Uit alle werelddelen hulp voor Italië Hel eigen risico van ziekenfondsverzekerden lielde CANADA WIL VREDESINITIATIEF VIA INTERNATIONALE CONTROLECOMMISSIE Pagina 2 OE VRIJE ZEEUW Dekens en levensmiddelen Vloeipapier Giro 777 Wilson over Britse houding tegenover E.E.G. ROESTVRIJ STAAL met de thermoplan wonderbodem VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN N.A.V.O. heft embargo op buizen uitvoer naar Oost-Europa op Politieke oplossing Vrijdag 11 november 196? In noord-Italië zijn duizenden militairen en burgers bezig met op ruimingswerkzaamheden in de door de zware overstromingen ge teisterde gebieden. Duizenden rot tende kadavers worden met spoed begraven om epidemieën, zoais tyfus, te voorkomen. Alleen in Florence vond men 2000 dode dieren in de modder. Ook ruimde men 200" ton bedorven vlees op, dat afkomstig was uit de ondergelopen koelcellen van de markthallen. In de stad is nog steeds de drinkwatervoorziening niet hersteld. Intussen staan langs de rivier de Po dag en nacht posten op wacht uit vrees voor nieuwe overstromin gen. Het peil van de rivier daalt weliswaar langzaam, maar er is slechts een geringe stijging nodig om nieuwe inundaties te veroor zaken. Van alle kanten krijgt Italië hulp. Rode-kruisorganisaties uit de landen van Europa, Noord-Ameri- ka, Azië en Australië hebben goed- deren ter waarde van één miljoen Zwitserse francs (ruim 830.000 gulden) gestuurd, waaronder voor al dekens, levensmiddelen, tenten en pompinstallaties. Van de ongeveer honderd gevan genen die tijdens het hoogtepunt van de watersnood uit de gevan genis van Florence wisten te ont snappen, zijn er 61 weer terug. Eén van hen had kans gezien over de Zuidslavische grens te komen, maar de autoriteiten daar stuurden hem terug. Uit de V.S. zijn deskundigen aangekomen voor hulpverlening bij het herstel van de op 600 mil joen gulden geschatte schade aan 'de Florentijnse kunstschatten. Dui zenden met modder besmeurde boeken en manuscripten uit de be roemde stadsarchieven zijn naar kloosters overgebracht, waar mon niken bedreven zijn in de kunst van het bewaren van oude docu menten. Ook het hoofd van het Vaticaanse instituut voor het her stel van oude boeken, pater Mario Minzuti, gaat zijn diensten ver lenen. Hij vertrok donderdag uit Rome met een lading van vier ton vloeipapier, met behulp waarvan men het vocht uit de oude werken hoopt te krijgen. Het Nederlandse Roode Kruis heeft zijn speciale rampengiro nummer 777 opengesteld ten be hoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië. De Italiaanse regering heeft aanvanke lijk geen beroep op het buitenland willen doen voor speciale acties, toch heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis ge meend direct enige maatregelen te moeten nemen tot deelneming van het Nederlandse volk met het zo zwaar getroffen land. Dinsdag werd reeds een zending dekens en babvvoeding tot een waarde van f 100.000 naar Milaan gestuurd. Bovendien werden enkele honder den paren lieslaarzen verzonden. Het Italiaanse Roode Kruis heeft daarna een beroep gedaan op zijn zusterorganisatie waarop het Ne derlandse Roode Kruis 100 sets bloedplasma naar het ramrigebied verzond. Hoewel de toestand in Italië verward is, is toch komen vast te staan dat de nood veel gro ter is dan men verwachtte, zodat men verschillende landen om bij stand heeft verzocht. Uit eigen middelen kan het Nederlandse Roode Kruis op grote schaal hier aan geen gevolg geven, zodat het zijn rampengironummer 777 open stelt. Nodig zijn o.a. anti-biotica, vitaminen, dekens, matrassen en vooral