Kiesinger volgt Erhard op als bondskanselier Republikeinse successen over het gehele land B.E.A.-UJNTOESTEL DOOR BLIKSEM GETROFFEN Amerikaanse kernduikboot in aanvaring HET WEER Overleg tussen artsen en ziekenfondsen bleef zonder resultaat Democraten ongerust over presidentsverkiezing in 1968 „Ontslagen bij Demka afkappen van ziek lichaamsdeel9' VRIJDAG 11 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6815 Democraat Nieuwe regering Coalitie met S.P.D.? 62 jaar oud Hoogwater Doodvonnissen in Florida Weerbericht Staatssecretaris De Meyer: Jack Lynch premier van de Ierse republiek Bij Demka circa 1150 werknemers te veel Zon- en Maanstanden WEDEROM SLUITING VAN EEN BEDRIJF Fabriekssluiting in Leiden Frank, bij tbomsmienï; TERNEUZEN Dineefeur-HoofdreSaefeur! I van Sé Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géért handels- advertenties 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kieine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhogins. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De c.d.u./c.s.u.-fractie heeft donderdag de 62-jarige Kurt Georg Kiesinger, minister-president van de deelstaat Baden-Württemberg, tot kandidaat voor de opvolging van bondskanselier Erhard geko zen. Kiesinger leidt sinds 8 jaar de regering van Baden-Württemberg. Hij wordt gezien als iemand die zowel in de binnenlandse als in de buitenlandse politiek thuis is. Daarvóór was hij voorzitter van de bondsdagcommissie voor bui tenlandse zaken, vice voorzitter van de raadgevende vergadering van de raad van Europa en voor zitter van de christen-democrati sche fractie in het Westeuropese parlement. Erhard heeft Kiesinger wel eens „de meest overtuigende vertolker van de nieuw-democrati- sche staat" genoemd. Kiesinger kreeg bij de derde stemming 137 stemmen. Aan mi nister van buitenlandse zaken Schroder vielen 81 stemmen ten deel, terwijl Barzel, voorzitter van de bondsdagfractie, slechts 26 stemmen kreeg. Toen bandskanselier Erhard de vergaderzaal van de c.d.u.-fractie verliet, zei hij tot de journalisten: „Ik men democraat. Ik erken iede re verkiezing". Oud-bondskanselier Adenauer zei: „Het ging vlugger dan ik dacht. Met Kiesinger ben ik tevreden". De plaatsvervanger c.d.u./c.s.u.- fractievoorzitter Franz Josef Strauss verklaarde, dat alle niet gekozen kandidaten hun volledige medewerking hebben toegezegd. Tevoren hadden zij zich bereid ver klaard in onderhandeling te treden met de twee mogsliike coalitie partners om zo spoedig mogelijk een op een parlementaire meerder heid steunende regering te vormen. Strauss zei verder 4gt. Kiesinger terstond contact zou opnemen met de commissie van de partij, die moet proberen een parlementaire meerderheid tot stand te brengen en zo spoedig mogelijk ook met de sociaal-democraten en de vrije de mocraten. Kiesinger zelf verklaarde tegen- Iingen met het oog op het samen stellen van een regering zou vorde ren maar dat hij er zoveel mogelijk haast achter zou zetten. De c.d.u./c.s.u.-fractie telt in totaal 251 leden. Zoals bekend had bondsdagvoor zitter Eugen Gerstenmaier zich woensdagavond als kandidaat voor het kanselierschap teruggetrokken. Van de commissie welke Kiesin ger bij het nagaan der mogelijk heden van vorming van een nieu we coalitie-regering bijstaat, ma ken naast professor Erhard deel uit Bruno Heck, lid van het c.d.u.- presidium, de voormalige c.d.u.- voorzitter Josef Hermann Dufhüs, de voorzitter van de c.s.u. Franz Josef Strauss en de bondsminister van de schatkist Werner Dollinger (c.s.u.). Kiesinger staat bekend als een volbloed politicus met grote ken nis van zaken en veel sprekers talent en als liberaal katholiek. Voorzover men meent te weten zou hij in 1964 met de sociaal-demo craten een coalitie hebben willen aangaan. Te oordelen naar wat bij totnogtoe heeft uitgelaten kan hij worden beschouwd als uitgespro ken voorstander van het westerse bondgenootschap onder leiding van de Verenigde Staten, aldus menen politieke waarnemers. Daarnaast echter zou