PROVINCIAAL NIEUWS maagtabletten Soedan overweegt vredesinitiatief voor Vietnam Lezers die schrijven HET RAADSEL YAN ROVAMA f 1.~ Geen dagelijkse sleep Rapport van regeringscommissie over echtscheiding in Engeland Terneuzen Goes Philippine Sluis Zaamslag Zierikzee 'n blijvende uitkomst! Een manlijke sigaret Pittig ei» r toch zacht Vierduizend Amerikanen sneuvelden Australië en Vietnam Ongeluk in haven van Cam Ranh maakt uw keel weer als iluweel De Belgische N.A.V.O.-poiitiek Vertraging Belgische economische expansie Dochter van Philips Zweden sluit diepvriezers- fabriek Vrijdag 11 novefnber 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Technicus E. B. Kaas nam afscheid van de P.Z.E.M. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer E. B. Kaas uit Sas van Gent deze week te Terneuzen in het gebouw van de P.Z.E.M. afscheid genomen. De heer Kaas die ruim 40 jaar dienst bij de P.Z.E.M. achter de rug heeft, eindigde zijn loopbaan als technicus le klasse. Hij werd in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen toegesproken door ir. R. Vis, die de scheidende tech nicus een uitstekende vakman noemde. De heer Vis dankte hem voor zijn diensten en wen ste hem alle goeds toe. Ir. Froijen, technisch adjunct- directeur, liet zijn vriendelijke speech vergezeld gaan van een afscheidscadeau. De heer Voorhans sprak als chef de heer Kaas toe. Namens het personeel bood de heer Eek man een blijvend geschenk aan en de heer Nijssen deed dit. na mens de personeelsvereniging. Nadat aan mevr. Kaas een bloemstuk was aangeboden, dankte haar echtgenoot voor de vele hartelijke woorden en voor de cadeaus. Binnenschip gezonken bij Volkeraksluis Donderdagmiddag omstreeks half drie is het 300 ton metende motorschip „Elma" in het Helle gat bij Willemstad ter hoogte van de Volkeraksluis uit het roer gelopen en gezonken. De opva renden, schipper L. P. de Bruijne uit Terneuzen en zyn 12-jarige zoon, hebben zich in de roeibooit in veiligheid gebracht. Het schip, dat geladen was met bieten, was onderweg naar de suikerfabriek Dinteloord. De heer J. Klop uit Willemstad, die met zijn motor- vlet voorbij voer, heeft de onfor tuinlijke schipper en zijn zoon opgepikt en in Willemstad aan wal gezet. Daar werden ze van droge kleren en voedsel voorzien. De gezonken „Elma" vormt geen belemmering voor de scheepvaart. Ir. J. Prins ook voorzitter Noord-Brabantse Landbouwmaatschappij Het dagelijks bestuur van de Noord-Brabantse Landbouwmaat schappij heeft besloten als kan didaat voor de funktie van voor zitter voor te dragen de heer ir. J. Prins, voorzitter van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij. Het dagelijks bestuur van de Z. L. M. jheeft inmiddels besloten het "hoofdbestuur van deze orga nisatie te adviseren de heer Prins in de -gelegenheid te stel len om de kandidatuur te aan vaarden. De dagelijkse besturen van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw en de Z. L. M. zijn tot genoemde voorstellen geko men, gezien de diverse samen werkingsvormen, die tussen de beide organisaties thans reeds bestaan en zien deze personele unie op voorzittersniveau als een eerste stap tot integratie van beide maatschappijen. „M.A.C.A."