PROVINCIAAL NIEUWS Wijzigingen in Indiase regering Terneuzen Breskens Aardenburg Axel Sas van Gent Sluis Sluiskil Kookcursus voor heren ie Axel Zaamslag op en top drop 25 ct. „Afcent" bouwt school in Brunssum Nederlandse vrachtrijder wegens smokkelarij gearresteerd HET RAADSEL VAN ROVAIMVA 'jpi li Donderdag 10 nov. 1966 Rijksgarantie voor Schippersinternaat Zoals wij gisteren reeds kon den mededelen heeft de stichting hervormde internaten voor de schipperskinderen van de rege ring een rijksgarantie ontvangen op een geldlening, waardoor het deze stichting mogelijk is binnen kort een nieuw internaat voor schipperskinderen te bouwen in Terneuzen. Het object vergt ongeveer 2 miljoen gulden. Op het ogenblik zijn de leerlingen in flats onder gebracht, hetgeen -als een nood situatie moet worden beschouwd. Voor de bouw zal mede worden bestemd een bedrag van 250.000 gulden, een schenking van het Nederlands comité voor kinder postzegels en afkomstig uit de opbrengst van de kinderpost- zegelactie 1965. Het nieuwe internaat, dat in het najaar van 1968 gereed moet komen, zal plaats bieden aan 130 kinderen. Ruilbeurs in „Pro Rege" Zaterdag 12 nov. wordt 's mid dags weer een ruilbeurs gehou den in het gebouw „Pro Rege" in de De Jongestraat. Alle verzamelaars en aspirant verzamelaars zijn daar van harte welkom. IDe toegang is vrij. Voor verschillende ruilobjecten is deskundige leiding aanwezig. Wij kunnen iedere verzamelaar aanraden eens een kijkje te gaan nemen in „Pro Rege". Men zal er geen spijt van hebben. Een 50.000 tonner in de put Dinsdagmiddag stond op het aankondigingenbord in de boots- liedenwacht vermeld: „Mineral Seraing, 20 u., kotter". Dit betekende dat dit schip op die tijd bij de kotter werd ver wacht en daarna naar de put zou opstomen. In de haven lagen vier loskra nen te wachten om aan de slag te kunnen. Inmiddels was het Belgische 51251 ton metende schip ter plaatse gearriveerd en zijn de kranen met het overslaan van ongeveer 12000 ton erts be gonnen. Dit erts is bestemd voor „Sidmar" in Zelzate. De rest van de lading zal in Antwerpen worden gelost. Woensdagmiddag was het mis tig en miezerig op de Schelde en was het schip niet te zien. Toen het opklaarde, werd de bedrijvig heid zichtbaar. Het schip is in 1965 gebouwd en zal binnen weinige jaren met drie dezelfde typen naar Gent kunnen varen door de nieuwe zeesluis. Zal dan aan het „overslaan" in de put een einde komen? Men ge looft van niet. Want na deze gro te schepen verwacht men nog grotere..:... En dan wordt de zee sluis weer te klein, het kanaal te smal en te ondiep. Voorlopig zullen we het evenwel mee moeten doen! keerd staande auto van E. J. M. F. uit Koewacht op. Beide auto's werden beschadigd. Autobotsing Woensdagmorgen wilde C. P. V. uit Westdorpe, komende uit de richting Axel en rijdende over de Hulsterseweg, linksaf draaien om de boerderij van mevr. Verplanke op te rijden. Op dat moment werd hij ingehaald door een ach teropkomende Dersonenauto be stuurd door E. F. M. K. uit koe wacht. Er ontstond een botsing, waarbij de auto's zwaar werden beschadigd. Rijksgoedkeuring voor bejaardencentrum De rijksgoedkeuring voor de bouw van het bejaardencentrum in Breskens is binnen. Het college van B. en W. heeft machtiging verleend aan de al gemene woningbouwvereniging Breskens om de bouw te gunnen aan de firma Van der Poel te Terneuzen. Het bejaardencentrum zal be staan uit 33 zelfstandige bejaar denwoningen in 2 bouwlagen en een dienstencentrum. Het geheel is modern van opzet. Het is een ontwerp van de Breskense ar chitect J. Loonen. Er zal cen trale verwarming in worden aangebracht en een alarminstal latie, welke verbonden zal zijn met het dienstencentrum. De commissie voor het open bejaardenwerk, welke het voor bereidende werk heeft verricht, zal in een stichting worden om gezet. In deze stichting zullen Breskense kerkgenootschappen en verenigingen zitting hebben. Deze week zullen nog een tweetal besprekingen plaats vin den met kerkelijke en particu liere instellingen om een even tueel exploitatietekort te kun