Kiesinger, die zowel Frans als Engels spreekt, tevens groot belang hechten aan het be waren van een goede verstandhou ding met de Fransen. Als overtuigd federalist streeft hij naar een krachtiger deelneming van de deelstaten aan de bondspolitiek door middel van actiever optreden in de bondsraad waarin de deelsta ten zijn vertegenwoordigd. Kurt Georg Kiesinger is ,op 6 april 1904 in Württemberg geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Tübingen en Berlijn. Onder het nazi-regime was hij aan het minis terie van buitenlandse zaken ver bonden. In 1949 werd hij afgevaar digde in de bondsdag en in 1954 voorzitter van de bondsdagcommis" sie voor buitenlandse aangelegen heden. Hij verwisselde Bonn voor •Stuttgart toen hij in december 1958 tot eerste-minister van de deel staat Baden-Württemberg werd gekozen. In 1962 werd hij voorzit ter van de bondsraad en keerde aldus terug op het nationale poli tieke toneel in Bonn. Een Vanguard-lijntoestel van de B.E.A. is gisteren onderweg van Londen naar Amsterdam boven de Noordzee in het begin van de daling precies in de neus door de bliksem getroffen. De 65 passagiers voelden een hevige schok door de machine gaan en ontwaarden gelijktijdig een vuurbal (of lichtflits?). De piloot bemerkte tot zijn op luchting, dat het toestel normaal bestuurbaar bleef. Hij meldde het nieuws aan de verkeerstoren en maakte korte tijd later een veilige landing. Op het platform constateerde men, dat de rubber radar-neus over de pers dat hij niet kon zeg- ivan de machine aan flarden was gen hoeveel tijd het doen van pei-1 gescheurd. De landing werd op schematijd uitgevoerd, 25 minu ten over twee. Het gevolg was dat het toestel niet de terugtocht naar Londen kon aanvaarden. Dit betekende, dat Indonesië's „first lady", mevr. Tamawati Soekarno, ernstig op onthoud ondervond. Zij zou n.l. met dit toestel naar Londen vlie gen om daar de voorgenomen operatie te ondergaan voor haar te hoge bloeddruk. Besloten werd om met de eerstvolgende lijnverbinding uit Londen een nieuwe neus met ra darinstallatie naar Schiphol te transporteren. Aan de passagiers die om 3 uur moesten vertrekken werd medegedeeld dat er een vertraging was ontstaan tot 's avonds 19 uur. Intussen werd de echtgenote van president Soekarno overge boekt op het K.L.M.-vliegtuig naar Londen van 4 uur. (ADVERTENTIE) RUG VAN HOGE LUCHTDRUK Een rug van hoge luchtdruk ligt boven de Britse eilanden en trekt langzaam naar het oosten. VRIJDAG 11 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NOVEMBER vjr». n.m. 0.34 12.49 1.10 1.25 1.44 1.59 1.53 2.08 ZATERDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.12 1.48 2.22 2.31 1.28 2.04 2.38 2.47 In Fort Lauderdale in de Ame- kaanse staat Florida zijn drie jongelieden ter dood veroor deeld wegens verkrachting van een I8-jarig meisje. De jonge lui, van 18 tot 20 jaar, hadden het meisje in januari j.l. in een auto geduwd en haar meegeno men naar een leeg huis. Het slachtoffer verklaarde tegenover de jury van uitsluitend mannen: „Ik wil dat zij sterven". De Amerikaanse republikeinen blijken, nu de laatste uitslagen bekend zijn geworden, ook de gouverneursposten van Alaska, Minnesota en Wyoming in de wacht te hebben gesleept, waar mee ze hun succes bij de verkie zingen van dinsdag op fraaie wijze hebben bekroond. Vijfentwintig van de vijftig staten hebben nu een republi keinse gouverneur en het kun nen er zelfs 26 worden wanneer in Georgia, de enige staat waar de strijd nog onbeslist is, de republikein Callaway zijn voor sprong handhaaft op de demo craat Lester Maddox, die aan vankelijk een zekere overwin ning leek te gaan behalen en zelfs al officieus gekozen werd verklaard. Vandaag zal aan de oostflank van deze rug met een noordwes telijke wind nog betrekkelijk koude en onstabiele lucht naar onze omgeving stromen, maar de aanvoer daarvan wordt lang zaam zwakker, zodat er vandaag minder buien zullen voorkomen. De buiïgheid wordt ook door de nadering van de rug van hoge luchtdruk