cabalSero HET RAADSEL VAN ROVANNA Persconferentie van De Gaulle toloog was weer een mom BARKOVERVALLERS WILDEN OOK INHET GOOI HUN SLAG SLAAN BEURSOVERZICHT Onverholen minachting voor de Ver. Staten Vrijdag 4 november 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagins 8 Ontvluchte Canadese bankrover gevat BOEK VAN SPAANSE HOOGLERAAR IN BESLAG GENOMEN CHILI VERLEENT ASIEL AAN OUD-PRESIDENT VAN BOLIVIA Tuinman valt personeelchef aan Meisje verongelukt Boerderijbrand Dat had mevrouw Cretier niet verwacht Het vergaan van de ,Hai' DE NOBELPRIJS VOOR NATUURKUNDE AMERIKAANSE ONGERUSTHEID OVER SCHENDINGEN BESTANDSLIJN IN KOREA ADVERTENTIE De Franse president heeft vo rige week op zijn met de gebrui kelijke pompeuze aankleding om geven persconferentie in feite is het een monoloog die niet door onverwachte en netelige vragen kan worden doorbroken de zelfde stellingen verkondigd die hij al sinds jaar en dag poneert. Het wonderlijke is, dat De Gaulle deze stellingen nooit van een nader bewijs voorziet en dat behoeft ook niet, daar Frankrijk niet over een parlement beschikt dat in staat is in dit opzicht cor rigerend op te treden. Het is de president, die de lijnen van de Franse politiek uitstippelt en er valt niet aan te tornen. Voor zover De Gaulle's ideeën slechts bestemd zijn voor binnen lands gebruik, kan men er vrede mee hebben. Het Franse volk heeft zich sinds jaar en dag, zoal niet met het gaullisme als poli tieke ideologie, dan toch met de persoon van de president ver zoend en daar het juist zijn per soon is die zo sterk zijn stempel drukt op de gang van zaken in Frankrijk, is er wat dit betreft geen moeilijkheid. VOLMACHT. De Gaulle heeft op de vrij kryptische manier waarin hij zich pleegt uit te drukken, zelfs aan gekondigd dat, wanneer de ko mende verkiezingen zouden lei den tot een gedwongen gaullis; tische aftocht in de Kamer, hij de in 1958 gewijzigde grondwets- regel zou toepassen, die hem de volmacht geeft de macht aan zich te trekken, als door grote politieke verdeeldheid dezelfde chaos zou dreigen te ontstaan als tijdens de vierde republiek. De Gaulle is er vast van overtuigd dat deze mededeling voor het 'doende schrikbeeld oproept om het deze domheid niet te doen begaan. SLAG IN HET GEZtCHT Gevaarlijker zijn De Gaulle's denkbeelden voor zover zij be trekking hebben op Frankrijks buitenlandse politiek. Niet alleen heeft hij ditmaal de veertien N.A.V.O.-le'den die zijn zienswijze niet volgen, op nieuw een slag in het gezicht ge geven door de Franse bepaling bekend te maken dat hun vlieg tuigen niet langer zonder spe ciale toestemming gebruik mo gen maken van het Franse lucht ruim (tot nu toe gold die toe stemming steeds voor een maand, maar nu moet ze voor iedere vlucht afzonderlijk worden ge geven), maar ook heeft de gene raal nog eens iedere Britse hoop, zo die mocht bestaan, tot toetre ding tot de E.E.G. de grond inge boord. LOS VAN DE V. S. Hij volgt deze koers op grond van de overweging dat Engeland nog steeds meer op de Verenig de Staten dan op Europa is ge oriënteerd. Volgens zijn zienswijze dient het Europa, zoals hij dat opge bouwd wenst, zich los en onaf hankelijk te bewegen van de Ver enigde Staten. Voor dit land legt hij een on verholen minachting aan de dag. Hij meent deze onafhankelijk heid te kunnen nastreven op grond van het Franse bezit aan atoomwapens en hij meent ook dat West-Duitsland, als het dan niet zelf over