nen overbruggen. Contactcommissie V.V.V. over het streekplan Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg kwam in openbare zitting bijeen. De heer C. C. A. Ver- beke werd als raadslid geïnstal leerd. Binnengekomen was een schrij ven van de gemeenteraad van Breskens, waarin werd gewezen op de onbevredigende situatie van het plan tot gemeentelijke herindeling. Dit schrijven werd door de voorzitter scherp bekri tiseerd. Men praat hierin over al gemeen streekbelang zonder dit nader te definiëren. Hij kon niets concreets in de brief ont dekken. De raadsleden betuigden hun instemming met deze woorden. „Men moet zich in Breskens niet willen mengen in de zaken van Sluis en Aardenburg." Met de P.Z.E.M. zal een nieuw contract voor de straatverlich ting worden gesloten. De Zeeuwse stichting voor revalidatie vroeg een verhoging van de bestaande subsidie van 2 tot 5 cent, maar de raad was van oordeel dat 2 cent voldoen de was, als iedere gemeente in de provincie deze bijdrage zou geven. De stichting streekjeugd- centrale kreeg 17 cent per niet- katholieke inwoners. Een bijdra ge zal worden verleend aan „Hedenesse" n.l. 2 per ver zorgingsdag. De provinciale raad voor de volksgezondheid in Zee land kan op 50 cent per inwoner rekenen voor 1967. De bestaande telefooninstal latie op het gemeentehuis is on voldoende en zal voor 3000 worden vernieuwd. Voor de verkoopactie tijdens de komende Sint Nicolaasdagen werd aan de winkeliersvereni ging „WARVO" ontheffing van de winkelsluiting verleend ge durende bepaalde uren en dagen. Bij de rondvraag wees de heer Van Bellegem op de onvoldoen de afwatering in het uitbrei dingsplan. De heer Buijck wilde beveili ging voor de jeugd bij de zuive ringsinstallatie en de heer Stan- daert vroeg maatregelen voor een beter onderhoud van de r.k. begraafplaats in de wijk Eede. Bij achteruitrijden tegen geparkeerde auto gebotst Toen dinsdagavond om 21.15 uur mej. B. C. M. van A. uit Axel met een personenauto op het Szydlowskiplein achteruit ceel-botfifta z» tegen de gepar- Voor de contactcommissie van de West Zeeuws-Vlaamse V.V. V.'s werd in restaurant „Scaldis" te Breskens een inleiding ge houden over het ontwerp streek plan West Zeeuws-Vlaanderen. Deze inleiding werd gehouden door dr. N. van Hove, weten schappelijk medewerker van de economische raad van de Belgi sche provincie West-Vlaanderen, en dr. ir. W. Ubbink, hoofd van de afdeling streekplannen van de P.P.D. Dr. Van Hove meende dat aan West Zeeuws-Vlaanderen een te eenzijdige recreatieve functie is toegedacht. Een dergelijke ont wikkeling brengt te weinig wel vaart. De heer J. Paridaen uit Aar denburg vroeg zich af of het wel op de weg van de V.V.V. ligt tegen dit plan te protesteren, waarbij hij met name ook noem de de ontwikkeling van de DOW, welke in westelijke richting komt. Wij voelen er niets voor om de stank van de industrie hier te krijgen. De heer Van Hove meende dat men hieromtrent een soepele houding dient in te nemen. Dr. Ubbink betoogde dat de uitbreidingsplannen van de DOW een aanpassing van het streek plan kunnen bewerken. Het ge heel is een kwestie van beleid van het provinciaal bestuur. Drs. Vogel rekende de bestu ren voor dat de behoefte aan slaapplaatsen in 1985 zeker 60.000 zal bedragen. De beschik bare ruimte op het strand zal voor iedere strandgast ongeveer 5 a 6 m3 bedragen. De vaste verbinding over de Westerschel- de noemde drs Vogel een kost bare zaak. Burgemeester Eekhout van Breskens ging tijdens het diner nog iets dieper in op de indus trievestiging. Hij waarschuwde voor een overdreven industrie angst. Een niet vuile fabriek met vijftig of honderd werknemers is nauwelijks nog een fabriek te noemen. Wij noemen dit een werkplaats. De heer J. Hoste uit Groede sprak als voorzitter van de con tactcommissie zijn vertrouwen uit in de West Zeeuws-Vlaamse gemeenteraden, die zeker voor de belangen van de streek zul len opkomen. Voorts zei de heer Hoste dat er stappen worden ondernomen om middenstand, industrie en verkeerswezen nader bij het V.V.V.