zijn gesteld bepaald onvoldoende te achten. Met betrekking tot maatregelen van de rijksoverheid tot afrem ming van de bestedingen heb ben gedeputeerde staten van Drenthe de regering verzocht deze maatregelen niet ongenuan ceerd uit te voeren maar regio nale differentiatie toe te passen, waarbij terdege rekening moet worden gehouden met de nog zeer kwetsbare werkgelegen heidssituatie in de stimulerings gebieden. UNILEVER GEVRAAGD Het Unileverconcern heeftde beurs woensdag direkt na het sluiten van de officiële beurstijd een prettige verrassing bereid met de publikatie van de derde kwartaalcijfers 1966. Hieruit blijkt dat de geconsolideerde net towinst over dit kwartaal ad 167 min, 18 min boven dat van het derde kwartaal 1965 is uitge komen. De beurs reageerde hier op onmiddellijk met hogere koer sen voor Unilever. Evenals bij het verstrekken van de tweede de aandeelhouders in de toelich- kwartaalcijfers heeft Unilever ting op de derde kwartaalcijfers op de minder gunstige gang van zaken voor Unilever in grote delen van tropisch Afrika ge wezen en tevens, dat de terug slag in dit gebied voor het con cern eerst in de resultaten over het vierde kwartaal tot uiting zal komen. Hoewel de beurs deze waarschuwing van Unilever op prijs stelde, werd er niet veel aandacht aan besteed. Dit bleek al direkt uit de openingskoers' donderdagmiddag in de Unilever- hoek op 81, het hoogste niveau van dinsdagavond en 2,20 boven het voorgaande slotniveau. Door winstnemingen daalde de koers later op de middag tot 80,60. Het publiek toonde flinke belang stelling in deze hoek waarbij de handel aan de ruime kant was. Kon. Olie ging ruim een gul den omhoog tot 133,40 met kalme handel. Hier werden de stukken uit de markt genomen door het publiek en voor Franse rekening. Philips moest Amerikaans aan bod verwerken, waardoor de koers daalde van 81,50 tot 81 (81,80). AKU ging 60 cent om hoog tot 57,10. De ingrijpende sanering bij de Demka-staalfa- brieken (behorend tot het Hoog ovenconcern) waar circa duizend werknemers moeten afvloeien, lokte aanbod in de Hoogoven- hoek uit. In de morgenuren werd 267 tot 270 in Hoogovens gedaan tegen een officiële koers van 276l/2 op woensdag. In Wallstreet zijn woensdag de verkiezingsuitslagen gunstig ont vangen. De beurs reageerde hier op met hogere koersen. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie aandelen steeg er bijna 8 punten tot 809,91. K.L.M. verbeterde 2% dollar waardoor deze stuk ken in Amsterdam hoger werden gewaardeerd. Dit geldt ook voor de claims K.L.M. Evenals de vorige dagen was het in de scheepvaartsektor zeer rustig. De koersen lagen meren deels een weinig beneden die van woensdag. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend tot iets gemak kelijker met afnemende handel. De 7% pet obligaties Ned. Gas unie werden op 101 geadviseerd (100 15/16). Woensdag is in deze obligaties omgezet nominaal 1,68 min. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0510.15 Amerikaanse dollar 3.60—3.64 Canadese dollar 3.32—3.37 Franse frank (1001 73.0073.50 Belgische fr. (IOC) 7.07%—7.12% Duitse mark (100) 90.70—91.20 Zweedse kr. (100) 69.40—70.40 Zwitserse fr. (100) 83.30—83.80 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.90—52.90 Noorse kroon (100) 50.10—51.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.5012.65 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5