Democraten behielden meerderheid in Amerikaans Congres VLEES HOOFD SCHOTEL NIETTEMIN HERSTEL VOOR REPUBLIKEINEN DE Informateur Bee! wacht op nadere gegevens HET AANTAL SLACHTOFFERS IN ITALIË MEERDERHEID EUROPESE ARTSEN WIJST NEDERLANDS HONORERINGSSTELSEL AF Wetsontwerp bijdrageplicht huurders woningwetwoningen HET WEER DONDERDAG 10 NOVEMBER 1906 22e Jaargang No. 6S14 Traditie Eerste negen in senaat Wallace kandidaat yoor presidentschap? Macht in negerwijle Einduitslag Amerikaanse Senaat Waarvoor nog meer gestemd werd Tass over Amerikaanse verkiezingen Florence vraagt hulp Hindoe-leiders in India gearresteerd Johnson wordt deze week niet geopereerd Beschut klimaat Directe betaling Engels vliegtuig verongelukt Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrsl2ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- ad verten ties ,t 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De democraten hebben bij de dinsdag in de V.S. gehouden ver kiezingen de absolute meerderheid zowel in de senaat als het huis van afgevaardigden behouden. Woens dagochtend vroeg bleek dat de democraten over tenminste 218 van de 435 zetels in het huis van afgevaardigden zullen beschikken. De republikeinen hebben zich eni germate hersteld van de debacle, die zij twee jaar geleden onder hun rechtse leider Barry Goldwa- ter leden. Zo kwam de belangrijke gouver neurspost van Californie in handen van de 55-jarige republikein Ro nald Reagan, een voormalig film acteur en nieuweling in de politiek. Regan versloeg de liberale demo craat Edmund „Pat" Brown. Rea gan is conservatief in de Goidwa- terstijl. In Michigan werd George George Romney mogelijk kan didaat voor de presidentsverkie zingen in 1968, met grote meerder heid herkozen. Nelson Rockefeller versloeg de democratische kandidaat voor het gouverneurschap van New York, Frank O'Connor. zondag was verboden. De kiezers in New Yersey keurden een maat regel goed die paarderennen in de avonduren toestaat. „Big" Jim Clark, die hekend werd door zijn optreden bij de massa-arrestaties van negers tij- In het huis van afgevaardigden zullen de republikeinen over vol doende zetels beschikken om op doelmatiger wijze oppositie te voeren tegen sommige van presi dent Johnsons sociale program ma's. Het is in de V.S. traditie dat een aan de regering zijnde partij bij tussentijdse verkiezingen ver liezen lijdt, maar de republikeinen hebben grotere winst geboekt dan deskundigen hadden voorspeld. Men meent dat Johnsons „great society"-programma in gevaar kan komen. Het beroep dat president John son kort voor de verkiezingen op de Amerikanen deed, hun stem niet te geven aan radicale dwe pers, is wellicht van invloed ge weest op de uitslag in Maryland, waar de segregationist George Mahoney (democraat) de strijd om het gouverneurschap verloor van de republikeinse liberaal Spiro Agnew. In Massachusetts werd de republikein Edward Brooke als eerste neger sinds de herstelperio de na de burgeroorlog tot senator gekozen. Maar in de staten in het diepe zuiden van de V.S., waar het verzet tegen de toekenning van volwaardige burgerrechten aan negers is geconcentreerd, ge beurde wat verwacht werd. Felle voorvechters van rassenscheiding werden gekozen tot gouverneur van Alabama, Georgia en Florida, waar de rassenkwestie in de ver kiezingscampagne op de voorgrond stond. Lurleen Wallace, de vrouw van de niet herkiesbare gouverneur van Alabama, won op haar sloffen waardoor haar echtgenoot in feite de touwtjes in handen houdt. De nieuwe gouverneur van Geor gia is Lester Maddox, die eertijds in het nieuws kwam doordat hij met vuurwapens en knuppels ne gers uit zijn restaurant verdreef. Florida krijgt voor het eerst in zijn geschiedenis een republikeinse gouverneur, Claude Kirk, een te genstander van rassenintegratie op huisvestingsgebied. Nadat in Alabama de uitslag be kend was, hielden ex-gouverneur Wallace en zijn echtgenote Lur leen, de nieuwe gouverneur, over winningstoespraken. De ex-gou- verneur gaf onder luide toejuichin gen te kennen zich wellicht in 1968 kandidaat voor het presidentschap te zuilen stellen. In Dearborn in de staat Michi gan spraken kiezers zich bij een tegelijkertijd gehouden referendum uit tegen terugtrekking van de troepen uit Vietnam. De stemver houding was 14.124 voor terug trekking en 20.667 ertegen. In New York moesten de kie zers soms wel twee