-werk te betrekken. Sinterklaas komt Zaterdag 19 november zal St.- Nicolaas zijn intrede in Breskens doen. Met de boot van tien over twee zal hij 's middags aan de nieuwe veerhaven aankomen, waarna hij met de muziekver eniging „Uit het volk, Voor het Volk" een rondgang door Bres kens zal maken. Tevens zal op die dag de winkelaktie in Bres kens starten. In de komende weken zal de Sint ook een bezoek aan de scho len brengen. Brievenbussen De PTT heeft een tweetal brie venbussen verplaatst. De brie venbus van de Scheldekade is verplaatst naar de Dorpsstraat bij de bushalte Vogelenzang en de brievenbus uit de Van Zuijen- straat is verplaatst naar de Lan- geweg aan de winkelgalerij. De bus in de Langeweg zal in de nieuwe woonwijk stellig in een behoefte voorzien. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 31 oktober tot en met 5 novem ber aangevoerd: 11.574 kg exportgarnalen, 737 kg pellerijgarnalen, 761 kg bot, 685 kg schar, 1033 kg schol, 199 kg tong, 34.906 kg kabeljauw, 12.235 kg wijting, 111 kg haai, 7 kg kommeraal, 27 kg haring, 10 kg baars en 21 kg onverkochte bot. Brandweer kwam zinkend schip te hulp Dinsdagmiddag moest de brand weer van Sas van Gent hulp ver lenen aan één van de vier met ammunitie geladen schepen, die ter hoogte van de glasfabriek in het kanaal GentTerneuzen gemeerd lagen. Het was echter niet om een vuurhaard te blussen, maar om het schip „Frans", dat van Zee- brugge (B.) op weg was naar Mannheim (D.), leeg te pompen. Door een lek stroomde het water het schip binnen en de brandweer moest uitrukken om het droog te pompen. Elf jaar stichting Sasse karnaval Vrijdag 11 november bestaat de stichting „Karnaval" in Sas van Gent elf jaar. Daar dit het enige jaar is dat het bestaan wordt her dacht, zal in het gemeentehuis een plechtige zitting plaats vinden, waarna er een receptie zal zijn in cafetaria Royal. Vrijdag 11/11 wordt het dus een grote dag voor het karnavalscomité. Opbrengst collecte De huis-aan-huis-collecte ten bate van het geestelijk gehan dicapte kind heeft te Sluis 208,33 opgebracht. J eugdraadsvergader ing Maandagavond kwam de her vormde jeugdraad te Sluiskil in vergadering bijeen onder voor zitterschap van ds. H. J. Ruis. De voorzitter begon met het ver ontschuldigen van jeugdwerk adviseur Oosterveld, die aan vankelijk de jeugdraadsvergade ring zou bijwonen. Hierna wer den de notulen voorgelezen van een drietal vergaderingen, n.l. de vorige jeugdraadsvergadering, een bestuursvergadering van de jeugdraad en een gezamenlijke vergadering van de besturen van de hervormde en de rooms- katholieke jeugdraad. Op deze notulen zou later in de vergade ring worden teruggekomen. In de vakature, ontstaan door uittreding van mevrouw C. van de Velde uit het jeugdraadsbe- stuur, werd met 12 van de 16 stemmen gekozen de heer W. Dubbeldam. Mevrouw Van de Velde legde haar funktie neer, omdat zij te druk bezet is met kerkeraads- en diakonaal werk. De voorzitter deed mededeling van de uittreding van de heer A. van Harn uit het instuifbe- stuur, dit in verband met diens benoeming tot ouderling van de gereformeerde kerk te Terneu zen. De ouder-gemeenteavond, wel ke was gepland in november, werd opgeschort tot 27 januari 1967. Op 27 november a.s. is er weer een jeugddienst, deze keer onder leiding van wika Waster- val. De heer Oosterveld, de pas benoemde jeugdwerkadviseur voor West Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen, zal op 14 en 28 november en op 12 december op trainingsavonden handenar beid verzorgen in „De Ark". Maandagavond is in de land- bouwhuishoudsehool „Het Molen kwartier" een kookcursus „fijne keuken voor heren" gestart. Hier voor bestaat flinke belangstel ling. Deze cursus staat onder leiding van de directrice van de school, mej. D. P. de Buck. Dat het niet enkel jeudiige „pantoffelhelden" zijn die aan deze cursus deelne men, blijkt wel uit het feit dat men onder de namen der cursis ten de 81-jarige L. P. Bakker aan treft. Er heerste een gezellige sfeer en de resultaten van deze eerste Van links naar rechts: de heren J. Th. Klein, hoofd chr. school