deze wapens kan beschikken, zich beter onder Frankrijks banier kan scharen dan onder de Amerikaanse Franse kiezerspubliek een vol- Maar Bonn had al gekozen. De meest gezochte misdadiger in de Canadese provincie Quebec, de 24-jarige André Daoust die ge zworen had zich niet levend aan de politie te zullen overgeven, heeft zich woensdagavond zonder slag of stoot laten arresteren. Na dat de politie enkele traangasgra naten had gegooid in zijn motel kamer, kwam Daoust met de han den omhoog naar buiten. Daoust was vorig jaar tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een bankroof die hem 11.000 dollar (ruim 36.000 gulden) had opgeleverd. Toen hij naar een ziekenhuis in Montreal werd over gebracht voor de behandeling van een gewonde hand, wist hij te om- snappen. Hij werd later aangehou den en in een gevangenis te New Brunswick opgesloten. Ook daar wist hij te ontkomen. Daarna spoorde de politie hem op in de bossen van Quebec, maar hij kon tot tweemaal toe onder een regen an kogels de benen nemen, VERBITTERD De Gaulle is over deze gang van zaken verbitterd, maar dat verhindert hem niet steeds op hetzelfde aambeeld te hame ren met de hardnekkigheid waar toe een grijze ijzervreter in staat is. Er zal voor zijn westelijke partners niet veel anders opzit ten zich met zo groot mogelijke eensgezindheid tegen deze poli tiek schrap te zetten of desnoods het tijdstip af te wachten waarop Frankrijk weer in staat zal zijn tot een wat beweeglijker politiek. De Spaanse autoriteiten heb ben woensdag een boek in beslag genomen van een hoogleraar aan de universiteit van Madrid, Elias Diaz, getiteld „Rechtsstaat en democratische gemeenschap" In het boek behandelt de auteur onder meer het huidige politieke bewind in Spanje, dat hij rang- schikt onder een hoofdstuk over constante kwaliteit -25 stuks f neo-fascistische regeringen. anders dan .andere De 25-jarige barkeeper E. C. M. en zijn 22-jarige collega W. F. M. hebben bekend eind seDtember de overval od het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Zuiderpark- laan in Den Haag te hebben ge pleegd. De oudste van het duo heeft bovendien toegegeven het plan te hebben gehad een overval te plegen op een bank in het Gooi. Dit plan werd om onbekende re denen niet uitgevoerd. De 25-jarige barkeeper was een kennis van de politie: hij had des tijds ook te maken met de „tor bende" in Den Haag, die werd op gerold naar aanleiding van een be raamde overval eventueel mat moord op een Hoogse goudhande laar. De Haagse recherche heeft de overval op de Raiffeisenbank zon der hulp van buiten weten op te lossen. E. C. M. had bij een in braak in een villa een vingerafdruk achtergelaten. Het „vingertje" werd om tien uur gevonden: om elf uur wist de recherche wiens vingerafdruk het was en een half uur later werd E. C. M. gegrepen. Hij stond op het punt met zijn maat, de 22-jarige barkeeper N. H„ de deur uit te gaan met een deel van de buit. De buit bestond uit waardevolle antieke voorwerpen tot een waarde van f 60.000. Nadat E. C. M. en zijn maat in arrest waren gesteld, kwam bij huiszoeking een grote hoeveelheid kleingeld te voorschijn, evenals 'n bundeltje bankbiljetten ter waarde van f 800. Daar E. C. M. aan het signalement voldeed, dat van de bankovervaller was opgemaakt, ging de recherche verder zoeken. Bij een vriendin van E. C. M. werd een met zeven patronen ge laden revolver gevonden. Voorts bleek, dat