-mosseIrit Zaterdag a.s. zal door de mo tor - en autoclub Axel een kaart- leesrit worden georganiseerd. Start om 14 uur van Philippine. De rit heeft een lengte van 75 km. Er zal worden gereden met een gemiddelde van 36 km/u. Aan deze laatste rit van het seizoen is de „zilveren mossel" verbon den. Ook de clubkampioen zal 's avonds bekend worden ge maakt. Spoedeisende raadszitting De gemeenteraad van Sluis kwam in spoedeisende zitting bijeen. Het enige punt van de agenda was een voorstel van B. en W. om over te gaan tot onder handse aanbesteding van het her- bestratingsplan van de gemeente. Hierin was reeds voorzien met het vaststellen van de begroting voor het dienstjaar 1966. Het plan werd gegund aan Leenhouts' aannemersbedrijf te Sluis voor f 149.800. De begroting van de gemeentelijke technische dienst bedroeg 150.000. Opbrengst collecte De collecte voor het protestants interkerkelijk thuisfront heeft te Zaamslag ƒ294,86 opgebracht. Deltawerken Scbouwen-Duiveland In 1967 staan op Schouwen- Duiveland de volgende delta werken op het programma. Men denkt in maart 1967 te begin nen met het maken van de werk- haven in het „Schelhoekgat". Er komt daar een haven met over slag van stortsteen en materia len. Er zijn ook plannen in voor bereiding voor de bouw van nog een haven bij Noord-Beveland. Er komt een bouwdok bij Bom- menede, waar men caissons gaat maken voor de afsluiting van het noordelijke deel van het Brouwershavensegat. Het noor delijke sluitgat wordt met cais sons gedicht, het zuidelijk sluit gat wordt geleidelijk afgesloten met behulp van een kabelbaan. Tussen Repard en de westelijke punt van Schouwen bij Wester- schouwen, waar de afsluiting van de Oosterschelde begint, zal voor de dammenweg het tracé worden uitgezet. Begonnen wordt met het wegvlak RepardZie- rikzeeHaamstede, aldus mede delingen van ir. Kloosterboer op een vergadering van het water schap Schouwen te Zierikzee. (ADVERTENTIE) de echte Amerikaanse en beste ter wereld! Nederlandse militairen helpen in Italië Nederlandse militairen zullen op korte termijn met twaalf waterzuiveringsinstallaties naar Florence in Italië vertrekken om de bevolking daar hulp te bie den, dit ingevolge een verzoek van het internationale Roode Kruis aan de minister van defen sie. De bevelhebber van de land strijdkrachten heeft voor deze hulpactie aangewezen een genie detachement, samengesteld uit personeel van de parate 11e en 462e geniebataljons en het korps mobiele colonnes. Onder de 130 man van het detachement zijn voorts een aantal vrijwilligers van het 107e geniebataljon dat op herhaling is en enkele leden van de koninklijke marechaus see. De twaalf waterzuiverings installaties hebben elk een capaciteit van 90.000 liter drink water per dag. Het is de bedoe ling, dat manschappen en mate rieel zaterdag uit Nederland ver trekken. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Rio Primero" Brazilië: ms. „Eemland" Canada: ms. „Margaret-C-Ertel" 14-11 Chili: ms. .Diogenes" Indonesië: ms. „Laertes" Ned. Antillen: ms. „Jason" Nieuw-Zeeland: ms. „Mongolia" Suriname: ms. „Ulysses" ms. „Soestdijk" Verenigde Staten van Amerika: Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid- West-Afrika: ms. „Windsor Castle" 13-11 ms. „Jagersfontein" 15*11 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. 16-11 18-11 15-11 15-11 15-11 14-11 15-11 16-11 Echtscheiding met wederzijdse toestemming is een van de pun ten die een regeringscommissie in Engeland in een woensdag verschenen rapport heeft vastge legd. Verwacht wordt dat dit rap port in kerkelijke kringen niet gunstig zal worden ontvangen. De commissie bestaat uit vijf Zoals wij in onze editie van donderdag meedeelden werd in de „put" de lading van de „Mi neral Seraing" gedeeltelijk in lichters overgeslagen, bestemd voor Zelzate. Donderdagmorgen was het werk gedaan en keerden de kranen terug naar de haven. Juist vóór een drietal van deze kranen de westsluis „binnenliep" om geschut te worden, maakten wij