voor u.l.o.; J. Verstraten, veehan delaar, en L. P. Bakker (SI jaar oud). avond waren hoopgevend, zodat verwacht mag worden dat allen straks het kookdiploma „fijne keuken" zullen behalen. Deze eerste avond werden de cu linaire gerechten plumcake en bouchu a la reine door de deel nemers met elan bereid. De nog volgende lessen zullen de deelnemende heren ongetwij feld in goede koks omtoveren. Zaterdag a.s. verzorgt de instuif een dansavond met muzikale medewerking van de groep Sas. De voorzitter deed daarna mededeling van een drietal zaken, welke op de gezamen lijke vergadering der beide Sluis- kilse jeugdraadsbesturen aan de orde waren gekomen, t.w.: 1. Oprichting van een speel tuin. Eerdere pogingen op dit terrein zijn tot dusver op niets uitgelopen. Op 17 november a.s. zullen de beide jeugdraadsbestu ren vergaderen met de hoofden der scholen en de vertegenwoor digers van oudercommissies. 2. De organisatie van jeugd- vakantiewerk in Sluiskil. Hier over wordt in januari 1967 wederom vergaderd. 3. Het zoeken van mogelijk heden om de werkzaamheden der beide instuifb^turen meer te coördineren en zodoende tot een grotere samenwerking te komen. Ernstig verkeersongeval Woensdagmorgen om ongeveer 8 uur vond op de Terne uzense- straat ter hogte van de timmer fabriek Dieleman een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfietser. De 17-jarige U.T.S.-scholier W. Ivens uit Hulst, die het dorp uit reed in de richting Terneuzen en de weg overstak naar het links liggende rijwielpad, verleende ge-en doorgang aan een hem tege moetkomende Volkswagen, be stuurd door P. J. H, uit Sluiskil. (ADVERTENTIE! RED BAND ROOSENDAAI Met ernstige verwondingen werd de bromfietser de woning van de heer Dieleman binnenge bracht. Dokter Verboom achtte over brenging per ambulance naar het Juliana-'ziekenhuis noodzakelijk. Zowel auto als bromfiets wa ren zwaar beschadigd. Burgemeester J. W. Quint van Brunssum heeft bekendgemaakt, dat in de stedebouwkundige plannen van de gemeente ruimte is vrijgehouden voor een inter nationale school voor duizend kinderen van zeven verschillende nationaliteiten van het Navo- personeel. De financiering van de te stichten school zal door „Af cent" zelf worden geregeld. Burgemeester Quint is verder van mening, dat zich volgend jaar september ongeveer 150 ge zinnen in Brunssum zullen heb ben gevestigd. Er dient naar zijn mening rekening mee te worden gehouden, dat de huisvesting zich in de loop der jaren in steeds engere kring zal afspelen, het geen betekent, dat in de toekomst nagenoeg alle „AfcenF'-gezinnen zich zo dicht mogelijk in de buurt van Brunssum of in de gemeente zelf zullen vestigen. Douane-beambten in Liibeck hebben op 1 november een Neder landse vrachtrijder, die als Van H. wordt aangeduid, gearresteerd wegens het smokkelen van koffie. Van H. zou van juni tot oktober 1966 ongeveer drie ton koffie uit Nederland naar de bondsrepubliek hebben gesmokkeld, hetgeen neer komt op een belastingontduiking van 26.000 mark. Hij had in zijn vrachtauto allerlei geheime opberg plaatsen laten inbouwen. De man werkte klaarblijkelijk alleen. ADVERTENTIE De kabinetswijziging in India zou zich niet beperken tot de ver vanging van minister van binnen landse zaken Nanda, die dinsdag na de ongeregeldheden in Nieuw Del hi waarbij doden vielen, zijn ont slag aanbood, zo wordt uit be trouwbare bron vernomen. In ver band met het feit dat president Radjakrisjnan het ontslag van Nanda nog niet officieel heeft be kendgemaakt, worden meer wijzi gingen verwacht. De minister van financien Sasjindra Sjaudhoeri en minister van handel Manoebhai Sjah zouden, naar wordt verwacht, eveneens uit de regering treden. Premier Gandhi zou als opvolger voor Sjaudhoeri de huidige minis ter van irrigatie en energie, Fakh- roeddin Ahmed, hebben aangewe zen en de minister van vervoer, Opoonasja, zou de portefeuille van handel krijgen. Premier Gandhi zou zelf de por tefeuille van defensie op zich ne men, terwijl minister van defensie Sjavan minister van binnenlandse zaken wordt. Premier Gandhi