Soekarno niet naar heldendag» in Soerabaja Ruzie om de rots van Gibraltar 5herboren WORDT POSITIE VAN MALEK RenniesÉ Mr. Geertsema over het mislukken van de formatie-opdracht Gevonden voorwerpen Vrachtwagen stopte op overweg Tegen Malik gericht Eenheids- commando „First lady Indonesië in Nederland van Nasoetion valt Soekarno aan Meer aandacht revraapd voor Nieuw-Guinea Verenigde Staten willen minder dienstplichtingen oproepen Terneuzen op en top drop 25 ct. Maar de Spaanse papieren staan niet hoog Rechtbank te Middelburg AGENDA Pagina 2 'E VRIJE ZEEUW Maandag 7/dinsdag 8 november 1963 President Soekarno heeft een uit nodiging van de hand gewezen om op 10 november (heidendag) in Soerabaja een bijeenkomst van oud -onafhankelijkheidsstrijders bij te wonen. Hoewel geen reden voor de weigering is opgegeven, neemt men aan dat Soekarno de regering- Soeharto niet heeft willen compro- miteren, daar Oost-Java een bel werk van Soekarno-gczinde groe peringen is. Het bestuur van de „moerba- partij" heeft Soekarno advies ge vraagd voor de verdere ontwikke ling van de partij. Dê Indonesische president ver bood de moerba-partij onder ster ke druk van de communisten een week vóór de mislukte staatsgreep. Twee weken geleden werd de par tij gerehabiliteerd. Niet bekend is of de rehabilitatie geschiedde op aandringen van Soekarno of van de regering-Soeharto. Welingelichte kringen zeggen dat het idee van Soekarno is uitge gaan in een poging de positie van minister van buitenlandse zaken Adam Malik te ondergraven. Par tijvoorzitter Soekarni zette on langs het partijcongres uiteen, dat overeenkomt met de denkbeelden van Soekarno. De mening van de partij over binnen- en buitenlandse zaken scheen op belangrijke punten in strijd met minister Maliks denk beelden. yi besprekingen voor de begroting 1967, die op 15 november wordt ingediend, zei hij. ff Afgehaald door de Indonesische ambassadeur Tjondronegoro, die met zijn vrouw en vele leden van zijn ambassade naar de luchthaven was gekomen, is zaterdagochtend Indonesië „first lady", mevr. Fat- mawati Soekarno, per Garuda-lijn- vliegtuig uit Djakarta op Schiphol aangekomen. De 40-jarige Fatmawati is naar Europa gevlogen om in een parti culier ziekenhuis te Londen een operatie te ondergaan in verband met haar te hoge bloeddruk. Zij zou een of twee dagen in de Indo nesische ambassade te Den Haag logeren en dan naar Londen door reizen. Fatmawati is Soekarno's tweede vrouw. Negen jaar geleden ver dween zij uit het openbare leven, >toen Soekarno er een derde vrouw, Hartini, bij nam. Sinds de mislukte coup van het vorig jaar treedt zij weer meer op de voorgrond. Bij haar aankomst repte de am bassadeur zich met zijn echtgenote de lijnvliegtuigtrap op om de „first lady" van zijn land een warme winterjas aan te trekken. De tem peratuur was slechts enkele gra den boven nul. Verwacht wordt dat zij voor haar herstel enkele weken in Engeland of elders in Europa zal blijven, voor zij naar Indonesië zal terug keren. Volgens het Franse pers bureau A. F. P. hoopt zij eerst een pelgrimstocht naar Mekka te ma ken. De militaire commandant van G root-Djakarta heeft bekendge maakt, dat alle politieke partijen in dit gebied de militaire autoritei ten tevoren moeten inlichten over plannen tot het organiseren van bijeenkomsten, waaronder routine vergaderingen van partijbesturen. De order werd gegeven in verband met een besluit van de militaire autoriteit in Djakarta om een „re gionaal eenheidscommando" in te stellen, waarin alle partijen zullen worden ingedeeld. De voorzitter van het volkscon gres, generaal Abdoel Nasoetion, heeft Soekarno ervan