E. C. M. dik wijls was gezien in gezelschap var. PRINSES MARGARET BESCHERMT ZICH TEGEN DE KOU Brieerley Hill, Staffordshire: Ook in Engeland is het voor de tijd van het jaar hijzonder koud. Hier een plaatje van prinses Mar garet van Engeland, die tijdens een bezoek aan een glasfabriek in Brierley een hoed met oorwar- mers droeg. Chili heeft politiekasiel ver leend, aan Hernan Siles Zuazo, die van 1956 tot 1960 president was van Bolivia en daarna vice- president onder president Vic tor Paz Estenssoro, die eind '64 bij een militaire staatsgreep werd afgezet. Siles Zuazo kwam enkele da gen geleden in Chili aan in ge zelschap van een lid van de Bo liviaanse nationalistische revo lutionaire beweging, Buzon Ar-| mas. Deze is een verblijf gewei-' gerd omdat hjj het land met be hulp van vervalste papieren was binnengekomen. W. F. M., het donkere type, van wie eveneens een signalement was verspreid. W. F. M. zat vóór de bankoverval in geldnood. Kort er na reed hii in een dure tweede hands sportauto. Na ziin arrestatie bekende W. F. M. een van de over vallers te zijn geweest en noemde hii de naam van zijn collega in de misdaad, E. C. M. Uit de naspeuringen is onge maakt dat de twee overvallers in de gestolen Citroën-JD van het bnakgebouwtie naar de fruitmarkt waren gereden. Oezamenliik waren zii naar de tramhalte gegaan, waar zii uit elkaar gingen om via ver schillende wegen naar een tref punt. te gaan, waar de buit werd verdeeld. E. C. M. had een groot de»l van het geld van de overval gebruikt om zijn woning in te richten. In het hoofdgebouw van de land bouwhogeschool te Wageningen heeft gisteren de 26-jarige tuin man F. de H. de chef van perso neelszaken de heer L. van Drunen gewond aan de pols. Directe over brenging naar het ziekenhuis te wageningen was noodzakelijk. Later is hij vervoerd naar het gc- meenteziekenhuis te Arnhem. De tuinman, die zes jaar in dienst is van de Landbouwhogeschool, verzette zich steeds tegen door lichting, waarna de heer Van Dru nen hem uitnodigde daarover te komen praten. De tuinman zei dat hij zich had gemeld bij de con trolerend arts van de hogeschool, maar terwijl de personeelschef zich met deze arts telefonisch in verbinding wilde stellen, viel de man hem aan en trok een mes. Tijdens de worsteling liep de amb tenaar een slagaderlijke bloeding aan de pols op. Collega's ontzetten de heer Van Drunen, die veel bloed had verloren. Inmiddels arresteer de de politie de tuinman. Donderdagmiddag rond kwart voor drie is op de Monniken dammerweg in Amsterdam noord de 15-jarige Marie Kloos om het leven gekomen, terwijl de bestuurster van de bromfiets waarmee zij naar huis werd ge bracht, de 16-jarige Gerda Es- huis, ernstig werd gewond. De meisjes reden in een flau we bocht van de weg, toen zij door een vrachtwagen met aan hanger werden gepasseerd. Ken nelijk is de bromfiets geraakt, waardoor de meisjes vielen en onder de aanhanger terechtkwa men. Het meisje Kloos was op slag dood. Gerda Esthuis werd met een schedelbasisfractuur, een bekkenfractuur en inwendi ge kneuzingen naar een zieken huis gebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Donderdagmorgen is de boer derij van de familie J. Prins te Winsum uitgebrand. Een schuur en het woongedeelte gingen ge heel verloren. De oorzaak is waarschijnlijk hooibroei. De schade bedraagt meer dan 80.000. Twee zieke kinderen, die op bed lagen, konden op tijd worden gered, evenals het