tenten voor de tienduizen den daklozen. Verder is er behoef te aan warme kleding. Het Roode Kruis tekent hierbij aan dat om verschillende technische redenen niet gedacht wordt aan fweede- BESCHADIGING DOOR HET WATER Florence: In de kerk van het Heilig Kruis in Florence heeft het water tijdens de overstroming duidelijke sporen op een fresco achtergelaten. De fresco wordt toegeschreven aan Del Castagno en stelt Johannes en Franciscus voor. Een bezoeker wijst hier aan hoe hoog het water ktuam. hands kleding. De hulpverlening op dit gebied sorteert het meeste effect door bijv. ter plaatse kle ding te kopen. (ADVERTENTIE) MORGENAVOND DE KUYPER Als U niet vergeet morgen één of meer De Kuyper's in huis te halen, kunt U morgenavond al genieten van Neerlands beste borrel. Steekvlam uit Haags keldertje De 47-jarige C. G. Breedt Bruin, technisch opzichter van 't Haagse energiebedrijf, is gisteren met brandwonden aan het boven lichaam in het ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. De man raakte gewond, toen een steekvlam ont stond bij werkzaamheden in een ondergrondse ruimte in de Boek horststraat. Daar werden werk zaamheden aan hoogspannings leidingen verricht. Drie mensen van het energiebedrijf waren er bezig. Vermoedelijk is kortslui ting ontstaan. De arbeidsinspektie stelt een onderzoek in. De steek vlam vernielde een grote etalage ruit van een winkel. (ADVERTENTIE) MAN WURGT ECHTGENOTE De 28-jarige mijnbeambte H. uit de Frankenlaan te Welten- fieerlen heeft gisteren omstreeks half elf zijn even oude echtgenote om het leven gebracht door haar met een nylonkous te wurgen, 's Middags heeft hij zich bij de Heerlense politie gemeld, waar hij na verhoord te zijn op het hoofdbureau is ingesloten. De recherche heeft het stoffe lijk overschot van mevr. H. in de slaapkamer gevonden. Tijdens het eerste verhoor heeft H. ver klaard in een emotionele uit barsting, voorafgegaan door een woordenwisseling, tot zijn daad te zijn gekomen. Omtrent de reden van de echtelijke ruzie kon nog niets worden gezegd. Het echtpaar H. was een jaar ge trouwd en had een dochtertje van drie maanden. Mevr. H. was vóór de geboorte van haar kind als onderwijzeres werkzaam. Mislukte roofoverval te Nijmegen x Twee jongemannen hebben gisteren getracht een overval te plegen in het kantoor van „Bene lux staal- en constructiewerken internationaal P.V.B.A.", dat is gevestigd op de hoogste verdie ping van een winkelgalerij ach ter het Nijmeegse stadhuis. De twee mannen stapten het kan toortje binen, waar op dat mo ment alleen een 19-jarige typiste aanwezig was. Ze grepen het meisje bij de keel en sleurden haar naar het naastgelegen keu kentje, onderwijl vragend waar de baas was. De typiste verzette zich hevig en begon zo luid te gillen, dat de mannen haar los lieten en op de vlucht sloegen. Ze konden het ge bouw ongehinderd verlaten. De politie beschikt over een vrij uitvoerig signalement. Een van beide overvallers heeft bij 't handgemeen mogelijk lichte ver wondingen in het gezicht opge lopen. Premier Wilson heeft donder dag in het parlement meege deeld dat hij de regeringslei ders van de landen die zijn aan gesloten bij de Europese vrij handelszone (E.V.A.), zal uitno digen voor een conferentie over de problemen, die verbonden zijn aan eventuele aansluiting van de E.V.A.