Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! POCKETS BEURSOVERZICHT INDONESISCHE REGERING NEEMT GELD UIT CIRCULATIE DE VRIJE ZEETJW Politie staat alle demonstraties toe OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD DoncIercIag-40 nov. 3966 Bagina 5 spaarbank en alle bankzaken Boekhandel VAN DE SANDE Zwemmen Internationale zwemwedstrijden te Sint Niklaas Boksen CassiusClay in vorm Voetbal Schoonheid en politiek. Gemini-lancering opnieuw uitgesteld Benzinebelasting in Italië omhoog voor herstel overstromings- schade Kok ten onrechte ontslagen. C.S.U. kiest Kiesinger (ADVERTENTIE) Na er de laatste tüd zoveel te doen is over betogingen vóór Iels o£ tegen iets, en het politie-optreden nogal eens onderwerp van ge* sprek ïs, is ci' alle reden om een Jieugliik feit onder aller aandacht te brengen. Het gaat hier om de monstraties die onder alle om standigheden steeds zonder meer worden toegestaan en die zelfs Van overheidswege van harte worden toegejuicht: de perma nente demonstraties voor een goedkoper leven - op de markt. Marktkoopman en straathande laar trekken elke dag duizenden „betogers", die overigens heel rustig en gezellig hun inkopen doen in het grootste koopcen trum. Daarbij zijn geen spandoe ken nodig, maar er is iets finders dat eens te meer tot de mensen spreekt: de ongelooflijk lage prij zen. De leuzen van het goedkope re leven zijn op de markt dan ook niet van de lucht. Kopen op de markt is dan ook geen kwestie van protesteren, maar van prof' teren, want (ADVERTENTIE) SFEERLOZE OEFENWEDSTRIJD VAN AMATEURTEAM Het Nederlandse amateurelftal heeft woensdag te Heerlen voor slechts 300 toeschouwers in een sfeerloze oefenwedstrijd het team van Mittelrhein (W.-Dld) met 20 verslagen. Beide doelpunten in de ontmoeting, die werd ge speeld ter voorbereiding op de amateurinterland Engeland Nederland van 19 november a.s., vielen in de tweede helft. Er waren weinig goede combi naties en de schoten waren meest al slecht gericht. De regen maak te het speeldveld zwaar. Vóór de rust ging de strijd ge lijk op. Na de hervatting toonden de Nederlanders, dat zij over een betere konditie beschikten. In de 77e minuut opende rechtsbuiten De Ridder (Vlissingen) de score. Vier minuten later zorgde links binnen Spikerman (D.C.G.) voor het tweede Nederlandse doel punt. Intertotocompetitie GO AHEAD UITGESCHAKELD Go Ahead heeft zich woens dagavond in Deventer niet weten te plaatsen voor de halve finales van de intertotocompetitie. Hoe wel de Deventenaren de tweede wedstrijd uit de kwartfinales tegen het Tsjechische Inter Bra tislava met 3—1 wonnen, kwa lificeerden de Tsjechen, die in de eerste wedstrijd met 30 zege vierden, zich dank zij een beter doelgemiddelde. Inter Bratislava zal in de halve finales uitkomen tegen ADO. Dramatische nederlaag van Sparta in Genève In en voetbalgevecht, dat zijn werga in de Nederlandse voetbal geschiedenis nauwelijks kent, heeft Sparta woensdagavond in Genève een dramatische 2—0 nederlaag geleden tegen Ser- vette. In deze eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toer nooi om de Europa-cup voor be kerwinnaars moesten de Rotter- damfners al in de eerste fase van de strijd twee spelers missen. Een botsing in de derde minuut tussen de verdediger Gerrie ter Horst en de Zwitser Mocellin vormde het eerste incident van deze ontmoeting, waarin de gren zen van hetgeen sportief aan vaardbaar was, van Zwitserse zijde steeds weer werden over schreden. Ter Horst kreeg een trap tegen het hoofd en moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Twee minuten later attaqueerden Hans Buitendijk en linksbuiten Schin- delholz elkaar bijzonder fel. Daar bij blokkerde de Zwitserse aan valler zijn tegenstander. De on fortuinlijke Spartaan liep een beenbreuk op en ook hij moest naar het hospitaal worden over gebracht. OM DE EUROPESE BEKER VOOR BEKERWINNAARS De Hongaarse bekerwinnaar Vasas Györ vergrootte woensdag zijn kansen op een plaats in de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor bekerwinnaars. De Hongaren wonnen voor 20.000 toeschouwers de eerste wedstrijd uit de achtste finales tegen het