Verhoogde activiteit van de Vietcong MUL Actiefront van geleerden wil Soekarno's presidentschap herzien Noodweer in Italië Dr. BEEL DE NIEUWE FORMATEUR AMERIKAANSE BASIS DRIE UUR HET WEER MDIO DF KOSK GESPREK TUSSEN ARTSEN EN ZIEKENFONDSEN UITZICHTLOOS? Overval op bejaarde vrouw in Valkenburg ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6811 DR BEEL ONTVANGT MRCALS de Gasverwarming Pamfletten boven Noord-Vietnam New Ternes over Vietnam Nasoetion over Soekarno Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Communistische leider ter dood veroordeeld Drie schepen gekocht in Nederland Tekort aan onderwijs personeel Geen Zuidkoreaanse meer naai Zuid-Vietnam Humphrey geen president a.i. Muur in Jeruzalem Passen geblokkeerd Water 1,5 meter hoog Staking in Griekse ziekenhuizen Grote moeilijkheden Militaire actie tegen opstandelingen in Brazilië *^iet Haalbaar Frank, trij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mêêr 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling:. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties niterliik tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koningin Juliana heeft gisteren op „Huls ten Bosch" dr. L. J. lit Beel, minister van staat en vice- president van de raad van state, ontvangen en hem verzoeht een onderzoek In te stellen naar de mogelijkheden om zo spoedig mo- gelijk tot een oplossing van de hui- dige kabinetscrisis te geraken. De informateur dr L. J. M. Beel zal hedenmorgen om tien uur de demissionaire minister president, mr J. M. L. Th. Cals, ontvangen voor een oriënterende bespreking. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Vietcong-guerlllastrijders heb ben donderdag bij twee aanslagen dertien burgers gedood en zeven gewond. Een voertuig reed nabij Can Tho in de Mekong-delta op een mijn. Hierbij kwamen tien mensen om het leven, n.l. acht vrouwen en twee kinderen. Twee personen werden zwaar gewond. In Saigon gooiden vietcongleden handgranaten in een woning, waar door een plaatselijke veiligheids functionaris en twee kinderen werden gedood en vijf personen gewond. Vriidagochtend vroeg bestookten gueriliastrijders een Amerikaanse basis op ongeveer 90 km ten noord westen van Saigon. Er vielen meer dan honderd mortiergranaten die slechts lichte verliezen onder de Amerikanen aanrichtten. De basis ligt in de provincie Tay Minh, dicht bij de C ambodiaanse grens. De provincie is een bolwerk van de vietcong. De aanval die op de drie uur durende beschieting volgde, werd afgeslagen. Er werden 52 vietcong- striiders gedood en 5 gevangen ge nomen. De Verenigde Staten hebben hun propaganda-oorlog tegen Noord- Vietnam verhevigd. Donderdag gooiden Amerikaanse straalvlieg tuigen boven Hanoi meer dan een miljoen pamfletten uit, waarbij de toestellen in duikvluchten nie* hoger dan 200 meter boven de daken scheerden. Op andere pun ten in Noord- en Zuid-Vietnam wérden dertien miljoen vlugschrif ten uitgeworpen. In de pamfletten die boven Ha noi werden verspreid, stonden de zes voorwaarden opgesomd, die op de conferentie van Manilla zijn on gesteld voor een regeling van het conflict. Een Amerikaanse woord voerder in Saigon deelde mee, dat er geen melding is gemaakt van luchtdoelvuur. De New York Times meent te weten, dat het ministerie van de fensie in Washington spoedig een opdracht van president Johnson verwacht om de bombardementen op Noord-Vietnam te verhevigen. De nieuwe actie zou vooral zijn gericht op spoorwegknooDPunten elektrische centrales en fabrieken, die voor de defensie werken, „in het biizonder in de omgeving van Hanoi". De president zou vorige verzoe ken van militaire leiders om de Het Indonesische actiefront van geleerden „Kasi" heeft een buiten gewone bijeenkomst van het volks congres geëist om „het president schap van Soekarno te herzien" en wfl dit Soekarno vóór het eind van dat jaar rekenschap aflegt van zijn rol tijdens de mislukte staats greep. Na 2 december zal in Indonesië het bezit van communistisch pro pagandamateriaal worden gestraft met boetes of gevangenisstraf. Aan universiteiten mogen de com munistische, marxistische en leni nistische leerstellingen niet langer als vergelijkend studiemateriaal worden gebruikt. Genueraal Abdoel Haris Nasoe tion, voorzitter van het volkscon gres, heeft