deze bijzondere opname. AMBTENAREN- STAKING IN BELGIE VRIJ ALGEMEEN Enige tienduizenden gemeente en provincie-ambtenaren, o.w. po litiemannen en brandweer, zijn donderdagochtend in Belgie een 24 uurstaking begonnen ter onder steuning van salarissen. De sta king is vrij algemeen, doch de vak bonden hebben maatregelen ge troffen om de essentiële openbare diensten te laten functioneren. In Antwerpen ligt de haven sti) en het autoverkeer door de tunnel onder de Schelde is gestremd. Plaatselijk houden de ambtenaren betogingen. Een waarschuwingsstaking is woensdagmiddag reeds begonnen in Leuven. Daar staakte een groep brandweermannen, die als gevolg van hun ploegdiensten donderdag toch al een vrije dag zouden heb ben. i De vakbonden hebben uitdruk kelijk verklaard, dat de staking niet is gericht tegen de gemeente besturen of de bevolking, doch tegen de minister van binnenlandse zaken, Van der Poorten. Deze laat ste verklaarde woensdagmiddag, dat inwilliging van de vakbonds- eisen twee miljard franks (d.i. een 150 miljoen gulden) zou kosten. De huidige toestand van de ge meentelijke financien is, vooral in de grote gemeenten, daar niet tegen opgewassen, zo zei hij. ADVERTENTIE Soedan heeft een vredesinitiatief I Volgens het Amerikaanse com- commissie rechtsgeleerden onder leiding van de 55-jarige rechter Scar- raan. Aanbevolen wordt echt scheiding te verlenen, wanneer man en vrouw twee jaar geschei den hebben geleefd, onder voor waarde dat de rechter ervan overtuigd is dat er geen hoop op verzoening meer bestaat. Na een langere periode van scheiding, vijf of zeven jaar, zou een van de betrokkenen echtscheiding moe ten kunnen krijgen, zelfs wan neer de ander het daar niet mee eens is. De huidige wet die echt scheiding binnen drie jaar na de huwelijkssluiting verbiedt, moet worden gehandhaafd, evenals de huidige gronden voor echtschei ding, overspel, wreedheid en kwaadwillige verlating. Het aantal echtscheidingen, ongeveer 40.000 per jaar, is lager dan in vele andere landen. Er zijn geen aanwijzingen dat het mo rele peil is verlaagd of dat het gezinsleven wordt aangetast, zegt de commissie. VALSE BEWIJZEN Echtscheiding met wederzijdse toestemming wil de commissie invoeren om de onnodige haat die bij het huidige systeem voor komt, te vermijden. Nu worden dikwijls intieme bijzonderheden in de rechtszaal uiteengezet. De pers kan de veelal kleurrijke op sommingen van de rechter vrij publiceren. Het huidige systeem moedigt huichelachtige getuige nissen en zelfs meineed aan, aldus de commissie. Tegen 90 procent van de aanvragen wordt niets te berde gebracht. Soms wordt de zaak in nog geen tien minuten afgedaan. De rechtskundigen zijn ervan overtuigd dat een groot aantal echtscheidingen al tevoren is overeengekomen en dat er valse bewijzen voor de rechter worden gegeven. Een klassieke methode is afgesproken overspel in een hotelkamer. Verwacht wordt dat het rap port op hevige kritiek van vele kerkelijke leiders zal stuiten. Anglicanen en rooms-katholie- ken kunnen echtscheiding met wederzijdse goedkeuring niet aanvaarden. De rooms-katholie- ke kerk staat in het geheel geen echtscheiding toe. De anglicaanse kerk sluit geen huwelijken, wan neer een der verloofden geschei den is, of hij al of niet „onschul dige" party is geweest. Tramongeluk in Zürich In Ziirich is donderdagochtend een tram, tjokvol mensen die op weg naar hun werk waren, uit de rails gelopen. Het voertuig boorde zich in e-en huis. Een pas sagier kwam om het leven en zeventig werden gewond. inzake Vietnam in gedachten en staat hierover in contact met „be vriende landen", zo deelde de Soe- danese premier Saddik el Mahdi woensdagavond in Addis Abeba mee na afloop van de daar gehou den topconferentie van de organi satie voor Afrikaanse eenheid. Wij geloven dat Afrika een bijdrage kan leveren tot herstel van de vrede in Vietnam, zo zei hij. In Washington is bekendgemaakt dat in januari 27.600 dienstplichti gen onder de wanenen zullen wor den geroepen, het laagste aantal sinds een half jaar, waarin het maandelüks gemiddelde 33.500 be droeg. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, had in het weekeinde al aangekondigd dat het ODkomstcii'fer over de eerste vier maanden van 1967 zou worden teruggebracht tot een gemiddelde van 25.000 man per maand. Meer dan vierduizend Ameri kaanse militairen hebben dit jaar hii gevechten en aanslagen in Vietnam het leven verloren. Oo 5 november was het cüfer 4.068 be reikt, zo bliikt utt officiële Ameri kaanse gegevens. De verliezen bedroegen vorige week 128 doden. 605 gewonden en acht vermisten. Het betekende een verduhbelin° tegenover de week daarvóór. Vooral in het jongste weekeinde, toen de gevechten in de provincie Tay Ninh zeer hevig wa ren, verloren de Amerikanen veel mensen. In de genoemde week sneuvelden acht rrdh'tairen van Ko reaanse, Australische en Nieuw- zeelandse contingenten. muniqué verloor de vietcong vori ge week 893 man. Er werden 199 krijgsgevangenen gemaakt. Wanneer er een socialistische regering in Australië komt, zal haar eerste taak zijn de dienst plichtigen uit Vietnam terug te trekken en de overige Australische strijdkrachten zo snoedig mogelijk te laten volgen. D't heeft de leider van de socialistische oppositie, Calwell, donderdag in een verkie zingstoespraak gezead. Op 26 no vember worden in Australië alge mene verkiezingen gehouden. ©oratie ,,IV!aeng Ho 6" Ruim 1650 vietcong-strijders ge dood, ruim 500 gevangen genomen, 650 verdachte elèmenten aange houden en honderden wapens buit gemaakt, dat is volgens een be kendmaking in Saigon de balans van de operatie „Maeng Ho 6" in de -Zuidvietnamese provincie Binh Dinh, 450 km ten noordoosten van de hoofdstad. De Zuidkoreaanse troepen die eraan deelnamen, leden lichte verliezen. In de Zuidvietnamese haven Cam Ranh bij de reusachtige nieu we Amerikaanse basis is donder dag een betonnen havenhoofd in gestort. Twintig Zuidvietnamese arbeiders verloren hierbii het leven Ongeveer honderd arbeiders wer den gewond. Het havenhoofd, tijdens het Franse bestuur in Indo-China ge bouwd, zakte ineen toen er zich een aantal arbeiders op bevond, die op vervoer naar een ander gedeel te van de baai wachtten. Cam Ranh is de basis waar presi dent Johnson vorige maand een be zoek bracht, toen hij voor de zeven-landenconferentie in Manilla was. ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDAAL HET SCHEIDS- RECHTERS- PROBLEEM Uit het jaarverslag van de scheidsrechterscommissie van de K.N.V.B. afdeling Zeeland is ge bleken, dat er een nijpend ge brek is aan voetbalscheidsrech ters. Niet alleen heeft dit tot gevolg, dat een groot aantal wed strijden (vooral jeugdwedstrij den) zonder de leiding van een officiële scheidsrechter moet worden gespeeld, maar het is begrijpelijk dat door gebrek aan een voldoend aantal arbiters ook van enige selectie bij de aanstel lingen geen sprake kan zijn. Het probleem „spelverruwing" is daarmee voor een groot deel te verklaren. Hoewel de verenigingsbestu ren op de hoogte (moeten) zijn van dit probleem, wordt hieraan te weinig aandacht geschonken. Het zijn toch vooral de vereni gingen die worden geconfron teerd met dit knellende vraag stuk. Er zijn jaarlijks tal van actieve voetballers die als speler stop pen en juist onder dié categorie De Belgische N.A.V.O.