Portugese Spor ting Braga met 30. Bij de rust leidde Vasas met 10 dank zij een doelpunt van Szalo. In de tweede helft werd het 20, toen Ribeiro in de 71e minuut in eigen doel schoot. Szalo profiteerde van de verwarring in de verdedi ging van Braga en bracht in de 73e minuut de stand op 30. De tweede wedstrijd wordt 8 decem ber in Braga gespeeld. Rapid Wenen, de Oostenrijkse vertegenwoordiger in het toer nooi, heeft woensdag in Moskou met 11 gelijkgespeeld tegen de Russische bekerwinnaar Spar- tak Moskou. De Oostenrijkers na men in deze eerste wedstrijd uit de achtste finales na 23 minuten een 01 voorsprong door een doelpunt van de vroegere Deense international Bjorregard. In de 40e minuut scoorde Khusainov de gelijkmaker. De return wordt op 8 december in Wenen ge speeld. Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de INTERNATIONALS PRIJSHOUDEND Zonder de richtlijnen van Wall- street. alwaar de beurs dinsdag wegens de verkiezingen geslo ten bleef, heeft het Damrak gis teren op eigen gezag de stem ming voor de internationale waarden moeten bepalen. Deze stemming was prijshoudend. Veel te betekenen had dit ove rigens niet, omdat er bitter wei nig omging. Er was geen Ameri kaans aanbod doch ook geen vraag voor rekening van de ove rige Europese beurzen. De koersen van de hoofdfondsen we ken slechts een fractie af verge leken bij dóe van dinsdag. Kon. Olie werd verhandeld op 132,50, Philips deed circa 82, AKU 56,60 en Unilever 79,70. Gistermiddag na beurs maakt Unilever de derde kwartaalcijfers 1966 be kend. Bij het verstrekken van de tweede kwartaal- en halfjaar cijfers 1966 heeft Unilever ter toelichting gezegd: „In West-, Centraal en Oost-Afrika, waar de toestanden voor 't bedrijfsleven slechter ziin geworden, is voor 't tweede halfjaar een lagere winst te verwachten. Op wasmiddelen- gebied is de concurrentie nog al- Hid even fel; in de Verenigde Staten van Amerika heeft dit 'n ongunstige invloed op onze re sultaten". De beurs is dan ook lang niet optimistisch over de winstuitkomsten voor 't tv'/eede halfjaar, doch hiervan is reeds veel in de koers van de aandelen Unilever verdisconteerd. Toch zijn velen van mening, dat ach teraf de winstdaling nog wel mee zou kunnen vallen. Span ning genoeg dus. De claims KLM liggen goed in de markt op circa 31,50. Het heeft gistermiddag zeer weinig gescheeld, of de han del in claims had in het open hoek plaats gevonden. Uiteinde lijk kwamen de perken overeen om de hoek toch maar gesloten te houden. •De schepvaartsector gaf evenals de cultures weinig ver andering te zien. De staatsfond- senmarkt was prijshoudend. De 7% procent obligaties Ned. Gas unie kwamen gisteren voor het eerst in de notering. Er bestaat voor deze stukken zeer ruime vraag. Dit valt dan ook uit de koers van circa 100% af te le zen. De uitgiftekoers was 99%. De 7% procent lening „Stichting bejaardenzorg Katwijk" groot 5,5 min waarop dinsdag tegen 98 procent werd ingeschreven, is nauwelijks geslaagd. De inschrij vingen worden ten volle toege wezen. In de lokale afdelingen ging eveneens weinig om. Grote koersverschillen kwamen hier niet voor. BfiJRSINDICES (1953—100) 7/11 8/11 9/11 Int. conc. 358.8 360.5 358.6 Industrie 265.7 264.7 263.1 Scheepv. 105.0 103.5 102.8 Bank en verz. 141.1 141.3 141.0 Handel, enz. 1.37.9 137.4 136.9 Algemeen 721.4 271.6 .270.2 NABEURSKOERSEN AKU: (56.55) Hoogovens: 269—276 (276Vj) Kon. Olie: 132.50—133 (132.20) Philips: 81.6082 gb (81.80) Unilever: 80.50—81 gl (78.801 K.L.M.: 325—329 (3237 (ADVERTENTIE) In de internationale zwemwed strijden te St. Niklaas waaraan werd deelgenomen door ploegen uit Frankrijk, Duitsland, Nederland en België, kwamen de Zeeuws-Vlaam- se zwemmers en zwemsters er niet aan te pas. Zij eindigden op de zes de plaats. Hekkensluiter was Doorn. Alleen op de 100 m vrije slag meisjes wist C. Salomé van Scheldestroom uit Breskens zich met een tijd van 1.17.5 als eerste te klasseren. Een waterpolowedstrijd tussen een Zeeuws-Vlaamse selectie en St Niklaas werd door de Zeeuws- Vlamingen gewonnen met 65. Uit deze prestaties is gebleken dat het gemis van een overdekt zwembad, waar het gehele