Duitse democratie wordt ondergraven Indonesisch parlement moet worden uitgebreid Na Hessen zal N.P.D. zijn kans krijgen in Beieren iets voor zn fiets! cllerboren tiende NIEUW ZITTINGSJAAR VAN BELGISCH PARLEMENT BEGONNEN „VAKBEWEGING MOET SPAARLOON AFDWINGEN" S0EKARN0 NOEMT DJAKARTA EEN SPOOKACHTIGE VUILE STAD E.E.G.-LANBBOUWMARKT BEGINT MET OLIJFOLIE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 10 nov. 1960 Student tijdens tocht over strand verongelukt Aanrander gepakt Sprong door ruit redde inbreker Snoep verstandig eet 'n appel Opgeschroefd Belgische eenheid Snoep verstandig eet 'n appel Overval op café Drie nachtelijke veilingkist- dieven gearresteerd Snoep verstandig eet 'n appel 'n geschenk voor vader? Croiset in Australië Grote brand op Sicilië Een knoeiboel Gespannen toestand in Djogjakarta Verdere zuivering van vietcong- tunnelsysteem Bijna acht procent der stem men voor de Nationaldemokrati- sche Partei Deutschlands in de landdagverkiezingen van Hessen betekende een koude douche voor de politici in Bonn en ook voor de niet-Duitsers die hoop koesteren dat de bondsrepubliek stevig op de democratische weg Die N.P.D. bestaat nog maar twee jaar als een soort fusie van allerlei rechtse partijtjes. Door haar herkomst was ze zonder meer al zeker van enige percen ten der stemmen, maar de acht van nu wijzen erop dat het pro gramma en de stijl van de N.P.D. een grotere aantrekkingskracht hebben dan men verwachtte. De sfeer van de bijeenkomsten ver toont overeenkomst met die van Hitlers N.S.D.A.P. in de begin jaren. Geen wonder, want aan de top treft men verscheidene figu ren die in die N.S.D.A.P. geen on nozele meelopers waren. Een fors nationalisme in de Deutsch- land über alles-trant doorwasemt de vergaderingen, waarop spre kers tekeer gaan tegen het ver oordelen van concentratiekamp moordenaars. Verkapt doen ook weer ideeën opgeld om het Duitse volk raszuiver te houden en daar om moeten alle vreemde arbei ders verdwijnen. EIGEN SCHULD? Vele Westduitse autoriteiten hebben er helaas aan meege werkt om een atmosfeer te wek ken die gunstig was voor de N.P. D. Het onverkwikkelijke schouw spel van de interne ruzie in de C.D.U., uitgeleefd in een genie pige jacht om Erhard uit de kan- seliersstoel te verdrijven, kon geen inspiratie zijn tot geestdrift voor een democratie a la Bonn. En in zekere mate hebben de heren ook de rekening thuis ge kregen. Zowel de onderling ru ziënde C.D.U., als coalitiepartner F.D.P., die door het kabinet te laten springen het vuurtje nog wat aanwakkerde, hebben twee zetels verloren in Hessen. De toch al van de absolute meerderheid zekere socialistische partij won nog een zetel. In dat opzicht kan men wel zeggen dat Erhard, de zwakke kanselier, nu ook zijn laatste at- traktie heeft verloren. Zijn aan zien als bewerker van economi sche wonderen is verdwenen: de Duitsers horen niet alleen uit Bonn sombere verhalen over de bondsfinanciën, maar voelen ook aan de prijzen in de winkel dat de vetste jaren voorbij zijn. En Dinsdagavond is op het strand bij Noordwijk de 19-jarige A. jTurneé uit Den Haag, lid van het Leidse studentencorps, na een val van een vrachtwagen pm het leven gekomen. Furneé maakte deel uit van een groep eerstejaarsstudenten, die per vrachtwagen over het strand van Katwijk naar Noordwijk reden, waar zij feestelijk zouden dine ren ter gelegenheid van het tot stand komen van hun jaarclub. Toen de vrachtwagen moest uit wijken voor een aantal vissers, vielen ten gevolge van de plot selinge zwenking twee jongens, onder wie Furneé, van de wa gen. Ingeroepen medische hulp mocht