-poiitiek is gericht op verzoening van de verschillende standpunten en op behoud van hartelijke betrekkingen met Frankrijk. Dit heeft de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Harmei, donderdag ver klaard in de senaatscommissie van buitenlandse zaken in Brussel. Hij verklaarde ook dat Belgie alles dat de atlantische alliantie kan verzwakken ten zeerste betreurt en dat de regering geen heil ziet in vervanging van de algemene akkoorden door wederzijdse af spraken. Harmei voegde hier ove rigens aan toe dat er nog geen enkele breuk is in de N.A.V.O. De besprekingen duren voort en veel punten zijn nog onopgehelderd, zo zei hij. De minister bevestigde dat pre bier Van den Boevnants en h;j binnenkort naar Parijs zullen rei zen en besprekingen zullen voeren met De Gaulle en minister Couve d» Murvillt 17. „De gravin? Op dit uur? herhaalde de dikkerd peinzend, terwijl hij Aram, die inmiddels genaderd was, achterdochtig van het hoofd tot de voeten opnam. „Jazeker, de gravin!" herhaalde Presto ongeduldig en schamper voegde hij er aan toe: „Uw ver stand is blijkbaar niet evenredig met uw omvang! laat ge bezoe kers altijd zo lang wachten? Mijn meester is dat anders niet ge wend i" „Ik wens onmiddellijk begon Aram, doch op hetzelfde ogenblik liet een andere stem zich horen: „Waarom laat ge de bezoekers niet verder komen, Rollo? Verbaasd keek Aram naai de hoge gestalte, die uit de scha duw tevoorschijn trad en met lange afgemeten passen op hen toe kwam. Een met bont afgezet te mantel wapperde om hem heen en aan zijn zijde hing een reus achtig slagzwaard. Buigend trad hij op Aram toe en sprak: „Ver geef mijn onnozele dienaar, heer! Wij, op Rovanna zijn weinig be- j zoek gewend! Vergun mij, mezelf bekend te maken. Tybalt is mijn naam! Ik heet u welkom op Ro vanna!" Hoewel de man uiterst minzaam deed, was er toch in zijn ogen iets, dat Aram niet beviel en koeltjes antwoordde hij: „Ik ben gekomen, heer Tybalt, om de gravin van Rovanna te ver zoeken, de arrestatie van haar rentmeester te gelasten. De man gedraagt zich als een gewone struikrover en ik eis zijn onmid dellijke gevangenneming!" Op hetzelfde ogenblik trok een ge daante voor een der vensters, die uitzagen op de binnenplaats, zich haastig terug. „Het is hem fluisterde Och- ron, de rentmeester, tot zyn dienaar. „Wy moeten vluchten moet er een aantal mensen zijn die op andere wijze actief aan de voetballerij verbonden willen blijven. Worden deze mensen voldoen de bewerkt? Wij geloven het niet. Ligt bij het jeugdvoetbal b.v. ook voor jonge onderwij zers geen taak? De Zeeuwse docenten, belast met de opleiding van scheids rechters in onze provincie, zijn onlangs in het K.N.V.B.-sport- centrum te Zeist volledig ge ïnstrueerd. Bij voldoende deelname zul len op diverse plaatsen cursus sen worden georganiseerd. Het lijkt ons voor de direct belang hebbenden, i.e. de verenigingen, van belang dit probleem serieus aan te vatten en zich intensief bezig te houden met het werven van kandidaat-scheidsrechters. Aanmeldingen worden inge wacht bij het bondsbureau van de K.N.V.B.