jaar door kan worden geoefend, zich sterk doet voelen. Er wordt naar middelen gezocht om hierin ver andering te brengen. Zo start in het a.s. voorjaar een bliksemloterij die wordt georganiseerd door het actiecomité Terneuzen en de zwem- en poloclub „De Schelde". Men hoopt in de opbrengst een basis te vinden voor de bouw van een overdekt instructiebad. Het grootste gedeelte zal uit andere bronnen móeten komen, maar in elk geval is de goede wil aanwezig. „Cassius Clay is in vorm". Dat zei manager Angelo Dundee gis teren, nadat de wereldkampioen tijdens de training een van zijn trainingspartners, de 107 kg we gende Mel Turnbow, met een rechtse direkte knock-out had geslagen. Cassius Clay, die maandag uit komt tegen zijn landgenoot Cle veland Willams, weegt 93 kg, is in een perfekte konditie en het feit dat hij een knock-out in zijn vuisten heeft, ondervond zijn partner Turnbow en de sterke beroemde voetballer Jim Brown, die Turnbow verving. In het andere kamp in Houston deed Cleveland Williams niet onder voor Clay en prepareerde zich op het grote gevecht, dat door 50.000 toeschouwers zal worden bijgewoond. Opbrengst 4 miljoen gulden De Amerikaanse bokspromotor Earl Gilliams, die dit gevecht or ganiseert, hoopt op een totale re cette van een miljoen dollar (bijna vier miljoen gulden). Er is reeds voor ongeveer 850.000 gul den aan toegangskaarten ver kocht. „De televisie- en filmrech ten zullen de totale recette op on geveer een miljoen dollar bren gen", aldus Gilliams. Valse toegangskaartjes in omloop voor wedstrijd Ajax—F eijenoord Van de zijde van de Amster damse politie wordt meegedeeld dat er sterke aanwijzingen zijn dat er valse toegangskaartjes in omloop zijn voor de op zondag 13 november in het Ajaxstadion in Amsterdam te spelen wed strijd AjaxFeijenoord. Het gaat hierbij volgens de politie waarschijnlijk voornamelijk om entreebewijzen voor de ere-tri- bune. De originele kleur van deze soort toegangsbewijzen is terra met midden-over een grijze band. Bij de toegangsbewijzen, die langs de officiële kanalen zijn verkregen, behoeft niet aan vals heid te worden gedacht. Men dient er, aldus de politie, reke ning mee te houden dat in voor komende gevallen ook tegen de houders van een vals toegangs biljet strafrechtelijk zal worden opgetreden (artikel 25 W. v. S„ maximum-gevangenisstraf vijf jaar). De Indonesische regering heeft de afgelopen vier weken bijna driehonderd miljoen nieuwe roe- pia aan de circulatie onttrokken, zo heeft de Indonesische minis ter van voorlichting, B. M. Diah, woensdag meegedeeld in het bulletin voor de strijdkrachten. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 november waren bij de dienst luister- en kijkgelden 2.333.439 televisietoestellen aan gegeven tegen 2.315.879 op 1 ok tober j.l. Het aantal geregistreerde radiotoestellen bedroeg 1 novem ber 2.726.377 tegen 2.734.074 op 1 oktober. Miss Spanje, de zwartharige Paquita Torres, heeft zich uit de strijd om de titel „miss wereld" teruggetrokken, omdat er ook een miss Gibraltar meedoet. De verkiezing zal in Londen plaats vinden. Tot het Spaanse vak bondsblad „Pueblo" verklaarde zij, dat zij weliswaar geen ver stand van politiek heeft, maar dat de Britse vlag boven de rots van Gibraltar haar als Andalusi- eche kwetst. Ook vorig jaar liet Spanje wegens het geschil om Gibraltar bij de miss-verkiezingen verstek gaan. De lancering van de Gemini-12 met de ruimtevaarders Jim Lovell en Buzz Aldrin is opnieuw 24 uur uitgesteld tot vrijdag. Oorspronke lijk zou het ruimtevaartuig woens dag de lucht ingaan, maar moeilijk heden met het automatisch bestu ringssysteem van de Titan-aan- drijfraket noopten tot een uitstel van 24 uur. Er zijn nu echter nieu we moeilijkheden met een ander deel van het systeem. „GEMINI-12" Deze week zal met de lancering van de Gemini-12 met aan boord de ruimtevaarders James Lovel (commandant) en Edwin Aldrin (resp. links en rechts voorgrond) de laatste fase worden ingezet van het Amerikaanse program ma voor bemande ruimtevluch- ten met twee man. Op de achter grond de plaatsvervangers Gor don Cooper (links) en Eugene Osman. Volgens de