uur op hun beurt wachten. Oorzaak hiervoor ECHTPAAR JOHNSON STEMDE Johnson City: Terwijl meurouw Johnson ijverig haar stembiljet voor de algemene verkiezingen invult, zit president Johnson voor zich uit te kijken met zijn biljet voor hem op tafel. Zou de keus zo moeilijk voor hem zijn ge weest? In ieder geval verklaarde hij later dat hij op de democra ten had gestemd. was de ingewikkelde bediening van de stemmachine=- Adam Clayton Powell, een de mocratisch negercongreslid die onlangs wegens smaad tot 30 da gen gevangenisstraf werd veroor- dens de strijd om de burgerrechten vorig jaar in Selma (Alabama), verloor zijn functie van sheriff van Dallas County. Hij wordt opge volgd door Wilson Baker, die het optreden van Clark openlijk heeft afgekeurd. De vijfendertig verkiesbare ze tels voor de senaat zijn als volgt verdeeld: democraten 17 (met 47 niet verkiesbare, zetels totaal 64); republikeinen 18 (met 18 niet ver kiesbare zetels totaal 36). In de oude senaat was de ver deling: democraten 67 zetels; repu blikeinen 33 zetels. Woensdagavond was de stand der verkiezing voor het huis van afgevaardigden (totaal aantal ver kiesbare zetels 435): democraten deeld, werd voor de elfde maal 1245; republikeinen 184; onbeslist 6. not*lrnTOn tn tiof Vixfr, .,nu VT\ _i i .1 - herkozen in het huis van afgevaar digden. Als hij een stap in New York had gezet, zou hij zijn gear resteerd maar zijn politieke macht in de negerwijk Harlem is zo groot, dat hij het voeren van een campagne achterwege kon laten. In Texas, president Johnsons ge boorteland, werd de conservatieve republikein John Tower voor een nieuwe termijn van zes jaar in de senaat herkozen. Tower versloeg de democraat Waggonner Carr, die gesteund door Johnson en gouver---- De Amerikaanse kiezers hebben dinsdag niet alleen gouverneurs en afgevaardigden gekozen, maar zich ook uitgesproken over zaken als loterij, drankwet en pornografie. De kiezers van Californie ver wierpen een tegen pornografie ge richt voorstel, dat aan jury's be voegdheden zou hebben verleend die gewoonlijk aan rechters zijn voorbehouden en dat de politie in staat zou hebben gesteld zonder machtiging materiaal in beslag te nemen op vermoeden van porno- krafie. In de staat New York werd een plan voor een staatsloterij tot steun aan scholen aangenomen. New Hampshire behoudt de sweepstake, die in 1964 werd goedgekeurd, Colorado stemde met twee tegen één voor behoud van de doodstraf. De staat Washington schafte de wet af, waaronder verkoop van sterke drank en andere waar op In de brief die het kabinet-Cals gisteren aan informateur Beel heeft gezonden, zijn nog nadere gegevens in uitzicht gesteld. De informateur wenst hierop te wachten alvorens verdere stappen te ondernemen. Dr. Beel hoopt deze gegevens vanavond in zijn bezit te hebben. Tot dan zal hij geen afspraken maken. Aangenomen mag worden dat van de zijde van het kabinet geen behoefte bestaat om overleg met de fracties te plegen. EN MAAR PRATEN WassenaarPremier Cals, minis ter Biesheuvel en minister Von deling bespreken na het verlaten van de bijeenkomst met informa teur dr. Beel, hoe laat men naar aanleiding van het besprokene het kabinet zal bijeenroepen. De stand bij de gouverneursver kiezingen was gisteravond: demo craten 11 (was 20republikeinen 22 (was 15); onbeslist 2. Van de 50 gouverneurszetels waren er 35 verkiesbaar. De resultaten van de Amerikaan se verkiezingen „geven de onte vredenheid en teleurstelling van de kiezers over de politiek en het op treden van de regering-Johnson weer", schrijft de correspondent van het Russische persbureau Tass uit New York. Oorzaken van die ontevredenheid zijn volgens hem de oorlog in Vietnam, de voort schrijdende inflatie, de hoge kos ten van levensonderhoud en de misdadigheid. Ook is een oorzaak het niet verwezenlijken van talrijke beloften met het oog op de „the great society", aldus de correspon dent. Als gevolg van de overstromin gen in Italië zijn, voor zover tot nog toe bekend is, 85 mensen om het leven gekomen. Er worden 22 personen vermist. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken in Rome woensdag meegedeeld. Florence heeft een beroep op de gehele wereld gedaan om meer dan 500 miljoen gulJfcl, te schen ken voor herstel van de schade die door de overstroming is aan gericht aan kunstschatten. Er is een internationaal comité voor her stel van de waardevolle stukken in het leven geroepen. In Venetie zijn ongeveer 70 van de 400 gondels verloren gegaan en meer dan 5000 Venetiaanse win keltjes zijn beschadigd. Berichten uit de nog geïsoleerde delen maken melding van vele do den, nagenoeg verdwenen dorpen en weggespoelde wegdekken. De politie van Nieuw Delhi heeft woensdagochtend bij een razzia prof. Balraj Madhok, lei der van de rechtse hindoe-be weging, Jan Sangh en andere ex tremistische hindoeleiders ge arresteerd. Naar werd meege deeld, zijn zij gearresteerd om verdere ongeregeldheden te voor komen. De professor was een van de organisatoren van de maandag gehouden betoging voor een ver bod op het slachten van de hei lige koeien. Duizenden hindoes raakten toen slaags met de po litie. Acht mensen kwamen hier bij om. (ADVERTENTIE) Ten aanzien van de gewenste wijze van honorering is 26 pro cent van de Nederlandse artsen voor direkte en volledige beta ling door de patiënt; 32 pet geeft de voorkeur aan ziekenfonds honorering per verrichting; 34 pet wenst handhaving van het vaste jaarbedrag per zieken fondspatiënt en tenslotte is er een kleine minderheid van 8 pet voor een vast jaarsalaris. Dit is een van de uitkomsten van een anonieme opiniepeiling onder praktizerende artsen in negen Europese landen. Zij kre gen in het voorjaar van 1966 ge lijktijdig een identieke en in hun eigen taal gestelde vragenlijst toegezonden, gevoegd bij een van de nummers van negen landelij ke Pulse-International-edities. Van de 117.000 artsen die de lijst kregen toegestuurd, hebben 19.951 haar ingevuld teruggezon den. Het percentage huisartsen bedroeg 78 pet. In Nederland deden 1626 artsen aan de peiling mee. Pulse International heeft geen wetenschappelijk water dichte enquête nagestreefd, maar er een internationale moment opname van willen maken. In het boekje dat Pulse International naar aanleiding van de opiniepei ling heeft uitgegeven, komt men tot de conclusie dat de meerder heid van de artsen uit de negen landen het Nederlandse hono reringssysteem afwijst. Een ho norering op een vast jaarbedrag per ingeschreven fondspatiënt heeft volgens deze peiling slechts in Nederland en Engeland aan hang. President Johnson, die op het ogenblik op zijn boerderij in Texas rust houdt in verband met zijn operatie, zal deze week niet worden behandeld, zoals hij had gehoopt. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat een datum voor de operatie nog niet is vastgesteld Bij de tweede kamer is een wets ontwerp ingediend tot invoering van een jaarlijkse bijdrage ten laste van financieel meer draagkrachtige huurders van woningwetwoningen. Volgens het voorstel zal deze bijdrage 260 groot zijn voor de genen van wie het inkomen in het voorafgaande kalenderjaar tussen 12.750 en 15.000 ligt, 390 bij een inkomen tussen 15.000 en 18.000, 650 bij een inkomen tussen 18.000 en 24.000 en 910 bij een inkomen van meer dan 24.000. De aan het rijk verschul digde bijdrage wordt verminderd met 50 voor het vijfde en ieder volgend kind. De inkomensgrenzen kunnen jaarlijks worden herzien, indien het indexcijfer van de lonen met ten minste vijf procent is ge stegen of gedaald. De bijdrage van meer draag krachtige huurders van woning wetwoningen beoogt niet alleen de financiële last van de overheid te verlichten voor het jaar 1967 wordt de opbrengst van de bijdra ge geschat op 70 min maar ook verbetering te brengen in de huisvesting van de groepen der be volking, waarvoor de woningwet woningen eigenlijk bestemd zijn. Op grond van het woningbe hoefte-onderzoek van 1964 kan worden geraamd, dat toen ai 25 a 30 procent van de bewoners van woningwetwoningen een inkomen had dat lag boven de voor de so ciale verzekeringen geldende inko mensgrens. Het is voorts aanne melijk, dat het verschijnsel zich heeft uitgebreid en zich nog ver der zal uitbreiden. De nieuwe voor schriften en wenken, waaraan wo ningwetwoningen moeten voldoen om voor financiële steun in aan merking te komen, zullen immers deze woningen aantrekkelijk maken voor nog weer grotere groepen van de bevolking. Indien geen additio nele maatregelen worden getrof fen, zal het gevolg hiervan onge twijfeld zijn, dat het financieel ge sproken „beschutte klimaat", dat de overheid bewust rondom deze woningen creëert, steeds meer ten goede zal komen aan personen, die deze beschutting niet nodig heb ben en