beschuldigd, dat hij heeft geprobeerd de arresta tie van de communistische partij leider Aldit na de mislukte staats greep te voorkomen. De oud-minister van defensie, die een bijeenkomst van onderwijzers toesprak, zei dat de verklaringen van de president kort na de mis lukte coup de toon hadden van die van de leiders van de greep naai de macht. Nasoetion verzette zich krachtig tegen de verklaring van de president, dat hij niet was ge waarschuwd voor de toenemende communistische activiteit in het land. Hij zei dat de president door de militaire leiders behoorlijk was gewaarschuwd voor de communis tische bedreiging. Generaal Nasoetion zei dat de uitvoerende bevoegdheden van de president door de bevolking kun nen worden ingetrokken, indien men de wijze waarop deze be voegdheden worden uitgeoefend, niet zou goedkeuren. Onder applaus zei de generaal dat „de president zijn bevoegd heden van de bevolking had ont vangen en dat deze in het belang van het volk en niet als persoon lijke hobby moeten worden uit geoefend". Soekarno heeft een voorstel tot fpt bezetten van de honderd open plaatsen in het volkscongres met leden van de Moerba, de Kami, de socialistische P. S. I. en da mo hammedaanse Masjoeml van de hand gewezen. De opengevallen plaatsen werden voorheen door communisten bezet. In het „gotong royong"-parlemënt zijn ongeveer 40 zetels van communisten. Generaal Sjarlf Thajeb, een der vice-voorzitters van het Indonesi sche parlement, heeft zaterdag ge wezen op de noodzaak van meer aandacht voor de toestand op W.- Irian. Het parlement moet ernstig aandacht schenken aan ontwikke lingsprojecten in West-Irian bij de Het tweede kamerlid van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema, heeft de anti-revolutionaire mi nister B. W. Biesheuvel verant woordelijk gesteld voor het mis lukken van de formatieopdracht van drs. W. K. N. Schmelzer. In een bijeenkomst te Baarn, zei de heer Geertsema dat de heer Schmelzer tijdens het indienen van zijn motie, die het kabinet Brand aan boord hr, ms, „Zeeland" Aan boord van de Nederlandse onderzeebootjager „Zeeland" is zaterdagmiddag in de haven van Palermo een begin van brand ontstaan in de wasserij. De be manning was de brand snel mees ter en de schade zou gering zijn. De „Zeeland" maakt deel uit van oefensmaldeel vijf van de koninklijke marine, dat deze week ter hoogte van Sicilië oefe ningen zal houden. Het aantal dienstplichtigen, dat maandelijks onder de wape nen wordt geroepen, zal wellicht volgend jaar met de helft worden verminderd. Dit heeft de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara, zaterdag op een pers conferentie verklaard. Volgens McNamara is deze maatregel te verwachten, omdat de toestand in Vietnam is gesta biliseerd en zich aanzienlijk heeft verbeterd. Vorig jaar zaten we met een snelle uitbreiding van onze troepenmacht in Vietnam, zei hij. McNamara kondigde voorts aan, dat er minder vliegtuig bommen en munitie zullen wor den aangeschaft. Tegen eind de cember zullen er in totaal 385.000 man Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam zijn. Thans zijn het er 345.000. McNamara zei niet te geloven dat zich het volgend jaar belangrijke wijzigingen in de Amerikaanse luchtoperaties in Vietnam zullen voordoen. Cals ten val zou brengen, zich bij een eventuele formatie-op dracht verzekerd kon weten van de steun van de A.R. bij monde van de heer B. Roolvink. Volgens de heer Geertsema is de heer Biesheuvel, na de heer Roolvink op de vingers getikt te hebben, er voor verantwoordelijk geweest dat de A.R.