langzaam onderdrukt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Minder buien Opklaringen, maar aanvanke lijk ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. ER WORDT IN FLORENCE HARD GEWERKT Florence: In liet door de waters nood getroffen gebied wordt ook hard gewerkt om de kunstschat ten, die door het water over spoeld werden, zoveel mogelijk op te knappen. Binnen -en bui tenlandse deskundigen hebben zich tot taak gesteld de laag mod der te verwijderen en de voor werpen weer iets van de oude luister terug te geven. He-t gesprek tussen een dele gatie van de landelijke huisart senvereniging en een afvaardi ging van de ziekenfondsen, dat gisteren op uitnodiging en onder leiding van „bemiddelaar" prof. dr. P. Muntendam in Leiden is gevoerd, heeft bijna drie uur ge duurd (van half elf tot even vóór half twee). Een door griep gekwelde prof. Muntendam, die door de moei lijkheden rond de artsenhonora ria voortijdig het ziekbed moest verlaten („Hij zit vol medicij nen", zei iemand in het instituut voor preventieve geneeskunde) las na afloop van de besprekin gen in een collegezaal, mede namens L.H.V.- en ziekenfonds vertegenwoordigers, een verkla ring voor. De tekst hiervan luidde: „De gedachtenwisseling, die in een goede sfeer werd gehouden, heeft niet kunnen leiden tot het besluit tot voortzetting van de besprekingen. Beide partijen spraken echter hun voorkeur uit voör voortzetting van het abon nementsstelsel in de ziekenfonds verzekering op 1 januari 1967". Prof. Muntendam wilde hier- De eerste kernduikboot ter wereld, de 3.180 ton metende Amerikaanse „Nautilus", heeft' donderdag schade aan de boven bouw opgelopen, doordat het vaartuig onder water in aanva ring kwam met het vliegdek- schip „Essex". De duikboot kon naar de oppervlakte komen. Van persoonlijke ongelukken werd in de eerste berichten geen melding gemaakt. Duikers zouden de schade opnemen. De aanvaring geschiedde op 360 mijl van de kust van Noord- Carolina, aldus een bekendma king van de Amerikaanse ma- aan niets toevoegen. Hij wilde met name geen nadere interpre tatie geven van het laatste deel van de verklaring. Hij zou minis ter Veldkamp zo spoedig moge lijk van het negatieve resultaat van de bespreking op de hoogte stellen. KWETSBAAR Deze „come-back" van de „grand old party" is sterker dan in Amerikaanse politieke krin gen was verwacht en heeft de republikeinen nieuwe moed ge geven voor de presidentsverkie zingen van 1968. Hoewel ze hun meerderheid in het congres heb ben behouden, zullen de demo craten die verkiezingen nu met enige angst tegemoetzien en bin nen hun partij zal het wellicht fel toegaan bij het uitstippelen van de taktiek die hun de beste kansen moet bieden zich aan de macht te handhaven. Zeer kwets baar is vooral de positie gewor den van vice-president Hubert Humphrey, wiens ster voor de verkiezingen al aanmerkelijk was verbleekt en die nu een zware klap heeft gekregen door de nederlaag in zijn staat Minnesota van de democratische gouver neur Karl Rolvaag. JONG BLOED De uitslag van de congresver kiezingen geeft het volgende beeld: Senaat: Daarin wonnen de republikeinen drie zetels: die van Illinois, Oregon en Tennes see. Vooral de overwinning in laatstgenoemde staat zal hun ge noegen hebben gedaan, daar nu voor de eerste maal uit het zui den, het traditionele bolwerk der democraten, een republikein in de senaat komt. Bovendien komt er jong bloed in dit college. Van de zeven nieuw-gekozenen vijf republikeinen en twee demo craten zijn er zes nog geen 40 jaar oud. De republikeinen on der hen zijn liberaal getint. Voor het eerst sinds meer dan 80 jaar „De aangekondigde massale ontslagen bij de Demka moet men zien als het afkappen van een ziek lichaamsdeel, hetgeen nodig is om het gezonde hoog- ovenliehaam gezonder te ma ken", verklaarde de staatssecre taris van sociale zaken, dr. J. F. de Meijer, gisteren in Utrecht tegenover het ANP. Hij was in Utrecht om een toe spraak te houden ter gelegen heid van het veertigjarig