Ziekenfondsen doen beroep op minister Aardgasontploffing onder spoorwegviaduct te Utrecht Het water van de Po is gezakt LASSER LIEP BRANDWONDEN OP BELGISCHE PROVINCIALE EN GEMEENTE-AMBTENAREN GAAN STAKEN RABI0 BE ¥m HET WEER WOENSDAG 9 NO\ VIBkR 1966 22e Jaargang No. éSlo Uitkering in geld? Twaalf gulden per visite. Het conflict huisartsen- ziekenfondsen Noodweer in Cairo ABDIJSIROOP DE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN HULP VAN ROODE KRUIS VOOR ITALIË Lancerins: Gemïnï-12 uitgesteld Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank, hij abonnement! TERNEUZEN D ire eteur-Hoofdredaeteur f L van 'de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: SS150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. VRUE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties» 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorganisaties heeft gis teren na een vergadering in Utrecht besloten een beroep op de minister van sociale zaken en volksgezondheid te doen in ver band met de impasse, die is bereikt bij het overleg over het huisart senhonorarium. De ziekenfondsen hopen dat de minister via een commissie van goede diensten een oplossing weet te bereiken. De ziekenfondsorganisaties heb ben kennis genomen van de be slissing van het centraal bestuur van de landelijke huisartsenver eniging om niet deel te nemen aan de voorgestelde bespreking. Zij hebben hieruit afgeleid, dat het zonder tussenkomst van derden niet mogelijk is een overeenkomst per 1 januari 1967 te bereiken. Men heeft de minister op de hoogte gesteld van de thans ont stane situatie, teneinde de be windsman de gelegenheid te bieden zich te beraden op de middelen en mogelijkheden om te voorkomen, dat een situatie zal ontstaan, waar in de verzekerden geen aanspraken op huisartsenhulp meer kunnen doen gelden. Dit beraad met de minister zal donderdagmiddag plaatsvinden. Het is volgens de ziekenfonds organisaties duidelijk, dat de zie kenfondsen bereid zullen zijn om, indien de minister mocht besluiten richtlijnen uit te vaardigen, met de L.H.V. te onderhandelen over een landelijke overeenkomst voor huisartsenhulp. Afgezien van deze mogelijkheid kan de minister op grond van artikel 11 van de zieken fondswet bepalen, dat de verzeker den aanspraak hebben op een uit kering in geld in plaats van op huisartsenhulp. De ziekenfondsorganisaties ho pen nog altijd dat het mogelijk zal zijn dat door een door de minister in te stellen commissie van goede diensten een conflict kan worden voorkomen. Zij zijn overtuigd dat het verstrekken van huisartsen hulp in natura de basis van da ge zondheidszorg voor ruim 8,5 mil joen verzekerden is en blijven ho pen, dat het alsnog mogelijk zal zijn vóór 1 januari 1967 een oplos sing te vinden. De heer J. Hendriks, voorzitter van het gemeenschappelijk over leg ziekenfondsorganisaties, gelooft niet dat in ons land Belgische toe standen zullen ontstaan en dat de huisartsen de patiënten in de steek zullen laten. Hij wenste zich niet uit te laten over de gevolgen van een door de minister vast te stel len uitkering in geld, indien de huisartsen na 1 januari contante betaling zouden verlangen. Op basis van de huidige tarieven zouden de fondspatiënten vier a vlereneenhalve gulden uit eigen zak moeten gaan betalen, indien de artsen vasthouden aan hun mi nimumtarieven, die zij in oktober hebben vastgesteld op acht gulden per spreekuurconsult en twaalf gulden per visite. Op verzoek van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft prof, dr. P. Muntendam een ver tegenwoordiging van het gemeen schappelijk overleg van zieken fondsen en van de landelijke huis artsenvereniging tegen donder dag voor een bespreking bijeen geroepen. De informatie-opdracht aan prof. dr. Muntendam is dus nog niet beëindigd, zoals do hoog leraar meende. Boven de Egyptische hoofdstad heeft een zwaar onweer met hagel dinsdagavond een einde gemaakt aan een hete periode. Onweer komt