vee dat op stal stond. De winteropslag en de in boedel zijn geheel verloren ge gaan. (ADVERTENTIE) Mevrouw Cretier in Lobith was altijd trots op haar prachtige was. En toen er dan ook een Sunil team aanbelde met de vraag of stj voor haar de was mochten doen, set se: V mag het proberen dames, maar ik denk niet dat Sunil het van mjj wint". De Smil dames gingen aan de slag. Alles deden se op deselfde wijze als mevrouw Cretier. Ze gebruikten alleen een ander wasmiddel: Sunil. Het resul taat1 Alles was witter, duidelijk wit ter... En u mag raden welk wasmiddel mevrouw Cretier nu gebruikt... Sunil! ERHARD NA DE VER.GADERING Bonn: Bondskanselier Erhard heeft woensdag voor het eerst te verstaan gegeven dat hij niet per sé wil aanblijven. Hier staat een wat terneergeslagen hudwig Er- hard na het verlaten van een ver gadering van de C.D.U./C.S.U. de pers te woord. Op een persconferentie in Kiel is donderdag meegedeeld, dat het vergaan van de Westduitse duik boot „Hai" op 14 september in de Noordzee, waarbij 19 zeelieden omkwamen, vermoedelijk te wij ten is aan menselijk falen. Door de luchtverversingsinstallatie zou zoveel water in het ruim zijn gekomen dat de bemanning aan een lek dacht. De boot moet verder volgelopen zijn door de niet gesloten uitgangsschacht. De Zweedse academie van we tenschappen heeft donderdag de nobelprijs voor natuurkunde toe- gwezen aan professor Alfred Kastler van de Ecole Normale Supérieure te Parijs voor zijn „ontdekking en ontwikkeling van optische methoden voor het bestuderen van de Hertz-reso- nanties in atomen". De prijs, groot 300.000 Zweed se kronen 200.000)zal op 10 december door koning Gustaf Adolf van Zweden worden uit gereikt. Prof Kastler is 64 jaar oud. Hij werd in Gübwiller in de Elzas geboren. Tot 1941 doceer de hij aan de universiteit van hij eenzelfde post in Parijs. Prof. Kastler is eredoctor van de universiteiten van Leuven en Pisa. KON. OLIE EN KLM FLAUW Beursplein 5 heeft gisteren de wind niet in de zeilen gehad. Het zat de beurs niet mee. De oor zaken hiervan waren o.m. de iets lagere slotkoersen in Wallstreet, ook voor de Nederlandse fond sen, de flauwe stemming aldaar voor het aandeel KLM, de in de morgenuren gepubliceerde 3e kwartaalcijfers 1966 van de Kon./Shell-groep, alsmede de mislukte pogingen van drs. Schmelzer om een kabinet te vormen. Uit de cijfers over het 3e kwartaal van de Kon./Shell- groep blijkt, dat het nettoresul taat 61,6 min. pond sterling heeft bedragen. -Dit is 2 min. pond of 3,8 pet. meer dan over het derde tijdvak van 1965. Voor de beurs was dit een tegenvaller Er werd dan ook prompt gereageerd met verkopen (winstnemingen) van lokale zijde, waardoor de prijs in de morgenuren daalde van 136 tot 133. De officiële beurs opende op 132,70 tegen woensdag als slotprijs 137,60. Een koersver lies derhalve van bijna vijf gul den of 24 punten op de oude om rekeningsbasis. Zwitserland kwam met verkopen in de olie hoek aandragen. Toen dit aan bod was opgedroogd, waagden enkele moedige kopers zich in de markt waardoor de prijs van Kon. Olie steeg tot ƒ333.70 om De Verenigde Staten zijn be zorgd over de schendingen van de bestandslijn door Noordko- reaanse militairen, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder woensdag verklaard. Sinds 15 oktober hebben deze incidenten die zich ten zuiden van de ge demilitariseerde zone tussen Zuid-Korea en Noord-Korea voordeden, het leven gekost