voor Furneé niet baten. Hij overleed ter plaatse. Een bewoner uit Haarlem noord heeft dinsdagavond de 16- jarige leerling fotomonteur L. J. B. betrapt toen deze in een ach tertuin door een kier van het gordijn gluurde, en hem aan de politie overgeleverd. Inmiddels was aangifte gedaan van aanranding van een 23-jari- ge inpakster in het oostelijk deel der stad. Het bleek toen dat de jongeman de verdachte was. Hij verklaarde het meisje van ach teren bij de keel te hebben ge grepen en op de grond gewor pen. Het meisje slaagde er even wel in zich los te rukken. De politie onderzoekt nog of de jon geman betrokken is geweest bij een andere aanranding in Haar lem-zuid waarbij een 22-jarige mannequin van achteren zou zijn aangereden en op de grond geworpen. Toen de 62-jarige winkelier K. van Kalker gisternacht om half één zijn winkel in huishou delijke artikelen aan de Paters- woldseweg 18 te Groningen con troleerde, en in het donker langs de haarden en kachels in de richting van het kantoor liep, hoorde hij gerucht. Hij stak de lichten aan en werd prompt be sprongen door een inbreker. Maar de heer Van Kalker gaf geen krimp en greep de inbre ker stevig beet, die zo benauwd werd dat hij zich met kracht losrukte, wegholde en dwars door het glas van de voordeur naar buiten snelde, en in het donker verdween. men ging Erhard niet ten on rechte verwijten dat hij niets deed. VALLENDE STER Politiek kwam hij vooral onder vuur door zijn verknochtheid aan de Amerikaanse politieke lijn, met automatische koelheid jegens Parijs, iets wat hem bittere ver wijten opleverde van de zijde der zogenaamde Duitse gaullisten. En tenslotte verbleekte zijn roem als verkiezingslocomotief. Zijn ingrijpen kon een nederlaag van de C.D.U. in Noordrijnland- Westfalen eerder al niet voor komen en ditmaal evenmin. Dat Erhard een vallende ster (ADVERTENTIE) 1 was, heeft in Bonn geleid tot een geniepige strijd, waarbij vooral zijn „politieke vrienden" zich lie ten kennen als lieden die het overbodig maken dat men ook nog vijanden heeft. Juist zijn eigen ploegmakkers, in het bij zonder lieden als Adenauer, Ger- stenmaier en Strauss met F.D.P.- er Barzel als hulpje, deden hun best de kanselier nog een trap te geven. Dat weinig verheffende gezicht kan de weinig democra tische N.P.D. nog een handje heb ben geholpen. - EN BEIEREN Over veertien dagen gaat Beie ren naar de stembus voor de eigen landdag. N.P.D.-leider A. von Thadden heeft al aangekon digd dat zijn partij daar nog beter voor de dag zal komen. Waarschijnlijk heeft hij daar gelijk in ook. En dan is het nog maar even wachten tot Thadden en de zijnen krachtig hun intree doen in Bonn, tot weinig heil voor een toch al danig aangevreten nieuwe Duitse poging tot demo cratie. Het nieuwe zittingsjaar van het Belgische parlement is dins dag in Brussel begonnen met de herverkiezing van de socialist Achille van Acker tot voorzitter van de kamer van volksver tegenwoordigers en de c.v.p.-er Paul Struye tot voorzitter van de senaat. Van Acker wijdde zijn eerste rede in het nieuwe parlemen taire jaar aan het probleem van de jeugd. Hij drong aan op ern stige bezinning van ouders, op voeders en degenen die een lei dende functie vervullen om zo spoedig mogelijk een aansluiting tussen de generaties te verzeke ren. Laten wij niet te gauw over beeldenstormerij spreken en evenmin overijld onze veront waardiging uiten over provo's en beatniks, zo zei hij. Al te veel spijtige incidenten zijn het werk van een kleine minderheid, waarvoor men de jeugd als ge heel niet verantwoordelijk mag stellen. Pers, radio en televisie