daar bijna nooit voor. De mensen gingen de straat op en raapten de hagelstenen op om die eens goed te bekijken. De meesten hadden nog nooit zoiets gezien. In novem ber is het in Cairo het mooiste weer van het jaar. Vorige week echter liep de temperatuur op tot 37 graden Celsius. Het noodweer had eerder op de dag straten in Alexandrië blank gezet. Spanje en het Spaanse eiland Tenerife werden dinsdag door storm geteisterd. Drie mensen ver loren daarbij het leven. Aan de oogst werd schade toegebracht en bij Oviedo in noord-Spanje moes ten 500 gezinnen worden geëva cueerd wegens overstromingsge- vaar bij de rivier Marcea. In het noordoosten wast de Ebro en dreigt eveneens overstroming; bij Pamploma zijn door regenval en smeltende sneeuw verscheidene wegen versperd. (ADVERTENTIE» Als andere middelen gefaald hebben, neem dan het middel waarop nog zelden vergeefs een beroep is gedaan 's werelds beste hoestsiroop GEEN LEIDINGWATER MEER Florence: Inwoners van deze door het water getroffen stad halen water uit een van de fon teinen. Tengevolge van de over stromingen is het leidingwater uitgevallen en moet men zich be helpen met gekookt water uit de fonteinen. Bij de verkiezingen die dins dag in de Verenigde Staten zijn gehouden kan men verscheidene personen al als gekozen beschou wen omdat een tegenstander of wc-I ontbreekt of geen kans maakt. Dit zfjn de gouverneur voor Tennessee, de democraat Buford Ellington, drie senatoren, de democraten John McClelan voor Arkansas, Richard Russel voor Georgia en Allan Ellender voor Louisiana; en 55 afgevaardigden, 51 democraten en 4 republikei nen. Bijna allen zijn afkomstig uit de zuidelijke staten. Over het gehele land is de op komst groot; verwacht wordt dat 60 miljoen kiezers hebben gestemd. Bij de tussentijdse ver kiezingen van 1962 stemden 53,5 miljoen kiezers; bij de presi dentsverkiezing in 1964 70 mil joen. President Johnson wilde de eerste zijn en stond al een half uur vóór openingstijd voor het stembureau in de buurt van zijn boerderij. Men liet hem zijn stem uitbrengen. De democratische partij heeft al één overwinning behaald. In Guam, een eiland in de Stille Oceaan. Dit Amerikaanse gebied aan de andere kant van de inter nationale datumlijn gaf alle 21 -etels in de wetgevende vergade ring aan de democraten, de op positiepartij had tevoren de meer derheid met 13 tegen 8 Guam kiest geen leden voor het Ame rikaanse» congres Het gevaar voor verdere over stromingen in Italië nam dinsdag enigzins af. Over 'n ruim 100 km breed front van Piave tot Parma zakte het buiten de oevers ge treden water van de Po. Ook tussen Torviscosa bij Udine en de Adriatische kust liep het water terug, maar vele dorpen in de provincies Udine en Belluno blijven van de buitenwereld af gesloten en hebben geen elektri citeit. In Alto Adige werken militai ren en arbeiders aan het herstel van wegen en bruggen. Funktio- narissen in Bolzano schatten de schade voorlopig op 5 miljard lire (ongeveer 28.700.000 gulden). Tussen Florence en Milaan lo pen weer treinen maar het spoor wegverkeer tussen Milaan en Venetië is nog niet op gang ge komen, daar de brug bij Vicenza is weggespoeld. DE SCHADE IN FLORENCE De overstromingen in Florence hebben daar voor een waarde van 574.700.000 gulden schade aan kunstschatten aangericht, aldus is van de zijde van het Italiaanse ministerie van cultuur meege deeld. Meer dan 600 schilderstukken zijn beschadigd en de befaamde „Kruising" van de hand van Ci- mabue (12401302) is volkomen vernield, aldus secretaris Elkan tot journalisten. Meer dan dui zend handschriften en boeken van onberekenbare historische waarde in de nationale biblio theek van Florence zijn gedeel telijk bedorven. Honderdduizen den andere boeken van geringere waarde werden door het water overspoeld en met modder be dekt Volgens secretaris Elkan zou een bedrag van 11.490.000 gulden terstond nodig zijn om vele van de beschadigde schilderijen te herstellen. Een