aan drie-en-twintig Zuidkoreaanse en zes Amerikaanse militairen, zo zei hij. tegen het slot weer iets af te zwakken. De handel in de olie hoek was aanvankelijk ruim, doch later werd het een stuk kalmer. De overige internatio nale waarden werden beïnvloed door de flauwe stemming voor Kon. Olie. Philips en Unilever moesten elk circa twee gulden prijsgeven tot resp. 81,70 en 77,90. Voor beide fondsen moest gering Amerikaans aanbod wor den verwerkt. AKU gaf ruim een gulden prijs tot 60,10. De netto-winstcijfers over het 2e kwartaal van KLM schijnen de Amerikanen achteraf te zijn tegengevallen. Het fonds daalde op de Newyorkse beurs bij-na acht dollar, waardoor de winst van ruim acht dollar van de vorige dag op geruchten van hogere winstcij-fers voor de KLM vrijwel geheel verloren ging. 's Morgens werd in Amsterdam 337 tot 344 voor KLM betaald tegen 363 als officiële prijs op woensdag. De scheepvaartsector deed het ook gisteren kalm aan. In de staatsfondsen-hoek viel weinig te beleven. De koersen waren iets lager vergeleken bij die van dins dag. In de lokale afdelingen ging weinig om. De 6 pet. cum pref. aandelen Reineveld werden hoger geadviseerd, dit op de aan staande 7% pet. obligatielening, waarbij de houders van de 6 pet. cum pref. aandelen hun stukken kunnen ruilen in genoemde obli gaties in de verhouding één op één. Nabeurskoersen AKU: 59.50—59.60 (60.15) Hoogovens: (285) Kon. Olie: 131.60—133.50 (133.10) Philips: 80.80—81.50 (81.45) Unilever: 77.50—78.00 (77.95) KLM: 330—331 (335) 12.) „Heer! heer Aram, wat hebt ge?" schreeuwde Presto ver schrikt. „Helpt dan toch!" En radeloos zocht hij naar de waard. Doch die had zich uit de voeten gemaakt en op hetzelfde ogen blik werd de deur van de herberg opengesmeten en Ochron en zijn mannen stormden naar binnen. „Het heeft gewerkt", riep Och ron uit. „Sleurt hem naar bul ten, mannen", Aram was inmiddels van zijn stoel gegleden en lag bewegings loos op de grond. Ochron's diena ren kwamen er op af. maar plot seling schreeuwde Presto met van woede fonkelende ogen: „Weg daar. Niemand zal mijn meester aanraken' Gij hebt hem vermoord, sohu.rken!" „Grijpt die knaap en laat hem zijn mond houden", snauwde de rentmeester en één der dienaren strekte reeds zijn hand naar Presto uit. Doch met een vlie gensvlugge beweging hbd de knaap zijn volle kroes wijn gegre pen en slingerde die de krijger recht in "net gelaat. En terwijl de man het uitproestte, zodat de wijn door het vertrek spatte, liet Presto zich plat op de grond val len en kroop onder de benen van de briesende krijger door, zo vlug als een aal. Maar toch niet vlug genoeg. Ochron had zijn bedoeling door zien, en riep: „Denk erom, de jongen mag niet ontkomen! Hij zou de héle buurt In rep en roer brengen." Juist op het moment dat Pres to dacht dat zijn list gelukt was, en de deur uit wilde glippen, om hulp te halen, voelde hij zich ste vig in zijn kraag gegrepen... Advieskoersen buitenlands bankpapier Engels pond 10.04—10.14 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.32—3.37 Franse frank (100) 72.9073.40 Belg. fr. (100) 7.07%7.12% Duitse mark (100) 90.6591.15 Zweedse kr. (1001 69.40—70.40 Zwitserse fr. (100) 83.50—83.80 Italiaanse lire (10.000) 75.00—59.00 Deense kroon (100) 51.90—52.90 Noorse kroon (100) 5010—51.10 Oostenrijke schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95-6,10 jf

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5