droegen volgens hem er dikwijls toe bij, dat de gebeurtenissen werden opgeschroefd. De jeugd staat op het ogenblik wellicht veel verder af van de oude generaties dan het geval zou zijn geweest bij een normale evolutie, aldus Van Acker. Wij hebben te doen met 'n generatie, voor wie de wereldoorlogen en hun nasleep, die op hun ouders een stempel drukken, slechts ge schiedenis zijn. Paul Struye deed in de senaat een beroep op goede wil en ver zoeningsgezindheid in de onlangs ingestelde commissie ter verbe tering van de betrekkingen tus sen de Vlaamse en de Waalse taalgemeenschap. Voor alle Bel gen bestaat de noodzaak ver enigd te blijven op een ogenblik dat de Europese volken streven naar eenmaking van het oude werelddeel. Struye herinnerde aan de ver bintenissen van de Belgische regering om onderdak te ver lenen aan NAVO-instellingen. Die verplichtingen moeten wor den nageleefd, zei hij, ongeacht de financiële opofferingen. De kamer heeft dinsdag met 178 stemmen bij één onthouding een Nederlands-Belgisch verdrag goedgekeurd inzake ontginning van steenkolen in evenwijdig aan de grens gelegen stroken van de kolenmijnen langs de Maas. (ADVERTENTIE) i In de nacht van dinsdag op woensdag hebben twee mannen een inval gedaan in het café van de 73-jarige heer P. Muled in Roodeschool. Op dat moment was er een landbower als gast aanwezig en de indringers wachtten met hun werk tot deze was vertrokken. De mannen waren gewapend met een breek ijzer, waarmee ze de caféhou der bedreigden. Ze braken een kast open en haalden het daar aanwezige geld er uit, een be drag van ƒ2400,Bij het door zoeken van het café vonden ze verder nog enkele gouden tien tjes. Met hun buit gingen ze naar een gereedstaande auto. Deze wilde echter niet starten. De indringers dwongen de café houder te helpen de wagen op gang te duwen. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Men is enkele figuren (oude beken den van de politie) op het spoor als vermoedelijke daders, aan de hand van de beschrijvingen van de caféhouder en van de land bouwer. Hetgeen zich thans in ons land afspeelt rondom de loonvorming, is naar de mening van drs. P. J. Janssen, economisch adviseur van de katholieke bouwbedrijfs- bond „St. Joseph", een duidelijk symptoom van het kapitalisti sche stelsel, waarin de bezitters van het kapitaal over de feite lijke macht beschikken. Naar mate de welvaart toeneemt en er meer te verdelen valt, treedt het zwakke en kwestbare punt van het kapitalistische stelsel, een rechtvaardige welvaartsver deling, sterker naar voren, zo meent drs. Janssen. In „Op de Steiger", het offi cieel orgaan van de N.K.V.- bouwbedrijfsbond, betoogt hij dat het hardnekkige verzet van de werkgevers tegen het spaar loon voor de vakbeweging een stimulans zal moeten zijn om dit extraatje voor de werknemers af te dwingen. De werkgevers zien heel goed, dat met de in voering van een spaarloon de weg wordt opengemaakt naar een andere dan de tot nu toe traditioneel bepaalde verdeling van de welvaartsgroei. Maar al te vaak is, aldus drs Janssen, in het verleden gebleken dat ge makkelijk behaalde overwinnin gen slechts schijnresultaten op leverden. Ö- door prijsstijgingen achterhaalde loonsverhogingen zijn daar voorbeelden van, zo meent „St. Joseph". Deze vak bond meent dat de vakbeweging in het spaarloon, dat met vol doende fantasie en inzicht als In samenwerking met de dis trictsrecherche in Nijmegen is de Ridderkerkse politie erin ge slaagd drie mannen aan te hou den die in zeker duizend geval len veilingskisten zouden hebben gestolen. Het zijn de grossier in eieren A. H. D. (21) uit