honderdtal kunstdeskun digen komt uit Rome, Bologna, Genua en Pisa naar Florence om bij de restauratie te helpen. De curator voor renaissance kunst van het Newyorks stede lijk kunstmuseum, John Gold smith, is per vliegtuig naar Flo rence gegaan om te helpen de omvang vast te stellen van de schade, welke door de overstro ming aan de kunstverzamelingen in deze stad is toegebracht. Het Newyorkse museum heeft de museum-autoriteiten in Florence de nodige'1 hulp aangeboden bij het herstellen van de schade. Het Palazzo Pitti, het voorma lige tehuis van het geslacht Medici aan de zuidkant van de Arno, is tot „hospitaal" voor be schadigde kunstwerken ingericht. Het Nederlandse Roode Kruis heeft dinsdagochtend een zen ding hulpverleningsgoederen ter waarde van 100.000 verzonden naar Italië ten behoeve van de slachtoffers van de overstro mingsramp. De koninklijke lucht macht heeft voor een deel van de zending, t.w. duizend dekens en een partij babyvoeding, een vliegtuig ter beschikking gesteld. Het overige deel van de hulpver leningsgoederen, 38 ton baby voeding, is per trein naar het rampgebied verzonden. Voor donderdag 10 november is in België een staking uitgeroe- nen voor een belangrijk deel van het provincie- en gemeentener- soneel, inclusief de notitie. Men verwacht van de staking ter ondersteuning van looneisen neen ontreddering van het ooen- bare leven. De vakbonden heb ben toegezegd dat essentiële diensten zullen worden onder houden. Wel zal Antwerpen veel last van de staking kunnen on dervinden. De vakbonden hebben dinsdag nadrukkelijk gewaar schuwd, dat de autotunnel onder de Schelde en de havens van woensdagavond 22 uur tot don derdagavond 22 uur worden stil gelegd. De vakbonden, die herziening eisen van de salarisschalen met terugwerkende kracht tot 1 jan. van dit jaar, bezorgen hun leden met het stakingsoarool overigens een ongewoon lang weekeinde. Vrijdag 11 november wordt n.l. ook niet gewerkt. Dan herdenkt België zijn doden uit de eerste wereldoorlog. Onder een spoorwegviadukt over de Thomas a Kempisweg in Utrecht is maandag even vóór drie een aardgasbuis ge- Er volgde een ontplof- het wegstromende gas brand. Hetviadukt werd ernstig be schadigd. Bovendien brandde een steekvlam de bovenleiding door, zodat het treinverkeer Utrecht Woerden moest worden stilge legd. Bij de ontploffing heeft een lasser lichte brandwonden opge lopen. Direkt nadat het lek in de aard gasbuis was geslagen, hoorden omwoners enkele doffe knallen. Vrijwel gelijktijdig vatte het gas vlam. De metershoge vlammen kwamen boven het viadukt uit, zodat de draden van de bovenlei ding door de hitte afknapten. SCHADE f 750.000 De gewonde is de 48-jarige1 ter mietlasser Joh. van der Heyde uit Maarssen. Hij was om elf uur be gonnen met het doorlassen van twee rails en een stuk van de damwand van het nieuwe trein- viadukt. Daarbij stond hij op een ladder. Op een gegeven moment viel er een zwaar stuk ijzer naar beneden, dat op de aardgasbuis terechtkwam. Tegelijkertijd ont stond er een grote steekvlam. De lasser werd tegen de damwand geslingerd. Hij is met brandwon den in de nek en aan het rechter oor naar het ziekenhuis gebracht. Het stuk ijzer heeft vermoede lijk de buis lek geslagen. Eén vonk van de boven de buis aan wezige lasapoaratuur is waar schijnlijk voldoende geweest om het gas te doen ontbranden. Het viadukt was gloednieuw. Het was nauwelijks een maand in gebruik. De schade wordt op 750.000 geschat. In ieder geval moet de helft van het viadukt opnieuw worden gebouwd, maar als het tegenzit, zal het viadukt in zijn geheel moeten worden herbouwd. GEWELDIGE HITTE „Een dergelijke schade aan een spoorwegviadukt hebben de Ne derlandse spoorwegen nog maar zelden gehad. Alleen in oorlogs tijd hebben we grotere beschadi gingen gehad", aldus een voor- lichtingsfunktionaris van de spoorwegen, nadat bekend was geworden dat de vermoedelijke schade aan het in begin oktober van dit jaar in gebruik