waarvoor zij niet is be doeld, aldus minister Bogaers (volkshuisvesting) en staatssecre taris Hoefnagels (financiën) in hun memorie van toelichting. Veelbetekenend wordt genoemd dat ook in deze beide landen de meerderheid van de artsen er tegen is. In Duitsland, waar dit systeem verlaten is, verlangt slechts 3 pet van de artsen er naar terug. De artsen in Zweden, België, Finland en Ierland spra ken zich uit voor direkte volledi ge betaling-door de patiënt, ter wijl in Duitsland, Denemarken, Noorwegen en Engeland een be taling door fonds of gezondheids dienst, maar op basis van een honorering per verrichting, de meeste stemmen kreeg. Ondanks de administratieve complicaties die aan het systeem zijn verbon den, komt gemiddeld de zieken fonds- of gezondheidsdiensthono rering per verrichting er het beste af (45 pet), onmiddellijk gevolgd door direkte en vol ledige betaling door de patiënt (36 pet). Voorts blijkt uit de gegevens dat in vijf van de negen landen, waaronder Nederland, meer dan de helft van de artsen het nor male praktijkinkomen aanvult met inkomsten uit ander medisch werk, zoals keuringen. Een Engels vliegtuig van het type Britton Norman (registratie- letters G-ATCT), dat gistermorgen van Emden op weg was naar Southampton, is boven Friesland verongelukt. In een weiland ten noorden van het Fluessemeer in de Friese gemeente Oudega is een stuk van een vleugel gevonden. Over het lot van de twee inzit tenden en over de rest van het vliegtuig verkeert men nog in on zekerheid. De vlieger had kort tevoren ge meld moeilijkheden te hebben. Toen het in de buurt van Lemmer was gekomen, verdween het van het radarscherm, waarna van de vliegbasis Valkenburg een Grun- man Trackertoestel opsteeg om na sporingen te verrichten. Het toestel, een zakenvliegtuig, is terechtgekomen in het Ringwiei, een meertje aan de weg van Oude ga tiaar Gaastmeer en behorend tot de gemeente Wymbritseradeel. Het steekt met de staart boven water. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou een der inzittenden uit het toestel hebben weten te komen. Het in Friesland neergestorte vliegtuig blijkt een proto-type te zijn van een nieuw produkt van de firma Britten-Norman. Het proto type draagt de naam Islander. De firma Britten-Norman is ge vestigd op het vliegveld van Bem- bridge op het eiland Wight. De fa briek is gesticht door F. R. J. Brit ten en N. D. Nonnan, die zijn be gonnen met het ontwerpen en bou wen van een nieuw type vliegtuig, de Islander. De onderneming is verder bezig met het ontwikkelen van nieuwe typen luchtkussenvoer tuigen en ontwerpt apparatuur voor sproeien van landgewassen door vliegtuigen. Lust u ook"weT eens wat anders bij de lunch? Serveer Jjoerepannektiëkenl Bakkteine stukjes spek, gesnipperde ui, kleingesneden worteltjes en aardappelen in de koekepan lichtbruin. Doe er het panne- koekbeslag b.ij tot de bodem goed bedekt is. Daarna op een zacht vuur gaar bakken tot de pannekoek lekker bros is. Kostelijk1 OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die woensdag snel van Spanje in noordelijke richting over Frankrijk en België naar Duitsland trok, veroorzaak te veel regen. Zo viel er in het westen van het land op sommige plaatsen meer dan 26 mm regen. Voor het weer voor vandaag is een rug van hoge luchtdruk van belang, die zich geleidelijk naar het oosten verplaatst en in de loop van de dag voor opklaringen kan zorgen. Wel is de dan aange voerde lucht enigszins onstabiel van opbouw zodat langs de kust plaatselijk een bui mogelijk is. De temperaturen zullen niet veel verschilen van die van gis teren en in de middag waarden kunnen bereiken tussen 9 en 12 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordwesten wind Van het westen uit enkele op klaringen, maar ook hier en daar 'n bui. Matige, aan de kust tijde lijk vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Maximum temperaturen van 9 tot 12 gra den. DONDERDAG 10 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.54 12.06 Terneuzen 0.30 12.42 Hansweert 1.04 1.16 Walsoorden 1.13 1.25 VRIJDAG 11 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NOVEMBER v.m- n.m. 0.34 1.10 1.44 1.53 12.49 1.25 1.59 2.08 ZON MAAN op onder op onder Nov. 10 7.50 16.57 4.37 16.11 11 7.52 16.56 6.06 16.27 12 7.54 16.54 7.37 16.46 13 7.56 16.52 9.07 17.10

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1