-fractieleider zijn gedane toezegging niet heeft kunnen waarmaken. De heer Geertsema heeft scher pe kritiek geleverd op de A.R.P., omdat deze partij zijns inziens 'n dusdanige druk op prof. J. Zijl stra heeft uitgeoefend dat deze heeft afgezien van het premier schap in een door de heer Schmelzer te formeren kabinet. Als prof. Zijlstra afgezien zou hebben van medewerking aan de formatiepoging in verband met zijn benoeming tot president van de Nederlandse Bank, zou hij vol gens de heer Geertsema geen be zoek hebben gebracht aan de for mateur. De heer Geertsema zei de wei gering van prof. Zijlstra ten zeerste te betreuren. Het V.V.D.- kamerlid was ervan overtuigd dat men alleen uit de crisis ge raakt wanneer een kabinet wordt gevormd dat vervroegde verkie zingen uitschrijft en na de ver kiezingen aanblijft. Volgens de heer Geertsema zullen in dat kabinetszitting hebben de K.V.P., de V.V.D. de C.H.U. en mogelijk de A.R.P. Hij betreurde het dat drs Sehmeltzer doelbewust niet naar deze oplossing heeft ge streefd, omdat hij in dit stadium nog geen keus wilde maken tus sen de V.V.D. en de P. v/d A. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! ^00 De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend dat de volgende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen. Muntbiljet, H. Scheele, Mei- doornstraat 8; paar rubberlaar zen met gespen, J. v. d. Velde, Kazernestraat 2; zwarte balpen, M. v. d. Velde, Vlooswijkstr. 63; belastingplaat van brommer, nr. DMP-127, rijkspolitie te IJzen- dijke; autopapieren t.n.v. De Koeijer te Meliskerke, Roelandts, Beatrixstraat 38; voetsteun van brommer, A. Dielen, Nieuwediep- str. 86; bankbiljet, P. A. Leunis, Bachten Dieke; bruine knippor- temonnee met inh. sleutels, M. de Footer, Iepenl. 156; sleutel, De Kok, Beatrixstr. 44; rood etui met 3 sleutels, A. Verstraeten, Tholensstr. 108; groen-witte trui, H. Jansen, Da Costastr. 10; zwar te wollen dameshandschoen, A. Aarnoutse, Esdoornlaan 43; veel kleuren balpen van B.P., Bremer, J. van Lennepstr. 34; zwarte herenglacé, P. Donze, Hogendijk 39; herenpolshorloge met zwart bandje, dhr. Stompff, Toorop-; str. 4; groen jack met gebreide bandje, dhr. Stompff. Toorop- 4; zwarte sigarettenaansteker, Koster, Vondelstr. 75; bruine damestas met inh., Weststrate, Zuidlandstr. 62, tel. 3415; oranje sjaal, De Bokx, Tholensstr. 18; huissleutel (Lips), Electromweg 12, Utrecht (tel. 030-421651pas ser, E. Leunis, Oostkolkstr. 16; kinder zonnebril, M. Boerbooms, Kersstr. 9; zwarte leren dames tas met inh., J. Kemper, Noord- str. 68; speelgoedpop, F. Diele- man, J. v. Stolbergstr. 47; porte monnee met inh., M. v. d. Ende, Bellamystr. 77; sleutels aan een touwtje, L. Slebber, Nieuwedièp- str. 33; paar gummi pijpen, De Hoop, Stationsweg 4; fox-terrier (bastaard), mevr. Verduin, Tho- lenstr. 56. Aan liet bureau van politie, Schoolplein 2 te Terneuzen, be vinden zich de volgende gevon den voorwerpen. Kinderportemonnee van C. v. d. Voorde, Conseiensestr. 16, speelgoedbeest, contactsleutel, blauwe trui, balpen, padvinder baret. gummi pijpen, bruine dameshandschoenen, zwart kin derpetje, grijze knipportemonnee met inh., damesslipper, bruine damesglacés, herenglacé, heren polshorloge met zwart leren bandje, 2 sleutels van VVV aan een touwtje, etui met shag, witte gymschoen, balpen, portefeuille met inh. van B. v. d. Wege, Da Costastr. 