jubi leum van het centraal comité samenwerking beroepskeuze voorlichting. Naar 't oordeel van de staats secretaris vormen de hoogovens een structureel zeer sterk con cern, dat is gebaseerd op de best mogelijke vestigingsvoorwaar den die Nederland kan bieden. VERHUIZEN „We hebben", aldus dr. De Meijer, „gestreefd naar ontspan ning op de arbeidsmarkt, maar we zullen nu zonder direct on gerust te zijn met realiteitszin de situatie tegemoet moeten tre den. Met mijn bescheiden midde len zal ik op korte termijn al het mogelijke doen. Via het arbeids bureaus-apparaat zullen we de ontslagen mensen opvangen en naar nieuwe arbeidsplaatsen overhevelen. Dit is in Utrecht gemakkelijker dan in Heerlen". Naar de stellige overtuiging van de staatssecretaris zal het de mensen in het westen van het land gemakkelijker gemaakt die- Aanvankelijk was gemeld I nen t* wordenJom verhuizen. Nautilus in botsing was wordt al aan gewerkt", zo voegde hij er aan toe. Jack Lynch is donderdag doo'. het parlement gekozen als pre mier van de Ierse republiek. Hij kreeg 71 van de 135 stemmen en volgt de 67-jarige Sean Lemass op, die na een regeringsperiode van tien jaar om gezondheids redenen aftreedt. Beiden behoren tot de Fianna Fail, de grootste partij in Ierland. dat de geweest met een andere duikboot. De kernduikboot, die in 1954 te water werd gelaten, bevond zich op een bevoorradingsmissie, toen de aanvaring gebeurde. Het 30.000 ton metende vliegdekschip liep kennelijk geen schade op. De „Nautilus" zou onder escor te naar zijn thuishaven, New London in Connecticut, terug keren. De kernduikboot kwam in 1958 in het nieuws door de eerste tocht onder de ijskap van de Noordpool. Het vaartuig dat een actieradius van 64.000 km heeft, kan sneller onder dan boven wa ter varen. De „Essex" liep in 1942 van stapel. Aanvankelijk was het schip bestemd om 100 vliegtui gen te vervoeren. Later zijn de schepen van deze klasse omge bouwd voor de duikbootbestrij- ding. HET IS HARD AANGEKOMEN Dr. De Meijer deelde mee. dat op korte termijn de voorraad aanvullende werkgelgenheid zal worden uitgebreid, vooral in het noordoosten van het land. „Men zal ook de soort werkzaamheden gaan moderniseren, niet meer 't ouderwetse graaf- en spitwerk". „Op lange termijn blijf ik vast houden ik predik het al jaren aan de noodzaak van een nieuwe industrialisatieronde, die de structuur van onze werkgele genheid endaarmee onze cnoeur- rentiepositie ten opzichte van 't buitenland verbetert," aldus de staatssecretaris. Hij is overigens de mening toegedaan, dat men het gebied van de werkgelegen heid en de arbeidsvoorziening eigenlijk constant moet studeren om de praktische ontwikkeling voor te blijven. Op de vraag, of hij al de recente ontslagen heeft zien aan komen, antwoordde hü bevesti gend. „Ik heb het voelen aan komen uit mijn bedrijfservaring en contacten. Maar", aldus dr. De Meijer, „wat de laatste tijd is gebeurd, is wel hard aangeko men". o Bij de Demka in Utrecht ko men tengevolge van allerlei saneringsmaatregelen ongeveer 1150 van de ruim 2000 arbeids plaatsen te vervallen. Voor een deel van deze werknemers zal de mogelijkheid van plaatsing bij Hoogovens of de dochteron dernemingen van het concern bestaan. De Demka verwacht dit jaar een verlies van 15 miljoen gulden. Dit hebben directie en commissarissen van de Demka gisteren tijdens een persconfe rentie medegedeeld. De regeling van de overgang van personeelsleden binnen het concern zal geruime tijd in be slag nemen. Teneinde niet on nodig tijd verloren te laten gaan zullen medewerkers van de per soneelsafdeling van Hoogovens in de loop van de volgende week bij Demka aanwezig zijn om de daarvoor in aanmerking komen de personeelsleden over plaat singsmogelijkheden in te lich ten. Voorts zullen bij vacatures personeelsleden van Demka in de eerste plaats in aanmerking komen. Voor degenen, voor wie ook na herscholing plaatsing binnen het concernverband niet mogelijk is, zal in overleg met de vakor ganisaties een afvloeiingsrege