donderdagavond gezegd dat bepaalde groepen het congres en het parlement willen ontbinden, omdat deze de status van de pre sident zouden verlagen. Hij zei niet welke groepen dit zijn. „De oude orde probeert ziin kracht te conso lideren, zo zei hij. De president staat nu onder toe zicht van het parlement en „wan neer hij de besluiten van het con gres schendt, kan het congres hem dagvaarden". De titel „grote leider van de In donesische revolutie" is slechts een NOG VRIJ KOUD De sneeuw, die vrijdag in ons land viel, maakte deel uit van een groot neerslaggebied, dat van Ita lië tot Zweden reikte. Steeg in ons land het kwik tot ongeveer twee graden, in Oost- Europa kwamen op tal van plaat sen temperaturen van 10 tot 15 graden voor. Vrijdagavond naderden vanuit 't zuiden opklaringen ons land, waar in het opnieuw licht ging vriezen, terwijl ook plaatselijk mist ont stond. In de over het algemeen zuid oostelijke luchtstroming blijft het vandaag koud, omdat er aanvoer van continentale lucht plaats vindt. Deze stroming hangt samen met een diepe depressie, die van Zuid-Ierland naar de Golf van Bis- kaye trekt. Mogelijk kan vandaag enige medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot. hedenavond: Zuidoostelijke wind Veranderlijke bewolking met aanvankelijk op enkele plaatsen mist en later kans op enige neer slag. Koud weer met in de och tend op vele plaatsen lichte vorst. Zwakke tot matige wind tussen zuid ea zuidoost neerslag, behorende bij het fron tensysteem van deze depressie, het zuidwesten van het land bereiken. Na vandaag mogen we dan enige stijging van de temperatuur ver wachten. ZATERDAG 5 NOVEMBER v.m. nm. Breskens 6.05 6.33 Terneuzen 6.41 7.09 Hansweert 7.15 7.43 Walsoorden 7.24 7.52 ZONDAG 6 NOVEMBER v.m. n.m Breskens 7.12 7.48 Terneuzen 7.48 8.24 Hansweert 8.22 8.58 Walsoorden 8.31 9.07 MAANDAG 7 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 8.34 9.14 Terneuzen 9.10 9.50 Hansweert 9.44 10.24 Walsoorden 9.53 10.33 ZON MAAN op onder op onder Nov. 5 7.41 17.05 22.46 14.44 6 7.43 17.04 15.08 7 7.45 17.02 0.13 15.28 8 7.47 17.00 1.41 15.43 eretitel en verleent Soekarno geen macht, aldus Nasoetion. M.evrouw Fatmawati Soekarno vertrok vrijdag naar Londen voor medische behandeling. Haar secre taresse zei dat zij lijdt aan hoge bloeddruk. De president zal haar niet in Londen opzoeken, zei zij. Joesoef Nasoetion, voormalig secretaris-generaal van de commu nistische partij van Noord-Suma- tra, is donderdag door een speciaal militair tribunaal in Medan ter dood veroordeeld. Hij is de zeven de leider van de P. K. I. die sedert de mislukte staatsgreep van okto ber 1965 de doodstraf heeft gekre gen. De scheepvaartmaatschappij P. P. S. S. van Zuid-Celebes heeft in Nederland drie schepen gekocht voor iets meer dan 5.5 miljoen gulden per stuk, zo heeft de direc teur van de ontwikkelingsbank voor Zuid-Celebes, Sjamsoeddin Daeng Mangawing, meegedeeld. Manga wing is vrijdag terugge keerd van een reis naar verschei dene Europese landen en de V. S. Tn Nederland ondertekende hij het kooDContract van de schepen, elk 2500 ton groot. Hij heeft tevens machinerieën voor de- oliemaat schappij Gowa gekocht. Het tekort aan onderwijsperso neel voor lagere en middelbare scholen in Indonesië is sinds de mislukte staatsgreep gestegen van 40.000 tot 93.000, zo heeft de mi nister voor lager onderwijs en cui- hiur, Mangoengnranoto, vrijdag te Djakarta bekendgemaakt. Volgens hem waren ongeveer 53.000 onder wijskrachten bij de staatgreep be trokken. Als noodmaatregel wordf on vele lagere scholen les gegeven, door mensen die juist de middel bare school hebben afgelonen. Op andere plaatsen zijn de scholen ge sloten. In Djakarta kan 25 procent van de kinderen geen onderwijs volgen a!s gevolg van het tekort aan personeel. bombardementen uit te breiden, hebben afgewezen met het oog op de conferentie van Manilla. Zuid-Korea is niet van plan ver sterkingen naar Zuid-Vietnam te zenden en hierover is ook niet ge- snroken toen president Johnson een bezoek aan Zuid-Vietnam bracht. Dit heeft de Zuidkoreaanse mi nister van defensie. Kim Soeng Oei. vriidag in Seoel verklaard. Zoals bekend heeft Noord-Koree laten weten dat Johnson naar Seoei :s gegaan om de Zuidkoreaanse re gering te bewegen versterkingen naar Zuid-Vietnam