genomen viadukt 750.000 gulden bedraagt. In 1961 schatte men de totale bouwkosten van dit viadukt op zeven miljoen gulden. Het aan deel van de spoorwegen hierin bedroeg 1,5 miljoen gulden. De gasvlam moet een gewel dige hitte hebben veroorzaakt, waardoor het viadukt voor de helft onnieuw zal moeten worden gebouwd. De dwarsbalken van de rails zijn voor een gedeelte vol komen verschroeid en het beton is op vele plaatsen afgebrokkeld als los zand. Personeel van het energie bedrijf heeft de vernielde aard gasbuis, waarin een gat zat van 4 cm, door een nieuwe pijp ver vangen. Overigens hebben de omwonende bewoners niets ge merkt van het afsluiten van het aardgas. Het energiebedrijf kon via een omschakeling de gasvoor- ziening op peil houden, PROVISORISCH HERSTELD Sinds dinsdagmiddag vier uur is weer treinverkeer in beide richtingen mogelijk over het via duct in Utrecht. Tegen vier uur passeerde een posttrein uit de richting Woerden het viaduct. Het brugdek is vervangen door hulpbruggen (zgn. dinbalken), die op de bestaande versterkte steunpunten zijn gemonteerd. De dinprofielen hebben elk eep lengte van 24 meter. Midden in het viaduct is als extra-steun punt uit materiaal van oude En gelse spoorbruggen een stalen hulpconstructie gebouwd. De on derdoorgang voor het wegver keer is daardoor versmald tot negen meter. Een van de pas voor het rijverkeer opengestel de onderdoorgangen was 17 meter breed. Het in een koorts achtig tempo herstelde spoor wegviaduct hield zich bij het passeren van de posttrein uitste kend. Tegen vijf uur passeerde de eerste reizigerstrein uit Utrecht in de richting Rotter dam. De spoorwegen verwachten dat deze noodreparatie het wel eni ge tijd zal uithouden. Inmiddels wordt nagegaan hoe het defini tieve herstel zal moeten ge schieden; overbouwen of repa reren, ooijo ra De Gemini-12 gaat vandaag niet de ruimte in. De lancering is voor minstens 24 uur uitgesteld In verband met een technische moeilijkheid, die zich heeft voor gedaan bij de Titan-aandrijfraket. Het technisch probleem, waar voor men zich gesteld ziet, heeft te maken met het automatische besturingssysteem van de Titan. Als er niets was gebeurd, zou de „Gemini 12" vanavond om 21.54 uur Ned. tijd de ruimte zijn in geschoten. Later werd bekendgemaakt dat de lancering precies 24 uur is uit gesteld. WOENSDAG 9 NOVEMBER v.m. n.m. Rreskens 11.07 11.44 Terneuzen 11.43 12.20 Wans weert 12.17 12.54 Walsoorden 12.26 1.03 DONDERDAG 10 NOVEMBER n.m. Breskens Terneuzen Bansweert Walsoorden v.m. 11.54 0.30 1.04 1.13 12.06 12.42 1.16 1.25 AARDGASBUIS RAAKTE LEK Utrecht: Metershoge vlammen laaien onder het spoorwegviadukt in Utrecht, waar maandagmid dag een aardgasbuis lek raakte en in brand vloog. De enorme hitte van het brandende gas deed de bovenleiding smelten en het beton van het viadukt vergrui zelen. '(ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102/ Tel. 01150-312S WEINIG WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwak regenfront dat al en kele dagen boven Engeland en west-Frankrijk lag, trok dins dagmiddag langzaam in oostelijke richting naar ons land. Ook van daag zal het weer onder invloed staan van deze zone, zodat in het algemeen op veel bewolking met plaatselijk wat regen gerekend moet worden. De wind is hierbij zwak, zodat vorming van mist op enkele plaatsen ook mogelijk is. De tem peraturen zullen hierdoor lagere waarden bereiken dan dinsdag, toen het kwik nog op verschil lende plaatsen tot waarden tus sen 12 en 16 graden steeg. Dit in tegenstelling met midden- en oost-Engeland, waar door de mist en de regen de temperatuur niet hoger kwam dan 9 tot 12 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen en op enkele plaatsen ook mist. Weinig wind en dezelfde of iets lagere temperaturen als dinsdag. ZON MAAN op onder op onder Nov. 9 7.48 16.59 3.09 15.57 10 7.50 16.57 4,37 16.11. 11 7.52 16.56 6.06 1627

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1