Wijk en Aalburg, en de broers W. T. (31) en C. T. (26) beiden groen te- en fruithandelaar in Veen. Ze haalden 's nachts door half Nederland, maar wel speciaal in de provincies Utrecht, Zuid- Holland, Gelderland en Brabant al dan niet gevulde veilingskis ten weg bij tuinderijen. Voorna melijk om het statiegeld maar ook de inhoud der kisten kon den de mannen gemakkelijk als „eigen waar" verhandelen. Alle drie zijn zij inmiddels voor de officier van justitie in Den Bosch geleid. Zij zijn ook voorlopig in Den Bosch gedeti neerd. investeringsloon kan worden aangemerkt, een actiepunt heeft gevonden waarvoor het de moei te waard is de strijd met de werkgevers aan te binden. Volgens drs Janssen duidt de botte afwijzing, soms met on heuse argumenten, door de werk gevers er op, dat de werkgevers het door de vakbeweging gelan ceerde alternatief van het spaar loon terdege onderkennen. (ADVERTENTIE) 1 JONGEN MET TRAKTOR VERONGELUKT De 14-jarige Hendrik van Dijk uit Warfhuizen is woensdageoch tend vroeg om het leven geko men, toen hij een traktor van zijn vader naar Saaxum moest bren gen. Vlak voor Saaxum kwam de traktor in een sloot en de be stuurder geraakte eronder. UITBREIDING LUCHTHAVEN SCHIPHOL Op de voorgrond een gedeelte van een luchtbrug waardoor in de toekomst passagiers naar het vliegtuig zullen gaan. Op de ach tergrond de nieuwe verkeers toren. DODE BIJ BOTSING In de Brabantse gemeente Schaijk is gisteren de 57-jarige landbouwer J. L. Hermanussen uit Beers om het leven gekomen, toen hij op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen bij inhalen met zijn auto in botsing kwam met een tegemoetkomende vracht auto. De vrachtwagen kwam door de botsing in een sloot terécht. De bestuurder bleef ongedeerd. Het aantal leden van het In donesische parlement moet wor den vergroot, zo heeft de voor zitter, Achmad Sjaitsjoe, gezegd. Vertegenwoordigers van de „nieuwe generatie" zouden een gedeelte van de zetels moeten bezetten, die door de uitsluiting van de communisten zijn open gevallen. Dit was in overeenstemming met een kortgeleden eenstemmig door het parlement aanvaarde ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE KWALITEITS TANDPASTA HET BEHOUD VAN UW TANDEN Vandaag is in de E.E.G. de eerste gemeenschappelijke markt voor een landbouwprodukt tot stand ge komen door het van kracht worden van de gemeenschappelijke prijs voor olijfolie. Dit produkt, vooral van belang voor de Italiaanse eco nomie, is hiermee de voorloper ge worden van alle landbouwproduk- ten die onder een gemeenschappe lijke marktorganisatie vallen. De overige data voor het van kracht worden van gemeenschappelijke prijzen ziin: bloemkool, tomaten, sinaasappelen, mandarijnen, citroe nen, tafeldruiven, appels, peren en perziken 1 januari 1967; granen, varkensvlees, eieren, slachtpluim- vee, oliehoudende zaden en vruch ten 1 juli 1967; rijst 1 september 1967; melk, melkprodukten, rund vlees 1 april 1968; andere groenten en fruitsoorten en suiker 1 juli 1968. De kosten van de marktordening voor olijfolie zijn aanzienlijk. Zij worden geschat op 140 miljoen dol lar, waarvan' in 1966/'67 zeventig procent ten laste komt van het ge meenschappelijke landbouwfonds. Italië zal eveneens in belangrijke mate profiteren van de afdeling garantie van het fonds, waarvan het tot op heden nauwelijks enig profijt had. Voor de Italiaanse con sument heeft de nieuwe regeling belangrijke prijsdalingen voor alle soorten plantaardige olie tot ge volg. DOOR JEAN NEAL 33) Myra trok een nieuwe Jurk aan vóór het tennissen die mid dag. Ze voelde dat ze morele steun