2. (ADVERTENTIE) RED BAND ROOSENDAAL EERSTE VROUWELIJKE MINISTER IN KONGO Kinsjasa (Kongo): Madeleine So phie Lihau (links) naast presi dent Joseph Moboetoe, nadat zij beëdigd is als minister van maat schappelijk werk. Meurouiu Li hau is 26 jaar en zij heeft een dochtertje. EINDE LERAREN- STAKING IN ZWEDEN De staking van leraren in Zweden is afgelopen. Beide par tijen hebben zaterdagmiddag de voorstellen van de bemiddelings commissie aanvaard. Deze voor stellen behelzen belangrijke ver betering van 'de salarissen van de leraren. Een in kennelijke staat verke rende vrachtwagenchauffeur heeft zaterdagnacht om half een in de Brabantse plaats Ouden bosch zijn 20-tons vrachtwagen, geladen met kunstmest, op de drukke spoorlijn Amsterdam Roosendaal stilgezet. Dat een ramp werd voorkomen, is te dan ken aan enkele omwonenden, die op de bewaakte overweg aan de Molenstraat de combinatie tot stilstand zagen komen en de on der invloed verkerende chauf feur, C. Uit Putte, geen aanstal ten zag maken de spoorbaan vrij te maken. Onmiddellijk waar schuwden zij de rijkspolitie. Die. alarmeerde op haar beurt het-, personeel van het station, dat er in slaagde bijtijds het sein op on veilig te stellen voor de goede rentrein die uit Roosendaal rich ting Dordrecht in aantocht was.- Inmiddels was een andere- vrachtwagenchauffeur er in ge-, slaagd met zijn combinatie de 20-'- tonner van de lijn af te duwen. De trein in de richting Roosen daal, die tijdig tot stilstand wast gekomen, liep acht minuten ver traging op. De aangeschoten' chauffeur werd ingesloten. sssibr-" rif Langzaam maar zeker is de kwestle-Gibraltar een ernstig ge schilpunt tussen Spanje en En geland geworden dat de betrek kingen schade berokkent. De Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft in het lagerhuis nog eens met na druk verklaard dat de rots, die de toegang tot de Middelllandse Zee beheerst, „in rechte" aan Enge land toebehoort, wat inhoudt dat over het vraagstuk van de sou- vereinitelt volgens Londen geen discussie mogelijk is. Wel is Engeland bereid be paalde „juridische kwesties" voor te leggen aan het internationale gerechtshof in Den Haag, maar het is nog niet bekend of Spanje met dit voorstel akkoord zal gaan. Juist inzake de juridische kant van deze „koloniale" kwestie is de positie van Spanje niet sterk. ALLES OF NIETS Intussen zijn de bilaterale be sprekingen tussen Spanje en En- >WVi DOOR, JEAN NEAL 31) Het was ten slotte waar dat het geen leven voor een vrouw was, daarginds in de bossen, waar zijn werk lag, in die uitgestrekte wouden, mijlen van Bordeaux af, maar dat betekende toch niet dat zij niet bereid was hem daarheen te volgen? Hij had haar slechts te vragen. „Het is een goed leven", had hij gezegd. „We krijgen ver lof!" Waarom had hij er niet bij gezegd: „We hebben toch onze liefde ook." Waarom had hij niet gezegd: „Ik heb je daar nodig. Ik kan het daar niet zonder jou volhouden". Daar had ze op zit ten wachten. Als hij dat gezegd had, zou ze onmiddellijk geant woord hebben dat ze bereid was desnoods haar verdere leven met hem in de Sahara te slijten of op de Noordpool of waar dan ook. Myra bleef op de balustrade zitten en veegde nog enkele tra nen af. Daarna ging ze langzaam naar huis terug en vroeg zich af wat ze nu zou moeten doen. Ze hoopte dat Malcolm niet te ver drietig zou zijn zonder haar. Daarna hoopte ze dat hij echt mi serabel zou zijn, zo miserabel als maar mogelijk was. Hij verdien de niet beter. Ze ging naar haar kamer en bleef voor het Boeddhabeeld staan. Ze meende dat de glimlach op het gelaat anders was dan de vorige avondMaar ze nam verder niets meer van vriend Boeddha. Hfj had haar dwars ge zeten met zijn raadselachtigheid. Uit! Ze keerde het beeld om met het gelaat naar de muur gekeerd. Nu kon ze die lach niet meer zien en hij kon niet meer zien dat zij deed. Zij voelde zich reeds een stuk beter en ging in de venster bank zitten denken aan Malcolm en bedacht