-landen bij de Europese economische gemeen schap. De conferentie zou bin nen enkele weken in Londen worden gehouden. De premier zei dat zijn rege ring heeft besloten dat er nu op hoog niveau een nieuwe stap moet worden gedaan om na te gaan, of er al dan niet gun stige voorwaarden bestaan voor vruchtbare onderhandelingen over Britse toetreding tot de ge meenschappelijke markt en om (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak de grondslag vast te sf-ellen, waarop dergelijke onderhande lingen kunnen worden gevoerd. Na de topconferentie van de E.V.A.-landen zouden minister van buitenlandse zaken George Brown en hijzelf met elk van de E.E.G.-regeringen besprekingen voeren over de vraag of er gun stige voorwaarden bestaan. Wilson zei dat Groot-Brittan- nië bereid zou zijn tot de Euro pese economische gemeenschap toe te treden, mits de essentiële belangen van het land en het gemenebest worden gewaar borgd. Binnen enige weken zal een top conferentie met de zes andere E.V.A.-landen worden gehouden als eerste stap. Wilson wilde geen gehoor geven aan de eisen van de oppositie om een duidelijke uiteenzetting van de essentiële Britse en gemenebestbe- langen te geven. Wel zei hii dat de traditionele Britse politiek van goedkoop voedsel een groot strui kelblok zal vormen. Een platenbon is altijd raak Chauffeur verdacht van verduistering van 7.000 De Amsterdamse politie heeft de 26-jarige chauffeur-bezorger A. S. iaangehouden op verden king van verduistering in dienst betrekking. De man, naar wie de politie al sinds april uitkeek, zou in de eerste maanden van dit jaar voor zijn werkgever, een Amsterdams publiciteitsbureau, kwitanties tot een bedrag van ƒ7000 hebben geïnd zonder het geld af te dragen. Toen het bu reau in april de fraude ontdekte en de chauffeur ter verantwoor ding riep, nam hij de benen en was sindsdien spoorloos. Torenkraan knapte af op terrein van B.P.M. in Den Haag Voor de bouwvakarbeiders don derdagmorgen in Den Haag aan de slag gingen, op het terrein, waar het nieuwe hoofdkantoor van de Bataafse Petroleummaat- schappij (B.P.M.) verrijst, knap te een torenkraan af. In zijn val bracht het stalen gevaarte grote schade toe aan een in aanbouw zijnde vleugel van het kantoor gebouw „Oostduin", aan een bouwkeet en aan het aangren zende park. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Het ongeval gebeurde om on geveer zeven uur. De stalen con structie van een van de twee torenkranen, die de Nederlandse aannemingmij. en H. van Ber gen Henegouwen N.V. gebruikt bij de uitvoering van het mil- joenenproje^t van de B.P.M., stortte boven op het enkele ver diepingen tellende bouwwerk. De bestuurderscabine en de top van de toren zwiepten over het bouw werk heen en sloegen door het dak van een opslagkeet. De tien tallen meters lange arm van de torenkraan kwam grotendeels in het park terecht en richtte zwa re schade aan een aantal bomen en aan de afrastering van de broedplaats bij een eendenvijver. Volgens mensen, die op het terrein werkzaam zijn, is de torenkraan „gewoon afgeknapt". Over de oorzaak wilde de direc tie van de bouwcombinatie noch de uitvoerder enige mededelin gen doen, ook niet nadat de ar beidsinspectie een onderzoek had ingesteld. Over de omvang van de schade liet men zich evenmin uit. Algemeen werd het bedrijfs ongeval geschetst als een groot geluk bij een ongeluk. Was de kraan tijdens het werk later af geknapt, dan zouden er waar schijnlijk slachtoffers zijn ge vallen. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak DOOR JEAN NEAL 34) Myra bedankte voor de opmer king en liep verder. Aanstonds bogen de hoofden zich weer naar elkaar toe en het geroddel werd hervat. Ze dacht dat die vier zo genaamde dames veel leken op een viertal bromvliegen om een taart. Ze vlogen op toen zij pas seerde om zich dadelijk weer op de lekkernij neer te zetten voor verder genot. Myra ging iets verderop op het terras zitten en keek rond. Ze vertelde zichzelf dat ze al die mensen haatte, omdat ze het ge voel had, dank zij haar schuldig geweten ongetwijfeld, dat zij de taart was, waaraan ze zich tegoed schenen te doen. Ze vergiste zich overigens. Zij was de taart niet en de roddelende dames hadden een veel smakelijker hapje te verorberen dan een gewoon ru zietje tussen twee verliefde men sen. Ze hadden het zo druk over de affaire van een jonge bank bediende en de vrouw van eèn van de leden van de club. Men zei: Men had hen sa men gezien om vier uur 's morgens De vier dames waren geen vriendinnen van Myra. Ze be hoorden tot een minder gefortu neerde set. Myra toonde geen belangstelling of deed alsof Geen van haar vrienden of vriendinnen was op het ogen blik aanwezig en ze zat alleen en probeerde hard die vier rodde laarsters niet te haten. Ze had niet veel succes. Ze moest den ken aan een catalogus voor de tuin die ze onlangs ontvangen had. Daarin werd lathyrus be schreven en die beschrijving scheen van toepassing te zijn op de vier roddelende vrouwen. De een was bepaald „scharlaken, grootbloemig zonder aan schoon heid in te boeten". Juffrouw Smith was „Engelse roos" type. De derde geleek het meest op de „gespikkelde paperwhite". Mrs. Gordon, de enige die Myra goed kende van het viertal en aan wie ze de. meesté hekel had, was on getwijfeld de „klimplant, kleur overdadig rose en crème met veel franje". Haar aandacht werd afgeleid door het binnenkomen van enke le van haar eigen kennissen. Even later was ze aan het spelen en vergat al het andere dat haar dwars gezeten had. Ze maakte zich naderhand een beetje druk over wat ze zou zeggen als de anderen begonnen te vragen waarom Malcolm er niet was. Ze kon er geen goede verklaring voor vinden en toen ze eindelijk iets gevonden had dat aanneme lijk leek, kwam ze tot de ontdek king dat niet één van hen belang scheen te stellen in Malcolm of zjjn afwezigheid. Ze hadden hun eigen belangen en belangetjes en kondén geen tijd vinden voor de belangen van anderen. Ze hadden het te druk met de aanstaande wedstrijd. Vond Myra ook niet, dat me vrouw Dexter die het vorig jaar gewonnen had, dit jaar niet zo goed was? Myra hoorde de vragen nauwe lijks. Ze zat eraan te denken of de anderen gehoord hadden dat Malcolm met de noorderzon ver trokken was en dat ze slechts probeerden te doen alsof ze niet I begrepen hadden dat er iets ver- 1 keerd gegaan was tussen hen. Het was bijna verwonderlijk dat ive- 1 mand iets vroeg. Ze waren er al tijd als de kippen bij elkaar op de hoogte te brengen-van kleine en grote schandalen en hadden i steeds de grootste haast hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Myra begon te wensen dat ze hier niet teruggekomen was en dat ze in Engeland gebleven zou zijn. Daar bemoeiden de mensen zich tenminste met hun eigen za ken en had je een privéleven, waarin zich niemand mengde, tenzij je om raad vroeg Ze duwde al haar gedachten op de achtergrond eh slaagde erin haar aandacht bij kapitein Daroul te Prof. dr. A. Mertens, verbon den aan het instituut voor sociale geneeskunde van de katholieke universiteit te Nijmegen, heeft gisteren tijdens de vergadering van de ziekenfondsraad in Am sterdam ter gelegenheid van het 25-jarig ziekenfondsbesluit en kele kanttekeningen gemaakt bij de vraag, waar eventueel een eigen risico in de ziekenfonds verzekering met de minste scha de „en missfhien zelfs met voor deel voor de gezondheid van de verzekerden kan worden ge legd." Dit eigen risico zou naar zijn mening aan twee voorwaarden moeten voldoen. Ie. Men mag de kwaliteit van de te geven gezondheidszorg niet schaden, liefst zelfs bevorderen. 