te sturen waar al 45 000 Zuid-Koreanen aan de strijd deelnemen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-312) Zware regenval heeft overstro mingen veroorzaakt in Noord- Italië, vooral in de Povlakte, het gebied van Florence en de rest van Toscane. Doordat wegen en spoorlijnen onder water kwamen te staan, was het verkeer tussen noord en zuid-Italië gestagneerd. In Florence waar honderden men- :en door het buiten zijn oevers reden van de Arno hun wonin gen moesten verlaten, liep een belangrijk verbindingscentrum onder water, waardoor de tele foon- en telexverbindingen tus sen Rome en de rest van Euro pa werden ontwricht. In Venetië liep het San-Mar- coplein onder, terwijl het wa ter ook doordrong in winkels en -(wy- -b- --- EEN GEANIMEERD GESPREK WashingtonPresident Johnson in een vrolijk gesprek met vice- president Humphrey, ondanks het feit dat net bekend was gewor den dat de president binnen veertien dagen een dubbele ope ratie zal moeten ondergaan. De Amerikaanse vice-presi dent, Hubert Humphrey, zal niet fungeren als president ad inte rim tijdens de chirurgische be handeling die president Johnson zal ondergaan, zo heeft het Witte Huis vrijdag meegedeeld. Onge veer een jaar geleden, toen John son in het ziekenhuis lag, was Humphrey belast met het nemen van dringende beslissingen, zo- lang president Johnson daartoe niet in staat was. Israël heeft in de wijk Romena in Jeruzalem, aan de grens tus sen het Israëlische en het Jor daanse stadsdeel, een muur van ruim drie kilometer opgetrok ken, die bedoeld is als bescher ming tegen een aanval van Jor daanse zijde, zoals die een maand geleden in genoemde wijk werd gedaan. In andere grenswijken in het Israëlische stadsdeel bestaan al dergelijke beveiligingsmuren, maar deze zijn niet zo zwaar. opslagplaatsen. Vele gondels zonken. In Florence werden alle bruggen over de Arno voor het verkeer gesloten, omdat het wa terpeil tot een gevaarlijke hoog te was gestegen. Als voorzorgs maatregel is de water- en elek triciteitsvoorziening gestaakt. De bevolking is aangeraden het water te koken. In Zwitserland is vrijdag het eerste lawinebulletin van dit siezoen uitgegeven. Gewaar schuwd wordt voor mogelijke lawines in het noorden van Ti- cino en het gebied van de St. Gothard en van de Simplon. Er ligt daar sinds donderdag 60 tot 90 cm sneeuw. In Zwitserland zijn ongeveer 20 passen geblokkeerd door he rige sneeuwstormen. Reddings ploegen konden vrijdag niet ver trekken om naar een man te zoe ten die na een lawine werd ver nist bij een waterkrachtcentrale. De stoffelijke overschotten van wee andere mannen zijn reeds ;eborgen. In Oostenrijk verdronk een 12- 'jarig meisje dat op weg was naar school, toen de Drau-avllei over stroomde. De overstromingen in Iaiië breiden zich nog verder uit. Flo rence is nu vrijwel geïsoleerd. In sommige wijken staat het water tot een hoogte van anderhalve meter. Uit. Bologna en Rome zijn legerwagens en amfibievoertui gen naar Florence gezonden, maar uit Bologna afkomstige voertuigen bleven vijf-, kilometer voor Florence steken. Ook uit de overige delen van Toscane komen alarmerende be richten. Arrezzo staat geheel on der water en in Grosseto staat 't water hier en daar tot aan de tweede etage van de huizen. De zee is bij windkracht negen het land binnengedrongen, bij Fiumicino en Anzio bij Rome zelfs honderd meter. In Napels heeft het noodweer een gat van 20 meter in de bui- tenhavendijk geslagen. De ha ven is voor het scheepvaartver keer gesloten. Het spoorwegverkeer vanaf Reggio naar Milaan via Rome en Florence is gestaakt. Het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorganisaties zal zich maandag in Utrecht beraden over de brief van de huisartsenvereni ging, die dezer dagen heeft laten weten, dat zij alleen bereid is het overleg voort te zetten als de eer der vastgestelde agenda normaal wordt afgëwerkt. In de Griekse ziekenhuizen krijgen de patiënten maaltijden die zijn toebereid door militairen als gevolg van een staking van 15.000 koks, verpleegsters en ad ministratieve werknemers, die hogere lonen wensen en hetere arbeidsvoorwaarden. De minister van volksgezond heid noemde de staking, die 48 uur zal duren, ongerechtvaar digd. Hij zei dat de regering maatregelen treft om aan het merendeel van de wensen