dat het wel eens op windend zou kunnen zijn, als ze straks ging proberen hem bij haar terug te brengen Een nieuwe dag was aangebro ken; de bewoners van het huis in Acacia Avenue begonnen met of zonder enthousiasme aan hun dagtaak. Myra had zich afgewend om zodra ze ontwaakte uit het ven ster te kijken om te zien. wat voor weer het was. Dat was een oude Engelse gewoonte die in deze om geving niet meer paste. Ze wist wat het voor weer zou zijn zon der te behoeven kijken. Zonneschijn of regen, het zou een miserabele dag zijn. De da gen waren allemaal hetzelfde. Alleen de nachten waren anders: donker en lang. Ze had verscheidene van die nachten leren kennen de laatste tijd. En de nacht na haar fiasco was de langste en somberste ge weest van allemaal. Ze trachtte er niet meer aan te denken. Ze bedacht dat, als ze in het verle den een beetje minder had nage dacht en geprakkizeerd, ze deze ellende had kunnen voorkomen. Het was een vergissing gebleken, zoveel na te denken over de pro blemen van het leven. Goede be sluiten moesten spontaan geno men worden zonder erbij na te denken. Denken was fataal. Een van de grote moeilijkheden van het leven was dat actie niet snel genoeg reageerde op een volgen de actie en dat er lange hiaten waren tussen daden, waardoor men afkoelde en het onderbe wustzijn de macht overnam. Tijdens die hiaten had men tijd om te gaan twijfelen en vragen te stellen en daaruit vloeiden ande re, nieuwe problemen voort. Reeds enkele uren na de cata strofe had ze een begin gemaakt met de gedachten aan een terug winnen van Malcolm en de pret die dit haar zou geven. Maar toen was haar trots tussenbeide geko men en had haar gezegd dat ze geen vinger moest verroeren om hem terug te roepen. Hij had zich slecht tegenover haar gedragen en ze moest hem links laten lig gen en niets doen totdat hij uit eigen beweging terug zou komen en op zijn knieën door het slijk kruipen, smekend om weer in genade aangenomen te worden. Tegen een dergelijke ontknoping kwam haar gezond verstand ech ter in opstand en vertelde dat er geen schijn van kans was dat Malcolm zo dwaas zou zijn op die manier tot haar terug te keren. Er was ook weinig of geen kans dat hij zich plotseling als een brute sheik zou ontpoppen en haar zou ontvoeren en meeslepen naar zijn bergen. Dat zou natuur lijk een ideale oplossing zijn ge weest. Ze begon in te zien, waar om die fantastisch romantische verhalen over sheiks zo bijzonder populair waren. Het maakte het leven een beetje pikant en een meisje dat er genoeg van had dag in dag uit hard te ploeteren om man of minnaar wakker te hou den zodat hij zich met haar be moeien zou inplaats van met zijn vishengel of zijn voetbal, vond troost en opbeuring in die roman tische geschiedenissen. Ze wilde haar man zien als een potentaat, een machtig heerser die haar zelfs tegen haar wil bij zich zou hou den en haar zo lang overstelpen met zijn liefdesbetuigingen totdat er niet meer van haar overbleef dan een hoopje zachtheid fluweel aanhankelijke lief de (Wordt vervolgd.) geland, naar het schijnt, volledig op een dood punt beland. Dit overleg was in de afgelopen len te op touw gezet op aandringen van de Verenigde Naties, maar van het begin reeds werd het overheerst door de tegenstelling tussen de Spaanse eis om de sou- vereiniteit over te dragen en het Britse aanbod om aan Spanje be paalde faciliteiten in Gibraltar te verlenen bij wijze van genoeg doening. Spanje wil echter alles of niets. UITBARSTING De ruzie over de hoofden heen van de bevolking van Gribraltar die overwegend pro-Brits is, heeft een dieptepunt bereikt. Spanje sloot de grens volledig