-afdeling Zeeland, Molenwater 59 te Middelburg. H. L. PLOMPEN, Middelburg, november '66. De economische expansie duurt in België over het geheel geno men nog voort, doch er is een vertraging in het groeitempo, zo heeft de minister van economi sche zaken, Van Offelen, donder dag meegedeeld in de senaats commissie voor economische za ken in Brussel. Na een lange periode van hoog- konjunktuur heerst er kennelijk een enigszins onzekere tendens, zo zei hij. Sprekend over de buitenland se investeringen verklaart de be windsman, dat deze momenteel slechts een bescheiden deel uit maken van het geheel van de nieuwe investeringen. Wel staan de nieuwe Amerikaanse en Euro pese investeringen kwalitatief aan de top. Minister Van Offelen was van mening dat men de bui tenlandse investeerders moest aanraden maatschappijen met gemengd beheer op te richten, die zowel buitenlands kapitaal als Belgische deelneming omvat ten. Elektro-I.W.O. in Mariestad (Zweden), een dochteronder neming van het Philips-concern in Zweden, gaat haar fabriek waar z.g. diepvriezers worden geproduceerd, sluiten, zo deelt de Philips-persdienst naar aanlei ding van een Reuterbericht uit Stockholm mede. Sluiting van de fabriek wordt noodzakelijk ge acht in verband met de teleur stellende afzet op buitenlandse markten, o.m. als gevolg van overproduktie in Europa, de ta riefmuur van de gemeenschap pelijke markt en de concurrentie uit andere landen met lagere ar beidskosten. Van de totale pro- duktie van Elektro-I.W.O. kon slechts een derde worden geëx porteerd, terwijl de afzet in het buitenland was gecalculeerd op 94 tot Vs van de totale produk- tie. De werkzaamheden in de fa briek zullen waarschijnlijk tot begin 1968 nog worden voortge zet. Daarom zal met het geleide lijk laten afvloeien van het per soneel, dat uit 440 man (inclusief de staf) bestaat, vermoedelijk niet vóór de zomer van 1967 wor den begonnen. Zoveel mogelijk zal worden getracht het perso neel bij andere Philipsbedrijven in Zweden onder te brengen. Met de vakbonden en de lokale over heden in Zweden wordt door de bedrijfsleiding kontakt onder houden. DUUR STAATSLOT. Een 89-jarige Rotterdammer, die woensdagmorgen een lot van de staatsloterij kocht bij een col- Iectrice aan de Schieweg, is zijn portemonnee met circa ƒ900, kwijtgeraakt. Hij liet deze bij het loket liggen. Na 't bemerken van zijn verlies keerde hij terug, te vergeefs, de portemonnee was weg. Er waren inmiddels andere kopers aan het loket geweest. Verkeerschaos door gecompliceerde botsing Het drukke verkeer op rijks weg 56 tussen Roosendaal en Breda is donderdagochtend van zeven uur tot half negen vol komen gestremd geweest als ge volg van een gecompliceerde botsing, waarbij drie vrachtwa gens en twee personenauto's waren betrokken en waarbij een enorme ravage werd aangericht. Omstreeks zeven uur naderde uit de richting Breda een vracht wagen met aanhangwagen, ge laden met kratten limonade. Daarachter reed een vrachtwa gen met kratten bier, die eerst genoemde vrachtauto wilde in halen. Uit tegenovergestelde richting naderde een verhuis- auto. Op het punt, waar de weg overgaat van een vierbaans- in een driebaansweg, botste de ver huiswagen op de inhalende bier auto. Door de inhaalmanoeuvre werd de vrachtauto met limo nade in de wegberm gedrukt. De ravage was enorm. Duizen den flesjes bier en limonade vie len op de weg en de aanhang wagens kwamen dwars over de weg te staan. Een achterop ko mende personenauto werd be schadigd, doordat een kratje limonade op de kap terecht kwam. De bestuurder van de ver huiswagen, afkomstig uit Roo sendaal, moest met ernstige ver wondingen worden overgebracht naar het diakonessenhuis in Bre da. De beide andere vrachtwa genchauffeurs liepen geen letsel op. Vele honderden pendelaars kwamen te laat op hun werk, aangezien het verkeer anderhalf uur stil moest worden gelegd. Omstreeks negen uur was het verkeer nagenoeg normaal.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3