van de stakers tegemoet te komen. Intussen hebben 20.000 artsen, tandartsen en apothekers ge dreigd het werk neer te leggen, omdat zij vinden dat de regering niet snel genoeg met een wets voorstel komt ter regeling van hun status en pensioenen. Van ziekenfondsziide deelde men mede, dat het weinig zin heeft over de voorstellen van de artsen verder te praten, aangezien de uit gangspunten zo fundamenteel ver schillen, dat een gesprek uitzicht loos is. Dit hebben de ziekenfondsen trouwens reeds aan de artsen dui delijk gemaakt. De voorzitter van de onderhan- Jelingsdelegatie van de zieken- "ondsen, de heer J. Hendriks uit Tilburg, verklaarde in de televisie rubriek „Brandpunt" dat de voor- -tellen van de artsen neerkomen pp een verhoging van de uitgaven ->an de ziekenfondsen met 200 mil- !'oen gulden. Dit betekent een ver hoging van de premie met onge veer 1 procent. De heer Hendriks be'toogde da* het verschil tussen de door de zie kenfondsen voorgestelde honora riumverhoging van rond 20 pro cent en de door de artsen gevraag de verhoging met 127 procent te groot is. Hij herhaalde ziin aanbod of het niet verstandig zou ziin en kele onpartijdige buitenstaander*- te vragen od objectieve wijze te beoordelen, hoe de honorering va1- de artsen dient te geschieden. De Een onbekende jongeman heeft donderdag op klaarlichte dag in Valkenburg een overval gepleegd od een 78-jarige vrouw bij de zgn. „Lourdesgrot" In verband met het onderzoek heeft de politie dit gis teren pas bekend gemaakt. De vrouw bracht, zoals zij dage lijks gewoon was te doen, om streeks vijf uur een bezoek aan de grot. Nadat zij er enkele ogenblik ken had gebeden, wilde zij een kaars ontsteken, maar vond geen lucifers. Op het plein voor de grot wandelde een jongeman, die naar haar toekwam. De vrouw veron derstelde, dat hij haar lucifers kwam brengen. De onbekende greep haar echter bij de keel en trachtte haar te wurgen. Tijdens de worsteling viel de vrouw in de grote smeedijzeren kaarsenstan daard, waardoor zij aan het hoofd en aan een been werd gewond. De jongeman rukte haar tas uit de hand en vluchtte zonder een woord te hebben gesproken. Het tasje bevatte ongeveer 10,-» aan kleingeld. De vrouw die enkeR Ogenblikken het bewustzijn ver loor, spoedde zich later met ach terlating van haar hoed naar huis Zij moest zich onder doktersbehan deling stellen. De politie zette onmiddellijk d' achtervolging in. maar kon geer sporen meer ontdekken. Vrijdagmorgen kon een der om wonenden een signalement geven van een jongeman die op de trap pen van de Lourdesgrot was ge zien. Dit signalement kwam over een met de gegevens die de over vallen vrouw kon verstrekken. Vijfduizend soldaten, twaalf honderd m.an valschermtroepen en grote aantallen vliegtuigen zullen een grootscheepse opera tie inzetten tegen opstandelingen onder oud-kolonel Cardim Oso- rio, die zich in het woeste gebied 'n het zuidwesten ophouden. Het !s de eerste maal dat een mili taire actie op een dergelijk grote schaal tegen opstandelingen in Brazilië plaatsvindt. Deze hebben zich meester ge maakt van een aantal dorpen btj ie grens met Argentinië. In deze streek bevinden zich ook partisa- ten van oud-gouverneur Lecmel Brizola. die in ballingschap in Montevideo verblijft. Sommigen -ouden daar ook de Cubaans# '.eider Guavara hebben gezien. heer Hendriks, die niet gelooft la een artsenstaking naar Belgisch voorbeeld, voorziet grote moeilijk heden, ais er vóór de jaarwisseling geen oplossing is gevonden. Een gevaar voor de volksgezondheid noemde hij het, indien de natienten contant moeten gaan betalen. De oatient zal daardoor worden ge- -emd in zijn voornemen de arts te -aadplegen. De Amsterdamse arts dr. B. S. r>o!ak verklaarde in de televisie» •n'tzendine dat de artsenvoorstel- 'en onrealiseerbaar ziin. Hii vond het onjuist de ziekenfondsen te —'en als een werkgever. Zii vervul- 'en een sociale positie in de maat- -channij. Dr. Polak had het beter -evonden, wanneer overeenstem ming was bereikt over de sociale -moirie van de artsen en wanneer "oede voorwaarden waren over- -engekomen voor de praktijkvoe ring. De structuur van de voorstellen van de artsenvereniging achttn hij aecentahnl,mw bet percentage achtte bi] niet haalbaar.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1