af, behalve voor voetgangersver keer, beklaagde zich er over dat Britse vliegtuigen gebruik bly- ven maken van een vliegveld dat volgens Madrid in het „niemands land" tussen de rots en Spanje ligt en waarover Engeland dus geen zeggenschap zou hebben. Het Spaanse opinieblad A.B.C. zag in de zaak zelfs een „bedrei ging van de wereldvrede". Zo'n vaart zal het voorlopig niet lo pen, maar toch zijn de grondsla gen voor een uitbarsting aanwe zig en doet zich in feite een voort durende „escalatie", een trapsge wijze uitbreiding van het conflict voor. KOLONIALISME Waarom al dit tumult? Om land- uitbreiding kan het Spanje moei lijk gaan, want als zodanig heeft de rots geen enkele betekenis. Strategisch heeft de rots al even min waarde Als militaire basis is de Ameri kaanse marinebasis bij Cadiz on eindig veel belangrijker. Ook kan Sluiskilse vader drie jaar jeugdgevangenis De Middelburgse rechtbank heeft de 19-jarige R. L. te Sluiskil tot drie jaar jeugdgevangenis veroor deeld. L. was ervan beschuldigd zijn 214-jarig zoontje ernstig te heb ben mishandeld door het kind tegen een muur te slaan. De rechtbank achtte zware mishandeling welke de dood tot gevolg had, bewezen. Niet bewezen geacht werd opzette- telijke doodslag. De officier van justitie had twee weken geleden eveneens drie jaar jeugdgevangenis geëist, waarbij hij evenwel opzettelijke doodslag wèl bewezen achtte. Bij het over de verdachte uitgebracht psychiatrisch rapport had de officier zich aan gesloten. Spanje, dat allesbehalve -op-«en progressief bewind kan bogen, moeilijk een niet te verkroppen haat koesteren tegen het „kolo nialisme". daar het wat dit be treft zelf een reputatie heeft (trouwens, Spanje heeft nog al tijd koloniale gebieden in Afri ka). MAN VAN DE DAAD.... De diepere oorzaak van Span-"- je's streven om Gibraltar te be machtigen is de wil van de oude caudillo zijn regering af te slui-, ten met een daad, die hem voor eeuwig tot „de grote Spanjaard die een in het verleden teloor ge gaan gebied terugwon", zal stem pelen. Dat is ook de reden waar om Franco, bekend om zijn be hoedzaamheid, in deze kwestie zo'n voortvarendheid aan den dag legt. Behalve als bekroning van zijn. carrière ziet het Spaanse staats-4 hoofd Gibraltar misschien tevens als een mogelijkheid om te bewij zen, dat ook Spanje een streep - wil zetten door ongunstige over blijfselen uit het verleden en zich langzaam uit zijn conservatisme* losmaakt om aansluiting te vin den bij andere vooruitstreven der landen in West-Europa. Of het trotse Spanje het van het trotse Albion zal winnen is hoogst twijfelachtig. Fransen wegens handel in blanke slavinnen in Algerië gearresteerd In Oran en Annaba zullen 34 Fransen terecht moeten staan voor handel in blanke slavinnen en economische delicten, zo is van gezaghebbende zijde in Al giers vernomen. Zeven-en-twintig van hen zullen voor de economi sche rechter moeten verschijnen. De overigen komen voor een ge-' wone rechtbank. Zes prostituees' die bij het schandaal, dat in sept. zou zijn ontdekt, waren betrok-" ken, zijn inmiddels uitgewezen' evenals twee andere personen. Tot de beschuldigden behoren twee in Oran gevestigde consu laire ambtenaren en zeven Fran se technici. Een aantal Algerijnse functio narissen onder wie politiefunc tionarissen, een rechter, en doua- nebeamfoten, is eveneens gearres- teerd in verband met het schan daal. Er is nog geen datum voor het proces vastgesteld. MAANDAG 7 NOVEMBER Terneuzen; Luxor-Theater,' 8 uur: „Judith". DINSDAG 8 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur; „Judith",

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2