van India heeft donderdagavond de'porte feuille van binnenlandse zaken voorlopig op zich genomen in af wachting van een nieuwe benoe ming. Nanda, die tweemaal pre mier ad interim is geweest, ver klaarde het doelwit te zijn ge weest van een „goed gerichte en giftige aanval van machtige be langengroepen". In een brief 16 „Erg gastvrij ziet het er niet uit!" fluisterde Presto, alsof hij Aram's gedachten geraden had. „Zoudt ge niet liever op eeni brug, andere keer gaan, wanneer het - oever licht is?" Lachend schudde Aram het hoofd. „Ik ben veel te nieuwsgierig om die geheimzinnige gravin te leren kennen," besliste hij. „Zij zal ons heus niet opeten! En bovendien heb ik nog een appel tje te- schillen met die schurk van een rentmeester!" In langzame stap stuurde Aram zijn paard over de hoge die het kasteel met de verbond, doch de houten valbrug aan het einde was opge haald. 'Diep onder hen klotste het donkere water. Op de transen was niemand te bekennen. Met een handige sprong wipte Presto van het pa.ard. Zijn vlugge oog jes hadden een hoorn ontdekt. die aan een ketting aan een hou ten paal hing. „Ik zal die daar eens laten horen, wat muziek is!" merkte hij vrolijk op, terwijl hij de hoorn aan zijn lippen zette. Een hoge, schrille toon verscheurde de stilte. Direct daarop klonk het geratel van kettingen en lang zaam kwam de zware brug naar beneden. Krakend in haar heng sels zwaaide de hoge poort open en in het flakkerende licht van een lantaarn zagen de twee be zoekers een kleine, dikke man staan, die hen met wantrou wende blikken opnam. „Wat zoekt ge hier?" vroeg hij met een schorre stem. Voordat Aram iets kon zeggen, was Presto reeds naar voren gestapt. „Aram, heer van Barranca wenst de gravin van Rovanna te spreken!" kondigde hij eigenwijs aan. verklaarde hij woensdagavond te weinig politieke steun te hebben ontvangen om een radikale ver betering in het bestuur tot stand te kunnen brengen. Hij vond het lasterlijk dat hem de tekorten werden verweten „die inherent zijn aan de politiek die wij op be paalde punten hebben gevoerd en de manier waarop die is toege past". Woensdagavond had de politie 1500 hindoeleiders gearresteerd, waaronder leden van de militan te hindoegroepering Rasjtryiya Swayam Sewak Sangh. Een lid van deze groep vermoordde Ma- hatma Gandhi in 1948. Brand in suikerwerkfabriefc Door nog onbekende oorzaak is gisternacht in Klene's suiker- werkfabriek te Amsterdam brand uitgebroken. De brandweer wae snel ter plaatse en wist de brand, die was ontstaan in de kantoren op de eerste verdieping, te be perken tot het directiesecreta-. riaat, de loonadministratie eri een gedeelte van de inpakaf- deling op de tweede verdieping. De schade bedraagt waarschijn lijk enkele duizenden guldens. De fabriek, die onlangs nog was voorzien van een nieuwe kostbare installatie voor de ver vaardiging van drop, was toe vallig dinsdag herverzekerd voor een bedrag van 8.8 miljoen gul den. De nachtwaker, de 56-jarige heer Schouten, had tijdens zijn eerste ronde om 01.00 uur de kantoren van de fabriek nog ge ïnspecteerd, maar had niets ge merkt. Toen hij twee uur later zijn tweede ronde maakte, waren reeds twee brandweerwagens bezig de brand te bedwingen. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN KERKRADE De 15-jarige Jan Rohs, leer ling van de ondergrondse vak school van de steenkolenmijn Willem Sophia te Kerkrade, is woensdagmorgen om kwart voor negen dood aangetroffen op zijn slaapkamer hoven een café in de Industriestraat te Kerkrade. Zijn dood werd veroorzaakt door ko lendampvergiftiging. De 59-jarige V., metselaar van beroep en oom van het slacht offer, die op dezelfde kamer sliep, moest in zorgwekkende toestand naar 't ziekenhuis worden over gebracht. Het onderzoek, dat werd geleid door mr. Wolfs, officier van jus titie te Maastricht, wees uit dat kolendamp de kamer was bin nengedrongen uit het café door een lekkage in de schoorsteen dia langs de slaapkamer liep. De dood van de jongen werd ontdekt door «jjn moeder.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3