nodig had en ze vond altijd dat een nieuwe jurk een uitste kende methode was om zichzelf te wapenen tegen aanstormende depressies. Een soort morele her bewapening dus met een buiten gewoon goed effect. Ze had helemaal geen zin om uit te gaan en mensen te ont moeten. Aan de andere kant was het meer dan ooit noodzakelijk uit te gaan en tenminste te doen voorkomen dat er niets, maar dan ook niets gebeurd was en dat alles nog bij het oude was. Men moest nu eenmaal de schijn ophouden, hoeveel pijn het ver wonde hart mocht lijden... Dat was de penalty voor het volwas sen worden. Een kind kon de straat op gaan en flink uithuilen met van die heerlijke lange uit halen die je zoveel coed deden. Dat was natuurlijk de beste manier ook. Kinderen kwamen op die wijze steeds spoedig over hun verdriet en leed heen. Vol wassenen konden zoiets niet doen. Dat was jammer. Maar goed, of je nu urenlang kon gaan zitten grienen of niet, het ver anderde niets aan de feiten. In het openbaar moest je sereen blijven en vriendelijk zijn, glim lachen en complimentjes in ont vangst nemen, allerlei idiote ge zegdes aanhoren.... Ze herinnerde zich een middag toen ze nog in Wimbledon was middenin een groep druk pra tende en lachende jongelui en oudere mensen. Ze had zich toen afgevraagd, hoeveel van die lachende mensen die er zo zorge loos uitzagen, eigenlijk ziek wa ren van verveling en misschien... leed. De gedachte was spontaan in haar opgekomen en ze had het gevoel gehad dat haar eigen lach te schel en te onnatuurlijk geklonken had. Ze had erover door geborduurd en begrepen dat ook die zorgeloze mensen met vrouwen en mannen, min naars en kinderen hun eigen leed moesten hebben dat ze trachtten te verbergen en ver doezelen achter een haag van ge lach en opgewekt doen, de schijn ophoudend alsof er geen vuiltje aan de lucht Was. Ze moest eens klaps denken aan die dag in Monte Carlo, toen ze een nog jonge man zijn vrouw had zien kussen op de trappen van het Casino. Ze hadden er zo won derlijk gelukkig uitgezien dat ze had móéten kijken. Er waren im mers zo weinig gelukkige gezich ten te zien in Monte Carlo. Na derhand, toen ze aan een van de speeltafels had plaats genomen was ze tot de ontdekking geko men, waarom de twee zo geluk kig waren. De man was niet gaan gokken... Hij was een van de croupiers. Gokkers hadden zorgen, maar een croupier niet. Dat was het grote verschil. Gok kers hadden geen tijd om hun vrouwen te kussen, indien ze al tijd konden vinden en dat soms deden, om iemand anders vrouw te kussen. Ze was toen tot de conclusie gekomen dat de arme mensen een groot voordeel be zaten boven de rijken. Als arme lui verdriet of leed hadden, behoefden ze het niet te verbergen. De rijken moesten al tijd en overal dé schijn ophou den. Het scheen een ongeschre ven wet te zijn dat hoe rijker je was, hoe gelukkiger je eruit moest zien. De rijken, inplaats van te genieten van hun rijkdom, hadden steeds de handen vol met doen alsof ze gelukkig waren. Bij die gelegenheid had Myra het besluit genomen zich nooit te laten verlakken door de schijn... Soms had ze meer van die goede voornemens en beslui ten. De moeilijkheid was ze te onthouden op het moment dat je ze nodig had. De eerste mensen die ze tegen liet lijf liep op de tennisclub, wa ren vier dames die met de hoof den dicht bij elkaar druk zaten te praten. Ze hadden alle vier te gelijk het woord. Toen Myra hen passeerde stokte het gesprek en een van hen merkte op: „O, dat is een leuke jurk, juffrouw Mansfield." (Wordt vervolgd.) De Utrechtse paragnost Gerard Croiset is woensdag zijn naspeu ringen