2e. Het moet niet of moeilijk op vrijwillige basis te verzeke ren zijn, dit laatste omdat men anders slechts een procentuele premie in een nominale perver teert. Een eigen risico zou prof. Mer tens liefst niet leggen in de drempel van de gezondheidszorg, die wordt gevormd door de huis arts. Wel zal een gering eigen risico van 1,per consult en 2,per visits evenmin tot een gevaarlijke onderconsumptie lei den als de huidige situatie tot een overconsumptie heeft geleid. BRILLEGLAZEN „In ieder geval", zo zei prof, Mertens, „lijken mij de bezwa ren bij de verdere hulp in de gezondheidszorg geringer dan een eigen risico voor huisartsen hulp. Bij verdere hulp immers kan de patiënt van zijn huisarts advies krijgen over de moge lijke consequenties van een ach terwege laten van die verdere hulp, een eigen risico dus in de kosten van medicamenten, para medische behandelingen en spe cialistenhulp. Voor de eerste twee bijv. procentueel of een vast bedrag van bijv. 1,per prestatie, voor de laatste een vast bedrag van bijv. 10,per verwiiskaart, wellicht zowel bij poliklinische als klinische ver wijzing misschien gedifferen tieerd naar specialisme en wel licht zowel bij een eerste ver wijzing als bij een z.g. herha- Iingskaart. Het zou voordelen hebben, indien de patiënt deze bedragen zelf rechtstreeks aan de betreffende helpers zou be talen", aldus prof. Mertens. Ook het geheel schrappen uit de verstrekkingen van taxiver voer of eenvoudige brilleglazen acht de hoogleraar verantwoord. „Geen der genoemde eigen risi co's kan echter de premie belang rijk drukken. Alle tezamen zou den zij enig soelaas kunnen bie den", zo zei hjj. MEER SNIPPERDAGEN „Verder kan men bijv. den ken", aldus prof. Mertens, „aan een eigen risico van de eerste week of eerste twee weken ar beidsongeschiktheid. Voor ruim 50 pet. resp. 75 pet. van de ver zekerden zou hiermee iedere controle vervallen en wel de voor de verzekerde onaange naamste en de voor de arts moei lijkste controles, welke tevens de relatief duurste controles zijn." Het zou menselijk en mens waardig zijn, indien er regelin gen zouden worden gevonden, die ook aan de arbeider de mo gelijkheid geven eens enkele dagen onbetaald verlof te nemen, „zonder in de verleiding te ko men hiervoor het „medisch ven tiel" van de ziektewet in wer king te stellen. Een uitbreiding van het aantal „snipperdagen" zou ten deze van nut kunnen zijn", zo stelde de hoogleraar. EENTONIGHEID „De behoefte om eens enkele dagen vrij te nemen is een alge- bepalen die hoog opgaf van zijn eigen spel ën buitengewoon in zijn schik was met zijn overwinnin gen van de laatste weken. Na weer een set gespeeld te hebben kwam de dikke Binston naast haar zitten. Binston maalde nergens om en wist nauwelijks hoe hij een bai over het nét moest krijgen, maar zolang hij een aar dig meisje had om tegen te spe len, voiid hij alles bést en was hij volmaakt gelukkig. Myra was geneigd hem te vra gen, waarom hij niet thuis bij zijn vrouw was inplaats van hier te zitten zwammen, maar ze deed het niet. Nadat hij haaf nieuwe jurk voldoende bewonderd had Binston had een goed oog voor dat soort dingen en zag steeds di rect, wanneer iemand een nieuwe jurk of rok aan had; mogelijk dat hij meer naar de inhoud keek en die bewonderde, maar dat mocht niet hinderen vroeg hij eens klaps: „En wat heb je met die arme Vernon