minister heeft dit een scherpe daling teweegge bracht van de prijzen van pr.o- dukten als textiel, die voor het merendeel worden ingevoerd. Diah heeft de verzekering ge geven dat er tegen het einde van de mohammedaanse vastenpe riode, in januari, voldoende tex tiel tegen billijke prijzen be schikbaar zal zijn voor elke In donesiër. Volgens traditie koopt het merendeel van de 110 mil joen Indonesiërs nieuwe kleding voor het mohammedaanse „leba- ran"feest. Minister Diah deelde verder mee dat de prijsstijgingen van essentiële levensmiddelen wor den veroorzaakt door de stij gende kosten van vervoer en in frastructuur. De Indonesische regering werkt op het ogenblik aan een noodprogramma voor de produktie van bussen en vracht auto's, waarvan de uitvoering nog dit jaar zal beginnen. De prijzen van artikelen als toiletzeep liggen op het ogenblik viermaal zo hoog als in West- Europa. Een gewone handdoek kost maar liefst twintig gulden. VAKTENTOONSTELLING GEOPEND Amsterdam: De maritieme vak tentoonstelling „Europort '66" in het RAI-gebouw in Amsterdam is dinsdagmorgen door de staats secretaris van verkeer en water staat, ir. S. A. Posthumus, offi cieel geopend. Hier de staats secretaris in gezelschap van ir. Nijman, voorzitter tentoonstel lingscomité, achter 'n miniatuur kraan. Het Italiaanse kabinet heeft op een vergadering die tot diep in de nacht voortduurde, beslo ten de belasting op benzine te verhogen om de komende twee jaar ruim een miljard gulden vrij te maken voor het herstel van de overstromingsschade. Voor onmiddelijke steun aan de getroffen gebieden werd 250 miljoen gulden uitgetrokken. Voorts werd besloten degenen die door de ramp zonder werk zijn gekomen direct een werk loosheidsuitkering te geven. De centrale raad van beroep heeft beslist dat de gemeente Am sterdam de heer L. ten onrechte heeft ontslagen als kok van een van de gemeentelijke tehuizen voor bejaarden. De kok was ontslagen omdat hij 6 kilo koffie die tot de voor raad van het tehuis behoorde, mee naar huis had genomen. Na voorlopig te zijn geschorst, werd hij later definitief ontslagen. Hij ging in beroep bij het gemeente lijk scheidsgerecht, dat deze straf te zwaar vond. Het scheidsge recht veranderde het ontslag in een voorwaardelijk ontslag met een proeftijd van twee jaar. Dit college gaf tevens als zijn mening te kennen dat de kok moest wor den overgeplaatst. De gemeente Amsterdam was De partijleiding van de Beierse tak van de Westduitse christen democratische unie, de C.S.U., heeft woensdag in München met grote meerderheid besloten de premier van Baden-Würtemberg, Kurt Georg Kiesinger, tot opvol ger van kanselier Erhard aan te wijzen. De Beierse groep van de christendemocratische fraktie in de bondsdag, die vandaag uit vier kandidaten in het paleis Schaumburg de opvolger van Erhard zal aanwijzen, bedraagt 49 afgevaardigden, de gehele fraktie telt er 245. het met deze uitspraak niet eens. Zij stelt zich op het standpunt dat op diefstal van gemeente-eigen dommen, hoe gering ook, alleen maar de zwaarste straf kan staan. De centrale raad deelt dit stand punt niet. Zij verklaarde het be roep van de gemeente onge grond. Brand in stadhuis snel geblust In de grote hal op de eerste verdieping van het Groningse stadhuis heeft woensdag even na middernacht een brandje ge woed dat echter snel kon wor den geblust. Een voorbijganger bemerkte er een te rode gloed. Na alarmering rukte de brand weer uit met twee wagens, waar onder een ladderwagen, die evenwel niet gebruikt behoefde te worden. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat een weg geworpen sigarettenpeuk door de bodem van een plastic vuil nisemmertje is heen gebrand en vervolgens een stapel cocosmat- ten heeft aangestoken. Behalve deze matten, wat kleinere kle den en een gedeeltelijk gebla kerde muur was er geen schade te constateren. De burgemeester van Gronin gen, de heer J. J. A. Berger, kwam zich na de alarmering persoonlijk op de hoogte stellen maar zag zijn stadhuis tot zijn geruststelling niet in vlammen opgaan. De réddende voorbijgan ger is onbekend gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5