begonnen naar drie kin deren, negen, zeven en vier jaar oud, die sinds 26 januari van dit jaar in de buurt van het Austra lische Adelaide worden vermist. Croiset is ervan overtuigd dat de kinderen dood zijn en hij heeft gezegd visioenen te hebben ge had van de plaats waar de lijkjes zich zouden bevinden. Gevolgd door een grote schare verslaggevers en een ploeg van de televisie volgde Croiset een weg bij het huis van de kinderen tot aan een plek waar hij zich rechtstreeks naar de kust begaf. Langs hét strand lopend legde de paragnost bijzonderheden op een geluidsband vast, zoekend naar de plaats, die hij in zijn visioenen zegt te hebben gezien. Croiset is door de Australische zakenman C. Volites naar Ade laide gehaald, waar de verdwij ning van de kinderen de gemoe deren nog steeds sterk beroert. Dinsdagavond is t.e Messina op Sicilië een olijfolie-raffinaderij ter waarde van vijftig miljoen gulden, nadat zich een ontploffing had voorgedaan, tot de grond toe afge brand. Twee arbeiders worden ver mist en men vreest dat zij zijn om gekomen. De ontploffing ontstond in tanks waarin de olie van de oliifpulp wordt afgescheiden. wet. De leiding van het huis van afgevaardigden zou deze zaak binnenkort met de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soeharto, opnemen. Een dag of wat geleden wei gerde Soekarno een lijst ter aan vulling van het parlement, in afwachting van de verkiezingen van 1968, goed te keuren. Het vooraanstaande parlements lid Dahlan Ranoewihardjo yèf- weet Soekarno dat hij nög"sJéëös niet het wetsontwerp op de wet telijke status van het parlement en het volkscongres, waar het parlement een deel van uit maakt, had getekend. Als dat zo bleef, zou generaal Soeharto moeten ingrijpen. Soekarno heeft de Indonesische hoofdstad een „spookachtige, sombere, vuile stad en een knoei boel" genoemd. De president zei dit bij de installatie van dertig man politie, die moet toezien on het schoonhouden van de stad. Soekarno zei voornemens te zijn Djakarta tot een stad te maken waar „Indonesië en de wereld trots op konden zijn". Hij zei dat het „Merdeka"-plein voor zijn paleis het grootste ter we reld is, „zelfs groter dan de Place de la Concorde in Parijs". De regering zou maatregelen moeten nemen om te voorkomen, dat dorpelingen als bedelaars naar Djakarta trekken, omdat zij in hun dorpen geen werk kun nen vinden. Ook maakte de Indonesische president bezwaren tegen het schilderen van leuzen op muren. (De meeste van deze leuzen zijn tegen Soekarno en diens denk beelden gericht). Soekarno zei dat er nog steeds „vijanden zijn die de onafhan kelijkheid van Indonesië onder graven". Hij noemde een reizend correspondent van een Ameri kaans tijdschrift, „die geld had gekregen om te trachten presi dent Soekarno te wippen". De correspondent „had ook in Afri kaanse landen ordeverstoringen veroorzaakt." Communistisch gezinde jonge ren hebben volgens Indonesische kranteberichten in Djokjakarta een middelbare scholier, lid van 'n anti-communistisch actiefrónt; doodgemarteld. In die stad zou nu na ongeregeldheden tijdens het weekeinde een explosieve situatie zijn ontstaan. Oprukkende Amerikaanse in fanteristen hebben in het tunnel systeem bij Tay Minh, waaruit de Vietcong werd verdreven, de lijken van nog 80 opstandelingen ontdekt. Het totaal aantal doden aan de zijde van de Vietcong is daarmee tot 828 gestegen. In de tunnels was het hoofd kwartier van een regiment van de negende Vietcong-divisie ge vestigd. Een grote hoeveelheid kleding en militaire uitrusting werd ontdekt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2