uitgespookt, Myra?" „Uitgespookt? Niets", ant woordde Myra en keek hem on schuldig aan. „Ik denk dat hij aanstonds wel komen zal". Meneer Binston zette zich recht en straalde van genoegen. Deze keer had hij dan eens een nieuw tje en dat nieuws zou deze jonge dame zeker verrassen en teleur stellen „Goede hemel!" riep hij uit. „Wil je daarmee zeggen dat je niet weet dat hij vanmorgen naar Bordeaux teruggegaan is?" (Wordt vervolgd.) meen menselijke behoefte, die gestimuleerd wordt door de een tonigheid van het werk, dat velen verrichten en die geens zins weggenomen lijkt te wor den door verkorting van de werkweek en door uitbreiding van het aantal vakantiedagen". Het is mijn overtuiging, dat de meeste arbeiders van een der gelijke vrijheid met niet minder verantwoordelijkheidsgevoel ge bruik zouden maken dan dege nen, die deze mogelijkheid nu reeds bezitten", aldus prof. Mer tens. DISCRIMINATIE DOOR GESCHEIDEN SPREEKUREN Prof. Mertens zei verder dat de wond van de discriminatie van ziekenfondspatiënten wordt opengehouden door de geschei den spreekuren. Aan een nog niet gepubliceerd onderzoek door zijn sociologisch medewerker, gehouden onder Nijmeegse gehuwde vrouwen, ontleende prof. Mertens, dat 18 procent van de echtgenoten van academici, 13 procent van de echtgenoten van middenstanders en 10 procent van de echtgenoten van arbeiders het wenselijk acht te dat de huisarts verschil maak te in behandeling van zieken fonds- en particuliere patiënten. Op de vraag of de huisartsen hunnerzijds verschil maakten tussen ziekenfonds- en particu liere patiënten, antwoordde 23 procent der vrouwen van aca demici, 28 procent der vrouwen van middenstanders en 35 pro cent der arbeidersvrouwen posi tief. „Het is mijn eigen overtuiging en ervaring," aldus prof Mer tens, dat thans praktisch geen arts meer onderscheid maakt in zijn feitelijke behandeling tus sen ziekenfonds- en particuliere patiënten". De arts moet echter ook zelfs de schijn willen ver mijden, dat deze vroegere situa tie nog zou voorbestaan. „Om deze schijn te vermijden dient hij geen gescheiden spreekuren te houden. Als hij niet al zijn patiënten tegelijk op één spreek uur kan ontvangen, kan hij een indeling maken naar alfabet of wijk of eerste en vervolgcon- sulten, maar niet naar zieken fondspatiënten en particuliere patiënten", aldus prof. Mertens. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak (ADVERTENTIE) LAGOSTIAfA De raad van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie (Navo) heeft het embargo op de verkoop van stalen buizen met een grote diameter aan de Sowjet-Unie en andere communistische landen in Oost-Europa opgeheven. Dit em bargo werd in november 1962 in gesteld, voornamelijk onder Amerikaanse druk die verband hield met Russische plannen voor de aanleg van een olie-pijp leiding. De Navo-raad is tot de konklu- sie gekomen dat instandhouding van het embargo thans niet meer in het belang van de orga nisatie is, daar het grootste deel van het net van oliepijpleidingen tussen de Sowjet-Unie en zijn Oosteuropese bondgenoten reeds klaar is. De raad wijst er echter op dat de aanleg van het pijplei- dingennet in de landen van het oostelijk blok door het westerse buizenembargo ongeveer in de zelfde mate is vertraagd als in 1962 was berekend. Canada heeft voorgesteld de IrfternatiPnale controlecommissie, gevormd uit vertegenwoordigers van Canada, India en Polen, zo spoedig mogelijk in te schakelen bij het zoeken naar wegen die tot vrede in Vietnam zouden kunnen leiden. De Canadese minister van bui tenlandse zaken. P. Martin, heeft dit