ling worden getroffen. neemt een neger zitting in de se naat. MEERDERHEID SLONK Huis van afgevaardigden: De „werkmeerderheid" waarover president Johnson beschikte, is aanzienlijk geslonken. De repu blikeinen zijn van 140 op 187 zehels gekomen en de democra ten zagen hun aantal evenredig verminderen van 295 tot 248. De meerderheid van laatstgenoem den bedraagt nu nog slechts 61 zetels en is volgens velen onvol doende daar de conservatieve democraten nogal eens overlopen. President Johnson zal moeite hebben bepaalde programma's er door te krijgen. De einduitslag van de verkie zingen luidt, met nog slechts één gouverneurspost onbeslist: Senaat: democraten 17 (was 20), republikeinen 18 (was 15). Samen met de 65 zetels die niet verkiesbaar waren in de zetel verdeling: democraten 64-repu blikeinen 36. Huis van afgevaardigden: de mocraten 248 (was 295); repu blikeinen 187 (was 140). Gouverneurs: democraten 11 (was 20); republikeinen 23 (was 15). Er werden in 35 van de 50 sta ten gouverneursverkiezingen ge houden. EERSTE NEGERSHERIFF In het distrikt Lowndes in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama zijn bij de verkiezingen van dinsdag zeven negers versla gen door blanken, hoewel in het distrikt de negerkiezers in de meerderheid waren: 2.681 tegen 2.100 blanken. De zeven dongen naar posten als die van sheriff, lijkschouwer en belastingontvan ger onder het embleem van de „zwarte panter"-partij van de negerleider Stokely Carmichael, de man die de leuze „zwart aan de macht" lanceerde. In Lowndes werden onlangs twee ijveraars voor gelijke burgerrechten, me vrouw Viola Liuzzo en de theo logisch student Jonathan Daniels, vermoord. In Tuskegee, eveneens in Ala bama, versloeg de 32-jarige post beambte Lucius Anderson twee blanke tegenkandidaten en werd daarmee de eerste negersheriff in het zuiden. COMMENTAAR VAN NIXON De voormalige Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft verklaard, dat de republi keinse winst bij de verkiezingen „de scherpste terechtwijzing be tekent die een president in deze generatie heeft gekregen". Hij voegde hieraan echter toe, dat het congres nu meer dan ooit het Amerikaanse optreden in Viet nam zal steunen. ZON MAAN op onder op ondei Nov 10 7.50 16.57 4.37 16.11 11 7.52 16.56 6.06 16.27 12 7.54 16.54 7.37 16.46 13 7.56 16.52 9.07 17.10 De in Klazinaveen gevestigde Amorcesfabriek, dochterbedrijf van de firma F. Wicke te Wup- perthal (Did), zal per 31 decem ber definitief worden gesloten. Aan vijftig mensen, waaronder de direkteur J. P. Wildschut uit Emmen, is ontslag aangezegd. Het bedrijf fabriceert klappertjes voor kinderpistolen. De produk- tie hiervan wordt in Wupperthal geconcentreerd. Oorzaak is de toenemende concurrentie op de wereldmarkt, vooral van landen als Japan en Italië. Het bedrijf werd in 1948 in Heemstede op gericht en is sinds 1950 in Kla zinaveen gevestigd. Het meren deel van het personeel bestaat uit meisjes. De in Leiden gevestigde fabriek van kapok- en donzen dekens „Beuth" zal in het voorjaar 1967 haar produktie stopzetten en het bedrijf sluiten. Een en ander is het gevolg van de slechte be drijfsresultaten in de afgelopen jaren. In de komende maanden zal het bedrijf de lopende orders uitvoeren, terwijl bovendien de voorraden zullen worden uitver kocht. Het bedrijf bestaat on geveer 125 jaar. In overleg met de vakbonden is een gunstige regeling getrof fen voor het 36 man tellende personeel waaronder 12 vrou welijke werkkrachten. Een groot deel van het personeel is al dicht bij de pensioengerechtigde leef tijd. Deze personeelsleden zullen hun volledige loon uitbetaald krijgen tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Van de zijde van de vakbonden verklaarde men dat de tot stand gekomen afvloeiingsregelingen en afwik kelingsregelingen redelijk zijn. Met het gewestelijk arbeidsbu reau in Leiden is contact opge nomen om het personeel zo spoe dig mogelijk elders geplaatst te krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1