voorgesteld tijdens een onder houd, dat hij donderdag met zijn Russische ambtgenoot A. Gromi- ko heeft gehad, zo meldden Ca nadese bronnen. Minister Martin kwam woens dag voor een bezoek van vijf dagen in Moskou aan. De reaktie van Gromiko op het voorstel is niet officieel bekend gemaakt, doch hij zou wederom het standpunt van de Sowjet- Unie in de kwestie-Vietnam naar voren hebben gebracht. Dit standpunt houdt in, dat 't Krem lin geen bevoegdheid heeft om vredesinitiatieven te nemen zon der duidelijke toestemming van Noord-Vietnam. Rusland en Engeland zijn ge zamenlijk voorzitters van de in 1954 op de conferentie van Ge- nève ingestelde controlecommis sie. Deze houdt toezicht op het naleven van de bepalingen, die een einde aan de oorlog in Indo- China maakten. De Canadese minister drong er bij zijn Russische collega op aan dat de commissie een breder ar beidsterrein gaat bestrijken. Dit kan alleen van de landen komen, die er voorzitter van zijn. Canada, dat zich steeds voor een politieke in plaats van een militaire oplos sing van het konflikt heeft ver klaard, is van mening dat de Dronken handkar- bestuurder aangehouden Ook het dronken besturen van een handwagen kan gevaren op leveren. Dat bemerkte woensdag avond een 54-jarige fruitkoop man in Rotterdam, die onder in vloed van alkohol met zijn met fruit beladen handwagen in de Snellemanstraat twee gepar keerde auto's aanreed. De man trok zich van de aangerichte schade niets aan en vervolgde zijn tocht. De politie heeft hem later aangehouden en ter ont nuchtering ingesloten. vredeszaak van de commissie op korte termijnbasis kan liggen, zelfs als de te nemen stappen van plaatselijke en beperkte aard zouden zijn. Bij vorige gelegen heden verklaarde de Sowjet-Unie de tijd voor een optreden van de commissie niet rijp te achten. De twee ministers komen van daag weer bijeen. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak 1 NOORDZEE-OLIE „GOEDE RUWE OLIE" Bij proeven is gebleken, dat de olie, die het booreiland „Ocean Prince" van de groep Burmah Oil enkele weken geleden op de Noordzee heeft aangeboord de eerste olie in de Noordzee voor de Britse kust vijftien mijl ten noorden van Cromer in Nor folk, „goed ruwe die" is. De olie werd aangeboord op 'n diepte van ongeveer 6.500 voet en stroomde uit in een hoeveelheid van naar schatting 400 barrel per dag. Tevens kwam aardgas naar boven in een hoeveelheid van ongeveer zeven miljoen kubieke voet per dag. Een woordvoerder van Bur mah Oil heeft verder meege deeld, dat zal worden doorge boord tot een diepte van onge veer 8.500 voet en dat in de komende weken volledige proe ven zullen worden genomen. Koe veroorzaakt kettingreactie Een koe die woensdag in een moddersloot was geraakt heeft de Haagse brandweer en politie een zware taaak bezorgd bij de pogingen haar te redden. Het dier dat aan de rand van de be bouwde kom van de wijk Maria- hoeve te Den Haag in moeilijk heden raakte werd aanvankelijk door de politie bijgestaan die op haar beurt de brandweer te hulp riep. De kraanwagen van de brandweer zakte echter weg. in de drassige weidegrond. Een jeep nam het over. Nadat de koe met behulp van een lange ketting uit de sloot was gesjord bleek ze zo over haar toeren dat ze in een wijde boog kringetjes ging hol len rond de jeep. Drie brand weerlieden werden door de rond zwaaiende ketting gevloerd, een andere werd tussen jeep en ket ting vastgekneld. De man raak te evenwel niet gewond. De jeep werd tamelijk bescha digd, de koe loopt weer in de wtC

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2